NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 28© Jaargang. No. 84" 5 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. WOENSDAG 16 NOVEMBER 1910 A HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENTIËN: Vnnr u„,iom PER DRIE MAANUEN; Van 5—5 reSe,s 50 Cls-iedere reêel meer 10 Cls- Buiten het Arrondissement Voor Haarlem J Haarlem van 1—5 regels ƒ1—, elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel. Voor de dorpen >n den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Bij AbonnemeM aanzienlijk rabat. gemeente).. i.du AdvertentiCn van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsin?: Franco per post door Nederland1.65 (fo ISST 23b 50 Cts. voor 3 plaatsingln k contant P P g' Afzonderlijke nummers0.02^< «eT^I f - Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37M J/f -M Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. de omstreken en franco per post ,0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Cosfer. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandse!» Advertentie-Bureau D, Y. ALTA Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. Dl I' NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA DONDERDAG 17 NOVEMBER. Gr. Kerk: Orgelbespeling, 23 uur. Schouwburg: Het Rott Tooneelgez.: „Monna Vanna", 8 uur. Soc. Vereeniging: Concert Arti et Religioni, 8 uur. St. Bavo, Sraedesta-aat: Bazar ten bato van dc Groon van Prinsteror- echool, 10—10 uur. Trou moot blycken: Vergadering „Ivoude Kruis", 4 1/4 uur. liet Blauwe Kruis. Nat. Chr, Ge heel Ónth. Vereeniging afd. Haarlem Lezing door don Heer Weber. Sint Bavo: Cursus in de R. K. ge- loofs- en zedenleer. Onderwerp: E onbevlekte ontvangenis van Maria. Bloemen daalGemeenteraadsverga- dering, 2 uur. OM ONS HEEN No. 1253. Cijfers uit het Bakkersbedrijf Moleschott, waaruit in dit blad meermalen aanhalingen zijn gegeven, is een weekblad, gewijd aan gezond heidsleer, bestrijding van kwakzalve rij en aanverwante zaken. Wanneer het dus iets geeft over de bakkerswet, zooals in liet nummer van 5 November geschiedde, dan komt daarbij noch voorkeur voor het grootbedrijf, noch verdediging van d© belangen van ge zellen te pas. Ik vind daarin aanlei ding om de cijfers die genoemd wor den eens mee te deelen. De bakkerswet is immers door den Minister wel mee naar huis genomen, om er bepalingen togen overmatigen arbeidsduur in op te nemen, maar ze komt terug, ze heeft dus niet opgehou den actueel te zijn en terwijl de Mi nister studeert op de beste manier om te doen wat de Kamer v.enscht, heb ben wij alle gelegenheid nog eens wat meer te weten te komen van dit inder daad ingewikkelde vraagstuk. De redactie van Moleschott begint dan niet er aan te herinneren, wat zij vroeger reeds schreef over het gebruiken van versch brood, namelijk dat, wio dit goed kauwt, aan zijn maag geen hooger eischen stelt, dan wan neer hij oud brood eet. Dit is niet voor den eersten keer gezegd. Dat oud brood gezonder zou wezen dan versch, is blijkbaar een van de uitspraken van een verouderde ge zondheidsleer, die bij zooveel andere op zolder moet worden geborgen. Daarna geeft liet artikel cijfers. Het zegt letterlijk „Uit de cijfers, gege ven door de centrale commissie voor de statistiek, loopende over 96 bedrij ven en betreffende de sterfte in de ja ren 18911895 vuii mannen van 18 tot en niet 50 jaar, met onderscheiding naar het beroep, den leeftijd en do doodsoorzaken, blijktdat 43 van de ze 96 bedrijven een ongunstiger cijfer, dan dat der bakkers geven. Terwijl het gemiddelde 8.21 sterfgevallen per 1000 bedroeg, overleden per 1000 in het bakkersbedrijf werkende personen per jaar 8.16. De sterfte is dus bene den het gemiddelde." Ik weet in 't geheel niet, waarom de 'redacteur van Moleschott cijfers neemt van vijftien jaar geleden, maar het is natuurlijk mogelijk, dat er geen nieuwere zijn. De statistiek komt wel eens meer ver achter de historie aan. Hij voegt er overigens bij, dat men met cijfers voorzichtig moet zijn. Vol komen juist, maar niet om do redenen, die de schrijver noemt. „Het kan ge beuren", zoo lees ik. „dat een beroep een laag sterftecijfer vertoont, niet omdat het zoo weinig gevaarlijk is, maar omdat de werklieden het door ziekte moeten opgeven, een ander be roep kiezen en dan eerst sterven." Is dat wel goed gezien Komt hot wer kelijk voor, zooals de schrijver voron- derstolt, dat wie voor steenhouwer te j zwak geworden is, overgaat in het bakkersbedrijf Of dat zieke bakkers als sigarenmakers sterven Ik geloof het niet. De ondervinding van een Haarlenische vereeniging, die uit haar programma beroepsruil heeft moeten laten vervallen, toont aan, dat de menschen zoo maar niet van het eene bedrijf in het andere overgaaD. Ze missen daartoe zoowel den moed, ais de vaardigheid. Veel eer zou ik voorzichtigheid met derge lijke sterfte-cijfers aanraden, omdat die niet verkregen worden door den persoonlijken aanleg te vermenig vuldigen met de omstandigheden. Daarover aanstonds nog een enkel woord. Het artikel geeft nog andere cijfers, die van de ziektecijfers onder de bak kers. In de Oostenrijk8che zieken fondsenstatistiek zijn die voor de bak kérs zeer gunstig. „Stelt men de ge middelde 2iektecijfers van alle manne lijke leden op 100. dan wordt dat cijfer voor de bakkers slechts 73. Hoe gun stig dit is, blijkt wel als men in aan merking neemt, dat van dc 32 bedrij ven, waarvan cijfers zijn gegeven, er slechts 10 een gunstiger, doch daaren tegen 21 een ongunstiger ziektecijfer vertoonen." De schrijver van het artikel acht ook overigens de ethische bezwaren van den nachtarbeid niet zoo groot, maar oppert toch ook de vraag, of niet alles afhangt van een mogelijk overmatigen arbeidsduur. Intusschen keer ik nog even tot de sterftecijfers terug. Zooals we zagen was in de jaren 18911895 het gemid delde 8.21 en dat van de in het bak kersbedrijf werkende personen 8.16, dus beneden dat gemiddelde. In het ar tikel nu worden tal van vakken ge noemd, waar het sterftecijfer boven dat gemiddelde komt. liet begint met 8.31 voor de metselaars en opperlie den, 8.5S voor de stucadoors, 8.71 voor de schilders en 8.75 voor de metaalbe werkers. Aan dit viertal is te zien, hoe altijd aanleg en omstandigheden sa men in 't oog gehouden dienen te worden. Stucadoors en schilders heb ben weinig spierkracht noodig. Hun vakken zijn dus toegankelijk voor van huis uit minder sterke personen. De metaalbewerker daarentegen kan geen zwak man zijn, maar onder gaat den invloed van heetc vuren. Toch staan daarnaast vrij onbegrij pelijk de kruiers e. d. met een hooger sterftecijfer, namelijk 8.84. Wie in dat ak gaat, moet een stevige boy we zen, anders brengt hij het er niet ver in. En in zijn. huisje voert die zijn be drijf niet uitdat moet in de fris- sche lucht gebeuren. Is hier een ele ment van vallende koffers of gevaar lijke luiken, dat het leven van krui ers e. d. verkort Dat wie in de alcohol- en gistfabri- cage werken en die bierbrouwers zijn een meer dan gemiddeld sterftecijfer •ertoonen, resp. 8.89 en 8.90, v^illen we wel gelooven. Toch schijnt h|. ge vaar van fabriceeren niet zoo groot als dat van verkoopen, want ik vind in het staatje dn bierhuishouders op 11.31, de kellners op 12.07, de hotel- en logementhouders op 12.27, de tap pers op 14.57. Hier is inderdaad een ersciiil van beteekenis, niet zooals tusschen de meubelmakers 8.99 en de horlogemakers 9.09, een fractie, die eigenlijk geen gewicht in de schaal legt. Zoo heeft ook het vreemde ver schijnsel, dat kleermakers 10.28 en za- delmakors maar 9.52 hebbori, een toe- vallighcidsoorzaak. Met de hooge sterfte onder brieven en telegrambestellers, 11.25, die dan toch zeker geen ongezond vak beoefe nen, zouden we geen raad weten, wan neer niet de cijfers 15 tot 20 jaar oud waren. Kau de oorzaak misschien hierin liggen, dat tegenwoordig nie mand meer in openbare diensten komt zonder scherpe keuring? Boekdrukkers en letterzetters, boek binders en linieerders. staan met 10.38 en 10.43 op een vrij ongunstige plaats. Maar sterke personen treffen we niet vaak In deze bedrijven aan, integendeel zijn de beide vakken dik wijls een toevlucht voor wio een niet al te beste gezondheid bezitten en voor wie do ouders dus liefst arbeid tusschen de muren en bij do kachel op zoeken. De moderne hygièno denkt er, meen ik, anders over en wil dezen per sonen liever grooter weerstandsvermo gen bijbrengen door hun werk aan te raden in de oüen lucht. Ik zou er dan ook volstrekt niet over verwonderd wezen, wanneer de statistiek van be roepen over de jaren 19101915 heel andere cijfers vertoont Het in huis blijven schijnt toch maar niet gezond te wezen. Of is het niet merkwaardig, dat concierges en huisbewaarders zoo hoog op het lijstje staan met 11.66 Zij bewaren het huis, maar het huls bewaart hen niet Waarom matrozen op 14.86 staan is duidelijk nog altijd is de zee een ver raderlijk olement. Maar nog gevaar lijker is het rentenieren. Personen zonder beroep staan voor 15.82 aange- leekend. Daarna komen de steenbou wers met 17.51 en de gepensioneerden met 24.39, die uit den aard van de zaak in ongunstige omstandigheden verkeeren, omdat niemand jong ge pensioneerd wordt. Cijfers zijn er voor om er conclu sies uit te trekken. Is het onvoorzich tig, vraag ik, om uit deze getallen voor de bakkers de slotsom te halen, dat hun bedrijf behoort tot de beste helft J. C. P. Stadsnieuws TEEKEN-GOLLEGE „KUNST ZIJ ONS DOEL". Met een uitgebreide verzameling Teekeningen, Etsen en Aquarellen, door de kunstschilders Edz Koning en Ph. Zilcken, ««pende het genoot schap „Kunst zij ons Doel" op Dins dag 15 November in de conversatie zalen van het Brongebouw de reeks zijner kunstbeschouwingen van hot seizoen 1910—1911. Was dc eerste indruk, die het ten toongestelde maakte, wat monotoon, door gemis aan sterkere kleur' en van beslist naar voren tredende werken, zoo werd bij nadere beschouwing de belangstelling dra gewekt door het frissclie en prettige van Koning's tee- kentrant en het toonvolle en bekwa me in Zilcken's ets-kunst. (Het is haast onbegrijpelijk, dat de weinig aantrekkelijke, slappe, haast suffe aquarellen van diezelfde techniscn zoo vuardige hand zijn). Koning was door dertig nogal ge lijkwaardige krijtteekeningen, in zwart en kleur, vertegenwoordigd, meerendcels landschappen, buurtjes, intérieurs, dier- oi figuurstudies uit de omgeving van Nunspeet, de woon plaats van den schilder. Bij al deze werken trof ons het eerlijke, pittige en kerngezonde van opvatting en uitdrukking. Mei open kijk en frisschen toets zijn momenten en tafereelen gegrepen en levendig neergeschreven. Noemen wij speciaal zijn „Land weg te Elspeet", verschillende zijner „Schuurtjes" en zijn „Rustende ar beider". (Edzard Koning was de ver luchter van Van Eeden's „Kleine Jo hannes'.) Zilcken, de gevoelige etser, dacht ons in zijn tentoongesteld werk on gelijk. Kwam zijn techniek in een aantal kleinere droge-naald en weeke- grond-otsjes zeer naar voren, zoo trokken ons toch, het allermeest, zijn Algerijnsche en vole zijner Venoti- aansclie voorstellingen. Zoo zijn „Trapjes Le Algiers" door fraaicn ets-trant en slofuitbcelding, en zijn straathoekje „La Madonni- na" ie Genua door sentiment en die pe kleur. Memoreeren we nog zijn „Looloon", in forsch-gebeten booingeval, en het fijne, klenie etsje van Venetié. Resumeerend mag deze kunstbe schouwing van hot eekencollege prettig en goed geslaagd heeten. Al was zij druk bezocht, zoo blijft het toch altijd jammer, dat de zaak in een middag en een avond moet zijn bekeken. Van beide exposanten werd door i vereeniging een werk aange kocht. G. KERKHOFF. KINDERKOOR „HOSANNA". Het bestuur van het kinderkoor „Hosanna" hoeft niet bevreesd te zijn, dat bij do uitvoeringen van dit koor de zaal leeg zal zijn. Zelfs een groote zaal als die van de Sociëteit Vereewgmg wordt dan geheel gevuld met ouders, familie en verdere be langstellenden in het stroven van het koor. Zoo ook was hot gisteravond, toen de voorzitter, da heer C. Lepper, de uitvoering met een klein speechje opende. Welkom en dank sprak hij en daarna ving het concert aan met eon Ouverture van W. Balfe, voor cel, vlooi en piano. Dit niet heel kleurrijke stuk werd ten genoege van het publiek voorgedragen. Do heer S. Anholt speelde de cel-partij, de heer J. P. van der Kaaij streek viool, ter wijl do neer II. J. Hesse de piano begeleiding nam. Meer te waardeeren dan in dit begin-nummer vonden wij het werK van het trio in de „Berceuse de Jocelin", van B. Godard, en hel meest wel in de „Fantasie" van A. Thomas Vooral in dit laatste smolten de drie partijen tot een iuooi-zuiver en semble samen. Het publiek kreeg deze musici ook nog in solo-partijen to hooien. De heer Van der Kaaij voerde het „Lar go" van Hcindel met gevoelvolle voor dracht uit en gaf ook het „Souvenir de Kubelick", terwijl de cellist een fraaie solo maakte met de Serenade van Squire. Tusschen deze nummers door leid de de heer A. W. Wesseliue het Kin derkoor. En wat dit koor presteerde, gaf een goeden dunk van liet talent van den dirigent, om den kinderen het zingen te leeren. Dat bleek wel het meest en het best in de groote Kinder-cantale „Een Lente-dag", die bijna het ge- heele gedeelte na de pauze vulde. De koren zaten er goed in en klonken aardig samen. Eenige brutale jon gensstemmen waren nu en dan wat ruw boven de fijnere meisjesstemmen uit te hooren. Maar over het geheel viel het zingen wel te loven. De duetten en soli werden ook aar dig uitgevoerd, nu do jeugdige execu tanten wat meer vrijmoedigheid en wat minder laat van zing-banghoid hadden, dan nu en dan eens in de „Oranje Nassau Cantate", van Cath. r an Rennes, die in het begin van den avond werd uitgevoerd. De kinderen zongen voorts nog „Neerland's Volkslied' van Richard Holl, „Morgenlied", van Bastiaans, en de „Kerst-cantate" van Wullfraat. De uitvoering getuigde van eras'I- ..i studie en ook van een ernstig streven van de jonge zangeressen en zangers. Eén opi opmerking Is elf uur niet w at laat om de kinderen tot-dan op liet podium te houden CONCERT IN HET DIACONIEHUIS. Men schrijft ons Maandagavond werden in het Dia coniehuis aan de Jansstraat alhier aan de verpleegden een paar aange name uurtjes vers! rekt, doordat een viertal dames op het menschlievend denkbeeld waren gekomen om hare gaven der kunst ook eens aan haar arme natuurgenooten mede te deelen. Het wrs een werkelijke concert avond, het vocale met het instrumen tale wisselden zich beurtelings af. Men wist niet, wat meer te bewonde ren, de schoono, welluidende klan ken der zangnummers, welke onbe rispelijk ten gehooro werden gebracht, dan wel öe muzikale nummers voor piano en viool, welke eveneens met een ongekende vlugheid der vingers met prijzenswaardige technische juistheid werden uitgevoerd, zoodat na elk nummer een warm applaus het besvijs van erkentelijkheid was voor hot gehoorde. Ook den heer Alphenaar, die de piano voor dien avond vrijwillig ten gebruike had afgestaan, zij daarvoor dank gebracht. Het groot auditorium, dat b. ven dien vereerd werd met de tegenwoor digheid van heeren regenten met hunno dames, was voor dc executan ten een warm getuigenis, hoezeer men met het uitvoerend donkbeeld was in genomen. Een verdiende hulde werd dan ook door een de>- regenten aan de daines toegebracht, door in korte, maar kernachtige woorden niet al leen den verdienden dank te betuieen, maar zich tevens beleefd aan te beve len voor een herhaling bij de komen de winteravonden. Dat de uurtjes nog lang in aange name herinnering bij de oudjes zullen blijven, behoeft geen betoog. Blikken vliegertjes. Men beeft gelezen, dat te Euschedé bi den Raad. geklaagd is over de blik ken vliegertjes, die die Jongens als speeltuig gebruikon. Vaak gebeurde het daar, dat er voorbijgangers ih het gezicht door verwond werden. Hier is ook zoo'n geval voorgekomen. De brievenbesteller J. van V. kreeg er een in 't gezicht en liep een wondje op. De politie bemoeit er zich mee. Het is dus geraden, dat men zijn kin deren het spelen met dit gevaarlijk speeltuig verbiedt. Spruitjes gestolen. H. M. uit de Tulpenstraat heeft aangifte gedaan bij de Politie, dat hem van zijn handwagen in de Saen- rod«imsia-aat een hialven Hectoliter spruitjes is ontvreemd. Vrije en ordeoefeningen. Geslaagd te Amsterdam de hoeren D. VV. v. Waard, J. Winkelman en M. H. J. Zuidweg te Haarlem en meg\ A. W. Guttlig to Haarlem. De üubbele moord te Spaarnwoude DUIZEND GULDEN BELOONING. De Justitie zal een bedrag van dui zend gulden uitloven voor aanwijzin gen, die leiden zullen tot de ontdek king van den dader (s) van den dub belen moord te Spaarnwoude. Morgen zal deze modedeeling op verschillende punten der stad worden aangeplakt. Tot-nu heeft het onderzoek der Jus titie tot geen resultaat geleid. Het Bestolen zilver. Wij vernemen nog, dat het pakket zilver op den Kleinen Houtweg op de volgende manier is gevonden. Een jongen liep Zondagavond tegen donker met een meisje op den Kleinen Houtweg en schopte het pak op zij. Vier jongens, die achter hen aankwa men, trapten ook tegen hef pak. maar waren toch nieuwsgierig wat er in zat. Een heer en een darne, die er bij kwamen, meenden, dat het zilver wei afkomstig kou zijn van den diefstal bij mevrouw ReynbendeVon Hemert en dat bleek ook zoo het geval te zijn. Voor een armen Visscher. Ontvangen van A. D. P0.25. Cft-. Mevrouw Wed. N. N. 2.50. M. P0.75. met het volgende gedicht VOOR DEN ARMEN V1SSCHER. Wilt gij de traan der smarten drogen? Vergeet deez' armen visscher niet. Hebt met die twee toch mededongen, Veel leed heerscht hier, dat "t oog niet ziet. Komt, vrienden, Yolgt het voorbeeld na, Van een lezer van de „Camera Geeft allen wat, 't zij gTOOt of klein, Dan zal de man geholpen zijn, En maken we dien visscher blij Met nieuwe schuit en vischgerei. M. P. DE GEMEENTE IN PROCES. Men herinnert zich de kwestie, dat op 5 October 1908 een paard van den heer Wickevoort Crommelin op het Houtplein in een putje stapte, door dat het deksel er niet goed op 2ug. "t Paard bezeerde zich aan den poot en het gerij bekwam nog eenige schade. De Raad weigerde schadevergoeding en ook het kantongerecht stelde den heer Crommelin in het ongelijk. Gis teren heeft de Rechtbank nu in civie le zitting eveneens den heer Wicke voort Crommelin in het ongelijk ge steld en hem veroordeeld tot betaling der kosten. Waar niet was gesteld een geprccl- sieerd feit of feiten, die het ongeval veroorzaakt hebben, kan niet nage gaan worden, zegt het vonnis, of do Gemeente door eenig verzuim voor liet ongeval aansprakelijk kan worden >:©- steld. Overwegende, dat hieruit volgt, dat de gestelde feiten de vordering niet rechtvaardigen, moet eischer daarin worden verklaard niet ontvan kelijk ie zijn, waardoor het onderz- ek naar de incenditeele vordering ver valt. MAANSVERDUISTERING. Een deskundig lezer schrijft ons Hedenavond en -nacht (van 16 op 17 November) wordt de maan totaal verduisterd, doordien de schaduw van de aarde, die het zonlicht achter haar werpt, de maan treft. Als de wolken hei 'ons niet verhinderen, zal het verschijnsel buitengewoon goed le zien wezen, want de maan staat hoog aan den hemel. Te 11 u. 4 's avonds begint de ronde schaduw (een bewijs, dal de aarde rond is) on de maan te komen en te 12 u. 15 is de maan totaal ver duisterd en blijft dat tot 1 u. 6.Waar schijnlijk zal men haar in dien toe stand toch nog wel kunnen zien, ko perkleurig verlicht door het zonlicht, dat om de aarde heenbuigt (straal breking in den dampkring der aar de). Voor den s'terrekundige Is een zonsverduistering (als de maan tus schen zon en aarde komt) belangrij ker dan een maansverduistering, maar deze laatste geeft dikwijls goe de gelegenheid om sterbedekkingen door de maan waar te nemen, terwij] bij de lichte maan zwakke sterren nabij den rand onzichtbaar worden. Twee sterren van de 8ste grootte kun nen door ons met een kijker gemak kelijk worden waargenomen te 12 u. 29 komt van achter de verduister de maan aan den rechter maan rand <io eene te voorschijn, te 12 u. 51 ver dwijnt de andere achter den linker- rand. Faillissementen. D-oor de Arrondlssements Rechtbank alliier is bij vonnis van 15 Noveiul>er 1910 in staat vun faillissement ver klaard G. C. Karstens, metselaar te Zaan dam. Czaar Pctcrstraat- Reehter-coimnissaris mr. W. H. v. Nes van Meerkerk. Weer een afschuwelijk misdrijf In het pand Westerboogaardstraat No. 4 woont het gezin Mooy. De man is drie maal getrouwd en heeft uit alle drie die huwelijken kinderen. Gisterenmiddag tusscben half 3 en 4 uur, toen dc vrouw uit was, war ex thuis de 17-jarige Anton, een zoon uit het eerste huwelijk, de 9-jarige Cor nells, uil het. tweede huwelijk, ter wijl een kindje uit het derde huwe lijk, Adriaan, 4 1/2 maand oud, in rlc wieg lag. Waarschijnlijk omdat het Anion, die los werkman is, verdroot, dat liet kind lag te huilen, stond hij op en bedekte den kleine, die op het huikje lag, met het laken, de sprei en een wollen dekentje, en legde daar hö'.en op een hoofdkussen. Blijkbaar had de jongen de bedoe ling het kind te doodon, en, helaas, is dit geschied. Toen de moeder oui vier uur thuis kwam, en tot haai ont steltenis het kind in dic-r. treungen toestand vond, nam zij het op, maai de kleine gaf nog een snikje en was toen dood. De heer Van Maas consta teerde het overlijden. De dader was de woning uiig-?loe pen en heeft zich niet meer laten zien. Hoewel men in de buurt gelooft, nat de jongen niet wel bij het hoofd is, weet hij klaarblijkelijk wel, welk eci> ernstig misdrijf hij gepleegd heeft. De politie spoort den jongen op. Volgens sommigen moet liet lezen van de verderfelijke prulboekjes, de zoogenaamde detective-verhalen, niet geheel vreemd zijn aan di' misdadig bedrijf Ook de 9-jarige Corneiis schijnt daarmee behept- Van hein vermeld den we dezer dagen, dat hij inbre- korswerktuigen had weggenomen en in een onbewoond perceel in net Konaupark bezig was met dief--1 '.e plegen. De justitie heeft het lijkje in be slag doen nemen, en ook het bedden goed uil het wiegje. BAZAR. In het gebouw Sint Bavo -:-3t dezer dagen een bazar, ten ba ie -ter Groen van Prinsterer-schooi in. de Jansstraat alliier, gehouden Gisterenavond werd dc bazar nut eenige feestelijkheid gcopvn i. Ds R. Muider hield een korte rede, waarin hij de geschiedenis dei sch -ui schet ste, het comité voor den bazar voor zijn vele bemoeiingen huldigde en den bazar warm aanbeval- Een koor zong daarna eenige iiede- Rccds den eersten avond was er een zeer druk bezoek. Met veel be langstelling werden de voorwerpen bekeken, wat niet te verwonderen is, want er is veel moois ingezonden. De damesverkoopsters maakten al roede zaken. Een theetent, oen grabbelmand en eon plukboom zorgen voor conir- f- wisseling. Wat boter k ij k en'. Twaalf dogen geleden vermiste -:n dienstbode op de Nieuwe Gracht haar gouden horloge met zilveren sriol.el- arm band. Thans heeft zij die voor werpen teruggevonden in eon... doos. Zij heeft de politie, die al deze dui gen zeer nauwkeurig onderzocht, col last bezorgd. A. F. K r e m c r. In den ouderdom van 65 jaren Is t© Bloemeudaai overleden de hoor Alexander Frcderik Kremer, lid dor firma Kromer, die haar zaak in do Zijlstraat heeft. De heer Kremer nam in zooverre deel aan het openbare leven, dat hij langen tijd lid was van het college van zottors der directe belastingen en deel uitmaakte van verschillende commissies van aanslag, bezwaar schriften en beroep op holostingge- bied. Vrijdagmiddag om kwart voor twaalven heeft de begrafenis op het kerkhof te Schoten plaats. (Zie verder Stadsnieuws uder iaat- »te berichten). Uit de Omstreken OVERVEEN. NED. R. K. VOLKSBOND. Dinsdagavond hield in hot6] „t an Ouds het Raadhuis" te O verveen, de afdeoling Ovorvoen en Omstreken van den Nod. R. K. Volksbond eon propa ganda-vergadering, waarin als spre ker optrad de centraal-prcsident van den Bond, de heer Smit. Deze betoogde voor een volle zaal dat organisatie in dezen tijd voor alle standen, ook voor de werk lieden, noodzakelijk is. Uitvoerig be-

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 1