NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. 28© Jaargang. No. 8409 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. M o.ANDAG 21 NOV .BER 1S10 A HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENTIE N: Vftftr HaariAn, PER DR,E MAANDEN: .Van 1-5 re8eIs 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement voor Haarlem ï.zu Haarlem van 1—5 regels ƒ1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Bij Abonnement aanzienlijk rabat. P g „L: a'' w»Hirianrf""ifw Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing: Franco oer post door Nederland165 gg'jjr "BSM 50 Cis. voor 3 plaatsing?!, a contant. r B' Afzonderlijke nummers0.02 M V öfsp -V n 6 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37 H Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. de omstreken en franco per post „0.45 IntercommanaaITeIefoonnumnierderRedactie600enderAdministratie724. Uitgave der Vennootscbap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amstërdam. Telephoon interc. 6229. DU NUMMER BES1AAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA DINSDAG 22 NOVEMBER. Gr. kork: Orgelbespeling, 12 Sint liavo: Cursus in de Kath. ge- loofs- en zedenleer. Onderwerp: De eer der Katholieke kerk over de glo rie van Maria en haar verhouding tot de Christenen. Stadsnieuws „DIE KEUSCHE SUSANNE". Het Wiener Operetlau-gezeischap, dat hier laatst met „Die Keusche Su fionne" kwam. heeft het Zaterdag avond kunnen ervaren, dat liet bij het Haarlemsche publiek een goeden naam heeft verworven. Want bij tweede opvoering van deze operette was Zaterdag de Schouwburg goed bezet. Het aardige, vroolijko en vlotte spel der Wceners oogstte ook thans een zeer verdienden bijval en „Line" een bloemstuk. Concordia. Deze gymnastiek- en schermveree- fcigmg gaf Zaterdag in de Bronzaal een soirée dansante. Het was aardige, gezellige en welgeslaagde avond. Er werd met veel animo danst, zoodat de prettige stemming al spjedig aanwezig was. Tusschen de dansen werden eenige gymnastiek- en schermnummers ge geven, die bewezen, dat de leden van Concordia het daarin heel ver ge bracht hebben. Door plotselinge on gesteldheid van den directeur, den heer J. Hop, stonden de oefeningen onder leiding van den heer K. F Schijf. We zagen o. a het paardspriugen, welke zware oefeningen heel mooi werden uitgevoerd. Ter afwisseling liet ook het duo Vogot zich hooren, dat met eenige aardige voordrachten veel succes had. De avond werd geopend met een kon welkomstwoord van den voor zitter. don heer Verkes, die o. a. mededeelde, dat Concordia in April 25 jaar beslaan zal hebben. Benoem d. Tot directeur der Zeevaartschool te Katwijk aan Zee is in plaats van den heer K. Boorsma, die wegens gevor derden leeftijd ontslag heeft aange vraagd, benoemd de heer Schurink, oud-gezagvoerder te Haarlem. LOURENS JANSZ. COSTER. De liarinonie-vereenlging „Lourens JaxtSZ. Coster" concerteerde Zaterdag avond in de Sociëteit V ereeniging. Met veel genoegen hebben wij op deze uitvoering de vorderingen dezer vereeuigiug opgemerkt. Vooral de zuiverheid van stemming bij easemi ie aangaat, valt er veel roemen, en dan mogen de eerste par tijen een pluimpje in het bijzonder hebben. De liter Jongewaard blies een solo op dc alb-saxophone, waarbij hij eert góede techniek ten toon spreidde, en ronde, volle tonen aan zijn mooi in strument wist te ontlokken. Had de solist veel applaus, niet minder was dit het gevai na de Fan- tasiün Martyrus, waarbij de piston en trombone-solo's goed tot haar recht kwamen. De Hongaarsche Röszika werd op goede wijze ver tolkt, dank zij dc leiding van den dirigent, den heer K. 11. Kerkhoff, die b:j de afwisselende langzame en snelle tempi de kritieke momenten van overgang de musici zeer goed hijeen wist te houden. De nuancee ring bij dit nummer viel mee te lo ven. Het vocale kwartet „Orpheus" gaf eenige mooie kwartet-nummers. Wat meer afwisseling in de num mers had niet geschaad, vooral een vroolijker en vlugger nummertje, zou wel in den smaak gevallen zijn. Dit neemt niet weg, dat wat geboden werd, veel te genieten gaf. De heer Vrugt zorgde voor een paar aardige voordrachten. Dat bracht er een vroolijke stemming in, en in die stemming ging men dansen. Vertraging E. S. M. Gisterenavond ontstond in den loop der treinen van hier vertraging, door dat de wagen van 9 uur onderweg EEN RAADSLID AANGEFIETST. De weg vlak langs het Stadhuis is voor fietsrijders geen verboden ter rein. De heer W. L. Schram, 't lid van den Gemeenteraad, ondervond Za terdagmorgen, dat de fictsvrijheid daar ter plaatse niet zonder gevaar is voor wie het stadhuis uitkomt. Dit laatste gebeurde hem n.l. op 't oogenhlik, dat de 16-jarige G. K., bloemistknecht uit de Romolenstraat, voorbij den ingang van het Raadhuis fietste, met hel gevolg, dat de heer Schram aangereden werd en vieL Gelukkig bekwam hij geen letsel. Lastige lui Het personeel der „Kleine Vereenï- ging" zette gisteravond R., K. en nog acht andere bezoekers op straat, daar zij ruzie maakten. Do uitgezet ten wilden er echter weer in. De po- litie-agent S. moest, om dit te ver hinderen, tegen de overmacht zijn sabel trekken, waarmoe hij or flink op Los sloeg. R. is later op den avond wegens dronkenschap uit den Anegang naar het Bureau van Politie gebracht. Verduisterin g? J. M. heeft bij den rijwielhande laar W. L. van S. op de Amsterdam- sche vaart een fiets gehuurd. Hij is er niet mee teruggekomen, maar is naar Amsterdam gefietst. Ongeval. Zondagmiddag om kwart voor tweeën reed een fietsrijder op den Kampersingel, toen plotseling zijn stuur in het ongereede raakte en daardoor zijn fiets in de richting van het walerging. Met een salto mortals verdween hij met fiets en al in den KamporsingeJ, en kwam midden in de gracht weer boven. Hoewel de drenkeling de kunst van zwemmen niet verstond, kon hij zich met veel krachtsinspanning drijven de houden en wist zoo een door eeni ge omstanders toegestoken parapluie te grijpen en word spoedig op het diiogo gehaald. Daarna werd zijn fiets opgevischt. KALENDER. Van de „Eerste Haarlemsche stoorn- vervorij en wasscherij' v. h. C. Hoe ing fa. Schenk ontvingen we een aar- digen kalender voor 1911, waarvan 't schild 'n mooi meisjjeskopje vertoond. Daar de reclame-letters slechts klein aangebracht zijn, ie de kalender een werkelijk sieraad. Gev. Voorwerpen. Terug te Inkomen bij: C. Jonker, Saenredamstraat 182, een gouden lorgnet in étui. T. Sierveld, Zuidpolderstr. 7, een speel goedmand j c N. Alleman, Schoterweg 50 rood, een kinderwantje. P. v. Haften, Roülandstr. 9, een streepten hondschoen. J. Rijbroek, Ged. Raamgracht een zilveren broche. M.Schotvanger, Brouwerstr. 14, een grijze handschoen. J. Banning, Gr. Houtstraat 76, een ledige portmioimaie. Aan het bureau van politie, een fa- briekspenning. L. v. d. Voorn, Lonibardsteeg 4, een roode das. B. v. Veen, Gen. Gronjéstraat 11, Schoten, een ceintuur. J. v. Huis, Oranjestraat 35, een rij wiellantaaru. C. v. Poorten, Westergracht 23, een R. K. kerkboekje. H. Rietman, Brouwersvaart 102, een grijzen dameshandschoen. met een boterham, naar zijn werk, naar hij zei, en zou om 1 uur of 6 uur thuis komen. Hij kwam echter niet, doch heeft wel omstreeks 1 uur bij den bakker de G. aan de Papentoren- vest geprobeerd kost en inwoning te krijgen, die hem naar een juffrouw verwees, welke echter niet dadelijk besloot, doch hem uitnoodigde des avonds terug te komen. Dit gebeurde evenwel niet. Men volgde hem en zag, dat hij zich aansloot bij vier anderen, die onder het viaduct aan den Har- menjansweg hem opwachtten. Een zonderling geval De man was gekleed in zwart man chesterbroek, donker grijs jasje er jockeypet. eenigszius grijs groenig. Het misdrijf In de Wester- boogaardstraat. De 17-jarige Anton Mooy is Zater dagmiddag in het Gasthuis met het lijkje van zijn broertje geconfron teerd. De jongen blijft echter de daad ontkennen. Na afloop der confroniaiie is lijkje op hot kerkhof to Schoten ter aarde besteld. Er was niemand bij de begrafenis tegenwoordig. De dubbele moord te Spaarowoude De duizend gulden beloon ing ver lokken heel wat menschen om met al lerzotste verhalen bij de politie te ko men. Deze onderzoekt het meegedeel de telkens nauwkeurig, ook al springt het ongerijmde al dadelijk in 't oog. Tot-nu ontbreekt nog elk spoor van den dader. (Zi8 verder Stadsnieuws onder laat- Jte berichten). Uit de Omstreken ZONDERLINGE COMMENSAAL. Zaterdagavond omstreeks 9 uur ver voegde zich een als werkman ge kleed persoon, voorgevende te heeten C., ©Iectriciën te Halfweg, bij mej. de wed. P. Scheepmakersdijk 49 rood om kost en inwoning. Deze persoon had in 't geheel geen kleedercn of andere bagage bij zich, vat wel vreemd leek, doch die na- °P tuurlijk nog konden komen. defect raakte en moest wachten den volgenden, die hem tot Halfweg; Hij "deed" echter vreemde dingen, duwde, nadat de reizigers aldaar in wilde de twee juffrouwen in huis la de beide volgende wagens waren 'en ruiken aan een doosje, beweerde overgostapt, ging de defecte wagen a"' ^at ^.'1 spiritist was en zo stijf achter een van andere richting naar kon laten z'ttan, °.P haar en (*8r"- - •htpr f/>rnjv i gelijke, zoodat beiden vrees begonnen in einde Februari a. a. geschiedt de 1 te koestereu. I aanbesteding van de lijn Uithoorn- Gisteronmorgen half 7 vertrok hij Nieuwersluls. Te Nieuwersluis krijgen 1 SANTPOORT. Binnenkort zal alhier, uitgaande an do Vrijzinnige Democratische Kiesvereeniging alhier, als spreker optreden Ds. W. Bax Sr., uit Haar lem, met het onderwerp „De zeofc- lijke beteekenis van het Algemeen Kiesrecht". HAARLEMMERMEER. Benoemd. Tot bestuurslid van de IJsclub „Hoofddorp" werd gekozen de lieer W. Buurman, in de plaats van den heer H. de Groot, die als zoodanig had bedankt. Laatstgenoemde, die jaren lang als voorzitter lieeft gefungeerd, werd bij acclamatie tot cere-lid benoemd. GeJdleening. Door den raad dei- gemeente Aals meer is besloten, een leening aan te gaan van 60.000, ten behoeve van de uitvoering van bet uitbreidingsplan der gemeente. De aflossing zal geschieden als volgt do eerste vijf jaar zal niet afge lost wordende volgende vijf jaar telkens 1500 en het geheel binnen 50 jaar daarna. Ten behoeve van de bestrafing van een bestaanden weg en liet aanleggen, beharden en be planten van den nieuwen Stations weg, alsmede het bouwen van eene brandvrije kluis in het Gemeentehuis, zal nog een leening van 4000 wor den aangegaan. DE HOLLANDSCHE ELECTR. SPOORWEG. Dc Tel. schrijft Men is sinds geruim en tijd reeds bezig met den aanleg der lijnen van de Hollandsche Electrische Spoorweg maatschappij. Deze lijnen loopen, naar men weet, van Amsterdam naar Aalsmeer en naar Uithoorn, van Uit hoorn naar Nieuwersluis en naar Al phen. Van Haarlem naar Aalsmeer en Leiden, en van Aalsmeer naar Uit hoorn. Volgens hei contract, dat dc maat schappij indertijd betreffende de con cessie on het subsidie.met do regee ring heeft gesloten, moeten de lijnen uiterlijk op 5 April 1912 in gebruik genomen worden. Gelijk toenmaals reeds te voor zien was, kan men echter tegen dien tijd onmogelijk gereed zijn. Men hoopt, dat zulks wel het geval zal zijn met de lijnen, die westelijk van Aals meer liggen. Daar is men niet. alleen flink gevorderd met den aanleg der spoorwegdijken, maar is ook reeds van bijna alle bruggen de onderbouw gereed en van alle de bovenbouw aan besteed. Van de stations te Hoofddorp en Vijf huizen, en de tusschen deze plaatsen aan de lijn gelegen gebouwtjes, zijn de plannen reeds gereed, en waarschijn lijk zal in het voorjaar met den bouw begonnen worden. Het maken van de lijn Ulthoorn-Al- der- phen, is in October jl. aanbesteed, en da electrische en de bestaande spoor weg een gemeenschappelijk stations gebouw. Hel slation te Amsterdam wordt achter de gevangenis aan den Arnstel- veenschen weg gebouwd. Vooreerst wordt hieraan echter nog niet begon nen, omdat met den eigenaar van een stuk grond nog onderhandelingen gaande zijn. BEVERWIJK. Door den kerkeraad van de Ned. Herv. Gein. alhier is benoemd tot re gent van het wezenfonds de heer F. B. Swaive en herbenoemd de heer A. v. Lith. VELSEN. STUKKEN VAN DEN RAAD. B. en W. bevelen aan ter benoe ming van den gemeente-architect, chef van liet bureau bouw- en wo ningtoezicht en openbare werken: 1. R. Hartmans, opzichter bij de gemeentewerken van Rotterdam; 2. G. Longeveld, opzichter-teeke naar der gemeente Delft; 3. D. Poot, 1ste opzichter-teeke- naar b jjde gemeentewerken te Vlaar- dingen. B. en W. bevelen vervolgens ter benoeming van een opzichter aan het bureau bouw- en woningtoezicht en openbare werken: 1. J. Bottema, tijdelijk opzichter der gemeente Velsen; 2. D. Boer, opzichterteekenaar bij de gemeentewerken van Roermond; H. Wilms, tijdelijk opzichter dei- gemeente Zaandam. IJMU1DEN. VRIENDENKRING. Onze correspondent schrijft: Door bijzondere omstandigheden waren we in langen tijd niet in de ge legenheid de praestaties van de too- neel-vereeniging „Vriendenkring" waar te nemen. In aanmerking ne mende, dat sinds dien in leiding, bestuur en in régie groote- verande ringen hadden plaats gehad, hene vens belangrijke mutatiën in de mede spelenden, gingen we met veel ver wachting de eerste uitvoering in dit seizoen wonen, te meer, omdat sinds geruimen tijd de régie in han den is van den heer A. Verheyen van het gezelschap-Royaards. Opgevoerd 'erdon „Karei van den Berg", too- neelspel in 3 bedrijven, door O. M. Verhei]en (pseudoniem) en „In naam der Koningin", klucht van Mr. L. H. Lamberts liurrelbrinck. Het tooneelspei „Karei van den Berg" kan gevoeglijk een variant op „Eerloos" \an Van Nouliuys ge noemd worden. Zij beide eischen om tot het gemoed te spreken meer dan middelmatige krachten. Daarin is de keus bij „Vriendenkring" niet groot. Het best in de rol was ongetwijfeld de oude heer Van den Berg, de vader van den hoofdpersoon uit het stuk. Zijn zenvoudige manieren en op juis- ten toon gezegde, rake opmerkingen maakten een goede uitbeelding van den rentenierenden zeeman. Karei van den Berg, de directeur van de glasfabriek, had van tijd tot tijd goede momenten, wat zegging betreft. Zijn gebaren zijn echter niet altijd even welgekozen. Mevrouw Van den Berg was in 't tweede en derde bedrijf goed. Die be drijven lagen geheel binnen haar kracht. In net eerste bedrijf was haar opvatting van de trotsche dochter van den bankier minder juist. Goed was ook de werkman Bunders. Mr. Jansen, de president-commissa ris. kon weinig voldoen. De bankier Natulus deed wat al te druk, doch wist den lachlust t-ich wel op te wekken. Over hei algemeen boeide het 6tuk weinig, wat niet alleen den spelers te wijten is. De klucht „In naam der Koningin" alweer niet gemakkelijk voor di lettanten, had een goed en verdiend succes. Er is braaf om gelachen. We twijfelen niet of bij een tweede uitvoering zullen de plankenkoorts en de zenuwen wel wat, overwonnen zijn. De zaal was zeer goed bezet. Naar we van den voorzitter verna men zal „Vriendenkring" dit seizoen eenige gastvoorstellingen doen geven. ZANDVOORT. Door de muziekkapel Paul Kruger werd Zaterdagavond, onder opkomst van zeer veel belangstellenden, een goed geslaagde uitvoering gegeven in de concertzaal van café Zomorlust. Het concert werd opgeluisterd door voordrachten van het duo We&selius, uit Amsterdam. Eon geanimeerd bal besloot dezen aezeUiaen avond. Aan de Nede Nautische Heide-.Maat- schappij is opgedragen het planten van hoornen in eenige straten alhier, o. a. Groote Krocht, Kostverloren- straatweg en Kerkstraat. Door den burgemeester alhier, daartoe door den Commissaris der Koningin van Noord-Holland namens den Minister van Binnen! andsche Zaken uitgenoodigd, is aan den lieer B. J. Roodenburgh uitgereikt het ge tuigschrift en de bronzen eere-peli ning voor menschlievend hulpbetoon, wegens het op 16 Juli j.L met levens gevaar redden van een drenkeling uit zee. Binnenland TWEEDE KAMER. AFDEELINGSVERSLAG BUITEN- LANDSCHE ZAKEN. Voor de derde vredesconferentie hoopt Z.Exc. spoedig een commissie klaar te hebben. Omtrent een universiteit van inter nationaal recht, hier te lande op richten, hoorde de Regeering nog slechts bij geruchte. De verklaring van een Eerste Ka merlid op 1 Juli 1910, dat ook hij na onderzoek meent dat de heer Vi Heeckeren met zijne bekende mede- deelingen gelijk had, heeft den Mi nister in zijn overtuiging niet doen wanked en. De stukken nopens onze onzijdig heid tijdens den Russisch-Japanscnen oorlog kunnen niet openbaar worden gemaakt De Ned. Belgische commissie heeft 's ministers sympathie. Voor uniform posttarief tuschen de beide landen is voorloopig althans nog geen reden. AFDEELINGSVERSLAG MARINE. Verscheidene leden hadden met leedwezen geconstateerd, dat ook de ze begrooting wederom een hooger eindcijfer aanwijst dan de vooraf gaande. Men betreurde hei, dat de Minister bij liet samenstellen der be- grooting geen oog heeft gehad voor den zorgelijken toestand van 's lands financiën, die tot een zuinig beheer moet leiden; met nadruk werd er op aangedrongen, <Lat om de voortduren de toeneming van de uitgaven, waar op dit hoofdstuk der begrooting be trekking heeft, paal en perk zail wor den gesteld. Men meende dat wan neer de uitgaven ten behoeve van het personeel, welke evenzeer ais die voor de doode weermiddelen tot de mili taire uitgaven belmoren, meer geld vorderen dan tevoren, op de werige militaire uitgaven naar verhouding moet worden bezuinigd, waartegen werd opgemerkt, dat, als men dit systeem consequent toepaste, het per soneel wel steeds in betere conditie zou komen, maar de marine voortdu rend zou achteruitgaan. Van verschillende zijden werd de stijging in verband gebracht net de hernieuwde aanvraag van 4.200 G00 voor aanschaffing van materieel en men had den indruk, dit de Minister zich heeft beijverd genoemd bedrag ten volle te bestetien zonder de ver- eischte aandacht aan de urgentie der uitgaven te wijdon. Dat bovendien ge meld bedrag telken jare aan nieuw materieel moet worden ten koste ge legd, steunt noch op de wet, noch op een in anderen vorm uitgesproken wensch van de Staten-Generaal. Anderzijds werd er op gewezen, dat hel geen aanbeveling zou verdienen den aanbouw te verminderen. Som migen betwijfelden of het lange- vraagde bedrag ook na aanneming van het wetsontwerp betreffende de kustverdediging door den Minister kan worden gohanndhaafd. DE HOEK VAN HOLLAND EN ROTTERDAM. B. en W. van Rotterdam hebben Zaterdagavond den Raad toegezon den een wetsontwerp tot toevoeging van deelen der gemeenten 's-Graven- zande en Naaldwijk aan Rotterdam, door Gedeputeerde Staten der provin cie in handen gesteld, om daarover 's Raads oordeel in te winnen. B. en W. brengen bij die toezending in herinne ring, hetgeen zij reeds in April schre ven ten geleide eener vertrouwelijke voordracht, als gevolg waarvan de Raad zich in beginsel voor vereonl- ging Yan Hoek van Holland met Rot terdam uitsprak. Uit die beschouwin gen blijkt, dat nadai van de betrek kelijke stukken was kennis genomen door B. en VV. aan de directeuren von Gemeentewerken, Reiniging, Drink waterleiding en Gasbedrijf, alsmede aan havenmeester en Hoofdcommis saris van Politie opdracht werd ver strekt om te dienen van rapport over de gevolgen, dao een eventueele veree- niging voor den door hen beheeiden tak van dienst zou meebrengen. Daaruit bleek, dat het die vereeuï- ging niet onbelangrijke sommen ge moeid zouden zijn. Reeds dadelijk ia volgens B. en W. te rekenen met c-en uitgaaf in eens van 250.000, een be drag, dat evenwel niet onoverkome lijk is te achten. De vraag bleef daar om slechts of de vereeniging op zich zelf als een overwegend belang was te beschouwen. Voor het oogenhlik heeft Rotterdam geen belang bij een eigen voFöhavèn of haadelsiurichtingen to Hoek van Holland, doch B. en \V. meenen, dat een havenstad van i el ee kenis op de toekomst heeft te letten. AMSTERDAM IN REMBRANDTS TIJD. Dr. A. Bredius geeft in de laatst verschenen Gartenlaube een artikel over „dos Amsterdam der Rembrandtzeit", met verschillende af beeldingen versierd en waarin Rern- hrandt, zijn werk en zijn omgeving in korte trekken worden beschreven. Het hedendaagsche Amsterdam komt er bij de inleiding evenwel slecht af. „Arm Amsterdam!" schrijft Dr. Brff- did/ius. „Neen, gij zijt het Amsterdam van Rembrandt niet meer! Uwe schilderachtige grachten worden ge dempt, de eerwaardige, fraaie hui zen uit Rembrandts tijd gesloopt eu in hun plaats, midden tusschen de oude, ultra moderne huizen gebouwd, waarvan de stijl onzeker, dikwijls geheel stijlloos is. Hoe ver verwij dert men zich, wanneer een groot ge bouw ontstaat, van den stijl van de Keyser, Danckerts de Rev. van Cmil- pen. Welk een treurig figuur maakt de nieuwe Beurs met haar middeii- eeuwsch uitzien, naast het prachüge oude Raadhuis, dot nog dubbel zoo grootsch schijnt, nu het onrustige en, trots veel prijzenswaardigs, toch kleinzielig gedachte postkantoor, cr naast is gezet. De heerlijke woonhui zen van de Hoeren- en Keizersgracht, waar eenmaal alleen de rijkste pa triciërs verblijf hielden, worden lot kantoren en winkelzaken verlaagd. En wat de nieuwe stadskwartieren aangaat. Vondel zou daarvan zeggen: „Wie 't schrikkelijkst daarvan zwijgt, heeft 't wel het best gezeid." Tot zoover Dr. Bredius, die de Am sterdammers aldus als een soort Van dalen uitteokent voor de Duitsch-: Is dit verpletterend oordeel v. el heel billijk? Is, zouden wij aan Dr. Bredius willen vragen, het dempen van een enkele gracht (er blijven er nog li col- wat in Amsterdam over) niet een he laas onafwijsbare elsch van het mo derne verkeer? Is liet. wel goed mogelijk, bij do steeds stijgende grondprijzen, in nieuwe wijken anders te bouwen dan groote, gelijkvormige perceelen die immers toch ook niet boven een be scheiden huurprijs mogen gaan? En ten sloite: moeten wij, hoe on aangenaam en kil de nieuwe Beurs en andere modenro gebouwen ons ook aandoen, daarin niet waarde ren een streven en zoeken naar een nieuwen, eigen, Nederiandschen stijl door bouwmeesters, die het altijd weer nabootsen van prachtige voor- beeJde.i uit vroeger dagen moede zijn? Het antwoord op deze vragen zou wellicht geschikt zijn tot rehabilitatie van den Amslerdamschen kunstzin in de oogen der lezers van de Garten laube. EEN PENSIOENQUAESTIE. Gelijk men weet, werd in den laot- sten tijd door tal van oud-onderwij zers bij of oud-directcuren van Rijks normaallessen en door weduwen van zoodanige ambtenaren pensioen aan gevraagd, naar aanleiding van het Koninklijk besluit van 23 Maart 1909, i waarbij is beslist dal bedoelde onder- wijzers en directeuren die hun be-

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 1