de j'rugreSBie dor direct© belastingen, duch duor luriefherziening, door hot zwaarder belasten, dan reeds het ge- vul is, van do annalen, en van hun ©eiste levensbehoeften. De wanverhouding in de belastin gen werd verscherpt door het duur der worden van levensmiddelen (ge volg der kapitalistische organisatie der Industrie, althans ten dee Ie), en zoo was ©r onder tal van klassen der bevolking een klacht ontstaan over te lage lootten. De arbeiders, ook de Christelijke, begonnen te begrijpen, dut dut alles niet veranderen zou zoo lang de macht 111 handen bleef der burgerlijke partijen. Cn spreker eindigde dus niet een beroep ook I>p de Christelijke, op alle arbeiders, om het volkspetiti- onncment voor algemeen stemrecht te steunen. Na deze lange rede begon dr. Kuy- per nog een dcol van de zijne. Hij achtte geen reden aanwezig voor oen contradictoir politiek debat, omdat sedert 1909 geen „aardverschuiving" hi electoral on zin hod plaats gehad. Do verkiezing te Rotterdam kon geen Invloed uitoefenen als zoodanig en de provinciale verkiezingen hadden den toestand geconsolideerd. Die toe- eland was een normale meerderhe den in Eerste en Tweede Kamer, of- vschoon een beetje te groot, en daar nevens een homogeen Kabinet Spreker betoogde, dat de coalitie, nu 19 jaren beslaande, met lo6luting van anti-papisme eenerzijds en ge- Isolverdheid anderzijds, organisch Was gegroeid en hechter dan ooit was, iil moest elke partij meer intie mere wenschon voor een wijle prijs geven. En ook het Kabinet wekte alom in den lande bevrediging, om dat het onpartijdig was, nationaal wilde regeeren en moed toonde door bet voorstel betreffende de Kustver dediging. De ingenomenheid met het Kabinet J>racht niet mede, dat alle wetten bij hem steun zouden vinden (Bakkersraden, eedsquaestie) en of schoon den ijver der ministers prij zend, meende hij toch, dat in 1913 in het Staatsblad moesten staan de Ziekteverzekering, de Ouderdoms voorziening en de tariefherziening. Hij betoogde omtrent deze laatste, dat onze tariefheffing niet hoog kon ge noemd worden, in vergelijking met Engeland. (ür. Kuyper zet heden te half elf zijn rede voort). DRANKWET. Door den hoor Kooien ls als amen dement op de wijziging van art. 8, le lid, van de Drankwet, voorgesteld om de woorden: „of wanneer de verzoe ker eenig openbaar ambt bekleedt" te vervangen door de woorden: „of .wanneer de verzoeker openhaar amb tenaar* is". EERSTE KAMER. De Eerste Kamer der Staten-Gene- raal komt Donderdagavond voorna melijk bijeen tot het houden van het afdeelingsonderzoek over de Indische Begrooting 1911, dat, zoo noodig on derbroken door een korte openbare vergadering ter afdoening van eenige weinig omvangrijke ontwerpen. Zater dag ten einde wordt gebracht. Dan zal 'de Kamer na Kerstmis terugkomen voor de openbare beraadslaging van het. koloniaal budget TIET RAPPORT DER PSYCHIATERS. T'it 's-Gravenhage wordt gemeld Door het Twoode-Kamerlid dr. rar. J Ankerman zijn vragen, -chriftelijk tot den Minister van Justitie gericht, oud 'r meer een van ongeveer den vol genden inhoud Is de Minister bereid en iu ?taat te verklarea-of het rapport der deskun digen in de bekende Papendrechtache Strafzaak is gomuakt op last van uit sluitend ten dienste van en op kosten von de Justitie. En zoo ja, of de Mi nister dan zijn invloed wil aanwenden om te verhinderen, dat deze ruppor- ten voor het publiek verkrijgbaar wor den gesteld. BEGRAFENIS PROF. Dr. H. VAN HERWERDEN. Onder veel belangstelling is gieter te Utrecht tot aarde besteld het .stoffelijk overschot van den al daar Vrijdagavond LI. overleden oud- hoogleer aar professor dr. II. van Her werden. Onder de aanwezigen weiden o.a. opgemerkt bijna alle hoogloeraren der Utrechtsche Universiteit, terwijl officieel vertegenwoordigd was het college van curatoren. Ook waren te genwoordig de burgemeester, A. F. buion van Lyudeu, curator der Hoo- geschool en de Seuaat der Uuiversi- ttit, zoomede do Senaat van het Utrechtsche Studentencorps. Ingevolge den wensch van den overledene, werd aan de groeve niet "gesproken. Tal van kransen dekten do lijkbaar. Een zoon van den over ledene dankte voor de belangstelling. VERKIEZING EERSTE KAMER. Naar verluidt worden onder de le den der rechterzijde van de Staten van Zuid-Holland als oandidaten voor hei lidmaatschap van de Eerste Ka mer (vacature-Van Velzen) genoemd baron Sweerls de Landas, burgemees- tor van 's-Gravenhage en mr. S. Vries Czn., wethouder van Amster dam, oud-lid der Tweede Kamer. GAS TE AMSTERDAM. De heer F. M. Wibaut heeft bij de behandeling der gemeentebcgrooting voorgesteld, den prijs van het munt- gos van 7 1/2 op i cent te brengen. Dit voorstel werd in handen gesteld van B. en W. om praeadvics. V Igens de „Tel." zal dit proe- adviee ongunstig zijn. NEDERLAND EN VENEZUELA. De heer Van Prollius, nieuw be noemd gezant van 't Duitsche Keizer rijk bij de Republiek van Venezuela, die zich in Den Haag bevindt, was ■daarheen gegaan met hot doel om, al vorens naar Caracas, zijn post, te ver trekken, nog een bespreking te hou den in verband met het tusschen Ne derland en de Republiek nog hangen de geschil. Dit onderhoud heeft met den Minis ter van Buitenlandsche Zaken, Jhr- De Marees van Swinderen, aan diens departement plaats gehad VERROUWING KONINKLIJK PALEIS. Met hot oog op liet aanhangige voorstel tot verbouwing van liet Ko ninklijk paleis „liet Loo", brachten een drietal Kamerleden een bezoek aan „Hot Loo", ter bezichtiging van het paleis. H. M. DE KONINGIN ALS PHOTOGRAPHE. In het weekblad Buiten vertelt F. C. J. Scheurleer van een bezoek, dat hij op de V'eluwe bracht in de hut van eonz.g, eikschiller. Daar hoorde hij de vrouw des huizes met grooto voldoening vertellen, dat de Koning in onlangs, bij een rijtoer door de bosschen, ook bij hen was gekomen mot oen hofdame en een kijkje in de hut had genomen. De Koningin was niks niet grootsch geweest, maar had vriendelijk met hen gesproken en oen portretje gemaakt van de kinde ren. Of zij wel zeker wist, dat het de Koningin was geweest? Ja wisse, want toon de dames weer naar het rijtuig waren gegaan, was er een la kei gekomen met een geschenk In geld en de boodschap: Van de Ko ningin. Een paar dagen later waren er eenige „portretjes" in mooie lijst jes gebracht, waarmede zij zeer in hun schik waren en die zij hun leven lang zouden bewaren als een herin nering aan dit voorname Daar zij er verscheiden van had, was de vrouw op het aan dringen van de Red. van Buiten be reid, er een van af te staan. Twee andere kiekjes, eveneens door II. M. de Koningin genomen, ontving de Red. van een eikschillor uit Uddel, die verderop in het bosch met zijn ge zin aan het houten was en in een dergelijke hut als de straks beschre vene huisde. Ook deze meuschen wa ren opgetogen over de vriendelijkheid, en de mildheid van H. M. de Koning- HET „HUIS VAN DE RUYTER." Het hoerenhuis, dat vanwege de admiraliteit van het Noorder-kwartier op Oost-Vlieland werd gebouwd en waarin tijdens de Engelsche oorlogen een commissaris van monstering scheepsvolk voor de vloot wierf, en dat moei' dan eens betrokken werd. door Micliiel Adnaanszoon de Ruyter als de vloot der Republiek het Vlie was binnengevallen, of zich daar ver zamelde, om gemeenschappelijk zee te kiezen, is tlmns geheel verdwenen. Slechts oen gedeelte was tot lieden bi ij ven staan, doch heeft plaats moe ten maken voor een nieuw huis. OPZIEN BAREN DE ARRESTATIE. Men meldt aan de „Tel." Gisteravond is A. J. V., ontvanger van de gemeente EIburg, gearresteerd eu gevankelijk te Zwolle binnenge bracht. Wij vernemen over deze opzienba rende arrestatie uit goede bron het volgende De heer V. is 50 jaar. secretaris van Doornspijk, ontvanger van El- burg, en penningmeester van hei „Nut". Hij genoot een verbazend groot vertrouwen de boeren brach ten bij hem de spaargelden voor de Nutsbauk, die door hem in hunne boekjes en in zijn klad-kasboek wer den genoteerd. De lieer Meyer hield liet grootboek en de lieer V. moest aan hem de bedragen weer opgeven. De heer V. speculeerde, on vermoed wordt, dat hij gemeente- en Nuts- gelden over en weer misbruikte. De vorige week kwam boer Spijker boer bij den heer V. om d© iflM), die hij op dc Nutsspaarbank had. De heer V. stuurde hem weg, zeggende dat hij morgen maar weer mixst ko men. Toon dit drie dagen geoeurdc, vervoegde Spijkerboer zich bij den hoer Meyer en toen kwain uit, dat de heer Meyer slechts 50 op het groot boek li id en Spijkerboer 3000 op zijn boekje. Dadel ij k werd een spoedeischendo bestuursvergadering van het „Nut" belegd en daar viel V. door de man i. Hij k toen dadelijk naai- Den Haag gereisd. De burgemeester zond liem twee agenten van politie acluerna. Dezen zochten hem te Wupenveld bij zijn zoon en werkelijk kwam hij daar des avonds aan en werd gevangen geuo- rnen. Hij had vrij veel geld bij zich, dat, naar zijn zeggen, aan de ge meente behoorde. Bij liet opmaken van de gemeente kas kw am deze uit. Toen het feit van de verduistering niet meer te ont kennon viel, zei de hear V. ,,'t ls maar goed, dat het uitgekomen is, anders had ik mij er nog dieper in gewerkt." Y. speculeerde, zooals reeds ge zegd. en de verduisteringen dateereai reeds van voor vier jaar. Natuurlijk loopt het storm om de spaarpennin gen Wel is geblekeu, dat vele boekjes meer aunwijzen dan het grootboek, maar het bedrag is nog niet te bena deren men vermoedt, dat het tekort in do duizenden loopt. Do Nutsbank heeft een reserve van 32.000 en zal alles wel uitkeeren. De hoer V. lieeft aangeboden zijn bezittingen to verkoopen, teneinde de gemaakte schuld te dekken. De ont steltenis is zeer groot in het rustige EIburg. ARRITRAGETRACTAAT MET NOORWEGEN. Mon meldt uit Christian ia: Naar aanleiding van de mededco- ling uit 's-Gravenhago, dat de onder handelingen over een arbitragetroc- taat tusschen Noorwegen en Neder land zonder resultaat geëindigd zijn, 5a het „Norsk Telegraimbyran" in staat mede te doelen, dat van dd zijde van Noorwegen bij onderhan delingen met vroomde mogendheden over het afsluiten van aJgemeone or- bitragotroclaten steeds werd uitge gaan van het beginsel, dat aan de uitspraak van een scheidsgerecht geen quaestles kunnen worden onder worpen, die de onafhankelijkheid of de integriteit van het rijk raken. Nederland wenschte echter een verdrag, waarin de uitspraak van een scheidsgerecht beslissend zou zijn voor alle geschillen, die mogel ijker- wijze tus6chon de beide landen zou den kunnen ontstaan. Met het uit Dan Haag gepubliceerde bericht wordt bedoeld een passage uit de memorie van antwoord van den Minister van Buitenlandsche Za ken, luidende Wat de orb trage verdragen aan gaat. wilde Noorwegen niet een zoo uitgebreid verdrag sluiten als Neder land, het Nederlandech-Italiaamsch vordrag is ruimer dan bet Itoii- aanech-Argentij nsch. Met Argentinië en Brazilië wordt onderhandeld, mei België mislukten de onderhandelin gen, in 1904 en 1905 gevoerd. GEZONDHEIDSCOMMISSIE EN BIJZONDERE SCHOOL. De Nederl. meldt, dat het hoofd van een bijzondere school tot den mi nister van Biimeniandsche Zaken de vraag heeft gericht; Heeft een Ge zondheidscommissie, q.q., het recht kinderen een or bijzondere school aan den lijve te onderzoekeu? op welke vraag minister Heemskerk heeft ge antwoord: ,,Lk heb de eer U mede te dealen, dat naar mijne meening eem Gezond heidscommissie niet bevoegd is dè kinderen een er niet-open bare school tenzij na vooraf verkregen toe stemming der ouders en van het Be stuur der school In de school aan den-lijve te onderzoeken". De vraag was gestold naar aanlei ding van een bezoek aan de school door drie leden eener Gezondheids commissie, van wie éen lid, een me dicus, in de klasse een onderzoek in stelde naar den toestand van de hoof den dor leerlingen, blijkbaar een onderzoek op pediculosa, EEN AFDOEND MIDDEL! Een inwoner van Stratum, die twist had met een anderen bewoner van dit Brabantsche dorp, heeft, uit woe de (Eens deur van buiten gegrendeld, zoodat de man in zijn woning was op gesloten. Zijn buren moesten de be lemmering wegbreken om hem te ver lossen. De dader is in hechtenis ge nomen en zal vervolgd worden we gens onwettige vrijheidsborooving. EEN VERMTSTE JONGEN. Men meldt uit Doetinchem Gisterennacht zijn door zee politie agenten, vergezeld van speurhonden, de Gaandersehe bosschcn afgezocht, daar men vermoedt, dat zich daar de, sedert 18 Juni j.l., vermiste Ernst Josephson, uit Barmen, ophoudt. Een vrouw, die Zondagavond uit de kerk kwam, zag hem loopen, waarop hij zicli snel in tegenoverge stelde richting vei*wijderde. In de bosschen werd eenig onder goed gevonden. BLOEDVERGIFTIGING. To Roosendaal deed zich een geval van bloedvergiftiging met doodelijken afloop voor bij mevrouw L.. die oen onbeduidend wondje aan de band veronachtzaamde. OM DE DRENTSCHE SCHOONEN. Hel is nu een keer bekend, dat de Drentsche dorpsjongens het met dul den, dat een vreemde hunne dorps schoonen het hof maakt Er zijn al heel wat kiapjien uitgedeeld, er is ai hoel wat bloed gevloeid en er zijn al heel wat jaren gevangenisstraf uit gezeten, naar aanleiding van deze gewoonte. Zaterdag ziju hiervoor weer twee jongens in voorloopige hechtenis ga nomen. Een jongen uit de Staj?el had verKeering met een meisje in Koe- kange. D a t ging natuurlijk heele- maal niet. En toen de jongelui, naar Drentsche gewoonte, in ae woning van den landbouwer, waar liet meisje diende, zaten te „gezelsen", drongen Jan en Roelof H., i7 en 21 jaar oud, wonende te Koekange, er binnen en eischten geld voor drank, waaraan werd voldaan, en mishandelden ten slotte nog het paartje. De zaak werd vervolgd en toen de jongelui Zaterdag in instructie wer den gehoord, werden ze meteen maar in voorloopig arrest gesteld, zoo schrijft de „Aas. Ct". EEN KOLONIALE TENTOON STELLING? We lezen in het Hbld. o.a.: De plannen om te Amsterdam in 1913 een koloniale tentoonstel!ing te houden, komen ontegenzeggelijk een gelukkig tijdstip. Immers is v het welslagen van zulk een gewiclitir ge onderneming bijzondere belang stelling m onze koloniën een ver- eischte. En die belangstelling wordt juist in deze dagen van verschillende zijden opgewekt. Wij hadden het voorrecht met den oud-gouverneur-generaal van NederL Indie Van Heutsz de tentoonstelüngs- idée te bespreken. Generaal Ileutaz gloeit er voor en dat laat zich denken. De man, die zijn leven g- ve nheeft om Indië te helpen groot maken, juicht reeds bij voorbaat de poging toe om opnieuw eon stap te zetten in de richting, welke ons kolo niaal bezit en dus ons land tan goe de komen kan. In een breedvoerig betoog heeft de oud-gouverneur-generaal ons van In- die verteld en van de goede kanten, die een kcëoniale tentoonstelling heb ben kan. Hij verwacht er veel van, maar dan moet de tentoonstelling ook van de Regeering uitgaan, of in elk geval zal deze krachtig moeten steunen. In Brussel is uit onze kolo niën veel te weinig gegeven. Heed wat anders kunnen wij te berde brengen^ verzekerde generaal Van Heutsz, maar dan moeten wij een volledige koloniale tentoonstelling maken waar niet alleen de voortbrengselen ven kunstnijverheid, maar alle producten den wagen, waardoor dit uit den Indischen Archinel rawest- T.wlunlir tiimn Mn rl« uit den Indischen Archipel gewest- gewijzo geëxposeerd worden. En dan met de werkers er bij. Zoo kan een volledig overzicht van de culturen uit ds verschillende gebie den vorkregen worden en ook van wat op het gebied der kunstnijverheid wordt voortgehracht Nieuwe debou- ohé's zullen gevonden, het afzetgebied verruimd worden, alles ten bate van onze koloniën. Van groot belang acht Van Heutsz een koloniale tentoon stelling om den band tusschen Neder land on zijn koloniën te versterken, en met het oog hierop zou onze bij uitstek bevoegde zegsman er veel ge wicht aan hechten om, zoo de zaak voortgang vindt, er eenige Inland- sche grooten in te betrekken. B.v. den van Demak en den regent van Serang, die op bet gebied der kunst nijverheid wat gopraesteerd hebben en ook deel uitmaakten van de „Min dere WeJvaartscommissie". Maar er zijn meer Iniandsche grooten, die veel voor de ontwikkeling van hun land doen. Een groot en nuttig werk noemde Van Heutsz het, deze man nen bij een eventueel© koloniale ten toonstelling nauw te betrekken. Dan leer en zij den band, dien wij tus- schon moederland en koloniën zoeken te leggen, gevoelen en onze poging tot opheffing van Ned.-Indlië waar- KRUPP-KANONNEN. De chef der Ille Afdeeling van het departement van oorlog, de wapen chef der artillerie, verzond de volgen de circulaire aan den korpsoomman- dant van veld- en bergartillerie: Batavia, 14 October 1910. lil een artikel, verschenen in Do Avondpost van 6 op 7 September j.L, getiteld: Een nieuw Kruppschandi&al, komt o.a. de volgende zinsnede voor: .Toch mag ik niet nalaten er met nadruk op te wijzen, dat men in In- difl den laatsten tijd vooral, over de Krupp'sche leveringen niet tevreden Bij het kanon van 7 c.M. L. 128 zijn zijwanden der affuit zóó dun, dat i gemakkelijk verbuigen." Ten einde aan de desbetreffende opdracht van Z. E. den Minister van Koloniën te voldoen, verzoek ik u Hoogedelgestrenge met den meesten spoed te berichten, wat u bekend is van de juistheid van het onderstreep te gedeelte. Hierbij dienen gebleken feiten te worden vermeld, terwijl voor zoover ter zake reeds het een en ander in officieels schrifturen is opgenomen, die schrifturen moeten worden be kend gesteld. Wellicht, schrijft het Soer. Hbld. slaat den Indischen belastingbetaler de schrik om het hart als hij dit leest, en vraagt hij zich af, of het nieuwe Indische veldgeschut nu al blij let niet te deugen. Ter geruststelling kunnen wij me- dedeelen, dat hier sprake is van een vroeger aangeboden, alhier beproefde doch niet goed bevonden snelvuurbat terij, welke geschutsoort niet inge voerd is. AANRANDING. Even na 5 uur werd 's middags te Etarlingen een aanslag gepleegd door een persoon, die zich verborgen had in een waschhok, gelegen achter eene woning aan de Brouwersstraat, al daar. De vrouw des huizes werd, ter wijl ze bezig was do wasch te behan delen en daan-oor iets uit de keuken zou halen, bij haar terugkomst in "t waschhok door een man overvallen, die haar op den grond wierp, waar door ze een hoofdwonde bekwam en veel bloed verloor. Na eene worste ling gelukte het haar, te ontkomen, en vluchtte ze de straat op, zoodat de dader in dien tusschentijd ontkwam. Vermist wordt er niets, zoadat men omtrent de redenen van dezen aan slag volkomen in het duister tast De eerste geneeskundige hulp werd door dr. Nierstrasz verleend. Nader meldt men aan de TeL: De dader van den aanslag, een Jongmensch van 19 jaar, P. de J. ge naamd, heeft reeds bekend deze daad bedreven to hebben. DE BEURS VOOR DEN DIAMANT HANDEL. Naar do Tijd verneemt, heeft de burgemeester van Amsterdam or in toegestemd om den eersten steen te leggen van het nieuwe gebouw voor do Beurs van den diamanthandel. De datum waarop deze plechtigheid zal plaats vinden zal nog nader worden bepaald. DE PAPENDRECHTSCHE ZAAK. De Nieuwe Ct moldt, dat ook bui ten de sociaal-democratische fractie het voornemen bestaat de Papen drechtache zaak bij de behandeling den- grooting ter sprake te brengen, natuurlijk na den datum der uit spraak van hot Airnhemsche Hof. ASSEN-COEVORDEN. Naar de Asa. Ct verneemt, heeft de Minister van Waterstaat zich bereid verklaard om een wetsontwerp tn te' dienen, waarbij voor het tot stand brongen der stoom tramlijn Assen Coovorden door het Rijk als renteloos voorschot 1/3 wordt bijgedragen In de aantegkoe'en. ONGELUKKEN. Maandagavond) stond de S5-Jarige colporteur E. A. Smeedinga, wonen de te Leeuwarden, te Rotterdam op de electriscbe tram van de lijn Oowt- «eedijk. HIJ stak *!in hoofd buiten lichaams deel zoodanig tegen een der langs de rails staande palen van de draadge leiding aanstiet, dat de man bewus teloos ineenzakte. Door de politie werd hij per brancard naar hot zie kenhui:- gebracht, waar hij l nomen. KOEIEN OVERREDEN. Maandagavond passeerde een kop pel van een 40-tal koeien, welke uit Rotterdam naar Nieuwerkerk a. d. IJssel gedreven werd, waar de respec tleve eigenaars woonden, den over weg van den spoorweg op de grens van Rotterdam, bij Kralingsche veer, toen trein 65 uit Amsterdam kwam aanstoomen. De wisselwachter liep don trein nog met de roode lantaarn tegemoet, doch kon niet meer belet ten, dat een viertal koeien onder den trein kwamen. Een der dieren werd nagenoeg geheel vermorzeld, terwijl de drie anderen aan lijf en pooten ernstig gekwetst werdén. De schuld wordt geweten aan den wisselwachter, die de boomen niet tijdig genoeg zou hebben laten val len. VERDRONKEN. C. F. te Groningen, die lijdende was aan toevallen, Is toen hij een boodschap deed, in een sloot aan den Adorperweg gevallen en verdron ken. ROODVONK. Aangezfen zich in den laatsten tijd gevallen van roodvonk in de gemeen te Koog aan de Zaan voordeden en bet aantal dezer gevallen in de laat ste dagen «enigermate toenam, heb ben Burgemeester en Wethouders ter voorkoming van uitbreiding en ter desinfieciie der lokalen de tijdelijke sluiting dor openbare en bijzondere scholen gelast. Dit de Amstsrdamscbe en Haagsche Brieven aan verschillende bladen De Haagsche briefschrijver van de ...Goudsche Courant" vraagt, waarom daar en in andere groote steden niet gevolgd wordt het systeem, dat in Amerika wel gehuldigd wordt, waar de politieman op straat contact kan krijgen niet het politiebureau door middel van een licht teiephoontoestel en stopdraad dat hij bij zich draagt. Dit stelsel werd in Detroit (Vereemg- de Staten) toegepast om don politie man te controleeren, „maai- aldus schrijver het lijkt mij ook van groot nut, dat de ordebewaarder op doeltreffende wijze hulp kan ontbie den. (Het tegenwoordige systeem laat te wenschen over en heeft tegen, dat inbrekers bijv. het alarmblazon zelf ook booren). Nu schijnt het mij van overwegend belang, dat de politie man zich zoo veilig mogelijk weet en in gevaarlijke omstandigheden, daar om zeker is van spoedige en afdoende hulp. En daarom vraag ik mij af, of niet *-en gelijke methode te volgen ware als bij het alarmeeren van de brandweer, die op een groot aantal punten der stad te ontbieden is. Kan men niet evenzoo politieschol Ion op richten Zeker zal de politie dan wel eens voor niets worden gealarmeerd, maar dit overkomt de brandweer ook vrij dikwijls en men zou op dit kwa- jongenswerk gevangenisstraf of hech tenis in plaats van een boete Kunnen stellen. Terwijl bovendien het feit, dat de politie wel eens voor niets zou komen, niets afdoet aan het groo te nut, dot zij vlug ter plaatse is, wanneer het wel noodig fa F.r zou misschien ook nog een opvoedend ele ment in zitten liet publiek zou in meerdere mate de overtuiging krij gen, dat de politie er is om hulp te verleencn aan het goedgezinde pu bliek en daarvan dus de vriend moet zijnnog te veel wordt deze overtui ging gemist Ik geef mijn denkbeeld voor beter, maar hot is wellicht der overweging waard." De Hagenaar van de „Prov. Gron. Ct" schrijft o.a- Het feit, dat H. M. de Koningin in het begin van liet volgend jaar 121/2 jaar als zoodanig zal hebben gere geerd, schijnt niet onopgemerkt te zullen blijven. Eenige verconigingen, vooral uit den arbeidenden stand, hebben zich reeds met elkander in verbinding gesteld om, zoo mogelijk, de Koningin een hulde aan te bieden ln den vorm t an een optochten er zijn. naar men beweert, ook andere plannen in bewerking. Juist op onzen nalionalen onafhankelijkheidsdag, die, behalve door het wapperen van driekleur en oranje-wimpel van stads toren, raadhuis en enkele openbare gebouwen, als gewoonlijk onopge merkt te voorbijgegaan, moet over die viering van hot Koningkuie-jubi- leum een voorloopige vergadering hebben plaats gehad. Maar er ziju nog geen bij zond er heden over uitge lekt De Amsterdammer van dit blad heeft het over do ingediende verorde ning op de 9-urige winkelsluiting. Hij schrijft Een dwaasheid. Koffiehuizen val len niet onder de 9-uurs-siulting en blijven dus open. Daar zijn doorgaans ten gerieve van de bezoekers, siga ren, taartjes, reepen chocolade en andere kleine versnaperingen te krii- gen en ook dit wordt niet tegenge gaan. Edoch, als die versnaperingen worden gekocht om meegenomen te worden, heeft de politie het recht om handelend op to u-eden en proces verbaal op te maken koepor, die dezo kleinigheden ln zijn zak steekt Neen. tegen dan café houder of zijn buffetchef of zijn keil- ner. die de waren heeft geleverd en natuurlijk machteloos staat tegen over den bezoeker, die in plaats van een taartje m zijn mond te steken, het in zijn zak steekt Dat wordt „dievenwork" voor de politie, die na nogen uur 's avonds alle winkelstraten zal moeten afdra ven om te zien, of nog ergens een winkel licht op heeft, om er dan een inval te doen, en een spiedend oog moet laten gaan door alle café's, tap perijen. lunchrooms, Weinstobben. enz., om te voorkomen, dat een t> zoeker een sigaar koopt en in /ijn z steekt, een oliebol mee naar hu noemt, een pakje chocolade wegm< feit, om er vrouwlief mee tc err sen, als hij wat al te lang in 1 koffiehuis is geblevenenz. Het tot een verdubbeling -'an ons politi korps moeten komen, indien de nien wo regeling van kracht wordt man- ik heb op het oogenblik nog wel zoo veel vertrouwen in liet gezond vol stand van den raad. dut dezo om met de nieuw ontworpen regeling nl< zal medegaan. Want, werkelijk, dr tirannie, die daarvan het gevolg zou zijn en waarvan ik slechts een paar humoristische voorbeelden gaf, zon onduldbaar worden. VESTIGING EENER LANDBOUW- HOOGESC HOOI- Hot Nederlandsch Instituut van Landbouwkundigen heeft ingevolge opdracht der algemcene vergadering een enquête onder haar leden uitge schreven over dc vraag, of de Land- bouw-hoogeschool, die men eerlang in ons land hoopt te zien verrijzen, gevestigd moet worden iu een univer siteitsstad of niet, en of deze hoogc- scÏhjoI een geheel zelfstandig karak ter moei dragen dan dat zij aan een universiteit of andere inrichting van hooger onderwijs verbonden zou moe ien worden. Bovendien kon men zich er over uitspreken, ol men de tegen woordige Rijks Hoogcre Land-, Tuin en Boschbouwschool tot Landbouw- lioqgeschool verheven wilde zien, en dan te Wageningen gevestigd. Ziehier het resultaat dezer en quête Van ie 90 leden, woonachtig in Nederland, zonden 70 dc lijst met vragen terug-, doch 5 wilden hun oor deel niet afgeven. De 65 ontvangen antwoorden zijn aldus te groepeeren a. Verheffing der Wageningsche in richting tot Hoogeschool 29.2 pCt. b. Verplaatsing der inrichting naar een universiteitsstad 70.8 pCt c. Een afzond, riijk.' hoogeschocl 69 pCt. d. Een geheel van Landbouw- en Veeartsonijhoogeschool 22.2 oCt. e. Een landbouwkundige faculteit aan een universiteit 7.8 pCt. f. Een landbouwkundige faculteit aan de Technische Hoogeschdol 1.5 pCt. Op 24 November zal de verec: 'ging te Utrecht een algemcene vergade ring houden ter bespreking van deze aangelegenheid. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN ft 30 Cts. per regel. Hij üshrek asn eetiust Or. Hommel's Haematoyen 1 Snelle zekere werking 20-jarlg twace» WAARSCHUWING I Men vrage uitdrukkelijk den naam Dr. HOMMEL JÉ Persoverzicht DE PAPENDRECHTSCHE ZAAK. Ook hot Weekblad van het Recht verzet zich tegen de aangekondigde uitgifte van het volledige rapport der psychiatrische deskundigen met een inleiding van prof. Jelgersma. Het hlad schrijft: „Wij hopen, dat deze publicatie deze week - niet zal geschieden. Op zichzelf is de in druk verspreiding van dit rapport reeds zeer bedenke lijk. Do daarin over vele personen opgenomen beschouwingen behoeven niet nog. meer algemeen bekend ge maakt te worden dan reeds jammer genoeg, het geval geweest is. Een nan de justitie uitgebracht rapport be hoort aan de justitie Tegen openbaarmaking in een we tenschappelijk vakblad zal wel nooit bezwaar gemaakt worden en behoeft geen bezwaar gemaakt te worden. Doch tegen een nlgemeen verkrijg baar stellen als hier in het voorne men ligt behoort de justitie zich te verzetten Wij vertrouwen althans, dat wat hier staat te geschieden do goedkeuring van het Arnhcmsche hof niet aal wegdragen en wij hopen dat, zoo noodig, van hel hof een waar schuwing aan de deskundigen zal uitgaan om aan hun voornemen geen gevolg te geven. Doch de aangekondigde pnblicatl® draagt nog een ernstiger karakter. Aan het rapport zal voorafgaan een inleiding van pref Jelgersma Wat zal die inleiding bevatten? Vermoe delijk een beschouwing ter bestrij ding van hetgeen van zoo vele zijden over het rapport geschreven is. Daar - door kan invloed geoefend worden op do nog te nemen beslissing van het hof, kunnen argumenten aangevoerd worden, waazwer in de rechtszaal niet meer kan worden gedebatteerd. Wij begrijpen, dat prof. Jelgorsma, gcjirikkMd door veler aanval, naar de pen grijpt ter afwering. Doch wij willen vragen zou het niet beter en passender zijn thans te zwijgen tot dat het hof gespt- t.en heeft? Adhuc sub judice lis Wanneer straks prof. Jelgersoa zal hebben gespro ken, zull-ai weer anderen met. hun bezwaren komen, misschien de ver dediging zich verplicht rekenen haar stem to doen booren. En zoo zal, ter wijl het hof beraadslaagt, de strijd in do pers nog weer feller gevoerd worden. Indien de aangekvruligde publica tie thans mocht doorgaan, zou een nieuwe fout gevoegd worden bij de velo, die in de Pnpendrechtsch© zaak gemaakt zijn. Wij hopen en vertrou wen, dat prof. Jelgersma met wnt hij te zoggen heeft, zaü wilton woelt? ton, tAc nadat hot hof zijn airroet ge- wezen heeft", t Algemeen Handelsblad voegt dawv aan toe Naar aanleiding van het boven*'

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 6