Premie-Kalender NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. ONZE verkrijgbaar 28« Jaargang. No. 8417 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. WOENSDAG 30 NOVEMBER 1910 A HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERT ENTIËN: Uaorl.„ PER DRIE MAANDEN: Van 1—5 regels 50 Cts.: iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement voor Haarlem *.*A' 'A'' Haarlem van 1—5 regels ƒ1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per read Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd .s (kom der Bjj Abimemert aanzienlijk rabat. P 8 gemeente) /él/ Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25Cts. oer olaatsin? Franco per post door Nederland1.65 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant piaatsmg, Afzonderlijke nummers0.02^ V $r n Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37H tM Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. de omstreken en franco per post 0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. cSH Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnununer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoo» interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. EERSTE BI.AD. is weder tegen afgifte van Bon. AGENDA DONDERDAG I DECEMBER. Gr. kerk; Orgelbespeling, 2—3 uur. Schouwburg: Tournée Metz-Ko- ning, 8 uur. KL Vereeniging: St. Nicolaosfeest. Café „De Karseboom". Dam-simul- taan-séance, 8 uur. Siut-Bavo: Cursus in de R. K. go- iloofs- en zedenleer. Onderwerp: De leer der Kath. kerk over de vereering van beelden, reliquieën en het kruis. Stadsnieuws Uit vrees. Gisteren maakten we melding van het geval, dat een 9-jarige jongen door een ander in bel water van üe. Delft zou zijn geduwd, liet blijkt niet waar te zijn. De jongen was er bij ongeluk ingevallen, en had uit vrees voor straf zijn moeder het verhaaltje van den jongen op de mouw ge speld. DIEFSTAL VAN GAS.' Een van onze lezers zendt on6 een stukje, waarbij hij bezwaar maakt te gen de qualificatie diefstal van gas, die wij gaven aan het feit, dat een werkman in dienst bij een firma in brandstoffen, een gemeentelijke lantaren heeft aangetrokken, om licht te hebben bij zijn werk. De benaming is evenwel niet van ons. maar van de politie en zonder uu over woorden te twisten, begrijpt toch iedereen, dat maar niet het publiek zelf naar welgevallen lantarens mag blusschcn of aantrekken. Diefstal in den zin, die daaraan gewoonlijk ge hecht wordt, ziet de inzender er waar schijnlijk niet in, omdat de man het deed ten -ieve van 't werk, dat hij deed voor zijn patroon. En indien hij den patroon van het geval op de hoogte heeft gesteld, zou deze hebben kunnen vragen aan de gemeente, of deze lantaren langer branden mocht J sympathiek."Laat hij" dat zou de regelmatige weg zijn ge- igng uitspraak- en declamatie-les ne- yveest. Maar of de patroon ervan wist I men en ,jan terug komen. Misschien JOHN DONAT1. De heer „John Donati" heeft giste ren voor een stampvolle „Bron"-zaal wat voordrachten liederen en pro za uit den nieuweren tijd ten beste gegeven, die hartelijk toegejuicht werden. Toch was het publiek met het betuigen zijner sympathie misschien wat él te toeschietelijk het leek ons somwijlen toe, dat zich met het hand geklap en het gestamp-der-voeten ook een zekere irouie mengde. En dan heeft het publiek toch niet goed ge daan. Want het heeft den heer Donati in den waan gelaten een goed verzen ze-gger te zijn, op welken titel hij nog geen do minste aanspraak maken kan. Nog, zeggen wij. En niet zonder re den. Zeer wel mogelijk toch is het dat hij na verloop van tijd, iets te v len begint van de ontzaggelijke me lijkheden, die de voordracht-kunst in zoo ruime mate biedt- Op dit moment evenwel beheerscht hij nog geen enkel van de nummers, die hij gisteravond poogde te zeggen, en typische ei genschap van dilettanten hij had zich juist aan het moeilijkste waagd. We kunnen het dan ook geen gelukkige gedachte van den voordra ger vinden, zich nu reeds in het pu bliek te begeven. Veel beter zou bel geweest zijn, als hij eerst de kunst, die ln hem leeft, tot rijpheid gebracht had, en wat les was gaan nemen. Want er ontbreekt alles aan Dona 's wijze van voordragen. Daar is in de eerste plaats de gelaats-mimiek, van wier macht de voordrager zich r.tet voldoende rekenschap geeft. On der alle beroeringen, 't zü hij in zijn lied iets over angst, droefenis, vreug de of hartstocht te zeggen heeft, blijft zijn gezicht van een monotone strak heid. En zooale het daarmee is, staat het met zijn stem gesteld. Die blijft van gelijke hoogte, geen zangerigheid, geen jubel, geen warmte klinkt in do meest lyrische gedeelten zelfs er in door. En onder alie verzen blijft het stijve webaartje, bet uitstrekken van do rechterhand dat den toe schouwer dadelijk moe maakt, en hem op den duur het wakker-blijven belel ten zou. Dan is de heer Donati niet steed? begrijpend, waar het de opvatting van een voordracht betreft. Jon C. de Vos' oer-komisch dingetje „Geef me nog één zoen" b.v. werd door den voor- drrurer. die waarschijnlijk in de mee- mng verkeerde, dal het iels ernstigs was, totaal verknoeid. Eu hard was het zoo Jacques Fern's lyrisen kunst erk „Iris' behandeld te zien. Maar en dit is een zwaar-wegen- de omstandigheid de heer Donati zegt klinkers en medeklinkers, zonderlijke letters beschouwd, ook zéér onzuiver. Een s b.v. kan de voor drager met goed vormen, en de luis terenden, die wat achier in de zaal za ten, zullen wel eens in stilte lot zich zelf of eikander gezegd hebben •ou, dat de heer Donati toch maar wat beter articuleerde." Toch is de heer Doiiaii ons niet on jaar is iets, dat wij niet hebben kunnen te -weten komen. In elk geval zijn wij het met den in zender eens, dat de werkman niet in donker arbeiden kou, daar hij dan levensgevaar zou hebben geloopen. Hiermee, men kan er gerust op zijn, evenals met de andere omstandighe den, zal de rechter bij het bepalen van de straf wel rekening houden. BLOEMENDAALSCHE TRAM. Dinsdagavond omstreeks half acht derailleerde een wagen van de Bloe- mendaalsche tram op den wissel in het Kleverpark. Daardoor ontstond belangrijke ver traging in het verkeer van beide kan ten. Verordening schoeisel politiekorps. Met ingang van 1 Januari a. s. zul len do laarzen in gebruik bij het po litiekorps vervangen worden door val lederen schoenen met losse kappen. Dit is zeker als een nuttige en door het korps gewenschte verbetering te beschouwen, daar het dragen der laar zen zeer afmattend is. Brandweer. Naar wij vernemen, heeft de hee* J. W. Daudey ontslag genomen als lid van den staf van de brandweer. Diefstal aan de Centrale Werkp'aats. In zake den diefstal van een rood koperen staaf in de stel plaats van de Centrale Werkplaats der llolland- sche Spoor, is de 20-jarige leerling- bankwerker J. C. P. aangehouden, die de verduistering bekende. Valsch geld. Door den kantoorlooper Van B js een valsch kwartje ontvangen. Van de ontvangst is aan de politie ken nis gegeven. dat zijn werk ons dan meer voldoe ning schenkt, dan op 't oogenblik het geval is. Vergeten we niet te vermelden, dat den voordrager in de pauze bloemen aangeboden werden. IJsvereeniging. Onder presidium van den lieer Schreuders hieicl de ïjsvereeniging „Haarlem en Omstreken' gisteren een lieel kort jaarvergadeiingetje. De secretaris, Mr. A. A. Diomer Kool, begon zijn jaarverslag over 1909 met de opmerking, dat bel uit den aard der zaak kort moest zijn, daal de gelegenheid tot schaatsenrijden zicti den vongen wmter niet aan bood. Do heeien H. Lrerner en G. j. A. Rovers traden als bestuursleden afdank werd hun gebracht voor hetgeen zij ten nutte van de vereeni- giug gedaan hebben. Hel verslag sluit met den wensch, dat deze wmter mooi en langd'irig ijs brengen moge. De penningmeester, de heer J. Wentholt, rekening en verantwoor ding gevend van zijn financieel be heer over het afgeloopen jaar, deel to mede, dat de inkomsten 867.41 be dragen haddenthans was nog in kas een bedrag van 703.32. De liegrooling over 1910 sloot niet een vermoedelijk batig saldo van ruim i 35. Zoowel jaarrekening als begroo ting werden goedgekeurd. Wegens vertrek naar Ned.-India nam Mr. J. Lieftinck ontslag als be stuurslid, den wensch uitsnrekend dat de veree-niging moge blijven groeien en bloeien. De voorzitter, antwoordende, ineen- de namens allen te spreken, als hij den heer Lieftinck een woord van dank bracht voor het vele. dat hij van de oprichting af voor de vereeni- ging gedaan heeft. (Applaus). Voorgesteld werd de plaats van den heer Lieftinck voorloopig onver vuld te laten, omdat het aantal be stuursleden nog voltallig is. Tot afgevaardigde naar de alge- weene vergadering van den Usboad „Hollands Noorderkwartier", die in December te Zaandam gehouden zal worden, werd benoemd de heer J. J. C. Sarle-ttot zijn plaatsvervanger de heer J. Wentholt. Het bestuur werd ten slotte ge machtigd, zoo noodig, voor de eigen douanen der v ereenïging een ge scliiktc bergplaats te zoeken. BIJ ARREST VAN 'T HOF. Het Amsterdamse he Gerechtshof wees heden arrest in de zaak van 2 Haarlemsche inbrekers, A. de L. G. de K., die door de Haarlemsche Rechtbank tot 3 jaar gevangenisstraf veroordeeld werden wegens diefstal met braak in den nacht van 1-4 op 15 Juni 1.1. bij den heor v. d. Werf in de Oranjestraat te Haarlem. Het Hof veroordeelde ieder tot 3 jaar onder aftrek van 2 maanden voorarrest. Auto-lantaarn gestolen. Van de auto H. 3136 van den heer J. L. uit Rotterdam is gisteren hier ter stede een lantaarn weggenomen. Koe op hol. Een koe, die blijkbaar niet ter slachtplaats wilde, ging er op de Kaasmarkt van door en holde heel naar de Lange Heerenvest. Daar werd zij gegrepen. Gevallen. Maandaenamiddag is de inspecteur van politie F. P. van der Laan, op straat uitgegleden en gevallen, waar bij een arm ia gekneusd. Hij hoeft zich daarvoor onder geneeskundige behandeling gesteld en is sedert bui ten dienst. S t. N i c o 1 a a s. Met liet oog op de drukte bij gele genheid van het SL-Nicolaasfeest is ui de Grooto Houtstraat, Anegang, Lange Veerstiaat, Barteljorisstraat, Kruisstraat en Kruisweg, het politie toezicht versterkt, Een laffe grappenraake- ij. Gisterenavond heeft men vijf aan sprekers telefonisch opgeheld, om op twee bepaalde plaatsen te komen, om daar een begrafenis te regelen. Toen zö daar 's avonds laat om 9 en 11 uur kwamen, bleek er van «en begrafenis geen sprake te zijn. Afgezien van hei feit, dat hel een minne daad is, om met zulke dingen grappen to maken, is het toch wel een aardigheid van laf allooi, om menschen nes avonds laai uit hun buis te iiaJen en hen voor niets een wandeling naar liet andere eind der stad te laten maken. politie onderzoekt de zaak, het is te betwijfelen, of deze grappenmakerij een strafwaardige daad is, wat zeker jammer is. AANBIEDING CADEAU ERNST H. KRELAGE. Ter aanbieding van een cadeau na mens de afdeelingen der Algemeene Yereeniging voor Bloembollencultuur aan den voorzitter, den heer Ernst H. K rela ge, bij gelegenheid van diens hu welijk, had zich een commissie ge vormd uit de voorzitters der afdeelin gen, welke commissie be<stond uit de heeren G. Vlasveld, J. B. Bos Azn., G. J. van Meeuwen en H. Veldliuyzen van Zanten Jz. en J. H. Kersten. Deze commissie begaf zich j.l. Vrij dag naar de woning van den voorzit ter, wuur de heer Vlasveld een harte lijke toespraak hield, waarin hij rele veerde, hoe bijna alle afdeelingsvoor- zitteis meewerkten aan het tot stand brengen van deze hulde. Het geschenk bestaat uit het pracht werk betreffende de Rembrandt-ten- teoustelling te Amsterdam, bevatten de veertig fotogravures van de Rem- brandt-tentuonstelling, die te Amster dam werd gehouden, mot tekst van Dr. C. Hofstede dc Groot. De heer Krclage gaf de verzekering, dat dit geschenk door hem op hoogen prijs gesteld wordt. In het iaatst-verschenen „Weekblad voor Bloembollencultuur" kwam te vens een officieele dankbetuiging voor. Een inbreker? Vannacht omstreeks één uur kwam die waker D. van V. van den Nacht veiligheidsdienst in het Florapark op het erf achter de villa van den heer Krol, toon daar een man vandaan vluchtte en den waker zulk een klap op het gezicht gaf, dat deze een blauw oog kreeg. De waker gaf een stool op zijn signaalflult, waarop de waker van den Wagenweg te hulp kwam. Samen gingen zij den man achter na, maar doze verdween ln den Hout. Swindle of Jewels Hier ter stede zijn biljetten aange plakt, waarin door den Ober Polizei- prasident in het Engelscb, Fransch, Duitsch en Italiaansch verzocht wordt om opsporing van twee dieven van juweelen ter waarde van 242. Mark in het Bayerischer Hof te Mun- ehen. De daders zijn eea Mexicaan en een uit Chicago. Schooluitstapje. Heden brengen de leerlingen der H .B. S. met 3 j. c. en Handelsschool, onder geleide van directeur en leer aren, een bezoek aan een diamant- slijjoerij te Amsterdam. Van 't Kantongerecht WIELRIJDEN IN HET BLOEMEN DAALSCHE BOSCH Hedenmorgen w erd veivoigd de zaak tegen Mr. J. H. M. te Bloemeudaal, tegen wien op zekeren dag in bet bosch proces-verbaal is opgemaakt, omdat hij met de fiets zich op een voetpad voortbewoog. De vorige week vroeg de ambtenaar van het O. M. een week uitstel, omdat hij de situatie van de Koepellaan eerst persoonlijk onder zoeken wilde. Hedenochtend nam Mr Van Lier zijn requisitoir. Het is spreker geble ken, dat met borden aangegeven is, dat over het pad, waar de bekeuring plaats gehad heeft, niet gereden mag worden-. Tevens is door een paaltje, dat zich op het pad bevindt, cül pad tot een voetpad gestempeld. Toch wil de het spr. voorkomen, dut de borden niet op voldoende blijkbare wijze aan geven, dat op bedoeld pad niet mag gereden worden. Daarom meende do ambtenaar vrijspraak te moeten vra gen. Mr. M. merkte nog op, dat, indien de borden veranderd zouden worden, het in het belang van het publiek zijn zou, de borden ook wat meer aan de buitenzijde van het bosch te plaatsen. Uitspraak over 8 dagen. KINDERARBEID. De krantenbezorger E. H. D. heeft twee kleine jongens waarvan er één, de 9-jurige A. C. Hurkmans, ge tuigenis kwam afleggen geregeld voor zich laten weiken, door ze een kar te doen voortduwen, waarvoor hij ze met 5 et. per week betaalde. De eisch tegen D. was f 10 boete. Het ventje kreeg 50 ct. als getuigen- geld. Dit is dus zooveel als hij anders in 10 weken verdient- Een goéde dag' EEN GEVAARLIJK AUTORIJDER. Op den 30en Juli is tegen den Am- sterdamschen koopman R. van D. op de Zandvoortsche laan door den rijks veldwachter De Bruyn proces-verbaal opgemaakt, wegens gevaarlijk auto rijden. Beklaagde snorde nl. met een geweldige vaart langs het rijwielpad an de Zandvoortsche laan. waardoor - volgens het proces-verbaal de vei ligheid van het verkeer in gevaar ge bracht werd. Beklaagde ontkende, dat de veilig heid van het verkeer in gevaar zou gebracht zijn. Na het cetuigenverhoor eischte de ambtenaar van het O. M. een hechte- nis-straf van 5 dagen. Beklaagde's verdediger, Mr. Cohen, betwistte de geldigheid van de dag vaarding, en concludeerde tot nietig verklaring. Mocht de president verdediger'B overwegingen niet gegrond verklaren, dan meende pleiter toch nog, dat be klaagde vrijgesproken worden moest, omdat "t geen in de dagvaarding is ten laste geleed z. i. volstrekt niet bewe zen is. Ten slotte kwam mr. Cohen op tegen een vrijheidsstraf, waar de bekl. nog nooit voor een dergelijk feit heeft te recht gestaan. Spr. noemde deze eisch eenig. Zoolang cte huidige Motor- en Rijwjelwet er is, is zoo iets nog niet voorgekomen. Re- en dupliek volgden. Dezelfde beklaagde had zich ook te verantwoorden, omdat hij op 1 Augus tus met een vierwielig motorrijtuig onder de gemeente Bloeuiendaal, op den straatweg van Zandvoorl nuur Haarlem rijdende, in een scherpe kromming niet getoeterd heeft, door welke nalatigheid een hondenkar, met drie honden bespannen, bijna omver gereden ia De veldwachter Smits te Aerdenhont kon met zekerheid verklaren, dat do auto géén geluidssignalen gegeven heeftook de bestuurder van de hon denkar verklaarde dat. De chauffeur en bekl. zeiden evenwel, wel degelijk geluidssignalen gegeven te hebben. Er was echter tegenwind, waardoor de geluidsstroom kan zijn weggeblazen. Mr. Cohen die ook in deze zaak als pleiter optrad legde op die om standigheden den nadruk, en kwam met kracht tegen den eisch op, „19 dagen hechtenis", luidde. Pleiter vroeg vrijspraak. Uitspraak over 8 dagen. UITSPRAKEN. Heden werden de navolgende uit spraken gedaan: A. J., te Haarlem, en 8 anderen, overtredingen Jachtwet, 2 maal 7 da gen hechtenis, 7 dagen hechtenis, f 19 boete of 4 dagen hechtenis, I 6 boete of 2 dagen hechtenis en f 5 boe te of 2 dagen hechtenis. A. M. R., J. B., E. H. S., M. A. B., en J. B., te Haarlem, overtredingen Arbeidswet, no 1, 2 maal f 4 boete plus f 2 boete ..f 3 maal 1 dag hechte nis. no. 2 f 5 boete of 3 dagen hech tenis. no. 3 f 4 boete of 2 dagen hech tenis, no. 4 en 5 f 2 boete of 2 dagen hechtenis, A. A. R. en J. L. v. d. H., te Haarlem, vrijgesproken. L. v. E.t te Haarlem, overtreding Leerplichtwet, f 2 boete of 1 dag h< tenia. R. B. te Haarlem, en 9 anderen, staat van dronkenschap de orde ver storen, 6 dagen hechtenis, f 10 boete of 5dagen hechtenis, f 5 boete of 3 dagen hechtenis en f 3 boete of 1 dag hechtenis. H. W., en H. A. v. d. D., te Haar lem, straatschenderij, no. 1 f5 boete of 3 dagen hechtenis, no. 2 vrijge sproken. Th. S., te Haarlem, een gewond paard bezigen, f 10 boete of 8 da hechtenis. A. J. R. en J. v. S. te Haarlem, een oorwerp niet verlichten, no. 1 f 2 boete of 1 dag hechtenis, no. 5 f 5 boe te of 2 dagen hechtenis, J. B. R. te Haarlem, vrijgesproken. A. IJ. F., te Haarlem, nachtrumoer, 3 boete of 1 dag hechtenis. M. K., te Zand voort, en 7 anderen, loopen op verboden grond, no. 1 boete of 3dagen hechtenis, de ande ren f 5 boete of 3 dagen hechtenis. J. L., en 3 anderen te Haarlem, overtreding Pr os tituti ever ordening Haarlem, 5 dagen hechtenis. G. V., en 3 anderen, te Haarlem, overtreding Politieverordening Haar lem, no. 1 t 3 boete of 1 dag hechte nis, de anderen f 1 boete of 1 dag hechtenis. C. W. H. W., te Amsterdam, over treding Politieverordening Velsen, f 10 boete of 2 dagen hechtenis. S. R. te Haarlem, en 3 anderen, overtreding verkeersverordening Bloemenda&l, f 2 boete of 1 dag hech tenis. G. B., te Bloemen daal en 4 ande ren, overtreding Politieverordening Zandvoorl f 3 boete of 2 dagen hech tenis, f 2 boet© of 1 dag hechtenis, ei f 1 boete of 1 dag hechtenis. L. v. L. S., te Noordwijk, A. de B.. te Wassenaar, H. v. d. V., te Heem stede en H. J. v. d. W te Leiden, over treding Motorv erordening Heemste de, no. 1 f 15 boete of 3 dagen hech tenis, no. 2 f 10 boete of 3 dagen hechtenis, de anderen f 2 boete of 1 dag hechtenis. M. B.. te Haarlem, en 8 anderen, overtreding Motorverordening Haar- leinmerliede en Spaarnwoude, f 10 boete of 3 dagen hechtenis. M. G., te Schoten, H. F. J. V. T. en J. G. V., te Haarlem, en J. R., te Be verwijk, het verkeer in gevaar bren gen, no. 1 f 10 boete of 4 dagen hech tenis, no. 2 f 5 boete of 2 dagen hech tenis, no. 3 f 5 boete of 3 dagen hech tenis, no. 4 f 3 boete of 2 dagen hech tenis. H. C. O., te Haarlem, en 16 ande ren, rijden zonder licht, f 2 boete of 1 dag hechtenis, en f 1 boete of 1 dag hechtenis. Voorts werden er nog 10 personen veroordeeld wegens openbare dron kenschap lot 21 en 5 dagen hechtenis, f 15 boete of 3 dagen hechtenis, f 10 boete of 3 dagen hechtenis, f 3 boete of 2 dagen hechtenis en f 2 boete of 2 dagen hechtenis. (Zie verder Studsnieuws ender laat ste berichten). Uit de Omstreken BLOEM ENDAAL. Dinsdagavond speelde de bekende schaker Dr. Esser zes blind-simultaan partijen in Hótel Hartenlust tegen Bloemendanlsche schakers. V'isr wa ren consultatie-partijen, twee scha kers speelden alleen, maar voor allen was de uitslag dezelfde. Na ruim twee uur had Dr. Esser ai de partijen ge wonnen. De spelers waren dan ook zeer on der den indruk van het machtige voor stellingsvermogen. dat deze blindsjie- ler moet bezitten. SCHOTEN. Vergadering. Gisteravond werd ia café Staal de door de beide vrijzinnige kiesvereeui- gingen uitgeschreven vergadering ge houden, met het doet zoo mogelijk lot het stichten van een Jonge vrijzinni- gen-propagandaclub te komen De vergadering was echter slecht bezocht, terwijl de jongo vrijzinnigen geheel door afwezigheid schitterden. De heer v. H&lem opende de vergade ring en sprak zijn leedwezen uit over de opkomst De heeren Salverda en Pigge, sprekers voor dien avond, voerden dan ook het woord niet Mr. Perel uit Amsterdam, ter vergade ring aanwezig, hield een rede over het standpunt der vrijzinnigen in het algemoen. Ook het kiesrecht-vraag stuk stipte spreker aan. Eenigen de batteerden en werden beantwoord door den spreker, die ten slotte zeidc, dat ofschoon de quan titelt der verga dering hem afschrikte, de qualiteii nog veel heeft goed gemaakt. HAARLEMMERMEER Sinds Vrijdag wordt te Abbenes ver mist de landbouwer M. v. W, die, voorgevende naar de veemarkt te Vel sen te gaan om koelen te koopen, al daar niet is geweest en tot op heden cok niet in huls ls teruggekeerd. Het vermoeden bestaat, dat hij zich naar Amerika heeft begeven. Voor ziin afgeleverde suikerbieten had hij juist een groot© som geld ont vangen en bij zich. Men spreekt zelfs van 10 It 11.000. Ook de andere oogst was reeds afgedorscht en door hem van de hand gedaan. Zijn vrouw verkeert in groot© on gerustheid. terwijl de dorpsbewoners er „vol" over zijn. BEVERWIJK. Tot ouderling bij de Ned. Herv Go meent© alhier werd gekozen de heer W. Vlietstra en tot diaken de heer G. Sterken, terwijl als zoodanig werd her kozen de heer J. Rijadorp. Door 73 leden van de Ned HerT. Gemeente alhier, die ontevreden zijn over deu gang van zaken, is opge richt een Vrijzinnig-kerkelijke veree- niging. SLOTBN. Drenkeling. Het in deze gemeente gevonden lijk van een ongeveer G0-jarig man, is her kend. Het is het lijk van een zwerver. Binnenland STUDENTENSTAKING. Uit Utrecht wordt ons gemeld, lat de studenten aan de tandheelkundige inrichting aldaar, de «enige in Ne derland, het werk hebbou geslaakt. Zij hebben dozen nacht tot half t ier vergaderd, hen die met ter \ergade- ring aanwezig waren, hedenmorgen opgewacht, zoodat dan ook alleen op college waren diegenen, die examen moeten doen. Zij hebben besloten, gocn college, kliniek of demonstratie bij te wonen, totdat hun requeeten aan Curatoren der Universiteit en aan den Minister onderzocht zullen zijn en de tegen woordige directeur, lector en exami nator, de beer John E, Grevers, door een opvolger zal zijn vervangen. Van de stakers zelf is geen inlich ting te krijgen vóórdat bun notuien van de gehouden vergadering, iie door ©en jurist worden bewerkt, zul len zijn vastgesteld. Namens hen heeft evenwel een comité, waarvan de namen der leden niet vermeld worden, tot den heer Grevers een schrijven gericht, waarbij zü zich cr over beklagen, dat het tandheelkun dig instituut niet voldoende is inge richt en dat de heer Greveis te streng optreedt. De eerste grief acht de heer Gre- ;re juist, maar zij ligt niet aan hem, hij doet het mogelijke, is pas nog naar Londen geweest Dat hij streng optreedt is noodig, studenten laten dikwijls het gas met een groote vlam branden nis het niet m dig te, nog onlang» heeft hij ©r een einde aan moeten maken, dat met de brandbluschmiddelen werd gespeeld. Getracht zal worden, een interpel latie in de Tweede Kamer uil te lok ken. Reeds lang, zoo meldi onze be richtgever, bestond tusschen den heer G re vers en de studenten een ge spannen verhouding. De lessen werden gevolgd door 120 dames en heeren.

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 1