HAARLEM'S DAGBLAD. TWEEDE BLAD. Ciaritjel's Huwelijk. MAANDAG 28 NOVEMBER 1910 Buitenlandsch Overzicht Weer eens over aeo redo van Keizer Wimelrn. 'Ai weer I)e bekende rede, dio keizer Wil helm in Koningsberg gehouden heeft, Was Zaterdag een onderwerp van debat in den Duitschen Rijksdag. De sociaal-democraten debatteer den. Hun partijman Ledebour ver klaarde Wij verlangen er wettelijke be scherming tegen, dat de keizer zijn persoonlijke opvatting over zijn staatsrechtelijke positie door eigen- machtige inmenging in de staatkun de des lands laat blijken on de vei ligheid van Duitschland in gevaar hrengt. Von Bülow heeft deze manier van doen van den keizer een ongeluk genoemd. Wanneer do keizer alleen in wapening een zekerheid van den vrede ziet, verijdelt hij de pogingen van zijn eigen regeering, die samen niet andere regeeringen in Den Haag de vrede door wederzij dsahe overeenstemming heeft trachten te vestigen. De socialistische staatsorde en maatschappelijke orde is alleen onder een republikeinschcn regee- ringsvorm mogelijk. Ook Duitschland bewandelt den weg van den vooruit gang. Wij zullen den strijd ten einde toe voeren, al zou ook de wereld vol duivels zijn. De rijkskanselier antwoordde Ledebour heeft zich uit naam van zijne partij duidelijk voor de repu bliek verklaard'. Dat is maar zelden BOO duidelijk in bet openbaar ge beurd. De veronderstelling, dat de keizer in strijd heeft gehandeld met do verklaringen, welke hij in Novem ber 1908 door Von Bülow in den Rijksdag heeft laten afleggen, is valsch. De Konlngsbergsche rede des keizers is niet de uiting van absolu tistische, met de grondwet on veree- nigbare opvattingen, maar wel een sterke nadruk op het monarchale be ginsel, dat een van de grondslagen von het Pruisische staatsrecht la, ge- Saard met de uiting van innig gode- ienstlge overtuigingen. De Pruisi sche koningen hebben het koning schap niet van het volk gekregen, tnaar door een bijna weergaloozen arbeid. Uit dien arbeid van de Ho- benzolleenschc vorsten, gesteund door de volharding en bekwaamheid van de bevolking. ;s het Pruisische volk en de Pruisische staat ontstaan. Op den grondslag van deze ontwik keling, kent de Pruisische grondwet liet begrip volkssouvereiniteit niet. De persoonlijke onverantwoordelijk heid des konings. de zelfstandigheid en oorspronkelijkheid van het mo narchale recht zijn de grondslagen van ons staatsleven. Gebruikt de koning in de oud-Prui sische kroningsstad de door de over levering geheiligde formule van het koningschap bij Gods genade en be roept hij zich, in tegenstelling tot de meeningen van den dag op zijn ge weten als richtsnoer voor zijne han delingen, dan gebeurt dit in het be wustzijn vain de volheid van zijne rechten en zijne plichten. (Instem ming rechts). In deze opvatting van de positie des keizere bevind ik mij op groniwettigen bodem en ik zal dien bodem verdedigen, getrouw aan de op mij rustende verantwoordelijk heid, die ik mij uitsluitend door mijn ambt en mijn staatkundige overtui ging laat voorschrijven. (Levendige toejuichingen). Hierna sprak Von Ilotling namens het Centrum. Hij zei Wij willen de ongewemschte debat ten van November 1908 niet hernieu wen. Van .een verbreking von de toen door Von Bülow gedane toezegging kan niet gesproken worden. In de uitlating van den keizer over het heerscherschap bij Gods genade, en zijn werktuig zijn in Gods liand, llgi geen schending van de grondwet, evenmin als in zijn overige uitlatin gen. De conservatieve afgevaardigde Iloydebrand verzekerde, het eens te zijn met de verklaringen van den rijkskanselier. In 1908 is geen belofte gevraagd of gegeven, die in strijd zou zijn met het standpunt des kei zers. Belangrijk was ook de verklaring van dezen spreker, dat hij en zijne partij vrienden een uitzonderingswet tegen de socialisten verwachten. Op deze quacstie ging evenwel nie mand nader in. Bassei-mann (nationaal-liberauJ) noemde het onjuist, de beteekenis van de gebeurtenissen in 1908 te ge ring te achten. De tegenwoordige rijkskanselier heeft de beteekenis van het antwoord, dat Von Bülow toen gegeven heeft, erkend. Wij kunnen echter uit de uitlatingen des keizers niet opmaken, dat hij zich een voor- etander van bet absolutisme ver klaard zou hebben. Payer (vrijzinnige) was van oor deel, dat de gedachte, dio in de Ko- ningsbergscho rede Is weergegeven, feitelijk fn strijd is met de grondwet. Deze opvatting verhindert iederon vooruitgang op politiek gebied in Pruisen. Dirksen (von de Rijkspartij) meen de uit do debatten te kunnen opma ken, dat de vrijzinnigen zich openlijk aan de zijde der sociaal-democraten hebben gescffaard. Do keizer moet z. i. als leder ander het recht heb ben een oordeel uit te spreken, dat onafhankelijk ls van de veranderin gen in de meeniugen van den dag. Liebermann Sonneberg protesteerde tegen de internationale vervolging, waaraan de keizer is blootgesteld, en de debattan werden gesloten. Hiermee was alles weer afgeloopan. Het is veel en veel kalmer gegaan, dan in 1908, wat wel te verklaren is, want de zaak waar het toen om ging (het bekende keizr-r-interview) was veel belangrijker. Er was dan ook nu slechts matige belangstelling in den Rijksdag. DE CRISIS IN DE ENGELSCHE POLITIEK. Li een redevoering te Edinburg verklaarde minister Lloyd George, dat er tientallen erfelijke wetgevers zijn, die nooit hun brood hebben verdiend door de uitoefening van een ambacht, of een beroep, dat geeste lijke inspanning vereischt. Toch zijn deze mannen geroepen dagelijks to oordeelen over de vertegenwoordi gers, die 45 millioen menschen geko zen hebben. Welken grond heeft de bewering, dat het Lagerhuis uit wilde revolu tionairen bestaatEr schuilt geen gevaar in de moderne beschaving. In Portugal kwam het tot revolutie, en bet eigendomsrecht is er in het ge heel niet geschonden, zelfs aan de eigendommen van den algezetten vorst is niet geraakt. En toch wan neer we een halven stuiver belasting opleggen, spreken zij over het einde van alles. Balfour zegt in een manifest aan zijn Londensche kiezers De regeering is tot haar politiek gedwongen door nationalisten en so cialisten, die weten dat hun plannen niet in overeenstemming ziin met don wil des volks. Zij dwingen om de afschaffing van den eenigen grond- wettigen waarborg, die in kritieke oogenblikken kunnen zorgen, dat do wil des volks overwint. Achter deze kwestie van een enkele kamer loert een samenspanning van de socialis ten om home rule ie verkrijgen. Winston Churchill werd Zaterdag avond, toen hij van een vergadering te Bradford naar Londen terugkeer de, in den trein door een mannelijken suffragist" meteen hondezweep aan gevallen onder den uitroep „Neem dat, schalm I" Twee detectives, die den Minister vergezeldon, weerden don slag ai en overweldigden den aanvaller na een hevige worsteling. Aan 't station te Londen trachtten drie vrouwen Churchill aan te val len, doch de politie belette dit. Rio de Janeiro herneemt haar ge wone kalmte. De muitende schepen zijn de haven binnengeloopen. De leider van den opstand heeft met 40 medeschuldi gen de Minas Geraee verlaten. Men denkt, dat zij gevlucht zijn. De roode vlaggen zijn nog niet neergehaald. De minister van marine heeft een of ficier gezonden, om een onderzoek in te stellen. De Braziliaansche zaakgelastigde te Parijs heeft aan de Temps" me degedeeld, dat hij een telegram uit Rio de Janeiro heeft ontvangen, waar in o. m. wordt medegedeeld, dat er nog meer officieren bij het uitbreken der muiterij gedood zijn en dat de onderofficieren aan land zijn gezet. Volgens een officieele mededeel ing van het Braziliaansche gezantschup te Londen, hadden de Braziliaansche muiters het volgende draadloos tele gram aan president Hermes da Fon- seoa gericht „Wij verklaren berouw te hebben over hetgeen wij te onzer verdediging ondernomen hebben en leggen nu, iai het belang van de orde, do rechtvaardigheid en de vrijheid, de wapens neder, in het vertrouwen, dat het Nationale Congres ons kwijt schelding van straf zal schenken, en dat de lichaamsstraffen zullen wor den afgeschaft, zooals de wet voor schrijft. Wij verzoeken, dat de dienst aan boord verzekerd zal worden door uit breiding van de bemanning, zander dat opnieuw opofferingen van ons wonden geëiecht. Wij blijven de gehoorzame diena ren van Uwe Excellentie, in wien wij het grootste vertrouwen stellen." De marineclub zal beraadslagen over de houding, die de marine-offi cieren met het oog op de amnestie hebben aan te nemen. DE OPSTAND IN MEXICO. De regeering verklaart, dat ze de plaatselijke onlusten meester is. Er wordt een hervorming van het ministerio verwacht. KONINGIN ELISABETH. Het laatst uitgegeven bulletin luidt De koningin beeft in den loop van den dag eenlgo rust genoten. Er hoeft zich geen enkel nieuw verschijnsel voorgedaan. De pers is gemachtigd, te verkla ren, dat de verontrustende geruchten, die over den gezondheidstoestand dei* koningin in omloop zijn gebracht, van allen grond ontbloot, zijn, en dat de toestand integendeel bij voortdu ring zeer bevredigend is. KONING ALFONSO GEOPEREERD. Volgens telegrammen uit Bordeuux heeft dr. Mowze koning Alfonso een kleine operatie doen ondergaan. Het resultaat moet bevredigend ge weest zijn. Stadsnieuws VOORUITGANG. Voor een niet geheel volle „,Bron"- zaal concerteerde Zaterdagavond de hormon ie-m uzi ekvereeni gi n g „Voor uitgang". Het bleek al bij het begin, dat „Vooruitgang" haar naam alle eer aan doet, in zooverre dat zij het ea: ernstig op toelegt vooruit te komen. En dat de vereenlging reeds iets goeds ten gehoore brengen kan, daar- ven leverden de uitgevoerde nummers wel het sprekendst bewijs. We zullen natuurlijk niet het programma in onderdeel on bespreken, maar dezen algemeenen indruk hebben we gekre gen, dat de leden van „Vooruitgang" met hun werken een flink resultant bereikt hebben. Natuurlijk, dat nog veel aan klankzulverhoid, samen klank, nuanceering enz. verbeterd worden kan, Maar het hoogste komt niet ineens, en de vereeniging kon met wat nu reeds is bereikt gerust voor den dag komen. De „Speranza fantasie", van Clau de Auge en „Frères joyeux" van Rob. Volstek leken ons wel het best Den heer H. Oolders komt een afzon derlijk woord van lof toe voor zijn goed solospel in Mendelssohn—Bar- thoidy's „Auf flügeln das Gesanges". Tusschen de muzieknummers liet zich het hder ter stede zoo goed be kend staande duo van Mussche.r hoo- ren. Zoowel de heer en mej. Van Musschei- afzonderlijk als beiden te zamen, verwierven veel applaus. Na tuurlijk dat de toegiftjes niet uitble ven. En ook deze werden met veel genoegen aangehoord. Na liet concert nam een bail onder leiding van den heer H. B. Dray< een aanvang, dat wel zeer gezellig geweest zal zijn. HET ÏÖÖNEEL „De Rivalen", dat Zaterdag door de „Hage-speiers" ook te Haarlem is gegeven, werd geschreven door don Engelse hen staatsm ,ui - bl ij speldich ter Sheridan, die omstreeks 1750 werd geboren en in liet begin der vorige eeuw stierf. Zijn meest bekende werk, dat zijn naam tot op den dag van heden deed voortleven, is zijn „School for Scandal", dat nu nog op sommige scholen bij het onderwijs in de En- gelsche letterkunde als leesboek wordt gebruikt. Zijn „The Rivals", dat nu door Carry van Brugghen in zeer goed en gemakkelijk spreekbaar Hollandsoh is overgezet, is bij het. groote publiek minder bekend of Liever het was 't, want na dé welgeslaagde opvoe ringen door de „Hage-spelere" heeft het ineens een groote reputatie ge kregen. Toch staat het niet bij „The School for Scandal" achter. Het tijdperk, waarin Sheridan leef de en waarin zijn stuk ook speelt, doet dadelijk denken aan gouden snuifdoozen, «taart en rolpruikjee, aan lange wandelstokken en crino- line-achtige damaajaponnen, aan zie- gezagende hippolmuziek en nasale olaveclmbeldeuntjes, aan heeren met kuitbroeken en aan dames als Wat- teau-beeldjes. Nu, in die stemming en in die omgeving hebben Verkade en de zij nen ons dan ook gebracht. Terwijl uit het orkest zachte neurie-muziek opsteeg, muziek die danken deod aan den menuet- en gavotte-tijd, wandel den op het iooneel heeren met kuit broeken en dames met korte boven lijven en uitstaande japonnen, werd uit de snuifdoos gesnoept en schreef men niet voeren pennen, droegen de heeren driekanton steken en de da mes rolpruiken met lange krullen, groetten de heeren met een sierlijken zwaai met hun hoofddeksel en maak ten de dames diepe référehces. En om in den toon van dien tijd te blijven, was het tooneel ook anders ingericht. Men spoelde met een zoo genaamd dubbel doek. Wanneer het eigenlijke scherm op was, kreeg men een tweede scherm te zien een gor dijn, dat naar twoe kanten op zij werd getrokken. En achter dit scherm hadden de tooneel-changementen plaats, veertien in getal, dié bijzon der vlug op elkander volgden. Ook overeenkomstig de elschen van dien tijd was de tooneel-uitmonstering buitengewoon eenvoudig een tafel, een rustbank, wat stoelen meestal niet meer. Maar de décors van En- gelaohe interieurs met uitgebouwde erkers, die Verkade op eigen aanwij zing speciaal had laten maken, wa ren heel aardig in den „couleur lo cal" en deden fWsch, ©enigszins naïef aan. Het stuk, „De Rivalen", is een blijspel van onschuldige jokkernij, van avontuurlijke, gecompliceerde maar gansch kuische vrijage. Veel valt er niet van te vertellen, want veel zit er niet in. Toch aardig en schalkech. Een jong, knap meisje met een goeden bruidschat, Lydia Languisch (mej. Enny Vroede) is een beetje ro mantisch aangelegd, en, ofschoon zorgzaam door een leelijke tante be waakt (mevr. Betsy de VriesVan Berkel). die haar met een goede partij wil laten trouwen, verklaart zij lie ver met een jongen, knappen vaan drig zonder fortuin in het huwelijks bootje te willen stappen, dan mei den uitverkoren candidaat van haar tante, dien zij niet kent, maar die een man van positie en rijk moet wezen. Maar en daar zit het grappige en de vorwiklieling van dit blijspel in dio jonge vaandrig, op wien zij haar hart heeft gezet, en de huwelijkspre- tendent vuu haar tante, dien zij niet kent en niet hebben wil blijken per slot van rekening een-en-dezelfde per soon te wezen. Het jongemensch in kwestie, Captain Absolute (waarom spraken eenigen der medespelers in dezen naam het Engelsche „Ebsoloet" uit voor „Absoluut" den smaak van Lydia kennende had zich voor 'n vaandrig uitgegeven. Maar, zooals 't zich begrijpen laat en daarvoor is 't een blijspel komt alles ten slotte tocli terecht en krijgen de jongelui el kander in het laatst© bedrijf. Men ziet 't, veel heeft dit gegeven niet om 't lijf maar dat behoeft ook nietdaarvoor is 't alweer een blij spel en 't komt dan ook ln hoofdzaak op de uitwerking aan. Welnu, die was alleraardigst. De dialogen zijn hier en daar geestig en ondeugend, soms met eeu tikje satire vermengd. Er zit gang in en het verloop is amusant. Met van alles wordt gedold, maar de grenzen van 't geoorloofde in een blijspel wor den nimmer overschreden. De vergis singen en malapropos zijn soms leuk gevondén en vermakelijk. En de enke le striem, die er ook wel eens in wordt uitgedeeld, wordt toch steeds met een schaikschen glimlach toegebracht On schuldig is het geheel, snaaksch en van een naive vrooiijkheid. Het stuk voldoet dan ook heel goed om eeu zaal met menschen een gan- schen avond in een goeden luim te houden, welke uitwerking 't ook op het Haarleinsch publiek had, dat alle rangen van den schouwburg dicht be zet had. En de Haarlemmers hebben 't ook met het spel getroffen, want de „Ha- gespelers" hadden hun „beau jour" met doze Rivalen-voorstelling. De heer Schwab was een kostelijke Sir Absoluto, en zijn driftbuien van opge blazen boosheid waren van komische verve movr. Do Vries—Van Berkel gaf een aardige tante, die op Lydia heeft te passen, en graag vreemde woorden gebruikt, die zij altijd rad braakt zij had de bescheidenheid niet op succes te werken en verviel dan ook niet in een chargei Paul do Groot, die als Acxes zoo bang is als een haas «n toch ral duelleeren, en Alex Frank als de Jaloerse he minnaar van freule Julia hadden ook zeer ge lukkige oogenblikken in hun meerma len zeer moeilijke rolgedeelton. Maar vooral mogen wij mej. Netty Beck niet vergeten, dio als Lucy, hot kame- niertje, heerlijk opgewekt, leven dig, petillant spel te zien gaf, een fi guurtje zoo vlug at$ kwikzilver, en een melske zoo schalksch als een Hef duvel in netje. Mej. Enny Vreede zouden wij een goed gemeenden raad willen geven. Deze jonge dame, die een paar jaar geleden uit de kringen der dilettanten naar het beroepstooneel is overgeko men en wel talent zou kunnen hebben, heeft zich zelf nog eens goed aan te pakken. Zij is er nog lang niet, en dient door studie en lessen in te ha len, wal anderen door ervaring en ge boren aanleg op haar voor zijn. Zoo deugt haar manier van spreken nog niet voor het tooneel. Zij weet haar woorden nog niet tot geluid to maken en zij houdt de helft van haar woor den nog in den mond, vermummelt ze; en 't nomen van spreeklessen bij een bekwaam meester zou voor haar nog lang noodig mogen worden genoemd, die haar dan mogelijk tevens zou kunneu afleeren, om haar hoofd al tijd schuin achteruit geworpen in den hals te dragen. FRANS NETSCHER. GEMEENTERAAD. Vergadering van den Raad der ge meente Haarlem op Woensdag 30 No vember 1910, des namiddags ten 1 1/2 ure, in de Statenzaal (Prinsenhof). De volgend© zaken zullen aan d© ordo worden gesteld: 1. Mededeel in gen en ingekomen stukken. 2. .Vergadering met gesloten deu ren. 3. Voorstel B. en W. vaststelling besluiten ter uitvoering van art. 114 bis der Gemeentewet 4. Id. id. vaststelling verordening, regelende de aanstelling en d© jaar weddon ambtenaren en tonuenwer- kersbaas gemeente-reiniging. 5. I<L id. verzoekschrift bestuur afd. Haarlem en Omstreken der Ned. Mij voor Tuinbouw en Plantkunde, vestiging Middelbare Koloniale Land bouwschool te Haarlem. 6. Id. id. beschikbaarstelling gel den bouw H. B. School met 3-j. cur sus enz. 7. Id. id. verzoekschrift afd. Haar lem Bond Ned. Onderwijzers, in za ke werkzaamheden schoolhoofden, met nader schrijven B. en W. 8. Id. id. verhooging post volgn. 241, bcgrooting dienst 1910. Id. 1<L vaststelling verordening betaling jaarwedden en loon en amb tenaren, beambten en werklieden in geval van ongesteldheid, enz. 10. Id. id. bestendiging dienst C. J. Gunnet, als gemeente-archivaris. 11. Id. id. verzoekschrift Holl. IJze-l ren Spoorweg-Mij. en N. Z. Holl. Tramweg-Mij. overdracht concessie en overeenkomst levering electri- sche stroom. 12. Id. Commissie art 1GG gemeen tewet, vaststelling verordening wij ziging verordening op de markten. 13. Id. B. en VV. wijziging instruc tie marktmeesters. 14. Id. id. vergunning waterleiding buizen Hertenkamp enz. 15. Id. id. in zake voor straat be stemde gronden langs en bij do Kerk hofstraat 16. Id. ki. verzoekschrift Mij. tot verbetering der huisvesting van min vermogenden, goedkeuring toekonin- geu bouw perceelen Kerkhofstraat. 17. Id. id. on bewoon baaiver kla ring perceelen Lange Dog ij nes tra at No. 22/22 rood en Goudsmidspleintje Nee. 2 rood en 6. 18 Schrijven id. tor uitvoering uit- noodlging, gedaan bij Raadsbesluit d.d. 9 December 1908 No. 14, met na der schrijven B. en W. 19. ld. id. verhuring gemeente- eigendommen van 1 Januari 191131 Dec. 1915. 20 ld. id. verhuring grond, aan Eiect Spo orw eg-M ij 21 Id. id. verhuring grond. enz. Leidsche Vaart onder Vogelenzang. VEILING. Uitslag der gehouden openbare» vei ling in het Verkooplokaal „De Gou den Leeuw," nabij de Zijlstraat té Haarlem op Zaterdag 26 November 1910 's nam. na 5 uur. No. 1. Een metselaarswerkplaats met afzonderlijk opgaande bovenwoning, erf en open plaats aan hot Zulder- Buitenspaarne, get. no. 68 zwart en rood. A. J. Stoel Jr., 3725. No. 2. Een huis en erve met open plaats aan de W.z. van het Nieuwe» Kerksplein, get. no. 4. W. de Graaff. 2070. No. 3. Een winkelhuis met erf ei) tuin aan de Riviervischmarkt, get, no. 9, Opgehouden 5600. No. 4. Een huis en erve met tuin aan W.z. van de Schagch el straat, get No. 28. L. Simons, f 4000. Nos. 5—6. Twee huizen en erven met tuinen te Haarlenunerliede en Spaarnwoude, op do grens der ge meente Haarlem, aan de W.z. van de Tollensstraat, als: No. 5 get no. 2. No. 6, get. No. 4. De perceelen no. 5 en 6 gecombi neerd, A. J Edelyo, 4205. Nos. 78. Twee hulzen en erven met tuinen te Schoten aan de O.z. van de Javastraat, als: No. 7, get. no. 46. No. 8. get. no. 48. De perceelen no. 7 en 8 gecombi neerd, H. J. Peper, J 3305. No. 9. Een burgerwoonhuis met schuurtje en erve te Haarlemmerlied® en Spaarnwoude, aan de T. v. Berk- houtstraat, get no. 1. W. Bosman q.q., 2350. No. 10. Een burgerwoonhuis met schuurtje en erve naast het voor gaande, get No. 3. A. Witkamp, 2300. No. 11. Een timmermanswerkplaats met erve en poort, uitkomende aan de Teding von Berkhoutetraat naast perceel 9. J. Miezerus J 930. No. 12. E©n huis en erf met tuintje aan de W.z. van de Fabriciusstraat, get. no. 33. A. J. Edelyn, 1850. Rubriek voor Vragen Goabonneerden hebben het voorrecht, vragen op verschillend gebied, mits tooi beantwoording vutbuar, in te zenden bij de Reductie van Haarlem's Dagblad, Groote Hont«trant 53. Ailc antwoorden worden geheel koe tel ooi gegeven en zoo spoedig mogelijk. A»u visgon, dio niet volledig nar.m «i woonplaats ven den inzender vermelde* wordt geen aandacht geschonken. VRAAG. Mijn meisje te per maand gehuurd. Nu hoeft mevrouw haar 19 November den dienst opge zegd om met 1 December te vertrek ken, maar z© krijgt tot den 9en De cember haar loon. Heeft ze nu geen recht op een volle maand? ANTWOORD. Ja; z© heeft recht op loon tot den 19en December. VRAAG. Waair moet Ik mij ver voegen om aan d© nieuwe lijn door do stad geplaatst te worden? ANTWOORD. Vervoeg u ten kan tore van d© directie der Noord-Zui.d- Hollandsche tramwegmaatschappij, te Leiden. VRAAG. Hoe worden petroleum vlekken uit een gespijkerd vloerkleed verwijderd? ANTWOORD. Met benzine. VRAAG. lk heb last van stug haar. Is daaraan ook iets to doen? ANTWOORD. Dat weten wij niet Wond u tot uw kapper. VRAAG. Iemand wordt in Janua ri 18 jaar. Wanneer moet hij zich aangeven voor den militairen dienst? ANTWOORD. Vervoeg u, om nauwkeurig ingelicht te worden, ten stadhuize, afdeeling militaire zaken. VRAAG. Ligt liet aan het pa.pier of aan het drukken, dat een courant soms zoo onduidelijk leesbaar is? ANTWOORD. Het kan beide oor zaken ten grondslag hebben. Ook de inkt is een factor. (Zie vervolg Stadsnieuws 3de pagi na van dit tweede blad. FEUILLETON NaarbetEngelsch. van H. T. JOHNSON. 44) Alleen riepen zij gelijktijdig Uit, en Jacob schudde met het hoofd en mompelde Nu zal de oude man wel spoedig sterven. Teu zeerste verbaasd zagen zij el kaar aan en beiden begrepen maar al te goed, dat, wanneer Claribol haar echtgenoot had opgezocht, zij blindelings het gevaar tegemoet liep. Hoe is het met hem fluister, de de inspecteur en wees op Bob. Wij vreezen het ergste, ant woordde Dick hij denkt aan nie mand andere, dan aan zijn dochter, cn de geneesheer heeft reeds eenige dagen geleden gezegd, dat alleen haar terugkeer hem kon redden. En ik meende roods, dat ik het spoor gevonden had en het geheel zou kunnen volgen, mompelde Gieddow, en nu zal alles misschien hog totaal mislukken. lk moest, dunkt mij, maar naar Coalstead te rugrijden. Hij zweeg en luisterde naar Bob, die de woorden van het oude lied mompelde „Het is hel. begin van uw leven, Eu over het mij no is reeds een scha duw geworpen." Plotseling klonk buiten eon stem, zwak maar duidelijk, die riep Ferry ahoy I Allen schrikten op, de dour weid geopend en tij luisterden, maar de stilte van den avond werd niet ver broken. Do oude Bob hief echter het hoofd op, legde zijne armen op de leunin gen van zijn stoel en trachtte op te staan. Wie roept daar riep hij uit. Laat mij naar mijn boot gaan, liet is reeds laat, juist als op den avond den avond, toon zij mij verliet, maar dio roepstem heb lk als jongen en als man, veertig jaar, nooit onbeant woord gelaten. Ga maar weer zitten. Bob, zeido Jacob en legde zijn hand op den schouder van den ouden man gij zijt te ziek om do rivier over te roeien en don vooral niet dos avonds. Ferry ahoyi De stem klonk luider en duidelij ker, en na een wanhopige poging gelukte het den ouden man zich uit zijn ziekenstoel te verheffen, en hij verzette zich heftig tegen degenen, die hem tegenhielden, terwijl hij uit riep Laat mij gaan, zeg lk u. Mooi weer of slecht weer, over dag of des avonds, wanneer ">nnd roept, moet lk hem overzetten I Dl ij f maar bedaard, Bob, riep Betty uit, en Jacob trok zijn pijjekker aan en wilde zich roede naai- de boot begeven, teen zij de stem voor de derde maal hoorden nu werd er ech ter geroepen Help help Het was nu onmogelijk om Bob Musgzave tegen te houden. Help wie roept er om hulp nep hij uit. Het is ClaribeTs stem. Het is mijn lieveling Zij zeidc, dat zij zou terugkeeren en zij komt te rug. Los /ast mij gaan wan neer mijn kind om hulp schreeuwt, ben ik weer ijzerstork, en wanneer zij den veerman roept, zal de veer man ook komen. Toe, Jacob, maak hot touw los en geef mij de riemen, ik zal nog eens naar den anderen kant roeien voor mijn kleine lieve ling Claribel I Claribel ik kom En toen hij naar den oever snelde, zijne riemen greep, en de oude boot van den wal afduwde, klonk weer de stem in de stilte van den helderen, koelen avond, en riep ditmaal Moord! HOOFDSTUK XXVIIL Teruggekeerd. Door twijfel en vrees bestormd, reisde Claribel naar Coalstead. Met angstig ongeduld had zij het oogen- blik tegemoet gezien, do.t zij haar echtgenoot weer zou ontmoeten, en al de geheimzinnigheden, dio haar zoo loodzwaar drukten, zouden opge helderd worden. Zij verlangd© ook zoo vurig om naar haai- vader terug te koeren, en hem vergiffenis te vra-, gen voor haar geheimzinnige vlucht en hem met een kus die vergeving af t© smeken. En nu was dit oogenblik nabij en was haar hart van vrees vervuld. Bij haar lantete onderhoud met Dudley Carstoirs, had zij lots in zijne oogen gelezen, wat zij er nog nooit in had gelezen een onheilspellende!! glans, waarvan zij zich geen reken schap kon geven, en zijn stern had hard ©n bevelend geklonken, zoo ge heel anders als die welluidende, lief lijke stern, waarmee hij haar hart had gewonnen en haar ziel had be- tooverd. Met een huivering bedacht zij, hoe haar toestand zou zijn, wanneer deze man het tegendeel was van den man, zooals zij liem zich had voorgesteld een in allo opzichten ridderlijk, beschaafd heer, die niet in staat was om een daad te verrichten, welke niet strikt eerlijk was. Vervolgens dacht rij aan haar va der- en vroeg zich af. of zij het zich niet te gemakkelijk had voorgesteld, dat zij slechts haar armen om hem heen behoefde to al aan. en hem te zoggen, hoe bitter berouw zij gevoel de over de daad van onbezonnenheid, die zij had begaau, om dadelijk zijn vergiffenis te verkrijgen. Tot op dezen dag had zij hieraan nog nooit getwijfeld. De verloren zoon, die diep gezonken was en zwij nenhoeder was geworden, had beslo ten om de liefde weer op te zoeken, die hij in zijn onbezonnenheid had prijsgegeven, maar toen Inj zijne schreden huiswaarts wendde, waar alles nog geheel was als voorheen, terwijl hij slechts was veranderd, wijfeldo hij toen niet en bekroop hem niet de vrees, dut het gelaat, waarin hij vroeger slechts teedere liefde had gelezen, nu wreed en hardvochtig zon zijn, en men hom de deur zou wij zen misschien voor altijd, helaas en hij liet huis niet zou mogen bin nentraden. waar hij eens beer en meester was geweest totdat zijn ouderlijk huis in het gezicht was, en hij reeds in de verte de bekende ge stalte zag, slechts ieis meer door ouderdom gebogen, en dezo op hem toesnelde, hem om den hals viel en hem kuste? Ju, zoo zou haar vader haar ook om don hals vallen en haar kussen hij zou haar in tegenwoordigheid van allen verwelkomen alles ver getende. dan alleen, dat zij zijn kind was. F.n terwijl zij zich huiswaarts be gaf. bad zij. dat zij voor die groote smart gevrijwaard mocht worden. Zij hield Dudley's briefje in haaf hand. Het was vreemd en geheimzin nig, zooals hij zelf ook altijd was ge weest. Zij moest niet dadelijk naar het huis van haar vader gaan. Van Coalstead uit moest zij zelfs ©cn groo- ton omweg maken, om hem dan aan den anderen kant van de Dass te ont moeten dicht bij den oever, op de zelfde plek, waar hij haar bij het ge murmel van het water zijn liefde had bekend. Zij zouden elkaar daar om tien uur ontmoeten, en zich dan over de haar aoo bekende rivier latcu overzetten naar baar ouderlijk huis. Eindelijk bereikte zij Coalstead, en daar haar nog maar een paar uur restten, begaf zij zich oogonblikkelijk op weg naar Dene-on-Dru*». Langs den koristen weg was het reeds een wandeling van verscheidene mijlen, en Claribel, zoowel gehoor gevende aan het verzoek van haar echtgenoot als aan haar eigen wensclien (zij had besloten, dat zij niet naar haar vader en haai- kennissen zou terugkeeren, dan in gezelschap van haar echtge noot,) koos een langeren en minder bezochten weg, en stak de ijzeren brug te Coalstead over, om aan den anderen oever van de rivier Dene-on- Daas te bereiken. CWordt vervolgd),

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 5