HAARLEM'S DAGBLAD. TWEEDE BLAD. Clariel's Huwelijk. DONDERDAG 24 NOVEMBER 1910 OM ONS HEEN No. 1258. Brieven van het 34ste Raadslid Aan de Kiezers. Daar gij menschelijkerwijs gespro ken niet vóór den volgendon zomer, wanneer een dorde van den Raad periodiek aftreedt, ter stembus zult worden geroepen, acht ik het nuttig, waarde kiezers, nu en dan eens met u van gedachten te wisselen, opdat de band de geestes, die ons moet verbinden, ni-ot verslapt. Tot uw eer moet tk zeggen, dat gij het ons, Raadsleden, niet al te moei lijk maakt. Iedereen, die een ander tot een post van vertrouwen be noemt, wil hem nu en dan wel eens tien en booren gij evenwel roept ons in de kiesvereenigimgen nimmer ter verantwoording en versohij nt zelfs nooit in onze openbare vergade ringen. Uw aard, waarde kiezers, is goedig. Zoodra gij ons gekozen hebt, is hot u verder wèl. Hoogstens prut telt gij in een hoekje tegen een paar vrienden over een besluit, dat ,,ze" (dat zij wij Raadsleden dan) weer genomen hebben en op het allerergst grijpt gij naar do pen en stuurt een ingezonden stuk naar de courant. Verder gaat uw contróle niet Kie zers. gij zijt een gemoedelijk corps Maar ge moogt het ook zijn Wij Raadsleden doen, al zeg ik het zelf, ons best, ja ik durf zeggen, dat wan neer wij ons zelf niet betaalden den vorm van een diepgaand besef, dat wij nuttig arbeidzaam zijn, do onnoozele rijksdaalder, dien de ge meenlekas ons schenkt, tegen kosten, moeite en tijdverlies in 't geheel niet zou opwegen, zoodat gij, waarde kie eers, dik bij ons in 't krijt zoudt ko men te staan. Of is het maar nie mendal, 's Woensdags oiu de veer tien dagen, na op eon draf je koffie to hebben gedronken, te lialf twee pre sent te wezen op het Binnenhof, om daar te debattecren, of wat. nog veel zwaarder is te hooren debat- teeren tot vijf uur of half zes Behal ve wanneer we op zoo'n middag iets noodigers voor ons zelf hebben te doen, in welk geval we zoo vrij zijn En ik zeg u, daar heers chit in zoo'n Raadsvergadering discipline. Ieder een spreekt er, om zoo te zeggen, bij de gratie van den presidialen hamer. Raak je, wel, '1 kan den beste gebeu ren, een beetje uit het lood van het onderwerp, bons.... de voorzitter laat den hamei' vallen en verzoekt je, bij de zaak te blijven. WU je voor do derde maal het woord voeren, omdat do andere sprekers hoe is 't toch mogelijkmaar niet begrijpen kunnen, dat je het bij 't rechte eind hebt, dan moet de bijzondere vergun ning van den Raad daarvoor worden gevraagd. Voortdurend zitten we, om zoo te zeggen, onder den hamer. Is het dan wonder, dat we ons schadeloos stellen, zoodra onze voor zitter en zijn hamer tijdelijk van el kaar afscheid nemen Dat oogenbtik is daar, geachte kiezers, zoodra de stemmingen beginnen. Dan verlaat de voorzitter zijn plaats, zet zich aan het kleine stomtafeltje, de twee loden van den Raad, aan wie dien middag het voorrecht van de stemopneming te beurt valt. nemen aan datzelfde tafeltje bun zetels in en de hamer ligt op de tafel van B. on W. op non-actief, terwijl do voorzitter zelf druk bezig is met hot oplozen van namen van de stembriefjes. Nu of nooit, denken wij Raadsle den, do moesten steken een sigaar op en daar een rookor ook behoefte heeft aan een gezellig praatje, staan we binnen een paar minuten in groepjes zulke drukke gesprekken te voeren, dat iemand, die luisteren wil, de namen van de briefjes niet meer verstaat, het publiek dus niet en de verslaggevers ook niet, die in weer wil daarvan duizendkunstenaars ai» ze zijn toch in hun courant weten te vertellen, wie gekozen zijn. Dij deze gelegenheid wil lk u, ge achte kiezers, het geheim wel oplos sen, U kan u te pas komen, voor het geval dat een van uw vrienden of magen naar een gemeentelijke be trekking solliciteert. Wanneer er groot rumoer ln de Raadszaal hoerscht, wordt No. 1 van de voor dracht gekozen wanneer er een en kelen keer stilte Is bij het oplezen van de nomen, spits dan uw ooren, want dan is er verschil van meening en bestaat inderdaad de mogelijk heid, dat No. 2, ja zelfs No. 8 van de voordracht uit de bus komt. Maai' zooals ik zeidat gebeurt zelden. Meestal laten die voordrach ten ons zoo koud als steen en schrij ven wij gehoorzaam op ons biljet de nomen van hen, die door de autori teiten de besten worden gevonden. Het is beter dat zij, dan wij, hun hoofden daarover breken, wij hebben, go wilt dat wel aannemen, inderdaad al zorgen genoeg. Of is niet in de laatste vergadering do Raad opgeschrikt, door het feit, dat een lid van het College de gele genheid heeft gemist, om een vraag te doen na afloop van de agenda Gij kent dc geschiedenis van de zaak, waarde kiezers. Onze voorzitter vroeg of iemand nog iets in 't belang der gemeente had te zeggen, liet toen hij geen antwoord kreeg, den hamer vallen en eerst d&aroii bleek, dat de heer Middelkoop de vraag niet had vernomen en nog iets had willen zeggen. Tot heropening van de ver gadering was de voorzitter niet te bewegen en zoo bleef die dicht als ons huis in de Kruisstraat, of wat anders zeer geslotens men verzinnen wil. Maar hoe dat nu voortaan met dc rondvraag zal moeten worden gere geld, maakt op dit oogenbtik bij de leden van den Raad een punt vau ernstig onderzoek uit. Als ik wel ben ingelicht zijn verschillende leden er voor om te bepalen, dat op Jict oogen btik waarop de voorzitter de rond vraag zal doen beginnen, een groote bel wordt geluid om ons er op attent te maken, dat de onderlinge gesprek ken voor een oogenbtik moeten wor den gestaakt. Van die bel beu ik een voorstander, ze wordt gebruikt in woelige parle menten, zooals het Fransche, en zal dus heel deftig staan in den Haar- lemschen Raad. Daarbij heeft ze nog een ander voordeel ze zou uls klou 'kunnen dienen. Waarom zou dc Secretaris, aan wiens goede zorgen ik het liefst deze bel toevertrouwd wil zien, daarop niet de heele en de halve uren slaan Tot dusver' bleef een uurwerk in onze gebrekkige Raadszaal ontbreken en hei kan te genover al te breedsprakige collega's zijn nut hebben, wanneer de Secreta ris midden in een lange rede vier maal het geluid van de bei laat hoo ren. Wellicht draagt dit tot verkor ting van de debatten bij. Een andere partij verkiest een gong, die door den hoofdbode zou moeten worden bespeeld, maar dit geluid schijnt mij te laag, te brom mend, in denzelfden toonaard als onze geanimeerde gesprekken, waar boven liet dus niet uitkomen zal. Door een dercle tractie wordt aan bevolen een fluit, gedreven door een electro-motor nu de afdeeling elec- triciteit meer op den voorgrond zal komen, is het, meenen deze leden, gewenscht, dat de gemeenteraad liet voorbeeld geeft om die nuttig te ge bruiken. Maar ik vraag u, geachte kiezers, wie fluit er nu in den Raad 1 Daar is applaus alleen van pas, zoo- dut ik ook hiertegen ben en lot miju laatsten ademtocht, of zooveel kor ter als mogelijk is. zal strijden voor mvoering van de bel in onze Ilaads- bijcenkomsten. Ik vergat haast nog te vermelden, dat er ook zijn, die meenen, dat wij moeten afleeren onder de stemmin gen door, zoo druk te praten en liever aandachtig toeluisteren, zoodat ons voortaan de vraag van den burge meester niet ontgaat. Maar dit is slechts een heel klei.no minderheid samenkluiten en over koetjes en kalf jes praten is een van onze voorrech ten, waarvan we niet gauw afstand doen. Een van onze meest vooruit strevende Raadsleden moet zelfs ge zegd hebben, dat hij dit als oefening onmisbaar achtte. „Het zal niet lang meer duren", zoo lichtte hij dit toe, „of de vrouwen krijgen bet kiesrecht en worden verkiesbaar voor den ge meenteraad. In de heele wereld heb ben vrouwen den naam van duchtig te kunneu babbelen, welnu, wanneer zij in den Raad baar intrede doen. moeten ze maar dadelijk ervaren, dat zij ook in dit opzicht nog veel van ons kunnen leeren Naar ik hoor moet, deze beschou wing met instemming zijn begroet. Overigens kan het wel zijn, dat de quaestie bel, gong of fluit in handen wordt gesteld van een Raadscommis sie daar deze voorwerpen min of meer met sport, in verband staan, bij voorbeeld in bandon van de Commis sie. benoemd voor de overdekte zwemschool. Over deze Commissie kau ik nog een nieuwtje vertellen, ze wil namelijk, echt sportman- li k e, het snelheidsrecord van alle tot dusver in Haarlem bestaan heb bende Raadscommissien verbeteren, zoodat baar rapport over de zwem school binneu ongelooflijk korten tijd te verwachten is. Geachte kiezers, ik groet u allen zeer. HET 34STE RAADSLID. Voor kopie conform J. C. P. Buiteniandsch Overzicht Dit de Engelscbe politiek. Gistermiddag is de laatste phase van den parlementairen strijd, vóór de ontbinding van 't Lagerhuis, inge treden, niet de DEBATTEN IN 'T HOOGERHUIS over de ai bekende hervormingsmo ties van Lord Lansdowne. 't Huis was zelfs nog dichter bezet, dan den vorige» keer en blijkbaar was een aantal leden gekomen alleen om Lansdowne te steunen. Deze stelde voor, dat het Huis in comité-generaal zou gaan, om over de besluiten te be raadslagen, die door zijn voorstellen worden aangegeven en afgebakend Toen de oppositie, aldus Lansdowne sprak van regeling der geschilpunten tusschen- do beide liuizeu, bedoelde zij een regeling na een volledige en zorgvuldige bespreking, op voet van zoo iets als gelijkheid. Wat de regee ring beoogt, is in het geheel geen re geling. Do veto wet voorziet een perio de van uilstel ingeval van geschillen maar na afloop dezer periode zou het Hoogerhuis niets meer te zeggen heb ben over het onderwerp in-quaestie. De oppositie zou gaarne een goed ge regelde werkwijze ingevoerd zien, waardoor, in geval van een ernstig geschil tusschen beide Huizen, een vereenigde poging kon worden ge daan, om tot beslechting van het ge schil te geraken. Maar naar de mee- ning der oppositie is geen volledige regeling mogelijk, tenzij op een grond slag van eon hervormd en op andere wij zo samengesteld Hoogerhuis. Spreker gaf toe, dat de eigenlijke moeilijkheden eerst begonnen, wan neer de b'-'zonderhedeu van hot. voor stel besproken werden. Maar dit kon geen reden zijn om geen poging te Lord Crowe beklaagde zich over de willekeurige handelwijze der opposi tie. die de debatten over de vetowet heeft uitgesteld. Hij beschouwde de wet als dood en het deed er z. i. Wei nig toe af, of huur ue keel was afge sneden of dat zij gesmoord was in Ka- toeupluis. (Gelach/. lutusscheu gal Crewe toe, dat de voorstellen van Lansdowne, die in grijpende wijzigingen inhielden, bree- de bespreking eischten. Tot vereenig de zittingen van beide Huizen en in zekere gevallen tot een reierenduin over te gaan, zou belangrijk© moei lijkheden opleveren, en dat te meei, omdat, naar Crewe meende, liberule wetsvoorstellen aan een referendum onderworpen zouden worden, voor de conservatieve zou men daar geen lust toe hebben. Werd bovendien dik wijls toevlucht genomen tot een refe rendum, dan zou dat beschouwd wor den als een negatie van het stelsel van vertegenwoordigende regeering. Wat de financieele wetgeving be trof, op dit gebied toonde Lansdowne volgens Lord Crewe. niet veel tege moetkoming. Hij eindigde met een be roep op het Hoogerhuis, om Lans- downe's besluiten in den brcede te be spreken, hetgeen het beste middel is, om liet onderwerp onder de aandacht van hot land te brengen. De aartsbisschop van Canterbury laakte het in de regeering. dat zij de verschillende pogingen, die gedaan zijn om do hervorming van het Hoo gerhuis te behandelen, niet op gelijke wijze is tegemoetgekomen en dat zij parlomenisontbinding heeft aange kondigd, voordat zij het Hoogerhuis lijd heelt gegeven de vetowet te behan delen. Spr. zag in Lausdowne's voor stellen het resultaat van de besprekin gen ter vetoconferentic en beriep er zich op, dat deze kwestie op eerlijke en duidelijke wijze aan het land be hoort te worden voorgelegd. De debatten zijn tot laat in den avond voortgezet, maar waren niet zeer geanimeerd. Na de eerste rede voeringen liep het Huig bijna geheel leeg en het einde der debatten was tamelijk lusteloos. Heden voortzetting. DE VERKIEZINGSSTRIJD wordt al eeducht voorbereid. Er zijn al op e enige plaatsen candidaten ge steld. De Gwalia, een unionistisch blad, verzekert, dat de unionisten te Carnar von Boroughs geen candidaat tegen over Lloyd George zullen stellen. De Daily Chronicle beweert, dat de oppo sitie in de Zuidelijke en Noordelijke districten van Wales geen candidaten kan stellen. In een vergadering van unionisten van de Londensche City zijn Balfour en Sir Frederick Bambury onder groot© geestdrift opnieuw candidaat gesteld. De voorzitter voorspelde, dat zij gekozen zouden worden met een meerderheid als de wereld nog niet ge zien hoeft. Balfour deed een beroep op alle ge matigden om het voorbeeld van de City ie volgen en niet loc tc staan, dat wat het beste is in het conservatisme, in hot unionisme en in het liberalisme gebroken en vernield zal worden. Balfour was er irotscli op. zich de mocraat te noemen ea zei, dat het de plicht van een democraat is het voik de waarheid te zeggen (toejuichingen) en iu koelen verstande de werkelijke elementen van het vraagstuk aan het volk voor te leggen. (Toejuichingen). Spreker stelde den man. die de hartstochten van den oenen burger ophitst tegen den anderen, aan de kaak als een verrader van de demo- ciuuo (levendige toejuichingen;. Balfour eindigde met te zeggen De lersehe nationalisten hebben in een taal, die in onbeschaamdheid niet overtroffen is, verklaard, dat zij de radicalen zouden dwingen hun eisehen in te willigen. Thans bazuinen de Ieren hun bondgenootschap met de radicalen rond. En hier ligt de wer kelijke knoop van het HoogerhUis- vraagstuk Het Hoogerhuis moet ver nietigd worden, opdat dat gedeelte der kiezers, dat geen waarde hecht aan de Engolsche grondwet. Home Rule voor Ierland kan verkrijgen. DE IERSCHE QUAESTIE is ook door minister Churcinll bespro ken en wel in een groote politieke re de. Hij gewaagde duarhij van de leren en roemde hun ufgevaardigden in het parlement naar verdiensten. Onder de politieke partijen ln het Lagerhuis, aldus Churchill, hebben al leen de leren geen ambten, geen ti tels, geen gunsten, geen cnioJumen- tun gezocht. Dertig jaar lang helmen I deze mannen, v an wie sommigen Zoo begaata waren, dut zij. wanneer zij niet tot Ieren hadden behoord, zeer zetter tot hooge ambten in den staat benoemd zouden zijn, dertig jaar lang hebben deze zelfde mannen met gerin ge middelen, inet haribiekemie teleur stellingen geaiueiu zoiider een schijn van persoonlijke beweegredenen, zon der een gedacbie aun persoonlijk winstbejag. voor één zaak en ook slechts voor één zaak en die zaak is de zaak die ieder Lngelschinan, die de viijneid van zijn land liefheeft en hoe lhj over Home Rule denkt, met eer bied dient 1e behandelen. Het uur voor een verzoening v an liet Kngclsche en het lersche volk heeft geslagen. De hemel klaart reeds op en er is een belofte van den dageraad, die Giudstone zoo lang verwacht ii .eft, maar dien hij niet meer mocht bele ven. ln het licht van dien dag zullen we Ierland vrij zien in alles wat het zelf betreft. Loyaal tegenover de Kroon, en met toenemenden voorspoed zal liet zijn plaats innemen onder de koloniën, als die dappere Boeren heb ben gedaan ln een oprecht en onver breekbaar verbond met het Britsche Rijk. INTERPELLATIES IN DEN RIJKSDAG. De sociaal-democratische fractie van den Rijksdag heeft de volgende interpellaties ingediend lo. „Wat denkt de Rijkskanselier te doen tot uitvoering der in November 1908 door prins Bülow als verant woordelijk rijkskanselier en tevens in naam des ke izers in den Rijksdag af gelegde v erklaring, die geschonden is door de iu dit jaar in Koningsbergen in Pruisen en andere plaatsen gehou den redevoeringen door den Keizer over zijn staatsrechtelijke positie 2o. „Wat denkt de Rijkskanselier te deen, om het duurder worden der le vensmiddelen, waardoor de volksge zondheid dreigt te worden benadeeld, te bestrijden De conservatieve fractie heeft even eens een interpellatie ingediend over den vleeschnood. luidende „In de laatste maanden is een op merkelijke en betreurenswaardige verhooging der vleeschprijzen in vele steden voorgekomen. Is de Rijkskan selier bereid lo. Tegenover de in verband daar mede in den laatsten tijd herhaalde lijk uitgesproken vvensch naar open stelling der grenzen voor vermeerder den invoer van vee op de ernstige ge varen te wijzen, die van de vervulling van dien weusch te wachten zijn h. voor dc Duitschc veeteelt in het alge meen, b. voor de toepassing van de veterinaire bescherming, c. voor een aanhoudende voldoeude verzorging van het Duitschc rijk met vleesch 2o. Welke maatregelen acht de Rijkskanselier mogelijk om de betreu renswaardige stijging der kleinhan del-prijzen voor vleesch in de steden te bestrijden 3o. is de Rijkskanselier in staat een vergelijkend overzicht over de klein handel-prezen van vleesch in de be langrijkste landen van Europa over te leggen Gisteren is in den Rijksdag al over de vleesch-quoestie gesproken. De mi nister van binnenlaudsche zaken, dr. Dclbrück, gaf een overzicht over den stand van liet mond- en klauwzeer in het buitenland. Hij zeide o. a. De invoer van levend SLACHTVEE UIT NEDERLAND en Belgie is niet geoorloofd. Dit ver bod berust oi) de daar veelvuldig voor komende mond- en kiauvvziekte. Tal van verzoeken zijn, voornamelijk door de steden in het VYcst-Duitsche indus trie-gebied, tot den Rijkskanselier ge richt om opheffing van dit verbod, voor zoover Nederland betreft, te ver krijgen. De rijkskanselier beeft echter, in overeenstemming met den Pruisischen minister van landbouw en het keizer-' Jijke Gózondhoidsbureau, bezwaren om deze verzoeken in te willigen. Ne derland was ln 1907 en 1908 buitenge woon besmet met mond- en klauwzeer en nog steeds treedt de ziekte hier en daar op. Men moet dus veronderstel len, dat dc ziektestof nog steeds in net land aanwezig is en dat de ziekte opnieuw kan uitorekeu op plaatsen, waar zij thans niet iieerscht De in voer van NeUerlaudsch vee scnijnt te minder noodig, ©aar versch geslacht vleesch uit Nederland zoudei eemgc beperking ingevoerd kau worden en ook dageluks ln belangrijke hoeveel heden iugevoeid wordt. ln 19o9 werd alleen voor elf inil- lioen Mk. versch vleesch uit dit land ingevoerd. DE REVOLUTIE IN MEXICO. Telegrammen die via Parijs uit Mexico zijn ontvangen, noemen debe- richten over den opstand in Mexico •zeer overdreven en meiden, dat de opstand veel kalmer beoordeeld en van belang ontbloot wordt geucht. Volgens blijkbaar geloofwaardige berichten heeft de Mexicaansche re- geering in iedere stad het terrein ge wonnen Noord-Mexico verwacht mis schien Mandero van wien geen nieuws is «mtvaugeu. De opstandelingen zijn naar de bergen geweken. Blijkens een telegram door Porfirio Diaz ontvangen, heeft Maudero zich in een grensstad tot president van de voorloopigc regeering van Mexico uit geroepen. TOLSTOJ HERDACHT. In de gisteren gehouden zitting van den Russischeu Rijksraad was de ge- heele rechterzijde, mei uitzondering van twee bisschoppen, afwezig. President Akimof verklaarde dat, Onze Lachhoek Onderwijzeres Wat, Lize, ze heb ben je haren zóó kort afgesneden, als of je een kleine jongen waart Lize (verlegen) Ja, mama had ze noodig. Tlnus (die aan aviatiek doet) Ka- rel, ik zeg je de wereld is hard I Karei Zoo, ben je ook gaan vliegen? Driek (met een grooten pot bier voor zich, tot zijn 8-jarigen zoon) Jongen, zorg er voor, dat gij u niet bedrinkt. Zoontje i,na een tijdje) Vader, hoe merkt men t, dat meu dronken is. Dat zal ik je zeggen. Zie je daar ginder die twee beeren Wanneer je nu meent, dat t er vier zijn, dan ben je dronken. Maar vader, daar zit er maar één J wanneer men de godsdienstige en staatkundige geschriften van Tolstoj, dio door de orthodoxe kerk en de conservatieve Russen scherp worden veroordeeld, buiten beschouwing laat, niemand zal ontkennen, dat dc dichter zich door zijn overige werken een wcreldberoemden en onsterfelijken naam heeft verworven. Aan het pas gesloten graf past het niet een oordeel te vellen over zijn op zettelijke en onwillekeurige dwalin gen. De president verzocht dus de aan wezigen door opstaan van hun zetels hulde te brengen aan de naeedachte- 's van den overledene. Allen gaven gehoor aan dit verzoek, behalve de twee bisschoppen. De zitting werd daarop vijf minuten geschorst. DE SUFFRAGETTES TE LONDEN. Verborgen in een dichten nevel heb ben de suffragettes gistermorgen tc half drie Downingstreet weten binnen te dringen en de ambtswoning van den premier, Asquith, met steeuen en andere zware voorwerpen gebombar deerd. Zij hebben bijna alle ruiten in de benedenverdieping verbrijzeld. Eenige dames werden in hechtenis ge nomen. Minister Birrell ligt te bed, ten ge volge van de wonden, die hij bij den aanval der suffragettes heeft opgeloo- pen. Die wonden veroorzaken een he vige pijn. Honderd-zes-en-vijftig suffragettes verschenen gisteren voor den politie rechter in Bowstreet. Minister Churchill besloot, dat al leen de vrouwen zouden vervolgd wor den. die schuldig zijn aan beschadi ging met voorbedachten raad. Het verhoor der feministen werd tot heden uitgesteld en de vrouwen wer den onder borgtocht op vrije voeten gesteld. DE ZIEKTE VAN DE BELGISCHE KONINGIN. Het bulletin van gistermiddag b uur bericht De Koningin heeft eer rustigeh dag doorgebracht. Het ver loop van de ziekte blijft normaal. Stadsnieuws HINDERWET. B. en W. maken bekend, dat van heden op alle werkdagen, van des voormiddags 9 tot des namiddags 2 uur, lot 6 December e .k. 's voormid dags te 11 3,4 uur. ter gemeente-secr© tarie (7de Afdeeling] ter inzage is ne- dergelegd het ingekomen verzoek schrift met de bijlagen van de Naam- looze Vennootschap P'abrlek van Op rechte Haarlemmerolie voorheen Claes Tillv, om vergunning tot uit breiding van de oliekokerij in het per ceel aan het Tuinlaantje no. 2 K, door het vergrooten van dc bestaande en het bijbouwen van een nieuwe olieko kerij van P. A. van der Ma aren Jansen, om vergunning tot oprichting van een rookerij in het perceel aan de Kruis straat no. 35, en van H. Vasen Jr., om vergunning tot wijziging van de inrichting der waschkamer in de kleerenwusscherij en drogerij in het perceel aan het Zuider Buiten Spaarue no. 16, be staande in het verplaatsen van twee waschmachines en den stijfselmolen en hel opruimen van een stampraam, een spoelbak en een waterbak, en da» op den veertienden dag na heden, zijnde 6 December e. k., en wel des voormiddags te 11 3/4 uur op hei Raad huis der gemeente de gelegenheid zal worden gegeven, om ten overstaan van het gemeentebestuur of een of meer zijner leden bezwaren tegen de uitbreiding, oprichting en wijziging der inrichtingen iu te brengen. FEUILLETON Naarhet Engelse h. van IL T. JOHNSON. tl) - Ja, ziet gij, mijnheer lk wii zeggen Sam. antwoordde zij met een lichte beving in haar stem, het is mijn vrije avond, en ik kan ner gens anders heengaan. Wel drommels, Ann Mary, antwoordde Spatchett levendig. Luister eens, ik heb ook mijn vrijen avond. Ik heb een paar kaartjes ge kocht voor bet theater van het AVest- jnd, men noemt het echter een café- concert, en ik geloof niet, dat het voor zulk een fatsoenlijk meisje, als gij zijt, een geschikte plaats is. Wat dunkt u zullen wij naar do groote concertzaal gaan Een blos van vreugde verspreidde zich over haai' wangen, een uitroep van blijdschap ontsnapte aan liaur lippen zij zag er zoo bekoorlijk uit, dat Som bijna niet nalaten kon het contract, waaraan zij mei zooveel verrukking haai' goedkeuring had gehecht, met een kus te bezegelen. Hij deed het echter niet op dat oogenbtik tenminste. En daarna zuilen wij bij het souper oesters gebruiken. Dat wil ik wel heel graag, zeide Aim Mary verheugd, en Sam antwoordde, terwijl hij zijn manne- lijken arm om haar middel sloeg Alles moet in orde zijn, Ann Mary wij zullen er stout en geroos terd brood bij gebruiken. Daar hij inwendig besloot, om nu eens recht gezellig uit te gaan, wenk te hij een huurkoetsier, en een oogen btik later reed het paar door de hel- derverlielite straten, die iets van de opgewektheid van hunne harten sche nen te hebben overgenomen. Weldra hield het rijtuig stil ineen zee van licht voor den hoofdingang van den „Imperial". Een forsche reus wierp een sierlijke deur open, en zij traden een vroolijke, ruim ver lichte vestibule binnen, schitterend verlicht door duizenden lichtjes en vervuld met gelach en niet do wel luidende tonen dei' muziek. Nog nooit was Ann Mary zoo ge lukkig geweest. In fluweclen fau teuils gezeten, achter het orkest, lachten zij en Saxn, dat zij schudden, over de dwaze negers en komische voord rachten, applaudisseerden voor dc ballade-zangeres, totdat hun han den pijnlijk werden, volgden de ge vaarlijke bieren van de kunstenaars od de trapéze, en moesten daarbij hun blik zóó langen tijd naai' boven richten, dat hunne nekspieren er stijf van werden. Sam kende de liedjes, welke werden gezongen, en zong dan in koor mee, terwijl Ann Mary in ademlooze bewondering de vlugge voetjes van de danseuses volgde, ter wijl zij steods oor had voor de mu ziek. Misschien was de kunst, in do- ze zaal beoefend, niet hoog, ware het zoo geweest, dan zou zij ook hoven hun vei stand zijn gegaan, misschien werd de geest hier wal wat weinig bezig gehouden, maai' Sam en Ann waren, evenals de meeste aanwezi gen, menscheu die hord moesten wei ken om op eerlijke wijze hun broud te verdienen, en hunne vermaken waren te schaars om diepzinnig te moeien zijn. Zij kwamen hier om zich te vermaken en wel zoo gezellig mogelijk om dit te doen op eene wijze, dat zij er iets uit leerden liet is droevig om dit te moeten zeggen wilden zij niet, dat lieten zij lie ver aan de moer beschaafden over. Dicht bij de stalles bevond zich een buffet, waar Sam nu en dan heen ging, om met een paar kennissen, die hij daar zag. op eikaars gezondheid te drinken. Tegen het einde van de voorstelling, de uren waren zooals gewoonlijk veel te snel omgevlogen, keerde hij van een van die uitstapjes mei een geheimzinnig gelaat naar Ann Mary terug. Hij ging naast haar zitten, en vroeg Ann Mary, gij herinnert u zekei nog wcJ den nieuwen kellner Zij word rood. De vraag was even pijnlijk als zonderling. Die man, dien niemand kende, vervolgde Sam niemand wist, van waar hij kwam, en niemand wist, waarheen hij ging. lk herinner nem mij nog, zei Ann Mary, en bedacht hoe wreed hel van Sj.ni was. om haar te spreken over den man, dien zij sedert humn verzoening Itad trachten te vergeten, waarin zij bijna reeds a us geslaagd. Gij herinnert u zijn zwarten kne vel t zeide haar kwelgeest. O Sam 1 zeide Ann Mar> since keud. Maar de wreede Spatchett ver volgde En zijn zwart krullend haar? Hij wreekte zich blijkbaar door de nog niet volkomen geheelde wond open te rijten, en Ann Mary zeide op tieren toon lk zou wel eens willen weten, mijnheer Spatchett, wat gij met dat alles bedoelt Ga maar mee, dan zal ik het u vertellen, zeido Sam op kaJineii toon. Zij stond op en volgde hem. Tegen het buffet geleund en in een levendig gesprek gewikkeld met dc aldaar dienstdoende Hebe, zag zij een man, wiens gelaatstrekken haar bekend voorkwamen, hoewel z.j liem op dut oogenbtik niet herkende. Zij en haar metgezel bleven staan eenige schreden van hem verwijderd, en beldeu keken hem scherp in het gelaat. Kent gij hem niet vroeg Sam met een eenigszins spottenden glimlach. Ja en neen, gaf zij hem ten antwoord. Denkt gij, dat gij hem zoudt her kennen. wanneer hij zwart haar cn een zwarten knevel had? Nu ging Ann Mary een licht op, terwijl gelieel tegenstrijdige gewaar wordingen in haar gemoed kampten. Zij begreep dadelijk, dat de nieuwe kellier vaïsch was, evenals zijn kne vel, dio haar zoo had bekoord. Hij is hetriep zij werktuige lijk uit. Ju, herhaalde Som, hij is het Ja, Ann Mary, mijne manieren mogen niet zoo innemend en mijn knevel niet zoo mooi zijn, zij zijn ten minste niet valsch. En hij wilde haar wegleiden, vol daan over zijn zegepraal, terwijl hij haar troon verdriet meer wilde aan doen, na hij begreep, dat zij hem ge heel toebehoorde. De nieuwe kellner; op zijn beurt, had hen echter ook herkend en trad haastig op hen toe. Hoe gaat het, Sam vroeg hij od opgewekten toon, en in plaats eenigszins in verwarring te zijn door de tegenwoordigheid van Ann Mary, voegde hij er bij Dit is werkelijk een gelukkige ontmoeting. Mag ik u wat aanbie den waarvan houdt gij het meest Niet van valsche knevels i-.it- woordde Sam spottend, en Fiddinge klemde rich vaster aan zijn arm, en glimlachte, ten teeken, dat zij volko men van betzelfde gevoelen was. Ja, ik begrijp u, hernam in specteur Gleddow, met oen overmoe- digen lach, terwijl zij verwacht had den, dat hij in zijne verwarring niet in staat zou zijn geweest hun te nut woorden. lk zal u dal olies wel eens verklaren, maar het zou te lang duren, wanneer ik u nu alles vertel de Ruiten mijn «©hijnbar© plichten luid ik in het hotel nog andere bez'g- heden t© doen ik zou nu zeer gaar ne Ann Mary dat wil zeggen, miss Fiddings in uw tegenwoordigheid een vraag willen doen. Sam vatte oogonblikkelijk vuur. Wanneer gij mij omtrent dezs jonge dame iets hebt te vragen, gaf hij wantrouwend ten antwoord, dan zou het, dunkt mij. beier zijn, dat wij deze plaats verlieten. Kalm. kalm, zeide de inspec teur. Mijn vraag betreft een an dere dame. AA'at een onbeschaamde bedrie ger, dacht Ann Mary. (AA'ordt vorvoled).

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 5