Toen de vader van den veroordeel de binnenkwam, werd hij van alle zijden toegejuicht Het gemoed van don grijsaard schoot vol, h" baretie in tranen uit De vergadering be noemde hem tot eere-p resident Verschillende vakvereenigingsici- ders voerden het woord. Allen be toogden, dat Durand h. i. niet schul dig was. Het wa© ten eenenmale on mogelijk, dat een man ais hij. nis iemand, die zich 200 voorbeeldig ge droeg, geheelonthouder was en zóó zachtmoedig, dat de kolendr&gers hem zelfs niet doortastend genoeg achtten, om als stakingsleider op te treden, tot zulk een verfoeilijken moord kon hebben opgehitst En de vergadering nam ten slotte de volgende motie aan „De arbeiders te Havre protesteeren met kracht tegen de schandelijke ver oordeeling van burger Durand, wiens eenige schuld was, dat hij den strijd der arbeiders tegen de uitbuiters heeft georganiseerd en zij verbinden zich om de waarheid aan het licht te brengen en gerechtigheid te verkrij gen." Ook het Arbeids-syndicaat bemoeit zich met de zaak en zal door het ge- heele land protest-vergaderingen or ganises ren. Zelfs wordt weer aan EEN ALGEMEENE WERKSTAKING gedacht omdat ook andere leden van het syndicaat door de jury ver oordeeld zijn tot dwangarbeid. NOODWEER IN RUSLAND. Op de roede van Astrakan zijn 'door een hevigen storm 16 schepen gezon ken, waarvan eenige met de beman ning. De aanlegpier, waarop zich driehonderd Perzische arbeiders be vonden, is losgeraakt en naar zee ge dreven. Er is geen hoop de arbeiders te redden, want ze zijn zonder voedsel en hebben behalve tegen den storm ook tegen de hevige vorst te kampen. Een stoomshcip redde slecrts 16 schipbreukelingen. Op de reede van Goergif zijn twee stoomschepen en vier zeilschepen 'door het ijs ingesloten. Zeven kusiplaatsjea zijn over stroomd. In Staniza en Wosnessenskaja zijn ongeveer honderd huizen verwoest TOO menschen zijn dakloos. DE ZIEKTE VAN DE BELGISCHE KONINGIN. Het bulletin luidt De toestand blijft gunstig, de geconstateerde verbete ring duurt voort Stadsnieuws Ongeregaldtieden op Haarlem's voetbalveld. We hebben medegedeeld, dat het bestuur van den Nederlandschen Voetbal Bond in zijn laatste verga dering besloten heeft, naar aaniei- duig van een klacht van den scheids rechter, den heer Moorman, een com missie to benoemen, om het voorge vallene tijdens den wedstrijd Haar lentQuick te onderzoeken. Naar gemeld wordt, zal de beslis sing van liet bestuur van den Neder landschen Voetbal Bond in zake de tegen de toeschouwera op Haarlem's terrein ingebrachte klacht niet wach ten tot do volgende bestuursvergade ring. De stukken zijn thans ito de oe- etuursleden lu circulatie en de uit spraak kan deze week reeds vallen. De commissie uit het bondsbestuur, bestaande uit de hoeren Kips, mr. De Boer en Buskop, moet zich in de Don derdag gehouden vergadering met het rapport van den scheidsrechter vereeiügd hebben. Op grond van het voorgevallene deed de scheidsrechter het volgende voorstel aan het bondsbestuur „Hoewel lk mij den ernst van deze taigeregeldheden, waarbij de scheids rechter mishandeld en zijn kleeding gescheurd werd, niet ontveins, vind. Ik geen vrijheid, om u overeenkom stig art. 132 H. R. voor te stellen het spelen van eón of meer thuiswedstrij den aan Haarlem te verbieden. Het komt mij evenwel noodzakelijk voor, dat de vereerd ging Haarlem door uw college ernstig worde gewezen op haar plicht, om spelers en scheids rechter tegen overlast en geweld pleging van de zijde der toeschouwers te beschermen, wat in casu niet is geschied. Daarbij ware door u van die vereeniging te eischen le. dat ter zijde van achter de doelnetten een strook ter lengte van 25 M. vrij van toeschouwers worde gehouden. 2e. dat gezorgd wordt voor een be hoorlijk aantal orde-commissarissen, die zich tijdens den wedstrijd onder het publiek, vooral dat van den laag- 8ten rang, moet ophouden. 3e. dat waarborgen worden gege ven, dat aan mogelijke eischen ran den scheidsrechter tot verwijdering van toeschouwers onmiddellijk kan worden voldaan. 4e. dat de door mij verwijderde toe schouwers gedurende het loopenle seizoen met meer op het terrein wor den toegelaten. Aon uw oollege meen lk te mogen overlaten te bepa len, op welke wijze de vereeniging Haarlem voor de mij op haar terrein aangedane beleediging verontschuldi gingen zat hebben aan te bieden. Voorts neb ik de eer u in overwe ging te geven, de vereeniging Quick te doen weten, dat da aair.cc.xier en epeiers \an haar elftal zich hebben te onthouden van niet noodzakelijke handelingen, waardoor vijandelijke betoogingen van de toeschouwers kunnen worden uitgelokt-" Tot het schorsen van Haarlem's terrein kan in geen geval worden overgegaan, omdat zulks alleen kan Kv.-whieden op voorstel van den scheidsrechter. Gevonden voorwerpen. Terug te bekomen bij Het bureau van politie, een bruine rozenkrans. E. Boting, Rozenprieelstraat no. 83 rood, een -.sollen handschoen. A. J. Uittenbogaard, Spaansche- vaartetraat 49, Schoten, een horloge ketting. J. van Waard, Ripperd ast raat 4, •ene portefeuille met inhoud. D. van Gelder, Camphuisstraat 19, een span leidsels. Klomp, Schotersingel 89 a, een grij ze kat. B. Weber, Baljuwalaan no. 16, een ■akje met Inhoud. H. Jansen, Konlngsteinstraot 11, een schaats. J. van dar Schaar, Amsterdam- straat 50, een manchetknoop. J. van der Veen, Pietar Kiosstraat 56 zwart, een kinderportemonnale. J. Kialxm, Ged. Raamgracht no. 45 rood, een hoeranhandschoen. Tj. van Braam, Frans Halsstraat 38, een damesparaplu ie. S. Holster, Roosveidstraat 6, een kinderhandschoen. W. Spoor, Brouwersstraat 42, eon zwartharig hond ja J. Volk, Houtmarkt 18, een bril ln étui. Hot bureau van politie, een kope ren sleutel roet ring. Het bureau van politie, een heereo- portemonnaie. M. Lommeree, Hoe rousing e! na 67 zwart, een zeiltje. Rubriek voor Vragen Get bonnee rdan hebben het voorrecht, vragen op verschillend gebied, mits voor boanlwoording vatbaar, in te renden bij da Redactie van Haarlem's Dagblad, Groot# Houtstraat 53. Allo antwoorden worden geheel kosteloos gegcTtn en zoo spoedig mogelijk. Aan vragen, die niet volledig naam en Troon plaats van den inzender vermeiden Trordt geen aandacht geschonken. VRAAG: Ho© long mogen na 't overlijden der ouders ©enig© der kin deren in den boedel blijven en ten koste der nalatenschap léven? Is dat niet ongeveer zes weken? ANTWOORD: Ja, gewoonlijk wordt het huishouden nog zoolang geconti nueerd. Het is natuurlijk slechts een gebruik. Een wettelijk voorschrift be staat niet VRAAG: Een huls. per week ver huurd, wordt voor afbraak verkocht; heeft de verhuurder nu recht op de huur tot den dag dat de huurders er uit gaan? ANTWOORD: Ja, uit een wettelijk oogpunt is daar niets tegen in te brengen. VRAAG: Heeft de huurder dan geen recht op eenige schadevergoeding voor de kosten en lasten der verhui zing, het zij van kooper of verkooper? ANTWOORD: Neen, de kooper heeft er absoluut niete mee te maken en de verkooper kon immers te allen tijde, ook zonder verkoop, de huur opzeg gen? VRAAG: Een strijkster Is tien jaaar in dienst. Heeft nu het hoofd der on derneming het recht haar op «taan den voet weg te zenden? Zij ont vangt haar geld per week. ANTWOORD: Ja, dat mag hij doen mits haar een week loon als schade- loosstelling betalende. Uit de Omstreken HEEMSTEDE. Bereden korpsen. Alhier hebben zich vier lotelingen aangemeld om te worden Ingelijfd bij een bereden korps. Binnenland DE TWEEDE KAMER toonde gisteren geen bijzonder groo- te belangstelling in de eenige groote politieke redevoering, die teu onzent een premier eens in het Jaar pleegt te houden. Was de werklust niet groot Men zou het concludeeren uit het feit, dat besloten Is om Maandag a. s. in hot geheel niet te vergaderen, met het oog op.... Sinterklaas 1 Of had men er een voorgevoel van, dat do Minister, ofschoon nu en dan humoristisch voor den dag komend, toch niet zoo goed op dreef was als anders Nadat de Kamer met overgroot® meerderheid het artikel der Land- bouwbogrooting had goedgekeurd be treffende den post voot de nationale landbouwtentoonstelling in Den Haag, kwam Minister Heemskerk aan het woord. Hij zette op den voorgrond, dat naar de opvatting der Regeering be houd der coalitie in 's lands belang was en betwistte, dat zij iets deed tdt verscherping der antithese, of door uitdagend optreden. Men voerde ver schillende gevallen aan, die bulten de Regeering omgingen (het Dordtsche kerk-geval, enz.). De Minister vond het niet aardig, dat er gesproken was over het halfuurtje langer sluiten op Zondag van het Rijksmuseum. De Re geering dringt geen Zondagsheiliging op zij heeft hoogstens te waken te gen verstoring daarvan. Ten onrechte was over de regeling van het outslag der ambtenares, die huwt (niet dat der gehuwde ambtenares beschouwt als ingrijpen in. het huwelijksleven. Het tegendeel was waar en de Minis ter meende zich juist over deze rege ling op stemm'en van links te mogen beroepen. De benoemingen geschiedden met de meeste onpartijdigheid. Op ge schiktheid werd allereerst gelet, maar bij burgemeestersbenoemingen moest ook acht gegeven worden op de ge zindheid van de meerderheid der bo- volking. Op 29 door hern in Noord- Braiiaut benoemde burgemeesters had de Minister één protestant door een katholiek vervangen, om die re den. Van partijdigheid was geen spra ke. Deze Regeering bandelae precies eender als vroegere regeeringeu. Het ïs de gewoonte, dat de Godsdienst van sollicitanten wordt opgenomen, maar inquisitoriaal onderzoek verfoeide de Regeering en zij hoopte dergelijke klachten niet meer te zullen hooren. De Heldersche quaestie kwam bij hoofdstuk VI. Juist door den dominé niet als ambtenaar te stellen onder de bevelen van den vlootvoogd heeft de Regeering willen voorkomen, dat de Minister van Marine opperdomiué werd. Wat de defensie aanging protes teerde de Min. er tegen dat de kust- verdedigingavooretellen zoutten ge daan zijn onder vreemde pressie. Een dergelijke bestrijding was anti-natt- onaal. De Reg. bkef een wijziging der Milltlewet voor spoedig in uit zicht stellen; zij had nooit geloofd dat liet tweeptoegenstelsel de oplossing van het mliltievraagstuk gaf. Zij let te dus niet alleen op de doode weer middelen. Wat de sociale wetgeving botrof, de ontwerpen-Kuyper waren door de vorige Regeering in de prul Iemand gedaan en daardoor wia» vertraging gekomen, maar de Min. van Land bouw werkte ijverig en hoopte in De cember nog de herziening der Onge vallenwet gereed te krijgen; hij kan daarvan wellicht Ln een nota een ex posé geven. De groote moeilijkheid was dat men in 6 jaren een dergelij ken omvangrijken arbeid niet kon al doen, maar aekec niet in 4 jaren. Wat den financieelen toestand be trof, merkte de Min. op dat de jaar- lljksche vaststelling der begrooting een bezwaar is voor een goed over zicht van dien toestand. Ten slotte: de Regeering rekende voor haar voorstellen, speciaal wat het tarief betrof, op haar meerder heid, doch zij zou gaarne den steun der linkerzijde aanvaarden. Veel kon tot stand gebracht worden, vooral als er minder over gesproken werd. Vervolgens leverde minister Kolk man een uitvoerige, grootendeela op cijfers berustende, verdediging van zijn beleid, een rede die bezwaar lijk kort ie samen te vatten. ln het aigetiieen zag de Mtn don toestond minder somber in dan tea von gen jar® omdat hij rekende op 'l meevallen van middelen en besparin gen. Niettemin zou hij zich schrap zetten vóór bezuiniging en tegen op drijving van uitgaven, ook en voor al aoor de Kamer. Wat de positieve mededealmgen van den Minister betreft, zij gezegd, dat hij dit jaar voor het laatst de op centen zou heften; dat het debietrecht outwerp op tabak van den Raad van State was terugontvangen; dat uit de tariefevarhoogwg zeer beslist een potje sou wordeu gemaakt voor de sociale hervormingen an dat de Min. eeider zou aftreden, dan aan diit pot je te laten komen; dat de meerdere opbrengst van den oloohol-aocijns, ge lukkig want het gebruik vormin- dert onvoldoende was om te ko men tot verlaging van sulkeiraccijns. Heden half eLf beginnen de replie ken, die, zoo noodig, vanavond war den voortgezet, EEN GEVAARLIJKE OPLICHTERIJ. De reeds meermalen veroordeelde kwakzalver H. J. E., te Oogstgeeat. heeft een circulaire verspreid, om liet publiek te verlokken toe te treden tot een „Internationale Vereeniging to; bestrijding der Tuberculose, Het Gou den Kruis", waarvan hij zich presi dent-generaal noemt, en als welkor doel hij opgeeft, dé minder vermo- gendeu in staat te stellen, op „billij ke voorwaarden" do tuberculose-mid- delen van liet „Internationaal Che misch Laboratorium" te Oegistgoest te gebruiken. Roods 327 lijders zijn ge nezen. Wie nadere inlichtingen verlangt, krijgt oen papier, waarop de zooge naamde statuten ziin afgedrukt De leden mogen zich, bij twijfel aan tu berculose, door „een doktor der ver eeniging" laten onderzoeken. Zij be talen f 2.50 per Jaar. Hebben zij de middelen noodig, dan betalen zij Ln de eerste klasse per week 6, in de tweede klasse 4 en in de derde klae- so 2. Men ontvangt dan de midde len gratis. Dit zijn wel de voornaam ste bepalingen. Ieder werk© in zijn kring mede, om de tuberculose-1 ijders, of ben, die het vroezen te worden, uit de handen van dezen onbeschaamden kwakzal ver te houden. Men nieene niet. dat het er weini gen zullen zijn. aie zich door den statutenvorm dezer beurzen snijd or ij zullen laten vangen. Wie wel eens het „maandbladde Wereldvraag van Lilers heeft gezien, met die listig nagemaakte zinneloosheid, met be weringen van een hem verleende ga ve, van miskenning door de Ko ningin, enz., die zal begrijpen, dat het aantal onnoozelen, ook in de koopkrachtige klassen, trots alle schoolonderwijs nog groot genoeg is, om de drukkosten van het blaadje goed te maken. (Ned. Tijdschr. v. Geueesk.). HOOGTE VAN T KRUIS. De Hilversumscbe gemeenteraad besloot, teneinde het natuurschoon te behouden, tot aankoop viui het 56 H.A. groote landgoed Hoogte van 't kruis, eigenaar de heerTemminck, voor een som van 270.000 gulden. BRANDEN. Te Hengelo is uitgebrand het hoeden- magazijn van R. Berken veld er aan de Brink, eigenares moj. de wed. Van Bentheim. Alles was verzekerd. AL TE IJVERIG. Ook te Rottendam is Zondag aan het statten van de FJectrieciie op aanwijzing van oen sfcitionsdaine een hoer gearresteerd, die in gezelsclwip was van eene jong© dam®, welke zijn dochter bleek. NEDF.RL. VEREENIGING VOOR INTERNATIONAAL RF.CHT. Maandagavond is te Amsterdam gehouden de oprichtingsvergadering ran do Nedori. Vcrwniging voor In ternationaal Recht. Nederlandsche groep va mhe International Law As sociation, De vergadering werd door een vijftigtal Juristen bijgewoond en gepresideerd door prof. mr. D. Jo seph us Jitta. Mr. W. Roosegaorde Bisschop, uit Londen, voerde het woord, tot het in leiden van het onderwerp der oprich ting. Hierna werd de Noderlandsche ver eeniging van leden der Law associa tion geconstitueerd. Br werd een algemeen beetuur be noemd bestaande oit 29 personen, waarin de hoeren mrs. F. M. C. As- eer eo F. B. Coninck LlefLinck, die reeds zitting hebben in het bestuur van de Law association eere-leden zullen zijn. ONGELUKKEN. In de ijzergieterij van de firma C. J. Marijnen te Breda had een ernstig ongeluk plaats. Voor het gieten van een zwaar stuk was in den gietketel 350 kilogram gesmolten Ijzer. Terwijl men bezig was dezen gevulden ketel boven den vorm te brengen, sprong de bodem, waardoor de vloeistof over 5 werklieden stortte, van wie Schoon hoven en Bakkers zeer ernstig en de 3 overigen minder ernstig gewond werden. Na vix«rloopig verband is S. naar bet gasthuis en Bakkers naar zijn woning vervoerd. Gemengd Nieuws LANDVERHUIZERS. De Haagsche Ctr ontving het vol gende schrijven uit Bundaberg (Aus tralië) Veel zal het u niet gebeuren, dat a van een landgenoot een schrijven ont vangt uit dit gewest, maar heden voe len wij ons genoodzaakt u ta schrij ven, daar anders 't geluk van vele on zer Hollandsche broeders ln gevaar kon w.orden gebracht, door de vele verlokkelijke geldaanbiedingen en vondsten, welke men bekend tracht te maken door boekjes over Queensland uit te geven, om zoodoende jongelui naar hier te lokken. Men maakt in deze boekjes nl. be kend, dat de suikerplantage? het meeste afwerpen voor den arbeider, maar wij zullen het u eens anders ver tellen. daar we hier zelf werkzaam zijn, op de grootste plantages, ge naamd „Blngora". We werden aangenomen op het hoogste loon, 22 shillings en 6 pence, met kost, en al spoedig kwamen we tot de ontdekking, dat er voor den veldarbeidei' niet méér geld viel te verdienen, en dat is zoo op zekere sui kerplantages hier te lande. Des morgens om kwart voor zeven gaan we het veld in, en werken aan één stuk door tot 12 uur. Dan komt dc kar met het maal, dat bestaat uit veel vleesch (zeer taai), koude aardap pelen, thee en een zg. dessert, niet om te genieten, maar je moét het wel ne men na zulk een langen, ha-rden ar beid. Om kwart voor één gaan we weer aan het werk tot zes uur, en dan naar huis voor het avondmaal, dat uit vleesch, brood en Biroop bestaat, bo ter kent men hier op de plantages niet. Werktijd is dus tien uur. 't Slaapvertrek bestaat uit een vuile schuur, afgoschoten ln kamertjes, dl© voor een Hollandsch.... varken te min zouden zijn. 's Morgens ziet men door de reten, welke de planken Bcheiden, de zon opkomen, ©n de apinnewebben worden daar binnen bewogen door een zacht koeltje. En onder en boven zie je tiet gras groeien, daar de vloer van hetzelfde maaksel is als de wan den. 't Bed bestaat uit drie schragen, met drie opengesneden zakken bespannen. 't Eerste dorpje is zeven mijlen ver afgelegen, zoodat je nooit uit kan. Zij, die vier tot zeven pond in de week verdienen, werken op contract, maar dat zijn altijd de vaste suiker- kappers, voor ons valt daaraan niet te denken en dat ls toch juist wat in bovengenoemde boekjes ook aan an deren "oorgespiegeld wordt. Men lokt uit verschillende landen immigranten, om zoodoende hier goed koops we kkrachten te krijgen, daar ze don niet meer kunnen terugkeeren wegens geldgebrek, an verplicht zijn te blijver. Dit alles schrijven wij in de hoop, dat u laudverhuizing hierheen tegen zuit werken, door 't te puhliceerea. en omdat we vernomen hebben, dat oen groot aantal Hollandsche jonge lui het plan hebben opgevat naar hier te komen. EEN PETROLEUMBRON. In Juni meldden we, dat de heer Hortmeyer te Leer in zijn kelder een petroieumbron had ontdekt, die dage lijks een zekere hoeveelheid goede pe troleum gaf. Na eenige maanden van stilstand, is de olie thans weer aan 't vloeien. Er zal ©en onderzoek worden ingesteld. NIEUWE VERBINDING OVER DEN RUN. Er beslaan ernstige plannen tot den aanleg van een electrischen spoorweg van Cleve naar Emmerik. De overtocht over den Rijn bij Em merik zal geschieden door middel van een aan een kabel swevenden wagen (z.g. Schwebebahn). KROONPRINS ALEXANDER VAN SERVIë. is zóóver beter, dat er geen bulletins meer worden uitgegeven. GROOTE STAKING. In 'de fabrieken voor de bewerking van edele metalen te Hanau hebben ongeveer ÏÜ.OÜU werklieden den arbeid neergelegd. Meer dan 60 fabrieken staan stil. Een aantal werklieden, die nog doorwerken, blijven in de fabrie ken zij eten en slapen er. AANVAL IN ALGIERS. Een sterke „djich" der Berbers hield een razzia tegen een vrij convooi van deu stam der Doumenia in het dis trict Zouseana. De Doumenia boden tegenstand en verloren zes dooden. Eeu a'deeling kameelruiters 13 afge stuurd om de djich te achtervolgen. DE LEVANTLUN. De „Deutsche Levantlinie" heeft van de firma A. C. de Freatus en Co., de ..Adriatische Linie" gekocht. Zij hooft het reederij-bedrijf voor de Mtddellandsche Ze© dadelijk aan vaard en zal het op de oud© wijze voortzetten met dien verstande ech ter, dat ook schepen direct van Rot terdam ©n Antwerpen zullen vertrek ken. Sport en Wedstrijden „DE ZWALUWEN". Maandagavond werden in het be stuur van De Zwaluwen gekozen de heeren HIrschman, voorzitter, A. C. van IJzeren, M. C. Blötte, secretaris, J. v. d. Berg, Ch. J. Engelberts, P. A. de Haan en mr. J. Lieftinck. Besloten werd, dat met de Kerst dagen gespeeld zal worden tegen Quick, in Nijmegen. GEEN HULDEBLIJK VOOR WIJN MALEN. Indertijd hebben we gemeld, dat kort na Wijnmalen's tocht Parijs- BrusselParijs de heer B. J. Zuy- derhoff het denkbeeld opperde den aviateur bij zijn terugkomst in Den Haag een huldeblijk aan te bieden uit naam van de Haagsche sportwe reld. „De Nieuwe Courant" belastte zich in gemeenschap met den heer Z. er mede, bijdragen voor het huldeblijk in ontvangst te nemen. Het blad meldt thans, dat d© geest drift voor Wijnmalen niet in die ma te bij do Haagsche sportwereld en landgenoot en bestaat als door de re dactie was verondersteld. D ebinnengevloeide geiden, zoo wordt gemeld, stellen ons weliswaar in staat een Wijnmalen waardig hul deblijk aan te bieden, doch het zijn bijdragen van enkelen en niet velen, waardoor wij, in overleg met den va der van het denkbeeld, den heer B. J. Zuyderhoff, besloten hebben de voor dit doel ontvangen bijdragen aan donateurs terug te geven." Kerk en School NED. HERV. KERK. Aangenomen het beroep te Leerdam da. J. van Vliet te Poortvliet. GEREF. KERKEN. Beroepen te Harmeien ds. C. A. van Nood te Blokzijl. Bedankt voor het beroep te Warns ds. J. Voerman te Westerlee te Geldermalsen ds. J. W. van den Bosch te Noord-Scharwoude c. s. ACADEMISCHE EXAMENS. Leiden. Geslaagd candidaatsexamen rechten de heer T. Rijnenberg. PROF. LORENTZ. Onze Parijsche berichtgever seint De Akademie van Wetenschappen heeft prof. dr. H. A. Lorentz te Leiden met groote meerderheid benoemd tot „associé étranger", ter vervanging van wijlen Schiapareili. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 30 Cts. per regel. to Als gjj uw kind gezond, vroolljk en frlach van geest wilt zien op- groeie n, geeft het dan Dr. HOMMEL'S Haematogen, WAARSCHUWING Men vrage uitdrukke lijk den naam Dr. HOMMEL. Land en Tuinbouw BLOEMENTENTOONSTELLING TE BOSKOOP De Minister van Landbouw en de Commissaris der Koningin "u Zuid- Holland hebben het ee re-voorzitter- schap der Bloemententoonstelling te Boskoop in 1911 aangenomen de heer P. van Hoek directeur-gen. van den landbouw, zal optreden als eere-voor- zitter van het ©ere-comité en de heer mr. De Marez Oyens, voorzitter van den Nederlandschen Tuinbouwraad, als voorzitter der internationale jury. Gouden medailles werden 0. a toe gezegd door de Algemeene Vereeni ging voor Bloembollencultuur en door de boomkweekeravereeniging „Mu- tuum Auxilium" te Oudenbosch. Koloniën DRAADLOOZE TELEGRAFIE. Naar we vernemen, bestaat het voornemen, op de West-Indische ei landen Bonaire en Aruba stations voor draadlooze telegrafie op te rich ten. Rechtszaken De Papendrechtsche Strafzaak Gisteren heeft het hof te Arnhem zooals we reeds in het kort meldden vonnis gewezen in d© Papendreoht- sche zaak. Het hof heeft het vonnis der recht bank te Dordrecht van 20 Dec. 1907 vernietigd op grond, dat de recht bank geen uitdrukkelijke beslissing hoedt gegeven omtrent bet al of niet bestaan der klacht, hoewel het mis drijf van smaadschrift alleen kan worden vervolgd op klachte van den geen, tegen wien het misdrijf is ge pleegd. Het hof heeft daarom de zaak op- nieu wonderzocht en is na ampele overweging tot de conclusie gekomen, dat bet aan den bek!, ten laste geleg de bewezen behoort te worden ver klaard en gequalificeerd ais smaad schrift, strafbaar volgens art. 261 W. v. St. Het bof overwoog, dat bekl. t© zij ner verdediging getracht heeft te be wijzen, dat hij mishandeld zoude zijn en tevens, dat de politl© te Papen- drecht en omstreken zich herhaalde lijk aan mishandelingen en het op maken van valsche proceseen-ver baal zou hebben schuldig gemaakt, om daardoor aan te toonen, dat hij zou hcbl>eu gehandeld in het alge- moen bclung. Hot hof kwam ondei. breedvoerige overwegingen tot do con clusie, dat bekl. er niet in gedaagd la een dlor beweringen uimnomelljk te maken. In die overwegingen Is o.o. nage gaan de beschuldiging van meineed* uitgebracht tegen don veldwachter Boutcrse op do terechtzitting der. rechtbank te Dordrecht van 10 Febr. 1905, ln verband met het in beelug nemen van een nijptang. Voorts liet geval-Gorst Versteeg, dia veroordeeld wenl, omdat hij op zijn kar niet behoorlijk den naam dor ge meente en het nummer der Inschrij ving had staan, welke Versteeg eerst' beweerde valschelijk door den veld wachter Van den Berg te zijn be- keurd en later het hem ten laste go- legde feit moest bekennen. Verder het geval-Ade Korver, broodbakker te Papendrecht, die door den veldwachter Maarsman in 1909 was bekeurd wegens het zitten op een hondekar in die gemeente. De Korver had zich met een uitvoerig verzoekschrift tot den minister van justitie gewend met het verzoek, ge- noemden veldwachter wegens mein eed te doen vervolgen, en heeft later voor den rechter-commtesa ris te Dondrecht opgegeven, dat hfj de Juistheid van het proces-verbaal van Maarsman hoegenaamd niet wensch- te te bestrijden. In die overwegingen komt hot hof o.a. tot de conclusie, dat het zich vereenigt met do opv attlugen «lor psy chiaters-deskundigen, in hun rapport neergelegd, dat de gehoelö zaak 13 een uiting van het ziekteproces van een waanzinnigen querulant, te weten Jan van Elk, en dat het daarmede dan ook gedaan is met de betrouw baarheid der getuigen, die van Elk's Invloed hebben ondergaan of hebben kunnen ondergaan. Op dien grond acht bet hof het niet noodig, elke tegen de veldwachters ingebrachte klacht aan een beschou wing te onderwerpen, doch ten uit- zondering maakt het nu dc klacht over de mishandeling, welke Garst- hagen beweert te hebben ondervon den. Bij verdere overwegingen oor deelt het hof evenwel, dat de opgaven van den bekl. niet betrouwbaar zijn, en tot dat oordeel komt het hof, zoo wel wegens Garsthagen's optreden ln 1902 in een strafzaak tegon Ploun de Boor, als wel omdat hij niet minder dan vier verschil lende opgaven heeft gedaan van hetgeen hij 9 Sept. 1907 in het raadhuis te Papend recht zou hebben ondervonden. Vervolgens wordt in het arrest de verwonding van den neus van Garst- hagen besproken en worden de ver klaringen van de te dien opzichte go- hoorde deskundigen aan een beschou wing onderworpen, waarbij hot hof uitspreekt, dat het zich niet vereoni- gen kan met de conclusies van den deskundige dr. Brandt, op grond, dat diens premissen onjuist moeten wor den geacht. Onder deze omstandighe den overweegt het hof, dat allerminst is komen vast te staan, dat de ver- wonding van den neus van Garstliar gen is ontstaan door slaan, doch dat veeleer waarschijnlijk ls gowurden, dat een val oorzaak dier verwonding is. De verschillende verklaringen van getuige W. J. ie Grand werden hier na onderzocht, diens diverse opgaven aan beschouwingen onderworpen, waarna ten slotte overwogen wordt, dat aan de verklaringen van dien getuige geen waarde kan worden ge hecht, welke opvatting steun vindt in de beschouwingen dei- psychiu ters desk undigen. Van de beweerde mishandeling is al zoo zoo wodt in 't arrest gezegd niet gebleken. Nog wordt in het vonnis overwogen dat bekl. nog hierop een beroep heeft gedaan, dat hij bij bet plegen va» zijn misdrijf te goeder trouw de over tuiging had, dat de te Papendrecht dienstdoende politiebeambten zich herhaaldelijk aan strafbare handelin gen schuldig maakten, en dat hem ook om deze reden een beroep op han delen in het algemeen beiaug zou vrij staan. Het hof overweegt, te dien aanzien, dat volgens de verklaringen van een aantal getuigen" te Papendrecht die meening omtrent de politiebeambten werkelijk bestond, en dat het aan geen redelijken twijfel onderhevig is, dat ook Garsthagen die meening vuur vast had tijdens zijn bezoek aan Van Elk en dat z© dus ook bij lieui be stond, toen hij den volgenden dag het ingezonden stuk ter plaatsing aan de Dordrechtsche Courant aanbood. Onder dez© omstandigheden moet bekl. geacht worden de bedoeling te hebben gehad in het algemeen belang te handeten, daa rtoch hel algemeen belang echter wordt gediend door po litiebeambten aan de kaak te stellen, van wie men te goeder trouw over tuigd is, dat zij tekort schieten bij de vervulling hunner taak. Het hof overweegt dus, dat het feit niet strafbaar moet worden verklaard en bekl. dus behoort te worden ont slagen van alle rechtsvervolging, zulks met verwijzing naar de artt. 66, 261. 2G9 \V. v. Strafr. en artt. 239, 246, 247, 217 en 219 W. v. Strafvorde ring. Derhalve verklaart liet hof het ten laste van bekl. bewezen feit niet strafbaar en ontslaat bekl. van all© rechtsvervolging. Ten slotte worden de kosten, dooi» bekl. gemaakt voor de getuigen en deskundigen décharge, verklaard als noodeloos te zijn gemaakt

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 6