NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 28e Jaargang. No. 8398 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. DINSDAG 8 NOVEMBER 1910 A HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN AD VERTENTIËN: PBR drie maanden: S^ltL Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem J 'M Haarlem van 1—5 regels ƒ1—, elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per reeeL Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der BiS Abonnement aanzienlijk rabat. 1 g gemeente).. 1.JU Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels. 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door Nederland1.65 50 Cts. voor 3 plaatsingen contant. F g' Afzonderlijke nummers0.0214 V aaTV n i js u i. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37H Jj(s\-%i Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. de omstreken en franco per post ,0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie724. l'Itgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiön en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA WOENSDAG 9 NOVEMBER. Schouwburg: N. V. Het Tooneel: „Marsyas", 8 uur. De Kroon: Momus-avond door „Ja- ecb van Lennep", 8 uur. Haarlemmermeer: Gemeenteraads vergadering, 10 uur. De dubbele moord te Spaarnwoude. liet afschuwelijke misdrijf te Spaarnwoude houdt de gemoederen te Spaarndam nog in levendige beroe ring. Men moet er maar eens ge weest zijn, om te weten, dat het ge sprek der dorpsbewoners over niets anders loopt dan over de schokkende gebeurtenis van Zaterdagavond en over liet onderzoek, dat nog steeds vollen gang is. Te Spaarndam zoekt de veidwacht den omtrek af, mogelijk eenig spoor te vinden. Maar dat is het fatale in deze zaak, dat elke aanwijzing ontbreekt. Er niets, zelfs niet het geringste door den moorden aar (s) achtergelaten. Men had hoop, dat de dader(s) in het water, waar de politiehonden heen gingen, een of ander voorwerp had den weggeworpen. Op last der Justitie is daarom het Slootje afgedamd, maar het du-eggen is gestaakt, omdat er in het geheel mets gevonden is. Dit dreggen stond ook in verband met dc resultaten van het sectie-on derzoek. De gerechtelijke lijkschou wing heeft namelijk aan het licht ge bracht, dat de slachtoffers vooraf met een hard voorwerp zijn doodgeslagen of althans bewusteloos gemaakt, en dat men hen daarna zoo vreeselijk heeft mishandeld met een mes, de vrouw doorjiaar letterlijk den gehee- len hals af te snijden, den man, door heni in hel gezicht te kerven en ten s!<>:te het mes in den strot te steken, waar het nog instak, toen Zondag morgen het lijk gevonden werd. Van het wurgen der slachtoffers blijkt geen sprake te wezen. Men is waarschijnlijk op dit denkbeeld ge komen door den zakdoek om den hn!s van Melchior. Doch de aanwezig heid van den doek kan wel verklaard worden, door aan te nemen, dat Melchior den bloedstroom heeft wil len stelpen. Uit liet feit, dat hot mes nog in den kool van den gemeente ontvanger zat, valt af tc leiden, dat de vrouw eerst vermoord is, tenzij nog een tweede gebruikt is. Ol, indien Melchior eerst xs neergeslagen, kan liet zijn, dat men hem luier afgemaakt heeft De beide lijken werden gevonden in een groute plas bloed. Natuurlijk ziju de hypothesen over h«-i gebeurde legio. Het staat bijna vast, dat de dader gt\.i beiocp-,noordenaar is en ook niet in huis is gekomen met de be doeling om de moorden te plegen. Waarschijnlijk is het hier, evenals bijna bij alle roofmoorden, dat men de menschen gedood heeft, om de ontdekking-van den diefstal te voor komen. Dat men met geen beroepsmisdadi- geis te doen heeft, blijkt hieruit, dat men zich tevreden heeft gesteld met den inhoud vun het eene geldkistje moe te nemen. Boeven van professie, gelooft men, hadden wel alles nage zocht. Men neigt er dan ook toe, om aan te nemen, dat men te doen heeft met mensehen, die gold noodig hadden. Toen zij oen maal gold in hun bezit hadden, waren zij voldaan en zijn weggegaan. Dat de dader(s) niet het plan had- (deti) moord te plegen, blijkt uit het feit, dat zij de snijwonden toebrach ten met oen mes, dat zij in het huis vonden. Zij hadden dus blijkbaar goon der-gelijk wapen meegebracht. En het is wel een beetje vreemd aan to nemen, dat zij het er nraar op heb ben laten aankomen, dat zij een wa pen zouden vinden.. Omtrent liet verloop der gebeurte nissen, tast men nog in het onzekere. Een nieuwe lezing is, dat de vrouw op het punt stond naar boven, naar de slaapkamer te gaan, en toen het geldkistje, zooals gewoonlijk, heeft meegenomen. Op dat oogenblik zou dan de dader gemeend hebben zijn dag te kunnen slaan, en zou het vertrek binnenge vlogen zijn, om den buit te bemachti gen. De man kan dan gevlucht zijn, maar moet achterhaald zijn, ln het schuurtje, daar hij niet goed ter been was. Uit de omstandigheid, dat er d r i e koffie-kopjes op tafel zijn gevonden, zou men afleiden, dat er 's avonds nog bezoek is geweest. Dit is niet de persoon geweest, die nogaJ vaak bij Melchior kwam praten, want die had een eigen kopje, dat ook in de kost is gevonden. De gister te Amsterdam aangehou den personen, zijn weer losgelaten, daar zij hun alibi konden bewijzen. De Justitie laat nog eenige perso nen opsporen, doch ten einde het on- derzook niot tc bemoeilijken, zullen wij omtrent deze lieden geen nadere aanduidingen geven. De Justitie heeft een anntai dingen uit het huis in beslag laten nemen, tot zelfs oogharen van de vrouw. Ook het goed van R. is in beslag genomen. DE BEGRAFENIS DER SLACHT OFFERS. De justitie heeft verlof tot begra ven der beidie lijken gegeven; de aan gifte bij den Burg. Stand (Haarüem- meuTiede C.A.) is geschiedt, de begra fenis bepaald op Woensdagmiddag 2 uur te Spaarndam; de lijken zijn nu gekist. ITet voortgezet onderzoek, zoeken en dreggen in de nabijheid der wo ning van den gearresteerden R. heeft tot niets geleid Vanwege het gemeentebestuur is in onderzoek hoeveel de gemeentekas op den dag der misdaad inhield. kasteden, Raadhuizen, waaggebou wen. poorten enz., die de glorie zijn onzer Hollandse he bouwkunst gingen op het doek voorbij. En ook menig bekoorlijk natuurtafereeltje, door de camera vastgehouden, deed het pu bliek genieten. SCHEEPSBOUW. Aan de werf N'eerlondia firma Gebr. Brouwer en Van Dijk te Schoten is opgedragen de bouw van een stalen passagiersmotorboot te leveren aan een Russische firma te Moskou. Het vaartuig zal volgens nieuw systeem vervaardigd worden. Wel blijkt hier uit dat de Hollandsche scheepsbouw in het buitenland nog hoog schreven staat. Vrij e en Orde-o efenin Stadsnieuws O m Ons Heen. Li het tweede blad van dit num mer vinden onze lezers een artikel „Misdaden uit vroeger jaren", in de rubriek Om Ons Heen. ALG. NEDERL. VERBOND. De heer F. A. Hoefer uit Hattem had Maandagavond een aandachtig gehoor, toen hij voor de Haartemsche afdeeling zijn lezing hield over „Land- en Stedenschoon in Neder land." Die voordracht bestond uit een korte inleiding, waarna de zaal werd donker gemaakt en de heer Hoefer tientallen van lichtbeeld-prentjes op het witte scherm deed komen. In zijn inleiding merkte de spreker met blijdschap op, dat men meer en meer gaat doou aan „Heimathsohutz" en warme belangstelling toont in de natuur-monumenten en architectoni sche overblijfselen van vroeger tijd. Veel fraaie natuurplekjes zijn onher stelbaar bedorven en talrijke oude gebouwen gesloopt, doch thans gaat men zuinig worden op wat over bleef. Er is dan ook nog veel heerlijks behouden gebleven, getuige de stad Haarlem. Daarop wees de heea- Hoefer ver schillende dingen aan, die in dit op zicht onze belangstelling behoeven. Zoo de kerken, openbare gebouwen, poorten en wallen in de oude steden. Daarin weerspiegelt zich het roem rijke verleden van ons land. Maar ook in andere dingen, als b.v. de klokkespelen op onze torens blijft die herinnering bewaard. Die klokkespe len zijn iets nationaals. Victor Hugo zei ea- van, dat in Nederland, de tijd niet niet scherpe zwaarden in stuk ken werd verdeeld, maai- dat de uren zingende in elkaar overgingen. Voorts wees de spreker er op, hoe in den bouw van de huizen te platte- londe en zelfs in den boerenwagen, nog liet verleden leeft. De woningen zijn nog ingericht als in den tijd van de Romeinen, in sommige streken van ons land, en de boeren huifkar ren enz., zijn nog precies zoo als in de 15de eeuw. Daarop deed de heer Hoefer zijn prachtige collectie lantaarnplaatjes vertoonen. Met den hoer Hoefer zwierf het publick in gedachten door ons land rond, overal bekijkend, wat door menschenhand van eeuwen her ge spaard werd. Al die kerken, torens. Geslaagd te Amsterdam de hoeren C. M. Mantel, te Haarlem, en W, Kots, te JJmuiden, en de dames J. M. Boeree en A. Boerkool. te Velsen. Op de voordracht. Door de arrondissementsrechtbank te Breda is, ter vervuiling eener va cature van rechter in haar colleae, opgemaakt een alphabetische lijst van aanbeveling, waarop voorkomt Mr. J. L. M. Meckmann, substituut griffier bij de arrondissemenls-recht- bank te Haarlem. JONGE VRIJZINNIGEN. Voor de Jonge Vrijzinnige Propa- gandaclub „Haarlem" sprak gisteren avond in een der bovenzaaltjes van de Sociëteit „Vereeuiging" mr. Adolf Perel uit Amsterdam, over onze poli tieke partijen en den 'huldigen politie leen toestand. Nadat de-voorzitter, de heer A. Jon ker Azn., de weinig talrijke aan wezigen had welkom geheeten, be sprak mr. Perel de programma's on zer belangrijkste staatspartijen. Hij deed opmerken, dat de groote staats man Groen van Prinsterer, de tegen stander van Thorbecke, de grondleg ger en stichter van het anti-revolutio nair staatsrecht geweest is. dat de overheid als de van God gegeven macht beschouwde. Maar een gedeel te van wie God in het staatsrecht wenschten, scheidde zich, als meer Protestantsch-denkend af, en vormde de Chr. Historische Partij. Die partij keurt in vrij duidelijke bewoordingen het Kuyper-stelsel af. Ook het pro gram der 25 H. K. Kamerleden heeft punten str.dig met de anti-revolutio naire bedoelingen, o. m. herstel van de pauselijke legatie aan het hof. De partijen aan de andere zijde van de door Dr. Kuyper getrokken schei dingslijn, zijn er op uit den invloed van het volk op de staatsregeerlng te vergroeien zij wenschen een verrui ming van het kiesrecht. Thorbecke is de grondlegger dier partijen, welke zich later in verschillende groepen verdeeld hebben. Vroeger zei spreker noemde men zich vrijzinnig, omdat mdi niet kerkelijk was. Het verzuim om niet nader te omlijnen, waarheen iaën streefde, heeft zicii ernstig gekroken, want de vrijzinnigen splitsten zich in meer conservatieven en meer voorui,- strevenden. In 1901 werd de vrijzinnig-democra tische hond gesticht, die zich in de eerste plaats ten doel stelt de oorza ken weg te nemen, waardoor de ont- wikkoliugs-voorwaarden voor de men- schen zoo ongelijk worden. Hij wil daarbij geen verscherping, maar tem pering van den klassenstrijd. Uitvoerig stond spreker stil bij het program der vrij-liberalen en besprak het grondwettig koningschap, de per soonlijke vrijheid, de onafhankelijk heid van de rechtspraak, de handha ving van orde en gezag enz. Na een korte kritiek op de leerstel lingen der sociaal-democraten, ging spreker over tot de bespreking van den tegenwoordigen politieken toe stand. en "af als zijn meening te ken nen, dat binnen niet langen tijd de schoidingslijn loopen zal tusschen be houdend en vooruitstrekend. De redo werd met applaus begroet. Na afloop werd een huishoudelijke vergadering gehouden. In die bijeen komst werd in de plaats van den heer A. Jonker Azn die zijn functie als voorzitter met langer kon blijven aarnenien, gekozen de heer Joh. de Kanter, terwijl de bestuursvacatures, ontstaan door het bedanken van mej. A. Timmer en den heer A. H. Fikkert, werden ingevuld door de verkiezing van mej. J. C. Triinpe en den heer N. Beers. Niet gestolen. De portemoimaie met 5 gulden, die een juffrouw Zaterdagavond in een winkel in den Anegang miste, is niet gestolen, want die portemoimaie is met het geld er ln, In den Anegang, op straat, teruggevonden SCHAAKWEDSTRIJD. Gisterenavond heeft te Amsterdam de eerste wedstrijd plaats gehad tus schen de Arnst. Schaakver. en het Ilaarl. Schaakgezelschap. De wedstrijd, die omstreeks half negen begon, werd voorafgegaan door een kort woord van den Voorzitter, waarin hij de Haarlemmers welkom lieette, er tevens op wijzende, dat de wedstrijdzoai niet groot was, maai dat de vereeniging, als zij in Febru ari a.s. haar 25-jarig feest viert, de Haarlemmers in een ruimere zaai zal ontvangen om met hen dit lieug- lijk feit te herdenken. Bepaald was, dat te half twaalf de partijen, dis nog niet geeindjgd wa ren door arbiters zouden warden beslist, voor welke functies door bei de vereenigingen de twee eerste spe lers waren aangewezen. De uitslag was, dat van de 25 par tijen door Amsterdam 17 en door Haarlem 5 werden gewonnen, overige drie werden door de arbiters remise verklaard, zoodat de volledige uitslag is: Amsterdam 18 1/2,Haarlem 6 1/2. Aanbesteding. Hedenmorgen had ten raadhuize de aanbesteding plaats van het sloo- pen van een gedeelte van het voor malig Geref. Weeshuis aan het Groot Heiligland met belendende gebouwen en bouwen van afscheidings- en be- kleedingsmuren ten behoeve van het aldaar te bouwen gemeentelijk mu seum. e inschrijvingen luidden als volgt J. Bregiaan Szn., te Bloemendaal, -8093. H. Schiphorst en J. Philips, te Haarlem, 8983. Corns. Rol, te Haarlem, 8500. A. de Leon Wzn.. te Amsterdam, Gebr. de Graaff, te Halfweg, 9600. M. van Ommeren, te Haarlem, ƒ6815. Jac. Kroon van Diest, te Haarlem, I 12450. P. van den Broek, te Haarlem, 10624. Dirk Spijker, te .Amsterdam, ƒ11300. Jan Smits, te Haarlem, 6900. Sibold de Boer. te 's-Gravenhage, 4277. Ger. van Doorne, te Baarn, 6600. M. Joh. Breed\eid. te Oud-AIblas. ƒ6100. T. Kloek, te Apeldoorn, ƒ9432. Th. M. van Deursen, te Haarlem, ƒ12980. Gebr. Schouten,- te Hoorn, 6185. F. Worms be cher, te Hoorn, 5200. Mariens en Zn., te Haarlem, 7800. G. Metselaar en J. de Paus, te Haarlem, 3250. Mart. Jeths, te Apeldoorn, 10348. Adr. Sonneveld, te Haarlem, ƒ15900. Joh. Miezerus, te Haarlem, ƒ5480. De gunning zal binnenkort plaats hebben. Piet van der Meer. Onze talentvolle stadgenoot, de vio list Piet van der Meer, gaat een tour- née in Amerika maken. Zaterdag Is zal hij vertrekken. De violist zal op deze rondreis, die vier maan- duren zal, begeleid worden door de Engedacbe pianiste mistress Thoeu. De tournée zal zich in de eer ste plaats uitstrekken over Cleveland, Alabama en Mobile. Vrijdag en Zaterdag 1.1. speelde de heer Van der Meer op liefdadigheids concerten te Wageningien, waar hij een groot succes had. NED. HERVORMDE KERK. Ter vervuiling der vacaturen in 't college van Notabalen der Ned. Her vormd© Gemeente, had Zaterdag een stemming plaats. Herkozen werden aJle aftredenden, de heeren A. Bie- rens de Haan, G. Bos, F. H. de Gel der, F. J. J. baron van Heemstra, 1. II Lieftinck Jr., S. R. A. van der Meulen en Mr. G. van Tienhoven. Botermarkt-dieven, De venters op de Botermarkt heb ben in den laatsten tijd veel tc lijden van een jeugdigo dievenbende. Den koopman G. H. Jimmerich uit Utrecht werden gister in het middaguur een paai- wollen handschoenen ontstolen Dreese uit Amsterdam een aan tal klossen garen en een koralen hals ketting. De politie spoorde den 15-jarigen G. R. uit de Lange Poellaan, en den 13-jarigen G. H. uit de Haaii.liede- straat op, die bekende 12 klossen ga ren en 2 halskettingen te hebben ge stolen. VEILINGEN. Uitslag der gehouden openbare veiling, iu het „Algemeen Verkoop- lokaal" te Haarlem, der Boerenhof steden, gelegen in den Waurderpol- der, gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoude, op Maandag 7 No vember 1910, welke perceelen op Maandag 1* November daaraanvol gende bij afslag en in com: natiën worden verkocht, telkens des mor gens om 11 uur. 1. De boerderij „Spaarneoogmet tuin, weiland, weg en bosch. J. G. Buys, 6475. 2. Een perceel weiland, ten Zuiden van perceel 1. P. Hoogeveen, ƒ3800. 3. Een perceel weiland, ten Oosten van perceel 2. M. Joles, ƒ3825. 4. Een perceel weiland, ten Oosten van perceel 3. J. C. v. d. Berg, 2225. 5. De boerderij „Schóteroog". L. AUard. ƒ3225. 6. Een perceel weiland, ten Oosten van perceel 5. P. Hoogeveen, ƒ6300. 7. Een perceel weiland en gedeelte dijk, ten Oosten van perceel 6. J. II. Muller, ƒ2650. 8. Een perceel weiland en gedeelte dijk ten Zuiden van perceel 7. J. P. Dijkzeul, 7650. 9. Een perceel weiland, dijk als weiland, rietland en water. L. AUard, ƒ12700. 10. Een perceel weiland en rietland ten Noord-Oosten van perceel 9. F. J. Visser, 7925. 11. Een perceel weiland, ten Oosten van den inrijweg en aan den Waar- derweg. P. Iloogeyeen, 5525. 12. Een perceel weiland, ten Oosten van perceel 11. Idem, ƒ7025. 13. Een perceel weiland, ten Oosten van het vorige perceel. A. Siingcnbcrg, 5000. 14. Een perceel weiland, ten Oosten van het vorige perceel. A. Hartog, 4725. 15. Een perceel weiland, ten Oosten van het vorige perceel. L. G. Prins, ƒ4900. 16. Een perceel weiland, ten Oosten an het vorige perceel. A. Hartog, 3800. 17. Een perceel weiland en rietland ten Oosten ypn het vorige perceel. JP. Groot, 3500. 18. Een perceel weiland en rietland ten Oosten van het vorige perceel. J. G. Bujs, ƒ5175. 19. Een perceel weiland, ten Oosten van het vorige perceel. M. Joles. ƒ4800. 20. Een perceel weiland, en riet land, ten Oosten van het vorige Der- oeel. J. W. van den Berg, 1650. 21. Een perceel weUand, ten Oosten in de vorige drie perceelen. Idem, 14Ó0. 22. Een perceel weiland, ten Wes ten van de Binnenliede. L. Allard, ƒ6800. 23. Een perceel weiland, aan den Waarder wee. J. P. Dijkzeul. ƒ3325. 24. Een perceel weiland, ten Wes- n van het vorige perceel en aan het Spaarne. P. Hoogeveen, 3675. 25. Een perceel weiland, ten Zui den van perceel 23. J. C. van den Berg, ƒ3450. 26. Een perceel weiland, ten Zui den van perceel 24. P. Hoogeveen Lzn., ƒ3600. Namiddags na 6 uur Drie in aanbouw zijnde huizen en ^i-ven, waarvan twee bijna geheel voltooid, ie Haarlem, aan de West zijde van de Busken Huetstraat. G. H. Hospes, ƒ6800. Diefstal. Bij den koienhandelaar J Pik zijn uit z'n pakhuis aan de Nieoiwe Kruis straat kolen weggenomen en ook een petroleum-lamp. De lamp is alweer door do politic opgespoord. ORGELBESPELING in de Groote- of St.-Bavo-kerk te Haarlem, op Donderdag 10 Nov.. des nam. van 2 tot 3 uur, door den heer W. Ezerman. Programma 1. Preludium en Fuga, J. S. Bach. 2. Concertfantasie No. 1, Fr. Lux. 3. Sonate No. 3, A, Gullmant. a. Allegro maestoso. b. Pastorale. c. Fuga. 4. Meditationen, J. Rheinberger. a. Teina varialo. b. Aria. 5. Intermezzo, Max Reger. G e v. Voorwerpen: Terug te bekomen bij: H. Ploeg, Meester J oostenlaan 19, een sigarenkoker. J. R. Frauseu, Rooéveldstesat 62, een kinderhalskeAting. A. Jacobson, Jansweg 47, een ro zenkrans. H. van der Stap, Sumatrastraat 17^ Schoten, een herdershond. L. Glas, Pijlslaan 13. een Bijbelsch boek. G. van der Veldt, Oranje-boomstraat 59, een pnar kousen. J. M. li. Ruijzenare, 2e Zuid Pol derstraat 1, 2 loten Huisvlijttenloon- stelling. N. Gouka, Casteleijnstraat 20, een onderstuk van een oorbel. N. J. Willem, Koningstraat 48, een damesparapluie. W. Christiaans, Klaverstraat 12, een broche. B. van Es, Kleine Housttraat 80, een gouden vingerring. (Zie verder Studsn zte berichtenj. n ïer laat- Uit de Omstreken SANTPOORT. Als notabelen bij de Ned. Herv. Ge meente zijn herkozen de heeren J. J. Kruyff en W. F. v. Bonze!. Tot president-kerkvoogd is gekozen de heer C. H. B. Lonbar Petri. De vroeger reeds besproken brieven bus is thans geplaatst, en wel aan de Westzijde van het Proteslantsche kerkgebouw. BENNEBROEK. Maandag werd alhi r een zeer druk bezochte vergadering gehouden van de afdeeling Beonébroek-Vogelenzang van de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur. De voorzitter deelde o. a. mede, dat een schrijven was ingekomen Van den Raad van Administratie van de H. IJ. S. M., inhoudende, dat met ingang van 1 Mei 1911 de naam van het station Vogelenzang zal worden verouderd in Vogelenzang—Bemie- broek. De pogingen, door de afdeeling aan gewend om deze naamsverandering te verkrijgen, zijn dus met goeden uitslag bekroond. Een woord van dank werd daarna gebracht aan de tentoonstellingscom missie en den beer 11. J. Goeman?, voor de goede zorgen, bij het rang schikken der bloemen, bij gelegenheid van de tentoonstelling. De inzending der afdeeling maakte, dank zij de maatregelen, door deze heeren geuumen, een goeden in druk. Na dc gebruikelijke verloting en hei behandelen van enkele huishou delijke aangelegenheden ging de vergadering over in comité. HAARLEMMERMEER. Hersteld. De heer P. Verkuijl, wethouder de zer gemeente, is thans in zooverre hersteld, dat hij weer spoedig zijne werkzaamheden hoopt te hervatten. Men deelde ons mede, dat de heer Verkuijl, die bijua 40 jaren raadslid Is, slechts éénmaal wegens zic-kic een raadsvergadering niet heeft bijge woond. Spoorwegw erken. 1c Nieuw-Veunep heeischt in ver band met den spooraauleg groote bedrijvigheid. Drie treinen riiden ge regeld naar Oude-Wctering, tot waar de rails zijn doorgetrokken, om grond aan te voeren, tot vulling van do veonuiUzruvingen. De „IJzeren Man" heeft nu zijn graafwerk verricht tot bijna bi; do Hoofdvaart Westzijde. Tusschen Hoofddorp en Nieuw Ven nep zijn de rails reeds a-oor een groot deel weggenomen, om spoedig ver vangen te worden door blijvend ma terieel. IJMUIDEN. Varia. Do tooneelvoreeniging Varia is dit maal niet zelf voor haar donateurs en kunstlievende leden voor het voet licht getreden, doch hoeft mev r uw Betty Holtropvan Gelder daartoe uitgenoodigd en bereid gevonden, ze ker om haar begunstigers een avond vol kunstgeoiot te bereiden, doch wellicht ook ons te leeren van de groote voordrachtkunst van deze be roemde tooneeispeelster. liet is zeker te betreuren, dat zulke sterren dikwijls zoo hoog staan, dat zij zoo moeilijk te bereiken zijn fi nancieel), want leerzaam voor goed willende en oplettende dilettanten zijn liuu voorbeelden in hooge mate. Mevrouw Holtrop gaf een zestal voordrachten ten beste, waarvan ze ker „Anna Bolevn" van Schimmel wei den ineesten indruk op do talrijk® toehoorders gemaakt zal hébben. \.-c»«tans hebben we ons niet kun-

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 1