NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 28e Jaargang. No. 84C7 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. VRIJDAG 18 NOVEMBER 1910 A HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN IfePlA AD VER TENTIËN: PER DRIE MAANDEN: «Pk Van 1—5 rcSe,s 50 Cls-: iedere reêel meer 10 Cts- Buiten het Arrondissement Voor Haarlem1 M Haarlem van 1—5 regels ƒ1.—elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per re^ei. Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Bij Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente)1-30 Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. ner plaatsing: Franco per post door Nederlandl-b5 (gy Ar 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant Oelllustreercf Zondagsblad, 'voor Haarlem' d.2IX Redac,ie ctl Administratie: Groote Houtstraat 53. de omstreken en franco per post ,0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Yennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. 'cSlf Drukkerij: Zuider Buitcnspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSIK BLAD. AGENDA ZATERDAG 19 NOVEMBER. Schouwburg: Neue Wiener Operet te: ,,Die keusche Susanna," 8 uur. Brongebouw: Soirée-Dansante Con cordia, 9 uur. Do Kroon: „Ass. Fransaise": Soi ree officielle, 8 uur. De Kroon: Bioscoopvoorstelling. Stadsnieuws „ARTI ET RELIGIONI". Het is nog maar kort geleden, dat wij „Die Schüpfung'' door onze Toon- kunst-zaugvereenigirig hoorden uit voeren. Maar wat zou dat? Haydn's moesierstuk behoort toch immers tol die stoere kunstwerken, die wij maar een enkele maai behoeven te hooren, om er een blijvenden indruk van op te doen, en die, van den anderen kant, ook bij vaak herhaalde uitvoe ring altijd weer een nieuw en groot genot geven. Wij kunnen er daarom niets hoegenaamd op tegen hebben, dat de R.-K. Gemengde Zangvereeni ging „Arti et Religioni" voor de eer ste uitvoering in het nieuwe seizoen tevens de eerste onder den nieu wen directeur, den heer Carel Phlip- poau haar keuze op genoemd ora torium had gevestigd. Te minder, nu gebleken is, dat zij geen inspanning en opoffering heeft ontzien, om zich van haar giootsche taak waardig te kwijten. Dat dit haar in het algemeen zeer wel gelukt is, meen ik hier wel te mogen constateeren. En hier knoop ik dan ook maar meteen gelukwensch aan vast voor den heer Phlippeau, die zijn ondernemings moed en de moeite, die hij aan de voorbereiding heeft ten koste gelegd, met zoo gelukkig resultaat mocht be kroond zien. Zijn koor toonde zich flink opgewassen tegen de niet onbe langrijke moeilijkheden van het werk. Dit kon trouwens geen verwondering wekken, daar de heer Phlippeau al eerder herhaaldelijk blijk had gege ven van zijn bekwaamheid als koor instructeur. Maar wat mij in zijn directie gun stig opviel on waarvoor ik hem hier gaarne lof breng, is de zekere, kalme wijze, waarop hij zijn vocale en in strumentale troepen zoo nog niet volkomen tot het verwezenlijken van ziin muzikale intenties vermocht te dwi n dan toch in bevredigende eenheid wist te doen samenwerken. Die i.-:imdie zich ook in hachelijke Oogenblikkcn zooals ze ook hier een enkele maal voorkwamen niet ver) ji"dient, is een van de meest onmisbare dirigenten-eigenschappen. Ondervinding en routine moeten iiot overige doen verondersteld natuur lijk op do eerste plaats de aanwezig heid der zuiver muzikale gegevens, die immers bij den heer Phlippeau niet ontbreken. Het zou weinig nut hebben, hier ov.-i het m. i. te snelle of te langzam van sommige tempi te spreken. In algemeen had ik vergeef het para doxale der uitdrukking wat meer stabiliteit van beweging gowenscht niet. dat al te voorzichtige bij het be gin en dat, misschien onbewust, maar gewoonlijk zeer ongemotiveerd ver snellen ui den loop van het stuk. Maar, zooals gezegd ondervinding is ook hier de beste leermeesteres. Solisten waren mej. Joh. van dor Linde (sopraan) en de heeren Jac. van Kempen (tenor) en Gerard Zols- man (bas,. Hiermede is tegelijk ge zegd, dat het solistisch gedeelte uit nemend vei zorgd was. De klare stem en de frissche, gezond muzikale voor drachtswij ze van mejuffrouw Van der Linde leenen zich bij uitstek voor deze partij. En wat Zalsman en Van Kempen in deze muziek weten ie be reiken noen, onnoodig hier nog weer eens te herinneren aan de grootsche „dioren"-aria of aan hot poëtische „Mit Würd und Hoheit" het is te bekend om er nog bij stil te staan. at de duetten en terzetten be treft, ze konden moeilijk beter zijn toevertrouwd dan aan deze tlrie leden van het Zalsman-kwartet, Het Stedelijk Muziekkorps, dat met de begeleiding belast was, heeft op loffelijke wijze tot het welslagen meê- gewerkt. Aan den heer Phlippeau werd in den luoj) van den avond door een ^ïge dame een lauwerkrans over- ndigd. PHILIP LOOTS. Regenwater. Een bewoner van de Gasthuisstraat heef. op z'n dak vischgrutcn met fos for besweken gelegd, om do katten te verdrijven. Een andere bewoner heeft 'daar bezwaar tegen, want hij is bang dat het regenwater nu vergiftigd wordt. De politie maakte hij deelgo- j noot© van zijn bezwaar. STUKKEN VAN DEN RAAD. B. en W. achter het wenschelijk do wedden van ambtenaren aan de Rei niging te herzien. B. en W. stellen voor de wedde te bepalen op direc teur f2300—2800; boekhouder /1000 tot 1400opzichter beltdienst f 900— 1230 met vrije woning aan de belt gemeente-opzichters f 900 tot 1300 tonnenwerkersbaas f 700 tot f 1000. De verhoogingen geschieden om de twee jaren. Naar aanleiding van B. en W.'s voorstel tot aanstelling van een ge neeskundige, belast met het toezicht op den gezondheidstoestand van de ambtenaren, beambten en werklieden, in dienst der gemeente, alsmede tot vaststelling van daarmede verband houdende verordeningen, zijn ingeko men verzoekschriften van n. de Vereeniging van ambtenaren in dienst der gemeente Haarlem, met adres van instemming van de afd. Haarlem van den Christclijken Bond van Nederlandsche Gemeentewerklie den en van de onderafdeeling „Ge meentewerklieden" van de afd. Haar lem van den Ned. R. K. Volksbond. b. de afd. Haarlem van den Bond van Nederlandsche Gemeentewerklie den c. de afd. Haarlem van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers d. de afd Haarlem van het Neder- landsch Onderwijzers Genootschap. Al deze verzoekschriften hebben de strekking, dot de termijnen, gesteld In art. 1 der verordening, zoodanig worden gewijzigd, dat in geval van ongesteldheid de jaarwedde of het loon gedureude één jaar geheel, en daarna gedurende één jaar voor de helft zal worden uitbetaald, beide tor- mijnen dus twee-maal zoo lang als door B. en W. is voorgesteld. B. en W. vinden geen aanleiding hun voorstel te wijzigen. Een amen dement van den heer Thijssen wordt door het college, ©enigszins aange vuld, overgenomen. Voorbereidend Onderwijs. Het hoofdbestuur van den Bond van Onderwijzeressen bij het Fröbelonder wijs heeft zich per adres tot den Raad gewend, waarbij het dit college in overweging" geeft ook voorbereidende scholen en een kweek- ol vormschool tot opleiding van het onderwijzend personeel op te richten. ROODE KRUIS. Men schrijft ons Het Comité voor Haarlem en om streken van het Nederlandsche Roode Kruis hield gisteren een algemeene ledenvergadering. De rekening en verantwoording over het afgeloopon dienstjaar werd goedgekeurd- Daar uit bleek, dat de opbrengst der circu laires, in het eind van 1909 .rondge zonden, heeft bedragen een som van f 1103.50. Na aftrek der onkosten Is een bedrag van 968.75 gestort ln het maatschappelijk fonds van het „Ne derlandsche Roode Kruis". Het Comité heeft in 1909 eveneens den stoot gegeven tot de oprichting der vereeniging „Eerste Hulp bij On gevallen", welke in 1910 haar werk zaamheden heeft aangevangen door het doen houden van een 5-tal cur sussen. Thans heeft het Comité besloten, golden beschikbaar te stellen voor de inrichting eener transport-colonne. De theoretische en practisehe leiding hiervan heeft de officier van gezond heid Dr. D. H. Hiensch op zich geno men. Gelegenheid maakt den dief. Dat men de rijwieldieven in de hand werkt en bovendien der recher che veel last. bezorgt, kan hieruit blij ken, dat er gisterenavond omstreeks half acht ln Gierstraat, Koningstraat, Barteljorisstraat, Groote Houtstraat en Botermarkt niet minder don 12 rij wielen onbeheerd stonden. Gezellige b ij eenkomst. In het lokaal Parklaan 21 hield gis- tei enavoud do afd. Haarlem van do Neder!Vereeniging tot Afschaffing van Alcoholhoudende dranken een ge zellige bijeenkomst Door de heeren v Eijkern, Vester en Reinalda, leden der tooneelcommissie, en den heer Do Geest werden voordrachten teu boste gegeven, welke bij de aanwezigen zeer in den smaak vielen. Niettegen staande het minder gunstige weer was de zaal geheel gevuld. Tijdens de bij een kinst werd thee met koek rondge diend. Schoorsteenbrandje. Door het aanzetten van roet geraak te gisteren bij de weduwe M. T„ Ged. Raamgracht, no. 6, de schoorsteen ln brand. Met eenige emmers water werd het brandje gebluscht. Vrijeen ordeoefeningen. Geslaagd te Amsterdam de dames W. J. Knipscheear, C. Kokkelkore» te Haarlem. Voor een arm#» Vissclier gisteren nog ingekomen giften K. B. L. 5.- S. H. 1 R. R. 5.— C. W. 2.50 Barbierszaak Ursulastraat en eenige buren 4. Totaal 17.50 makende dus met do reeds ingekomen giften ad 21.25, welke reeds aan den man ter hand gesteld zijn, 38.75. Het nu verantwoorde bedrag is he den aan van Ninjwegen afgedragen, die de gevers hartelijk dank zegt. Hoewel wij gisteren de inzameling sloten, meenden wij deze nagekomen giften niet te moeten afwijzen. Terug geven is in vele gevallen ondoenlijk, omdat de ruilde gevers vaak alleen hun voorletters vermelden. Dit is zeker en het zal hun vol doening geven dat Van Nirmregen zich nu goed in zijn spulletjes kan zetten. Do Gemesnschapuelnke Waterleiding. Behoudens nadere goedkeuring door de verschillende Gemeenteraden hebben de Dageljjksehe besturen van Bloemendaal, Schoten, Bennebroek en Velseu in beginsel besloten tot op richting oener Naaml. Vennootschap tot exploitatie van een Gemeenschap pelijke W aterleiding met een kapitaal van f 200.000. Dit kapitaal moet dooi de verschillende gemeenten in aandee- len worden genomen. Hieruit blijkt, dat er niet gerekend wordt op een Rijkssubsidie. De ontwerp-statuten zijn bereids ontworpen. In het plan ligt de water leiding te stichten op het terrein, dat Mevrouw Van der Vliet aan de ge meente Bloemenda al voor de Bloemen- daalsche waterleiding beeft afgestaan Naar men weet zijn er reeds proefbo ringen verricht. Uit dit voorloopig project blijkt, dat men teruegekomen is van het oor spronkelijke groote plan, dat nog tal van gemeenten omvatte. Deze beperking komt o. i. de renta biliteit der waterleiding ten goede, daar men nu een afzetgebied heeft verkregen van vier elkaar aansluiten de gemeenten. „Rivale n". Verkade geeft het eind van de vol gende week „Rivalen" ln den Schouw burg. Apotheker s-Aeslstent Bij 't examen te Zwolle ls geslaagd de hoer J. S. Boer van Haarlem. Jas gestolen. Bij den heer H. S., in de Wilbelmi- nastraat, is een jas uit de vestibule ontvreemd. De jas is ln de Bank van Leening beleend en daar opgespoord. D. O. T. V. Bij Kon. Besluit van 5 dezer zijn goedgekeurd de Statuten der bloe- mist-workliedenvereeniging „Door Ontwikkeling tot Verbetering", alhier Gev Voorwerpen. Terug te bekomen bij Een zwarte ceintuur, J. van Roon, Jansweg 49. Een bixhond, P. Havik, Burgwal 50. Een stuk speelgoed, J. W. Kappel- hof, Glasblazersstraat 21. Een blauwe postduif. A. Arnold, Voortingstraat 34. Een rijwieltaschje, P. Hoopman, Ostadestraat 2 zwart. Een gouden medaillon, C. P. Boers, Zijlweg 20. Een huissleutel, bureau van politie. HET TOONEEL „MONNA VANNA" DOOR DE „ROTTERDAMMERS". Het is zoo wat. een week geleden, dat Agnes Sorma te Haarlem kwam met de „Monna Vanna", ovér welke voorstelling wij toen ons oordeel zei den. Hot stuk werd afgeroffeld, stuk ken en brokken waren er in gecou peerd, het was haastig en slordig spel, en Sorma, ofschoon een artiste von ras en een geroutineerde actrice, gaf toch geen spel te zieu overeenkomstig den roep, die van haar uitging. We merkten toen op, dat men heuseh niet naar een buitenlandse he actrice behoefde te gaan kijken om eon goede Monna Vanna-vertolklng te zien. want dat wij in mevrouw Alida TartaudKlein oen artiste be zaten, d»e het Sorma nog wel kon verbeteren. Ea ziet, nauwelijks hadden we dit geschreven, of uit Rotterdam kwam het bericht, dat het gezelschap van Van Eijsden de „Monna Vanna" op nieuw oo het répertoire had gezet en dat men mevrouw Tartaud dus weer eens in die rol zou kunnen bewonde ren. Dat is, na den triomftocht van Ag nes Sorma door ons land. een daad van sympathieken moed, van artis tiek zelfvertrouwen en van een durf, die prettig aandoet. En we wilden wel, dat Hollandsche artisten eens meer hoten zien, wat zij tegenover buitenJandsche „sterren" vermogen te toonen men behoeft nog geen chau vinist te wezen, om er zich over te verheugen, dat onze Hollandsche too- neelkunstenaars nog best tegen de buitenlanders op kunnen, en dat het tooneel in ons land de vergelijking met den vreemde in verscheidene op zichten best kan doorstaan. We hebben nu de „Monna Vanna" door drie bekende actrices zien soe- len, door Georgette Leblanc (Maeter linck's vrouw), door Agnes Sorma en door Alida TartaudKlein. Maar welk een verschil We wiilein AgJies Sorma nu maar verder laten rusten en ons alleen tot de Fransche actrice bepalen. Georgette Leblanc is een vrouw van een geheel ander temperament dan Alida Tartaud, en zij is ook een geheel andere verschijning, en ook de Fransche PxinzivaJli was een der© type. Daarom lag er een gansch andere toon over het spel der Fran schen, dan over dat der Hollanders. Georgette Leblanc is een vrouw met een Jono-liguur ou de Fransche Prin- zivaili leek een jonge God Mars. Het was een prachtig paar menschen. Er was aan ook veel plastiek ln huil spel. in het tweede bedrijf gaven zij standen en groepen te zien van sculp turale schoonheid. Bovendien deed Georgette Leblanc in de tent-scène de beteekenis van haar verschijning al daar gewaagder uitkomen. Zij deden ook den lyrischeu kant er sterk van. uitkomen. Maar bij de Hollanders was dat anders. Da heer Van der Lugt Melsert met zijn stootige, harde bewegingen, zijn weinig aineeige stem, zijn hoekige draaiingen en afgebeten spreken was niet de jeugdige veldoverste, van wien een bekoring moet uitgaan, dapper, edel, dol in zijn liefde. Hij was een houterige figuur. Maai- Alida Tartaud was mooi, doch van een ander mooi dan haar Fransche kunstzuster. Zij gaf een indruk van geestelijke reinheid. En dat is ook de indruk, dien zij vol gens de bedoeling van den schrijver en de woorden in het stuk maken moet. Met haar wasbleek gelaat, haar donkere, stille oogen en haar passie ve bewegingen was zij de vrouw, die zich offert, een lijdende verschijning, die leed draagt over wat zij doen moet om het leven van anderen te redden. Zij is slachtoffer. Zij lijdt Mevrouw Tartaud staat ons als Monna Vanna daarom nader dan Georgette Leblanc, en tevens ook na der tot het karakter van het stuk. Zij is meer mensch. Beider vertolking ls mooi. Maar Georgette Leblanc zou het niet ais Alida Tartaud, en Alida Tartaud zou het niet kunnen als Georgette Le blanc. En toch zijn beiden mooi, maar van een ander mooi. Want beiden zijn vrouwen van een ander ras, van een ander temperament. De zaal was aardig bezet en mevr. Tartaud kreeg bloemen. FRANS NETSCHER. (Zie verder Stadsnieuws ond« «te berichten). - laat- Uit de Omstreken BLOEM END AAI DE GEMEENTE-ARCHITECT. Naar wij vernemen heeft de heer Robbers, gemeente-architect, besloten nieuwe voorwaarden, gisteren door den Raad vastgesteld men zie ons Raadsverslag in het Tweede Blad van heden te aanvaarden. De heer Robb&j-s blijft dus gemeen tearchitect van Bloemendaal. Door de jachtopzieners J. en L. P. Bakker zijii in den afgeloopen nacht niet minder dan 4 personen bekeurd wegens het schieten van fazanten in de duinen van mevrouw Van der Vliet. Twee geweren en twee fazanten zijn tn beslag genomen. Het waren allen bewoners van IJ- muiden, nemelijk S. v. d. Z., J. K., H. J. en P. de G. Ook zijn door bedoelde jachtopzie ners nog twee personen aangehou den wegens het herstellen van wild strikkennamelijk J, G. uit Schoten, en A. B.. van Haarlem. BENNEBROEK. In ons bericht in het blad van giste ren, zoo schrijft onze correspondent, gaven wij onze verwondering to ken nen, dut eigenaren van landernen 'schriftelijk toestemming verleenden voor het „vogelen" op hunne terrel- non. Het blijkt echter, dat het bewijs, waarvan in ons bericht sprake was, werd afgegeven, nadat de vogelaar was betrapt. Wellicht heeft dit muisje daarom nog een staartje. Het bewijsstuk is tenminste door de politie in beslag genomen. Wegens liet tegelijkertijd plaats vinden van eene uitvoering in de kerk te Heemstede, op 25 November, zal het liefdadigheidsconcert ten bate van het „Bouwfonds'' der Christelijke JongelingsVèreeniging, een week wor den uitgesteld. De algemeene vergadering van de afdeeling Bennebroek en Omstreken van de Noord-Hall an dsche Vereeni ging „Het Witte Kruis", zal in het begin van de volgende week te Voge lenzang worden gehouden. HA ARLEMM ERMEER. Bij zekeren L. aan den Kaag is des nachte een houten bergplaats afge brand, waarbij voor pl.m. 400 aan vischwant verloren ging, dat aldaar was geborgen. Verzekering dekt de schade Oorzaak onbekend, hoewel er eenig vermoeden bestaat, dat kwaadwilligheid hieraan niet vreemd ie. Het onderzoek is nog niet volein digd. De landbouwer H. alhier kocht op 7 November 1.1. een köe op de markt te Alkmaar van iemand die opgaf, Brummer genaamd te zijn, komende v an Obdam. Terwijl de koe reeds op de boot stond voor de reis naar de Haarlem mermeer, kwam er een landbouwer uit Obdam aan, met de politie en wees de koe van H. als zijn rechtma tig eigendom aan. Door hem was de bewuste koe ver kocht aan een persoon op de markt, maar daar deze in gebreke bleef om te komen afrekenen, meende die landbouwer zijn koe weer mee naar huis te nemen. ln dien tusschentijd had H even wel van dien onbekenden persoon de koe gekocht, zoodat thans zoowel de koe, als de persoon die het geld had ontvangen waren verdwenen. H. wilde nu evenwel ook de koe niet afgeven, zoodat het politiezaak werd en H. voorloopig de koe kon medenemen. Den volgenden morgen vervoegde H. zich bij de politie te Hoofddorp, wie hij het voorgevallene mededeelde en tevens opgaf de nummers van de bankbiljetten waarmede hij de koe betaald bad. JDit werd direct aan den Commissa ris van Politie te Alkmaar medege- deel den gaf aanleiding dat de be doelde persoon eenige dagen daarna op de mark te Hoorn werd aange houden en op wien men bevond één bankbiljet met het opgegeven num mer. Hij werd ln voorloopig© hechte nis genomen. Thans is hij ook door H. herkend, waarna hij voor den Rechter-Commissaris een volledige bekentenis aflegde. Het is zekere B., wonende tc Berk hout. HAARLEMMERLIEDE C. S. VERONGELUKT. De 27-jarige J. J. B„ fruitkoopman te Haariemmerliede, wonende aan de Nieuwe Brug, aldaar, is gisteravond om 11 uur op de fiets zijn woning uit gegaan. Daar de Jonge man aan toe vallen leed, vermoedde men een on geluk. Dit vermoeden werd bewaar heid, want de landbouwer J. Klay uit Haariemmerliede, heeft mededeellng gedaan bij de politie, dat het li ik van den jongeman opgehaald is uit het water van de Zomervaart. HEEMSTEDE. Eensgezindheid. In „Het Wapen van Heemstede" gaf Donderdagavond de Harmonie „Eensgezindheid" een uitvoering die ln alle opzichten zeer good n.ag ge slaagd heeten. De directeur, do heer Joh. Th. Betz, heeft met zijn korps inderdaad al heel wat bereikt. We zullen niet vervallen in een dorre opsomming van de verschillen de, met veel entrain en vaardigheid gespcolde werken, maar toch wel ro- ie voeren, dat do Duna Flora fantasie van Ch. de Carmont en de La Spe- ranza Fantasie van A. Boscolli, uit nemend werden vertolkt Het waren oogenblikben van wer kelijk kunstgenot, die deze avond bracht en het talrijk publiek toonde meermalen zijn groote tevredenheid, llet zoo goed bekende duo Van Musscher vulde de gapingen tus- schen de muzieknummers met aardi ge voordrachten aan; „Jet en Bram van Volendam" en de „Dollarprinses deden de zaai herhaaldelijk daveren van gullen lach. Na afioop van het concert nam een gezellig bal een aanvang. Niet Maandag 21 zooals wij meld den maar Maandag 28 November, zal het 50 jaar geleden zijn. dat (ie lieer 11. N. Vooget alhier tot lid van het Parochiaal Armbestuur werd be noemd. INGEZONDEN ol Van ingezonden «tokken, gepl aiet geplaatst, wordt de kopie den inzenoer met teruggegeven. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. M. d MUSEUM. R.J De heer Kronig heeft aan den ver slaggever van uw blad tweeërlei ant woord gegeven op het liem gevraagde ten opzichte van het Museum. Het eerste betreft de opvatting van art. 9 der verordening. Dat art. luidt: ,,In overleg met de Commissie van „toezicht regelt de Directeur de plaat sing der schilderijen en andere oorwerpen". De directeur vat deze bepaling blij kens de door hem verrichte handelin gen op, in diert zin, dat hij zonder overleg met de commissie van toezicht de schilderijen gaat verhangen „op proef' 1; en doarna door dén secretaris der com missie aan de leden laat vragen of liet naar hun zin is. Mijne opvatting is. dat na voet afgaand overleg de verhan ging geschiedt Gaarne zal ik aan de lezers overla ten, wie de juiste uitlegging aan het art. geeft. Het tweede antwoord is van ernsti ger aard en bevat niets minder dan deze beschuldiging, dat ik zelf do vingerafdrukken op een schilderij heb gemaakt en daarna, om de ondoel matigheid van het verhangen ar.n te toonen. mij op die afdrukken beroep als van een ander afkuiRrtir. Een valschhoid van doen .ik n die behoort gesignaleerd te werden. Welnu, ik ontken ten sterkste die afdrukken op het schilderij te hebben gebracht. Wat lk in tegenwoordigheid vnn den heer Kronig heli gedaan is dit, dat ik op den kan; van liet be doelde schilderij met den zakdoek heb willen aantoonen hoe het hinuwe waas bij zachte wrijving zich ge draagt. Dit is geheel iets andere dan met de vingers over het doek te schuren. De vingerafdrukken en vegen zit ten niet op den rand van het schil derij, waar ik den lieer Kronig hot blauwe waas aantoonde, maar onge veer op het midden, en werden ec-rst JI. Maandagenniet vroeger door mij waargenomen. Erkend moet worden, dat de heer Kronig met groote handigheid in mijne aanwijzing gebruik mank:, om strepen, blijkbaar mei de blootehand en niet met oon zakdoek gemaakt, mij in do schoenen te schuiven. Dankend voor de plaatsing. Z. MIDDELKOOP. Zij 1) Eene verplaatsing ,,c kent de geheele verordening heelt trouwens een zeer bedenkelijke zijde. Bij het afnemen van zieko schilderijen, dat zijn o.a. die, waar van de verf loslaat (bij een dor ver plaatste, dat nu in restaurutie is, doch eerst nog eens verplaatst w erd, was dit het geval) krijgt zoo'n stuk al licht een of meer schokken, waar door de verf afvalt. Dan moet ei bij geschilderd worden en het Is dat bij schilderen, hetwelk zooveel misère heoft veroorzaakt. Juist om dat verplaatsen „op proef tc voorkomen, en het daardoor her haald verplaatsen, schrijft het art, voor, dat zij zal geselt ie iea i n o v e r- leg met de Commissie van toezicht. De directeur heeft óf de portée der

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 1