I HAARLEM'S DAGBLAD. TWEEDE BLAD. Claribel's Huwelijk. DINSDAG 8 NOVEMBER 1910 OM ONS HEEN No. 1248. Misdaden uit vroeger jaren. Do redenen, waarom de moord op Willem Melchlor en zijn zuster Cor nelia zooveel schrik en afgrijzen hebben verwekt, liggen belialve natuurlijk in de ontzetting, die altijd door opzette!ijken doodslag wordt veroorzaakt in deze twee omstan digheden, dat de slachtoffers weesr- looze oude lieden waren, en dat de dader tot dusver onbekend is geble ven. Hoe ijacüjk elke moord ook is, or is iets bijzonder weerzinwekkends in het dooden van twee oude stum pers, die tot zelfverdediging niet in staat waren. Tegen zoodanige lafhar tigheid komt het manschelijk gevoel in verzet. En dat op dit oogenblik de moordenaar niet bekend is, geeft, een gevoel van angst, een indruk van onveiligheid aan velen; omdat daar uit blijkt, dat onze samenleving, ge woonlijk gelijk en gelijkvormig, toch niet zóó rustig is, als wij ons dat soms wel verbeelden. Intusschen is het een geruststelling dat dergelijke schokkende gebeurte nissen maar zelden voorkomen. De eerste opzienbarende moord, dien ik mij uit mijn journalistieke ervaring herinneren kan. was de moord op den Raamsingel. Vrijdag 26 Februari 1892, des avonds waarschijnl':k te acht uur. werden twee oude vrou wen. de weduwe Stokman en de we duwe Dekker, twee zusters, die bij elkander woonden in het hu den Raamsingel N'o. 10. dood gevon den. schrikkelijk met bijlslagen toe getakeld. Er was ook brand gesticht, natuurlijk met de bedoeling om de misdaad te verbergen, maar list de irook, die naar buiten drong, was aanleiding, dat de moord werd ont dekt. De misdaad was daarom raadsel achtig, dat de oude vrouwen bijzon der voorzichtig waren in het toelaten van gasten bij avond. De achterdeur was dan allijd gegrendeld, de voor deur voorzien van een stevigen ket ting. En alsof dat niet voldoende werd gevonden, was met bekenden afgesproken, dat zij op een bijzondere manier zouden tikken, of anders hoesten of lachen, zoodat de vrouwen aan de stem konden hooren, wie bin nengelaten wilde worden. Met deze gegevens lag het voor de hand, dat gezooht werd onder dé be kenden. Tevergeefs, de moordenaar is nimmer unUlekt. Wel zijn er ver schillende personen korter of langer tijd in hechtenis genomen, wel is ge tracht het moordwerktuig te vinden door den Raamsingel met een zegen af te visschen, maar. het heeft met gebaat. Menschen vertelden aan de justitie droomen, de meest fantasti sche middelen tot opsporing van den dader werden aan de hand gedaan. Zoo heette er' uit Frankrijk een theo rie te zijn gekomen, dat hei beeld van een persoon bewaard blijft op het netvlies van het oog, zoodat wan neer dit maar gephotografeerd en het beeld vergroot werd, de justitie den moordenaar vóór zich zou zien. Natuurlijk is deze veronderstelling geheel onjuist, maar zij teekent de spanning, waarin de menschen des tijds verkeerden. Maar weldra nam de belangstelling af. bet onderzoek bleef rusten en tot den huidigen dag hangt er over den moord op den Raamsingel een sluier, die waarschijnlijk nimmer zal wor den opgelicht Tenzij de misdadiger op zijn doodsbed nog een bekentenis doet of door een toeval verraden wordt. Een andere moord, niet minder laf en laaghartig, W3S die in den nacht Van 29 op 30 Mei 1902 op de Raam- vest, schuin tegenover het huisje, waar in 1892 de oude vrouwen wa ren omgebracht. Freule Joanna Jus- tina Alexandrina van Wemen, ook al een oud vrouwtje, werd 's morgens, toen zij niet open deed en de politie daarom liet huisje binnendrong, ver moord gevonden, waarschijnlijk door een hamerslag op 't hoofd. Het was een zonderling, deze juf frouw Van Wemen. „Juffrouw Trip trap" werd zij genoemd, omdat zij moeilijk voorthinkte „het vloekende rozeknopje" was haar nog onvrien delijker bijnaam. Met de schooljeugd lag zij altijd overhoop, omdat zij scheldwoorden en spotternijen nooit onbeantwoord laten kon. De ruiten van haar huis hadden het dan ook zóó moeten ontgelden, dat zij de ven sters met ijzergaas had laten bescher men, wat aan de toch al vorvelooze woning een nog vreemder aanzien gaf. Of zij wel recht goed Mj *t hoofd was, vroegen do menschen zich dik wijls af, wanneer zij, in ouderwet- sche kleeren, over de straat hinkte, mompelend in zichzelf en zich strekt niet geneerende om ieder, die niet ganw genoeg voor haar uit den weg ging, een por te geven met haar paraplule. Bezoeken ontving zij nooit, alleen een paar leveranciers, die haar vertrouwen hadden, moch ten binnenkomen. In het huis heersch- een ware verwarring. Allerlei rommel werd er ingepakt bewaard, hoewel zij zeff meermalen vertel de, dat zij van een toelage van haar familie leven meest, hield het publiek baar voor rijk, wat allicht de aan dacht van den moordenaar op haar zal hebben gevestigd. Hoewel ze nog met zoo heel oud, namelijk 63 jaar. was, verkeerde de arme, gebrekkige, eenzelvige vrouw toch volstrekt niet in een toestand, om zich met eenige kans op succes tegen een sterken man te verdedi gen. Ik weet niet waarom, maar moord op deze. oude dame heeft in de stad niet zóó groots opschudding verwekt, als die van 1892 op den Raamsingel. Het resultaat ten op zichte van den doder is evenwel het zelfde geweest. Hoeveel moeite de justitie zich ook gegeven heeft, tot heden is niet ontdekt, welke misdadi ger de arme Juffrouw Triptrap heeft omgebracht, Is door den volks mond wel een zeer bekende boef al» dader genoemd. Zulke aanwijzingen evenwel heb ben geenertei waarde, omdat zij op niets dan op losse gissingen berusten. Was er werkelijk in de bedoelde rich ting kans op succes geweest, dan sou toch de justitie deze in cliik- heid wel onderzocht hebben. En heeft zij dat gedaan, dan is et blijkbaar voor de schuld van den bedoelden misdadiger geen voldoende aanwij zing zij in dit allermoeilijkste deel vat» haar taak dikwijls niet slaagt, knappe deteotives in de romans, die altijd en dadelijk een moordenaar vinden, hebben het lang zoo zwaa, nietvoor lien wordt het werk door den schrijver, die altijd van achter af kan redeneeren, van de eene tot andere pliase in elkander gezet. Toch hopen wij van harte, dat de justitie dezen keer gelukkiger wezen zal en den dader van den Juffen moord op Melchior en zijn zuster vinden. Hot rechtsgevoel, geschokt door de schandelijke daad, wenscht bevrediging. J. C. P. Buitenlandsch Overzicht Ruim twee jaar later werd de be volking van Haarlem en omstreken opgeschrikt door een nieuwen moord. In den vroegen morgen van Donder dag 28 Juli werd de stroorijder Ple- ter Bosman, een man van 69 jaar, m een klaverveld in de Haarlemmermeer vermoord. Wel werd een verdachte onmiddel lijk gearresteerd en geruim en tijd in verzekerde bewaring gehouden, maar het bewijs van schuld kon niet wor den geleverd, zoodat ook in deze zaak de moordenaar nimmer heeft terechtgestaan. En toen omstreeks half Augustus deze eerste verdachte in vrijheid werd gesteld, was al te vreezen. dat de ware schuldige niet meer zou worden ontdekt. moeten niet vergeten, dat een dergelijke moord meestal de vrucht een lang vooraf verzonnen plan, waarvan al de kansen zijn be rekend en de onderdeelen in het hoofd van den dader bepaald. Is er niet on middellijk na den dood een zeer be sliste aanwijzing, dan is de kans, om die naderhand ie vinden, buitenge woon gering. Het is daarom wel ge makkelijk, maar niet billijk, der jus- Heden zal Briand z'n nieuwe nister ie aan DE FRANSCHE KAMER voorstellen. De verwachting is, dat 't kabinet al dadelijk voor een heet vuur zal komen te staaD. In parlementaire kringen te Parijs is men althans van meening, dat de verklaring van het ministerie reeds dadelijk aanleiding zal geven tot een vinnig debat. De onafhankelijke socialist prof. Painlève heeft te kennen gegeven, dat hij een interpellatie zal indienen over de ajgemeene politiek der regeering en de gematigde republikein Letoy- Beaulieu zal vragen stellen over de opneming van Lafferre in het kabi net. Ook is bet niet onmogelijk, dat het reeds dadelijk tot een heftig debat over de voorgenomen .beperkiug van het stakingsrecht komt. Dat belooft dus weer watl SPANJE EN HET VATICAAN. Een telegram heeft al gemeld, dat de z.g. hangslotwet door den Senaat werd aangenomen. Dit geschie-ide evenwel eerst, nadat een amendement van baron de Sacro Lirio door de re geering was overgenomen, waarbij be paald is, dat deze wet zal ophouden te bestaan, indien binnen tw ee jaren een nieuwe wet op de vereenigingen van kracht.zal zijn verklaard. Dit amendement ging van de kerke lijke oppositie uit, en werd door de re geering overgenomen als blijk van bare verzoeningsgezindheid tegen- er het Vaticaan. Een teeken van de gezindheid ziet men ook in de hartelijke ontmoeting tusschen den nuntius en den minister van buiteulandsche zaken op een di plomatieke receptie van laatstge noemde. De „Osservatore Romano" gaf bij beschouwingen over de in Spanje aangenomen wet te kennen, dat ten gevolge vun bedoeld amendement de mogelijkheid mag worden voorzien, van een hervatting der afgebroken onderhandelingen tusschen Spanje en het Vaticaan. DE BALKAN-POLITIEK, van 1909 heeft steeds veel geheimzin nigs behouden. Nog altijd weten we niet precies, waar we 't aan danken, dat alles met een sisser, althans zon der oorlog is afgeloopen. Van tijd tot tijd lekt iets uit Nu wordt weer verzekerd, dat in 1909 door Oostenrijk een verdrag ge- teekend is, waarbij aan Turkije de status quo" wordt gewaarborgd en steun wordt beloofd bij aanvallen van Bulgarije en Rusland. Turkije nam daarvoor de verplich ting op zich geen enkele concessie toe te staan, zonder de goedkeuring van Oostenrijk. VERRASSINGEN IN PERZlè De gewezen sjah van Perzie, die m zijn onttroning af te Odessa ver blijf heeft gehouden, is naar Parijs ertrokken. Volgens een gerucht heeft die reis een staatkundig doel en slaat ze in erband met de jongste gebeurtenis sen in Perziè. De ex-sjah zou n.l. te Parijs ecu samenkomst hebben met Zilli es Salteneh, met wien hij steeds blief wisseling is gebleven. Dezer dagen moet hij eeii brief van dezen aanhanger hebben ontvangen, terwijl hij kort daarop een onderhoud had met zjjn vroegeren Russischen adjudant. Daarop werd onmiddellijk tol de reis besloten. Wat wil de oud-sjah Zeker is, dat de Perzische zaken, na zijn onttroning niet beter gaan, dan ouder zijn bestuur. Misschien krijgt een deel der Perzen spijt, dat Z. M. is weggejaagd en wil hem weer en dan hangen er altijd verrassingen in de lucht Zoo is 't ook met den ex-President yan Amerika. Maar die heeft ook veel vijanden, zooveel zelfs, dat men EEN GERECHTELIJKE AAN KLACHT TEGEN ROOSEVELT heeft durven indienen. i de jongste verkiezingscampagne heeft zooals wij reeds herhaaldelijk mededeelden Roosevelt zich danig geweerd .Hij heeft zich daarbij even wel door zijn temperament laten ver leiden, om zich niet steeds tot het za kelijke alleen te bepalen, inaar is dik wijls zoo persoonlijk geworden, dat het zelfs den Amerikanen die toch bij verkiezingscampagnes niet wend zijn elkander met fluweelen handschoenen aan te pakken bar wordt, en vele bladen ach en w< roepen over den achteruitgang der politieke zeden. Het zal intusschen niet blijven bij een platonische ver oordeling alleen, want rechter Bald win, de democratische caudidaat vooi het gouverneurschap van Wisconsin, die door Roosevelt heftig is bestreden, heeft te kennen gegeven, dat hij dezen egens smaad zal aanklagen. Dat zul een sensatie-proces worden. Althans a 1 s 't komt 1 DE KRONING VAN GEORGE V VAN ENGELAND. De koning heeft een proclamatie ge- teekeud, waarin de kroning wordt be paald op 22 Juni 1911. Title er een verwijt van te maken, datrugroepen, 't Loopt tegen St Nicolaas De „Temps" deelt mede, dat het een m ander is uitgelekt betreffende het lerechtelijke onderzoek, in zake de engste spoorwegstaking. Er zou dan zijn gebleken, uil brie ven van de voomaumslo leiders der stakingsbeweging, dat dezen tot sabo tage hebben aangezet Verschillende spoorweg-beambten, lie wegens sabotage terecht moeten taan, hebben schuid bekend, ducli te ens verklaard, dut liun handelingen het gevolg ware» van raadgevingen van leden van hel stakiugscomiié. ALWEER EEN SPOORWEG STAKING Nu in Chicago. De besprekingen tus schen de vertegenwoordigers van de ereeniging van machinisten en de di recties van 61 spoorwegmaatschappij- bowesten Chicago, over den eisch tot verbetering van het lot der machi nisten, zijn afgebroken. De leden van de vereeniging jleelen mede, dat een voorstel om tot staking over te gaan, zal worden ingediend. CHAMBERLAIN OVER ZU1D-AFRIKA. De Times is met een Zuid-Afrika- nummèr voor den dag gekomen, dat niet minder dan 68 pagina's beslaat en verlucht is met vele. fraaie foto's en enkele zeer duidelijke kaarten. Zooals te verwachten was. heeft de oude Chamberlain deze gelegenheid niet laten voorbijgaan, om ook een en ander in het midden te brengen. We geven zijn bijdrage, een brief aan den hoofdredacteur, hier weer „Ik heb met voldoening vernomen, dat gij vau plan zijt ter gelegenheid van de ope ning van het nieuwe Uniepariement door Z. K. H. den hertog van Gon- naught een speciaal Zuid Afrikanum- rner uit te geven. Het nieuwe parle ment verwezenlijkt spoedig de hoop, die wij gekoesterd hebben, nml. dat uit den jongsten oorlog een Vereonigd Zuid-Afrika, onder de Britsche vlag, te voorschijn zou komen. Op deze wij ze is weer een phase in de ontwikke ling van Zuid-Afrika een voldongen feit, die de kracht en het belang van onze bezittingen daar te lande za! verhoogen. Zuid-Afrika Is lang bekend geweest voor zijn rijkdom aan ertsen en nu het één volk onder één regeeriug is ge worden, in plaats van een reeks af zonderlijke provinciën, twijfel ik niet, ol liet zal in belangrijke mate meer medewerken als deel van het Rijk. Maar de ontwikkeling van Zuid-Afri ka hangt niet meer alleen af van zijn rijkdom aan mineralen. Niets is in de allerlaatste jaren merkwaardiger ge weest duti de verbetering en de uit breiding van den landbouw in Zuid- Afrika. Weinige jaren geleden waren de landbouwproducten schaarsch en geheel onvoldoende om te voorzien in de behoeften der eigen bevolking. Maar onder de gewijzigde omstandig heden met de veel gemakkelijker ver bindingsmiddelen en liet toepassen van nieuwe en meer wetenschappelij ke methodes, zal dit tekort spoedig op geheven zijn. Er is reeds een uitvoer handel ontstaan en deze zal waar schijnlijk in de toekomst groote afme tingen aannemen. Het aangesloten zijn van Vereenigd Zuid-Afrika bij Groot-Britanniö als een van de groote groep van Domi nions zal het een willig© markt voor zijn overtollige productie verzekeren en daardoor do eigen kracht verhoo gen, terwijl het moederland zich de belofte verzekerd ziet van uitbreiding van den handel in dit gedeelte van het Rijk." Stadsnieuws Jubileum Andriessen. Begin Februari 1911 zal het 40 jaar geleden zijn dat de heer N. H. An driessen zich hier ter stede vestigde alg musicus zijn groot© verdienste als leeraar en componist heeft de Lieder- talel Haarlem's Zanggeuot, waarvan hij reeds 14 jaar dirigent is, doen be sluiten, deze gebeurtenis te herden ken, door het geven van een feesteen- eert, waarop niet anders dan werken van den jubilaris uitgevoerd zullen worden ongeveer 60 prijzen hebben liedertafels onder zijn leiding op ver schillende wedstrijden, zoowel in het buitenland als binnenland, behaald Militaire zaken. De kapitein P. J. van Munnekrede van het 10e reg infanterie wordt werkzaam gesteld bij den chef van den goneralen staf. Rubriek voor Vragen hobben het voorrecht, vragen op verschillend gebied, mila voor boantwourding vatbaar, in tc zenden bij de Redactie von Haarlem's Dagblad, Groote Houtstraat 53." Alle antwoorden worden gciicel koatelooi gegeven ea zoo spoedig mogelijk. Aan vragen, die niet volledig naam en woonplaats van den inzender vernielden wordt geen aandacht gescbonkert. VRAAG: Iemand is ongeveer drie jaar in een betrekking en moest we gens ziekte opgenomen worden in een ziekenhuis van 15 Aug. tot 15 Sep tember en toen moest zij nog zes we ken rust houden. Met 1 Nov. zou zij ©er in dienst komen. Twee dagen vóór 1 Nov. zei mevrouw haar dienst op. Heeft mevrouw nu recht om haar de helft van de kosten te laten beta len? ANTWOORD; Gedurende de eerste vier weken komen de kosten ten Jaste van mevrouw, dus juist gedurende den tijd dat de opneming in het zie kenhuis heeft plaats geluid. VRAAG: Heeft het meisje, dat per drie maanden gehuurd was, nu ook nog recht op verdere uitbetaling? ANTWOORD: Gedurende die ziek te ging het loon nog maar een kor ten tijd door, maar mevrouw had zes eken te voren moeten waarschuwen en zal dus loon moeten betalen van 1 Nov. tot half December. Met eene opzegging op twee dagen kan men niet volstaan. VRAAG: Wij zijn met vier broers uit twee huwelijken. De twee eerst© zijn vrijgeloot, zijn nu de andere twee dienstplichtig? ANTWOORD: Ja, wanneer in eeci gezin van vier zoons A en B. niet ge diend hebben, dan moeten C en D dienen. Dat de broers uit twee huwe lijken zijn doet niets tot de zaak; het is een gezin van vier zoon». CORRESPONDENTIE. Den heer Van R. Onze verslag gever bevestigt de juist:. id van zou mededeehngderhalve raden wij u aan, uwe opmerking tot den spreker te richten. Den heer C. te H. Wij beslissen, of •n vraag zal worden geplaatst on- ir de Vragenrubriek, dan wel be antwoord in de Correspondentie. Zelfs behouden wij on» voor, eetn 't geheel niet te beantwoor den. Wij meeaten u hiermee volledig te hebben ingelicht. REDACTIE. Binnenland PRINS HENDRIK zal op zijn reis naar Dobbin In de helft dezer maand, eerst een besoek biengen aan den Vorst van Schaum- burg Lippe te Buckenburg. Onze Lachhoek BRUTAAL. Huisknecht (die zich aan komt bie den). Mijnhoer rookt niet Dan zou ik meneer om een kleine toelage verzoeken. DE HOEDEN WAREN NIET GROOT GENOEG. Maar zet u dit lief modeltje eens op, en ziet u eens in den spiegeL AI deze modellen, juffrouw, zijn niet groot genoeg. Ik koop geen hoed, waarmee ik me in den spiegel zien kan. Eerst wanneer ik zie, dat ik me niet meer zie, dan zullen we verder zien. MET GELIJKE MUNT. Dienstmeisje. Compliment van meneer hier naast en of u je hond wil doodschietendie huilt den gan- schen nacht Buurman. Compliment me ier en of hij zijne dochter tku nek wil omdraaien die speelt den gan- schen dag piano. AAN HET VERKEERDE ADRES. Jongen (aan de deur tot bezoeker). Meneer is niet thuis, maar u kan mij de rekening wel geven. Bezoeker. Maar ik heb geen re ken mg. Jongen. Geen rekening Maar dan is u stellig aan d© verkeerd» deur TEHUIS. Klaas komt namens zijn vader de pacht op het kasteel betalen, en wordt door den baron ten eten ge- noodigd. Het spreekt van zelve, dat Klaas op z'n Zondags gekleed is. Toen het diner was opgediend, en de onge boer de hem aangewezen plaats ïeeft ingenomen, zegt de barones op -iendelijken toon Je moet je volstrekt niet genee- ren, Klaas, en doen alsof je thuis bent Nou, juffer, antwoordt Klaas, de daad bij het woord voegende, dan za'k moar 's eerst mien buus en vest uittrekkö want, zie-de, ik zit er alèvel nou wél 'n bietje te stief in, 'n boel te vrète I GROOTHERTOGIN MARIE VAN MECKLENBURG. Groothertogin Marie van Mecklen burg, de moeder van Z. K. H. Prins Hendrik, kwam Maandagavond te Apeldoorn. TWEEDE KAMER. OORLOGSBEGROOT1NG. In de afdeelingen der Kamer bleeü men zich vertieugd t© hebben over de aankondiging (in de Troonrede), van de wijziging der militiewet 1901. Tat van quaesfies: contingent, df&n$itijd>, enz., enz die andere bij de begroeting worden behandeld, liet men rusten, om z© degelijk met de herziening te l>es preken. Toch werd het algemeen beleid van den Minister aan critiek onderwor pen. Men verweet hem onvastheid en het gehoor geven aan een reactie buiten het leger. Verder meende men, dat Z. Exc te veel zijn aandacht aan de doode* weermiddelen wijdde. De geest in het leger zoo werd betoogd is niet zooals die wezen moet, te genover verhoogde uitgaven staat geen vermeerdering van weerkracht, het tweeploegenstelsel is mislukt. Anderzijds werd opgemerkt, dat den tegenwoordige© hewindsman van dat alles niet de schuld mag worden gegeven, de aanmerking omtrent da doode weermiddelen werd onjuist ge acht en eveneen» die omtrent het tweepioegenstelsel, slecht» werd toe gegeven, dat d© uitvoering van het denkbeeld niet gelukkig was geweest. Ook ,n bet algemeen werd de afbre kende critiek onbillijk en verlam mend geacht Het eindcijfer van de bog rooting wekte onrust wegens de daaruit sprekende stijging: 1.282.161 mean dan verleden jaar, terwijl in 1910 nog taj von extra-uilgaven t© ramen wa ren, die nu ontbreken, Voor 1912 zaL roo werd attgorekend, op ruim 81 millioen moeten worden gerekend en weldra aal .iet 40 millioen zijn in verbpod met de nieuwe militiewet, de Holl. waterlinie, d© kustverdediging FEUILLETON NaarhetEngelsoh. van H. T. JOHNSON. 27) Het scheen donkerder te worden in do kamer, toen het kind hem had ver laten. Dudley Carstairs trad binnen: nu scheen de duisternis nog toe te ne men het was alsof de verschijning van een engel had plaats gemaakt voor de zwarte schaduw van den duivel. Welnu hebt gij haar gesproken vroeg de majoor gemelijk. Ja, het was werkelijk een aan doenlijke ontmoeting, antwoordde Dudley met een hatelijken grijnslaiii. liet zou inderdaad nu nog niet geëin digd zijn. wanneer niet een ver- wenschic kellner, dien ik de nap heb moeten afsmijten, omdat hij de vor men nog niet in acht weet te nemen, plotseling liet vertrek was konion binnenstormen met do verontrusten de tijding, dat iemand, die mijn vrouw een boodschap van haar vader reiigon, haar wemschte te sprei Punter had man crschcRlene jaren met lamengcwerkt, zonder hem ooit genegen te zijn geweest; maar nog nooit had hij bem zoo zeer gehaat als nu, terwijl hij daar tegen over bem stond met dien wroeden, kouden glans in zijn oogen en met die boosaardige uitdrukking op zijn bleek gelaat. Wanneer die vervloekte vlegel twee minuten later was gekomen, ver volgde Dudley, dan zou Ik de bank biljetten in mijn bezit hebben gehad, en wanneer mevrouw Carstairs dan naar haar vaderlijk huis had willen terugkeeren, hetgeen ongetwijfeld het geval is, dan zou ik haar met een vroolijk hart een gelukkige reis heb ben tocgewenscht. Met dat afscheid mocht zij dan zichzelf geluk werftchen, merkte de majoor op. Daarna vroeg hij op vast beraden .beslisten toon Dudley, wat zult gij nu verder in deze zaak doen Dat zal ik u vertellen, antwoord de Dudley, mijn plannen zijn ulle reeds gemaakt. Ik zal huar het geld afhandig maken, wanneer die vent weg is, gij zult er uw deel van heb ben, Punter, en vervolgens ben i!; van plan oin een andere onderneming op het touw te zetten, waarin een kléine diamantcnkoningiii een hoofdrol moet spelen - En mevrouw Carstairs - Mevrouw Carstairs is in deze zaak onbewust een goede bondgenoot an mij geweest, en bet einde daar- s geheel bevredigend, wanneer eld in mijn bezit is met het van het geli oog echter op "de volgende onderzie-' ming, staat mevrouw Carstairs mij zeker in den weg. Zult gij haar nog meer gaan op zoeken, nadat zij uhet geLd heeft ge geven vroeg Punter in angstige spanning. O, ja, antwoordde Carstairs, met een boosaardige uitdrukking in zijne wrecde oogen. Ik zal hoax nog wel eens weerzien. Ik zou er niets op tegen hebben, om, wanneer het mogelijk was, met haar eene sa menkomst te hebben ergens op een geschikte plek, bijvoorbeeld dicht bij den rand van een klip, of bij den oever eener rivier. Dus gij wilt Ik wil hiermede zeggen, zeide Dudley Carstairs met een dulvelschen glimlach, dat ik mijn spel nooit door een man of een vrouw zal laten bederven Nu. zeide majoor Punter op kal me n toon er woont in een vun de kamc-re hierboven een we©», een klein meisje. Haar bloedverwan ten kunnen haar moeilijk tot zich ne men. daar zij geen vaste woonplaats hebben on bijna altijd op reis zijn. De kleine heeft zich zeer aan me vrouw Carstairs gehecht en deze van haar kant is bijzonder met het kind ingenomen en heeft beloofd, een tweede moeder voor haar te zijn. Ik vrees, dat het bedoelde meis je haar tweede moeder zal moeten verliezen, zeide Dudley, en ver volgde toen met een veelbeteekenen- den blik, gij zult mij in die zaak helpen. En dat kleine meisje, zeide de majoor tot zichzelf, zal van avond God voor mij bidden Daurna vervolgde hij overluid Het verderf van mevrouw Car stairs wordt er mee beoogd Wel mogelijk - was het korte antwoord. En dat kleine meisje zal van een gelukkig thuis en liefderijke zorgen bero fd worden Wat bedoelt gij toch met dat al les. Punter? vroeg d© ander on geduldig. De majoor sprong nu op en zag Dudley Carstairs in het gelaat met een uitdrukking in zijn oogen, die de ander ©r nog nooH in gezien had, en zeide Dat botoekent, dat ik u eerder in het verderf zal storten, dan dat dulden I Wat Dudley ontstelde, geheel verbijs terd, nu hij bemerkte, dat een zoo gewillig werktuig eensklaps onhan delbaar begon te worden. Ik wil u ook nog zeggen. ver volgde Punter. dat ik u (n ver scheidene ondernemingen, waarmee gij geldelijke voordeelen en ik slechts schande inoogatte, heb geholpen, maar, let wel, ditmaal zal ik uw spel bederven. Dat durft gij niet i riep Dud ley in woede uit. Ik was eens soldaat, hernam Punter, (de woorden van Dolly klon ken hem nog in de ooren), en op fle ren toon herhaalde hij zo, - eens een soldaat, blijft een soldaat, en een sol daat durft allee. Bah riep Carstairs toornig en ongeduldig uit, ik kan u ver pletteren. Dat is niet waar I riep de an dere hartstochtelijk uit, want wel ke uw duivelsche macht ook over mij moge zijn, dezen avond nog zal een engel voor mijn heil bidden. Voort aan zijn wij vreemden voor clknar vijanden zoo gij wilt Zijt gij krankzinnig Neen, nu niet. Ik ben krankzin nig geweest, maar ik heb rnijn ver stand en tegelijk mijn eer en ver trouwen teruggekregen. Onze wogen loopen voortaan geheel uit elkaar van dezen dag af w il ik leven als een eerlijk man, al moet ik werken in hot zweet mijns aanschijn© En terwijl hij do kamer verliet, mompelde hii Nu, Dolly, wanneer gij God van avond bidt. dat Hij mij tal zegenen, dan zal Hij u wellicht verhooren. HOOFDSTUK XVIII. Toen de deur zich achter Punter had gesloten, stond Dudley Carstairs half verlamd van woede en verbazing woede oindat zijn tot dusverre ge hoorzame bondgenoot hem nu op het beslissende oogenblik verliet, verba zing omdat hij tot dien stap durfde besluiten. Want wij behoeven niette vermelden, dat Punter, die reed» in menige gewaagde onderneming was betrokken geweest, niet in staat wa» om met een gerust geweten de rech terlijke macht den sluier over zijn verloden te laten oplichten, en wan neer Dudley Carstairs sommige fei ten, waarmede hij bekend stond, •.wide openharen, dan zouden de ge volgen voor den majoor zeer nood lot' ig zijn geweest- Maar, en bij deze gedachte klem de Dudley zijn parelwitte tanden vast op elkaar, moest bij In aanraking komen met een macht, die Punter de belooning voor zfjn misdaden zou geven, het gevolg zou ook zijn, dat hij zelf nog zwaarder zou moeten boe ten. want in de meeste misdaden, die dozo twee mannen samen haddon gepleegd, had Dudley steeds het plan beraamd en uitgevoerd, en al was Punter nu en dan ook handelend op getreden. Dudley had zich steeds het grootste gedeelte van den buit toe geëigend. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 5