balspel op de lager school niet .lacht kan worden. Tot op zekere hoog te is dit juist Nianr de reorganisatie van het volks onderwijs zal ook de middelbare scho len omvatten, on het laat zich aanzien dal tusschen wat nu lagere en wat nu middelbare school is, een ander on- derwijs-instituut zal worden inge- luscht, waar juist het voetbalspel, go- zien don leeftijd dor leerlingen, moot wi rden ingevoerd. Bovendien is ona stnndpunt, dat dit zelfs op de gewone volksschool kan geschieden; dat voor de hoogste klasse der lagere school,wel degelijk voetbal (jongens) en korfbal (meisjes) verplicht kun worden uitge voerd. Welnu, wij hebben gewaarschuwd". HOCKEY. DE MUSSCHEN—H. H. C.— S-GRAVENHAGE. 3-0. Een gedeelte van het Haagsche elf tal bad er niet op gerekend, dat bo vengenoemde wedstrijd zou doorgaan; zi.i verschijnen ten minste slechts met 8 man, terwijl er later nog een speler kwam, zoodat deze wedstrijd door de Hssenaars met 9 man geepeeid werd. 't Was dan ook een gemakkelijke overwinning voor de Musschen voor de rust was de stand reeds 2—0 in hun voordeel. De Hagenaars geven goed spel te zien. maar met zoo'n zwakke combinatie kunnen zij niet tot doelpunten komen 't is zwoegen voor hen met 9 man tegen het sterke Mussehen-elftal. Na de rust weten de Musschen nog éénmaal te doelpunten en komt in dezen stand geen verande ring, hoewel de Hagenaars in 't laat ste deel vair den wedstrijd alle moeite doen om te doelpunten. Gezien het goede spel van de Hagenaars, had do uitslag bij een volledig© opkomst van dezen, weieens tegenovergesteld kun ne u zijn. 't Zou aanbeveling verdienen ook bij hockey-wcdstrijden goede scheidsrechters te kiezen bij dezen wedstrijd liet het scheidsrechteren veel te wenscben over. De belangrijkste hockey-wedstrij den, die op het programma stonden, kon n gespeeld worden. De uitsla gen brachten verrassingen, en de spanning in de eerste klasse competi tie is nog toegenomen. De resultaten van gisteren waren le klasse. 'Amsterdam Amsterdam—Haarlem 1-1. Haarlem De Musschen—H. H. V., Den Haag OdisVictoria, 70. 2e klasse. Hilversum Hilversum—Amsterdam II 9-0. Den Haag: H. H. V. II—Leiden, 0-7. II. D. M—Dordrecht, 3-0. De stand der eerste t hls volgt i is thans Haarlem De Musschen H. H. V. Amsterdam Odis .Victoria Si 4 3 4 1 4 1 4 0 0 0 14 1 19 1 12 12 3 l 15 2 22 0 KORFBAL. Wegens het slechte weer kon bijna geen enkele dor op liet programma staande wedstrijden gespeeld worden. In de Zuidelijke eerste klasse ging door de wedstrijd O. S. C. R.Velos. Een 74 in het voordeel van O. S. C. R. .vos het resultaat. In de Noordelijke tweede klasse won D. V. D. I van O. N. L met 102. Hier volgt het tweetal ranglijstjes, dut sedert de vorige week ver an derd is le klasse Zuid. 5 I j A 0. S. C. R. 4 4 0 0 34 12 8 2.00 Velox 5 3 0 2 33 30 6 1.20 A. L. O. 4 1 2 1 22 22 4 1.00 Amicitia 5 1 1 3 30 31 3 0.60 Vitesse 4 0 1 3 13 37 1 0.25 2e klasse Noord. M. H. S. 5 5 0 0 44 15 10 2.00 D. V. D. I. 5 4 0 1 40 20 8 1.60 D. E. S. I. 2 1 0 1 10 7 2 1.00 O. N. I. 4 0 0 4 14 40 0 0.00 D. E. O. S. I. 4 0 0 4 11 43 0 0.00 SCHAKEN. LASKERJANOWSKL Junowski Iteeft de vierde partij op gegeven. Lasker won de vijfde met 29 zetten. De stand is thans: Lasker drie, Ja- nowski nul, Remise twee. BILJARTEN. Zondagmiddag te vijf uur was de stand van de match Thiele—Kobijns: Thiele 1500, Robijns 1246. Vermoedelijk zal de Groninger Thiele dus van den Amsterdammer winnen. VLIEGEN TE SOESTERBERG. De demonstraties werden Zaterdag door het heerlijkste herfstweder be gunstigd. Een blauwe, zoo goed ais wolkenlooze hemel, een warm zon netje en een zwakke Z. W. wind. liet eerst zou men beproeven, wio liet vlugst kon vliegen. Tegen kwart voor twee, kort na het schot, brach ten Wijnmalen's monteurs de" groote tw eedekker uit dc nhangar. Acht mi- li u ten voor twee zette men de gewel dige luchtschroef in beweging om do motor \oornf te laten doordraaien. Eén minuut over twee nam Wijnma len's machine een aanloop on steeg op Vloog een eindweegs in rechte lijn en daalde vervolgens midden op do hei de wegens ©en defect aan een der klei ne vleugels. In een auto snelde Wijn malen's monteur te hulp. De machine vloog spoedig weer up en daalde vlak voor den hangar. Daarna stegen Koolhoven en Kül- ler op. Hoewel Koolhoven'* machine aan- Ón-i kelijk zwaarder is dan die van Kuiler, vloog deze laatste Zaterdag middag zijn niede-aviateur gemakke lijk voorbij, daar iiij do bochten veel handiger wist te.nemen. Daarbij vol bracht Wijnmalen weer oen van zijn Schitterende vluchten, nij bleef 29 minuten in dc lucht, nam zeer scher pe bochten, vloog ©enige malen vrij laag óver de hoofden der toeschou wers. om de tenten en over de an dere vliegmachines. Het weinig tal rijke publiek juichte hem hartelijk toe. Daarna steeg hij weer tot groulo hoogte. Kuiler heeft dezer dagen zijn nieu wen motor uit Parijs ontvangen. Toch was hij Zaterdag nog niet bij zonder gelukkig. Te 3 uur 40 steeg hij op, 5 minuten later door Kool hoven gevolgd. Beiden volbrachten een aantal baanronden laag boven den horizon. Later in den namiddag vloog Kül Ier eenige ronden op geringe hoogte Daarna stcog Wijnmalen op, dio ook nu weer de held van den dag was. en luide werd toegejuicht. Eens scheerde hij rakelings over de stil staande machine van Koolhoven zoodat de omstanders verschrikt zich bukten, uit vrees in den letterlijken zin das woords het hoofd te verlie zen. Daarna steeg hij weer vrij hoog in de lucht. Vervolgens steeg Koolhoven op, die echter vóór Wijnmalen weder daulde. Kwart over vier ging de roode vlag omlaag, ten teeken, dat er Naar het „Hbld." verneemt, is het vermoeden, dat de heer Verwey met deze demonstraties meer bedoelde dan wedstrijden alleen, bewaarheid. Inderdaad zal dó heer Verwey zich te Soeaterberg op de vervaardiging van vliegmachines toeleggen. Voorts gaat hij leerlingen kweekéu in het vliegkamp te Ene, De motoren wor den echter nog uit het buitenland betrokken. Zondag is er wegens het ongunsti ge weer niet gevlogen. JOHNSTONE'S DOOD. Naar aanleiding van Johnstone's dood verklaart de Fransche aviateur Leblanc, die kort geleden iq Amerika heeft gevlogen, dat de Amerikaansche aviateurs meer acrobaten zijn dan aviateurs. Hun voornaamste kunst stuk is eenige honderden meters te stijgen, soms wel duizend, en dan omlaag te vallen tot ze bijna den grond zijn genaderd. „Bij ons", zegt Leblanc, „zou men dien boei' krankzinnigenwerk noe men in Amerika echter vindt men zoo iets heel natuurlijk.- Leblanc had. zooals we reeds meld den, vooraf Johnstone's dood voor speld. Uit nadere berichten blijkt, dat Johnstone is gevallen door het, bre ken van ilc vleugels. De aviateur werd van zijn zitplaats geworpen; hij deed nog wat hij kon om den val te breken, doch te vergeefs. Nauwelijks hadden man en machi ne den grond bereikt, toen een wal gelijk gevecht tusschen mannelijke en vrouwelijke toeschouwers ontstond, om stukken van de machine te bre ken als souvenirs, waarvan sommige met het bloed van den aviateur wa ren bespat. Men vocht o. a om de handschoenen van den doode. DE VERMISTE BALLON. Van den vermisten ballon „Saar" is nog geen spoor ontdekt. Echter ver klaart de kapitein van een Zweedsch schip een ballon in NoordrWesteiijke richting over de Noordzee te hebben zien drijven in den nacht van Zater dag op Zondag. Het was helder maanlicht. De kapitein meende man nen te ontdekken in het schuitje, riep hun toe, döoh ontving geen ant woord. Uit de Omstreken BLOEMENDAAL. Ten nadceie der Nederlandsche Bell Telephoon Maatschappij is tus schen Duiu en Daal en Meer en Berg eeu gedeelte lelophoondraad ont vreemd, vermoedelijk ongeveer zeven K.G. HAARLEMMERLIEDE EN SPAARNWOUDE. Spoedeischeude vergadering van den Gemeenteraad op Zaterdag 19 November 1910; afwozig bij aanvang die heer Hortgerink, die evenwel later ter vergadering kwam. Ingekomen stukken: een borieht van Ged. Staten van in 1908 te veel geno ten subsidie lager onderwijs, schrij van von Mej. J. v. cL Meuien, on derwijzeres te Holysloot, diat zij ha re benoeming ais zoodanig te Hout rak pol der aannam en een bericht van het gemeentebestuur van Haar lem, dat de afrit Liebrug is heretekL Het hoofdpunt dezer vergadering was bet voorste* van het Dag. bestuur tot onbewoonbaarverklaring van de porceelen B 51, 52 en 54 rood, te Hout rijk en Polanen, in eigendom beboe rende aan de erven Groeven. Uit de voorgelezen rapporten en adviezen van dien gemeente-opzichter en deGezondheidscommissie blijkt dat die porceelen bepaald gevaarlijk ter bewoning zijn; de hoeren Faas, Hart- gerink on Barendregt vroegen inlich tingen omtrent mogelijke herstellin gen, datum van ontruiming onz., die door den voorzitter werden verstrekt, waarna met algemeen© stemmen be sloten werd tot onbewoonbaarverklar ring van voornoemde perceelon en de termijn van ontruiming bepaald op ééu maand nadat de termijn van beroep is verstreken. Alsnu kwam het voorstel van den heer Biesheuvel in behandeling lot instelling eoner commissie voor de gemeentewerken en in verband daar mede om voor onderhoudswerken ook ambachtslieden buiten de gemeente te doen inschrijven; dit laatsto voor- steil door don heer B. toegelioht, acht- hij gewcnscht, wijl de aannemers soms niet naar werken willen in sein-ij vo nen er ook veel bijwerk was, aarop do heer Vriesekoop als zijn mooning to kennen gaf, dat beter op dat vele lujwork moest worden toege zien on. was 't onvermijdelijk en van boicekenis, dan ook dot bijwerk aan te besteden; spr. voegde hier nog an to© om B. en \V. te machtigen da bijaldien voor een of ander werk zich geen inschrijvers in de gemeen te voordeden zij dan ook ambachts lieden buiten de gemeente mogen doen inschrijven. De heer Biesheuvel verklaarde zich hiermede te kunnen voreenigen, waarna met algemeene stemmen al- zoo werd besloton. Vorhooging kade om de „Uiterdij ken." De voorzitter doelt mede dat vol gens het contract van de bemaling der Uiterdijken met dien Inlaag-pol der de kade om die landerijen eene hoogte moet hebben van 0.50 M. bo ven A. P. en vernieuwing van dat contract kan alleen dan geschieden als aan die bepaling is voldaan; nog een tweetal eigenaars van landerijen aldaar kunnen door de gemeente tot die werkzaamheden verplicht w den. Besloten werd die kade van de meente te verhoogen (zijnde ongeveer 1000 M., geraamd A f 0.15) welk werk op voorstel van den heen- Biesheuvel zal worden aanbesteed en zich in binding te stellen met de beide ande re eigenaars, opdat ook hun gedeelte word© verhoogd. D© Hornweg, abusief staande ten name der gemeente, zal op naam van den Inlaagpolder worden overge schreven, waartoe d© raad zijne toe stemming verleende; het Dag. bestuur werd mitsdien gemachtigd de daar voor benoodigde verklaring af te go- ven. Het stedelijk gedeelte der gemeente bij Haarlem zal vermoeden ijk van Haarlem uit, van drinkwater worden voorzien, waartoe B. en W nader met dat gemeentebestuur in overleg zullen treden. Na de vaststelling van een tweede suppletoir kohier dor Hondenbelas ting, klaagde de heer Biesheuvel bij de rondvraag over den last, dien de omwonenden ondervinden van 't ver branden van vuilnis der gemeente Haarlem te Haarlemmerliedje, dat volgens de heer S. P. Vink door den bouw van een nieuwe oven, spoedig zal ophouden; ook vroeg spr. naar het verslag dor schoolcommissie, dat nog niet was ingekomen; de commissie be loofde dat zulks nog dit Jaar zal ver schijnen. De raad ging daarop over in ge heime zitting tot behandeling van een reclame Hoofdei ijken omslag, in de vorige vergadering aangehouden. Binnenland HOFBERICHTEN, H. M. de Koningin-Moeder zal Woensdag 30 November tot het win terverblijf in de residentie terugkee- ren, na vooraf op het Loo vertoefd te hebben. EEN NEDERLANDSCH VISSCHE- RIJ-MUSEUM. De visscherij-courant bepleit de wen- schelijkheid tot het oprichten van een vereeniging „Het Ned. Visscherijmu- seum", ten einde het tot stand komen van een dergelijk museum dat voor de visscherij van belang zal zijn te ver zekeren. Het blad zegt dat voldoende belangstellenden zijn die de zaak zul len Bteunen, o.m. de visscherijver- e-;nigingen, de regeering, zoo ook de gemeente, waar het museum gevestigd wordt. Ten slotte wordt het voorstel gedaan ter gelegenheid van de opening van het Vredespaleis, eene visscherij-ten- toonsteiling te houden. Voor vele landen is de visscherij van groot belang en een visscherij - kwestie is reeds scheidsrechterlijk door het Vredeshof beslist. NED. HEIDEMAATSCHAPPIJ. HOOFDAFDEELING „ZOETWATER- VISSCHBRIJ". Men meldt ons uit Amsterdam: Saterdag hield de hoofdafdeeling „Zoetwatervisscherij" der Nederland sche Heidemaatschappij hare gewone algemeeue vergadering. De voorzitter, de heer A. A. Nenger- man uit Utrecht heette in zijn ope ningswoord allen welkom, speciaal den inspecteur der visscherij. De voor zitter achtte diens taak een moeilijke o.a. wijl de toestanden o-> visscherij- gebied in ons land zoo enorm veel ver schillen en het optreden van den in specteur samenvalt met de invoering van de nieuwe visscherij wet, moeilijk in zijn taak ook, omdat de Regeerüig een nieuwen koers zal willen en moe- ton uitgaan, om de zoo hoog noodige leiding te geven, en moeilijk bovenal is de taak van don inspecteur omdat men van hem daden verwacht. Spr. gaf de verzekering dat de afdeeling zooveel mogelijk met de Regeering wÜ samenwerken waar het geldt verbete ring te brengen in het visscherijbedrijf (applaus) en wenschte hem toe. dat hij met succes zal mogen werkzaam zijn. De voorzitter memoreerde ver volgens het aftreden van den vorigen voorzitter Jhr. Mr. Ruys de Beeren- brouck, die na het aftreden van den heer Lovink als zoodanig geroepen werd op te treden als voorzitter der Heidemaatschappij en der hoofdaf deeling zoetwater visscherij. Door het verkiezen van een zelfstan dig bestuur zag Jhr. Buys de Bee- renbrouck zich genoodzaakt zijn func- tlo neer te leggen Hij brengt hem een woord van hulde (applaus). Spr. lie- treurde dat de visscherij wet, welke reeds meer dan twee Jaren geleden in het Staatsblad is verschenen, nog niet in werking is getreden. Het bestuur heeft zich nogmaals tot den Minister gewend om het spoedige inwerking treden zooveel mogelijk te willen be vorderen. Evenals het vorig jaar is de hoop wederom govestigd op den len Juli van het volgend jaar bij het in gaan der nieuw e acten. Uit verschillende feiten blijkt bo vendien dat van de zijde der Heide maatschappij geen moeit© Is gespaard nu de invoering der wet te Invorde ren. Dat ook van Regecringswcge het groote belang van de organisatie der beroepsvisscherij en het raadplegen der directbelanghebbenden wordt er kend, moge blijken uit het onlangs verschenen Kon. Besluit tot het het vaststellen van visscherijraden voor de kuslvisscherij en het aanvragen van golden om te geraken tot de instel ling van een zoodanigen visscherij- rand voor de Zuiderzeevisscherlj. Ver der Is gobleken dat de Regcermg do benoeming overweegt, van oen twee tal adjunct inspecteurs, één voor de knstvisscherij en één voor de binnen- visscherij. Door verschillende omstandigheden kon aan het voornemen om pogingen te doen om te komen tot den cemeen- schappelijken aankoop van visscherij- arükele'i. in het bijzonder taanmidde- len (coöperatie) geen gevolg worden gegeven. Uit dit jaarverslag van den direc- recteur den heer J. P. Lonkhuysen blijkt, dat do vangsten van zoetwater- viscli in 1909 voor verschilende soorten te wenschen overliet. Daarnaast w a ren van een enkele soort den vang sten zóó overvloedig als in jaren met het geval was. Met eeu enkele uitzon dering wureu de prijzen in 1909 hoog de palingprijzen waren in de najaars maanden laag, welke echter tegen liet eind van het jaar weer sterk in de hoogte liepen. Het buitenland bleef tegen goede prijzen afnemers van onze zoetwatervisch. In de exploitatie van liet vischwater valt een geleidelijke verbetering waar te nemen. De klach ten over waterverontreiniging hadden in hoofdzaak betrekking op dezelfde gevallen als verleden jaar De veront reiniging van het vischwater door de brongasinstallaties breidt zich in Noord-Holland nog steeds op veront rustende wijze uit, weinig ziekten van beteekenis werden geconstateerd; al leen in sommigge streken o.a. in de omgeving van Aalsmeer en eenige plassen ten N O. van Leiden werd een buitengewone sterfte onder den baars waargenomen, waarvan de oorzaak nog niet met zekerheid bekend is. Met de organisatie der beroepsvis- schers in de hoofdafdeeling werd ge regeld voortgegaan; deze telt thans 60 afdeelingen en correspondentschappen met 8 begunstigers en 3586 leden. Door het optreden van de hoofdafdeeling als een meer zelfstandige organisatie ln de Heidemaatschappij, treedt de hoofdafdeeling op als vakvereeniging die zich ten doel stelt de verbetering van de zoetwatervisscherij als bedrijf Omtrent het poten van visch in de openbare wateren, kunnen moeilijke cijfers worden gegeven. In 1909 bleven in de verschillende provinciën de be palingen van kracht welke in den loop der vorige jaren zijn uitgevaardigd ter bescherming van de gepoten edel- karper en snoek. Nog steeds wordt er in verschillende provincies ernstig over geklaagd.dat de uitgevaar digöe bepalingen zoo slecht worden gehandhaafd. Naar aanleiding van do mededeeling betreffende de uitvoering van in vorige vergaderingen genomen besluiten had eenige discussie plaats. Gecritiseerd werd het feit dat het rapport omtrent do kuilvisacharij nog niet is versche nen. Door den secretaris werd vervol gens medegedeeld dat het rapport no pens hel onderzoek naar de reigers ca aalscholvers nog niet gereed is;daarom werden eenige mededeelingen aan gaand© den stand van T onderzoek gedaan. De voorzitter sprak den wensch uit, dat het rapport spoedig zal verschenen. Tot afgevaardigden naar de in 1911 te houden algemeens vergadering der Heido-Maatschappij werden gekozen heeren A. A. Mengerman, G. J. Kroef en P. Kooy. Een uitgebreide discussie werd ge voerd over het voorstel der afdeelin gen Heerenveen en Hoilandsche IJsel om bij de Regeering aan te dringen op het verbod van de visscherij op Zondag met uitzondering van die met staand wand. Dit voorstel werd gedaan met het oog op de schade aan de beroepsvis- schers veroorzaakt door de Zondag- sche sportvisschers, die zich dikwerf niet ontzien om de netten en fuiken der beroepsvisschers te verzetten, plat varen of te lichten. Het bestuur praeadviseerde, dat dit verbod niet veel zou helpen, doch dat alleen beter politietoezicht eeu einde zal kunnen maken aan deze stroope- rijen. Het bestuur meent tevens, dat het verbod van het visschen mot den hengel op Zondag, waar dit hengelen voor een groot deel van het volk een geliefkoosde uitspanning is, groote on tevredenheid zou wekken. Ten aanzien van het voorstel werd ten slotte overgegaan tot de orde van den dag het is dus niet aangenomen. Meegedeeld werd, dat de heer H. Aaide rink te Groningen, die periodiek moest aftreden, is herkozen. Ilicrna hield de heer C. F. G. W. van den Huib, hoofdinspecteur van de coöperatieve centrale raiffeisenbank te Utrecht een rede over het belang van liet coöperatieve credietwezen voor do visscherij. Do heer J. Brouwer, chef der afdee ling Zoetwatervisscherij der Ned. Hei demaatschappij, gaf hierna eenige op merkingen .omtrent het vervoer van visch op onze spoorwegen". SMAKELIJKE KRENTJES. Naar aanleiding van het bericht ln het ,,T. v. G." onder bovenstaanden titel, dat ook door ons werd overgeno men, schrijft liet bestuur der „Neder landsche Vereeniging voor den handel in Zuidvruchten en aanverwante arti kelen thans aan genoemd tijdschrift dat het zich om inlichtingen heeft ge- wepd tot een der grootste exporteurs in Griekenland, die het bericht voor onzin verklaart. De krent is voel te klein om met de tanden te kunnen worden afgeritst. Dit geschiedt door middel van een bijzonder toestel, een van borstels voorziene zoef, zoo zinde lijk mogelijk. Van te voren wordt do vrucht, noch in potasch, noch in eenig andere oplossing gedoopt TUBERCULOSEBESTRIJDING. Hot bestuur van de Nederlandsche Centrale Vereeniging tot bestrijding der tuberculose zal zich, evenals in 1910, ook ln 1911 weer belasten met de organisatie van den verkoop eenër wcldadigheidsbloem, ten bate van de tuberculosebestrijding in Nederland. VERZORGING VAN MINDER JARIGEN. Dezer dagen werd in een te 's-Gra- venhage gehouden vergadering beslo ten tot oprichting eener Vereeniging tot duurzame verzorging van minder jarigen die niet tot een kerkgenoot schap behooren en door de bevoegde autoriteit aan de ouderlijke macht of voogdij zijn onttrokken. HANDELDRIJVEN DOOR GEMEEN TEVELDWACHTERS Op het 7o Middenstandscongres, de zen zopier te Arnhem gehouden, werd door den heer G. J. C. Herdes in zijn rapport over oneerlijke concurrentie geklaagd over misbruiken gepleegd door Rijks- en Gemeente-ambtenaren. De praeadvlseur noemde een geval in Gelderland, en de commissaris dor Koningin in deze provinciën, die de congresvergadering bijwoonde, beloof de de zaak te zullen onderzoeken. In den „Middenstandsbond" is thans opgenomen een afdruk van een cir culaire, door den Commissaris der Koningin in Gelderland tot de burge meesters in zijn gewest gericht, van den volgenden inhoud: „Het ts mij gobleken. dat gemeente veldwachters in deze provincie wel eens in commissie rijwielen leveren of op andere wijze als tusschenpersoon bij eenigen handel optreden. Ik heb do eer U te verzoeken, zoo1 noodig, den veldwachters Uwer ge meente er op te wijzen, dat zulks in strijd is met artikel 4, tweede lid, hunner Instructie, en zorg te dragen, dat bedoelde bemaling door hen stipt in acht worde genomen". NED. LANDBOUWCOMIT Door den voorzitter is een spoed- eischende vergadering van het bestuur van het Nederlandsch Landbouw Co mité belegd. Het eenige punt der agenda luidt: Voorstel van het bestuur om zoo spoedig mogelijk eene buitengewone algemeens vergadering van het co mité uit te schrijven ter principieels bespreking van: a. het ontwerp-Ziek- tewet; b. het ontwerp-Radenwet: c. wet telijke regeling der landbouwonge- vallenverzekering. ABD-EL AZIS IN AMSTERDAM. Zaterdagmorgen heeft Abd-el-Azia per auto een bezoek gebracht aan den burgemeester ten Studhuize. De ex-sultan maakte voorts een rij toer door de stad en deed verschillen de inkoopeu. Zijn aanvankelijk voornemen om naar de residentie te gaan, heeft hij laten varen. Nog de geheele week blijft Abd-el- Azis in de hoofdstad. De ex-sultan woonde Zaterdag avond gedeeltelijk de voorstelling in het Circus Carré bij. Hij bleef tot de pauze. Ter eare van den gast warden met de biuscope voorstellingen uit Marokko vertoond. WINKELSLUITING TH AMSTERDAM De Amsterduinsche raadsleden Van den Bergh, Douwes, Harmsen, De Man, NuyenSj Simons en Vliegen heb ben zooals we al in 't kort meldden een ontwerp-verordening op de winkelslui ting ingediend. De voorstellers meenen, dat dit on derwerp thans voor een regeling rijp geacht kan worden. Uitvoerige gegevens daaromtrent zijn te vinden in het belangrijke rap port, door de Staatscommissie voor den handeldrijvenden en industrieeéen middenstand. Deze Staatscommissie spreekt als haar stellige overtuiging uit: „Dat eene verplichte regeling van een vervroegd sluitingsuur van win kels wenscheiijk en noodig is, en wel in het belang van de patroons en van het personeoL" Wat aangaat den inhoud en de for muleering der bepalingen, hebben die haar en Van don Bergh c.s. het raad zaam geoordeeld, het indertijd door d© commissie voor de straiverordenin gen bij den Raad ingediende ontwerp zooveel mogelijk te volgen. Afgewe ken is daarvan in zooverre, dat de Zondagesluittng beperkt is door den Zondagvoormiddag vrij te laten. De voorstellers meenen, dat er inderdaad bij de in 1906 gehouden Leraadalar ging tegen de toen voorgestelde rege ling ernstige bezwaren zijn aange voerd, die aldus kunnen ondervangen Om dezelfde reden is uit het ont werp vervallen de uitzondering, die in het eerste ontwerp was gemaakt, voor winkels, waar uitsluitend eeb- en drinkwaren worden verkocht Ove rigens zijn slechts op enkele onderge schikte punten wijzigingen aange bracht, hoofdzakelijk geput uit de in 1906 gevoerde discussies en uit de buitenlandfiohe wetgeving. Zoo wordt in art. 5 oud art 7 beirekking hebbende op de winkels, die uien op Zaterdag in stede van op Zondag wenscht te sluiten, thans Slechts gevorderd, dat hij, die zulks wenscht, van dezen wensch aan B. en tV. kennis goofL Niet behoeft hij te verklaren, gelijk in het ontwerp der Commissie voor de Strafverordenin gen werd geoiecht, „dat hij behoort tot een kerkgenootschap, hetwelk den wekelijkse hen rustdag niet op Zon dag viert." In art 3 zijn tlmns de twee Zon dagenaan St NI co laas voorafgaan de, uitgezonderd. NAT. VEREENIGING VOOR VROUWENARBEID. Bij de horstemming voor twee vaca tures In het bestuur der Nationale Vereeniging voor Vrouwenarbeid wer den gekozen do dames A. J. Heidema en C. H. de Jong, respectievelijk met 177 en 182 steramen, terwijl de dames Mart. G. Kramers en Van Lanschot Hubrecht respectievelijk 88 en 104 stemmen verkregen. BRANDEN. Afgebrand is de boerderij van P, Laan, te Leek (N'.-ii.) Verzekering dekt de schade. ONGELUKKEN. De heer H. L., te Tegeien, is bij het springen van een auto gevallen en heeft daarbij zoo hevige kwetsuren gekregen, dat hij aan de gervolgen ts overleden. Do 34-jarige dienstbode G. K. is nar bij het station Junne, bij Ommen, uit den trein gevallen. Zij werd bloeden de uit ooren en mond dood opgeno men. Zaterdag is een man, werkzaam bij de Ned. Scheepsbouw-Moatschap- pij te Amsterdam, zoodanig van een steiger gevallen, dat hij, naar het gasthuis vervoerd, bij aankomst al daar reeds overleden bleek te zijn. Te Schijf, bij Rozendaal, is een 6- Jarig kind van den landbouwer K. in brand geraakt Het is aan de wonden bezweken. Onder Hengstdijk is een man in de sluis gevallen en levenloos opgehaaidu BAKKERSWET. In „Onze Courant", het A.-R. oiv gaan voor Overijsel enz., lezen wij, dat door den bestuurdersbond te Al melo pogingen worden aangewend om ten gunste van de Bakkerswet- Talma een vergadering te beleggen. Hier zullen de afgevaardigden voor Twente: Dr. Kuyper, Mr. Aaiberse en de heer Elhorst verzocht worden te spreken. EEN HONDERDJARIGE. Men schrijft uit Viissingen: Zaterdag herdacht mejuffrouw Go©- mane-Coenegracht haar lOOsten ge boortedag. De jarige werd 19 November 1810 aldaar geboren en is tweemaal ge huwd. Beide huwelijken bleven kin derloos. Haar tweede echtgenoot, een 72-jarige gepensionneerde onder wij zer, heeft als zijn wensch te kennen gegeven, dat van het feest zoo weinig mogelijk notitie worde genomen, zoodat de dag zoo goed als onge merkt voorbijging. TUSSCHEN BAAS EN KNECHT. De schipper Terjung, te Rotterdam,, die aan boord van zijn Rijnschip „Gerard Heinrich" op zijn knecht had geschoten, en daarna zelf daar», van aangifte deed. is, nadat de justi tie en de rechter-commissaris een on derzoek aan boord hadden ingesteld, op vrije voeten gesteld. De gewonde knecht is nog in leven. TE SCHIPLUIDEN. Hel is er Vrijdagavond in de ge meenteraadsvergadering van het Zuld-Hollandsch dorp Schipluiden weer rauw toegegaan. Vier van de zeven leden waren present, de ove rige drie leden hebben hun ontslag ingediend. De houding van dc raads leden tegen den burgemeester was treuriger dan ooit Je voren. Toen dé burgemeester bedenking maakte te gen een voorstel van een hunner, werd het zelfs zóó erg. dat hem toe gevoegd werd „Als wij dat beslui ten. heb jij Je kop er bij neer te leg gen. Heb jij dat verstaan Voorts beschuldigde men den bur* ge meester van allerlei leelijks, zoodat hij ten slotte den leden ie verstaan" gaf, dat. mochten dergelijke beleedi- gingen zich herhalen, hij zijn maat regelen zou nemen. De aanwezige verslaggevers, die van de „Delftsche Courant" en van „De Residentiebode", moesten na de vergadering onder bescherming van eenige rijksveldwachters naar Delft gebracht worden, om te voorkomen, dat zij evenals de vorige maal gestae* nlgd werden. („De Tijd")- Gemengd Nieuws MISDAAD EN STRAF IN AMERIKA. Volgens een statistiek sterven in 3 Vereenïgde Staten dagelijks zoo wat 30 personen een gewelddadigeü dood, dat is per week tweehonderd en per jaar duizend. Van de honderd moordenaars worden intuaschen niel meer dan twee veroordeeld, 98 blijven straffeloos. Vergelijkt men deze sta tistiek met u© cijfers der Europee? sche misdadigerastatistlek, dan blijkf dat op 100 misdadigers ln DuitschH land tb, in Spanje 85, in Italië 77, in Frankrijk 61 en in Engeland 58 huil verdiende straf krijgen. De oorzaak van dezen slechten rechtstoestand in Amerika I», dat bij do politie aldaar zooveel corrupt» hee recht Jn do slecht befaamde wijken van New-York worden bijv. van de 100 in hechtenis genomen misdadigers min-, stens 75 zonder eenigen vorm van pro ces weer in vrijheid gesteld, wijl zij bloedverwanten, vrienden of minsten* kiezers van op politiek gebied in vloedrijke mannen zijn. De juweliers, bankiers, kuielbou- dere en spoorwegmaatschappijen hebben daarom dan ook reeds apart©1 politie-organisasias ingesteld. TRAMSTAKING TE LISSABON. De Portugeesche minister van bin- nenlandsche Zaken is opgetreden als bemiddelaar bij de staking van het trampersoneel te Lissabon. Vertrouwend op den Minister, heb ben de stakers zich bereid verklaard het werk weer op te nemen. PEST IN ODESSA. In de afgeloopen week zijn vier ziektegevallen en een sterfgeval aan pest voorgekomen. VOOR DE VLOOT. Op do begroeting van de Zuid-Afrt- kaansche Unie. die over 10 maanden on tot Maart 1911 loopt, Is ruim een millioon gulden uitgetrokken voor d© vloot

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 7