HAARLEM'S DAGBLAD. TWEEDE BLAD. Claribel's Huwelijk. WOENSDAG 23 NOVEMBER 1910 Buitenlandsch Overzicht DE OORLOG ONDER DE ENGEL- SCI1E POLITICI. duurt natuurlijk voort Gistermiddag is er een ministerraad gehóuden, maar over 't gesprokene tot heden niets uitgelekt. Ook 't Lagerhuis heeft een zitting gehouden. Daar werden de groot© po litieke geschilen evenwel alleen van ter zijde aangeroerd. Toch is 't ge schil tusschen 't ministerie en de Ar beiderspartij Inzake 't Osborne-vonnis van veel gewicht, ook met 't oog op de a. s. verkiezingen. In antwoord op ©en vraag, verklaarde de minister-pre sident, dat Ge regeering een wetsvoor stel zal indienen, strekkende om de Trade Unions te veroorlooven het bij eenbrengen van iondsen voor parle mentaire en stedelijke verkiezingen en vertegenwoordiging, onder voor waarde evenwel, dat eerst omtrent de opvattingen van de Union voldoende zekerheid bestaat en dat zich geen moeilijkheden kunnen voordoen bij 't bijeenbren~»n der fondsen. Met deze vco nemens zullen de le den der ArbeideruvoLrti) wellicht kun nen meegaan Dat beteekent, dat er dun een der beletselen voor 't samen gaan der liberale en arbeiderspartij bij de verkiezingen vervallen is. Verder was apn de orde de tweed© lezing van de wet op de middelen. Austen Chamberlain verklaarde, dat hij, mei het oog op de methode door de regeering gevolgd ten opzichte van deze wet, geen deel zou nemen aan de discussie over de tweede le zing. De andere leden der oppositie dachten er blijkbaar precies zoo over. De wet werd daarop aangenomen er. het Huis ging uiteen. Heden is 't woord weer aan de Lords. Men weet, dat dezen nu zul len beraadslagen over de moties van Lord Lunsdowno over een reorgani satie Vu.il t Hoogerhuis en nauere vaststelling der bevoegdheden van beide Huizen. De Unionistische pers is met de mo lles nog al ingenomen. Maar de libe rale bladen denken er heel anders over. L© Daily Chronicle geeft in de vol gende woorden een samenvatting van het oordeel, dat de reger ingsgezinde bladen over Lord Lansdowne's vcto- voorstellen vellen Bekeering, maar geen ommekeer in hel gemoed. En de unionisten, die een al te opvallende leemt© in hun verkie zingsprogramma nog op het laatste nneenblik aangevuld zien. maken te meer ophef van de goede bedoelingen der veelgesmade Lords, naar zij in zien, dat het nu op het nippertje door niemand meer geheel als het ware kan warden beschouwd. Er schijnt een soort stilstand te zijn. De unionisten hebben ingezien, dat het ditmaal niet. aangaat, den strijd te voeren met middelen ,die huiten de qnaestio rordinslis omgaan. De strijd om h»t Hoocrerhnis kan niet uitslui tend een voorwendsel zijn voor het voeren van vloot,-igitatie en propagan da voor tariefhervorming En bij de zen stand van zaken kan het wel moeilitk anders. of de liberalen voelon zich krachtig. De goed beraamde, goed voorbereide aanval op het ver ouderde Hoogerhuis is hun werk en de unionisten kunnen daar niet veel anders tegenover stellen dan lapwerk, dat de nood der omstandigheden deed geboren worden. Zelfs al zou de a. s. verkiezing het ministerie-Asquith noodlottig worden, dan zou het toch nog voor'een niet onbelangrijk gedeel te gewonnen spel hebben. Want het heeft de unionisfen gedwongen, bij monde van Lord Lansdowne te verkla ren. dat het Hoogerhuis onder zeke re waarborgen, bereid zou zijn af stand te doèn van zijn grondwettelijk recht om begroetingen te verwerpen. En al bh'kt, ook wel zonder nader commentaar, dat deze waarborgen zullen zijn, dat do begrootingen, be grootingen zullen zijn en geen dek mantels voor maatregelen van wetge vende» aard, toch is deze concessie waarlijk jiiet van belang ontbloot. Les idéés marchentLunsdowne heeft van referendum gesproken, dat uitge sproken zal worden, wanneer het Hooger- ©n Lagerhuis het niet eens konden worden over belangrijke quaesties, waarover het volk in een verkiezing nog geen oordeel liceft uil gesproken. Hij gal te verstaan, dat hij b.v. Home Rule voor Ierland als een dergelijke quaestie beschouwde. WEER EEN BElOUGINGt.'l DEK EN- GELSCHE KIESRECHTVROUWEN. Een aantal suffragettes waren gis teren in Downing Streel te Londen, waar slechts enkele politie agenten ge posteerd waren, bijeengekomen. Bin nen vijl minuten echter was een vol doende politiemacht aanwezig, aan wie, het na eenig vechten, gelukte de feministen uiteen te drijven. Do verjaagde suffragettes trokken torug op Whitehall, voortdurend de politie bevechtend door te schoppen en met stokken te slaan. Eenigen ha- rer verbrijzelden met een stok de ruit van de taximeter, waarmede Asquith zich uit het parlement naar zijn wo ning begaf. De suffragettes overvielen Asquith, deze bewaarde evenwel zijn kalmte, besteeg een automobiel en reed weg. Minister Birrell had eveneens ©en ontmoeting met de suffragettes, die hem den hoed over de oogen sloegen, tegen hem aandrongen en hem schop ten. De politie kwam tusschen beiden. Birrell weigerde in een automobiel te stappen en strompelde verder. Honderd betoogsters werden in hechtenis genomen. DE BEGRAFENIS VAN TOLSTOJ. Te acht uur gistermorgen kwam de lijkstoet te Sassjeka aan. Kinderen van Tolstoj's boeren droegen do kist over een afstand van drie werst naar Jassnoja-poljana. Vooraf gingen boe ren, die witte linnen banden droegen met het opschrift,,Leo Nikolaeje- vitsj, het aandenken aan uw goedheid zal onder ons verweerde boeren nooit verloren gaan." Achter de lijkbaar volgden studen tenkoren ook vier wagens met kran sen. Te Jassnaja-poljana werd de kist in ©en vertrek geplaatst, waaruit alles was verwijderd, behalve Tolstoj's boe kenkast, een borstbeeld van Boeddha en het portret van den broeder van Tolstoj. Een luntre reeks van menschen trok langs de baar, het eerste de boeren van Jassnaja-poljana. Nadat de lange stoet van degenen, die een laatsten groet aan den over ledene wilden brengen, langs de ge opende baar van Tolstoj was geschre den, werd de kist door diens zonen, studenten en boeten gedragen naar het graf, dat door negen eiken is om geven. Terwijl de kist in de groeve werd nrdergelaten, bleef de menigte onder het zingen van den choraal .Eeuwige Herinnering" geknield liggen. Velen hunner weenden. Lijkreden werden niet gehouden. Een onbekende riep „De groote Leo is gestorven, moge zijn geest blij ven leven.Mogen zijn geboden van liefdo en christendom opgevolgd wor den." Xe half vijf was de plechtigheid af- geloopcu. Te gelijkertijd is te Petersburg ge tracht een betooging te houden. Op Newsky Prospect voor d© Kasan-ka- thedraal kwam een groote menigte mannelijke en vrouwelijke studenten bijeen. De politie was tijdig ter plaatse en drong de menigte achteruit. Deze ging kalm uiteen onder het zingen van het lied „Eeuwige Herinnering'', tereere van de nagedachtenis van Tol&toj. 'T ARBEIDSCONFLICT IN ZUID-WALES. Maandag is te Cardiff een vergade- n<r van mijnwerkers gehouden. Be raadslaagd werd over het denkbeeld om een ulgemeei.e staking af te kon digen. De oudere leiders schijnen hier tegen te zijn, en d© meerderheid zou zich bij hen aansluiten. Het geheele aantal mijnwerkers bedraagt onge veer 200.000, er staken thans 25 A 30.000. Er zijn weer ernstige ongeregeldhe den voorgekomen, 't Blijft er dus spannen. 't Oproer van Maandagavond ont aardde in een geregeld gevecht. Poli- Ue-ugciiien verklaren, dut hun uit ue vensters kokend water op hot hoofd werd gegoten en dat zij van allo zij- aeu met potten en pannen worden ge worpen. Do ongeregeldheden van dien avond waren üe ergste, uie gedurende do staking hebben plaats gehad. DE REVOLUTIE IN MEXICO, blijkt ernstiger te zijn, dan ue eerste berichten meldden. Maar 't blijkt ook, dat de president Diaz met krachtige hand de ongeregeldheden tracht te on derdrukken. De strijd gaat tegen be- nor Madero, den tegenstander van den president bij de laatste verkiezing. Dezo is met veël aanvallers over de grens getrokken en maakt nu ievolu tie. Op verschillende plaatsen zijn zeer bloedige gevechten geleverd. De strijd is evenwel nog niet beslist. Een menigte heeft de gevangenis te Acambaro bestormd en vermeesterd. De gevangenen werden in vrijheid gesteld. De revolutionairen maakten zich meester van wapenen en muni tie en deden daarna een aanval op het gemeentehuis, waar ze de gemeen telijke gelden opstreken. De troepen dreven ten slotte de menigte naar do bergen terug. Twintig opstandelingen werden gedood, tachtig gewond. Do revohlionnairen hebben Gomez Palacio. weer ontruimd. De strijd te Chihuahua neemt ook grooter afmetingen aan. Te Matamo- raa zijn meer. dan 12 soldaten en op standelingen gedood. Te Comargo hebben 75 opstandelin gen het garnizoen aangevallen verjaagd. Naar men zegt, blijkt uit papieren, die in het huis van een opstandeling gevonden zijn, dat een samenzwering was gesmeed, om de geheele regee ring te vermoorden, officieren enden hoofdredacteur van de Imparcial begrepen. Deze papieren zijn op een onderzoekingstocht door de politie ge vonden. OVERSTROOMING IN INDO CHINA. Ook de provincie Kwongnam is door een overstrooming geteisterd ongeveer duizend huizen zijn ver nield, schepen zijn te gronde gegaan en meer dan honderd menschen om het leven gekomen. Vele duizenden menschen worden nog vermist, men vreest, dat ook ve len hunner zijn omgekomen. DE TOESTAND DER BELGISCHE KONINGIN. In den Senaat deelde de president mede, dat. indien de ziekte van de ko ningin het verloop blijft nemen als thans het geval is, spoedige beter schap zal intreden. In de Kamer zei de president, dat de koningin in beterschap toeneemt en op het oocenblik buiten gevaar is. Het bulletin van gisteravond 6 uur luidtDe zieke heelt den dag wat kalmer doorgebiacht en heeft eenigen tijd kunnen rusten. Er hebben zich geen complicaties voorgedaan. Stadsnieuws HINDERWET. B. en W. van Haarlem maken be kend, dat bij hunne beschikking van 22 November aan de directie van de stoorazeep- en parfumerieënfabriek ,Het Klaverblad" vergunning is ver leend tot uitbreiding van de fabriek het perceel aan dc Spaornwouder- straat no. li door bijplaatsing van eene droogwals. Rubriek voor Vragen Geabonnoerden hebben het voorrecht, vragen op versohillend gebied, mits voor boant-.voording vatbaar, in te zenden bij de Reductie van Haarlui n'.-i Dagblad, Groote Hom .-trant 53. Alie antwoorden worden geheel kosleloon igeven en zoo spoedig mogelijk. Aan vragen, dio niet volledig naam en woonplaats van don inzender vermelden Wordt geen aandacht geschonken. VRAAG. Met 1 November ben ik in betrekking' gegaan als meisje- alleen. Eerst was ik voor dag en nacht, nu voor den dag. Zondag beu ik ziek géworden en kon Maandag en Dinsdag niet werken. Nu heeft men een ander gehuurd. Moet ik daarmee tevreden zijn V Ik ontting mijn geld per week op Dinsdag. ANTWOORD. - Dan moet u uw loon hebben tot Dinsdag en nog een week bovendien. VRAAG. Ik heb een middel tot genezing van rheuiuatiek, dat ver vaardigd is volgens de nagelaten ge schriften van een familielid uit de 17de eeuw, die het hoogleraarsambt bekleedde. Hot bracht reeds aan vele menschen genezing. Ik heb het por tret van dit familielid in mijn kamer hangen, met een vers in druk er on der. Nu heb ik in lichtdruk platen laten maken, met dit portret er on der. Mag ik nu dit middel in den handel brengen en de platen tot re clame in winkels ophangen ANTWOORD. Ons is geen wet telijk voorschrift bekend, hetwelk u t zou verhinderen. VRAAG. lk heb groote woorden gehad met mijn knecht en heb hem de huur met 11 dagen opgezegd. Toen is hij direct weggeloopen. Moet ik hem nu de afgeloopen week nog betalen ANTWOORD. Neen, want hij is u een week schadeloosstelling ver schuldigd. VRAAG. Een dienstbode, sedert 1 Augustus 1910 in dienst, werd ern stig ziek, zoodat zij ter verpleging naar het gasthuis moest. Hoeveel loon moet haar uitbetaald worden, behalve dat van 1/81/11 en 6 weken ziekengeld ANTWOORD. Dan is u slechts vier weken verplegingskosten ver- scluuligd. liet loon moet haar gedu rende een betrekkelijk korten tijd worden betaald, b.v. een veertien da gen. De wet stelt daarvoor geen be paalde termijnen, maai' laat het aan de billijke regeling tusschen partijen VRAAG. Een leverancier geelt op den aangegeven tijd zijn gekochte goederen niet af. Heb ik nu het recht aan dien koop een einde te maken, door per briefkaart te melden, niet te leveren ANTWOORD. Dat kunt u wel doen maar aanzegging per deur waarder was beter. Wanneer het goed u dan toch gezonden wordt, moet u niets accepteeren. VltAAG. Mijn dochter, die dienstbode is, heeft wegens onaange naamheden haar betrekking op 14 November opgezegd tegen 15 Decem ber. lleeft die heer nu het recht haar loon in te houden 1 ANTWOORD. Wanneer zij per drie maanden betaald werd, dan is zij zes weken loon als schadeloos stelling verschuldgid. Zij krijgt dus haar loon tot den dag van haar ver trek, onder aftrek van zes weken.- Uit de Omstreken BEVERWIJK. Vergadering van den Raad der ge meente Beverwijk op 22 November 1910, 's morgens half tien. Aanwezig zijn alle leden. Medegedeeld wordt, dat tot tijdelijk onderwijzeres in de fraaie handwer ken aan de o. s. v. 1. en m. u. 1. o. is benoemd mej. W. J. C. Helmers dat tot leden van het college van zetters zijn herbenoemd de heeren J. Braun en B. Sluiter. Besloten wordt den onderwijzer der o. 1. s., J. C. Burger, eervol ontslag tc verleenen wegens zijn benoeming te Haarlem, en om de wed. W. J. Klein ook over 1911 de gewone toelage geven. Een verzoek van H. Rumping Szn., om emiindering van pacht voor door hein gehuurden gemeentegrond we gens gebleken slechte hoedanigheid, wordt in beginsel ingewilligd en hem 111K) per 'aar pachtreductie toege staan over 1910 en 1911. liet verzoek van de gymnastiek- irccniging „Turnlust". om een ge meente-lukaal te mogen gebruiken, wordt met 8 tegen 3 stemmen van de hand gewezen. Een verzoek van een commissie, om een fontein te mogen plaatsen in de Rroeslraat. wordt gezonden aan B. en W.m praeadvies. Nu komt de begrooting in behande ling- Het rapport van de commissie wordt door den heer Zwager gelezen, waar na eenige algemeene beschouwingen worden gehouden. De lieer Moens betreurt, dat de uil- gu\ en zoo zuinig zijn geraamd om al dus belastingverhooging te voorko men. Hij gelooft, dat die komen moet, en dan dubbel, een volgend jaar. Dal zal dan zijn, wanneer hij is afgetreden, want het is zijn voornemen niet lang meer lid van den Raad t© blijven. Lie ver had hij, die deel nam aan de ver schillende besluiten, welke belasting verhoog! ug noodzakelijk maken, die zelf mede-ingevoerd. Bij dc artikelsgewijze behandeling werdt de nost voor publicaties in het plaatselijk blad met 25 verhoogd. Ook het salaris van den klokkenist wordt met 50 verhoogd. Een voorstel van de Commissie, om het loon der gemeentewerklieden met f 1 per week te verhoogen wordt ver worpen, omdat het loon hoog genoeg geacht wordt. Evenzoo een voorstel van den heer Burger, om ©en vijfden vasten werk man aan te stellen. Een verzoek van den directeur der gasfabriek, om salarisverhooging, wordt op voorstel van de Beprootings- ermmissie, gesteund door den heer Wiedeinan. aangehouden tot een vol gende vergadering en inmiddels ge zonden aan de Gascommissie en B. en W. om advies. De salarissen van den lsten gasfitter en 2den klerk worden niet f 50 verhoogd. Een verzoek van de gemeente-veld wachters, om salarisverhooging en pensioneering wordt gezonden aan B. en W., om praeadvies. Een voorstel van den brandraad, om 675 uit te trekken voor aanleg van een «lectrische geleiding, \^ordt afge wezen. In do begrooting wordt opgenomen een post „belooning keurmeesters", waardoor ae weg ls geopend om ver dacht vlee8ch te doen keuren van ge meentewege. De jaarwedde van den armen-dokter wordt niet 100 verhoogd, ©venzoo het bedrag voor medicijnen ten behoeve der armen. Aan de Vereeniging voor Wijkver pleging wordt weer 125 subsidie toe- heer Gorter wil op de begrooting brengen een bedrag van 25 als sub sidie voor de plaatselijke afdeelmg tot afschaffing van alcoholische dran ken, zulks in verband met het verzoek dier vereeniging. Dit voorstel wordt verworpen met op 1 na algemeene stemmen. Bij de begrooling voor de ontvang sten vraagt de heer Gorter of er geen belasting zou geheven kunnen worden van tooneel- en andere voorstellingen, wat de Voorzitter ontkennend beant woordt. Ook vraagt deze heer of er nog iets zal komen van evenredige schoolgeld heffing voor leerlingen van de school voor lager en in. u. 1. o. De Voorzitter meent, dat daartegen groote bezwaren bestaan, doch zegt toe B en W. te doen overwegen de reductie in plaats van bij 3 bij 2 kin deren uit één gezin te doen beginnen. Het bedrag van den hoofdelijken omslag wordt bepaald op 21,000, de begrooting vastgesteld op f 147,398,734- Besloten wordt de onderhoudswer ken van de gemeentegebouwen weder in 1 perceel aan te besteden en ook aan te besteden de levering van leer middelen en schoolbehoeften. Leer boeken zullen echter niet meer worden aanbesteed. De levering daarvan zul len B. en W. opdragen aan de plaatse lijke boekhandelaren, elk op zijn beurt, met 10 korting beneden den uitgeversprijs. De verzoeken van de heeren J. Braun, K. Steyn en T. Wezeman, om met hun nieuw op te richten gebouwen te mo gen afwijken voor wat de hoogte be treft, van de plaatselijke bouwveror dening worden aangehouden tot dc volgende vergadering. Bij de rondvraag betoogt de heer Gorter de wenschelijkheid, om de ver gaderingen voortaan des avonds te houden. 4 "De Voorzitter meent, dat hiertegen veel is in te brengen en kan het ook niet beloven. IJMUIDEN. Kindermoord. Onz© correspondent schrijft: Dinsdagmiddag werd IJmuiden op geschrikt door het bericht, dat in de duinen achter de begraafplaats, na bij den zoogenno inden Moesberg het lijkje was gevonden van een voldra gen kind van het mannelijk geslacht. Bij onderzoek bleek het bericht juist te zijn. Het. lijkje was gewikkeld eerst in eon courant. Om de stukken courant was een oude poetsdoek ge rold en het geheel weder in een grauw papier, zonder eenig kentee- ken. De inspecteur van politie, de heer D. de Ridder, stelde onmiddellijk met zijn hond een onderzoek in. waarvan het gevolg was, dat een voetspoor ge vonden werd, gaande van de plek, waar het kind tusschen het helm ver stopt was en het naastbij gelegen duinpad. Daar raakt© de hond het spoor kwijt, dit vermoedelijk door de aan houdend© regens was verloren go- gaan. Ofschoon het voetspoor is van vrij grootcn voet met verzoolde schoenen en breede "hakken, duidt toch de korte afstand der voetstappen op een vrouwenpas. De inspecteur verzoekt iedeT, dio eenige aanwijzing kan doen of vermoedens heeft ten opzichte van deze misdaad, zich te vervoegen aan het politiebureau Wil- lemsplein te IJmuiden. Binnenland HOFBERICHTEN. De Koninklijke Familie heeft tele grafisch aan het Hof te Brussel ver schillende malen inlichtingen inge wonnen omtrent den toestand van Koningin Elisabeth van België. Onze Lachhoek DE MACAENAS. Ik zou gaarne een stilleven in olie hebben. Kunsthandelaar. Het beste fa dan, dat u ©en doosje sardientjes koopt, mijnheer. GOEDE RAAD. Tot een als zeer wijs bekend staan- den kadi kwam de koopman Ju ff us, en iu vertwijfeling riep hij Genadige heer, tot gisteren was ie gelukkigste sterveling op de aarde. Hedennacht evenwel is mijn ezeldrijver er met al mijn geld en kostbaarheden van door gegaan. Ho© oud zijl g:j vroeg de kadi. 56 jaar. Wanneer gij 50 jaar de gelukkig ste der stervelingen waart, dan is het genoeg, een ander wil ook wel eens aan de beurt kooien. Verdwijn I Hoe is zijn geld belegd Hoofdzakelijk in ondervinding. Van Snoeves noodigde een paar kennissen uit, met hem een glas te drinken, en vertelde over zich zelf dikke verhalen. Kom. zei ©en uit het gezel schap, je hebt nu verteld, wat je kunt doen laat nou eens hooren, wat je niet kunt. Wel, dat is eenvoudig genoeg, ïi Van Snoeves. ik kan do verte ring niet betalen. Littleman (in een café te Brussel tot de buffetjuffrouw) Een tas koffie, please. S. v. p]., mijnheer. Littleman proeft, maar trekt een afgrijselijk gezicht, de koffi© is erg bitter en wenscht wat suiker. Hoeveel wilt u er vraagt de juffrouw, de ooupe met klontjes ne mend, waarop er nog een tiental la gen. Two, please. Tout, roept zij verbaasd, en de juffrouw werpt ten hoogste ver baasd alle klontjes in Littlemaii's tasje. Student. Jan. loop eens gauw naar de „Gouden Duif" en zie of de heeren van onze club daar nog zijn. Jan (terugkeerendj. Neeu, mijn heer, er is niemand meer. Student. Heb je ook, onder de Uifel gekeken Leerling. U zoudt vandaag toch n voordracht over de hersenen hou den Onderwijzer. Ja nu niet, een an deren keer, ik heb nu heel wat anders mijn hoofd. TWEEDE KAMER. Vooraf de mededeeling, dat de Ka mer met 44 tegen 24 stemmen verwor pen heeft het nmendement-Thomson, om niet over te gaan tot de aanschaf fing van repeteerpistolen in lndië en besloten heeft Donderdagavond de behandeling van hoofdstuk X (Land bouw) aan te vangen. Wij lieten in ons telegrafisch over zicht den lieer Troelstra steken bij zijn betoog, dat de uitgaven, reeds sterk opgevoerd, in menig opzicht noodzakelijk nog zouden moeten stij gen, zoo voor lager onderwijs, herha- Iingsonderwijs, onderwijs aan volwas senen, ouderdomspensioucering. (Spr. bleef vóór Staatspensioen, doch be hield zich zijn stem voor over verplich te verzekering met prcrnievrijstelling voor de slechtst betaalden). Voorts zou de ziekteverzekering geld kosten en zou men moeten komen tot werkloosheidsverzekering. De Wo ningwet eischt© herziening, bestrij ding van vervalsching van levensmid delen was urgent. Allereerst moest dus bezuinigd wor den. Geen nieuwe tonnen voor verbou wing van het paleis op het Loo, geen verhooging van salarissen voor de Commissarissen der Koningin. Teru«koerend tot zijn punt van uit gang, betoogde de spreker,, dat de oorlogsuitgaven, hoewel we geen waar voor ons geld hebben, nu reeds 50 millioen per jaar bedragen en ge steund blijven door de behoudzuchti ge, kapitalistische klassen, die op de zoogenaamde deskundigen steunen. Men moest echter niet vergeten, dat alleen door bezuiniging op de mili taire uitgaven te voldoen was aan den drang der arbeiders naar sociale hervormingen. Daarom was liet zoo verkeerd gezien, opnieuw *0 millioen te gaan willen besleden voor de defensie, in een tijd van slechte financiën en terwijl men tekorten il dekken niet door opvoering van FEUILLETON Naarhet Engelsch. van IL T. JOHNSON. 40) Daarom juist wilde ik u spreken, xnajoor, antwoordde de inspecteur, ik kwam tot de ontdekking, dal welke uw plannen ook waren, gij haar. tijdens haar verblijf in tiet ho tel, niet in het verderf svildet stor ten. Hoe zijt gij tot die ontdekking ,ekomcu vroeg Punter teil zeer ei© \erwonderd. Ja, majoor, gaf de ander ten antwoord, gij sloegt meer acht op de dienstmaagd dan op den kellner. Er rees een licht op bij den ma joor. Drommels riep hij uit, dat noem ik een eigenaardige verrassing. Dus gij waart de kellner, op wien ik voortdurend schold, omdat hij de kamer binnentrad zonder te kloppen? Dat. doet niets ter zake, was het ontwijkend antwoord van den inspecteur. Mijn plan nu is, om den graaf in mijn macht te krijgen. Gii zult mij daarin niet behulpzaam zijn, dat weet ik, maar gij zult mis schien in staat zijn om mij te helpen, mevrouw Carstairs voor alle onaan genaamheden te vrijwaren. Doe dit, en wat het verloden betreft, gij kunt er ojj rekenen, dat ik daarover het stilzwijgen zal bewaren. Ilel is goed, antwoordde de majoor, en ook wat het lieden be treft, verzoek ik" u vriendelijk, een diep stilzwijgen te willen bewaren. Juffrouw, cuvee réservée als 't u blieft De volgende maand vertrek ik naar Buenos Ayres, om daar het toezicht over te nemen in een filiaal van onze firma aldaar zult gij mij ongehin derd laten gaan Ga er gerust heen, zeido de detective, 1 gelukkige reis De majoor gaf ten antwoord Inspecteur Gleddow, ik drink op uw gezondheid, en voor do ►■erste maal van n.qu leven doet het nnj ge noegen u te hebben ontmoet. HOOFDSTUK XXV. Ann Mary. Na de verdwijning van den nieu wen kellner, bleef Ann Mary Fiddings even troosteloos achter als Calypso na liet vertrek van Ulysses. Haar sir?rt verd nog grooter bij de ge dachte, dat bet lot haar een gerochtc straf had opgelegd voor de folterin gen van een liefde, die zij in de har ten van anderen had opgewekt en ver smaad. Betooverd door het raven zwarte haar en den zwarten knevel, nu helaas aan haar oog onttrokken, van den nieuwen kellner, had zij met ijskoude onverschilligheid de liefdes verklaring van een korporaal uit do Coldstreiuns aangehoord, had tegelij kertijd een bakker geweigerd, met hem zijn liefde en huis te deelen, had de liefde van den portier in de hoofd gang onbeantwoord gelaten en het liefdevuur van den ©eisten kok fn zijn hart uitgedoofd. Haar liefde had don gewonen loop van zaken gevolgd en zich gevestigd op den man die haar nu had verlaten. F.n nu had de zoon van MarsTicli van haar, die zijn liefde onbeant woord had gelaten, afgewend en zich in het huwelijk begeven met een op gewekte weduwe, die een groente winkel hield en hem liad uitgekocht. De bakker, die eenmaal vol bewonde ring voor haar was geweest, had een andere bloem gevonden en had Ann Mary dus niet meer noodig, terwijl de portier een vrouw had ontmoet, die lief en leed met hein had willen deelen. Slechts de opperkok was nog overgebleven en hij had haar verwe ten, dat zij hem schandelijk had be drogen. Bij hem zou zij dus ongetwij feld geen troost vinden Een eenzaam vreugdeloos leven wachtte haar dus, meende zij, en met tranen in de oogen beweende zij de zwarte lokken en den zwarten knevel. En het gelaat vqn Sam Spatchett, den eersten kok, werd nog blozender en (likker dan ooit bij den gloed van het heeto vuur voor hom, en de stuk ken vleesch op zijn braadpan sche nen de echo te vormen van liet on derdrukt gelach, waarin hij uitbarst te bij de gedachte aan Ann Mary en aan den nieuwen kellner, die licm den loef had afgestoken en nu bij dot van rekening haar had gefopt. Som was echter veel te goedhartig om zich langen tijd vroolijk te kun nen maken over het leed van anderen on hij hield te veel van Ann Marv om nog langer voldoening te smaken bij het aanschouwen van die betraan de oogen an droevige gelaatstrek ken. l'oen hij zich op zekeren dag van het gloeiend fornuis afwendde en vu rige kolen op haar hoofd stapelde, door haar een verleidelijke cótelet aan to bieden, zoo zacht en maJsch, als zijn eigen hart, en zij zeide geen stukio door haar keel te kunnen Krij gen, zeide hij bij zichzelf, dal hij het onmogelijk langer kon aanzien, haar steeds zoo droevig te vinden. Het was de vrije avond van Ann Mary, en zij bedacht in droevig ge peins, dat niemand haar uitnoodig- de om hem t© vergezellen naar de voorstelling van het een of andere roerende drama, of het eigenaardig genot te smaken, dat de Gruwelka mer van madame Tussayd aanbood, toen plotseling, op zijn sierlijkst uit gedost, terwijl het papieren mutsje door een glimmenden, zijden hoed was vervangen, zijn wit linnen jasje en voorschoot hadden plaats gemaakt voor-een fijn lakensch pak, terwijl ©en dikke zware ketting van Al bert - goud, waaraan verscheidene versier selen hingen, op zijn vest bengelde en het oog bekoorde de eerste kok voor haar stond. Goeden avond, mijnheer Spat chett. gaf Ann Mary ten antwoord op zijne vriendelijke begroeting, ter wijl zij in angstige spanning verkeer de, of h ij haar dien avond zou uit- noödigen, hem te vergezellen. En de eerste kok antwoordde haar: Mijnheer, wel, Ann Mary, waarom noemt, gij mij niet meer Sam, zooals vroeger, voordat.... Hij had er willen bijvoegen voor dat die man met zijn inooien knevel hier kwam, maar uit medelijden voor haar zweeg hij eensklaps. Zij bloosde en liet haar hoofd han gen, terwijl zij een blik sloeg op die forsche armen, waarop zij eens het recht had kunnen hebben om te steunen, wanneer zij toen maar ge wild had, en zij zuchtte, zooals do hond van Aesopus moet gezucht heli- ben, toen hij den schouder voor de schaduw prijs gaf. Ik dacht or over, antwoordde zij aarzelend. om naar Walworth te gaan en daar een verren bloedver want te bezoeken. Teleurstelling was op het dikke ge laat van Sam Spatchett te lezen, en hij antwoordde op koeion toon Zoo 1 Daarna voegde hij er na een oogen- blik van stilte bij Goeden avond, miss Fiddings. Ik hoop, dat gij veel genoegen zult hebben bij uw bloedverwant, ofschoon ik niet de eer heb hem te kennen 1 Ann Mary keek op. Het is geen h ij. Ka' zij ten antwoord, het is ©en z ij. En ©en trek van vreugde verd reet de donkere wolken van twijfel en te- teleurstelling, die op Spatrholt's ge laat zetelden, en zijn blik verhel derde. Ja, ik moet nu gaan, vervolg de zij. ik heb een uur noodig om daar te komen en ook ©en uur voor de terugreis, zelfs al ga lk dadelijk zij heeft een winkel, zoödat mijn be zoek bij haai- niet. langer dan tien minuten kan duren. Ann Mary, vroeg Sam, na een kleine pauze. verlangt gij er wer kelijk naar om een bloedverwante te bezoeken, die zoo ver weg woont, en dat nog wel voor slechts tien minu ten. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 5