NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. Clariiiel's Huwelijk. 28e Jaargang. No. 8407 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. VRIJDAG 18 NOVEMBER 1910 B HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENTIËN: per drie maanden: x,«n ^an regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem/l-20 a Haarlem van 15 regels 1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel. Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der BiJ Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente)1.30 y// f V Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing: Franco per post door Nederland1.65 (gy /T" Cts. voor 3 plaatsingen a contant oESrf zZdïgsUU, 'vo'o, H«'ari'.n,' :S37X Bed<lctie Administratie: Groote Houtstraat 53. de omstreken en franco per post 0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. TWEEDE BLAD. Buitenlandsch Overzicht GRAAF LEO TOLSTOJ blijkt nog niet dood te zijn. Het gerucht,, gisteren door ons nog onder ..Laatste Berichten" opgenomen, was dus juist. Maar. Tolstoj is toch zeer, zeer ernstig ziek, zoodat elk oogenblik, misschien heden al, het einde ver wacht kan worden. komt geregeld meer spanning. Gisteren heeft het Hoogerhuis weer vergaderd. Alles was stampvol, in af wachting van de behandeling der Hoogerhuis-hervormingsmoties van Rosebery. 3 moties zijn reeds vroe ger door hem ingediend, nu kwam de vierde. In deze wordt bepaald, dat het Hoogerhuis samengesteld zal zijn a. uit lords, gekozen uit en door de erfelijke peers b. uit lords, benoemd doo- de kroon c. uit personen, die zitting krijgen tril hoofde van bekleede ambten of bedieningen d. uit leden op andere wijze ver kozen Rosebery hield een krachtig plei dooi, om deze motie dadelijk aan te nemen. De tijd zoo zei hij is kort en het Huis kon misschien anders wel eens geen gelegenheid meer heb ben, om deze of een andere motie om trent zijn toekomst, te behandelen. De motie toonde z. i. aan, dat het Huis bereid is mede to werken tot zijn eigen hervorming. Het wilde en kun hervormd worden volgens doze beginselen. Daardoor zou het con stitutioneel probleem opgelost en de oude constitutie gehandhaafd wor den, zonder dc schokken, die gepaard gaan met oen hei-vorming, die tot stand zou worden gebracht door voortdurende algemeene verkiezin gen. Curzon en Selbourne ondersteun den de motie, die daarop zonder hoof delijke stemming werd aangenomen. In den loop der beraadslaging zei lord Lansdowne „W anneer mij de kct.s wordt gelaten tusschen een re geling, berustend op een zachte be- ji indeling van dit Huis. maar ge paard gaande met ontneming van de rechten, die het Hoogerhuis behoort te bezitten en een regeling, berus tend op een hardhandige behande ling van dit Huid. maar met volko men behoud van de rechten, waarop het aanspraak mag maken, dan aar zel ik niet te verklaren, dat ik aan laatstgenoemde behandeling de voor keur geef." Door de aanneming dezer motie is <le crisis natuurlijk nog niet opge lost. De liberale strijdmacht in het Lagerhuis zal zeker mot zulke on zekere toekomstmuziek geen genoe gen nemen. Misschien, als de Lords zich een paai- jaar eerder bereid ver klaard hadden, hot Hoogerhuis wat te moderniseeren, missch ien zeggen we, was het dan anders ge- loopen. Nu wordt een scherper strijd verwacht. Balfour, de leider dei- oppositie, heeft gisteren te Nottingham een be- veto-cenferentie volkomen eensgezind waren geweest. Hadden zij alleen de voorstellen aangenomen, bij welke overeenstem ming mogelijk was, dan zouden zij aan hun zaak verraad hebben ge pleegd. Tarief hervorming blijft nog steeds de grondslag hunner politiek. Wanneer door tariefhervorming zwaardere lasten werden gelegd op de loontrekkende klassen, zou hij deze hervorming niet voorstaan, wan neer de prijs van het brood er hooger door zou worden, dan zou een ver goeding daarvoor kunnen worden ge vonden in de vermindering van de belastingen op thee, suiker, enz. Ten opzichte van het Hoogerhuis verklaarde Balfour, dat hij een her vorming van dit Huis noodzakelijk acht. Deze Kamer moet in staat zijn, een matigenden invloed op de zaken' van het land uit te oefenen, ofschoon het Lagerhuis het overheerschend element in het twee-kamers-stelsel be hoort te zijn. Een hervorming het Hoogerhuis moet uitgaan van de samenstelling van de huidige Ka mer. Het gewijzigd huis moet bestaan uit drie gelijke elementen le. uit mannen, die zich in hun ambt verdienstelijk hebben gemaakt; 2e. uit dezulken, die door de peers zelve worden gekozen 3e. uit anderen, die volgens het een of andere kiesstelsel worden geko zen. Hij verklaarde zich tegen een Hoo gerhuis, dat geheel en al uit gekoze nen zou bestaan, omdat zulk een Ka mer de positie van het Lagerhuis zou bedreigen. Balfour vervolgde De drijfkracht achter liet veto-ont werp van het ministerie bestaat uit de socialisten en de Iersche partij. De regeering gaat de grondwet ver nielen, niet in het belang van de democratie, maar volgens den wil van de Amerikanen, die de Home- Rule-fondsen hadden verschaft, man nen die zelfs he£ Engelsche burger recht niet hebben. Indien wij hun eischen inwilligen, dan regeeren wij niet langer ons zelf. Het land doet een beroep op allen, om er voor te waken, dat Engeland zijn eigen za ken kan regelen. Tot zoover Balfour. Opmerkelijk is, dat zijn opvattingen over het Hoogerhuis vrijwel gelijk zijn aan de beginselen, utigesproken in de motie, door de Lords aangeno men. En wat zal het ministerie nu doen De ministerieele „Westminster Ga- zette" herhaalt het betoog van Woens dag (zie ons Overzicht van gisteren), dat de stand van zaken onveranderd is gebleven, wat de plannen van den lsten-minister betreft. De redevoering van Lord Lansdowne in het Hooger huis brengt geen de minste wijziging in de plannen van het ministerie. Het Hoogerhuis-vraagstuk is en blijft voor de liberalen «en levenskwestie. Toen de liberale voormannen deelna men aan de veto-conferentie, ge schiedde zulks onder de stilzwijgende voorwaarde, dat, indien de conferen tie mislukte, verder uitstel onmoge lijk zou zijn. De hervorming van het Hoogerhuis moet op de regeling van hot veto- vraagstuk volgen en niet omgekeerd. liet ministerie is voornemens, do volgende week de staats begrooting in het Lagerhuis af te handelen, ter wijl het Hoogerhuis over de veto-wet debatteert. De regeering wil tenmin ste trachten de staatsbegrooting af ie doen, voordat bet Parlement ontbon den wordt, hetgeen uiterlijk 28 No vember zal geschieden. Heden zal de minister-president, in het Lagerhuis de toegezegde verkla ring over de crisis afleggen. Het is wel te verwachten, dat deze vrijwel van denzelfden inhoud zal zijn, als de mededeelingen van dit ministerieele blad. Dan zal de strijd dus in volle actie omgaan, zal het tusschen Hoo gerhuis en Lagerhuis bijna een wor steling op leven en dood worden. UIT DEN' FRANSCHEN SENAAT. Na afloop van de behandeling der interpellaties nam de Senaat met al gemeene stemmen een motie aan, waarin vertrouwen wordt uitgespro ken in de voortvarendheid der regee ring en tevens de overtuiging, dat zij de noodige voorzorgsmaatregelen tegen overstroomingen zal nemen en het plan tot beveiliging tegen over- stroomingsgevaar ten uitvoer zal brengen. UIT DEN BALKAN. De Turksche „Tanin" verwijt de regeering in heftige termen, dat zij een Kreta-politiek van, halve maat regelen heeft gevoerd.'Het is te ho pen, dat dit artikel geen voorbode is van een nieuwen storm, die uit den Kreta-hoek komt blazen en mot bijna onverbiddelijke zekerheid onrust zal brengen in de Europeesche politiek. RUSLAND EN DE FINNEN. Op den 2den en Sden Januari moe ten de verkiezingen plaats liebben voor den Finschen Landdag, die - op 1 Februari bijeen zal komen. Men is in Finland druk bezig met de voorbereidende maatregelen voor deze verkiezingen. In het algemeen zullen, volgens afspraak tusschen de partijen, alle leden van den ontbon den Landdag, voor zoover zij wegens ziekte niet voor een candidatuur heb ben bedankt, weder gekozen worden. Dan is Rusland dus geen stap ver der gekomen. ARBEIDSONGEREGELDHEDEN IN ZUID-W ALES. In het stakingsgebied, waar sedert de aankomst van de sterke politie macht rust hoeft geheorscht, zijn thans de ongeregeldheden weder be gonnen. Woensdagnacht hebben een groot aantal stakers in de Aberdare-vlakte een aanval gedaan op een passa- gierstreln, met steenen de ruiten der wagens verbrijzeld en daardoor een aantal reizigers gewond. In de Ronddha-vlakte hebben ongeveer dui zend stakers de winkels geplunderd, en met revolvers het huis van John Brook, den kassier van de Delli-mijn, beschoten. Te Goleach-Goch hebben stakers aan werkwillige machinisten den toegang tot de machine-kamers belet, zoodat het water nu de mijnen bin nenstroomt. De politie had handen vol werk om te verhinderen, dat dien werkwilligen bij het naar huis gaan door de stakers geen overlast werd aangedaan. Uil de gepubliceerde briefwisseling tusschen de Vereeniging van Ketel- makers en den Bond van patroons in hel scheepsbo uw bedrijf blijkt, dat de patroons Donderdag in antwoord op oen verzoek der arbeiders, om de uitsluiting in te trekken, hebben ver klaard, dat de uitsluiting niet zal eindigen, voordat de verzekering is gegeven, dal er verder geen staking in het bedrijf zal voorkomen. Men leidt hieruit af, dat binnen kort waarschijnlijk een conferentie tusschen patroons en arbeiders zal plaats hebben. Stadsnieuws Ex. Departementsklerk. Voor het te 's-Gravenhage gehouden examen van klerk bij de departemen ten van Algemeen Bestuur, is o. a. ge slaagd mej. J. B. Th. Pieters. te Haar lem. GROOT ONGELUK VOORKOMEN. Gistermiddag ongeveer kwartier voor tweeën is door zeer groote acti viteit van den wagenvoerder der E. S. M. No. 134 genaamd I. J. van Geels een groot ongeluk voorkomen. Even door Sloterdijk geraakte de auto H. 3178 door een onverklaarbaar iets tusschen de rails van de tram, doch kon gelukkig blijven doorrijden, zoodat de tram die met snelle vaart haar achterop reed, zeer zeker de auto waarin S dames, 1 heer en de chaf- feur gezeten waren, zou hebben ver brijzeld, indien de wagenvoerder Van Geels, niet de tegenwoordigheid van geest had gehad alle remmen, in wer king te stellen, waardoor de tram, die geen 3 A 4 meter van de auto af was tot stilstaan kwam. De auto kwam na eenige meters ver der te zijn gereden weder over de rails op den straatweg en vervolgde haar weg alsof er niet een zeer groot onheil voorkomen was. Bij halfweg wachtte de tram de auto op en werd de bestuurder door den wugenvoerder en reizigers op het ge lukkig afgeloopen feit opmerkzaam gemaakt. De chauffeur beweerde dat hij door het in een kuil raken van het achter wiel over de rails raakte met dit wiel, doch dit is door ooggetuigen bewezen niet waar te zijn, daar hij wel dege lijk met de voorwielen er het eerst overheen vloog, zoodat hij op dit oogenblik waarschijnlijk het beheer over het stuur miste. In plaats dat de wagenvoerder voor zijn tegenwoordigheid van geest een belooning of minst genomen een be dankje in ontvangst kon nemen, zei de heer naast den chaffeur zittend: „Enfin, dan is het gelukkig goed afgeloopen", daarmee liep het af! KAMER VAN ARBEID. VOOR DE CONFECTIEBEDRIJVEN. In den loop van het jaar 1907 zette deze Kamer eene landelijke beweging op touw ter bestrijding van ©enen on eerlijken handel in zoogenaamde rond breimachines. Het resultaat was, dat een paar firma's, ééne te Amsterdam en ééne te Rotterdam dit bedrijf moes ten staken en de laatste werd gewik keld in een proces met een koopman van zulk eene machine tc Oud-Beier land. Thans ontving de Kamer bericht, •dat in hooger beroep door de Arr. Rechtbank te Rotterdam was beslist, dat de bedoelde koopman te Oud- Beierland van de firma te Rotterdam teruggave der aankoopsom plus de rente (pl.m. 95.—) zou moeten ontr vangen, eene uitspraak in overeen stemming met de algemeene conclusie waartoe de Kamer van Arbeid was gekomen. JANNA BRANDSMA. Vrijdag werd in de kerk der Doops gezinde Gemeente te Arnhem een uit voering van gewijde muziek gegeven, waaraan medewerkte de Amsterdam- sche zangeres mej. Janna Brundsma. Met veel lof schrijven verschillende pers-organen over haar zingen. Zoo zegt Kr. in de „Aruhemsche Courant": „De kennismaking met mej. Brande- ma was een hoogst aangename. Met haar voordrachten heeft zij een uitste kenden indruk gemaakt, in haar heb ben wij leeren kennen een zangeres, die in het bezit van een mooie stem is en over eigenschappen beschikt, die haar zingen tot ecu artistiek genot doen zijn. Haar geluid van stralende frissche schoonheid, klankvol over den geheelen omvang, weet zij te dwin gen tot accenten van jubel en van smart, haar uitspraak en dictie zijn verzorgd en overdacht, de laatste ge tuigt van muzikaal begrip de adem- beheersching bewijst ernstige studie". De „Nieuwe Aruhemsche Ct." oor deelt o.m.: „Toch moet, wie haar niet kende da delijk verrast zijn geweest door den helderen, reiner en rijken glans van haar sopraan; En verder: „Een vreugde was mij de weergaaf van Bach's „Opstandings lied" met zijn stralend „Halleluja'; in het „Leuszer. Thranen' gelukte haar al een ongewoon duidelijke voor stelling der smarten" Tot zoover de beoordeelingen, waar uit wij gaarne dit een en ander over nemen omdat Mej. Brandsma ook in Haarlem op 't concertpodium gaarne wordt gezien. Bit de RecMszaal (Vervolg.) MISHANDELINGETJES. Nadat de deuren langen tijd toe geweest waren, gingen ze gisteren na de pauze nog open ter behandeling van een paar mishandeling-zaakjes. Een drietal jongelieden uit de Haarlemmermeer liebben een al heel luffen streek uitgehaald. Bij de Ring vaart hebben zij up den loden Sep ternber den 17-jurigen P. J. Zandvliet opgewacht, den jongen van do fiets gelrokken en hem zóó geslagen, dal het bloed langs het gelaat gudste. Het mooie (of het leelijke) van de zaak was, dal Z. den drie aanvallers nooit een stroobreed in den weg ge legd had. Ze waren opgestookt ver klaarden ze gisteren door een ze keren Van Leeuwen, die zich zelf wij selijk achter de schermen gehouden had. Mr. Hoyer wees op het buitenge woon lafhartige van de mishandeling en cischte tegen elk der beklaagden 45 dagen gevangenisstraf. Mr. Th. de Haan Ilugenhollz trachtte aan te toonen, dat de jongste der beklaagden aan de mishandeling bijna geen deel genomen heeft. De andere mishandeling had plaats te Beverwijk op den lotings dag. S. V. liep, wat aangeschoten, den winkel tan den banketbakker M. Sterk binnen, begon daar te vloeken en te razen, en eindigde met den heer Sterk een slag in het gelaat tc geven, die zóó aankwam, dat het bloed den winkelier uit den neus vloeide. V. was niet verschenen. De eisc-h luidde een maand ge vangen ïsstraf. BILLARD-CONCOURS. Rij het door den heer M. van de Polder te Amsterdam, uitgeschreven Billard-Concours werd de le prijs gou den medaille) behaald door den heer H. J. Metz te Haarlem. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavo-kerk le Haarlem, op Dinsdag 22 November 1910, des namiddags van 1 tot 2 uur, door den heer W. Ezerman. Programma No. 1. Preludium en Fuga, J. S. Bach. No. 2. Adagio, Mozart. No. 3. Sonate No. 1, J. Lemmens. a. Allegro moderato. b. Adagio. c. Marcne pontificale. d Finale. No. 4. Choral (Meistersinger), R. Wagner. No. 5. Aria „Und ob die Wolke", Weber. Onze Lachhoek IN AMERIKA GEBEURD. Bij het rijden over de lijn van een" spoorweg was de wagen van een landbouwer door den trein gepakt en vernield. De boei' had kwetsuren op- geloopen. Ik was de advokaat voor do maatschappij, vertelde mr. X., en ik won de zaak. op de getuigenis van een ouden neger, die bij den overweg had gestaan. Ik vroeg hem op zijn eed of hij met de lantaarn liad gezwaaid, toen de wagen nader de en de man legde de verklaring af. Toen ik de zaak gewonnen had, kwam ik bij den neger en dankte hem voor zijn goede getuigenis. En wat zei de man Dank u wel, meneer de advo- gaat. Maar het was maar goed, dat de advokaat van deu andere me niet vroeg of de lantaarn ook licht gaf. De olie was net op voor dat het on geluk gebeurde. DE ZUINIGE MEID. Vriendin. Hoe, krijg je zelfs de zeep van je mevrouw Dienstbode. Ja. iedere week een stuk... dertien stukken heb ik nu al. UIT EEN OPSTEL. Op school geeft do onderwijzer den kinderen op, een opstel over het be roep huns vaders te maken. Jantje, wiens vader letterzetter is, schrijft o. a. De letterzetter zet alles ver keerd dan staat liet op zijn kop. Maar al is bet verkeerd, toch is het goed. Dikwijls is het niet goed dan is het verkeerd. Dan is het een druk fout. DE VOL-PLANé. Vliegmensch Wijnmalen heeft zijn motor afgezet en komt in een prach tige glijvlucht op de Soesterheida no er. Een opgetogen bewonderaarster roept „Verrukkelijk toch, zoo'n val- planeet 1" Rubriek voor Vragen Qeabonneerden hebben het Toorrecbt, vragen op verschillend gebied, mils voor beantwoording vatbaar, in te zenden bij de Redactie van Baarlem's Dagblad, Groot* HouULraul 53. Allo antwoorden worden geheel kosteloo* gegeven en zoo spoedig mogelijk. Aan vragen, dio niet volledig naam ea woonplaats van den inzender vermeld*» wordt geen aandacht geschonken, VRAAG: Mijn hondje fox terrier acht weken oud, heeft buitenga- woon last van puistjes, die hem veel jeuk veroorzaken, waardoor hij alles stuk bijt en krabt. Kunt u mij ook een middel aan de hand doen, om het dier te helpen? ANTWOORD: Geef hem veel karne melk te drinken en meng den eenen dag bloem van zwavel, den anderen een theelepel magnesia door het eten. VRAAG: Wat is het middel om aan crème gordijnen, waarin het weer zit, de vroegere schoonheid terug te geven? ANTWOORD: Ze in een chemischs wasscherij laten uitstoomen is alle raad, dien we kunnen geven. Weet iemand soms oen beteren? VRAAG: Hoe is de officieele titel van den beheeivlcr van de contróie FEUILLETON Naarhet Engelse h. .weest om in vijf of zes Europecsc! talen te correspondeeren of snel schrijver ware geweest, die honderd en twintig woorden in een minuut kon schrijven en de beste getuigen kon geven omtrent karakter, be kwaamheden en ervaring en zich dan niet door een ondernemenden Duit- •scher zou laten overvleugelen, die tweemaal zooveel werk doet tegen de helft vun het salaris, dan zou hij ge schikt zijn geweest voor een of twee aangeboden betrekkingen met een sa laris van zeventig pond 's jaars. Maar dat was hij net. Ware hij bezitter ge weest van twee- of driehonderd pond, waarmede hij een nieuwe maatschap pij wilde helpen oprichten, wier vesti ging in een algemeen gevoeld© behoef te zou voorzien, dan zou hij een schit terende positie hebben kunnen verkrij gen maar hij bezat z© nietof wan neer hij genegen was om twaalf post- I zegels te zenden aan een onbekenden I vriend, dan zou deze hem de oplossing van het vraagstuk hebben gegeven, hoe 10 pd. st. per week en nog meer te verdienen in zijn vrijen tijd maar dit wilde hij niet. De weinige advertentiën, die hem eenige kans van slagen beloofden, beantwoordde hij steeds, somtijds per blief on somtijds in persoon. Het eeni ge voordeel hiervan was, dat door de- zo oefening zijn schrift aanmerkelijk verbeterde. Ilij verspilde er slechts wat postzegels en papier mee. De be zoeken, die hij in persoon aflegde, kostten veel tijd en geduld, daar hij dikwijls mot een menigte sollicitanten moest blijven wachten, en door hen voortdurend werd aangestaard, ter wijl hij in sommige gevallen vrij norsch werd afgesnauwd in tegen woordigheid van de chefs. Het geheim van dit alles was, dat de majoor zich op de lijst had laten inschrijven van degenen, die din gen naar een betrekking om in hun le vensonderhoud te voorzien zonder gewapend te zijn met liet zwaard der practische kennis, met de lans der er varing, en helaas zonder zich te kun nen beschutten achter het schild van een gunstig getuigschriften in de menigte van die mannen van top tot teen gewapend, terwijl verscheidenen hunner nog het voordeel van den ieugdigen leeftijd bezaten, werd hij 1 onmiddellijk verslagen en onschade lijk gemaakt. De glans van zijn hoed ging nu langzamerhand op zijn jas over, zïjD hart werd zwaarder, zijn beurs lich ter, en op het pad der deugd liep hij bijna met zijn voetzool op den grond. Somtijds begon hij te wanhopen en kwam hij in verzoeking om terug te keeren, wanneer hij bedacht op welk een aangename, gemakkelijke wijze hij ruimschoots zijn kost kon verdie nen. Op zekeren dag liep hij een van zijn vroegere vrienden tegen het lijf, die hem een plan uitlegde, waarbij minstens vijfhonderd pond was te ver dienen zeer eenvoudig en gemak kelijk de uitvoering bestond slechts in het schrijven van een paar brieven, in het vervaischen van een handleeke- ning on in het tot den bedelstaf bren gen van een eenvoudig, eerlijk man. De uitnoodiging om dit plan te helpen uitvoeren, ging vergezeld van een an dere uitnoodiging voor een over- vloedigeu sinukclijken lunch. De ma joor had het lunchen afgeschaft, en op dat oogenblik dacht hij er ook reeds over, om het middagmaal af te schaffen, en het knagend gevoel van honger versterkte nog den aanval om hem van zijn goed besluit af te bren gen. „Ga roet ons mee Hij weifelde. Op dat oogenblik vertoonde zich ech ter voor zijn geest het gelaat van het meisje, en er weerklonk ©en kinder-1 stem in zijn ooren hij keerde om en vluchtte weg als een dief, maar ge lukkig, ditmaal was hij dal niet Hij begaf zich naar een eenzame plek, trok zijn jas en vest uit, trok ver volgens eerstgenoemde weer aan en knoopte ze geneel dicht, daarna trad hij de eerste de beste bank van leening binnen en beleende zijn vost voor een shilling, waarvoor hij zich wat voed sel wilde verschaffen, niet wetende wat hem verder to doen stond. En nu stond hij eensklaps voor Cla- ribel. Waar is Dudley, majoor vroeg zij, toen de wederkeerige verbazing, elkaar hier op deze plek te ontmoe ten. eenigszins bekoeld was, maar Clanbeis verwondering verdubbelde, toen Puuter ten antwoord gal Ik weet er niets van. 0, zeg mij toch, riep zij driftig uit, wat be teekent dat alles 1 Dud ley's reis naar Nizza, zijn schijnbare dood, zijn terugkeer en nu zijn ver dwijning voor den tweeden keer Schuilt daar een gevaar of iets ver borgens achter Mijn hart breekt van verlangen, om naar mijn vader terug te keeren, en het breekt hem het hart, dat ik maar steeds wegblijf, maar hoe kan ik in dezen doodsangst en twijfel Londen verlaten De majoor weifelde. Hoe groot ook Dudley's misdaad was, hij wilde hem niet verraden, alhoewel hij vast be sloten had hem nooit weer in het vol voeren van zijn verfoeilijke plannen te helpen. En toch begreep hij, dat een gevaar deze vrouw bedreigde, de vrouw, die_hij vereerde en hoogschat te (sedert den dood van zijn moeder, had hij nog nooit zulke gevoelens voor een vrouw gekoesterd), en wier edel karakter er zoo veel toé had bij gedragen, om zijn verlangen te ster ken, een eerlijk man te worden. Eindelijk gaf hij ten antwoord Welke angst of twijfel gij ook moogt koesteren, en ik beken, dat gij daarvoor zeer zeker redenen moet hebben, geloof mij, dat het verstan digste en het veiligste, wat gij doen kunt is, om onmiddellijk naar uw va der terug te keeren. Meer kan ik u op dit ougéublik niet zeggen. Zonder verder een woord te spre ken, verliet hij haar, "nog meer ver bijsterd dan voorheen. Terwijl hij door de City huiswaarts keerde, bedacht Punter, dal hij dien dag besloten had nog werk te maken van een betrekking, die hem eenigs zins pussend voorkwam, en waarvoor hij toch in het geheel niet paste, en waarvan de advertentie hem eenige dagen geleden had aangetrokken. Toen hij een straat had beeikt, die op Cheapside uitkwam, ontzonk hem weer alle moed, toen hij voor de deur van het huis, waar hij wezen moest, een menigte sollicitanten voor de opengevallen betrekking, zag staan. Zonder zich te bekommeren om de kritiek over zijn uiterlijk en kleeding, en om de aanmerking, dat hij te laat was, daar reeds in de betrekking was voorzien, en welke geuit werd door een man, die er niets geen belang bij had, maar zich toch hardnekkig met de ellebogen een weg door de menigte trachtte tc banen, bleef de majoor ge duldig wachten. Wanneer reeds in do betrekking is voorzien, waarom wachten al die menschen dan hier waarop de onbe kende hem ten antwoord gaf Natuurlijk om onze getuigschrif ten terug te vragen. Mij dunkt, dat het niet de moeite waard is, om daarop den ganschen avond te wachten, antwoordde de ma joor bedaard, .waarop den onbekende bijna een bedreiging ontsnapte, die hij echter nog bijtijds inhield, toen hij een toornigen blik uit de oogeu van den majoor opving. Een voor een werden de sollicitan ten het kantoor van het groote han delshuis binnengelaten in een vertrek, waar het hoofd van de firma zat, een flink koopman, uit Manchester afkom stig, ongeveer van denzelfden leefujd als de majoor, hoewel hij er jonger uitzag, maar ook jonger was, daar niet alleen dc leeftijd den ouderdom bepaalt. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 5