NIEUWS» en ADVERTENTIEBLAD. 28® Jaargang. No. 8412 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. DONDERDAG 24 NOVEMBER 19:0 A HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN AD VERTENT1ÊN: per drie maanden: Van 1—5 regels 50 Cts.: iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor HaarlemA j i' 7 iiftf Haarlem van 1—5 regels 1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regeL Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Bij Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente)1-30 Advertentie» van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing: Franco per post door Nederland,1.65 (gyijT.'WsS ^9 voor plaatsingen a contant mSsSzX£!lad,'voor Haarl'ewi i I i M7H Reda<:,iE Administratie: Groote Houtstraat 53. de omstreken en franco per post ,0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie600en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. D1I NUMMER BLSCv-rT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERS1E BLAIV AGENDA VRIJDAG 25 NOVEMBER. Schouwburg: Openbar© vergadering 8 uur. Proveniershuis: Tentoonstelling, 10 tot 4 uur. De Kroon: Algen» verg. der „IJs club voor Haarlem en Omstreken,' 8 1/2 uur. Stüuteieuws Om Ons H tin. In het Twee<ie BLul van dit num mer vinden oru© lezei© een artikel „Brieven van het. 34ste Raadslid" n de rubriek Oni Ons IKen KRIENCi-CONCERT. In de concert-zaal van de „Verc©- niging", die óök wet het balcon be- treft, geheel vol was, gaf het strijk orkest van het H wrlemsch Muziek korps onder de eiQjuente leiding van den directeur, don heer C. P. W. Kriens, de eerste van de vier concer ten, die den vorigen wiuter zoo een groot succes hadden, en dat ditmaal in niet mindere m-tte heóben zullen. Want deze eerste avond bewees al hoe er genoten werd; aandachtsvol was de stemming, stil-genieten stond op veler gezicht en na 't einde van ie der nummer klonk hartelijk-luid een langdurig spontaan applaus. Het moet gezegd worden, dat het pro gramma met veel zorg samengesteld was. en ook met groote toewijding word uitgevoerd. Een hoogtepunt werd we] bereikt voor do pauze in Beet hoven's heerlijke Romance in F., waarl i de how H. Ferwerda, evenals in Naché's Zigeuner Tanz, op zeer te loven wijze ae viool-sodi speelde. De streek van den heer Ferwerda ge- tuigl van groote bescliavmg; het ede le, dut zijn toon heeft, doet hem voor al ten goed Beethoven-vertolker zijn. Al boden deze werkjes ons persoon lijk het meeste genot; met grooten lof kun ook melding gemaakt worden van de uitvoering vaji Ch. Kriens' Jr. orkest-suiic, „lu Holland," waar elk tier deelen, de Morgen op de Zui derzee, De molen, Avondklanken en de Klompendans een eigen karakter gegeva werd, van Mendelssohn's Krtegs Marsch der Priester a us „A- thalia", van Nicolaï's ouverture „Die lustige Weiber von Windsor." Het program na de pauze opende met ltossini's geniale „Guillaume Tell'-ouverture. Het dient Kriens en zijn musici nagegeven, dat het gahee- le werk van begin tot einde geen en kel onduidelijkheidje hooren liet;in de polyplione gedeelte was iedere klank nog volkomen te onderscheiden, en de schitterende finale werd met groot meesterschap uitgevoerd. Schumann's „Abendlied" en „Trau- »nera" deden weer 'n ernstig-piiech- tigo suite-stemming over de luisteren den zinken, die Komzak's „Wiener Plaudereieu" evenwel geheel weg vaagden. De 36-liedjes-combinatie oogstte veel bijvoJ, en het publiek keerde welvoldaan naar huis. Het was con mooie avond. Werk vüör de Kinderwe t- teiL Ons is gevraagd, of de negenjarige Mooij, die in een onbewoond huis in liet Kenaupark kloinighedeu weg nam, dooi baldadigheid brand sticht te in de ouderlijke woning en nu pas weer met gekaapte appelen thuis kwam, niet onder de Kinderwetten valt. Dat is inderdaad wel het geval en binnenkort gaat bij dun ook naar de tuchtschool. DE INSPECTEUR VAN RECHERCHE. Naar wij vernemen, heeft de heer C. F. Keinpera ontslag aangevraagd als inspecteur van de recherche. Hij zal zijn inspecteursplaats iu het, corps weer iunenien. Naar verluid wordt is de heer G. A. van der Beek, inspecteur van politie, thans voorgedragen om benoemd te worden tot inspecteur van de re cherche. Examen v r ij e- en orde-o e- feningen. Geslaagd te Amsterdam de dames C. Sernee, van Haarlem, en M. J. Wajon, van Velseu. KLE1N-N IJ VEREN NAAR BRUSSEL Toen diit onderwcp Dinsdag in „Om Ons Heen" weird behandeld, ontbrak het achtste rapport, dat van me ubelm aker-stoffeerder. Daaraan wordt nu ontleend, dat de inzender verschillende houtsoorten, afkomstig uit Canada en van elders heeft gezien, welke uitmunten door bijzondere breedte of structuur, ver der verschillende artikelen voor meu- belbékleeding en behangerij op mooie nieuwe dessins in reods bekende stof fen. Op 't gebied van werktuigen en ge reedschappen merkte hij veel belang rijks op, hoewel verschillende arti kelen hem te gecompliceerd leken. Er waren ook verschillende artikelen, waarvan hij het bestaan niet kende en die hem van veel nut kunnen zijn. Over 't algemeen kreeg deze bezoe ker den indiruk, dat de Hollanders zich meer op 't degelijke, de Belgen zich meer op 't chique toeleggen. Veol heeft hij geleerd van een lie-: zoek aan eenige groote meubeflmagu- zijnen, zijn reis is voor hein van veel zijdig nut en voordeel geweest. Vorst! Met Oostenwind heeft het vannacht flink gevroren vaarten en slooten waren met ijs bedekt. Dieven aan 't werk. Een bewoner van den Kamperein gel waaischuwde een agent, dat in een open poort, naast zijn woning, twee personen geweest waren, die er niet hoorden. Het bleek, dat een zin ken afvoerpijp losgetrokken was. Op het Zuider Buiten Spaarne is een stuk lood van een deurkozijn weg genomen. Uit een schuur op den Kampersin gel werden twee gedragen winter jassen ontvreemd. Ook van een pomp op een hofje aan de Eendjespoortstraat is lood gestolen. ..Het heilige woud". Het geestige tooneelstuk „Het hei lige woud" werd gisteravond weer door de Rotterdammers hier ten toonecle opgevoerd. Het was de 2óste uitvoering van dit stuk. De Schouwburg was flink bezet en het tpel uitstekend. Mevrouw Van Eijsden—Vink ont ving een bouquet N achtveiligheidsdienst. Op de Dreef en den Raumsingei zijn aan verscheidene perceel en de plaatjes van den „Nachtveiligheids dienst" stukgegooid en afgetrokken. Heling. Vanmorgen vroeg is op liet Begijn hof aangehouden J. D., wiens gevan genneming door de justitie was ge last, wegens verdenking van heling der zakken aardappelen, onlangs bij het lossen eener schuit gestolen. Faillissementen. Door de Arrondi&sements Recht bank alhier is bij vonnis d.d. 24 No vember 1910 in staat van faillisse ment verklaard L. A. van Dalsuin, koopman in dames-modeartikelen, wonende te Zaandam. Rechter-connnissaris Mr. W. H. van Nes van Meerkerk. II a a r 1 e ra—H. F. C. Het bestuur van H. F. C. heeft rich thans neergelegd bij het besluit van den Nederlandschen Voetbalbond, zoodat de wedstrijd Haarlem—H. F. C. op liet veld van H. F. C. gespeeld wordt. Uit de Rechtszaal MISHANDELING. Do Schalkwijker koopman C. J. B. is beschuldigd, dat hij op den 17en September van dit jaar zekeren J. Haak met een open mes in den schou der gestoken en hem den linker duim bloedend verwond heeft. Haak vertelde het geval zooals 't bij dag vaarding ten laste gelegd was. B. en Hangjas hadden ruzie, toen hij Haak daarnaar kijken kwam. vloog B. op hem toe en stak hem. 14 dagen lang heeft hij er last van ge had. B. gaf oen ander verhaal. Hij ontkende beslist met een mes gesto ken te hebben; zelfs heeft hij er nooit een bij zich. Hangjas herinnerde zich de zaak niet goed meer; zijn verkla ringen kwamen nogal eens in strijd met die welke hij voor do politie af legde. Hangjas zei, niet veel op B. gelet te hebben; hij had te veel te doen met den zoon van B., die ook al in de vechtpartij betrokken was. Haak ontkende, door een ander dan door B. zelf gestokeu te kunnen zijn. Daar con der getuigen niet ver schenen is, wordt de zaak tot Donder dag 8 December uitgesteld. DIEFSTALLETJE. De arbeider G. J. v. tL B., te Llsse, had zich te verantwoorden wegens 't op 15 September wegnemen van een hoeveelheid plankjes en paaltjes too- behoorende aan den bloemist G. F. v. d. Horst, aldaar. Beklaagde bekende het feit, maar merkte op, dat hij recht op dat hout had. De eigenaar van der Horst ver klaarde evenwel anders; de 7 plank jes en 7 paaltjes, waarover het Itier gaat, mocht hij in geen geval moe- nemen, Beklaagde beweert, dat bier hoogstens van „misbruik van goed heid" gesproken kan worden; hij heeft er volstrekt niet aan gedacht diefstal te plegen. Indertijd heeft be klaagde wel vergunning gekregen hout uit dat schuurtje te gebruiken op het werk aldaar, maar bekl. had die vergunning zoo begrepen, dat hij de plankjes en paaltjes we] mee naar huis nemen mocht ook. Mr. Hoyer achtte hel oogmerk van wederrechtelijke toeëigening bewezen en eischte een maand gevangenis straf. EEN SLAG IN HET AANGEZICHT. Do Amsterdammer B. K. heeft op 18 Aug. 's avonds den hotelhouder R. Gijsbregtse op den openbaren weg te Zandvoort zonder de minste aanlei ding een slag in het aangericht ge geven. Beklaagde was niet verschenen om verklaring van zijn zonderlinge han delwijze te geven. De getuigenverida- ringen waren evenwel overtuigend. De subs. off. van justitie eischte ]20 boete subs. 5 dagen hechtenis. CHAMPIGNONS ZOEKEN. Het champignons-zoeken schijnt ook al tot twist aanleiding te kun- neu geven. De Wijk aan Zeeër koop vrouw Anna Brums was op den 19en September champignons zoeken, en terwijl ze daarmee bezig was, kwam de Beverwijker W J. van L. op haai' af. De koopvrouw verzocht hem volgens haar zeggen de cham pignons niet stuk te trappen, daar zij zo voor Haarlem uoodig Lad. v. L. scheen niet van zins aan dien wensch te voldoen. Een twist ontstond, mej. Bruias trok de klomp uit, vloog op Van L, toe en ontrukte hem zijn mandje, maar Van L. gaf haar een hevige» trap tegen het onderlijf, waarvan zij dagenlang pijn gehad heeft, en zelfs nu nog niet geheel ge nezen is. Hieivoor had Van L. zich te ver antwoorden. Hij ontkende pertinent vrouw Bruins gescliopt te hebben; hij heeft haar met hand noch vinger aangeraakt. Beklaagde Is zeer opge wonden; aan 't eind van zijn betoog roept hij uit: ,,Zc is vatbaar voor 5 oenten", waarmee hij waarschijnlijk wil te kennen geven, dat zij onwaar heid spreekt. Beklaagde heeft een tweetal getui gen A décharge meegebracht, die ln 't voordeel van Van L. verklaren. An dere getuigen hebben evenwel de Bchoppeoide beweging gezien, die be klaag.' maakte, en ook dat daarna de vrouw op den grond viel. Mr Hoyer achtte de ten laste ge- legde feiten wettig en overtuigend be- en, en cischto 1 week gevangenis straf. Beklaagdo betuigde nogmaals zijn onschuld. „Het is broodnijd" zei hij. EEN RUW HEERSCHAP. De Wormer visscher E. G. heeft op den 4en September in dronkenschap den burgemeester van Ilpendaru, den heer W. Stoip, bdeedigd, door dezen o.a. do woorden toe te voegen: „Al ben je honderdmaal burgemeester van Ilpeadam, Ik heb maling aan Je. Als je me uanraakt, sla ik je de her- sens in." De burgemeester maakte proces- verbaal op, en liet den dronkaard naai' 't arrestan (en-lokaal overbren gen. Daar vernielde G. nog het pri- i vaat. Van beide handelingen kon G. zich nog maar heel weinig herinneren; hij j was toen te beschonken. Mr. Hoyer achtte beide feiten vol komen bewezen en eischte 1 maand gevangenisstraf. Beklaagde is reeds meermalen voor weerspannigheid en huisvrede-breuk veroordeeld. IJZER-DIEFSTAL. De jongelieden Ch. J. II. en Berns. V., resp. anthracietwerker en bak kersknecht, beiden te Haarlem, heb ben op zekeren dag onder de gemeen te Bloemendaal, wat ijzer weggeno men, dat eigendom van de gemeente Haarlem is. Beklaagden zeiden de stukjes hier en daar gevonden te hebben; ze hebben ze in de zakken gestopt, en waren van plan te vragen of ze dat ijzer hebben mochten. Voor ze evenwel aan dat voornemen uitvoering konden ge ven, ontmoetten ze den buitengewoon gemeenteveldwachter Corns. Hobo," die hen visiteerde en proces-verbaal opmaakte. De veldwachter verklaarde tevens, dat de stukjes ijzer op verboden ter rein lagen; er staan bordjes met „Ver boden toegang" bij alle toegangen. Hobo ontkende, dat het ijzer slechts weggeworpen waardeloos goed was. Mr. Hoyer eischte tegen ieder der beklaagden 4 boete, voor H. te ver vangen door 8 dagen hechtenis en voor V. door 1 maand tuchtschool. Mr. Smit refereerde zich aan hei oordeel van de rechtbank. [Zie yerder Stadsnieuws ouder laat- ste berichten]. Uit de Omstreken SANTPOORT. Woensdagavond hield Ds. W. Bax Sr., uit Haarlem, in het logement „de Wijman" voor oen talrijk opge komen publiek eene lezing over „De zedelijke, beteekenis van het Algemeen Kiesrecht". Zijne boeiende, rnet gloed en Jeug dig vuur uitgesproken rede werd met groote aandacht gevolgd. In korte trekken wees spreker op het recht, de billijkheid en de gevolgen van het Algemeen Kiesrecht voor de arbei dende klasse. Van de gelegenheid tot debat werd door de hoeren Reitsma en Van der Lijn gebruik gemaakt. HAARLEMMERLIEDE. In het Noorder Spaarne onder deze gemeente bij do houtzagerij „Het Vliegend Hert", Is vanmorgen drij vende gevonden en daaruit gehaald het lijkje van een pasgeboren kind van het mannelijk geslacht. De Staatscourant bevat de Konink lijk goedgekeurde gewijzigde statu ten van de Boerenleenbank, te Hout- rakpolder, gemeente Haarlemmerlie- dc en Spaarnwoude. .•rit. 1 zal voortaan lulden als volgt „De vereeniging draagt den van Boerenleenbank. Zij geve; tigd te Houtrakpolder, gemeente Haarleuunerliede en Spaarnwoude, provincie Noord-Holland, en strekt zich uit over den Houtrakpolder en den Grooten IJpoldcr, gemeente Slo ten, het westelijk gedeelte van den Grooten IJ polder, begrensd door den Spaai ndamschen dijk, Molenweg tot do Hembrug." HEEMSTEDE. N. C. G. O. V. AFD. HEEMSTEDEi Eerst© winterlezing. Deze vereeniging opende Woensdag avond haar campagne door als spreek ster te doen optreden Mej. H. W. Crommelin, van Zeist, met bet onder worp „Onze onafscheidelijke metge zel". üp do gebruikelijke wijze werd de vorgadering geopend door den voor zitter der afd.. Dr. G. C. Burkens, n.l. met gezang en gebed, daarna het woord gevende aan Mej. Crommelin. Dcz© las voor een gedeelte uit den Profeet Hagaï en uit het Evangelie van Johannes. Als wij op een zonnigen dag buiten wandelen is er daar een, die ons 6tecds vergezelt, n.l. onze schaduw, Zal onze schaduw ons vergezellen, dan moet aaar zon ziju. Echter is daar iets, dat ons altijd vergezelt en dat is onze invloed- Steeds heeft een meiisch invloed. Sluiten wij voor een oogenblik God builen de kwestie, dan is (leze invloed meestal verkeerd, 't is de invloeu van het onreine op bet rei- no. Maakt iets reins, iets onreins schoon Neen immers, maar hot rei ne wordt mede onrein. Zoo in het na tuurlijke ak in het geestelijke. Be schouw maar eens een koffiepraatje, maken de dames daar elkaar zooveel beter Daar Is echter een tweede invloed, doch nu sluiten we God niet buiten en den vinden w«, wat in het laatste deel van Johannes, ons zoo pakkend beschreven wordt. Een keten van zes schakels, die elk de volgende tot Christus brengen. Onze invloed is onze onafscheidelij ke metgezel. Daarom komen wij tot de vraag Hoe is onze invloed 7 Een wijd veld ligt nu vóór ons. Slechts een enkele greep willen wij doen. n.l. de neertrekkende invloed van den grooten M e n. Die m e n houdt er verdervende ge woonten op na, waaronder de drink gewoonten een groote plaats innemen. (De N. C. G. O. V. strijdt tegen heerschende drinkgewoonten;. Hoe wordt nu iemand tot een dronkaard Grondoorzaak de meening van men, de gewoontedienst. Van de wieg tot hot graf vormen de drinkge woonten een bijna onafgebroken ke ten. Geboorte-drank, Doop-id., komen op een ambacht, ook daar de drank, kerkelijke plechtstonden, huwelijk, jaardag, koopmanstransactie, alles ruim met ulcohol overgoten tot ein delijk bij het begraven weer de drank- flesch aangesproken wordt Een ma tige berekening leert, dat per jaar en per gezin in ons land voor 130 A 150 gulden verdronken wordt Naast de drinkgewoonte de drink- dwang, die onder werklieden volgens onpartijdige verklaringen, nog zeer vaak voorkomt. Er is in den mensch een satanische lust, om een ander af te breken. Slechts Gods genade Is ln staat dezen satanischen lust te over winnen en te bestrijden. Zij, die op den rots va,n Gods gena de veilig en wel staan, hebben ande ren gedwongen door de liefde van Christus tot dien veiligen rots gaan, want ware, duurzame kracht wordt alleen gevonden in Christus Je zus. Deze kracht was die der voorman nen zoo in Engeland, als in ons laud. Prof. Valetou, Ds. Adema van Schel- tema worden herdacht. Toen Btonden zij alleen met hun God, nu wordt het streven gewaar deerd. ln 1862 begon de beweging in Am sterdam en nu zijn er ruim 20,000 le den in Enkruteia, d. i. de Bond van Prot. Chr. Drankbestrijder ereeui- gingen in Nederland. Het totale aan tal aangesloten onthouders bedraagt pi. min. 40,000. Klein getal en toch groot. Met enkele voorbeelden wordt de invloed van een persoon aangetoond, zoo op mauischappelijk als geestelijk terrein. Dat niemand nu zegge ik heb niet zooveel Invloed. Invloed heb bel- we bepaald. Let eens even op de gehouden proefstemmingen. Overal was de meerderheid, soms de groote meerderheid voor het „Weg met den drank I" Er ontstaat een onthouders publieke opinie. Vakbladen van kroeghouders gaan spreken van een dreigend gevaar 1 Wij zeggen Nu gaat het eerst goed wor den. Beide -::<len van den invloed zijn bezien I Aan welken kant staat gij nu 7 Aan den kant van den gewoonte- dienst of aan dien der strijders? Aan welke zijde zou Christus staan? Wat zegt gij Ik waardeer uw stre ven, doch voor mij is het niet noodigl Gij kunt niet waardeeren, want gij hebt dat streven niet begrepen. Voor alc. dranken wordt per jaar in ons land voor 30,000,000 uitgegeven en voor zending 50 000. Wilt gij ons niet helpen te roepen „Weg met den drank 1" De groote kracht zit In het persoon lijk werk. In Ierland is in f909 een beweging ontstaan, die genoemd wordt „vang mij een kameraad" beweging. Hierdoor zijn ln één jaar 100,000 geheel onthouders gewonnen. De kroegen merken het De rechtban ken evenzoo. Een opperrechter ver klaarde, dat in Llmmerich het oan- tal arrestaiies_voor dronkenschap in één Jaar met 70 is verminderd. Als een wild vuurtje gaat het. door Engeland en lk geloof, dat het de j eemge doeltreflende methode is. j Zelf werken, ieder persoonlijk staande in de bracht van Christus om anderen te wijzen op Jezus, tot Hem te brengen, wat verloren is. I Sommigen zeggen die arbeid der onthouding is zoo eentonig, je moet altijd met niet komen, we doen lie ver aan zending enz., dan breng Jo iets positiefs. Als antwoord geef ik een beeld. Als meisje op kostschool, moest ik met enkele anderen een ver waarloosd doel van den tuin ultwle- den. Enkele uudereu waren bezig ro zen te planton. De laatste» vonden het werk van de eersten vervelend én een tonig. „Wel", zei spreekster, „als je allen waart komen helpen wieden, dan waren we allen aan het rozen planten." M. a. w. als allen komen medestrijden, dan kunnen we spoedig van hel uegaüe\© overgaan tot het positieve. Als ieder onthouder per jaar één onthouder wint, is ons land in zeven jaar drankvrij 1 Gebruiken wij allen onzen Invloed aan die zijde, waar God dien hebben wiL De pastor loei Ds. Wolters sloot met dankzegging en gebed. Was de opkomst al niet bijzonder groot te noemen, vertroostend was, dut 80 A 90 procent der bezoekers geen onthouders (georganiseerden) waren. Dat zij het allen spoedig worden HAARLEMMERMEER. Tengevolge van den velen regen en den daardoor week geworden bodem ondervindt het grondvervoer van Nieuw Vennep af naar Oude Wete ring, ten behoeve der spoorweg wer ken, vele moeilijkheden. Door liet voortdurend verzakken der rails komt net verscheidene ma len voor, dax er groudwagens derait- leeren, waardoor niet alleen de wa gen veel materieele schade bekomt, maar waardoor ook de werkzaamhe den stagnatie ondervinden. Woensdag gebeurde dit zelfs drie maal op één dag. Men hoopt op droog wéér en wat vorst, waardoor do werkzaamheden met verdubbelde kracht voortgezet zullen worden. IJMUIDEN. Haringvisscherij. Onze correspondent schrijft De baringvisscherij loopt ten einde. De van de laatste reizen terugkeeron- de loggers en bomschuiten worden opgelegd en de sloom loggers worden voor de trawlvisscherij uitgerust. Het is een gunstig hanngjaar ge weest De prijzen zijn in vergelijking met vorige jaren steeds vrij hoog ge weest en de vangsien goed- Alleen rijn door enkelen gevoelige verliezen geleden door het verspelen van groote hoeveelheden netten, b'j de veelvuldige najaarsstormen. V issoh erijbelan gen Onze correspondent schrijft De afgevaardigde ter Tweede Ka- mor voor Beverwijk, de heer Pas- stoors, wraakte bij de behandeling der interpellatie-Blooker inzake de retributie-heffing voor den Rijks- vischafslag te LJmuidcu, het bureau cratisch optreden der Regeering in belangrijke visscherijzaken en het negeeren van deskundigen. De Minister van Waterstaai, Mr. Regout, beloofde een commissie van advies in het leven te zullen roepen, die bij belangrijke aangelegenheden gehoord zou worden. Thans is door Z. F.xe bepaald, lat die commissie zal bestaan ui: vijf personen, vertegenwoordigende a den vischhandel b. de IJmuider reeclerijen c. de harinpeederij en -handel d. de kust visscher ij, cn e. de beugvisscherij van elders. Voor lederen tak zal een voor dracht van deskundigen worden op gemaakt, waaruit de Minister eer.e keuze zal doen. Binnenland MARITIEM-MUSF.UM PRINS HEN DRIK. Do N. R. Ct. schrijft: Bezoekers van de Brusselsche ten toonstelling, zullen zich herinneren de daar bijeengebrachte verzameling van scheepsmodellen, waaronder zeer fraaie, ingezonden door reede-tijen en scheepswerven In en nabij Rotter dam. Nu deze modellen weder u.iar hunne eigenaren zullen terug keer en, heeft onz© burgemeester een poging gedaan om ze in bruikleen te verkrij gen voor het Maritiem Museum Prins Hendrik, welke poging tot resultaat heeft gehad dat de firma Smulders Werf Gusto" te Schiedam e©- nlge scheepsmodellen aan het. Mu seum in bruikleen zal afstaan, dat de Rotterdamsche I-loyd gedurende ©enige maanden het model van het dubbelschroefmailstoomschip „Sin- doro" terzelfder plaatse zal tentoon- ]en, en dat de firma Wm. H. MülleP en Co. rich met groote onbekro mpen heid bereid heeft verklaard, om vant het aan haar toebehoorende s.s. „Grftngesberg" een nieuw model te laten maken, en dat aan het Museum aan te bieden. DIEFSTAL. J. B. te Opperdoes (N.-H.), die des tijds met zijn broer Piet den ontvluch ten Frans Rosier heeft aangehouden, ls beschuldigd een koe te hebben ge stolen. Toen men hem naar Alkmaar wilde overbrengen, trachtte hij zich door een trein te laten overrijden. De politie belette zulks echter. (Tel.) DE PAPENDRF.CHTSCHE STRAF ZAAK. In de huishoudelijke vergadering der Vrijzinnig Democratische KAes- veroeniging te 's-Gravenhage, deelde de voorzitter, mr. Merchant, mede, dat het plan bestaat zoo spoedig mo gelijk na de uitspraak van het Arn-

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 1