HAARLEM'S DAGBLAD. TWEEDE BLAD. Clariiiers Huwelijk. VRIJDAG 25 NOVEMBER 1910 Bwiieniandsch Overzicht JN T ENGELSGHE IIOOGERHUIS iö gistermiddag 't debut over da he tende moties Aan Lord Lansdowne Voortgezet. Er werd voor c» tegen deze hervor- mingemoties gesproken. De Lord-kan- fëiler was er legen. Hij kwam op te- tde bewering, dat de ontbinding het Lagerhuis zou geschieden in belang dep invoering Aan „home voor Ierland. De regeering is meening, dat het noodzakelijk is, rwwijld een einde te maken aan niet op te lossen verschillen van toeening omtrent de wijze, Avaarop de fiesta ande grieven uit den weg kunnen Worden geru.imd, daar de ondervin ding haar heeft geleerd, dat het voor een liberale regeering onmogelijk is eau het bewind te blijven inet nut Voor liet land en met behoud van den eerbied voor zich zelve, zonder dat die Srieven weggenomen worden. Nadat e conferentie mislukt was, restte der Ïegoering niets anders don liet Lager- uis te ontbinden. De Lórd-kanselier ging daarna de voorstellen van Lansdowne in bijzon derheden na en verklaarde, dat hij aan de thans bestaande gebreken de voorkeur zou geven botfen die, welke het gevolg zouden zijn van de aanne ming der moties, die niet do minste hoop geven, dat de liberalen in het vervolg meer consideratie zullen ge nieten dan Yroegor. Lord Curzon was 't mei die pessi mistische beschouwing niet eens. Hij verklaarde, dat de moties een eerlijke en ernstige poging zijn, om te komen tut. een hervorming, bij Avelke 't Hoo- gerhuis in stand kan blijven als een heuscb en krachtig onderdeel van het politieke stelsel. Urenlang tot laat in den avond Werd gedebatteerd. Kenigo liberale Lords verdedigden 't optreden van "t ministerie en de beraudslagingen wer den voor dien dag besloten met een «•ede van Lord Morley, dio ook voor de regeering sprak. Met een toespe ling op de geneigdheid van de peers om afstand te doen van sommige hun ner voorechten, herinnerde hij aan de „jour des dupes" tijdens de Fransche revoluties, toen de aristocraten hun rechten opgaA-en en hij verklaarde be nieuwd; te zijn of ook de handelwijze 'der Lords gedurende de twee laatste dagen niet als een „jour des dupes" eouden worden geboekstaafd. De motie van Lansdowne, dat het Huis in committee zou gaan ter be spreking van zijn moties, werd aange nomen en deze moties werden later zonder stemming goedgekeurd. Lord Crewe verklaarde, dat de re geering, hoewel piet instemmende met de moties van Lansdowne, ze toch niet zou bestrijden. Ook zei hij. dat de mo ties van Lansdowne en Rosebery aan hot, Lagerhuis zouden worden mede gedeeld. De politiek© strijd in Engeland is dus weer iets verder, 't Is nu vast, dat de Lords 't veto-ontwerp niet Avillen aannemen, dus komt er op 28 Novem ber a. s. volgens de vaste toezegging van den minister-president ©en Dan is 't woord aau do kiezers, 't. Zal natuurlijk gaan voor of tegen deze regering. Welke neven-vragen er den kiezers zullen voorgelegd wor den, is nog niet beslist. Zeker is even wel. dal de Unionisten met tariefsher- vormiog zullen komen en ook, dat ze de hervormingsplannen van 't Hoo- gerliuis door Lord LansdoAvne voorge steld zullen overnemen 't Debat in t Hoogerhuis, hoewel dit feitelijk naast 't bekende veto-ontwerp ging, heeft <ius toch beteekenis gehad. belangrijk in den a. s. verkiezings strijd is ook de houding van De voormannen der Arbeiderspartij eu ecnige vukvereeuigingen hebben ©en vergadering gehouden, waarin een besluit werd aangenomen, waar in verklaard wordt, dat de ïnededee- ling van den eesten minister in zake het Osborne-vonuis goedgekeurd kan worden, in zooverre de regeering aan de akvereeuigingen weer het recht wil toekennen, een fonds voor politie ke doeleinden te vormen. Maar het laatste deel van de rnedcdeoling van den premier achten zij zoo dubbelzin nig, dat zij een commissie zullgn be noemen om van de regeering te weten tc komen wat.... zij bedoelt. Geeft de verklaring geen bevredigiug, dan zal de Arbeiderspartij in bet nieuwe Par lement opnieuw haar eigen wetsont werp, deze zaak rakende, indienen en op het regeeringsontwerp wijzigingen voorstellen, die den toestand van vóór hot Osborne-vonnis herstelt. Dit is een handig besluit, 't Onder zoek dor commissie kan natuurlijk niet afgeloopen zijn in dc enkele da gen, die nog voor de verkiezing ros ten Do arbeiderspartij-leiders hebben dus bewerkt, dut de partij do regee ring zal steunen. Later zal de regee» ring als wederdienst %vel nieuwe te gemoetkoming toonen in de zaak van het Osbonie-vonnis. De liberale regeering is dus al ze ker van den steun der Arbeiderspar tij. Algemeen wordt verwacht, dat 't met de Ieren ook AYel weer in 't reine ial komen, vooral na de voor de Ieren veelbelovende rede van minis ter Churchii. Altijd weer: DE KRETENSER-QUAE8T1E. Telkens weder komen de Kretenzi sche Grieken voor den dag mot hun eisch, om Kreta te versmelten mot hot Griek8che rijk, zonder dat zo zich daarbij in het geringste storen aan de herhaaldelijk ontvangen waarschu wingen 011 zonder te bedenken, hoe gevaarlijk dat voortdurend drijven in dezelfde richting a'oor den internatio nalen vrede is. In de zitting van de Kretensische Nationale Vergadering, waar geen en kel Mohomedaansch afgevaardigde aanwezig was, werd door olie Griek- scho Kaïnerleden de volgende motie onderteekend „De Nationale Verga dering van Kretensische Hollenen be» sluit onwrikbaar te volharden bij het nationale program, dat geheiligd is door dc vaderlandsliefde van het Kre tensische volk en de groot© offers, door geheel© geslachten daarvoor gebracht. Zij hoopt en is overtuigd, dat do be schermende mogendheden, die in be langrijke mate tot den huidigeri stand van zaken op het eiland hebben me degewerkt. hun werk van hooge ge rechtigheid. dat de geschiedenis in hare annalen zal boekstaven, ten uit voer zullen leggen en door hun toe stemming tot de vereeniging van Kre ta met het vrije koninkrijk Grieken land, datgene tot stand zullen bren gen, waarvoor het geheele Kretensi sche volk sedert September 1908 heeft gestreden." DE OPSTAND IN MEXICO duurt nog steeds voort- President Porfirio Diaz laat Cha- pultcpek als zijn laatste toevluchts oord krachtig versterken. De revolutionaire bewegingen inden laatsten tijd zijn alle geleid van een punt uit, dat eenige honderden mijlen henoordwesten de hoofdstad ligt. Van hier uit, tot aan de Amerikaansche grens, reikt de invloed van den koning van Noord-Mesico, van den groot grondbezitter generaal Luis Terra zas. Tien uur aan één stuk rijdt de trein door de bezittingen van dezen grootsten landeigenaar der heele we reld. 500 K.M. lang en 160 a 400 K.M. breed is de rancho-Terruzas. En Ter- razas is sedert den oorlog met de Franschen Diaz' meest verbitterde vijand. In dien oorlog had Terrazas uit eigen, toen reeds belangrijke, mid delen een regiment cavalerie gevormd dat hij door bijdragen van beide par tijen onderhield. Intusschen vergat hij zijn eigen belangen niet. Geduren de do burgeroorlogen wist hij zijn ver mogen door landroof, goedkoope aan winsten, concessies en dergelijke mid delen geweldig uit te breiden. Na den oorlog wilde hij zijn soldaten niet. ont slaan, maar eischte schadevergoeding. President Juarez zond Diaz uit, om Terrazas tc vangen, hetgeen met ver wonderlijke snelheid geschiedde. Maar van dieu dag af zijn beiden ge slagen vijanden, hoewel Diaz als Pre sident herhaaldelijk heeft getracht door concessies en een aanbod om stadhouder van Chihuahua te wor den, hem te verzoenen. Terrazas is ook thans, zooals steeds in do laatste jaren, tenminste in financieel op zicht, de ruggegraat der beweging. Nu is er zooals men uit de telegram men in ons vorig nummer heeit kun nen zien, weer een nieuwe opstand, een MUITERIJ UP DE BRAZIL! A AN- SCHE VLOOT. Blijkens eon uit Rio Janeiro ont vangen particulier telegram, is muite rij ulgebruken op bijna alle oorlogs schepen, die daarna op dc stad hebben gevuurd. De olficieren zijn evenwel niet in du beweging betrokken. Later is uit Rio Janeiro geseind De nacht is rustig verloopeu. De muiten de schepen wachten buiteu den ingang Aan de haven op de amnestie, die het Congres, dat heden zal bijeenkomen, kan aannemen. Er is alle reden om aan ontspanning tc geloovcn. Men weet niet of de hoogere officie- ten. De regeering zal zoo noodig van de uiterste middelen gebruik maken en de muiteude schepen opofferen. De regeering beschikt op het oogenblik te Rio Janeiro over 12 oorlogsschepen, die zich niet bij de muiterij hebben aangesloten. De mannen vragen hooger soldij en minder werk. De zaak heeft geen politieken onder grond. De regeering tracht de muiters zonder strijd tot overgave te bewo gen. Het leger is regceringsgezind, de stad is rustig. Nog later meldde een telegram uit Rio Janeiro De muitende schepui, die den nacht in volle zee hebben door gebracht, zijn de haven weer bimien- gesioomd. Een draadloos telegram Aan den leider der beweging, die zich aan boord van do Minns Geraeg be vindt, en dat door een station in de stad is onderschept, gelast de Sao Pao lo zeer kalm te handelen en zonder he vel van de Minas Geraes niet met ka nonnen te schieten, liet verkeer hide stad is normaal. De Woensdag aange richte schade is onbelangrijk. De muiters hebben een bericht aan de regeering gezonden, waarin zij hun onderwerping aanbieden. De Senaat heeft het amnestievoor- stel met algemeens stemmen aangeno men. De Kamer is nog aan het be raadslagen. Tot zoovei de telegrammen. Blijk baar zal de beweging dus geen groo- tere afmetingen aannemen. DE ZIEKTE DER BELGISCHE KONINGIN. flet ziektcbulletin van gistermiddag 5 uur 30 luidt: De zieke was heden kalm en had slechts weinig koorts. Dc toestand blijft gunstig. De ministers van buitenlandsche za ken, van biuuenlandsche zaken en A'on oorlog hebben bepaald, dat de officieele banketten, die Zaterdag zou den worden gehouden ter eere van 's Konings naamdag, niet zullen plaats hebben. Stadsnieuws STUKKEN VAN DEN RAAD. B. en W. stellen voor, de verhuurde Gemeente-eigendommen, waarvan de huur op 31 December eindigt, weder om te verhuren. B. en W. stellen voor, aan de Maat schappij tot verbetering der huisves ting van minvermogenden vergunning te verleunen tot bouwen van pereee- len in de Kerkhofstraat. B. en W. stellen voor, B. en W. van Heemstede vergunning te verleunen tot het leggen eu hebben van 2 water leidingbuizen in dc Fonteinlaan en van de Meester Lottelaan oostwaarts door den Horten kamp tot de Hilde- brandlaan. aansluitend aun het bui zennet in het Haarleuimerhoutpark. BESMETTKL1J KE ZIEKTEN. In de week van 16 tot en met 22 No» vember kwamen ter kennis van den Centralen Gezondheidsraad 1 geval van roodvonk te Beverwijk, 1 geval van typhus, en 1 van roodvonk to Haarlem, 2 gevallen van typhus te Haarlemmermeer, 1 geval van rood vonk te Wijk aan Zee. en 2 gevallen van diphteiitis te Zandvoort. Postduiven, In de laatstgehouden jaarvergade ring A-an de Postduivenvereeniging „De Snelvlieger', Avcrd het bestuur els volgt samengesteld: R. Slot, voorzitter; J. Vollebregt, vice-voorzittar en penningmeester; Chr. Nielen. secretaris, A. W. C. van Niel en J. Iiortel, commissarissen. Uit de Ernstige Mishandeling en Brand stichting te lisscrhroek. (Vervolg). Terecht stond na de pauze de 22- jarige arbeider Job. van der Kl„ wo nende te Haart, meer, ter zake dat hij op of omstreeks 5 September 1910 onder Haarlemmermeer opzettelijk de 21-jarige Cornelia Rijsdam door talrijke messneden bloedige ver wondingen !n hals, hoofd en schou der heeft toegebracht, en ten tiveede, dat hij in den nacht van 21 op 22 Au gustus 1910 onder Lisserbroefe, op zettelijk brand heeft gesticht, in een hooischelf toebehoorende aan Aart Wijnhout, waardoor gevaar te duch ten wns voor het huis van W.bene vens liet in brand steken van hooi schelven toebehoorende aan Cornells Enthoven en Jan van dor Lelij. Beklaagde zei, dat hij het medsje had willen spreken, omdat hij meende, dat zij hem bedroog. Zij lachte hem echter uit; toen is hij driftig geworden; heeft het mes ge nomen en haar de verwondingen toe gebracht. Hij bekende a'oorts bij de hooifioheivcn een lucifer gehouden te hébben; ze zien branden heeft hij niet. Cornelia Rijsdam vertelde do zaak aldus: „K. was opgewonden en ik werd hang voor hem. Ik ze.! hem weg te gaan, maar hij begon allerlei ver wijten te doen. Ik had hem do vorige week Vrijdag al afgezegd, en hij kon mfj dus niet moer als zijn medsje beschouwen. Ik heb K. wat hij be weert niet uitgelachen en ook niet voor d'en gek gehouden. In het achterhuls gaf hij mij den eerste» slag midden op den rug. Toen ben ik de deur uitgeloopen, maar hij kwam mij achterna. Buiten ben ik gevallen. Toen heeft hij mij gesneden overal, vooral in mijn gezicht. Ik zag hém nog Wegloopen, maar toen A'er- llet me het bewustzijn Het meisje herkende het mes; het was een Zweedsch. dat zij hem dik wijls had zien gebruiken. Hij had haar wol eens gedreigd, maar zij had niet gedacht, dat hij die bedreigin gen ook wet eens ten uitvoer brengen zou. V.f heeft langen tijd van de won den tot half October wel, last gehad. In den nacht van 21 op 22 Augustus is K. hij haar gekomen. Dat. was zoo wat 1 uur in den nacht. Hij beken de hooischelven in brand to hebben gestoken, en wilde weer heengaan om bij het blusscringewerk te helpen. Anders zou de verdenking op hem vallen, overlegde hij. Aan dat voor nemen gaf hij op aandrang van zijn meisje evenwel geen gevolg; tot drie uur in den nacht bleef hij zitten. Toon hij de schelven in brand stak, was dc vrede met het meisje reeds niet volkomen meer, en op deze zon derlinge wijze uitte hij zijn verdrieti- go stemming. De moeder van de mishandelde legt een ongeveer gelijkluidende ver klaring als het meisje zelf af. Wat de verkeering betreft verklaart de oude juffrouw, dat die niet vast was. De moeder van beklaagde zag haar zoon zelfs ongaarne bij Cornelia aam huis. Do Lissener arts M. de Graaff heeft do eerste hulp verleend. Hij heeft C. 'Rijsdam gevonden, liggend op den drempel van haar woning, in een plas bloed, terwijl gelaat hals en kleederen met bloed bedekt waren. De wonden waren alle snij wonden. Dc verwondingen op zich zelf waren niet levensgevaarlijk, ofschoon enke le op gevaarlijke plaatsen waren toe gebracht. De arts F. G. M. Staase, die dc mishandelde verder hehandefd heef:, verklaart dat het niet noodig was haar de laatste H. Sacramenten der Stervenden toe te dienen. Edele dee- len zijn niet getroffen. Ook als niet spoedig geneeskundige hulp ter plaat se geweest was, zou de mishandelde niet doodgebloed zijn; wél zou ze in aanmerkelijk slechter conditie zijn gekomen. Aan den veldwachter S. Nijeboer heeft beklaagde gezegd, dat hij Cor nelia voor haai- gedrag zwaar straf fen wilde. Dat herhaalde hij ter te rechtzitting. Behalve do etroo- en hooischelven, zijn ook nog eenige boompjes, die daar stonden, zwart geblakerd. Beklaagde staat gunstig bekend; hij is nimmer met de politie in aan raking geweest. Nadat eenige andere getuigen de ten laste gelegde feiten bevestigd hadden, kwam Mr. Uoyer aan liet woord tot het nemen van zijn requi sitoir. Deze begon op te merken, dat het ten laste gelegde een zeldzame combinatie van feiten is. We hebben hier het blijkt overal uit niet met een geheel normaal individu te doen. Zonder twijfel zijn aan Oor- nelia Rijsdam ernstige wonden toe gebracht en spr. gelooft, dat beklaag de de intentie gehad heeft, zware verwondingen to veroorzaken; de wonden in den rug toch zijn met kracht toegebracht. Al zijn de Avon den nu niet levensgevaarlijk, zeer ernstig zijn ze toch wel. Bekl. zelf heeft gezegd zijn meisje zwaar te wil len straffea Wat het tweede feit betreft, wettig en overtuigend acht spreker het ten laste gelegde bewezen. Opzettelijk is brand gesticht; gevaar bestond voor een woning met de bewoners, die daarin sliepen, die in de onmiddel lijke nabijheid stond. De brandstich ting was vooral ernstig, omdat ze om 1 uur in «ten nacht heeft plaats ge had, op welk uur de landbouwers in diepe rust zijn moesten Spr. gelooft, dat we met een voor de maatschappij gevaarlijk individu lo doen hebben; toch gelooft Mr. Hoy er ook, dat Corn. Rijsdam een gevaarlijk spel met een zoo passievol persoon gespeeld heeft. De eisch luidde 7 JAAR GEVANGENISSTRAF. Mr. Toulon van der Koog verdedig de beklaagde. Het kwam spr. in de eerste plaats voor, dat de dagvaar ding nietig is, omdat die niet aan de in art. 113 W. v. S. gestelde eisehen voldoet. Wat de zaak zelf aangaat, het komt spr. voor, dat men liier met een zeer gepassioneerd persoon te i doen heeft, die sterk onder den in vloed van de mishandelde vrouw stond. Hij is een jaloerseh persoon, die toen hij dc dadc-n pleegde in geen normale omstandigheden verkeerde. De hooischelven iieeft hij slechts in brand gestoken uit ellendigheid; neemt men dat niet aan, dan zou men met een geheel ontoeekrnbaar indi vidu te doen hebben, dat niet voor zijn handelingen zou kunnen aan sprakelijk gesteld worden. Spr. be streed vervolgens, dat de verwonding als „zwaar lichamelijk letsel" moet gekwalificeerd worden. Spreker beval den beklaagde, mocht de rechtbank do nietigheid van de dagvaarding verwerpen, in de cle mentie van de rechtbank aan. Mr. Iloyor repliceerde eu bestreed de nietigheid van de dagA-aarding. Uitspraak 1 December. vogels niet alleen nuttig zijn voor tuinbouw en houtteelt, maar ook van groot belang voor het mensofadom, omdat zij ook insecten vangen, die voor het menschdom zeer nudeelige kiemen bezitten, waardoor de mensch als hij daarmee in aanraking komt, een ernstige ziekte kan opdoen. Spreker besloot zijn leerzame rede. door de bovoegde ambtenaren op het hart te drukken, .zoodra de nieuwe wet is aangenomen en uitgegeven, er zooveel mogelijk zorg voor te dragen, dut liet uithalen van nesten en het vangen der vogels niet meer voor komt. waarmee d natuur en vele bol rijven zeer worden gebaat. Met applaus weid deze leerzame rede beloond. Uit de Omstreken POLITIEBOND. Woensdagavond hield de onder- afdeel ing „Kennemorloiïd" tan den Alg. Ned. Politiebond in dc Christelij ke School te B!< n .mdaal een bijeen komst. Do vergadertu;.- word geopend door den lieer Joc. J-'. Thijsse, die zich, ovenals do hoor Jlurdct, van Bloo- mendèal, bereid hadden verklaard, een voordracht mot lichtbeelden te houden. De Jieer Thijss© begon met te zeg gen, dat do vogels in de natuur allen hun nut doen, w.u luj toelichtte, en betreurde, dat deze nuttige dieren aan niemand tocbehooren. Hoewel dit reeds jaren lang heeft voortge duurd, zal daar nu weldra oen eind aan komen, door do invoering der nieuwe Vogel wel, welke thans aan hangig is, en waarvan hei eerste artikel vermoedelijk zal luiden „Het is verboden in Nederland vogels te vangen, te dooden of te vervoeren, de nesten te verstoren of de eieren daarvan uit te halen." Spreker is overtuigd, dal wanneer dit artikel zoo wordt gesteld, het voor de uitvoerende ambtenaren geen moeilijke taak zal zijn. deze wet met kracht tc handhaven. Nu gebeurt bet heel veel. dat een ambtenaar niet zeker weet, met wcllce soort vogel hij te doen hoeft en wordt teleurgesteld, doordat de beklaagde wordt vrijge- sproken. Hierna werd een groot aantal vo gels iu verschillende standen, o. a. op de nesten, met de jongen, enz., door den bear Burdct, in lichtbeelden op het doek gebracht. Bij élke af beelding behandelde de heer Thijssc op zeer duidelijke wijze het ras, zijn eigenschappen en nut. Mag het a oor- komen, dat de landbouwer of vruch tenteler soms minder gaarne het een of andere ras in zijn hoeve of boom gaard ziet, wat deze dan voor nadeel mochten teweeg brengen, wordt door andere vogels dubbel vergoed, omdat dezen zich uitsluitend bepalen Uit het vangen van de insecten, die a-oor ge noemde bedrijven zeer nadeelig zijn. Ten slotte betoogde spreker, dat de CASTRICUM. De vorige week werd te Castricum met eenige plechtigheid de R.-K. Zusterschool in gebruik genomen, Donderdag heeft dc inwijding plaats gehad der nieuwe kerk. Do oude kerk, dagt.eekenende van 1858, alzoo nauwelijks 52 jaar be staande, bood to weinig ruimte meer voor het groot aantal parochianen, en was bovendien door eene indertijd plaats gehad hebbende verbouwing wel veranderd, doch niet verbetera. Spoedig zal dan ook tot afbraak wor den overgegaan. De toren, die meer dan eens door het hemelvuur werd getroffen, en tengevolge daarvan bouwvallig is geworden, leverde ge vaar op voor de orngeA'ing. Hij was dan ook al door sloopershanden ge vallen, toen met den bouw der nieu we kerk een aanvang werd ge maakt Het complex gebouwen, bestaande uit kerk, pastorie, zusterschool en zusterhuis, is uitgevoerd door de aannemers Groenenedaal te Breda en Kabel, te Castricum naar de plan nen van de architecten Kuypers eo Jan Stuijt CiHbld."). Binnenland DE TWEEDE KAMER is nu laugzainerliand in het echts politieke vaarwater gekomen. Van dr. Kupyar's uiteenzetting van een systeem aran organisatie van ar beid en bedrijf, spruiten wij reeds. Dit iigt deels buiten het politiek terrein. En ook ©en ander deel van het debat van gisteren lag er buiten Daar is de rede van den beer Van Dedem, over de financiën, die, door het dun ne stemgeluid van den bejaarden spreker en door het rumoer van een© weinig aandachtige Kumcr verloren ging. Daar was even weinig aan dacht voor den heer Owsterbunn. in diens verdediging van een algemeen© .salarisverhooging voor ambtenaren. Daar was, eindelijk, een denkbeeld, door den lieer Drucker aanbevolen, van een bureau van juristen, voor de redactie van wetten en besluiten. Do heer Drucker, ofschoon van oordeel, dat de politieke balans eerst in 1913 zal worden opgemaakt, betoogde dat de Regeering met liaar sterke meerderheid de schoonste ge legenheid had om veel tot stand t« brengen. Maar ook bij dit derde Ka binet van rechts bleek niet veel van de toepassing van Christelijke begin selen, tenzij door het een half uur later openen der Musea op Zondag, of door het doen vervallen van en kele treinen, behalve in het Zuiden. Die beginselen, voor zoover tot uiting gekomen in wetten, vonden of rechts, óf links geen instemming. Doch als men he: rechts onderling oneens was betroffen het kleinigheden. Eens was men het alleen over geld voor het bijzonder onderwijs cn over de be noemingen, een bron, waaraan men zich altijd kon laven. Overigens was de gesti© van he* Kabinet niet tot lof stemmend. De Klosrecht-quaestle ging op de lang© baan de financieel© politiek was on vast in leger en vloot heerschte on tevredenheid, het tweeploegen-stelsei was tegengevallen, iu dc Heldersch© aangelegenheid toonde de Minister van Marine den onstuimigen ijver van ©en bekeerling. En als het waar was, dat de aanvraag voor de kusL verdediging op de helft zou worden teruggebracht, waar bleef dan hét heroïsme van het Kabinet? De spreker be loogde voorts, da* geen leerplichtherziening van de Ré- geering was te wuchteu, en protear teerde bij voorbaat tegen opdringen van Zondagsheiliging aan een deel des volks. Spieker verwachtte niet, dat het Kabinet veel zou tot stand brengen, doch hij hoopte, dat de Regeering daarbij niet zou aannemen het stand- punt, dat haar meerderheid groot ge- FEUILLETON Naar li et Engelse h. van H. T. JOHNSON. 42) Is mevrouw Carstairs in het ho tel teruggekeerd vroeg Gleddow. Daarna overhandigde hij zijn kaartje aan Sam, die het weer aan Ami Mary gaf, en nu begreep het paar voor de eerste maal. dat hun voormalige vriend een detective was. Hij had den glans van zijn raven zwart haai- en zwarten knevel verlo ren. maar was nu omhuld door de majesteit van de wet, en ten zeerste verbaasd, namen zij oen minder trot- sche houding tegenover hem aan. Zij begrepen, dat hier iets roman tisch achter slak. Zij is er ©enig© malen geweest Om te hooren. of er ook brieven wa ren gekomen, antwoordde Ann Mary. Ja, dat tveel ik, hernam Gled- dow, maar weet gij niet eénigs- tjits wat soort van brieven zij ont ging ik bedoel, welk ©en indruk de Inhoud oo haar maakte Ja, vanmorgen is er een tele gram voor haar gekomen, ant» woordde Fiddings, en toen zij dit gelezen had, 6Cheen zij zeer verheugd te zijn en drukte mij een halve kroon in de hand, terwijl zij zeide „Vaar wel, Fiddings, gij zijt altijd vriende lijk voor mij geweest en ik zal dat nooit vergeten. Vaarwel", en toen Ik haar vroeg of zij weg ging, zeide zij: „Ja, ik ga Londoö verlaten. Morgen keer ik naar het noorden, naar huis terug naar miin lieA-en, besten vader." Ja, Iiernaxn de inspecteur, ik hoop, dat gij beiden mij mijn be drog zult Aergevon. Ik bon verplicht om bedriegers door bedrog onschade lijk te maken, evenals de groolc le gers en vloten de Europeesche vrede in stand houden of het tenminste schijnen tc doen. Gij zult mij het bes te bewijs van uw goeden wil en ver gevingsgezindheid kunnen geven, door mij aan een klein souper met uwe tegenwoordigheid te vereeren, ©n wanneer de gelukkige dag, die, naar ik hoop, niet ver meer verwij dend is, zal aanbreken, dan zult gij mij wel een stuk koek willen sturen, al word ik niet op het feest uitge nood igd. Auu Mary bloosde bij deze woor den en Sam begon luidkeels te la chen. Dc inspecteur bestelde een flesoh champagne en het. drietal be gaf rich naar ©en gezellig vertrek. om daar te soupeeren, en een waar dig slot te maken aa» ©en avond, die door twee hunner als den geluk- kigsten avond van hun leven werd beschouwd. Toen het souper afgeloopen was, en de inspecteur licn de hand had gedrukt, na zich van hunne vergiffe nis te hebben verzekerd, begaf hij zich naar ecu telegraafkantoor en seinde aan Dick Bromley „Vertrek met den eersten trein naar Coalstead. Ga naar Dene- on-Dass. Ik volg. GLEDDOW." HOOFDSTUK XXVIL »„F «rry A li o y V' Bob Musgrave zat in een zieken stoel dicht bij den haard. Het kleine vertrek was weinig veranderd sedert den avond, dat Claribel zoo plotse ling was ontvlucht. Do bloemen en handwerkjes lieflijke sporen van Claribel's aanwezigheid waren verdwenen, en waar eens togen den wand haar portret had gehangen, be vond zich nu ©en leeg© plek. Ook de oude. eikenhouten kist in den hoek w as verdwenen. Maai' ofschoon er in die Aveinige maanden van Claribel's afwezigheid weinig a-eranderd was in de huiselijk© omgeving, waren het gelaat en de gestalte van den eige naar zeer verouderd. Dc rimpols in het verweerde gelaat waren dieper, liet haar grijzer en de eenmaal zoo flink gebouwde gestalte was gebo gen. In don anderen hoek zat Jacob Bindlo ijverig to dampen met het korte, zwarte pijpje in den mond, dat sedert onheuglijken tijd doel van zijn gelaat scheen uit te maken. Betty stond bij de tafel, om de borden weg te ruimen, want het avondeten was zooeven genuttigd, en het was bijna tijd om zich naar bed te begeven. Dit eenvoudige paar nienschen ble ken oprechte vrienden van Bob M us - grave te zijn in de uren van beproe ving. Sedert Claribel's verdwijning was Betty dagelijks bij den oude» man gekomen om voor de huishou ding t© zorgen, eten t© koken en hem op to passen, alsof er nooit een bitter woord tusschen hen beiden was ge wisseld. Wut Jacob betreft, evenals vele luie nienschen, was hij spoedig be reid om ©en ander te helpen ©n toon eindelijk do oud© man to ziek werd om langer in de veerschuit heen cn weer te roeien, nam Jacob dit werk van hem over en volbracht zijn da- gel ij ksohen arbeid met zooveel goe den wil, dat Betty hein nooit meer onaangename woorden toevoegde, daar zij niets meer op hem had aan te merken iederen avond werden de verdiensten van dien dag aan Hou Musgrave overhandigd, die slechts met moeite Jacob or toe kon bewegen, een goed deel daarvan voor zichzelf te behouden. Gedurende de laatste dagen was dc toestand van den ouden veerman be denkelijker geworden een gevoel- looze onverschilligheid had zich van hem meester gemaakt en den dorps- geneesheer meer roden tot ernstige bezorgdheid gegeven dan zijn vroe gere luidruchtige smart, want door zijn ervaring wist dc geneesheer, dal dit meestal het gevut is bij patiënten, die bijna nog geen leed kenden. Dick Bromley was nog voor zaken in Londen en Betty had hem den vorigeu tag, zoo goed en kwaad als het ging, in een bnef den toestand van den ouden man beschreA-en, cn bem dringend verzocht, wanneer hij wist. waar Claribul woonde, er haar zoo mogelijk toe over te halen, naar haar vader terug te keeren, daar de dokter zijn overtuiging had te ken nen gegeven, dat slechts de terug komst van zijn dochter een© reactie zou kunnen teweeg brengen in den toestand van somber© onverschillig heid van'den ouden veerman. Zoo onverschillig was Bob gewor den voor zijne omgeving, dut Jacob en Betty in zijne tegenwoordigheid ongedwongen over hein sprake». Het is wel hard voor den ouden man. dat nu een ander zijn werk moet verrichten, nadat hij zooveel jaren lang altijd zelf heeft geroeid, merkte Jaoob op, alsof hij over luid dacht, en Betty stemde met hem ln. Ja, dat grieft hem, Jacob, maar het is niet de worm, die aan zijn hart knaagt. Wat de veerboot betreft, gij hebt dit werk van hem overgenomen, en ik heb nooit gedacht, dat gij nog zoo flink aan den arbeid zoudt gaan. Ja, antwoordde Jacob ©enigs zins triomfantelijk, - ik heb u altijd wel gezegd, vrouw, dat ik mijne krachten spaarde, tot ik ze noodig zou hebben. Welnu, wat moest er ge beuren. wanneer ik zc reeds verspild had Uw armen waren toch sterk ge noeg. Maar het doet er niet tee, Ja oob, wat voorbij is. is voorbij. Ik zal uw gebroken vergeten, wanneer gij mijn harde woorden wilt vergeten. De hemel zegene u, vrouw, antwoordde Jacob met geestdrift, ik zou nooit aan het werk zijn ge gaan, wanneer gij er mij niet zoo dikwijls toe ha<lt aangespoord. Zij hielden hun stem in, want zij hoorden het geluid van voetstappen op het kiezelpad. Het, is Dick, - fluisterde Betty, en toen de deur geopend werd bleek het, dat zij Avaarheid had gesproken. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 5