Scott's Emulsion Binnenland DE EERSTE KAMER, did weder ee>n harer leden ziet ver trekken de hoor Van Volzen mam wegens ouderdomszwakte ontslug hoeft gisteren de Ocirooiwet goedge keurd. Slechts twee sprekers voerden daarover het woord. Terwijl de heer W1or de wet toejuichte, al gaf zij z. i oonigen voorsprong aan den bui tenlander, omdat hij daarvan hoop te oen einde tuin het wantrouwen (e zien dat Hollanders belet geld te ste ken in eigen nijvarheidsonderuemin- gen betwijfelde juist de heer De Maroz Oyens of deze, op een inter nationale overeenkomst gegrunde wet, veel resultaten zou afwerpen. Hij vreesde dat de Octrooiraad veel geld zou kosten en weinig werk zou vin den. Maar hij was niettemin bereid de wet goed te keuren, in de hoop dat ie nationale Octrooirechtregelingen tot een internationaal recht zouden leiden. Do mogelijkheid van een internati onalen Octrooiraad achtte minister Talma juist gering. Wat de mogelijke resultaten betrof, de Min. meende te weien, dat op de tot standkonnng de zer wet werd gehoopt en gewacht door talrijke nijvereu en technici. Quaasties van tructaatrecht, door den hoer de Marez Oyens opgeworpen werden beantwoord door den regee- rhigscunimissaris mr, Fruln. Na do aannemiug van liet ontwerp werd de vergadering verdaagd tot heden 11 uur. Db „Sioterdijk" vermist» De „Sioterdijk" vau de Holland- 'Amerika-lijn, die den 3cu October van Hamburg naar New-York vertrok, en Dinsdag te Dover bad moeten passeo- ren, is tot op heden nog niet gesigna leerd. Ook bij de maatschappij is tot heden no" geen bericht ontvangen. KAMERVERKIEZING ROTTER DAM V. Bij de gisteren gehouden herstem ming voor een lid de:- Tweede Kamer hi district V zijn uitgebracht 5216 geldige stemmen, waarvan 2725 op den lieer G. J. de Jongh (liberaal) en 2464 op den heer H. Ch. Vegtel (anti- xev.), zoodat de heer De Jongh is ge kozen, Bij eerste stemming waren uitge bracht 4753 geldige stommen. Hier van vereenigden op zich: mr. G. Th. van Deventer (vrij-deiu.) 439; de hoe ren G. J. de Jongh (liberaal) 1541; J. ter Laan (soc.-dem.) 724, en H. Ch. Vegtel (anti-rev.) 2029 stemmen. In 1909 werd mr. A. de Jong bij herstemming met ruim 3000 stemmen gekozen. *T UITBREIDINGSPLAN-BEKLAGE TE AMSTERDAM. Vier bouwgrondmaatschappijjeh heb ben den Amsierdnmsclieu gemeente raad verzocht dit uitbreidingsplan te verwerpen of zoodanig to wijzigen, dat alle gronden, in het uitbreid!..gs- plun „zuid" goicgeu, tegelijkertijd zuilen worden onteigend. DE RAADHUIS-Q UAEST1E TE AMSTERDAM. In antwoord op ecu vraag van den heer liegen „hoe het staat met de Raadliuis-quaestie", antwoordde wet houder mr. Van don Bergh, dat een voordracht in bewerking is, die bin nen betrekkelijk korten Lijd den raad bereiken zal. Naar het „Hbld." verneemt, gaan burgemeester en wethouders m de ontwerp-voordracht, zooals ze thans met de Bijstand-commissie behandeld worden zal, van de gedachte uit, dat het gemeentebestuur moet trachten, weer do vrije beschikking te verkrij gen over het Paleis-Raadhuis aan den Dam. len einde daar da zetel van het stadsbestuur, do kern der secretarie te vestigen. Daartoe zouden B, au W. machti ging behoeven van den Raad, om zich met de Regeering in verbinding te siellen, maar B. en W. wenschendit te doen onder het aangeven van het bedrag, dat Amsterdam beschikbaar stellen wil als bijdrage in de kosten van een nieuw koninklijk paleis, en onder aanbieding tevens van hei ter rein. waarop dit paleis zou kunnen verrijzen als zoodanig zouden B. en \V. het sportterrein achter het Rijks museum willen aanwijzen. Gaat de Bijstands-commissie met dit voornomen accoord, dan kau in dezen geest spoedig een voordracht aan den Raad worden verwacht HET WERK VAN EEN KRANK ZINNIGE Te Zuidlaren had »=en allerzonder lingst voorval plaats; loen het zoon tje van de wed. J. Dekker, te Schui- lingsoord. 13 a 14 jaar oud, zich tegen schemerdonker op weg begaf naar zijn baas te Eext, en zich halverwege Zuidlaren en Annen even in 't bosch begaf, trad onverwacht een man van achter een boom te voorschijn, en noodzaakte den jongen met hein ver der bet bosch in te gaan. Een eind bet bosch in zijnde, dreigde hij dtrn jongen, hem te zullen ophangen, het geen bij gebrek aan touw over moest gaan. Hij vroeg den jongen om geld; niets van waarde vindende, greep hij den jongen aan. sneed hem alle knoopeu van zijn kleeren, de kousen aan flarden, en bracht hem verder ©enige onbeduidende handwonden toe, waarop bij de vlucht nam. Of men hier met een krankzinnige, dan wol met een bandiet te doen lieeft, weet men niet. De politie doet ijverig onderzoek, zoo sohrijft do „Ass. Ct.". R. VAN DAM. Overleden is de heer R. van Dam, die van 1883 tot 1906 burgemeester van Ilpendam was. INT. ANTI-IMPERIALISTISCH VERBOND. Er bestaan, zoo deelt mem mede, plannen tot het houden binnenkort Van eeno bijeenkomst te 's-Gravenhn- ge, ter bespreking van het geval- Krupp, welke vergadering men als dan gepaard zou willen doen gaan mat oprichting van een Internatio naal Anti-imperialistisch Verbond in het belang van den wereldvrede. Jhr. C. Bioys van Treslong is oen dergonen, die belangstelling voor deze zaak opwekt en zich belust mot do ontvangst der bewijzen van adhaesie van de vredesvrienden aan het plan ONGELUKKEN. De arbeider Westerbeck, van Eks- looeermond (Dr.), per fiets huiswaarts koerende, kwam tusschen de tram rails te vallen. Bewusteloos werd hij opgenomen, en is zonder tot bewust zijn teruggekeerd te zijn, aan de ge volgen overleden, een jonge weduwe en kinderen achterlatend. Te 's-Gravemoer is eene vrouw van den zolder gevallen en aan de gevolgen overleden. DE STORM. Door don hevigen storm werd de ongeveer tien meter hooge schoor steen van de zoutziederij te Zierikzoo omvergeworpen. Hij kwam door het dak terecht in eon pan, waarin het ongeraffineerde zout stond te koken. Behalve dat schade aan het gebouw en de pan werd toegebracht, valt ie melden, dat. een daar aanwezig werk man ernstig aan de be enen werd ge wond. EEN NIEUWE REDDINGSBOOT. De Brandaris, de nieuwe redding boot der Noord- en Zuld-Hollandscho Reddingmaatschappij, de grootste reddingboot van Europa, misschien wel van de wereld, heeft met auto riteiten een welgeslaagden proef tocht gemaakt. EEN BELANGRIJKE RECHTS ZAAK: We lezen in de Tel. o.a.: Den 22en September 1910 is te Zand- voort, waar hij tijdelijk een villa be woonde, plotseling gearresteerd ze kere P. W., particulier, te Hilversum. De heer W. werd naar het huis van bewaring te Haarlem overgebracht. Daar word hem meegedeeld, dat de minister van Justitie, op verzoek van den minister van Kolonen, zijn arres tatie had gelast Per telegram was de inhechtenis neming door den directeur van Justi tie ie Batavia gevraagd, op grond, dat de Raad van Justitie te Soeraba- ja de onmddellijke arrestatie van W. die van oplichting werd verdacht, had bevolen. Et was tegen den heer W. reeds lang oen civiel proces loopendie over aandeel-en eener suikerfabriek te Pro bolingo, in W.'s bezt, en over den invloed door hem, mot aanwending ven aandec-len, als toeziende voogd, te zij not" beschikking op een aandeel houdersvergadering dier suikeronder neming te Proboling© gehouden, ge oefend. In dat proces was mr. Nauta, te Utrecht, W.'s advocaat. Dat dit ci viele geding evenwel van buitenge woon belang is, blijkt uit de -omstan digheid, dat de oud-minister van Jus titie, mr. J. A. Loeff, voor dat pro ces in den afgeloopen zomer expres selij k naar Indië is vertrokken en daar nog vertoeft. Terwijl dit proces loopende was, werd de heer W. te Z andvoort, al daar den lOen September opgezocht door den inspecteur van politie al daar. Deze deelde W. mee, dat bij den Raad van Justitie te Soerabajia te gen hem een aanklacht van diefstal van een tiental aandeel en v-an do suikerfabriek „Wono Langau", lo Pïoboiingo, en van oplichting van 200 aandeeden van de suikerfabriek ,.Wono Aseh", eveneens te Probo- liugo, was ingediend- Na overleg met zijn raadsmau te Utrecht liet de heer W. de zaak op haar beloop, met het gevolg, dat 22 September zijn arrestatie volgde. De familie van den beklaagde nam, •naast mr. Nauta, als rechtskundig raadsman mr. L. W. van Gigch, te Amsterdam. De advocaten hebben een juridisch protest opgesteld, waarin zij hun he rwaar inbrengen tegen de niet-botto kening binnen 24 uren na de arresta tie waarin de beweegredenen der in hechtenisneming zijn vervat en de rechtmatigheid betwisten van 's mi nisters voornemen, tot het laten overbrengen van een Nederlander als gevangene naar Indië, om daar voor den strafrechter terecht te staan. Behalve dit, bij den minister van Justitie ingediend protest, heeft bo vendien de verdediging per exploit den minister van Justitie doen weten, dat Z. Excellentie met zijn persoon lijk vermogen aansprakelijk wordt gesteld voor alle schade, die voor W. uit diens onregelmatige inhechtenis neming zal voortvloeien. De minister van justitie heeft later het verbod, aan den bankier van be klaagde, om niemand tot de safe van W toe te laten, opgeheven, waarna door de familie van W. de aandee- 'en, waarover het civiele en het straf proces loopt, bij de Justitie te Utrecht zijn gedeponeerd, doch bij 's minis ters voornemen, om W. als gevange ne naar Indiè te doen overbrengen, ia Zijne Excellentie gebleven. Den beklaagde is ter kennis ge bracht, dut hij, op 's rijks kosten, als gevangene en in de 4de klasóo van een vrachtboot, naar Indië zal worden overgebracht. Ilem wordt ook de gelegenheid geboden per lo klusse en per mailstoomer te gaan, op eigen k-.sten, mits hij dan ook be taalt een retour voor zijn bewakers en de kosten van het verblijf dier be geleiders in Nederlandsch-Indië. De familie heeft nu don verdachte d-oor prof. Pel laten onderzoeken, met dit gevolg, dat d» professor het over brengen van W., met het oog op diens gezondheidstoestand, niet toe laatbaar acht. Ook dat is ter kennis van den mi nister van Justitie gebracht, die nog een beslissing in dezen moet nemen. Het groote, algemeen© belang van deze zaak zit daarin, dat betwijfeld wordt, of met W. wel zóó is gehan deld ais de wet toelaat on of het mo gelijk is, eveneens op grond van de NoderhindsChe wetten, een beklaagde naar Indië te doen overbrengen, oun hom daar voor do justitie te gel ei- In middels heeft mr. Van Gigch plaats besproken op do Rembrandt" on zal hij den lOcn November a.s. met dit stoomschip van Genua naai' Indië vertrekken, om te Soorabaja de belangen van zijn cliënt te gaan be hartigen. DIENSTWEIGERING. De anti-militairist D. K„ als mili cien-stukrijder van 1909 ingedeeld bij hot 2© regiment veld-artillerie te Lei den, is thans weder in liot Huis Van Bewaring te 's-Gravenhago ter be schikking gesteld van den auditeur militair, om voor de derde maal we gens dienstweigering voor den krijgs raad terecht te staan. Hij onderging deswege reeds 4 maanden en 8 maanden militaire ge vangenisstraf. WATERLEIDING. De gemeenteraad van Amersfoort besloot tot aanleg en exploitatie van oene gemeentelijke waterleiding. Tot heden stond de gemeente in contract mot de N. V. Utrechtsche Waterlei ding pen om Bliek ln het vuur té gooien, weigerde dit begrijpelijkerwijs, waar op beklaagde hom een klap in het ge zicht gaf. Nadat Bliek zich over de mishandeling was gaan beklagen bij don kapitein, en deze daarna beklaag de er over wildo onderhouden, was hij onverwachts op den kapitein toe gevlogen en had hem eenlge vuistsla gen en stompen in het gelaat gegeven. De getuigen Goossens en Moritz, die naar de machinekamer ter hulp wa ren geroepen, zagen, hoe beklaagde daar Bliek uaar het vuur sleepte, dreigende hem in het vuur te zullen werpen, wat naar hun meening ern stig gemeend en ook zeer goed moge lijk was. Getuigen hadden Bliek ont zet en beklaagde, die beschonken en zeer opgewonden was, medegenomen. Welke reden beklaagde voor zijn daad had. wisten deze getuigen niet. liet O. M. eisehte eon jaar gevange nisstraf. DE DIAMANTSLIJPERIJ IN DE BLASIUSSTRAAT TE AMSTERDAM. Gisteren deed de president van de rechtbank te Amsterdam in kort ge ding uitspraak in de zaak van de heeren B. II. van de Waal en W. J. L J Hommes contra den lieer J. F. lvumpas Jr., over de diamantslijperij in de Blasiusstraat. Mr. Alfred Levy, optredende na mens de eigenaren der fabriek, had gevorderd, dat de gedaagde zal wor den veroordeeld, om aan de fabrieks eigenaren en het personeel onmiddel lijk vrijen toegang te verleeuen en ie verschaffen toi de diamantslijperij en onuexen. Deze eisch is toegezegd. De gedaag de is ook veroordeeld in de kosten. De veroordeelde zal appèl aantee- kenen. niet hindert zoo ©en minderheid met een principieel amendement uitkomt, maar geen houding heeft bij een practisch amendement. Nu toen krijgt het al den schijn, alsof Links het opneemt voor het Bedrijf, dat zijn kracht in kapitaal zoekt, en ingaat tegen het Bedrijf van kleiner afme ting. Want wel poogt het amende inent ter bereiking van dat doel het minst mogelijk inbreuk op de nacht rust van de gezellen te maken, on stelt liet een drieploegenstclscl als eisch maar doel blijtt toch het met kapitaal gedreven Bedrijf te sterken. Nu denke men zich den histori- sclicn loop dezer zaak wel in. De broodfabrieken kwanten eerst later op, en in don daaraan vooruf- gaandon tijd ging het bakken in liet midden en klein bedrijf op oudenvet- sclie manier toe. zoodat do nachtar beid nog lang de proportie» niet had van nu. Sinds échter de broodfabrie- ken zijn opgekomen, allerwegen hun depóts lieblien gevestigd, en per train en per spoor in verren omtrek hun brood uitzenden, leveren zij een on- geiooflnke rjunntiteit brood, die vroe ger uit liet midden- en klein bedrijf kwam, en nu aan dit altoos zwakke bedrijf is ontnomen. Tal van die klei ne bedrijven zijn dan ook door die broodfabrieken ten val gebracht, en de undere kleine bedrijven, die zich tegenover de broodfabrieken staande hielden, konden hun leven alleen daardoor redden, dat ze veel meer dan vroeget 's nachts zijn gaan wer ken. We staan alzoo voor het feit, dat de broodfabriek op tweeërlei manier het concurrente bedrijf gedrukt heeft. Ten eerste, door tal van die be drijven on te ruimen, en len Ivveode door bij het kleinbedrijf tot veel meer nachtarbeid, dan voorheen plaats greep, te noodzaken. DE EEDSQUAEST1K. Het „Weekblad van het Recht" be handelt het wetsontwerp hetreffende den eed en acht de door de Regee ring voorgestelde twee beperkingen van de vrij© keuze van den getuige niet gerechtvaardigd. „Er bestaat geen enkele reden, waarom de persoonlijke overtuiging van den wel tot een kerkgenootschap behoorenden getuige minder rechtop eerbiediging zon hebben dan die van den getuige, staande buiten elk kerk genootschap»; h-k verband. Men mag toch niet eischen, dat iemand wiens overtuiging hem hei eedzweren ver biedt, alleen op dien grond treedt bulten 't kerkgenootschap, met welks 1<-ersf ell inger. on beginselen hij ove rigens mede gaat. De tweede beper king schijnt ons ongewenscht, om dat zij aanleiding kan geven tot al lerlei weinig aanbevelenswaardige disputen tusschen rechter en getuige over den redelijken grond van het bezwaar en bovendien tot zeer ongelijkmatige toepassing van het wetsvoorschrift bij den eenen en bij den anderen rechter. Wat de eene echter reeds zal houden voor een re delijken grond, zal bij den ander nog niet als zoodanig gelden dezelfde ge tuige zal het eene oogenblik tot de belofte worden toegelaten en straks tot den eed worden gedwongen. De wetgever kan en moet dergelijke ge volgen voorkomen, door het recht om de belofte af te leggen te geven aan eiken getuige, die verklaart ernstige bezwaren te hebben tegen het afleg gen van den eed." üe redactie gelooft niet. dat dege ne, wien het aanroepen van Gods naam van het spreken van onwaar heid zou terughouden tegenover den rechter het uitspreken van de reli- gicuse eedsformule zal durven wei geren. Zij zou daarom het tweede nummer von art 2 als volgt willen lezen verklaart, onder het opgeven van zijn gronden, ernstige bezwaren te hebben tegen het afleggen van den eed. Daarbij zon dan d© wenschelijk- heid kunnen worden overwogen, om aan art. 2 een bepaling toe le voegen van deze strekking, dat indien een getuige tot do belofte ter vervanging van den eed wordt toegelaten, de rechter hem uitdrukkelijk herinnert, dat bij het afleggen van een onware verklaring de strafrechtelijke gevol gen dezelfde zijn als wanneer hij zijn verklaring Ouder eede zou hebben afgelegd. Land en Ïuinüïonw OVERMAAT VAN WATER. Het water speelt bij alle grondver beteringen een groote rol het is een der belangrijkste groeifactoren zon der voldoende water geen vruchtbaar heid. Maar evenzeer als walt gebrek, is overmaat van water dikwijls eon ernstige belemmering bij de verbete ring van den cultuurtoestand van don bodem. De groote Staring zeide het reeds „Te veel vocht is do ge wone kwaal, die den verbeterden landbouw in don weg staat." Men is van de nadeelen van over tollig water nog nier. genoegzaam overtuigd onder de landbouwers, naar het schijntanders zou men ter bestrijding daarvan» krachtiger op treden. beter de handen ineenslaan, dm tot heden op vele plaatsen ge schiedt. Vooral nu in de laatsle jaren do bemesting over het algemeen zoo zeer is verbeterd, kan hef lvilangheb- benden niet genoeg worden voorge houden, dat zij daarmee slechts half werk verrichten, wanneer niet te vens de waterstand doelmatig wordt geregeld. Om de noodzakelijkheid hiervan beter te doen inzien, geven we een korte opsomming van de na deelen, aan de overmaat van water verbonden. Wij kunnen ze in hoofd zaak aldus samenvattenXe veel' vocht maakt den grond koud belem mert do bodemvcntilatie bemoeilijkt de bebouwing doet den grond ver vuilen. Die 4 punten willen we even nagaan. 1. Dat natte gronden ook koud zijn, weet ieder land- of tuinbouwer wa ter verwarmt langzaam en boven dien de verdamping van water ont trekt warmte uou den grond. Uit een 35-tal waarnemingen van J. Parkes berekende deze. dat drooggelegde grond gemiddeld 5.5 Celsius hoogere temperatuur bezat dan niet-gedrai- neerde grond. Het gevolg eoner te la ge temperatuur is, dat In het voor- Jaar de groei en dientengevolge ook do oogst laat intreedtnoodzakelijke scheikundige omzettingen hebben in de bouwvoor langzamer en in min dere mate plaat», omdat de bacte- rieiin. welke tot die veranderingen moeten medewerken, zich alleen bij zekeren warmtegraad kunnen ont wikkelen. Door een en ander is do totaal oogst minder, blijft, deze op hooiland vaak tot een enkele snede beperkt. 2. Waar te veel vocht in den grond is, is lucht te weinig. Bij een goede bodemstructuur bevindt zich water in de kleine holten tusschen de aard- korrels, muur de groote hullen tusschen de anrdk e u i m e I s zijn met lucht gevuld. Is de- grond echter V: verzadigd met water.' zoo-lat ook tusschen de kruimels de lucht door het water is uitgedreven, dan zijn de nadoelen hiervan vele. Om cultuur- ge wassen moeten ook,me! bun wor tels ademhalen, en is daartoe geen lucht, aanwezig, dun -worden zij ver drongen looi- ninderwaardigi plan ten. die door heur inrichting i-n" sa menstelling daar wel kunnen ge dijen. Rij gcbi-k aan void oen de lucht (zuurstof) heeft geen voldoende ont leding van hodemhcstuaibteelen plaats, of wel oen verkeerde schei kundige werking draad/warmucn en b.'iderieën. welke bij die ontleding een rol spelen, zijn ook van dc toe treding van zuurstof afhankelijk do humusvorming verloopt dan in een verkeerde richting, er ontslaat zure, in plaats van zoogenaamde milde humus. Dit alle-s le zamen heeft ten gevolge, dat de voeding onvoldoende is en in de bouwvoor stoffen, schei kundige verbindingen, worden ge vormd, welke in overmaat den plan tengroei benadcelen. In zulk een met vocht doortrokken bouw voor worte len de gewassen niet diep, do wortels gaan meer zijwaarts en profiteeren dus niet van liet voedsel, in den on dergrond. Men krijgt schrale gewas- sou mol minder weerstandsvermogen; de vlakke bcvvorleling maakt ze voor weersgesteldheid gevoeliger, men heeft meer last van opvriezen, nit- winteren, verwateren en in droge tijden zelfs van verdrogen. C. B. (Wordt vervolgd). leger e» Vlooi NATIONALE MILITIE LICHTING 1911. Rij K. B. is bopunM, dat de lichting der militie voor 1911 bedraagt 17500 man, waarvan 12,300 ter volledige eu 5200 lot korte oefening k-n inge deeld. Het opgelegd aandoe! der vorseilil- leude provinciën is Nom-d-Brabant 1701, Gelderland 1904, Zuid-Holland 4088, Noord-Holland 3517, Zeeland 712, Utrecht 843, Friesland 1117, O ver ij sol 1164, Groningen 997, Drente 553, Limburg 904, totaal 17500. DE ZEVEN PROVINCIËN. Men meldt ons uit Amsterdam Hr. Ms. pantserschip „Dc Zeven Provinciën" heef: 's Rijks werf te Amsterdam verloten en zal binnen weinige dagen, na min de Hembrug kolen te hebben ingenomen, naar Willemsoord vertrekken. Het schip aanvaardt daarna zoo spoedig moge lijk de reis naar Oosl-indie via Las Pal-mos, Freetown, Monrovia, Reua- na, A n gr a Petjuama, Kaapstad, Port- Natal en Mauritius, en zal vermoe delijk einde Februari 1911 in N-d.- Indi'i aankomen. TROMP. Naar wij vernemen, zal Iir. Ms. pantsorschip ..Tromp" ongeveer me dio November de reis naar Oost-Jndifi aanvaarden, onder bevel van den ka pitein ter zee De liaan. Koloniën DE ZAAK KIT,LINGER. „Er schijnt, zoo schrijft „De West", ook na de bekentenis van medeplich tigheid, door den Britsch-Indicr Jat- tan dezer dagen afgelegd niet veel hoop op een spoedige openbare behan deling der zaak Killinger. De justitie vat liet voor-onderzoek zeer bived op. Telkens worden nieu we getuigen gehoord, en oude getui gen opnieuw gehoord. Zelfs schijnt men nu tot de slot som gekomen, dat de geneesheer in Essen die an n van kei ijk als een slacht,offer van Killinger was be schouwd feitelijk een soort mede plichtige is. In het verhoor, hem door de autoriteiten in Essen afgenomen, moet deze dokter hébben verklaard, dat Killinger steeds schimpte op het Hollandseh bestuur en dc afpersing der bevolking door de Hollandsche ambtenaren, zijodut een ander be stuur hier dringend noodig was. Daar nu vaststaat, dat die dokter kapitaal heeft verschaft aan Killin ger, wil men daarin zien hulp ver leend in-een politiek complot, ge smeed tegen een bevriend land en zou op dien grond de dokter straf schuldig zijn." CHOLERA OP JAVA, To Magelang heeft zich een cholera geval voorgedaan met doodelijken of- Loop eu op Bandongan twe© gevallen van droge cholera, waarvan de lij ders In twee uren dood waren. Do adsistent-resident van Mataram berichtte: Van 10 tot en met 30 September 1910 af werden gerapporteerd elf gevallen. Hiervan zijn vijf gevallen, waarbij cholera is geconstateerd Twee per sonen zijn sedert overleden. De gezondheidstoestand was ta Soeraboja zeer ongunstig. Er kwa men tailooze koorts-gevallen voor, zoowel in de boven- als in de bene denstad, voora.1 tn de aan de be ruchte Krambangan-loidmg golegeiï buurten. Eenig© ingezetenen koesterden het plan om aan den- Gouverneur-Gene raal een collectief request aan te bi©-' den. waarin het dringend verzoek go- daan wordt om spoedig in deze kwes tie do noodig© voorzieningen te tref fen, door demping of overwelving dier leiding, al naarmate de Gemeente raad bosfuR. Ook cüo cholera was weer eniger-' mate toenemend. Gewoonlijk kwam' één geval per dag voor, ook waren Dit de Amsterdamscbe en Heagscbe Brieven aan verschillende bladen De briefschrijvers brengen dezen keer niot veed nieuws. Daarom vol staan wo met een aanliaJing uit den brief van den Amsterdammer aan de Pr. Gr. Ct.: Deze schrijft o.a.: Weldra komt Bouwmeester weer te Amsterdam en zal, zoowaar, in den Stadsschouwburg zijn „blijde inkom- ste" mogen vioteiL Heden verkondig den reeds de aanplakbiljetten, dat hij er den 23sten November zijn gouden jubileum zal vieren en dat hij dan den ..Shyluck" in den Koopman van Venetië zai spelen. Altijd weer Shy- lockl Het Is een mooi stuit, 't is een mooie rol en Bouwmeester is er ik constateer hot roeds oen half dozijn malen kranig in,, maar ja, 't is niet vriendelijk wat ik ga zeggen! het pieit toch niet voor den kunstenaar, dat hij altijd maar weer den „Shy- lock" als zijn hoogste troef uitspeelt. Hij kan ,,'rn katoen geven' in die rol en doet dit dan ook dubbel en dwars, maar is dit nu d© eenige snaar, die dio hij nog op zijn instrument heeft? Zoo vraag ik, zoo vragen anderen, die beworen, dat als Bouwmeester werkelijk nog niot geheel opgegaan is in de routine, indien hij werkelijk nog een deel van het temperament en de talenten van vroeger heeft, best wat anders, liefst door nieuwheid aantrekkelijker, had kunnen kiezen. Doch indien dit niet bet geval is, ja, dan begint men toch te sympalhisee- ren met de commissie, die zich thans in Den Haag heeft gevormd om Bouwmeester te huldigen door hem aan een pensioen voor dan ouden dag to helpen, Hout vriendelijk bedoeld pogen is echter het bewijs, dat er ve len in den lande die overtuiging zijn toegedaan, dat voor den kunstenaar liet oogenblik der „retraite" weldra zai aanbreken. De thans 68-jarige is nog krachtig en robust, doch hoe lang zal liij het zware métier van den tooneolkunstenaar nog kunnen beoe fenen? Bouwmeester is nog steeds niet binnen, de eischen des dagelijkschen levens dwingen hem zelfs niet aan rust t© denken, en als hij naar In dië is gegaan, dan is dit uiet geweest om kennis te maken met liet schoon© land van lnsulinde, doch omdat hij zijn dogelijlcsch brood moest verdie nen. Geslaafd en gezwoegd heeft hij, men kan het van hem zeiven hooien, maar dat wreekt zich eenmaal, en wie weet hoe spoedig! Nu zou hem „het Nedeoiondsch Tooneel" een en gagement kunnen aanbieden, doch Ik kan rao begrijpen, dot do Raad van bolleer huiverig is daartoe over to gaan, omdat hij dan wellicht reeds over enkele jaren in aanmerking zou moeten komen voor pensioen. Dus blijft hij zeer waarschijnlijk gastee- ren, eerst bij het Nederlandsch Too neel, straks in het Bioscoop Theater, daarna woder bij een ander gesel schap totdat... nu, totdat hij de hulp van noode heeft van het Haagsch© comité. Wie betreurt, dat aldus de loop van zaken zal zijn, heeft mijne instemming, doch tk vrees, dat daar niets aan te verholpen zal zijn. Rechtszaken IEMAND WILLEN VERBRANDEN. Voor de Rutterdamsche Rechtbank werd behandeld de zaak legen den niet-verschenen A. v. A., machinist aldaar, beklaagd van bovenstaand misdrijf. In den middag van 24 Fe bruari zou hij den eorstou machinist van het stoomschip Hispania der fir ma Wm. Mülier Co., aan boord van welk schip hij als tweede machinist diende en dat toentertijd in de Nas- sauhaven lag, hebben aangegrepen, hem de kleeren van het lijf hebben ge scheurd on gedreigd in het vuur to gooien, zooals die eerste machinist, §etuige Bliek, verklaarde. Deze voeg- e daaraan nog toe, dat beklaagde dien morgen zonder permissie naar den wal was gegaan en in hoogst op gewonden toestand terugkwam. Een stoker, wlon hij gelastte mede te hel 'T ZUID-AFRIKAANSCHE MUSEUM. Voor de arrondissements-rechtbank te Dordrecht heeft mr. J. Salomonson, inzake de Boeren-voormannen contra Hidde Nijland, namens eischers van repliek gediend. De eisch tot teruggeving wordt ge handhaafd. Gedaagde betwist, dat de goederen een waarde zouden hebben van 100,000. Eischers wijzen evenwel op de groo te historische waarde, vooral voor Zuid-Afrika. Zij meenen, dat die som dan ook niet te hoog is, doch referee- ren zich te dien aanzien aun het oor deel der rechtbank. INGEZONDEN MEDED GEN A 30 Cts. per regel. Waarom Scott's Emulsion? De walgelyke reuk en vïschachligc geur vat de ruwe levertraan is in zóó uiterst geringe mate aanwezig in Scott's Emulsion dat kinderen er als een delice van genieten. Het onover troffen Scolt proces geeft iicni-vciteci baarheid cn vermeerderde voedingswaarde. In alle ge vallen en voor alle doeleinden is Scott's Emulsion beter dan de ruwe traan. En een 34-jarige reputatie by Doctoren, Vroedvrouwen, Oudere en Patiënten 1 De eebte f wordt uitsluitend bereid door Scott is Eowuc, Ltd., Londen, Engeland, wier naam op elke verpakking cn op elke flesch voorkomt. 8y alia flpetbskere en Drogisten. Dit fabrieksmerk bevindt zich op de vei pakking der eenige echte Scott's Emulsion. Pers Overzicht EEN DERDE VREDES CONFERENTIE. De „N. R. Ct," sclirijft 0. a. i Indien er één ding is, waardoor het kleine Nederland groot kan zijn, en dit wegens zijn verleden behoort te zijn, dan is hot wel door vóór te gaan m da groot© inlernationaalrechtelijke ontwikkeling, die de laatste decenniën kenmerkt Hei wordt ons daarbij ze- kor niet moeilijk gemaakt de resi dentie onzer jonge Koningin wordt als bij acclamatie lot vergaderplaats der vredosconferentiën aangewezen, het Arbitrage- en straks het Prijzen- hof. deze centrale organen der we reldgemeenschap, krijgen er hunnen zeiel en als de groote mogendheden dié aanvulling van het werk van 191)7, welke geen uitstel lijden kan, in versneld tempo ter hand nemen, wordt Nederland in haar midden toe gelaten. Tegenover zooveel gaarne gebrach te hulde aan het land van Grotius, past do uiterste inspanning, als wij onze zeldzame positie niet enkel door de gunst van anderen, maar ook door eigen recht, op Asser'a voor beeld, blijvend innemen zullen. En dan past wel deze vraag is Nederland wel gereed om met eere de derde vredesconferentie te ontvan gen Weet het welke opbouwende voorstellen het daar zal inbrengen met kans op, zij het niet onmiddel lijk, welslagen Men zal aeze vragen, thans geuit, wellicht voorbarig vinden, waar het nog wel eenige jaren duren zal, al vorens de oude Ridderzaal van het Binnenhof opnieuw haar deuren zal openen voor do vertegenwoordigers van heel de wereld, zich ten derden male in vredesconferentie vereeni- gend. E11 toch zou die meoning on juist zijn. Wie meent, dat belangrijke voorstellen vlak vóór of zelfs op de vredesconferentie» zelf uit de mouw geschud worden, die vergist zich. Indien de Nederlandse he vertegen woordiger in dit comité niet met leego handen wil verschijnen, moe ten wij in ons eigen land thans reeds een begin maken met onze voorbe reiding, gelijk andere landen dat ook zeer goed begrijpen. En wat valt er dan niet aan de hand van liet rijke materiaal van 1907 op het gebied van het arbitrage-, oorlogs- en onzijdig- reidsrecht te voorzien Wij mogen het niet een arder maal uitsluitend aan anderen overlaten, daaromtrent voorstellen ter tafel te brengen 1 PLOEGENSTELSEL. „De Standaard" schrijft Links is met zijn Ploegen-amende- ment niet bijstor gelukkig uitgeko men. Immers het hóeft geen de min st» kans van Blagen iels. wat wel

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 6