over den aanmaak of de\ eirvaardiging I van postzegels te Haarlem? Wordt do/-o ambtenaar op een anderen leef- tij i dan andere rijksambtenaren op pensioen gesteld, en zoo neen, op wel ken leeftijd pleegt men dien ambte naar, wanneer geen bijzondere staats belangen het tegendeel vorderen, dan op iK'iisioen te stollen? Bestaat er om- trenj <len leeftijdsgrens met betrek kin;: tot peusioneering van bedoelden ambtenaar, oenlg ministerieel of Koninklijk besluit? Kan men, zonder pn-!.ambtenaar te zijn, ook naar die betrekking swüiciteeren? ANTWOORD: De volledige beant- wch i ding uwer vragen zou de ruim te in deze rubriek te buiten gaan. Wilt u nauwkeurig zijn ingelicht, weri.l u dan tot den directeur van het postkantoor. VRAAG: Als een dienstbode vier weken in een betrekking geweest is, doch moet vertrekken omdat zij het v1 ns te drukke bezigheden niet vol kan houden, moet zij dan den huur penning terug geveh? ANTWOORD: U bedoelt zeker den go-lspenning? Ja, mevrouw heeft het recht dien van het loon af te hou den. VRAAG: Wij werken per stuk op een atefttor. Nu heeft de patroon een rc'-'loment opgehangen, waarbij hij een boete stelt op te laat komen. Mag dat? ANTWOORD: Een reglement maken en boete stellen mag hij wel; en het is ook wel verbindend, mits er gele genheid wordt gegeven om het in overweging te nomen en er zich mede te veroemgen. Er bestaan daarom trent echter verschillende wettelijke bepalingen, dio natuurlijk door den patroon moeten worden in acht geno men. VRAAG: Maakt het ook nog een verschil als men op vast loon staat? ANTWOORD: Voor stukloon en an dere vormen van loon bestaan wel verschillende bepalingen in de wet, muur deze bobben geen betrekking op het door u genoemde gevat. CORRESPONDENTIE. Den heer G. K. van D. Uw vraag is .ons voikuinen onbegrijpelijk. Kunt u die niLsschieu wat duidelijker stellen? Uit de Omstreken BLOEMENDAAL. RAADSVERGADERING. Afwezig was de heer Roozea Sr. De Raadsvergadering viug gister middag aan rnet de installatie van den heer Jacometti. De Voorzitter heette liem, nadut de heer Jacometti de uoden liad afgelegd, welkom in don Raad, wenschle hem geluk ïxiet zijn verkiezing en hoopte dat hij -zou urn-werken om den bloei dar gemeen te te bevorderen. De Raad applau disseerde. Bij 'de behandeling der ingeko men stukken werd een pas ingeko men verzoek van de Eerste Kennemer Bouwinoatsch. omtrent bebouwing der terreinen aangehouden. Besloten werd dat aan den heer Sc hol ten mee gedeeld zal woatLen, dat zijn bouw- aanvruag betreffende een stal niet in overeenstemming is met die verorde ning, duar de rooilijn slechts 5 M. uit den weg ligt, terwijl cLe Raad meent, dat b j>i. net minimum is. Onaer dankbetuiging werd van het fev i.clit „Meensnberg -aanvaard in eigendom een su-oox gronds ter ver bloeding van den weg. Aan de sehiétv oiooiuging „Joubert' word I 25 subsidie verleend. Gevraagd werd f lüO, doch de Raad achtte 25, voldoende, dam- deze vereeuiging al léén liefhebberij beoogt. Aan de Haori. liUiSiioud en Industrieschool werd 10 subsidie per Bioemeudaal- selie leerling toegestaan, voor zoover dio leerlingen niet deelnemen aan cursus C ivoor meergegoeden). Beslo ten weid, dat de Gemeente niet f 8 meer zal bijdragen in het schoolgeld voor de Burgeravondschool te Haar lem, doch dut het geheele schoolgeld 12.50) voor rekening der Gemeente zal komen, daar do leerlingen veel nut van dit ouderwijs iiebbeu en hun ouders toch veel andere uitgaven voor deze school hebben. De Pensieensvomrdening, iai de vorige vergadering behandeld, werd thans vastgesteld. Van de lijst van pensioengerechtigden werd afgevoerd do vakonderwijzer in de gymnastiek, daar deze bij wijze van proef is aan gesteld. Gunstig word beschikt op de inge komen adressen omtrent do verhu ring van den vijvar in Duin-en DaaL Tluins kwam aan de orde de kwes tie van DEN PLAS AAN DE KORTE KLE- VERLAAN. Do VOORZITTER doelde mee, dat er een nieuw plan is, dat 409 kost. Dit plan geeft echter alleen loozing aan het hemelwater. Wil men ook menagewnter afvoeren, dan moet men het oudo rioleermgspian, dat 5767 kost, aanvaarden. De Gezond heidscommissie wees, in verband met deze kwestie op den gebrekkigen vuil afvoer van huizen aan de Voorbuurt, waardoor het Haventje daar oen „open beeTput" is geworden. De heer KOOLHOVEN merkte op, dat er ergens in de Kleverlaan een put moet zijn. Maakt men nu een zinkputje naar dien put, dan kan het water voorloopig afgevoerd worden. Dij heer Bispinck zeide. dat doze put ligt bij die bocht van de Klever laan. Er werd besloten, om voorloopig de ze nood-maati'. gel te treffen. Het zal eon J 200 kosten. De hoer BISPINCKi lk zou dan graag willen, dat er morgen al aan begonnen werd. Do VOORZITTER: Ik wilde er van avond aan beginnen! Later zal nu de rioleerlng daar ter plaatse en in verband <J a aimee do rioleering van de Vóórbuurt in bshan deling genomen warden. Vastgesteld werden een suppletoiire begrooting, dienst 1910 en een af- en overschrij ving, dienst 1910. Aangegaan werd een geldleening tot een maximum van f 40.000 in ver band met da stichting van een gas fabriek of gashouder em. bot een maximum rente van 4 Daarna werd aangevangen met. de behandeling van de BEGROOTING, DIENST 1910. De heer BIJVOET veroorloofde zich een algemeen beschouwinkje, maar 'n erge vaart liep het niet. Hij merkte op, dat de uitgaven weer wat geste gen waren, maar dat verwonderde hem niet, daar de Gemeente zich uit breidde en Bij overal maar bij werd gehaald. Ais er EEN PLAS OP DEN WEG LAG, moest de Gemeente die opruimen, zei hij droogjes. Hierna ging men aan de posts- gewijze behandeling van de Begroo ting. Helaas ontbeerde de Pers een exemplaar van de Begrooting, die In druk aan de leden was gezonden. Daardoor was ons do behandeling van sommige punten niet altijd even duidelijk. Zuo bijv. ontging het ons, weike post de verontwaardiging van den heer Bijvoet dermate gaande muukie, dal hij Haarlem, dat door een van de dagbladen de grootmoeder van Bioemendaal heette. Dat bleek uit de beslissing van Haarlem inzake den truinaanleg, luidde zijn niet heel begrijpelijke op merking. De lieer Bijvoet was ook al niet te spreken over do Iiaarlemsche water leverantie. Dat Haarlem zoo goed koop water leverde, had het pas ge daan, toen het bang werd voor een eigen waterleiding van Bioemendaal. Een punt van veel discussie maakte uit liet voorstel van li. en W., om 2001) uit to trekken voor een ge meente-architect. Op het oogenblik is de toestand zoo, dat do lieer Rob bers, architect te I-Iaarlom, de functie van gemeente-architect vervult Daar voor ontvangt hij 600 per jaar. Maar nu oordeelen B. eu W. het een groot ongerief, dat de heer Robbers te Haarlem woont Want ieder, die wegens de bouwverordening, hinder wet. .--nz„ iets met deu gemeente architect te maken heeft, moet naar Haarlem. Het Bouwbureau is dus feitelijk te Haarlem, en dat is geen goede toestand, ook daarom niet, wijl men den heer Robbers, die een druk ken particulieren werkkring heeft, zelden thuis treft. Willen B. en W. nu een geheel nieuw man vroeg men. De VOORZITTER zei, dat het al lerminst togen den heer Robbers ging, want deze doet zijn werk zoo goed mogelijk, eigenlijk doet hij meer, dan er redelijkerwijze van hem gevergd kan worden. De Raad wilde den heer Robbers niet laten gaan. Wel zagen de leden do bezwaren van B. en W. in, maar zij vreesden, dat voor een afzonder lijken architect te weinig werk zou zijn. Er werd met algeineene stemmen besloten, dat den heer Robbers 400 meer zal gegeven worden, op voor waarde, dat hij drie dagen in da week telkens twee uren op het Ge meentehuis te Bioemendaal zitting houdt en zich een telefoon aan schaft. Een ander punt, dat debat uitlokte, was een kwestie van loonsverhoo- ging der arbeiders in gemeente dienst. 1)0 heer VAN TIENHOVEN brak een lans voor ben. Zij verdienen nu 10.50 en sommigen moeten 2.50 huishuur betalen. Zij vroegen nu «enige verbooging. Dat wilden B. en W. geven, maar de heer VAN TIENHOVEN merkte op, dat de arbeiders nu premie zullen te betalen hebben voor hun pensi oen. Daar moet men nu rekening mee houden. De heer ROOZEN Jr. hield een be toog tegeu loonsverhooging. De eer ste bloemmistknechta verdienden maar f 10—20 eu de mindere knechts in den winter ƒ7.50. De gemeente werklieden, die volgens spreker min dere krachten zijn, behooren dus niet zulk een hoog loon te hebben. De heer TEDING VAN BERKHOUT wees er op, dat de bloemistknechts meer bijverdienste hebben, o. a. van voor- en nateelt enz. En de VOORZITTER vroeg niet ten onrechte, of de heer Roozeu dan de geineeme-werklieden in den winter met 7.50 wilde naar huis zenden. De lieer ROOZEN Maar wij (de bloemisten) kunnen zulk een hoog loon niet betalen." Dat is een merkwaardig antwoord hierom, wijl het toch niet aangaat, dat men geriuge arbeidsloonen als maatstaf Rtelt voor andere vakken, omdat in dat bepaalde bedrijf niet meer gegeven kon worden. De Raad ging dan ook uitgezonderd de heer Roozen Jr. mee met het denkbeeld van B. en \V., om de salarissen te verhoogen van f 10.50 en 11.25 tot 11.25 en f 12.25. De heer JACOMETTI behaalde zijn eerste succesje. Hij kreeg gedaan.dat bij de school te Vogelenzang een nieuwe nortonpomp zal geslagen wor den. Dit kost 150. De heor MALEFIJT krijgt wel altijd goede rapporten na onderzoek van het water, maar het ammoniakgehalte Is zoo groot, dut men afkoer krijgt van kleur en reuk van het water. Met hulp van dén beer KOOLHO VEN kreeg de school de pomp. Op do Leidschevaart zullen 8 lan taarns worden bijgeplaatst. De vereo- niging „Crescendo" zal 150 subsidie ontvangen en de Rond van Lich. Opv. f 100. Het eigenaardige van het geval is, dat dezo Bond het vorig jaar 150 kreeg en nu met 100 tevreden la De Raad zat versteld van deze ongewone bescheidenheid. Misschien oen vergis sing vroeg een der leden. „Dan zul len wij het wel hooren" repliceerde de BURGEMEESTER. Op voorstel van den heer KOOLHO VEN werd do memorie-post voor de nieuwe school te Vogelenzang ver hoogd tot f 15,000. Het volgend Jaar zullen de nlannen hun beslag krijgen. Hiermede was de agenda afgeloo- pen. De heer KOOLHOVEN bracht aan B. en W. en zijn medeleden hulde voor hun zuinig beheer. Daarmede werden de praatjes, die in de gemeen te loopen, dat men maar roekeloos met het geld omspringt, gelogen straft. De Raad besloot voorts op informa tie van don heer DE WAAL MALE FIJT, om de hoornen bij het huls van Dr. Bakker, niet te vellen. Binnenland DE TWEEDE KAMER heeft bij de voortgezette behandeling der Indische begrooting het terrein der geestelijke zaken verlaten om tot meer materieels dingen te komen. Van het debat over bet nieuwe dok te Suerabaja voor zijn voort varendheid in do uitwerking Van de plannen der hoeren Kruus en Do Jongh oogstte de Minister veel lof werd reeds geseind. Opmerkingen over de wcnschelijk- heid van intensieve boschexploitatie in de Buitenbezittingen, waar met 't hout goud in den grond staat, ontlok ten den Minister de verklaring, dat onderzoek naar en exploratie van complexen behoorde vooraf te gaan aan het uitgeven in exploitatie aan partieulioren. De emigratie van Java nen naar Bon ka waarop de heer De Meester aandrong zou de aan dacht krijgen der Indiselie Regeering Andere zaken van minder belang, kunnen wij voorbijgaan. Da heeren HubrecM, Sineengo en Boogiaardt gaven wenken omtrent de wenschcJij- ke verbeteringen bij post, telegTaaf en telefoon, waarvoor de Minister een open oor scheen te hebben. Gebrek aan technisch personeel schijnt even wel een beletsel om dergelijke verbe teringen met spoed tot stand te bren gen. De Kamer hield zich en passant be zig met de klacht van een vader wiens tweede zoon, de eerste dien en- de in liet leper, was Ingelijfd als mi licien, omdat hij verzuimd had zich op brooderdienst te beroepen. Tegen over de opinie van don heer Ter Laan en mèt de Comm. voor de verzoek- ochriften was de Kamer van oordeel, dat „de Koning er niks aan doen kon." De afdeetkig „Oorlog" der Lntil- solis begrooting gaf aanleiding tot een lange pMlippica togon Indische legertoestanden, van den heer Thom son. Dezen hoerende, moest men tot de conclusie komen, dat er niet héél veel goeds overbleef. De spreker, cue onwil waarnam in het verstrekken van inlichtingen aan de Kamer van de zijde van het dep. van Oorlog ln Indië (als voorbeelden noemde hij het gebruik van dum dums, liet bedorven buskruit, de ver wapening der artillerie, waaromtrent gebrekkige Inlichtingen waren g< ven), constateerde dat de Regeering er naar streefde om slechte legertoe standen te ontkennen- Door de keuringselschen te verla gen, had men het gehalte van het Indisch beroepsleger benadeeld. Do: tucht was slecht. De ontevredenheid; was groot. (De onwettige bevordering van Christoffel en diens ontslag kwa men hierbij te pas). Het aantal ont slagenen om niet eervolle redenen was teleurstellend Ongebreidelde toe lating van sport was tucht-ondermij- nend, doch een geheel verbod, als door generaal Van Daalen uitgevaar digd, verkeerd. Verkeerd eveneens liet verplichten van officieren om te deuileeren op straffe van ontslag. De wervmg deugde niet; militie voor de inlanders scheen geraden. Meerder licht vroeg spreker omtrent het ont slag van den magazijnmeester Roes- dinkholder, ontslagen wegens een mededeel ing sum een krant, ondanks een uitstekenden conduitestaat. Ten slotte critlscerde hij de verwa- pening der bergartillerie en het ge- heele systeem van aanschaffing. Heden 10 1/2 voortzetting. PORTUGEESCH OORLOGSSCHIP „VASCO DE GAMA". De heer Hugenholtz heeft de volgen^ de vraag jjesteld „Is het waar, dat het Portugeesche oorlogsschip Vasco de Gama, na op bevel van de Portugeesche republi- keinsche regeering last te hebben ont vangen de oude Portugeesche vlag te vervangen door de republikelnsche, aanzegging heeft gekregen van de In dische regeering, handelend ten deze in overleg met de Nederlandsche, om binnen vier dagen Tandjong Priok te verlaten d§'. II. M.'s Noord-Brabant met spoed uit Soerabaia is ontboden om, zoo noodig, aan dit bevel kracht hij te zetten, en dat zelfs in verband met deze zaak de infanterie in de ka zernes geconsigneerd is geweest De Minister van Buitenlandsche Za ken heeft ook namons den Minister van Koloniën hierop hot volgende ge antwoord „Naar aanleiding van een verzoek om instructies werd den Gouverneur- Generaal van Nedorlandsch-Indië 8 October 1.1. medegedeeld, dat, ln af wachting van nadere instructies, het verblijf van do Vasco da Gama in de haven van Tandjong Priok' tot 4 'dezor kon verlengd worden. Hen llden Oc tober word daarop nader naar Indië geseind, dat het schip voorloopig te Tandjong Priok kon bi ij ven, zonder echter op officieele behuudeling aan spraak te kunnen makon. Den Sston October was Hr. Ms. Noord-Brabant reeds naar Tandjong Priok opgeroe pen. Nopens het consigneeren van de infanterie in de kazernes in verband met deze zaak is den Minister niets be kend. HELDEN TEÏl ZEE. Men schrijft aan de „Tel." Dinsdagmorgen, na den gedenk waardige» nacht, waarin de Zuider- zeevloot als nooit te voren uit elkaar werd geslingerd, geschiedde er iets, dat aan de vergetelheid dient to wor den ontrukt. Met tlfctuienkrucht had de geweldi ge storm de ranke kielen der üuu- schotor vlsachersbooten over de ra zende golven geworpen. Met ge scheurde zeilen en vernield v<sch- want zocht elke visscher een veilige haven of ankerplaats, of ook zoo J zijn er geweest men gaf zich aan de genade der gojven over. Zoo hadden op dien nog duisteren morgen want de dag schijnt traag te gloren na zulk* nachten een vijftal Bunschoters do haven van Urk bereikt. Nauwelijks daar bezig zijnde hun tuigago te regelen, kwam opeens schipper VV. Meester, vau B.U. 18, deu wal oploopen mot de tijding, dat zijn botter gevaarlijk op de steenen zat. Hij zelf had den ge vaarlijken sprong naar de kust ge waagd en kwam thans hulp inroepen voor zijn knecht, die op de boot was achtergebleven. Dadelijk snelden acht mannen te hulp. Mot bovemuonschelijke inspan ning gelukte het hun touwen te be vestigen aan den kop van den botter met ontzettende kracht kwamen de woeste golveu aanrollen, om zoo mogelijk een kostelijken buit mede te sleuren naar de vreeselijke diepten. Doch de acht stoere visschers ver traagden niet, hoewel tot overmaat van ramp de touwen achter de stee nen vastliepen en er aizoo groot ge vaar ontstond, dat de kabels zouden worden doorgevljld op de scherpe sieehkanten. En in dat spannend moment is het geschied, dat W. Ileinoii, schipper van de B.U. 80, van het havenhoofd in de wild-borrelende, woest-op ko kende golven sprong, Met ijzeren hand greep de dappere de vastgeloo- pen touwen en hoi v.-lukte hem, ze los to lichten. De zee verdubbelde haar pogingen oin een buil to over meesteren, de storm gloide, de botter sprong hoog-op, de golven bespron gen lien Kloeken vi&scher en slinger den liem terug op den dijk. Zoo werd die golf, dio hem trachtte te vernieti gen, zijn levensredder. Na bekomen te zijn van de ontzet tende inspanning, voegde hij zich weer bij zijn zeven kamereden, en met vereende krachten mocht het hun weldra gelukken, den butter to berei ken en den achtergebleven knecht be houden aan wal te brengen. Hulde aan deze dapperen 1 BRANDEN. Een felle brand is uitgebroken in de boerderij van deu heer Fop de Lijster, staande in den zoogenaain- den Donkeren Hoek te West-I Jsel- monde. Do grooto boerderij met woonhuis en schuur brandden af. WINKELSLUITING. In de M. v. A. deelt de minister me de, dat hij inzake de eventueel te tref fen maatregelen voor winkelsluiting wacht op een onderzoek van de ar beidsinspectie en het rapport van de staatscommissie voor de midden- slandsenguëte. Het onderzoek Inzake de gedwongen winkelnering is zoo goed ala afgeloo- pen. Het ligt in de bedoeling, dat de directeur-generaal van den arbeid de door zijn .dienst verzamelde gegevens zal publiceeren. GELD GEVONDEN. Een 4-tal jongens bevonden zich op de oude begraafplaats te Assen. Na dat door hen een afgebroken graftee- ken was opgelicht, vonden zij daar onder een militair schoenzakje inhou dende f 92.50, waaronder bankbiljet ten en zilvergeld vermoedelijk is dit afkomstig van den onlangs in de ka zerne plaats gehttd hebbenden dief stal van menagegeld uit een kastje van den onderofficier-menagemeester. DE EX-SULTAN VAN MAROKKO. Abd-el-Azis, de ex-Sultan van Ma rokko, is voornemens heden, Vrijdag, uit Brussel te Amsterdam terug te keeren en in Brack's Doelen Hotel zfjn intrek to nemen. Illj blijft te Amster dam tot zijn terugkeer naar Marokko. Waarschijnlijk keert Abd-el-Azis te rug met de „Vondel", die 26 dezer uit Amsterdam vertrekt. EEN DREIGBRIEF. Te Assen is in voorloopig© hechte nis in het huis van bewaring opgebor gen Albert K.; oud 40 jaar, gepension- ueerd O.-Indisch militair te Meppol, wegens het zenden van een dreigbrief aan L. Schiphof te Koekange. Deze is n.l. in ondertrouw opgenomen meteen meisje, waarmee IC. vroeger verkee ring heeft gehad en minnenijd dreef hem nu tot deze daad In zijn brief schreef K. de allerver schrikkelijkste bedreigingen tegen Schiphof, waarop deze de zaak in handen der politie gaf. Proces-verbaal was opgemaakt en toen K. in Asson was, om in de instructie te worden gehoord, vond do rechter-commissa- ris het veiliger de voorloopige aan houding van IC. te gelasten. MACHINISTEN. De Minister kan niet bevorderen de instelling van een verplicht examen voor machinisten, werkzaam in fa brieken en op binnenvaartuigen. TUINBOUWW1NTERSCHOOL. De oprichting van een tuinbouw- wiriterschool in Noord-Holland wordt, zooals de Minister meedeelt, reeds ernstig overwogen. HOMOEOPATHISCH ZIEKENHUIS. Men schrijft aan de „Stand" Voor de onontbeerlijke fondsen voor het te stichten ziekeuhuls hebben een drietal dames boven het aanwezige kapitaal van pl. m. 100,000 'do zeer belangrijke toezegging van 150.000 gedaan, inits de dan verder ïmg be- noodigdo 10,000 voor einde April a. s. door anderen zouden zijn bijeenge bracht. PROF. VAN HERWERDEN. Met leedwezen verneemt het „U. D." dat de oud-liuogleeraur Van Herwer den sedert eenige dagen ernstig onge steld is en zijn toestand, in verband met den hoogen leeftijd, reden geeft tot groote bezorgdheid, UIT DE STAATSBEGROOTING. In 't afdeelingsverslug over t hoofd stuk financiën werd o. a. geklaagd, dat een belasting op saccharine nog steeds op zich laat wachten. Wederom werd het Jeuk beeld aan bevolen om evenals in Engeland, toe to staan postzegels te gebruiken ter, voldoening aan Het verschuldigd ze gelrecht van vijf cent. Eenige leden wezen er op, dat de ji-werpincr door de Eerste Kamer van het wetsontwerp betreffende het trak tement voor den zeventienden predi kant der N. H. Gemeente to Rotterdam de noodzakelijkheid van een afdoende regeling van de financieele bemoeiing van den Staat met de Kerk weer in een helder licht heeft gestold. Zij hoopten daarom, dut de regeer mg bij de grondwetsherziening, welke in voorbereiding is, dat belangrijke vraagstuk niet zal voorbijgaan. Hoe onbillijk d© tegenwoordige toestand is, blijkt h. i. wel het duidelijkst uit het enkele feit, dat van het bedrag van bijna twee miliioen gulden, dat de staat in de kosten uer kerkgenoot schappen biidcaagt, neen de Gerefor meerde Kerken niets ontvangen. Eenige leden vroegen of de Minis ter bereid was te laten vervallen de be paling, dat het vischwater van het Noordzeekanaal alleen met staand want mag worden bevischt. Door verscheidene leden werd aan gedrongen op uitbreiding der Staats loterij. een instelling, waarvan de minister zoo werd opgemerkt blijkens zijn uitlatingen in den loop der laatste jaren, geen tegenstander is Het aantal loten was, volgens deze leden, veel te gering om allen, die wenschen deel te nomen arm de lote rij. daartoe in stunt te stellen. 'Gevolg daarvan ls, dat velen loten van particuliere loterijen koopen, vooral van het genre der Lotisico- en Tjjdgecs floten, wier uitgevers geen eigeü trekking hebben, maar profitee- reu van het vertrouwen, dut de trek king der Staatsloterij te recht bij het publiek heeft. Zij uiukeu echter op die wijze de winsten die, bij een voldoend aanfal staatsloten in de schatkist zou den vloeien. Met klem verzocht men den minister aan dien toestand een ©inde te maken. Uitbreiding der Staatsloterij en verandering der nura- mers bij olke trekking - waardoor maatschappijen als bovenbedoeld zelf die trekking zullen moeten houden en dientengevolge het vertrouwen van het publiek zullen verliezen achtte men hier het aangewezen middel. Sommige leden meenden voorts, dat Indien de Staatsloterij werd uitge breid de overheid des te krachtiger zou kunnen optreden tegen particulie re loterijen, speelhuizen en wedden schappen bij wedrennen. Intusschen word van andere zijde tegen hel aanbevolen denkbeeld met kracht opgekomen. Men betoogde, dat een regeering. welke zicli als een Christelijk© regeeriug heeft aange diend, zich niet op het standpunt mocht stellen, dat om een kwaad te bestrijden de overheid goed doet door dat kwaad te reglementeeren. Het werd van deze zijde integendeel zeer betreurd, dat dit kabinet nog geen maatregelen heeft voorgesteld om tot geleidelijke opheffing van de Staats loterij te geraken. EEN INTERNATIONAAL MIDDEN STANDSBUREAU. Door de deelnemers aan het mid- daostandseongrea het welk ln de Fran sehe hoofdstad wordt gehouden, is be sloten tot de stichting van een inter nationaal middenstandsbureau, het welk ten doel zal hebben het. bevor deren der economische belangen. Reeds traden twaalf landen toe. Tot voorzitter werd benoemd do heer Theodor (België). EEN VERGISSING. Men leest in de „Avondpost" Bij de discussie over de ludische be grooting sprak de beer Ketelaar er zijn leedwezen over uit, dat de Minis ter dames, die hier te lande geslaagd waren voor het grootambtenaars-exa- men voor den Indischen dienst dus voor ambtenaar R. H- niet voor den Indischen dienst wilde uitzenden. Meenende, dat do mededeeling on juist was zijn wij op informatie uit til. Krachtens de n.-r. beginselen. 1. Voeding en kleeding |an het kinl<S is oe roeping der ouders. De gemou te mag niet door baar optreden het huisgezin schaden; 2. de a.-r. gemeentepolitiek keert zich tegen den revolution:ii ren toeleg om do door God gelegde giondslugt; van een staatkundig en maatschap pelijk leven te ondermijnen. Door de voeding en kJeodmg van het kind aan het gezin te onttrekken, tracht men de school meer en meer in de plaats van het gezin te schuivon; 3. krachtens liet beginsel van rechtsgelijkheid schpolvoeding en -kleeding oi> de openbare school in gevoerd legt zijn lust op oen deel der burgerij, dat van dit onderwijs niet goniet en principieel slaat tegenover dezen maatregel. Dit strijdt tegen het beginsel dat de gemeente geen particuliere, slechts publieke belangen behartigt. II. Indien de gezinnen nle' bi1 machte zijn voor de voeding en klee ding der kinderen zorg te dragen, moeten die gezinnen ondersteund worden door de familie, kerke!ijken steun of hulp van particuliere veree- nigingen; in het uiterst geval door de overheid. Zoo er onwil is treden do voogdij raad en de rechter op LÏEFHE B R ER S G F. NOEG. Voor de vacant, komende betrekkin gen vnn gemeente-secretaris en amb tenaar van den burgerlijken stand van Maarssen en Maarsseveen hc' - ben zich... 75 sollicitanten aangemeld; voor ontvanger vnn laatstgenoemde gemeente 17. EEN LÓT ZOEK. Tiet lot, waarop de hoofdprijs der Sommelsdijksche verloting. zijnde een viertal vette koeien, is gevallen, schiji zoek te zijn. ten minste een week na de trekking had de winner zich nog niet aangemeld. Verleden week zijn de kooien publiek ver koeld, terwijl do opbrengst nog gedu rende 30 dagen ter beschikking van den winner blijft. Na disn tijd ver velt zij aan (je commissie. Het lot moet in een sigarenwinkel te Rotterdam verkocht zijn. PROTEST TEGEN DE AANGE VRAAGDE 40 MII.LIOEN. Door den boer H. J. P. E r rsch, leeraar a?:i do Handelschool le Rot terdam, is een adres gericht aan de Tweede Kamer der Sta ten-Generaal, houdende lx:zwaren togen het wets ontwerp tot regeling der kustdcfensie en een waarschuwing tot h"t instel len van bedoeld fonds. VOGELWET. De minister deelt mee d if hij zich •leit. dat een ontwerp-Vogel wet bin- len enkele weken bet departement zal kunnen verlaten. HOOGER LANDBOUWONDER WIJS. De plannen ten aanzien van hel hooger landbouw-onderwijs hoopt do minister, naar hij in de M. v. A. mededeelt, spoedig aan de Kamer le kunnen overleggen. Aan het Departement van Koloniën was van het slagen, hier te lan- d e, van twee dames voor het groot ambtenaars-examen niets bekend. Wel hebben twee jongedames een paar jaar geleden deelgenomen aan het toelatüigs-examen voor cundidaat- Indisch ambtenaar (dus het begin van de studie voor Indisch ambte naar) en zijn voor dat examen ge slaagd. De Minister, destijds naar zijn go- voelen gevraagd, met het oog op ver dere studie der dames, heelt toen reeds medegedeeld, dat hij dames daarvoor ongeschikt achtte, geen on derscheid kon inuken door zo uitslui tend voor socretariowerk to bestem men eu ze dus eventueel niet, zou uit zenden, hoewel do Minister haur niet kon beletten, de studie der Indologen te volgen. Zijn wij goed ingelicht, dan volgen beide dames reeds geruimeu tijd een andere studie aan de Universiteit te Leiden. BOND VAN A.-R. GEMEENTE RAADSLEDEN. In de vergadering van den Provin cialen Bond van A.-R. gemeente raadsleden, dio te Groningen werd gehouden, werden in zake echoolvoe- ding en -kleeding de volgende cluslën genomen. De bond verzet zich tegen school- voeding en -klecding; Gemengd Nieuws EEN VALSCIIE GRAAF. De Engelsciio bladen vertéllen een tragi-komisL-iie geschiedenis over het huwelijk \un zekeren „graaf Albert von Mourik do Beaufort" mot een (kiciner van don nnuiüiinair Kil gal len ie Chicago. Deze graaf vertoont grooto gelijkt-nis met den vermaarden graaf Ramée, onlangs van Den Haag naar Duxtsciüand overgebracht. Al thans toen vader Kiigallen dij de re dactie van de Uoiha'scho k ai ouders informeerde naar den graaf Yun Mou rik, ontving hij ten antwoord, dat een echte graaf van dien naam u.ot be stond. Papa Kdgaiien heeft zich daarop niet lang bedacht, maar zijn schoonzoon uit zijn huis gejaagd* Aan verslaggevers stortte de onfor tuinlijke vader zijn hart uit. Hij ver haalde dat moeder en dochter Kilgal- ien den graaf in oen hotel to Londen hadden leeren kennen, waad' hij haar in kennis bracht met tal van lords en iadies, die uilen den jongen man met „graaf" aanspraken. Uit nader onderzoek van vader Kilgallen bleek echter, dat die dames en hoeren niets van den vreemdeling wisten, dan al leen dat hij zich graaf noemde. In tusschen echter was do dochter van den heer Kilgallen reeds met den graaf in liet huwelijk getreden, en vader Kilgallen zag den graaf dus eerst toen hij reeds zijn schoonzoon was. De Amerikaan schikte zich in het onvermijdelijke, stond het jonge echtpaar een vleu gel van rijn huis uf eu gaf zijn schoon' zoon een aardig zakgeld. Maar het was met den graaf, die wel altijd deed of hij een betrekking zocht, maar nimmer aan den arbeid ging,; in huis niet uit te houden. Hij kreeg rnet iecrareen ruzie en mishandeld» zelfs zijn vrouw, die echter telkens weer. als de graaf berouw toonde, tot hem terugkeerde. De laatste mishan deling was echter zoo erg, dat da jonge vrouw de vlucht nam en over de louning van een trap sprong, waan bij zij ernstig ver wond word. Nu woa vader Kilgallens geduld op. Hij roste den graaf ongenadig af en wierp,: hem de deur- uit. Thans is een oclitr, sclioidingsproces aanhangig gemaakü „Graaf Albert von Mourik de Beaifl fort" beweert afstammeling te zijd' van Willem den Zwijger en een kas-' teel te bezitten in Luxemburg.

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 6