BOCKBIER Tandarts SWAAP, JOH. BOOM, A. W. OLIE, Heropening Van Vollenhoven's Kunsttanden en gebitten GEOPEND „DE RATO" JANSTRAAT 53. Telefoonnummer 15 A! onze bieren worden Isobaromatrisch getapt m E. SASSEN Co. Effecten, Coupons, Prolongatiën, Beleeningen, Deposito's. VALu/at U/TiE-cr betaalt1 dah I7±c BETAALT U TEVEEL 1 1 MEIJNHOUT WARTENA winkels in Haarlem. MEIJNHQUT&WARTENA bij het binnenkomen. Ook Roimar *ag er betrokken uit. DE VERDEDIGERS AAN 't WOORD. Het eerst werd het woord gegeven aan den verdediger van linkje Beets ma, mr. Th. Muller Moseis. Dexa begon: Een ontzettend, aangrijpend stuk menschenleed is aan onze oogeu voor btjgegaan. Een drama, waarvan men vergeefs een wedergade zoekt. Het kon niet andere of het diepste mede lijden vervult ons voor de beklagens waardige vrouw, die het leven der zorge'oozen leidde en die den slaap <ter zorgeloosheid 'sliep. En 'n sidde ring vaart door de leden wanneer wij denken aan het ontwaken uit dien slaap. Zij doet ons denken aan Hera- kies, toen hem het kleed met draken- gift om de schouders werd geworpen «en kleed, dat brandde en brandde en dat evenals het kokend water, verschroeido en stukken en lappen- huid van het lichaam deed vallen. Voorwaar, indien ooit, dan is hier op zijn plaats as wensch, die uitge drukt werd op den krans aan het graf der overledene: „Rust zacht Ma- thilde". Lang mogen wij echter niet stil staan bij het lijk. In het belang der overledene moeten wij ons afvragen wie heeft zich sohuldig gemaakt aan het afschuwelijk misdrijf? Het openbaar gerucht heeft reeds lang een oordeel geveld. De groote menigte, voorbarig als steeds, heeft reeds lang gezegd: wie het feit heb ben bedreven. En vooral, dank zij de verklaringen van haar medobeklaag- de lieert de 24-jarige Xmkje Beetsma het zwaar moeten ontgelden. Maar hier in de rechtzaal is het oogenblik gekomen, waarop alle ver klaringen vanRonner ter zijde moeten worden gesteld. Hier zal de rechter bij het beoordeelen van de vraag, een herin(ïeringsloo^heid moeten gebrui ken ten opzichte van alle verklarin gen van den medobeklaagde. Dat zal dikwijls heel moeilijk zijn maar het moét. (Imkjo huilt). Pleiter zegt dit met nadruk. Hij moet dit met nadruk zeggen. Reeds bij het lezen van de dagvuarding. In die dagvaarding wordt gesproken van hoi overgieten met kokend war te.' door beklaagde Imkje, maar doze Wilastedogging kan niet zijn oavtr staan en door 't O. M. gemaakt, zon den' to letten op de verklaring van den medebeklaagdo Ronner. Het is niet zoo erg dat dit in de dag va ar ding staat, maar wel org is, dat het requisitoir van hot 0. M. in de zelfde fout vervalt, ja zelfs nog erger, want daar wordt ook bij het mate- rieeJe feit der overstorting met liet kokend water gelet op do verklarin gen van F<xnner. De geheele construc tie ven het bewijs van do gemaakte afspraak, het gepleegd gemeen over leg, het voornemen om te stalen, dit alles berust uitsluitend en alleen op de verklaring van Ronner. Pleiter gaat dan de aanwijzingen na, door het O. M. genoemd. Hij kan niet inzien, dat het niet aannemelijk is wat bekl. Imkje Beetsma verklaar de nl. dat zij het briefje aan Ronner schreef om hem te vragen een rok te halen, die zijn moeder van haar had. In het dossier toch bevindt zioh een verklaring van Ronner's moeder, dat zij een rok van Imkje hod. Waarom de andere geschreven en later ver scheurde briefjes 200'n slecht licht zou den werpen op Imkje, begrijpt pl. niet. Te vei" gaat het O. M. als hij zegt dat de schuilplaats in het huis van mevrouw Winia hem door bekl. Beetsma is aangewezen. De door mr. Bekker in de woning genomen licht- proeven hebben aangetoond, dat het hok te zien was ook voor iemand die het niet kende. De beklaagde Ron ner maakte niet den indruk zoo'n onschuldige, bedeesde jongen te zijn, dat hij wanneer hij in een huis is, daarin niet zal rondsnuffelen. Imkje Beetsma bracht de peluw en de dekens in het hok, zegt het O. M. .Maar is liet absoluut onmogelijk, dat Ronner zo er zelve bracht? En wat het vinden van de beschuitkrui mels in het hok betreft en waaruit het O. M. afleidt, dat Imkje hem be schuit brucht, zegt pl.: Beetsma er kende aan Ronner beschuit in de handen te hebben gegeven en dat Ronner die in de keuken opat. Maar is het nu zoo gelieel onmogelijk, dat bekl. Ronner, die zenuwachtig is en die gelijk wij jl. Woensdag zagen, gaarne iels in den mond heeft 0111 op te kauwen, een stuk heeft meegeno men om later in het hok op te eten. Het O. M. noemt het koken van het water in de pan het werk van vrouw. Maar is dat werk ook niet uit- voerbaar door een man? Ais Imkje werkelijk is de slimme vrouw, de beraamstor van het plan, dan is het waarschijnlijk dat- zij het feit zolf ging plegen op gevaar af te worden herkend door haar mevrouw. Imkje heeft zich vermomd, door het aantrekken van de overjas van bekl. Ronner, meent het 0. M. Dat is oor spronkelijk een krantenbericht ge weest, berust hoogstens op een hy pothese en pl. had niet gedacht, dat bet in de rechtzaal zou zijn uitgespro ken Niels is ar wet er op wijst, zelfs niet in do verklaring van Ronner, waaraan het O. M. zooveel gewicht toekent, want Ronner zogt dat het niet is gebeurd. Staat het wed onomslootelijk vast, dat er niemand anders in het huis is geweest? Niets van wat getuigen op de zitting hebben meegedeeld, heeft' gewezen op de aanwezigheid van drie personen. Maar sluft dit de moge lijkheid uit, dat er toch nog iemand in huis is geweest? Is de mogelijkheid uitgesloten, dat er iets waar is in het verhaal van bekl. Beetsma. Dat zij niet de volle waarheid zei, kan ver klaard worden door de vrees om als medeplichtige te worden aac Zij toch had aan den onl>ekende den sleutel gegeven. Eerst na het bezoek van officieren van 't Leger des Hetls, die haar, die niet spoedig ontroerd is wisten te ontroeren, kwam omkeer bij haar 01 besloot zij alles mede te deelen. Toen kwam het ver haal van den baron. En zeer wijst op de waarheid van dut haal. In de eerste plaats de krant, die bekl. verfoor of wegwierp, de krant die hoewel ei- dadelijk naar gezocht is geworden niet teruggevonden is gewouden op de stille Nico laas W'it- sankade in hel vroege mórgenuur. Verder de inlichtingen der vermoor de, die steeds van twee gemaskerde mannen sprak. Is het nu niet moge lijk dat die maskers in de krant heb ben gezeten en dat de krant expresse- lijk is g&vonden door iemand die er belang bij had ze te doen verdwijnen? Het staat vast dat er een zeker tijds verloop is geweest tusschen de moord kreten en de aanwezigheid der men- ach en bij perceel 6. Kan nu in dien tusschentijd de derde persoon niet onhoorbaar de trap zijn afgevlucht en zich in een der talrijke portieken hebben verscholen? Getuige Hensen, die niet is kunnen gehoord worden, heeft in de instructie verklaard, long schriel manspersoon in den avond van 25 Februari voor perceel no. 6 te hebben zien heen en loopen, Kan die meneer, die met de beklaagde Ronner was, de sleutel hebben gehaald? Raadselachtig is ook, dat terwijl de beklaagde in de gevangenis zat, allerlei haar toebehoorende brief kaarten in Duitschland op de post zijn gedaan en naar hier gezonden. Een groot vraagteeken moet daar achter geplaatst. Wie ls de poster en wat kan de reden van zijn handelin gen zijn? Pl. betoogt, dat de opgaven van Ronner zijn onlogisch en onhoudbaar. Mevrouw Winia sprak steeds van twee mannen, twee gemaskerde mannen en de getuigen zijn het over eens, dat zij zeer goed bij kennis was. Mevrouw Winia heeft ook gezegd doe het meis je niets, het is een goed meisje, en zij zei tot haar Kom gauw terug. Uit de behandeling is op geenerlel wijze gebleken, dat bekl. Beetsma schuldig kan zijn aan de overgieting. Een motief, zelfs niet een gepassio neerd motief, is er voor te vinden, na de pertinente verklaring der overlede ne. waaraan pleiter zich vasthoudt en die het'plechtanker zal zijn voor de vrijspraak van Imkje Beetsma. PI. betoogt vervolgens, dat de dag vaarding onduidelijk is. Met een ge voel van ergernis las pl. de ten laste- legging van den diefstal bij mevrouw Brows in 1909. Ren dergelijke dief stal waarvan de bestolenen zelf geen aangifte hebben willen doen, vast te knoopen aan dit ontzettende feit, doet de zwakheid van het 0. M. zien. Hij verzocht daarvoor oplegging van het minimum der straf. Wat hoofdzaak betreft, roept pl. der Rechtbank toe vonnist haar niet, blijft van haar af, niet zij is schuldig Mr. J. H. G. Bekker, die Pieter Ron ner verdedigt, zegt zijn pleidooi ook niet te willen beginnen zonder een woord van zijn en bekl.'s Ronner me degevoel, een woord van deernis over het ongelukkige slachtoffer van een gruwzaam bedrijf. Het requisitoir van het 0. M. was ook Yoor pl. een openbaring, want de dagvaarding was buitengewoon on duidelijk. De officier van justitie blijkt ten laste te leggen poging tot diefstal, voorafgegaan door geweld pleging, waarbij het geweld heeft ge diend tot vergemakkelijking van den diefstal. Het O. M. ging echter van een verkeerde praemisse. Het legde ten laste art. 312 van het Wet boek van Strafrecht, doch had 288 moeten ten laste leggen. Pl. betoogt verder dat voor het da derschap noodig is een rechtstreek- sche deelneming aan de constructieve elementen. Dit moet bewezen zijn. En kan beklaagde niet veroordeeld wor den. Aannemende dat Ronner naar de Nic. Witsenkade gekomen is het huis den nacht doorbracht, met de bedoeling om mede te brengen wat hem 's morgens door Imkje zou wor den gebracht; aannemende dat hij 's morg. ongeduldig is geworden om dat Imkje de afspraak niet nakwam; aannemende voorts dat hij 's ochtends in de keuken is gekomen en met Imk je gesproken heeft; aannemende zelfs dat hij gezien heeft dat Imkje water oplette en gehoord heeft dat zij zei: de: „dat krijgt ze over den kop" dan vraagt pl. aan het O. M.: waar is de rechtstreeksche deelneming van Ronner aan het feit? Waar is de medeplichtigheid als Ronner dood eenvoudig kalm afwacht wat er ge beurt'? Nu stond pl. stil bij de vraag of be klaagde Ronner al dan niet toereke ningsvatbaar is. De officier kwam op bet eind van zijn requisitoir met de mededeeling dat Ronner toerekenings vatbaar is. Maar de deskundigen van het 0. M. zeggen, dat bekl. Ronner niet toerekenbaar is. En nu is men deskundig of men is niet deskundig. En waar de deskundigen niet komen van de zijde der verdediging, maar van het O. M., had het op den weg van het 0. M. gelegen, om, gesteld dat er gapingen zijn, het oordeel van andere deskundigen te vragen. PL betoogt dan dat ook krankzinnigen met overleg kunnen handelen en hij begrijpt niet hoe het 0." M. tot zijn conclusie is kunnen komen, 200 hij het rapport onbevangen gelezen heeft. Pl. betoogt hoe uit het rapport blijkt, dat bekl. Ronner driftig en opvliegend is, doch een zacht fond heeft: „Als ik die meid te pakken krijg, dan vermoord ik haar op de zitting", verklaarde Ronner en dat heeft blijkbaar geleid, dat achter den bekl. twee veldwachters zitten. Deze maatregel van den officier bewijst te gen do conclusie van don officier ten opzichte van Ronner. Het requisitoir van het O M. is au fond zachtzinnig en buitengewoon eerlijk, maar het berust niet op fel- ten, doch op beschouwingen. Pl. wM niet optreden als verdedd-J ger-beschuldiger, doch de boron van Imkje bestaat niet. Een onderzoek heeft de reputatie van mevrouw Wi nia onaangetast gelaten. En in de daad moet, geheel afgescheiden van bekl Imkje, een vrouw in het spel zijn. De vlucht van bekl. Ronner acht pl. vanzelf sprekend. De uitroep van mevrouw Winia: „dat is 'in!" zou mevr. Winia ook ge roepen hebben wanneer een onzer op dat oogenblik het huis had verlaten. De daad moet gepleegd zijn, niet uit zucht tot diefstal, want de juwee- len lagen voor bekl. Beetsma voor het grijpen, maar uit jaloezie, uit haat, wraakzucht, nijd, afgunst alle specifiek vrouwelijke eigenschappen. Deze perfide vrouw heeft in haar handelingen de schuld op Ronner willen gooien en hem daarom in huis gedokt. Deze vrouw, perfide in al haar handelingen, was ook perfide tegen over haar medebeklaagde. Conclusie: Laat de Rechtbank toe passen wat prof. mr. Hermans wil: het recht der werkelijkheid, der waarheid en spreekt bekl. 'Ronner vrij. REPLIEK. Mr. Luyken Glashorst, de ambte naar van het 0. M., repliceerenda, deed uitkomen, dat de persoonlijkheid van Imkje, die zich steeds aan oneer- j lijkheden schuldig maakte, in deze zaak logisch het oogmerk tot diefstal op den voorgrond doet treden. Een diefstal, die Imkje Beetsma niet al leen kon volvoeren. Pi. kon niet aan7 nemen, dat een derde persoon aan wezig is geweest. Een dochtertje van mevr. D. Vries hoorde een mans- en een vrouwspersoon in de keuken spreken. En bezwerend is ook, dat de pan, die gebruikt werd1, bij het slaapkamertje van bekl. Beetsma is gevonden. Aan de uitlatingen van mevrouw Winia in het ziekenhuis verklaarde spr. weinig waarde te hechten. Dat spr. niet medegaat met het rapport der deskundigen, wat Ronner be.nft komt omdat hij in hem 'ei' kau zien een persoon van zoo groote sTompzinnigheid. dat hem een derge lijk feit niet kan worden toegerekend. De Rechtbank moet zelfstandig oor- deelen; niet de psychiater, maar de rechter velt het vonnis. Spr. negeert niet dat Ronner een minderwaardige is. Hij wil alleszins toegeven dat bij hem een zekere ma te van abnormaliteit bestaat, doch niet in zoodanige mate, dat daardoor ontoerekenbaarheid moet worden uitgesproken. Ook neemt hij aan dat het „cherchez la femme" in deze van beteekenis is. Dit is de reden waar om hij tegen Ronner een ietwat min dere straf geëischt heeft, doch dit neemt niet weg, dat Beetsma in Ron ner een deelnemer heeft gevonden en gekregen, en daarom moet ook hij tot een lange straf veroordeeld wor den. Mrs. Muller Massis en Bekker du pliceerden uitvoerig. Beiden merkten op, dat het O. M. geen nadere moti- veering heeft gegeven. Hierna vraagt president mr. Wit- sen aan beklaagde Imkje Beetsma of j zij nog iets te zeggen heeft. Imkje Beetsma: „Neen. Ik ben on schuldig aan hetgee nte laste is ge- legd." Mr. Witsen: En u, Ronner? Pieter Ronner: „lk moet ook zeg gen, dat ik onschuldig ben." Het onderzoek wordt daarop geslo ten verklaard en de uitspraak be paald op a.s. Vrijdag over acht da gen, 's voormiddags 10 uur. Kruisstraat 40, - HAARLEM. - Spraskuur dagelük» van 10—4nnr met geheel nieuw zuigapparaat, waardoor Kunsttanden even vast zitten als natuurlijke tanden. MET GARANTIE. Opsratiën beslist gsbeel gevoelloos. Schagchelstr. 46, Haarlem bericht hiermede dat hij eene zaak heeft in KANTOOR-, SCHOOL-, SCHRUF- en TEEKENBEHOEFTEN, BOEK- en PAPIERHANDEL, tevens worden ADVERTENTIëN zonder prijsverhoo- ging geplaatst in alle Couranten en Tijdschriften, terwijl de artikelen te gen concuri ecrendo prijzen worden verkocht. Zich minzaam aanbevelend, N.B. Koopt de RECLAMEMAP van 7J cent, inhoudende 10 vel best Post papier en 10 Enveloppen (blauw ge voerd). Bij inkoop van 25 ct. een Prenten boek cadeau. van hei Café Biliard Heerertsingei @7 Goeds Comsumptie. Billijke prijzen. Aanbevelend, A. E. DE VOS. ATTENTIE. Hoofdpijnzalf geneest onvoorwaardelijk de felste hoofdpijn. Prijs 20. ct. de doos. Beslist succes. Neemt proef. Te Haarlem bij: J, van Gulick, Zijl straat; K. van Eden, Spaarne, J. W. Bolleura, Van Ostadestraat; H. H. Wlllemse, Pieter Kiesstraat 4. «i krachtig, vol en smakelijk is van 17 NOVEMBER af verkrijgbaar bij; VEROORZAKEN VAN DEN DOOD DOOR SCHULD. De rechtbank te Winschoten ver oordeelde J„ weduwe van J. van der W„ spoórwachteres te Heiligerlee, wegens het veroorzaken van den dood door schuld van een persoon tot 3 maanden gevangenisstraf. FAILLISSEMENTEN. Uitgesproken: Zutphen W. J. Ordelman, winke lier in koloniale waren te Eibergen. Rechter-commissaris: mr. dr. W. rid der van Rappard; curator: mr. B. II. Drijber. Amsterdam, D. Stam, koffiehuis houder, aldaar. Rechter-commissaris mr. J. T. F. Telting; curator: mr. G. J. SaJm. Opgeheven: M. Veldhuis, aannemer, te Apel doorn, handelende onder de firma M. Veldhuis en Zonen. Geëindigd: H. A. Padberg, vroeger caféhouder, te Wassenaar. A. Ooecdam, koopman en kamerbe hanger, vroeger te Breda, thans te Rotterdam. E .G. HeyJ, naaister, te Utrecht. Mej. C. Meijerink, echtgenoote van T. Bosch, te Zutphen. Parklaan 143 Haarlem. TELEFOON No. 2061. Telegr.-adres SASCO. Kantoor geopend van 9—4 uur. /iRhQ IHPAKKEHIB DE •VQAT? BtSTüliAVERflOUT ILfi K05T SLECHTS PAK vAfi 5Ór-:S Winddroog acht cent per E.G. Drong tnegeslagou billijk tarief. Stoom-Wflsch- en f Strijkinrichting Brouwersvaart 50 52 Langendijkstrast 32. Mongolen ggrlngs pry»verhooglng. Opmaken en Strijken ook fijn goed. Puikkokende Noord-Hollandscbe PEULVRUCHTEN Bruine boonen p. k. 16,18,20 ct Capucijners p. k. 12,16,18,22'/, Grauwe erwten p. k. 26 a Groene 18, 20 a Spliterwten p. pond 127,, 16 Linzen 8 a Om zelf brood te bakken Prima Tarwebloem de 5 p. 35 ct Kropmeel „5 a 32V, a Krenten per pond 15, 20 Rozijnen z. pit p. pond 20,25,30 Om In to maken of te stoven. Prachtige abrikozen p. p. 45 ct. Jams en Appelstroop. Uitsluitend van Jan van Woerkom, (Betuwe.) Appelstroop p. pond 18 ct. Jam 25 Batojam p. potje 23 Jam 85b. 20 n (Potjes worden berekend en terug genomen a 5 cent.) Volvette zoete kaas p. p. 40 ct. Leidsche kaas p. p. 371/, Zwitsersche kaas p. ons 9 geraspt p. ons 10 Probeer ons Rüstmeel (voor Pudding of Kindorvoedsel.) Rijstmeel per pond 10 ct Griesmeel 10, 15, 20 Helder's Speculaas p. p. 35 ct. Bitterkoekjes p. pond 421/. Vruchtenwijnen. UIT DE BEKENDE FABRIEK VAN WILLEM VAROSSIEAU LZN. ALFEN a/d. RIJN. Bisschop wijn per flesch 42'/, ct 7« 22'/i Roode en Witte bessen wijn per flesch 30 Meiwijn per flesch 35 Frambozenwijn 35 Kersenwijn 40 m Probeer onze Reclame-Boerenjongens (Cherry) per Literpot 65 ct. Advocaat per flesch 105 ct 7. 527, Eerste quai. Likeuren (alcoholvrij) Per flesch 35 ct. V, 20 „MaggCSonpen Bouillonblokjas Blooker's Daalders Cacao. Victoria Bi8colt8. Helle'8 Koffie. Theesoorten- OOK VOOR WEDERVEHKQOPERS. Vleeschwaren Uitsluitend van ANTON HUNINK. Geldersche rookworst p. pond 50 ct Plockworst (machinaal ge sneden per ons 12 Ossenrookvleesch idem 18 Blaasham 16 Zult 7 Lever- en Bloedworst 6 a De Winkels van zijn gevesiigd Gedempte Oudegracht 95 Van der Hulststraat 6. Ruisdaelstraat 16. Bakkerstraat 28. Pieter Kiesstraat 36. Paul Krugerkade 11. Korte Begünestraat 28. Linschntenstraat 8. De ClerGqstraat 132. Opnemen en aan huis bezorgen van commissiën zonder prijsverhooging in alle wijken der stad.

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 8