NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 28e Jaargang. No. 8416 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. DINSDAG 29 NOVEMBER 1910 A HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN JSte, ADVERTENTIËN: per drie maanden: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem1.20 Haarlem van 1—5 regels 1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Bij Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente)1.30 Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing: Franco per post doör Nederland1.65 50 Cts- voor 3 plaatsingen a contant Geïllustreerd Zondagsblad, voor HaarlemI 0.37)4 Redactie en Administratie: Grootfi Houtstraat 53. de omstreken en franco per post 0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Costèr. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reeiames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA WOENSDAG 30 NOVEMBER. Gemeenteraadsvergadering, 1 1/2 •nr. Schouwburg: De onbekend® vrouw, 8 uur. De Kroon: Het Vrije Tooneel, 8 i KL Vereen iging: Sint-N icolaasfeest. OM ONS HEEN No. 1261. Alcoholhoudende en andere dranken. Met Mei van dit jaar is de verkoop van sterke dranken aan de spoorweg stations gestaakt Jenever, cognac, punch en zoo meer worden er dus nu zeven maanden lang niet getapt. Sommige maatregelen lijken voorat zoo ingrijpend, het leek wel of het ver bod om sterken drank te schenken aan de stations niet maar zoo'n kleinig heid was welnu, hij heeft nu zeven maanden geduurd en wat hebben we er over vernomen Een kort berichtje in de couranten dat de maatregel was ingevoerd, ver der niets. Geen klachten, geen bezwa ren ,zoo maar op eens is in tientallen gelegenheden de verkoop van sterken 'drank afgeschaft. Ik noem dat een teeken des tijds, Want we moeten pns niet verbeelden, 'dat de omzet van sterken drank aan verschillende stations onbeteekenend was. De gérant van de Haarlemsche sta- tionsbuffetteu heeft de vriendelijkheid gehad, 'u lid onzer redactie over deze zaak eenigc inlichtingen te geven. En daaruit blijkt, wat wel te verwachten wus, dat voor de pachters (dat wil dus zeggen voor de spoorwegmaatschap pijen, die hun pacht wel verminderd zullen hebben) de maatregel schade heeft opgeleverd. De omzet aan het station Haarlem is belangrijk min der en hel grootste nadeel moet nog worden ondervonden, omdat alcohol houdende dranken het meest verkocht worden in den winter. Wel wordt er aan onze buffetten nu nicer port en koffie verkocht, maar toch blijft de schade belangrijk, waaruit dus volgt, dat velen, die vroe ger jenever of cognac dronken, nu niets meer gebruiken. Of daaruit nu weer moet worden afgeleid, dat velen drinken uit sleur, zonder daaraan werkelijk behoefte te gevoelen is iets, wat ik aan de phiiosophie van den le zer overlaat. Eigenaardig is het, dat Haarlem overigens nog minder benadeeld is, dun vele andere stations. Deze soort van buffetten heeft verschillende clientèle, die te Haarlem behoort meest tot den gegoeden stand „daarom", zegt de gérant, „worden hier minder alcoholhoudende dran ken gebruikt," Ook de ligging van stations is een factor bij het gebruik van sterken drank. Haarlem is voor vele reizigers een eindstation en wie alcohol gebruiken wil, doet dat bij vertrek, bijvoorbeeld te Amsterdam als hij van kantoor of schouwburg komt, niet bij aankomst. Daardoor werd bijvoorbeeld op het middenper- ron te Amsterdam veel sterke drank gebruikt. Tusschenstations hadden er ook dikwijls een grootea omzet in. Zaandam bijvoorbeeld „dreef" op den jenever en het stationsbuffet Malie baan te Utrecht, dat toch al niet voor- deelig was, maakt na het sterkedrank verbod zulke slechte zaken, dat het geheel zal worden opgeheven. Te Haarlem werd meer sterke drunk verkocht aan het buffet derde klasse, dan aan dat voor de 2de en 1ste klas se, maar we moeten voorzichtig wezen met hieruit conclusies te trekken, om dat het aantal derde klasse-reizigers, zooals ieder weet, grooter is, dan dat van de twee hoogore klassen te zamen. Ik herhaal de verkoop van sterke dranken aan de stations is dus zonder bezwaar verdwenen. Denkelijk zullen «eheel-onthouders dit niet geheel als winst naar zich toe durven rekenen, omdat wat vroeger in stations werd gebruikt, voor een deel althans wel in koffiehuizen zal worden genomen. Toch vertelde een van mijn kennis sen „ik moest Zondagavond op een klein station op aansluiting wachten. Langzamerhand kwamen er meer menschen en telkens was het„juf frouw, mag ik een klare of „geeft u mij een cognac." Antwoordde de juffrouw dan, dat die niet meer ge schonken mochten worden, dan zeiden de meesten „geef u dan maar een kop koffie 1" Zoo is er in elk geval verminde ring door dwang. Of er ook be- perkiug van alcoholgebruik te ver wachten is van de maatregelen van verkoopers zelf, is na bovengenoemde ervaring misschien een vreemde vraag. •En toch is zij de overweging- waard. Het orgaan van den Volksbond geeft onder het opschriftherziening der koffiehuistarieven, de volgende beschouwing „Van een der grootste sociëteiten hier te lande zij telt pl. min. 2600 leden werden onlangs de buffetcij- ferB uit de rekening medegedeeld. Op de alkoholische dranken (whisky, jenever, bier en wijn), die bij inkoop gekost hadden 15126,08 werd bij verkoop verdiend 15141,74, terwijl opdealkoholvrije dran ken (kwast, koffie, thee en chocolade) die bij inkoop 2144,49 kostten, ver diend werd 11820,26 1/2. En daar 't hier een sociëteit geldt met vrijwel gewone café-prijzen zal die winstverhouding wel elders ta melijk eenzelfde zijn. Op de alkoholische dranken ordt dus 100 op de alkobol- v r ij e 500 verdiend! Nu zien wij geenszins voorbij, dat het debiet van dranken, welke gezet en verwarmd en eerst door toevoeging van melk en suiker gebruikt worden, meer omslag en kosten vereischt dan dat van dranken, onmiddellijk voor het gebruik gereed, doch we vragen of er niet wat heel veel sleur en vasthou dendheid is in die ongelukkige ge woonte om den prijs van een glas jene ver of bier zoo laag mogelijk, dien van een kop koffie of thee zoo hoog moge lijk te stellen. Voorwaar, de tegenwoordige koffie huis-prijzen werken het gebruik van gedistelleerd in de hand. En als wij nu bedenken, hoe die prijzen en winst verhoudingen van heden nog altijd dezelfde zijn van vroeger, toen in de drinkgewoonten nog niet de tegen woordige ommekeer was ingetreden, rijst de vraag of er niet alleszins re den is om die tarieven eens grondig te herzien De sociëteiten, al hebben zij aller minst de ethische strekking van drankbestrijding, zij beoogen dan toch niet uitsluitend winstbejag zij kun- nen wellicht 't best voorgaan. En de koffiehuizen al regelen de prijzen zich, behalve naar vraag en aanbod, ook naar marktprijs en naar zoovele andere factoren, van de zijde koffiehuishouders kan toch ook het initiatief genomen. De koffiehuis houders hebben een flinke organisa tie in him vereeniging „Vergunning", van welke kracht uitgaat. Deze veree niging wil werkzaam zijn tot verhef fing van "t vak. Bij herhaling heeft zij verklaard 't drankmisbruik te willen bestrijden. Zij zou een goed werk doen zij gedachtig aan den stelregel, dat als 't getij is veranderd, de bakens moeten verzet onder haar leden de raag aan de orde stelde, door ons hierboven geopperd, de vraag of in an dere tijden onder andere zeden niet ook andere tarieven met andere con sumptieprijzen wenschelijk en moge lijk zijn. Wij wachten 't antwoord." De redacteur heeft gelijk. Waarom die hooge winst op niet-alcoholische dranken, waarom in groote cafés vijf tien cents voor thee of koffie, een kwartje voor een fleschje tafelwater, dertig cents soms voor een onnoozel kogelfleschje gevergd, terwijl een bor- j rel .soms zelfs een glas bier, niet meer dan een dubbeltje kosten? Waarom niet een glas gewoon water verkrijg baar gesteld Want daarop komt toch de tegenwoordige toestand neer, nu de koffiehuishouder geen geld wil aan nemen voor een glas water en de be zoeker er d u s niet om durft vragen. De belanghebbenden zullen goed doen met den geest des tijds te vol gen, die beperking wil van het gebruik van sterke dranken. Misschien vinden zij daarvoor een vergoeding in hun omzet van andere dranken, maar dan moeten die ook lot redelijkeu prijs worden geleverd en daarop slaan ze tot dusver nog niet. J. C. P. Stadsnieuws STUKKEN VAN DEN RAAD. DE ZIEKTEGELD-VERORDENING. De heer J. L. E. I. Breda Kleijnen- berg stelt voor in raadsstuk 218, on der C art 1, aldus te lezen: Indien een ambtenaar beambte of werkman der gemeente verhinderd is zijne betrekking wegens ongesteld heid waar te nemen, zal zijn jaar wedde of zijn loon gedurende twaalf maanden toch geheel worden uitbe taald. Daarna zal de jaarwedde of het loon gedurende zes maanden voor de helft worden ingehouden, en vervol gens wanneer dus de ongesteldheid achttien maanden heeft voortgeduurd geheel stilstaan." In zijn toelichting zegt de heer Kleijnenberg o.m.: „Het is ondargeteekende gebleken, dat ziektegevallen van zes maanden cn langer zelden voorkomen. Doch komen zij voor, dan is het in het grootste belang van den betrokkene om het volle loon te blijven genieten. Wit zal thans gebeuren? Iemand, die zes maanden ziek is geweest en zich nog niet volkomen normaal ge voelt, gaat toch aan den arbeid. Na korten tijd wordt hij weder ziek en de gemeente staat opnieuw voor j zes maanden werkeloosheid. Veel be ter ware het geweest, zoowel in het! belang der gemeente als van den zie ke, dat nien hem volkomen had laten uitzieken. Na enkele weken ware hij wellicht volkomen hersteld geweest." En verder: „De ziekten, waarop men hier in het bijzonder moet letten, zijn zenuw- j ziekten en borstziekten. Welnu, bij J eenigszins ernstige» aard zal voor de; volkomen genezing dezer ziekten on geveer een jaar noodzakelijk zijn." j Tevens stelt de heer Kleijnenberg' voor stuk 218 onder A I aldus te le- zen: „I. B. en W. te machtigen tot de; aanstelling van een geneeskundige en een p! a a teven a n ger-geneesk undige, belast met het toezicht op den ge- zond he ids toestand van de ambten a - j ren, beambten en werklieden, in dienst der gemeente. IL De jaarwedde van den sub 1 be- a oei den geneeskundige te bepalen op 1000, en van den plaatsvervanger; op I 200. De toelichting zegt: „Waar het college van B. en zich voorstelt een instructie te ontwer- i pen voor den conlroleerenden ge neesheer, acht ondergeteekenüo het van groot belang daarin op te nemen, eene bepaling, dat de oontroleerende geneesheer, niet de bewuste controle; mag uitoefenen over zijn eigen pa- tienten. In geval het een zieke betreft van dien geneesheer, zal de plaats vervanger moeten controleeren. Neemt men dit beginsel niet aan, dan zul de controleeren de geneesheer onwillekeurig veel voor hebben op zijn collega's. Velen zullen hem als huisdokter wenscheu, omdat do be handeling en de contröle alsdan in één hand is. Bovendien is de contröle over eigen patiënten ongeweuscht, daar alsdan het beginsel waar men van uitgaat, verloren gaat" BEHOUD VAN HET LEESMUSEUM. Tweo getrouwe leden van het Lees museum wenschen een poging te doen, om het Leesmuseum, waarvan het be stuur de opheffing voorstelt, nog te behouden. Het zijn de heeren G. Wesseldijk en J. Craaudiik, die hun medeleden daar- toe tot een bespreking uitnoodigen. DIEFSTAL VAN GAS. Een eigenaardig® bekeuring is he den in den vroegen morgen door onze Politie gedaan. In de Nieuwe Gracht heeft de daar wonende brandstoffen- handelaar H. geregeld schuilen met kolen in lossing. En nu had de po litie er al sinds lang kennis van ge kregen, dat de knechts van den brandsloffenimndelaar zich in den vroegen morgen, op ongeoorloofde wijze van licht voorzagen, om daar bij te kunnen werken. Zij hadden n.l. de gewoonte maar heel eenvoudig de gaslantaarn der Gemeente, die bij de te lossen schuit stond, aan te trekken. Vanochtend om zes uur is nu een werkman op heeterdaad betrapt, en bekeurd. De politie beschouwt dit als diefstal van gas. Doch het zal de vraag zijn, of deze in elk geval onrechtmatige daad al dus te qualificeeren valt. Een inte ressant geval voor onze juristen. Ten kantore der firma kon men ons niet veel over deze zaak meedee- len. Men wee6 er op, dat de fir ma zelf des morgens voor verlichting zorgt door de electrische lamp voor het pakhuis. 'N CIVIELE BEDIENING. Gezien in het Iluis-van-Geiechtig- heid, gezegd Paleis-vandustiiiv, van morgen. Een, oio nog wat in het reine te brengen had met de geblinddoekte vrouw, die weegschaal en zwaard voert eu daarom was uitgeuoodigd wai le aomen vertoeven onder het vei- lig-schuttënde koepeldak dat aan den Harmenjansweg het stadsaspect be- heerscht. Van de plek, waai* de rechtvaardige mannen zijn anti-maatschappelijke daad gelijkwaardig hadden verklaard met zóóveel dagen „zittens", zou hij naar de gevangenis gaan. In de vesti bule greep de man een... sigaar uit den borstzak en de twee agenten, die hem tot geleide strekten, vergunden den gevangene in de vestibule z n ,,rookertje" aan te steken.... Toen klikten aan weerszijden de boeien rondom 's mans polsen en de verbaasde voorbijganger beschouwde het ongewone schouwspel, dat een tweemaal-geboeide gevangene lustig rookend, door twee politiemannen naar de gevangenis werd geleid. Fortiter in re, Suaviter in modo, zeiden de Latijnen en wij zeggen het hen na Forsch in het wezen der zaak, zacht in de wijze van uitvoering. Vrouwe Jusutia is nog de kwaadste niet in onzen tijd. Zij bedient haar werkgevers op civiele wijs. ONZE LICHTFABRIEKEN. In verband met de splitsing van jt gas- en het electrisch bedrijf der gemeente zal voor laatstgenoemde af- defiing eerlang een afzonderlijk di recteur worden benoemd. Faillissementen. Door de Arr. Rechtbank alhier zijn bij vonnis d.d. 29 November 1910 in staat van faillissement verklaard J. J. Koeman, timmerman en koffie huishouder, w onende te Zaandam G. Heuvelink, metselaar, wonende te Schoten \V. van Geelen, bloembollenkweeker te Heemskerk. Rechter-commissaris in al deze faillissementen Mr. Van Nes van Meerkerk. Door de Arr. Rechtbank alhier zijn bij vonnissen d.d. 29 November 1910 opgeheven de faillissementen van W". Alphena&r, kruidenier, wonende te VYeslzaau S. Dekker, koopman in groenten en fruit, wonende te Westza&n B. Huisman, koopman en winkelier wuneude te Zaandam. Den 25en October 1910 waren deze faillissementen uitgesproken. Werkloosheid. Door de Alg. Haarlemsche Vereeni ging tot bestrijding der werkloosheid is Zaterdag j.l. reeds aan een vijftig tal barer werklooze leden uitkeering verstrekt. Het laat zich aanzien, dat de werkloosheid dezen winter grooter zal zijn dan den vorigen. (Zie verder Stadsnieuws ouder luat- »le üerichtenj. INGEZONDEN Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopie den inzender niet teruggegeven. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. ORGELBESPELING iu de Groote- of St.-Bavokerk te Haarlem, op Donderdag 1 Dec., des namiddags van 2 tot 3 uur, door den heer W. Ezerman. Programma 1. 'loccata en Fuga, J. S. Bach. 2. Adagio, Mendelssohn. 3. a. Passacaglia b. Pastorale, Charactersttlcke, J. Rheinberger. 4. Fantasie zu einem alten Kirchen- lied, L. Boslet. 5. Andantino, César Franck. 6. Ave Maria, Max Reger. D e 46 1/2 m i 11 i o e n. Binnenkort zal daartoe uitgenoo- digd door de afd. Haarlem van den Ynjz.-Deiu Bond Mr. Van Engen, lid van den Utrechtschen Gemeente raad, in een openbare vergadering al hier komen spreken over de 46 1/2 mil- lioen voor de kustverdediging. SCHOUWBURG. De voorstellingen in den Schouw burg voor deze week zijn „de onbeken de Vrouw" door liet ensemble onder directie van hulsbergen en Sluijters en een tweede opvoering van „de Ri valen" door de Hagespclers. Omstreeks half December geven de ze laatste» de première van Shaws stuk „Men kan 't nooit weten". ROLSCHAATSEN. In het feit, dut onze hoop om weldra op do echte schaatsen te komen door den dooi weer verijdeld is, vindt de directie vaD het Brongebouw blijk baar aauleiding om haar rolschaat- senbaan te heropenen. Wanneer dat gebeurt moet men van nu af aan maar onder de advertentiën nazien. MUSEUM-QUAESTIES. Tot mijn spijt moet wederom ge- ageerd in de onverkwikkelijke Frans- H aLs-museuiu-q uaeeties. Met een oratorisch gebaar laat. de heer Z. Middelkoop den lezers een juiste uitlegging van een verorde- mngs-arukel geven. Mocht de heer M. soms nieuwsgie rig zijn naar eens lezers uitlegging, dan moet ik hem zeggen, dat de zijne de beoepensie is, en getuigt van to tale onwetendheid op 't gebied, waar hij in mee wil praten. Schilderijen verhangen kan maar één man tegelijk. Schilderijen arran- geeren is zoo moeilijk, ais voor een schilder figuren comj?oneeren. Een tiental stuurlui aan zoo'n veel-zeilig schip maakt, dat ze uit de lijken slaan. Hoe kon de heer M. voorafgaand overleg verlangen, in de beteekems, dat de Commissie ook nog Iets te ar- rangeeren zou hebben Hoe kan iemand meenen, dat een grooter aan- tal dan één persoon tegelijk zich het effect een er plaatsing kan voorstellen i in verbeelding Maar breeder genomen Hoe durft J de heer M. zijn kleinsteedschheid I zoo te toonen, om aan een zoo be- j krompen bepaling als „In overleg met de Commissie van Toezicht re gelt de Directeur de plaatsing. zoo dwarszittend de hand te nou- den En wat een houding, om een jong- mensch, dat dank zij eene schitteren de opvoeding, deskundiger is dan de hceie Commissie bij elkaar, (behalve Dr. Bredius en Prof. Six), dat zijn eerste daad verricht, en bet pakhiis- i achtige, slecht en smakeloos gehan gene (Commissie-werk) omwisselt tot een naar de treurige plaatselijke omstandigheden uitstekend gehangen Galerij, om dien geen fair trial laten zijn „proefjaar", maar buiten den Raad, buiten de Commissie om, aan te val len met ingezonden stukken (genre- C. L. Dakej, door een Raods- an Gommissie-iid geschreven op eau splinter, terwijl deze directeur lan balk torst, van de heele kermiskraam smaakvoller en beter en veel beter te hangen, dan de heele Commissie ooit vermocht 1 W ant dit is de hoofdzaak de schil derijen zijn door den nieuwen direc teur (naar de omstaudigueden) zeer good gehangen, oehalve dat men hem geen vrijheid liet, er meer rom mel uit te gooien. Zoo zijn de Schutterstukken chro nologisch gehangen, wat logisch is meteen. Hals' ontwikkeling is te vol gen. Zij vormen een eenheid, een imposanten wand. De twee van 1627 ziji» oneindig veel beter le zien dan j op den korten wand. Een vondst van smaak is zoowel 'het Regentenstuk tusschen de twee 1 portretten, ais het groote stuk op >icn I korten wand tusschen de twee stads- I gezichten, in de derde zaaJ de Brou- I w er te midden van de zonen va»i Hals Corn. Dusart uitstekend tegen over Fr. Hals de Jonge Wouwer- man—Van de Velde 1 be groote wand Jan Steen in het midden, dan twee Verspronck-por- treUen, dan twee landschappen (van Hees en Molenaar), twee Vcrspronck, waarna landschappen van Everdin- gen en Ruysdael Een uitstekende harmonie en eve* wichtigheid. De derde wand Ruysdaeltje mil- den, Terburg en Duyster flrujken, d« twee Van Goyen-achtigeo Wouter Knyff en Du Bois, komen, dat er belangrijk werk ver richt is, en dat aanmerkingen, of da heer Middelkoop daar nu ai of niet vooraf in gekc-nd is, te onbelangrijk zijn, naast werkelijke verdienste. Alles blijkt achteraf voortreffelijk, en wilde nu het Commissie-lid, de heer Middelkoop, nog in een „Inge zonden Stuk" zich publiekelijk be klagen over* een vonn-quaestie en 'a verschil van opvatting omtrent een verordenings-artikel, quaes lie die nauwelijks niet eens b»j 'a ietwat breeden geest, die daden boven woor den waardeert thuis zou behooren in de Commissie zelf 1 Dit zelfde lid schrijft van den directeur „valschheïd van doen". Ik vermoed, dat ware hetzelfde ge zegd in den Raad deze heer tot "de orde zou worden geroepen, en derge lijke beleedigende qualificaties direct iu hebben waar te maken. We zullen daar den heer M. niet toe uitnoodigen, omdat hij daarvoor èn royaal tegenover den nieuwen di recteur, èn deskundig zon moeien zijn Wij zullen dus den heer M. maar verzekeren, dat zijn vinger-afdruk (van vinger-indruk is zelfs gespr-i- ien), a. waarschijnlijk een nuaestie van vernis en verf is, en b. niets tot de uitstekende belichting vaa 't stuk afdoet Met de Yingers kaa ieder bij elk stuk dat A la rampe is telf3 de heer Middelkoop met zij" zakdoek. CONRAD KIKKERT. Binnenland TWEEDE KAMER. Men 3eint ons uit Den Haag De Kamer begon wegens onvoltal- ligheid pas te één uur haar ritting. NEDERLANDSCHE VERBBN1G1NG VAN POSTZEGELVER ZAMELAARS. Te Amsterdam werd onder voorzit terschap van den heer C. Wafelbak ker aldaar de jaarvergadering gehou den van de Nedeirlandsche Vereeni ging van Postzegelverzamelaars. In zijn openingswoord constateerde do voorzitter den ongestoorden Woei der vereeniging, die de gooiste op haar gebied is in ons land. In hei jaarverslag van den secreTi- ris, dr. J. D. Leunis, uit Haarlem, werd herinnerd aan het groote sue- von de Inzending der vereeniging op de Brusselsche tentoonstelling, he mde uit duizend verschillende postzegels en poststukken met Nedcr- ïandsche opschriften. Aan het bestuur werd machtiging verleend tot de uitgave van een handboek over de koloniale post waar den, waarin naar tijdsorde gerang schikt is een reeks afbeeldingen van postzegels en poststukken der Neder- landsche koloniën. Dit werk zal wor den samengesteld met hulp van het departement van koloniën. Het ga rantiefonds groot 1500, is reeds voJ- teekend. AMBTEN AARSTRAKTEMEN TEN. In een openbare vergadering van ambtenaren gehouden te 's-Gravenlia- ge, spraken de heeren G. J. A. Smit Jr., redacteur van het vakblad ,.De Ambtenaar" en mr. P. j. Troelstra, lid van de Tweede Kamer. De volgende motie werd aangeno men „De vergadering spreekt als haar oordeel uit, dat de geldelijke positie der lagere ambtenaren dringend ver betering eischt, en dringt er bij de Re geering en Volksvertegenwoordiging op aan, in afwachting van een deil- mtieve regeling, onverwijld zoodani ge maatregelen te nemen, dat alle sa larissen benedeu 1000 ten spoedigste worden verhoogd met 20 pCL en die van 1000 tot 2000 met 200 per jaar. GEVAT. Door de marechaussee te 's Heeren- berg is gearresteerd en gevankelijk naar Arnhem gebracht, zekere v. K., die nu drie jaar geleden te 's Heeren- berg doodslag pleegde. K. werd des tijds door de Arnhemsche Rechtbank tot 2 jaar gevangenisstraf verooi- deeld. simuleerde krankzinnigheid, werd daarom in Medemblik verpleegd en is van daar ontvlucht. HET EERSTE SLACHTOFFER. Een 8-jarige knaap, zoontje van de wed. P. Hartog te Nes iN.-H.), is Zon. dag, in een laudslootje, door het ij» gezakt en verdronken.

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 1