NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 28e Jaargang. No. 8397 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. maandag v november i9io a HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlem1.20 Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)„1.30 Pranco per post door Nederland1.65 Afzonderlijke nummers0.02 H Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37 XA 9 de omstreken en franco per post - 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. AD VERTENTIËN: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels ƒ1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiön en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandse!» Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. Dit NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN- EERSTE BLAD. AGENDA DINSDAG 8 NOVEMBER. Gr. Kerk: Orgelbespeling, 1—2 uur. Schouwburg: Neuc Wiener Operet- tem „Die keusche Susanne", 8 ui Da Kroon: Tweede liederenavond door Geraid Zalsman, 8 uur. Siul Bavo: Cursus in de Kath. loots- eu zedenleer. Onderwerp: De leer van de Kath. kerk over dc Moe der van den Verlosser. Dubbele Moord. Bij het stille dorpje Spaarndam heeft een verschrikkelijk misdrijf plaats geluid zóó gruwelijk, dat het bijna niet te beschrijven is. Er zijn liet gruwelstuk heeft Zaterdag avend plaals gehad, maar is eerst Zondagmorgen ontdekt. De treurige tijding verspreidde zich dadelijk door het. dorp en verbande rle anders zoo vredige Zdndagsstemming. In Haarlem was nog niets bekend. Een Spaai mtaminer kwam ons waar schuwen. J iij wist geen bijzonderhe den, doch wc waren al dankbuar, dat hij alleen liet feit vertelde. Nu kon den we ons aanstonds per fiets begeven, om nog de eerste indrukken op te doen. De Spaarndammerwcg lag eenzaam en modderig. Geen menscji was er te zien. Halfweg haal den we oen anderen fietser in, een Spaarndammer, die even naai stad geweest was, om een boodschap te doen Ilij bevestigde ons, dat de dublx'le moord inderdaad had plaats gehad en iiad de vriendelijkheid ons door liet dorp den weg te wijzen naar het huis der vermoorden. Daar ston den het was aan den dijk bij de nieuwe sluis een groepje dorpelin gen, onder elkaar over dén moord te spreken. Het huisje van de vermoorden was geheet gesloten. Even ging de deur open en zagen we de veldwachters van Spaarndam en de burgemeesters van Spaarndam en van Haarlemmer Jiede en Spaarnwoude. Het eigenaardige is namelijk, uat de moord in liet dorp Spaarndam heeft plaats gehad, maar toch onder do gemeente Haaiiemmerliede en Spaarnwoude. We vroegen een veldwachter «enige inlichtingen, maar hij mocht ons niets mcdedeelen. Even laier ver zekerde burgemeester Jhr. Mr. ding van Berkhout, dat hij ons het voorloopige onderzoek alle gege vens zou zeugen. We dankten den burgemeester voor deze toezegging. In afwachting stelden we al vast persoonlijk oen onderzoek in. Vele dorpelingen waren bereid, ons het een en ander te vertellen. De man is do 67-jarige Willem Melchior. Vroeger was hij boom- bewerker, maakte vaarboomen voor schippers en andere scheepsbenoo- digdhedo». Toen hij een dagje ouder werd, zette hij, ongeveer een jaar geleden, iJe zaakjes aan kant, en leefde nu rustig. Van het in zijn leven gespaarde geld kocht hij zich ecno lijfrente en hoopte zoo een gemakkelijke» ouden dag te hebben. Do vrouw van Melchior is reeds 26 of 27 jaar dood ze stierf toen iiet derde lundje verwacht werd. Met twee jonge kindertjes, een jongen en een meisje, trok de weduwnaar bij zijn vader in. waar een dochter het huishouden deed. Toen de vader, on geveer vijf jaar geleden, kwam te overlijden, bleef de zuster bij Mel chior, maar sinds dien werd het te genwoordige huisje aan den dijk be trokken, waar Melchior vroeger al leen een werkplaats had. De zuster heeft als een moeder voor de twee kinderen gezorgd. Deze zijn nu groot. De zoon is getrouwd en woont in Aalsmeer. Vroeger was hij onderwijzer, maar later zei hij de school vaarwel, om een houthandel te drijven. De dochter is thans hoofdverpleegster in het Binnengast huis te Amsterdam. Cornelia Melchior, algemeen be kend als Koe. of Keetje, was twee jaar Jonger dan haar broer, dus 65 Jaa r. Onlangs kreeg de zuster een erfe nisje van een overleden oom, welk geld bij de ■- in. konoodigd voor het knopen der lijfrente, gelegd is. W ïllem .Melchior was ontvanger van de gemeente Spaarndam gewor Dubbele moord op den Gemeente-Ontvanger van Spaarndam en zijn Zuster. 'T HUISJE DER VERMOORDE OUDJES. Slaapkamer deur Lijk Juffrouw Melchior X HUISKAMER. Waschhokje tusschen- deur Lijk Melchior X Deur naar den tuin. Voordeur Schuur EEN PLATTEGROND VAN DE WONING BN DE SCHUUR. den. Veel inkomsten gaf deze betrek kin» hem natuurlijk niet, maar het dikte zijn lijfrente wat aan en hield hem iu het werk. Een man, die zijn leven lang ijverig gewerkt heeft, kon aan den avond des levens met gaan luieren. Daarom had Melchior van zijn vroegere groote werkplaats nog een Idem schuurtje overgehouden en daar hoorde men vaak nog druk ge- en gehamer. 'elchior was ook secretaris van den Ouden Spaarndammerpolder, waarmede hij ook een kleinigheid verdiende. Personen, die goed met. de omstan digheden bekend zijn, schatten, dat de oudjes samen ongeveer 10 gulden in de week te verteren hadden. MeJ- chior woonde in zijn eigen huisje, had wat kippen..... Kortbm, de menschjes had een rustige» on on- bezorgden ouden dag. Nu is aan dat alles plotseling en wreed een einde gemaakt, HET ONTDEKKEN VAN DE MOORDEN. Dit had, zooals we al schreven, Zondagmorgen plaats. Do melkboer Blom liep tegen 8 uur zijn klantjes af en kwant ook bij het huis van Melchior. Hij belde, maar kreeg geen gehoor. Toen trachtte hij de deur der schuur te openen, wat pas na eenig geweld gelukte. In de schuur op den grond uitgestrekt lag Melchior, naast hem een groote plas Moed Blom schrok geweldig. Hij naar den veldwachter Swennekcr, hem zecccnd. dat Melchior zeker een on geluk was overkomen. Aan misdirijf word toen nog niet gedacht. De veldwachter en eenige dorpelin gen gingen in de schuur en toen za gen ze, dat Melchior eenige wonden aan het hoofd en een diepe snode in den hals had. Hij was dood. Men ging naar de vrouw zoeken. Deze werd in een keukentje ge vonden, tusschen eenige stoelen lig gend, ook met afgesneden hols. Vreeselijke ontdekking I Dadelijk werden de burgemeesters en dokter Ni je gewaarschuwd. Do geneesheer kon niet anders doen dan van beide slachtoffers den dood oon- stateeren. HET EERSTE ONDERZOEK wees spoedig uit, dat hier een mis drijf had plaats gehad, om diefstal tc kunnen plegen. Het geldkistje, waar in de gelden der gemeente Spaarn dam bewaard weiden, stond ledig op tafel. Ook een linnen geldzakje lag op tafel. Even zoo een ledige porte- monnaie. die Melchior altijd in den zak d roeg en die hem wellicht na den moord nog ontnomen is. Er was in huis niet veel overhoop gehaald. Uit den zak van Melchior is de sleutel van rle kast gehaald, zoodat het geldkistje gemakkelijk te krijgen en te openen was. Niet al het geld, dat in huis was, is meegenomen. Er was in de kast nog geld van de dochter en ook van den Ouden Spaarndammerpolder. dat onaangeroerd is gelaten. Zeker heeft de dief zich geen tijd gegund, om al les op zijn gemak te onderzoeken. want anders zou zijn buit grooter ge weest zijn. De moord heeft, plaats gehad met een gewoon huishoudmes, dat nog op het lijk van Melchior is gevonden. Het mes zat nog half in de snij- wond. De sneden aan den hals zijn met kracht toegebracht, zoodat vermoorden niet lang meer geleefd zullen hebben. HOE HET MISDRIJF HEEFT PLAATS GEHAD, daarover zijn alleen nog gissingen. De gewoonte der oudjes was, om des avonds tegen negen uur, uiterlijk te half tien naar bed te gaan. De vrouw had zich reeds ge deeltelijk in nachtgewaad gestoken, en ook het branden van een nacht lichtje wees er op, dat het gruwelstuk even voor het noar-bed-gaan heeft plaats gegrepen. Waarschijnlijk is de man nog even naar de schuur ge gaan. om den hond uit te laten, deze is althans '6 morgens bulten gevon den. Aangenomen wordt, dat de da der (of daders) zich in de schuur heeft laten insluiten, dat Melchior hem daar gezien lieeft en toen dade lijk door den geweldenaar is aange grepen en in den strot gesneden. Melchior had den aan hem toebe hoorenden rooden zakdoek stijf om den hals. Misschien heeft men eerst getracht het oudje met zijn eigen zak doek te worgen, maar het is ook mo gelijk, dat de zakdoek alleen ge bruikt is. om het schreeuwen te be letten. Na den moord op den man heeft de dader zich vermoedelijk in huis be geven, om ook de vrouw op dezelfde wijze te vermoorden. In tegenstelling met deze lezing is evenwel, dat het mes bij Mel- chior's lijk gevonden is. Hoe dit te verklaren Het kan zijn, dat er twee inbrekers zijn geweest, dat een den man en een de vrouw heeft ver moord, maar het kan ook zijn, dut één moordenaar eerst de vrouw heeft geveld en daarna den man, of dat hij bij het verlaten van het huis t mes in de schuur, toevallig bij het Hik, heeft geworpen. Ook is het mogelijk, dat de man en de vrouw beiden in de keuken waren, toen de moordenaar het huis binnen kwam. Dan is de heer Melchior door de deur naar de slaapkamer ge vlucht, waar hij «en revolver had liggen. Deze lezing wordt zelfs daar- schijnlijk, omdat een canapé, die voor de deur der slaapkamer stond, op zijde geschoven is. In dat geval is de man door den moordenaar gevolgd, zoodat hij geen tijd had, de revolver te grijpen, en is in de schuur achterhaald, waar ook hij op wreede wijze om het leven ge bracht is. Met den buit heeft de dief zich door de achterdeur der schuur weer verwijderd. De moorden moeien in stilte hebben plaats gehad. Naast het huis van Melchior is namelijk een café, dat vooral Zaterdagsavonds druk be zocht is. De laatsle bezoekers zijn daar om 11 uur vandaan gegaan en niemand heeft eenig gerucht ge hoord. 's Avonds en 's nachts is er ook nog een veldwachter langs de woning van de vermoorden gegaan, maar heeft ook niets opgemerkt, Hoe was het ook te vermoeden, dat achter de gesloten deuren twee lijken lagen?.... Duidelijk is. dat De dief heeft zeker gedacht een groote geldsom te vinden. Het was slechts aan weinigen bekend, dat Melchior zich in een verzekering ge kocht had, zoodat de buitenwereld, en dus ook de dief, dacht bij dat renteniertje zal nog wel iets tc vin den zijn. Ook het ontvanger-zijn moet gelokt hebben. Tot zoover de bijzonderheden, die we zelf konden te weten komen. In afwachting van den loop van het onderzoek maakten we een teekening van het huisje der vermoorden. We hebben onzen beroepstee kenau r opge dragen van deze schets een goede tee kening te leveren en kunnen deze als cliché hier afdrukken. De man is gevonden acliUr in de schuur bij het laatste raam, de vrouw in een keukentje. Tegen half twaalf kwam per rijtuig, met twee suelloopende paarden bespannen. De substituut officier van Justitie, Mr. Hoyer, en de rechter-commissaris. Mr. Josselin de Jongh, waren vergezeld van den sub stituut-griffier Mr. Meckmaun. Ook was een fotograaf meegekom. van de lijken en de omgeving eenige opnemingen te maken. Onderwijl stelde ook de justitie een voorloopig onderzoek in. Gehoord werd o. a. een bode van het bestuur der Ned. Hervormde Kerk te Spaarndam, die nog Zater dagavond om acht uur aan Melchior persoonlijk een stuk van de diaconie heeft overhandigd. Ook heeft de postbode Melchior om 8 uur nog een hrief persoonlijk in handen gegeven. Dit is voor 't laatst geweest, dat de oudjes levend gezien zijn. Te 11 uur is door do politie Dit is een jonge, man van 24 jaar, Dirk Roza geheeten, die in Spaarndam ongunstig bekend staat. Eenige keeren is hij al met de recht bank in aanraking gekomen. Nu had hij nog een jaar „zitten" in de rijks werkinrichting te goed. Zonder be paalde aanwijzingen te hebben, is deze man aangehouden eu in t raad huis opgeborgen, wat mogelijk was. omdat hij toch voor de tiuugende zaak ingerekend kon worden. De verdachte is in Jiet raadhuis on derzocht, maai- op hem zijn geen din gen gevonden, die tegen hem getui gen. De overbrenging van den man, door twee veldwachters, wekte eeni ge opschudding. Toch geloofde men niet, dat hij tot zooiets. als deze moor den, in staat is. Nu hadden we dis ons welwillend alle inlichtingen verstrekte. Deze komen geheel met onze eigen informaties overeen, zoo dat we ze niet behoeven te herhalen. We vroegen hoeveel geld er gesto len is. Hierop kan de burgeraeest»r geen beslist antwoord geven, omdat de boeken nog niet zijn nagezien. In den regel heeft een ontvanger van een noodlijdende gemeente niet veel geld in kas, maar juist in dezen tijd worden de rijksuitkeeringen geïnd, zoodat het wel waarschijnlijk is, dal De burgemeester bevestigde, ial nog geen bepaalde vermoedens z j» gerezen. Het feit, dat de diefstal juist in deze.n tijd van her jaar gepleegd is, duidt er evenwel op. dat de dief met de onistaudigheden niet geheel onbekend is. Woensdag liad Melchior nog zit ting gehouden als gemeente-ontvan ger van Spaarndam en verschillends belastinggelden geïnd. Thans hadden we de gelegenheid, om ook even in de schuur te zien, waar- het lijk van Melchior lag. Vree set ijk, 't ouidje daar ie zien liggen, ta midden van een bloedplas De vermoorde was nog geheel ge kleed, Hij droeg eon zwarte broek, een zwart vest en een blauw boeze roen. Op het gelaat lag een angstige uitdrukking. Al zal dc doodstrijd kort geweest zijn, de vermoorde heeft ongetwijfeld grooten angst uitge staan. Hoe kon een oude, half gebrekkige man zich ook tegen een of meer woestelingen verdedigen De vrouw heeft ook nog geworsteld, getuige het bloed en de haren, dio tegen den muur en op den grond ge vonden zijn. Reeds spoedig waren er EENIGE POLITIEHONDEN aanwezig. De honden behoorden toe aan de veldwachters Reynders en Lokerse, beiden van Halfweg, aan den inspecteur Lokerse, van Bloe- mendaal, en aan den Haarlemmer Huismans. Den honden werd. nadat - het voorloopig onderzoek was inge steld, Je luent gegeven van de voor werpen, die de dief in handen gehad heeft. Daarna werden ze losgelaten Het eerst werd de hond van den inspecteur' Lokerse aan het werk ge zet. Het schrandere dier liep dadelijk de brug over in de richting van de woning van den verdachten Roza. Eerst bleef de hond voor een slootje staan, zoodat het mogelijk is, dat de moordenaar daar de handen gewas- schen heeft, of iets verborg. Dit wordt onderzocht, maar- heeft nog geen resultaat opgeleverd. V ervolgens liep de hond naar een dubbele arbeiderswoning, dicht hij den molen, op ongeveer acht minuten afstand van dc plaats des misdrijfs. In een dezer huizen woout de ver dachte Roza met zijn ouders. De hond bleef voor het bed staan, dat gewoonlijk door den zoon besla pen wordt. De andere politiehonden weiden later afgezonden. Zij liepen ook de brug over in de richting van het huis van den verdachte, maar gingen daar niet in. De tnak der politiehonden was niet gemakkelijk, omdat de moorde naar geen voorwerp, aan hem toehe- h oorend, heeft achtergelaten. Het mes en de zakdoeken behoorden a:!o aan Melchior en zijn zuster. De justitie meende natuurlijk :n deze aanwijzing der honden een epoor te vinden. DE VERDACHTE WERD DADELIJK IN VERHOOR GENOMEN, maar hij ontkende alle schuld. Een onderzoek aan den lijve en in huis leverde niets verdachts op. Toch werd hij met de lijken gecon fronteerd en daarop in het raadhuis opgesloten. Zooals we al schreven, Roza is een niet gunstig hekend staand persoon. Hij heeft een hekel aan werken en houdt veel van een borrel. Behalve dat hij al een jaar naar de Rijkswerkinrichting is opge zonden, heeft hij eenige keeren voor verzet, kleine diefstallen en dron kenschap in de gevangenis gezeten. Thans moest hij weer een jaar naar Hoorn opgezonden worden De politie had al een bevel tot gevangen neming in den zak, zoodat hij eik o ogen blik zijn aanhouding kon ver wachten. Zondagmorgen, boon hij in een cafe was, werd hij dan ook inge rekend. Uit «v-n door ons persoonlijk inge steld onderzoek blijkt, dat DE VERDACHTE OP DE PLAATS VAN HET MISDRIJF is gezien. Wij hadden een gesprek met den sluiswachter Hameis.. Deze heeft gezien, dat Roza Zaterdagavond van half negen tot ongeveer half tien voor de brug over de sluis ges'.aan' heeft. De sluiswachter heeft nog even met hem slaan praten, zeggend „moetl jc niet over de brug

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 1