HAARLEM'S DAGBLAD. TWEEDE BLAD. WOENSDAG 16 NOVEMBER 1910 Btuiemandsch Overzicht De meeste belangstelling voor bui- lenlandsche zeken wordt opgeëiacht voor DEN STRIJD IN DE ENGELSCHE POLITIEK. Gistermiddag heeft de ministerraad een vergadering van niet minder dan drie uur gehouden. Daarna heeft do minister-president een uur met den eec re torts des konings geconfereerd, en zou naar Sad ring ham sporen, om persoonlijk met Z. M. te overleggen, welk bezoek evenwel op het laatste moment is afgewimpeld. Ook het Lagerhuis heeft een verga dering gebonden. Met het oog op de politieke crisis was de vergaderzaal itamp- en stampvol. Met spanning werd de ministerieele verklaring verwacht, maardeze liet zich wachten. De premier As- guith was afwezig, daarom werden de plichten waargenomen door Lloyd George. Deze deelde mede, dat zich omstan digheden hebben voorgedaan, waar door de regeoring het niet gewenscht acht, dat het Lagerhuis overgaat tot bespreking van de onderwerpen, die op de agenda staan. Het zal, zoo zei hij verder, aan den minister-presi dent niet schikken eventueel vóór Donderdag een verklaring af te gen. Op verzoek van Balfour, die Don derdag een belangrijke redevoering te Nottingham moet houden en dus niet tegenwoordig zou kunnen zijn, is be sloten, dat de zitting tot Vrijdag 18 November verdaagd zal worden. De verklaring van Lloyd George heeft in het Lagerhuis enorme verba zing veroorzaakt. Alle afgevaardig den vroegen zich af, wat deze verda ging van Asquith's verklaring en zijn gesprekken met 's konings secretaris, bel eekenen moeten In de wandelgangen liepen allerlei geruchten. Volgens het een zou de koning in overeenstemming met de Grondwet zonder geldig'' reden, als een nederlaag van het ministerie, ge weigerd hebben tot ontbinding van het Lagerhuis over te gaan, volgens het andere zou de koning zijn invloed hebben aangewend, om het veto- vraagstuk opnieuw aan een kleine groep staatslieden voor te leggen. Deze geruchten zijn evenwel niet na der bevestigd. Ok het Hooserhuis heelt verga derd. Lord Lansdowne deelde daar mede, dut li ij morgen (dus heden) zou voorstellen een besluit te nemen, om de regeoring uit te noodigen, zon der vendor verwijl de voorbereiding van de wet op het parlement, welke den veto-bttsluilen vasten vorm geeft, iu te dienen, en aan overweging en bespreking door het. parlement te on derwerpen. Lord Lansdowne gaf toe, dat 't, in de veto-conferentie behandelde, ge heim moest blijven, maar doelende op dagblad berichten, verklaarde hij, dut de bewering onjuist is, als zou de conferentie mislukt zijn, omdat unio nistische Hoogerhuis-leden Balfour niet wildon toestaan, zekere voor waarden te aanvaarden. De raad Van unionistische peers is niet inge wonnen. Ook in hot Hoogeriiuis en natuur lijk ook buiten de parlementsgebou wen, liepen steeds geruchten over de crisis. Volgens de „Globe" deed een hardnekkig gerucht de ronde, dat de koning geweigerd zou hebben, voor waardelijke waarborgen te geven, die Asquitb gevraagd heeft. De eerate- minister zou daarom afLreden van het kabinet overwegen. Met deze voor waardelijke waarborgen wordt be doeld een belofte, om, wanneer de liberalen als overwinnaars uit de algemeeue ver kiezing te voorschijn komen, een zoo groot aantal liberale peers te benoemen, dat het Hooger- huis de wet zal aannemen, die de macht van het Hoogerhuis beperkt door de veto-besluiten, die door het Lagerhuis zijn aangenomen. Volgens een telegraaf agentschap, dat dikwijls inlichtingen uit regee- ringskringen hoeft, heeft de regeering besloten, de Kroon te raden voor het einde der maand tot ontbinding van het Lagerhuis over te gaan. Hoe het zij, ontbinding van het par lement is wel hoogstwaarschijnlijk. De bedoeling der regeering is blijk baar. het Lagerhuis onmiddellijk te ontbinden, zonder het veto-vraagstuk opnieuw in Lager- of Hoogerhuis aan da orde te stellen. De Unionisten zijn over den gang van zaken uitermate ontstemd. De „Pall Mall Gazette" verklaart dan ook, da*. Asquith zijn belofte, om een toelichting te geven over liet misluk ken dor conferentie, ten enenmale heeft geschonden en daardoor eene gedachten wisseling in d e volksverte genwoordiging heelt ontweken, zon der welke godachtenwisseJing hij niet gerechtigd is, den koning te raden het Lagerhuis te ontbinden. Het blad noemt een dergelijk on grondwettig regeeringsbcleid in d< geschiedenls van het Engelsch© volk ongeëvenaard sedert den staatsgreep van Cromwell. DE BELGISCHE KAMER beeft gisteren ook vergaderd, maar daar is het heel wat vrlendsohappe- lijker toegegaan. Cooremans werd tot voorzitter her kozen. Daarna hield deze oen rede voering, waarin hij met voldoening gewag maakte van de zoo hartelijke ontvangst, waarmede de troonsbestij ging van koning Albert en koning'n Elizabeth in den vreemde is begroet. In de te Potsdam, Parijs, Amster dam, We enen en Brussel gewisselde redevoeringen hebben alle staatshoof den en volkeren zich eensgezind be toond in openhartige genegenheid voor den koning. Deze eensgezindheid is een gelukkige waarborg voor de goede internationale gezindheid. Spreker bracht den mogendheden ook dank voor de - betoonde sympa thie, die blijkt uit de deelneming aan de tentoonstelling, en herinnerde aan de edelmoedige handelwijze van twee groote volkeren, die na den brand een werk verrichtten van spontane en aangenaam aandoende solidari- SPANJE EN MAROKKO. De scliadevergoeding door Marok ko aan Spanje, naar aanleiding van den veldtocht op het Rif uit te koe ren, is vastgesteld op 65 mil Li oen, tegen een rentestandaard van 3 pCt. Het blijft rustig IN ZU1D-WALES. Wel worden er nog op verschillen de plaatsen betoogingen gehouden, maar tot ongeregeldheden leidden deze niet. De Coal Conciliation Board vergadert thans te Cardiff. Een depu tatie uit de mijnwerkers is door deze commissie gehoord. De arbeiders eischten een loonsvarhooging van 1 1/4 procent, in verband met de hoo- gere verkoopprijzen van de kolen en den gunslogcn toestand van zaken. Die eisch is ingewilligd. Andere pun- ten worden door de Board nog be handeld. Keir Hard ie, die het stakingsgebied bezocht, klaagt over het ruwe optre den der politie, die zelfs moeders, die niet anders doden dan uitzien naar haar kinderen, met geweld verdroef en neersloeg. Hij zal deze /.aak in het Lagerhuis ter sprake brengen. DE WATERSNOOD IN FRANK RIJK. Daar de toevloed uit de zijrivieren sterk verminderd is, heeft men bere kend, dat de Seine bij Parijs Donder dagavond haar hoogsten stand zal hebben bereikt Het weder Is echter zoo ongunstig geworden, dat de be rekening hoogstwaarschijnlijk niet zal uitkomen. Met koortsachtigen ijver wordt in- tusschen gearbeid aan de beveili- gingswerkon. Men wil de rivier voor zijn. Het doorgesijpelde water wordt door groote pompen opgenomen en weder in de Seine geslingerd. Om de gaten van de afvoerkanalen worden schoorsteenen gebouwd van 30 e.M. hoog, om te beletten, dat het water buiten de oevers treedt. De men- schen, die langs den oever wonen, verlaten grootendeels hun huizen. In sommige kelders staat het water reeds een meter hoog. De scheepvaart op de Seine staat stil, het water reikt bijna tot aan de bogen der bruggen. Stadsnieuws „ZIEGEUNERLIEBB". Het gezelschap-Edmund bracht ons gisteravond weer een nieuwtje op operette-gebied, n.ra. „Zigeunerliebe", operette in 3 bedrijven, muziek van Fr. Léhar. In dit werk tracht de componist een dramatisch hoogeren toon aan te slaan dan wil uit de bekende produc ten van hem kennen. Naar het mij wil voorkomen niet met zeer gelukkig gevolg. De muziek slingert voortdurend tusschen Wie ner Wals- en would-be-Zigeunermu- ziek, aan welk laatste genre do com ponist een hartstochtelijkheid zocht in to blazen die ln deze omgeving meer grotesk dan grootsch werkt. Zoo staan wij voortdurend als 't ware met voet op het terrein der operette, met den anderen op dat der groote opera zonder dat toch de hoogere eischen die wij hier gewoon zijn en aan den muzikalen stijl en aan de muzikale uitvoering als zoodanig te stellen ook maar eenigermate worden bevredigd. Ken goed ding is intusschcn dat de hoofdpartij die van Zoicka door Olga Lenk uitstekend vervuld muzi kaal en dramatisch zeer geslaagd mag heeten. Deze omstandigheid en eeuige andere «Is hot telkens opduiken van aardige dans liederen, dans-dnetten, danstrios, (want zoo mal kan 't niet loopen of de componist weet nog wel gelegenheid voor eön dansje te vinden] alsmede het in door- sneê uitmuntende spel, de mooie dé cors en de pracht van costumes maken do vertooning van dit werk toch zeer amusant. Van de muzikale uitvoering valt overigens niet hoog op te geven. Behalve genoemde Olga Lenk waren er nog een tenor (d-e heer Leo von Keiler als Joszi) die goed en een paar dames die redelijk zongen. De toch niet zoo onbelangrijke rol van Jonel was al heel onvoldoende bezet laat het dan wellicht zijn tengevolge van een in onze Noord-Hollaudsehe No- vembermaand niet onwaarschijnlijke indispositie. De koren die wij aan 't eind van 't eerste en in het tweede bedrijf te hoo- ren kregen, vielen niet tegen in aan merking genomen dat de componist dit onderdeel niet een zeker optimisme (aangaande de gemiddelde capacitei ten van een operette-koor) behandeld heeft. Van het orkest wordt ook aanzien lijk meer geéischt dan in dit muziek genre gebruikelijk is. Een lange ouver ture. een entre-acte en onderscheidene melodrama's maken zijn taak zeer om vangrijk; en de groote-opera-aliures van de compositie leggen om den ha verklap beslag op al de expressieve kracht waraover zoo'n nauwbehuisd klanklichaam met onmogelijkheid kan te beschikken hebben. Lof alzoo aan dn heeren musici voor hunne welge slaagde pogingen 0111 hun klanken- pivuuctie zoo veel mogelijk iu rechte rede te doen staan tot het majestic ze gebaar van hun muzikalen aanvoerder Henri Max Volland. De aanwezigen toonden zich zeer voldaan. Een nummer werd gebis seerd en van menig ander zou, blij kens het langdurige applaus, een bis allesbehalve onwelkom zijn geweest. PHILIP LOOTS. DE VROUWENQUAESTIE IN DE HOOGHEEMRAADSCHAPPEN. Naar hei Hbld. verneemt, zal 111 de komende zitting van de Prov Staten van Noord-Holland wederom de be langrijke vraag aan de orde komen of vrouwen al dan niet benoembaar zijn tot bestuursleden van Hoogheem raadschappen. In de betrokken kringen wordt de beslissing hieromtrent met des te grooter belangstelling afgewacht, omdat hieromtrent verschil van ge- voeden bestaat tusschen Ged. Staten der provincies Noord-Holland en Utrecht. De quaostio wordt opnieuw aan de orde gesteld in verband met de her ziening van het reglement voor het Hoogheemraadschap van Zeebrug en Dienierdijk, welke herziening nooddg geworden is door de invoering der nieuwe Waterstaats-wetgeving. Om trent alle wijzigingen die dit regle ment daardoor behoeft, zijn Ged, Staten van Noord-Holland met hun ambtgenooten van Utrecht tot over eenstemming gekomen, behalve om trent een enkel, doch belangrijk punt: de verkiesbaarheid der vrouw tot Dd van het bestuur. Ged. Staten van Noord-Holland we nachten na de in 1903 door de Prov. Staten genomen beslissing, goen voorstel te doen in tegenoverge- slelden zin. Daarom hebben zij dan ook, even- ais zulks bij de reglementen voor den Aetsveidachen polder en den polder Kortcnhoef heeft plaats gehad, het ontwerp-reglement vastgesteld roet behoud der door Ged. Staten van Utrecht bestreden bepalingen. Daar enboven hebben zij Dijkgraaf- en Hoogheemraden uitgenood igd hun gevoelen omtrent deze aangelegen heid kenbaar te maken. Deso scharen zich echter aan de zijde van Ged. Staton van Utrecht en hebben mede gedeeld, dat hun de verkiesbaarheid der vrouw tot lid van bestuur een Hoogheemraadschap alleszins on- gowenscht voorkomt. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: Een gouden lorgnet P. Bijster Luitensteeg 37. Een keeshond, N. Stouten, Wouwer- manstraat 18. Een diamanten oorknop, A. v. 't Ne- derend, KL Houtweg 21. Een witte manchet, C. Kaptijn, A. L. Dyserinckstrant 18. Een colbertjas, Uureau van Politie. Een paar handschoenen, J. Vermeer Zuid-Brouwerstraat 22. Een porlemomiuie met inhoud, J. Ari, Nassaustraat 25 rood. Een koperen stopsleutel, bureau van politie. Een kinderjurkje, C. Lijnzaad, Leid- schestraat 125. Een zwarte jas, J. Jansen, Popeling- straat 1B. Een broche, Bureau van Politie. Een damestaschje met inhoud, G. Damstee-k, Zijlstraat 61. Een bruin hondje, A. B. G. van Slee, Nassauiaan 80 rood. Een zijde spek J. Kromhout Lelie straat 10. Rubriek voor Vragen Geabonneerden hebben hot voorrecht, vragen op vereohdlend gebied, mits voor boauuroording vatbaar, in 10 ïuudcii bij de Itedactiu van Haarlem's Dagblad, Groote Houtstraat 53. lla antwoorden worden geheel kosteloos gegeven en zoo spoedig mogelijk. A au vragen, dio niet volledig nonm. en oonplnals van den inzender vormeiden t/OldC geen aand-.eht VRAAG: Zijn huurders verplicht een schoorsteen, die door storm is af gewaaid, zeéi ie betalen of is de huis heer daar aansprakelijk voor? ANTWOORD: Dit is eene grondre- p&ratie, dio geenszins ten laste «m don huurder kan gebracht worden. De huisheer is verplicht de noodige reparatie van dien aard te laten deen. VRAAG: Nu hebben wij echter moe ten betalen en zijn thans verhuisd. Mo gén wij nu de laatste week huur in houden ter vereffening niet de kosten van den schoorsteen? ANTWOORD: U zegt dat u hebt moeten betalen; maar niemand k<>n or u toe verplichten, lil tusschen, komt het zoo wat overeen uit, dan zien wij er geen bezwaar in, dat u die week huur maar met de ten on rechte betaalde kosten van herstel verrekent Uit de Omstreken BENNEBROEK. 25-.jarig beslaan der Chr. Jongclings ver ei niging het „Mosterdzaad". liet herdenkingsfeest, ter gelegen heid van het 2o-jurig bestaan van de Christelijke Jongelings-vereeniging „Het Mosterdzaad" zal gehouden wor den op Vrijdag 18 November, ln de Ned. Hcrv. Kerk alhier. Do algemecne bondsvoorzitter: Ds. J. J. van Noort, zal de feestrede uit spreken, terwijl de Christelijke Zang- vereeniging hare welwillende mede werking verleent. In het laatst dezer maand zal door een viertal dilettanten uit Den Haag in de kerk een concert worden gege ven, waarvan de opbrengst geheel zal strekken en bate van het door de g< noemde zangvereeniging gevormde bouwfonds. HAARLEMMERMEER. ONTSLAG ALS RAADSLID. Naar wij vernemen tal de heer R. W. Lammerts lid van den Raad al hier op zijn beöluit om ontslag als zoo danig te nemen, terugkomen on daar mede wachten tot aan de periodieke •erklezingen in 1911. Onder zeer vele blijken van belang- telling werd Maandagmiddag het stof felijk overschot van wijlen J. Kort. in leven kerkvoogd der Ned. Herv. Ge meente te Hoofddorp op de Algeni. Begraafplaats aldaar, ter aarde be stel d. Het geheele kerkbestuur, vele leden van den Raad en meerdere autoritei ten waren aldaar aanwezig om den overledene de laatste eer te bewijzen. Ds. Bax schetste op voortreffelijko wijze de verdiensten van den overle dene en sprak tot de bedoelde familie woorden van troost en deelneming. Het waren zeer treffende oogenblik- ken. Men schrijft ons van Dinsdag Met do posterijen schijnt in do Meer somwijlen toch maar raar omgespron gen te worden, als men althans mag oordcelen naar hetgeen gisteren weer heeft plaats gevonden. Gisterenmorgen nl. kreeg men eens klaps te zien. dat de postwagen, die altijd des morgens te 9 uur van Hoofd dorp vertrekt, thans oin 8.20 uur reeds „full speed" den Kruisweg in de rich ting Heemstede reed, met den gewo- en postdienst bij zich. Evenzoo des avonds, in plaats van 5 uur, zag men den wagen reeds om 4.20 u. van het Postkantoor vertrek ken. Velen hebben hunne brieven uiet kunnen verzonden daar er van wege do posterijen niet de minste be kendheid aan gegeven was, dat de buslichtingen vroeger zouden plaats hebben. VELSEN. UIT DEN BAAD. (Vervolg.) Aan de orde is vervolgens de behan deling van de ;l»ning op de keu ring der levensmiddelen. De heer DEBOER maakt ernstig be zwaar togen artikel 1 der verordening. Daar slant, toch, dat geen andere con serveermiddelen mogen worden ge bruikt dan keukenzout en salpeter. Deze bepaling is niet door te voeren. Margarine wordt geconserveerd met boorzuur, haring met azijn etc. Al deze artikelen suiker ook b.v. zouden in Velden dos niet meer verkocht uiogeii worden. Spieker simt voor dit artikel aldus te wijzigen, dat voor „keukenzout en salpeter' gelezen Woruen imudoJen j „met schadeujk \oor do gezondheid". De heer J. E. MULDER wil een om schrijving in dc verordening wat le vens- en wat genotmiddelen zijn. Spr. wil alles onder den algenieenen naam voedingsmiddelen begrijpen. De lieer NETSCHER, den lieer De Boer antwoordende, merkt op, dat suiker geen conserveermiddel is. Bo vendien behoeven vele artikelen niet geconserveerd te worden. Maakt men de bepaling huinier, dan zet men de deur voor allerlol onge rechtigheden open. Wat den heer Mulder betreft, alles wat. men eet, of drinkt, is nog geen voedingsmiddel. Spreker Wijst op spuitwater, wat men moeilijk anders dan tot de cate gorie genotmiddelen rekenen kan. De heer DE BOER is niet bev redïgd. Suiker i3 wèi ccn conserveermiddel. Azijn ook, en daarvan beeft de heer Netscher niets gezegd. Spr. juicht het toe, dat schadelijke conserveermidde len geweerd worden. Maar nam men artikel 1 zoo aan, dan kon men in deze gemeente nóch margarine, nóch ge marineerde haring, noch gdroogde vruchten verkoopen. En dat gaat niet Spr. persisteert bij zijn voorstel. De heer MULDER deelt mede, dat spuitwater tot de voedingsmiddelen moet gerekend worden. Do heer NETSCHER zegt, dat de Onze Lachhoek Vader Wat is er nu weder Ik w ou u wat vragen. Gauw dan. wat wou je weten Waaraan is de doode zee nu eigenlijk gestorven Willcm's vader is zee-officier, een buste van hem hangt ais schilderij in de kamer. Hij is drie jaar afwezig geweest en gedurende dien tijd heeft zijn moeder hem dagelijks het por- tret laten kussen. Op den dag van zijn thuiskomst snelt de jonge vrouw hem mei deo vierjarigen Willem op den arm tege moet T7.Pat °u 3 e paatje, juicht zij, Willem kijkt den voor hem vreem den man wantrouw ig aan en zegt dan beslist Nee, moe, dat is paatje nicl J mijn paatje heeft geen beenen. HERINNERING. Student. In mijn eerste studie- Jaar ben ik op een avond zoo dronken geweest, dat ik mijn laarzen in bed legde en zelf voor de deur ging staan. Ik merkte de vergissing j>.is, toen ik den volgenden morgen ge poetst werd. heer Do Boer een moeilijk technische kwestie heeft aangeraakt; de gezond heidscommissie staat lijnrecht tegen over den heer De Boer. Spr. bestrijdt nog eens dat suiker 'n conserveermiddel is; axijn kan heel goed voor gemarineerde haring ge bruikt worden, om daaraan een aan- genuam-zuren smaak te geven. En dan is boorzuur voor margarine wel nood zakelijk? De heer VERMEULEN heeft be zwaar voor wat de heer Mulder wil „levens- en genotmiddelen", door voedingsmiddelen" te vervangen. Spreker geeft de verzekering dat alle conserveermiddelen schadelijk zijn. De heer MULDER wil de omschrij ving ,,v edingsmiddelen" laten verval len, maar hij wil dan loch een defini tie van levens- en genotmiddelen". De heer DE BOER wijst er nog maals op. dat men de winkeliers in deze gemeente niet geheel aan banden leggen mag. De heer VAN TUVLL vindt deze zuak te moeilijk om nu over te beslis sen; zouden B. en W. nog niet eens met dc gezondheidscommissie willen overleggen? De lieer SCHUITENMAKER acht een omschrijving van „levens- en genotmiddelen" niet noodig. Daardoor i-ist zouden overtredingen worden linnen gelaten. Het amendement van den he<>r De Boer wordt in stemming gebracht, en niet 8 tegen 6 stemmen verworpen. Tegen Stemden de heeren Netecher, Vermeulen, Zegel, Van Rijn, Fa lek, Koelewey, Schuitenmaker en Van Splunter. Het amendement van den heer J. E. Mulder wordt verworpen met 4 stera men voor. die der heeren Van Tuyll, Brok, Ka lok en J. E. Muider. Art 1 wordt vervolgens in zijn oor spronkelijke redactie aangenomen. Aan art. 15, betreffende het bij het uitbreken eener épidemie verkoopen van onrijp fruit, enz., worden, na langdurige discussie, op voorstel van den heer VERMEULEN toegevoegd de woorden „voor zoover het de ge meente betreft." Do verordening wordt vervolgens in haar geheel in stemming gebracht en aangenomen met 12 tegen 2 stemmen, die van de heeren J. E. Mulder en Dc Boer. (De heer Van Rijn is niet meer aan wezig). Mi de pauze is aan de orde de melk» verordening. Do heer J. E. MULDER dient con tweetal amendementen in het eens ter uitbreiding van de definitie be treffende den melkverkoop, het an dere. om onder melkveehouders die genen te verstaan, die melkvee voor eigen of voor anderer rekening hou den. Beide amendementen worden aan genomen. De lieer VAN SPLUNTER inaakt bezwaar tegen de bepaling, dat voor Van Knnst en Kunstenaars. IV. Do Ten Kate'sVoor onze ooren heeft die naam reeds een klank van lang voorbije tijden gekregen. De smaak voor schilderkunst lieeft zich ln dertig jaar wel grondig gewijzigd; en een naar wij ons gaarne diets maken zuiverder inzicht heeft veel. zooal niet alles, wat die vroegere pe riode aan reputaties opleverde, naar den zolder of de rommelkamer ver wezen. De Tea Kale's hebben tot <lat trans port een niet onaanzienlijk contingent geleverd en wij billijken dat gaarne. Is er al, bij dat en masse opbergen onder de hanebalken vau veel waar naar onze oud-ooms en tantes met lief de gekeken hebben, nu en dan een ourecLtvaardigheidje begaanwat nood!... de historische practisch- aesthetlsche kritiek moet ook werk blijven vinden en het zal langzamer hand wel op hiér weg komen te Lig gen, die kleine vergissingon, door het „trop de zèle" ontstaan, weder recht te zetten en uit het „te" gewillig weg- geworpeno, nog zoor waardevolle za ken op te visschen. 01 de Ten Kale's kans zullen hebben op zulk eene rehabilitatie? Wij ver moeden van niet. De genre-stukjes van Horman ten Kate, go kent ze, ge ontmoet ze in lederen deftigen ou- derwetschen inboedel zijn, hoewel aardige historische voorsteLlinkjes, in zich zelf als picturale kunst, te zwak om op rehabilitatie te mogen hopen. Heel, heel uit de verte doen ze ons wel tan Meissonicr denken, doch het lijkt ons thans vreemd, hoe de zoetelijke, op vaste receptjes baseerendc kunst van den Hollander ooit met den van geest tintelenden arbeid van den meer dan uitsluitend knappen Franschman kon op ééne lijn gesteld worden. Wij hebben hier inderdaad een gewijzigd inzicht, dat wel uiet herzien behoeft te worden. Een geluk voor den Hol- landschcn schilder, die zijn roem niet behoefde te overleven. Anders is het met den zooveel jon geren broeder met Mari ten Kate ge gaan. Deze stierf dit voorjaar in hoo- gen ouderdom, en het is juist naar aanleiding van den verkoop zijner ar- tistieko nalatenschap, in cle vorige week te Amsterdam onder den hamer gebracht, dat ons liet thema Ten Kate wordt aan de hand gedaan. Daarb'j deed zich het geval voor, dat in de praktijk van wie schilder werken bekijken en kritisch bekijken moet, geen unicum is. Men treft het echter eerder bij de jongeren, bij de pas-beginners en het deed daarom ©enigszins vreorqd aan, een gelijk ge val bij iemand uit de vorige periode te ontdekken. Deze namelijk, dat iemand die in £taat is levendige na tuurstudies te schilderen, in zijn schet sen eu notities er een pittige rake ma nier van zeggen op 11a houdt, dat zoo iemand schilderijen en aquarellen vervaardigt van een eloome factuur, waar in alles aan slappe lievigheid van voorstelling geofferd is. De schilderijen en aquarellen van Mari ten Kale, ge kent allicht ook de zer voorstellingen 't zijn meest boe- renkinders snoepig met konijntjes spe lend, of interieurs waar ook weer boerenkinders lieve bezigholdjes doen ze waren lang gezocht Juist toen men kunst ook eu hoofdzakelijk om de „voorstelling" waardeerde. Ze zijn het nog, al is het niet door ons Iu Londen vond men bij groote kunstfirma's do laatste weken ver scheidene dier „pretty subjects" in de vitrines ten toon gesteld. „Oh, how beautiful! Awfully nice Is n't it?" Wij hooren het vau hieruit dio lieve Londoner Lady's lisjielen. Voor wie moor zoekt heeft deze ap- prdclatie echter geen overtuigende kracht. Wel zal juist deze hoogst aan genaam getroffen zijn, bij het be schouwen der vele. thans mooi opge zette, buiteustudtes, die in de veiling- zöle nvan Fred Wik Muller en Cle de vo rlg© week langs de wanden waren op gehangen. Daarin is een frissche kracht ontwikkeld die ge achter de conventioneel© snlonschilderljen van denz.elfden schilder niet vermoed hadt. Er is een prettig© open visie van de, nutuur in, die onbelemmerd, frauk eu vrij wordt uilg&sjirokeii. Vele erv an herinneren aan het werk van den ouden Roelofs, hebben diezelf de aantrekkelijke rondborstigheid, een zelfde echt Hollandsche gulheid. Het zou ons met verwonderen als er voor d9ze buitensludiea van Mari ten Kale liefhebbers gevonden waren onder die veilingbezoekers wier goede smaak ze nog wel'eens tot aankoopen leidt, ook al Dehoort het object niet tot wat nu eenmaal als „kaufs föhig" geétiquet- teerd is. Schetsen en aanzetten, waren het ook bijna alle, de serie Indische voor stellingen van natuur eu landschap door dezen Ten Kat© in '83 op een reis door Insulind© verzameld. Doch ook weer schetsen van een werkelijk artist zelfs in hun schetsmatigheid van oneindig meer bekoring dan de geo- graphische illustraties, die onlangs door Duchatel van een dergelijke reis werden meegebracht Zoo werd het bezoeken dezer kijk dagen tot een aangename kennisma king met een aparteu kant van een schilder, wiens oeuvre ons tevoren slechts van den tegenovergestelden, den levensloozen, on-interossanten kant was bijgebleven. Aan een vroegere periode in den kunstsmaak, werd bovendien in deze auctie nog op verscheidene wijze her innerd. De oud-Utrechtsche verzameling schilderijen der familie Rooyaards van den Ham leverde het hoofdbe standdeel van don veilirgsdag. Daaraan dankte men de aanwezig heid van een, in zijn soort, goed werk vnn Bouguerenu en een, zelfs klassiek geworden schilderij van Geróme. beide 111 dozen tijd tamelijk zeldzame gas ten in liet veilingslokaaL Dat beide werken vermoedelijk onge veer een vierde deei opbrachten van wat zij den laatsten bezitters gekost hebben (een veertigtal jaren geleden ongeveer) kan als bewijs dienen, dat men die kunst oen weinig ontgroeid is. Dc bel&ngalelling voor werken van Ary Schetter, die liier eveneens ruim vertegenwoordigd was, zou in die vroegere tijden ook waarschijnlijk wel vier maal zoo groot geweest zijn. Voor de Haagsche school der moder nen blijft daarentegen de kans nog immer gunstig, de volksgunst raakt niet aan 't minderen. Voor ecu niid- delmatig-groot stadsgezicht von Jacob Maris van mooie quaiitelten werd ruim vijftien duizend, voor een vroeg maar zeer doorweekt schilderijtje van Johannes Bosboom ze6-en-een half duizend guldens betaald. Voor mijn oudo. al zoo vaak verdedigde stelling dat kunstwaarde en handelswaarde twee geheel afzonderlijk te beschou wen factoren ziiu leveren deze feiten weer alleraardigst bewijs. Als er ver band bestonddan zou deze Jacob Marls, (hij maakte er vele zóó) zes maal zooveel waard zijn als do klas siek© Gcroine-schllderij (waarnaar zelfs Indertijd eene gravure gepubli ceerd werd). Slappen wij van deze veiling thans af, om nog met een enkel woord de najaarstentoonstcllingen te herdenken door de genootschappen Pulchri en Arti aangericht en deze dagen ge opend: (De Wit en Zwart-tentoonstcl- ling van St. Lucas zag ik nog nicl;. Voor eventueele bezoekers zou ik wil len wijzen in Pulchri op eene aquarel van Arntzenlus, dio geheel buiten diens gewone doen valt. De voorstel ling: vrouwen bij avond in een uitstal- kraampje en ecu greep menschen daarvoor, zou, behandeld door een Dnumier of Goya tot een meesterstuk geworden zijn. Dat inon voor Artze- iiius' werk staand aan die heol-groo- ten dankt bewijst dat er bijzondere quaiiteiten ln zijn. Op Arti is het Mon- mekendam, die tn.i. steeds belangstel ling verdient en ook hier weer, al is het mot werk waar steeds wel wat le gen aan te voeren is, onz© aandacht hot moest trok en ons het langste boeide. Ten slotte. Zouden vele lezers dezer courant de mooie verzameling mo derne kunst in Teyler kennen? Zater dag, Zondag eu Kee6tdagen gesloten, staat op een keurige plaquette in ver schillende talen ter weerszij van den ingang. Zouden dat geen plaquettes zijn uil die vorig© periode, (zie boven) of nog vijftig jaar vroeger. Toen kunst nog 8pociaal voor de hoogste Btonden gemaakt en door die standen genoten werd. Toen een ander, die nlteen op Zon- en Feestdagen maar een uurtje vinden kan om eens iets moois te paan zien, van dat, hun speciaal genot werd buitengesloten? Wat wreed slaan die letters op die keurige bordjes nl« men Zrndagsche gasten eens iets wil laten zien van wat Haarlem toch nop wor moois hooft. Zoo'n prnrhticren, zeld- zamen Jan Welssenbrtich. bijvoor» beeld, die or hnnct. Dat behoeft vol strekt niet vindt men h'Gkfoaar. Lant meneer maar eens terugkomen. In de steeds zoo |nt«*"»ssnrite Vragen bus van dit bind hoop ik dezo* doeen, tusschen kinpen. die de luis, en kana rios dio het snot hebben in, den veel wetenden bestierder dier rubriek do even interessante vragen voor te leg gen: ileeit Teyier's blicliliiig gemeen te of Rijkssubsidie? Wie kan de Dra conische wetgeving ter weerszijden van den ingang dier Stichting wijzi gen? Wat zijn üe middelen om tot iict uocl (genadiger behandeling v.m het publiekj te geraken: volkspotitioime» ment, smeekschrift of bedevaart? J. H. DE BOIS. Haarlem. 14 Nov. Do veelwetende bestierder van de Vragenrubriek zal nu maar dadelijk den heer De Bois mededeelen dat pet advertentie het bestuur van Tcylci herinnert aan de openstelling vun het Museum op den eersten Zondag van iedere maand, 's middags van 1i. Zoo erg als de deurpost het maakt i» het dus niet.

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 5