NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. Claribei's huwelijk. 28e Jaargang. No. 8397 Verscheid dagsüjks, behalve op Zon- en Feestdagen MAANDAG 7 NOVEMBER 1910 B HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN AD VERTENTIËN: per drie maanden: jfliïïF Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem - 120 3: Haarlem van 1—5 regels/l.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regeL Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Bij Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente) 1.30 fAdvertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts, per plaatsing: Franco per post door Nederland1.65 flg/JT "«S®MK£T 50 Cts. voor 3 plaatsingen h contant. Afzonderlijke nummers0.02 H 2 n .t 4 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37M Redactie en Administratie: Groote Hontstraat 53. de omstreken en franco per post 0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vei-nootscfcap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de placing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. TWEEDE BLAD. Buitenlandsch Overzicht DE ONTMOETING TL'SSCHEN DEN TSAAR EN KEIZER WILHELM, geelt natuurlijk aanleiding tot be schouwingen in de pers over de Euro- pccsche politiek. Merkwaardig hoewel niet zeer ge loofwaardig is, wat uit Petersburg aan een der groote Duitsche bladen geschreven wordt, 't Heet, dat Keizer Wilhelm naar aanleiding van de Jongste gebeurtenis in Portugal en de bedreigde positie der dynastiën in Griekenland en Spanje hel voorne men had, tijdens de ontmoeting met den Tsaar, pogingen te doen tot het oprichten van een Driekeizersbond. Het doei van dien bond zou zijn, Oos tenrijk, Duitscbiand en Rusland, of liever hun heerschers, te vereenigen ter bescherming van het monarchale beginsel. Keizer Wilhelm zou den Tsaar wil len overhalen, een samenkomst te hebben met aartshertog Franz Ferdi nand, den Oostenrijkschen troonop volger, om diens meening over op richting en werking van dezen Bond te vernemen. In Frankrijk zien sommigen de toenadering van Rusland tot Duitsch- land, blijkende uit de bijeenkomst van beide keizers, met lecde oogen aan, daar zij vreezen, dat de hechtheid van de Triple Entente" daaronder zal lij den. Do Pelersburgsche berichtgever van den Matin" stelt deze vreesachtigen evenwel gerust. Ilij heeft een onder houd gehad met een hooggeplaatst Russisch staatsman en deze heeft hem pertinent verklaard, dat de Rus sische regeering er niet aan denkt, jok maar de geringste der verplich tingen, vooi'tvloeiende uit de triple Entente, van zich af te wentelen, - te meer daar de Tsaar buitengewone waarde hecht aan de vriendschap van Frankrijk en aan een hartelijke ver standhouding met- Engeland. Hij is ©venwel ook een ijveraar voor'den vrede en zal steeds al het mogelijk© doen om een conflict in Europa te vermijden. Onlangs, bij de eerste crisis in den Balkuu, toen de vrede dreigde ver stoord te worden, bevonden wij ons in een zeer moeilijk parket. Thans schijnt echter het gevaar voor ernsüg nieoningsverschil afgewend en wij ge- looven niet, dat, zooals door sommi gen wordt beweerd, in het aanstaan de voorjaar vijandelijkheden zullen uitbreken. Het komt ons echter voor, dat er betrekkingen zijn, die nog voor ver betering vatbaar zijn en dat nog en kele aanleidingen tot wrijving wegge nomen kunnen worden. Door deze overweging geleid, heeft du tsaar besloten tot de bijeenkomst te Poiöuum. Deze heeft slechts ten dool door de bevordering van den vrede de belangen van Rusland te be vorderen en Frankrijk en Engeland te helpen de hunne te verdedigen en zij zal er toe bijdragen de onderhande lingen le vergemakkelijken, die de verschillende Uoslersche aangelegen heden binnenkort noodzakelijk zullen maken. Dat is'haar eenige beteekenis. Tot zoover deze deplimaiit. Bemoedi gend is zijn uitspraak niet. want hij voorspelt nieuwe moeilijkheden in 't Oosten. Er komen weer berichten, die ge wagen van WOELINGEN IN SPANJE. Men verneemt o. a. uit de grensstad FEUILLB l ON"" Nunrbet Engelsch. vun II T. JOHNSON. 26) Zoodat gij, evenals Jeanne d'Avc, later uw landgenooten in den strijd li-ton de overweldigers hadt aange- 'id? vroeg Punter, terwijl hij in liet kleine oortje kneep, dat togen zijn schouder was aangedrukt. Neen, maar omdat de kleine jon gens en meisjes uit dien tijd niet al die verschrikkelijke juarlallen behoef den te loeren. En, zooals gij weet, had den zij toen de helft van de aarde nog niet ontdekt en was dus dc aardrijks kunde ook veel gemakkelijker. O, wat moet het voor de kinderen een heerlij ke tijd zijn geweest, toen bijna nie mand kon lezen en schrijven, en men zich nog met zooveel aan de opvoe ding stoorde. Ja, beaamde de majoor ernstig, In mijn jeugd heb ik er mij echter nooit om bekommerd, hoe mijn op voeding was. En tervviil hij zich zijn verleden voor den geest te kwamen bij hem de herinneringen Cerbere, dat in geheel Catalonié de al- gemeene staking afgekondigd is. Het stakingsbevel is uitgegaan van Sara- gossa. Tot nu heerscht overal een be trekkelijke rust. Niettemin vertrouwt men in regeeringskringen den toe stand niet, zoodat reeds troepen naar Sabadill en Saragossa zijn gezonden. In de eerste stad zijn meetings gehou den, waar eenige sprekers zeer oprui ende taal bezigden ten slotte werd door de betoogers besloten zich in giooten getale naar Barcelona te be geven. Daar zijn verschillende bladen met ophitsende artikelen in beslag genomen. Eenige personen zijn in de gevangenis Montjuich opgesloten. DE VERKIEZINGEN IN GRIEKENLAND, zijn aanstaande. Zooals men weet, hebben de partijleiders besloten, om aan de verkiezingen van de nieuwe Nationale Vergadering geen deel te nemen. Maar, do aanhangers schijnen zich, ondanks manifesten, protocollen, en andere beloogingen der leiders, daaraan niet hard te zullen storen. Zoo wordt uit Athene gemeld, dat vele vroegere Rhallysten besloten hebben, als „onafhankclijken" aan den strijd bij de stembus deel te nemen. Vroege re afgevaardigden, die zich verplicht hebben zich niet weer herkiesbaar to zullen stellen, bevelen vrienden, fami lieleden of Vroegere partijgenoot©» aan. Men gelooft derhalve, dat een groot aantal aanhangers der oude partijen, en van het denkbeeld de Na tionale Vergadering tot een Consti tuante te inakon, in de nieuwe Verga dering zullen worden gekozen, en daar een krachtige oppositie zullen vormen. De Grieksche politici hebben geen geinakkehdte taak. Behalve de bin- nenlandsche twisten hebben ze nog rekening te houden metr Turkije, want de EEUWIGE KRETENSER QL'AESTIE is nog altijd niet van de baan. Uit Konsiantinopel wordt ten over vloede gemeld, dat het vooruitzicht op directe overeenstemming tusschen Turkije en Griekenland in de Kreten- ser-quaestie nog lang niet wordt be vestigd. De Porte is volstrekt niet voornemens met Griekenland over Kreta te onderhandelen zij be schouwt dit eiland als .een Turksche provincie met bijzondere voorrechten, en wil slechts, zoo Griekenland dit karakter van liet eiland ondubbelzin nig erkent, tot besprekingen overgaan. Het plan van de 'lurkschc regeeriug schijnt le zijn, zoo mogelijk <ie vier be- schermenu© mogendheden buiten be schouwing te laten. Doch uitingen van VeuizeloS hebben den indruk gemaakt, dat Griekenland, noch Kreta tol eenige besproKing ge neigd zijn, tenzij de gegronde ver wachting beslaat, dat die onderhande lingen lot een vooruitgang in de na tuurlijke ontwikkeling van Kreta zou den leiden. Dat dit bij de in Turkije heerschende stemming niet liet geval zal zijn is duidelijk, en zoo zul Kreta wel onder dc bescherming der- vier mogendiieden moeten blijven in een toestand, die internationaal zeer wei nig geregeld is. DE ONTTROONDE SULTAN Abdoel Hamid kan intusschen geen invloed op deze zauk meer uitoefenen. Men meldt, dat de oud-Sultan ernstig ziek ligt in zijn villa te Saloniki, waarin hij als gevangene wordt be waakt, en zorgvuldig van elke aanra king met de buitenwereld wordt afge zonderd gehouden. Zelfs zijn aanhan gers zijn overtuigd, dat zij hem de aan een wanhopigen gouverneur en een woedenden vader wocr boven. Maar menscho», die boeken schrijven, moeten toch zeer goleerd zijn, vervolgde Dolly, die meer lust had tot babbelen dan om te leeren. Dat weet ik nog zoo juist niet, antwoordde de majoor weifelend te oordeelen naar een groot aantal boe ken is dat, dunkt mij, rriet altijd het geval. En Doily babbelde maar voort, nieuwsgierig voor alles wat er onder de zon te zien was, uitgezonderd voor de Kaspische Zee en voor de jaartal len uit de Engelsche geschiedenis, en hoe zonderling liet ook moge schijnen het gesnap van dit kleine meisje klonk majoor Punter ©ven aange naam in do ooren als hel gekabbel van oen beekje den dorstigen wandelaar, of hel gelui der klokken in de landelij ke stilte den vermoeiden reiziger, die op weg is naar huis. Hoe heerlijk loch, was de over luid uitgesproken gedachte van Dolly, om groot te zijn en geen lessen meer te moeten leeren En wanneer die tijd eenmaal daar is, zei dc majoor on legde zijn hand op het lieve kopje, dan zult gij denken zocals iedereen denkt, hoe ge lukkig het toch is om een kind te zijn, wanneer men zich slechts oin zijn les sen en zijn poppen bekommert. Majoor, zei Dollv, alsof zij piot vrijheid niet weder kunnen terugge ven. Op politiek gebied is de sultan reeds een herinnering, een schim van iets wat was, maar niet meer is. Het is nog niet rustig in Turkije, dc nieuwe machine loopt neg niet geril iscbloos en zonder haperen, maar de terug keer van Abdoel llarnid of van zijn autocratisch stelsel van willekeur en uitsluiting is toch wel onmogelijk ge worden. De zieke Abdoel-Hamid staat geheel buiten het leven, en heeft nog slechts een historische beteekenis. Stadsnieuws RENé DELBOST. „Le jour d'anjourdhui est un des plus heureux de ma vie zei de heer Sauveur Zaterdagavond, toen hij met een pittig elegant toespraakje, de eerste „soirée litteraire" van de afd. Haarlem van de Association Iran?ai-1 so opende. Het was toch de dag. waarop de heer Sauveur een zijner liefste wenschen vervuld zag; een groote zaal vol Haarlemmers, vereenigd in een hech te organisatie, en vol lust kennis te maken met of beter te leeren kennen ,,ln culture littéraire du francais. En al was men in de bovenzaal van de Vereen iging" nog niet ter officieel© installatie van de nieuwe afdeel ing saamgekemen, prof. Wil- motte was wegens ongesteldheid ver hinderd reeds nu de openin, -rede to houden, toch had de heel Sauveur recht, deze dag een der gelukkigste van zijn leven te noemen, want het groote succes dat hem ten deel geval len ie, sprak ziclr uit in de voilo zaal en in zijn openings-spcechjo beide. Spreker uitie zijn groote voldoe ning over het feit. dat te Haarlem zooveel belangstelling in de Fran- sclie taal en letterkunde bestaat, lnj dankte alle aanwezigen „infiniment" voor hun medewerking en stelde ons voor den heer Renê Deibost, chanson nier de Paris, die ons eigenlijk niet behoefde le worden voorgesteld, want hij is ons een oude bekende, en het applaus, dat hij zijn her-optreden op- klctterde, bewees hoe aangenaam de kennismaking indertijd gevonden is. Ais „un vrai Parisien" begon Del- bost met een complimentaan het adres van den heer Sauveur, die Fransch sprak „comme un Parisien né h Paris". En toen liet hij ons zien „Paris et ses habitants', in al hun chique, in al hun êlégance, maar inj verheelde ons niet hun ondeugden, die hij ni geestige „chansons" hekel de. Die liedjes, ze waren kostelijk. En op voortreffelijke wijze werd hun inhoud van allergeestigste „bon mots" gelanceerd. Dat verstaat de lieer Delbost ais een echte Parijzenaar zoo even met 'n enkel guitig accentje, 'n éven teekenend ges'etjc, n enkele fijn-komische blik, eei le situatie ons voor oogen te stellua. Die glim lach, die een oogenblik om een mond hoek komt gluren, is onweerslaan- baar grappig. En dan dat pianospel, dat scliittert van „esprit", waarin hij juist weet te leggen dc bedoeling van het liedje, dat hij zingt, eh dat geen begeleiding meer heeten kan, soms werkelijk een deel van de voordracht uitmaakt. Soms wordt Delbost even weemoe dig dan ernstigt hij 'n paar couplet jes van „Père la Chaise", het gruoto seling deze ontdekking had gedaan, ik houd veel van u. -- Jk ben verrukt dat te hooren, Dolly. En Rags houdt ook veel van u. Gij kent Rags loch wel, mijn hondje Ilij is zoo vreeselijk verstandig en kan zulke mooie kunstjes. Klontjes suiker kan hij op zijn neus balaneee- ren en ze dan in zijn bek opvaftgen, wanneer men zegt ,,toe maar", juist alsof hij een mensch is. Do majoor gaf in woorden en in de uitdrukking van zijn gelaat blijken van bewondering voor Rags kundig heden. Wij zijn vrienden, majoor, zooals gij weet, vervolgde de babbelachtige Dolly Vrienden. Het was voor den ma joor een nieuwe gewaarwording, om met den naam van vriend te worden aangesproken, en nu herinnerde hij zich ook Clariiiels woorden. Gij zijt con trouw vriend voor mij geweest, en liij verafschuwde zichzelf bij de ge dachte aan de rol, die hij speelde. Waarom houdt gij zooveel vnn mij. Dolly vroeg hij en keek droevig in do groote ronde oogen, waarin hij kinderlijke verbazing en vertrouwen las. Ik houd het meest van u, zei Dolly, omdat gij soldaat zijt. Ik ben nu geen soldaat meer. Ik ben het geweest reeds zeer lang gelc- Parijsche kerkhof, maar dra gaat de causerie weer voort, en doet het „sen timent de douleurverdwijnen in een stroom van uitgelaten vroolijkheid. „Paris en chansons" had onze per manente glimlach, en gedurende de monoloog, die de chansonnier na de pauze gaf, verdween die niet. „Un monsieur en habit noir", comédie en 1 acte d'Abraham Dreyfus, is een alleraardigst blijspelletje, met zoo tintelende levende clausjes als alleen een Franschman, die schrijven kan. Het handelt over 'n jongen man, die een meisje vragen wil, maar niet weet hoe iiij zijn verzoek aan den vader der jonge dame zal voordragen. Er werd danig om gelachen, en een wel verdiend applaus vertolkte de dank baarheid van het publiek voor het ve le genotene. Dezo eerste avond is een groot suc ces geweestmogen de andere dat in verhoogde mate zijn. DE CENTS-VEREENIGING. In de kerk der Broedergemeente aan de Parklaan vergaderde Vrijdag avond de HaarJcmsche centsvereeiü- ging. Het publiek was slechts matig opgekomen, het slechte weer mis schien? hoewel de avond toch aJJes- zins interessant heeten mocht, daar de heer W van der Steur, die 7 jaar in de inrichting te Magolar.g werk zaam is geweest, nicdedoelingen deed over het werk van zijn broer, den be kenden zendoling-leoraar Joh. van tier Steur, onder dc verlaten en ver weesde kinderen. Alvorens daartoo over te gaan, liet spreker zingen Gez. 273, vs. 1 en 7, pis vuor uit Lu kus G, de vemen 3138 en deed eenige medcdeelingen om trent heL ontstaan en de geschiedenis vun dc Hanri. Ccntsvcreeniging. 18 jaar geleden werd die hier opgericht, met het doel den zendingsarbeid van den heer Van dor Steur in Inddë te steunen, maar, hoewel de Haarlem- sche voreeniging bij de oprichting een der grootste van het geheele land was, is zij dat nu toch niet meer. Wel is zij de oudste, en spr. hoopte dat dezen avond er velen toe brengen mocht haar werk te steunen, en er anderen over in te lichten. De heer J. J. Jonkers oracht verslag over het afgeloopen boekjaar uit Daaruit bleek, dat de inkomsten I 125.40, de uitgaven slechts f 15.20 waren, zood'al een batig saldo blijft vau 110.20. Vervuigens begon de heer Van der Steur een gemoedelijke causerie over hot Indische werk, die ae volle aan dacht der aanwezigen had. De arbeid zoo vertelde spreker is Ui de laatste jaren sterk toegeno men, en die is des te zwaarder, om dat de werkers slechts weinige zijn. Hoewel ook thans nog met groote gclcz-irgeu gekampt moet worden, heeft de vuergre \uu den zendeling geleid lot de oprichting te Magclaug ■an een groote stichting, die in ver schillende afdeelingen is verdeeld, het klemljeshuis, de eetzalen, de school, de werkplaatsen voor de jon- geus enz. Elk dezer onderdeelen werd op prettige, onderhoudende wijze nader beschreven; in de slichting bevinden zich thans 75 kleintjes, 110 meisjes en 282 jongens. Als zij de inrichting ver den, zei de majoor, en zuchtte, toen hij daclit aan" dien tijd en aan de ver anderingen, die er iu die jaren had den plaats gevonden. Ja, maar een soldaat blijft sol- daal. Dat heeft papa altijd gezegd. Arme kleine gij hebt hem ver loren Ja, zeide Dolly, mijn papa is in den hemel bij mama. Ah 1 Ja, ik weel dat hij daar is, om dat liij voor koningin en voor va derland is gesneuveld. De majoor zweeg. Hij dacht er over na, hoeveel be.ter het geweest zon zijn, wanneer hij evenals de vader van dat kind was gestorven. En Dolly, de weinig vermoedde, hoe diep hare woorden wondden, vervolgde Papa zeide altijd, dat men een soldaat kan vertrouwen, dat een wer kelijk soldaat nooit liegt. Ik vrees. Dolly, dat er soldaten en soldaten zijn, zei de majoor met gedwongen lach. Ja, maar ik weet zeker, dat gij eerlijk en moedig zijt, zei Dolly niet overtuiging, ziet gij, omdat gij zoo vriendelijk en hartelijk zijt, en omdat ik nu zooveel van u houd, majoor, zal ik u mijn medaillon laten zien. Kijk ec-ns I hier aan dezen kant een lok van mama's haar en aan den anderen kant het portret van papa. En Dollv liet haar schat aan den laten gaan de meisjes meest in be trekking; in de keuken hebben zij het koken geleerd, wat hun later uitste kend te pas komt. De jongens leeren allen een handwerk en treden Jater ineest in dienst van het gouverne ment, dat een subsidie voor 350 kin deren geeft. Vele ambachten worden in de stichting onderwezen; toen spr. m Indië kwam kende hij alleen het kleermaken, nu heeft hij dc overige ambachten ook onder de knie. Aan het slot van zijn leaing, las spreker eenige briefjes van kinderen uit de inrichting voor, waaruit wel duidelijk bleek hoe de heer Van der Steur daar bemind is. Een collectie fotografieën werd met aandacht bezichtigd, waarna de bij eenkomst met zang en gebed gesloten werd. Uit dc Oiastrelien SCHOTEN. Zaterdagmiddag ontstond .bij een bewoner van het perceel Reitsstraat no. 13, in de voorkamer een begin van brand. Door de hulp der buren is deze in zijn begin gestuit HAARLEMMERLIEDE C.S. Wederom is Zaterdagnacht van den baggermojen die ligt in het N. Buiten Spaarne en toeliehoorende aan den heer Visser to Haarlem, koperwerk gestolen. De Burgemeester van Haarlem mermeer heeft de loden van den Ge meenteraad opgeroepen tot het hou den van een vergadering, op Woens dag, den 9eu November 1910, des voonniddags ten 10 uur precies 1), ter behandeling van de liieronder ver melde onderwerpen: Agenda: 1. Mededeeling van ingekomen stukken. 2. Vaststelling van een besluit tot het doen van betaling uit den post voo ronvoorziene uitgaven, dienst 1910. 3. Voortzetting van de behandeling der begrooting voor het dienstjaar 1911. 4. Vaststelling van het suppletoir kohier van den Hoofdei ijken Omslag, dienst 1910. 5 Behandeling van bezwaarschrif ten tegen aanslagen in den Hoofde- lijken Omslag, dienst 1910. 1) Het voornemen bestaat eerst een besloten vergadering te houden, wel ke vermoedelijk een uur zal du ren, zoodat de vergadering tegen elf uur openbaar zal worden. Binnenland WETSONTWERP KUSTVERDEDI GING. Het Centraal Bestuur van het Al gemeen Nederl. Werklieden-Verbond heeft aan de Tweede-Kamer het vol- majoor zien, die het portret een puar seconden aandachtig bekeek en toen uitriep Wel, dat is Frank Danvers, on verschrokken Frans, zooals wij hem altijd noemden Ik heb nooit geweten, Dolly, dat uw vader en ik kennissen waren in onze jeugd, beiden officieren in hetzelfde regiment. Dolly drukte haar hoofd nog vaster tegen de borst van den diep bewogen avonturier. Ik ben zoo blij, dat gij mijn lie ven papa hebt gekend, fluisterde zij, want nu zult gij mij wel spoeuig alles van hem willen vertellen. Ik was nog een zeer klein meisje, toon hij vertrok naar Egypte, en ik herinner mij nog, dat hij schreide, toon hij mij ecu u'- scheidskuë gaf ik heb hem nog steeds lief, ofschoon hij nu in den hemel is, en iederen avond zeg ik in mijn ge bedje „God zegene mama en God zegene papa." De majoor zweeg zijn handen had hij voor zijn gelaat geslagen en de woorden van het kind drongen als gloeiende naalden in zijn hurt. Hij bedacht hoezeer hij was veranderd se dert den tijd, dat hij en Dolly's va der nog jong waren Nu moet ik gaan, zei Dolly en liet zich van ziin knie glijden, het wordt tijd om Rags zijn eten te ge ven. Mag ïk u kussen, majoor, om- Onze Lachhoek „Mijnheer", zei de minister tot den candidaat, die naar een consulplaats in China kwam dingen, „ik eisch van alle candidaten, dal ze de taal ken nen van 't land, waar ze geplaatst worden. Kent u Chineesch? Neen, niet waar?" .Als uwe excellentie zich de moei te wil geven, mij een vraag in het Chineesch te stel Jen, zal ik haar be antwoorden", antwoordde de gladde candidaat. Knecht: Mijnheer, daar is iemand, die u absoluut wil spreken. Heer: Heb ik je niet gelast, dat je tegen iedereen zeggen moet, dat ik niet thuis ben? Knecht: Dat heb ik ook gezegd, maar dio mijnheer wil het niet ge- looven. Heer: Zoo. wacht, dan zal ik het dien brutalen kerel zelfs eens zeggen. gen de adres gezonden, waarin o.a. geschreven is: Dat het verbond met leedwezen heeft kennis genomen van de indie ning van een wetsontwerp tot instel ling van een fonds tot verbetering der kustverdediging. Herhaaldelijk zijn ingrijpende so ciale hervormingen, die door die ar beidersbevolking sinds jaren werden gevraagd, afgewezen en tegengehou den op grond van financieele bezwa ren, terwijl door aanneming van dit ontwerp tal van millioeaien worden beschikbaar gesteld voor verbetering der (Loode weermiddelen. De regeering is voornemens de kos ten der door haar beoogde sociale hervormingen te dekken door verhoo- gmg der invoerrechten en zij hoopt do uitgaven, welke de aanneming van dit wetsontwerp medebrengt, te be strijden uit verhooging van bestaan de of uivoering van nieuvye belastin gen, Verwerping van dit wetsont werp zou het echter mogelijk maken de millioenen, voor verbetering der doode weermiddelen beelemd, aan te wenden voor invoering van sociale liervonningen. Daardoor zou de ver hooging dier invoerrechten achter wege kunnen blijven, waarvan vast staat, dat zij voor een groot deel door de arbeiders moet worden opgebracht terwijl op zijn minst genomen de verhoogde welvaart, die daarvan het gevolg Héét te zijn, twijfelachtig is. GEEN' KRANKZINNIGE DAAD. Het overgenomen bericht uit dt> „A. C.", dat melding maakte van eene brutale aanranding, is hij on derzoek gebleken van a tot z verzon nen te zijn. Er is geen sprak© meer van een misdadiger evenmin van een krankzinnige, maar het 14-jarige slachtoffer heeft aan den rijksveld wachter .Vakken bekend, dat hij alles zelf had gedaan, omdat hij lievei bij moeder thuis wou blijven dan bij zijn haas te Eext. da', gij iniin lieven papa kendet ilij nam het kleine gelaat, dat naar boven was gericht, tusschen zijn han den en drukte er een kus op. Terwijl hij dit deed, zeide Dolly Wat is er, majoor Ik geloof dat gij schreit want ik voelde een traan op mijn wang. Vaarwel, Dolly, zei hij met hall gesmoorde stem, zijn ontroering be lette hem bijna te spreken. Vaarwel, majoor, zei zij en liep naar de deur. Toen zij deze had be reikt, keu-rüc zij zich om, en zei op zachten toonEn wanneer ik van avond gezegd heb, „God zegene mijn lieven papa en mama", dan zal ik er cok bijvoegen, dut God u zegene. Zij was verdwenen de majoor was alleen en dacht er over na, hoeveel beter het zou zijn geweest, wanneer hij had geleefd als haar vader en was gestorvcu als haar vader, „als een moedig svldaat en als een man me', een onbesmet geweten." Nu begon hij zichzelf te beschou wen de diepte, waarin hij was neer gezonken, liij was een schelm en do handlanger van een schelm, en wan neer zijn masker eenmaal voor zijn gelaat werd weggerukt, dan zouden alle maunen en vrouwen hem verach ten, evenals hij veracht werd door zichzelf. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 5