NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 28© Jaargang. No. 8417 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. WOENSDAG 30 NOVEMBER 1910 O Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem In dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlem1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) 1.30 Franco per post door Nederland,1.65 Afzonderlijke nummersv 0.02H Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37 V4 „de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Cosfer. Directeur i. C. PEEREBOOM. AD VERTENTIÈN: Van 1—5 regels 50 Cts.: iedere regel meer 10 Cts. Bulten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels ƒ1.—, elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regeL Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. DERDE BLAD. Stadsnieuws Verlof Dra n kwet. B. en VV. van Haarlem brengen ter openbare kennis, dat is ingekomen een verzoekschrift van H. van der Pol om Verlof tot het verkoopen van alco- holhoudenden drank, anderen dan sterken drank, voor gebruik ter plaat se van verkoop in het benedenhuis van het perceel aan het Begijnehof no. 7. Tevens is ingekomen een verzoek schrift van N. J. van den Brink, om verlof tot het verkoopen van alcohol houdenden drank anderen dan ster ken drank voor gebruik ter plaatse van verkoop In het benedenlokaal van het perceel aan de Barteljorisstraat no. 40. Dienstbodenbon d. Al- ier worden pogingen in het werk gesteld, om tot oprichting te geraken van een afdeeling van dca Dienstbo- denbond, waartoe binnenkort een ver gadering zal worden gehouden, waar mej. A. de Meijere Milgens zal spreken over het onderwerp „Waarvoor Een heid VRIJE- EN ORDE-OEFENINGEN GYMNASTIEK. Te Amsterdam slaagde gisteren ■voor dit examen o. m. mej. G. J. H. Lobry, te Haarlem. Rubriek voor Vragen Geabonneerden bobbeu bet voorrecht, Vtngen op vorsohHlend gebied, mi la voor beantwoording vatbaar, in te zenden by de Reductie van Haarlem's Dagblad, Groote Kom traal 53. Allo antwoorden worden geheel kosteloos gegeven en zoo spoedig mogelijk. Aan vragen, die niot volledig naam en Woonplaats van don Inzender vernielden grerdt geen aandacht geschonken. VRAAG. Ik heb een amazone- papegaai, die zich voortdurend 'le veertjes uittrekt. Weet u ook een middel daartegen 1 ANTWOORD. U moet den vogel vooral geen dierlijk voedsel geven. Geef bem bij zijn papegaaien-voeder veel afwisselend voo"d'-el, vooral vruclxteu, en zorg, dat er geregeld een groene tak in zijn kooi is, waar op bij wat bijten kan,, om zich aflei ding te geven. Hij zal bet veereu- plukken dan wel vergeten. VRAAG. Ik heb een kortharig hondje, dat nu anderhalf jaar oud is. Gedurende den tijd, dat het in mijn bezit is, vallen steeds do haren uit. hoewel het beestje iederen Jag gekamd en geborsteld wordt. Wat is daaraan te doen ANTWOORD. Uw handje zal wel aan een haarziekte lijden. Wij zou den u raden, zich tot een veearts ie wenden. VRAAG. Kunt u mij ook zeggen, hoe ik vlerken van wilde vogels rei nigen moet ANTWOORD. Ons onbekend. Weet een onzer lezers bet misschien? VRAAG. Onze poes is sinds een paar dagen onwel, neemt niets tot zich en geeft veel over. Weet u ook middel daartegen ANTWOORD. Neon, wij kunnen de ziekte, waaraan uw kat lijdt, niet beoordeelen. Raadpleeg een veearts. Van Kunst en Kunstenaars. V. Nieuwe namen. Ze komen voortdu rend uit het niet oprijzen, dc nieuwe namen, nieuwe reputaties in de schil- der wereld. Zeils al hebt ge u uit den aard van uw beroep dagelijks met de kunst en kunstenaars bezig to houden, liet verhindert niet, dat ge soms go- plaatst wordt voor het feit, dat men in uw nabijheid gesprekken voort over artisten, wier namen u zelfs onbekend zijn. Niet allo jongeren, wier werken in deze kleine kroniek ditmaal besproken Worden, waren ons onbekenden. Maar van een viertal zagen wij te voren nooit iets on van enkelen nooit zulke overzicht-gevende groep. Er wordt voortdurend gevraagd „wat zal er nu in de kunst komen wat richting zullen we in de meest nabije tijden uitgaan wolk prin ciep zal thans aan de orde gesteld .worden Welke jonge schilder heoft toekomst Enz. Allemaal vragen, die een zekere on gerustheid verraden, een zeker misver stand ook, als zoude men in kunst een te voren bedacht en geordend systeem kunnen volgen of van een evenzeer- te voren opgesteld program mede-onder- teekenaar moeten zijn, om het privi legie der nog te-ontstane meesterwer ken in bezit te krijgen. Het is de tijd der vergissingen en der goed bedoelde strevingen, die mls- 'ukkingen worden door de negatie van VRAAG. Kunt u mij ook mele- deelen, waar en bij wie „de groene Amsterdammer" uitgegeven wordt ANTWOORD. Het weekblad „Je Amsterdammer", bijgenaamd ,,de groen e", wordt uitgegeven door de ürma Van Holkema en Waren- dorf, te Amsterdam. VRAAG. Kunt u mij ook zeggen, of er in Nederland een inrichting, speciaal voor zenuwlijlers bestaat ANTWOORD. Er zijn er vele. Een der grootste is wel het Sanato rium voor zenuwzieken „Rhijngeest", te Oegstgeest, bij Leiden. Verzoeken tot opneming enz. moe ten gericht worden aan den genees heer-directeur J. van der Kolk, te Oegstgeest. Binnenland HOFBERICHTEN. H. M. do Koningin zal bij Haar vertrek naar Den Haag, niet verge zeld worden door Z. K. 11. Prins Hendrik. De Prins zal tot ongeveer Kerstmis op het Loo verblijven, in verband met nog te houden jacht partijen. RIJKSPOSTSPAARBANK. Aon het jaarverslag betreffende den dienst dei- Rijkspostspaarbank over 11)09, ontleen* n we het vol gende In 1909 bedroeg het aantal inlagen 1.002.301, tegen 1.759.134 in 1908. Hel bedrag dier inlagen was de som van 77.014.243.90 tegen 72.100.766.08 1/2 in het voorafgaande jaar. Eene ver- meerering derhalve van 143.107 in lagen en 4.913.477.81 1/2. lerugbetoold werd /72.200.238.15 1/2 tegen 69.694.836.50 m 1908. Hot aantal spaarbankboekjes steeg in 1909 met 60945 stuks, waardoor op 31 December 1909 1.462.615 in om loop waren. Het, aan de inleggers verschuldig de, saldo-tegoed op spaarbankboek jes vermeerderde in dat jaar met f 8.784.755.80 1/2, en bedroeg op het einde van 1909: f 160.423.090.54 1/2. In 1909 werden 4220 nieuwe staats- schuklbuekjes afgegeven, waardoor het aantal in omloop zijnde klom tot 12.422„ tegen 9509 in 1908. Eene toeneming dus van 2913. Het nominaal bedrag der inschrij vingen op die boekjes beliep ƒ4.855 750 terwijl het daarop verschuldigde sal do toenam met, nominaal, 3.153.700. In totaal was op ultimo December 1909 op de staatsschuldboekjee ver schuldigd 9.794.400, nominaal. Be rekend naai- den koers der betrekke lijke schuld op 31 December 1909, hadden de titularissen van staais- sehuldboekjes 0«931.2-58 50 te vorde ren, tegen 5.970.404.341/2 op het einde van 1908. Eene vermeeidering dus van f 2.960.854.15 1/2. De tegoed-vermeerdering op spaar bank- en staatsscüuldboekjes tezamen bedroeg derhalve in 1909 de som van 11.745.609.96. Eene dergelijke jaar- lijksche toeneming van tegoed bad nimmer te voren plaats. HET NIEUWE REIZ1GERSTARIEF OP DE NEDERLANDSCHE SPOORWEGEN. Kort tegen de invoering van de nieuwe spoorwegtarieven geven we nog eens een kort overzicht van wat er op dit gebied na 1 Januari te koop zal zijn. het primaire, door het ....gemis aanernst. Inderdaad vind ik dit gemis aan ve le zijden en ik geloof, dat het een noodzakelijk verschijnsel is, in deze tusschenperiode van het kunstschep- pingsleven in Holland. Na den hoog st en bloei der impressionistisch ge zinde, romantisch-realistiscli ge aarde Haagsche School is thans de nabloei aan het woord die echter van de oude kracht weinig meer toont (Breitner en De Zwart bijvoorbeeld). Van wat mejuffrouw Marlus in haar uitstekend boek de „reactie der Am- sterdams^he jongeren" noemt vindt ge publiekelijk ten toon gesteld weinig, al ls te veronderstellen, dat elk indi vidueel nog wel voldoende productie kracht bezit. Toch ziet men van Witsen, Korsen, Vota, Haverman, etc., niet dè,t werk, waarop gewacht werd en wat hun ver schijning tot een evenement zou ma- keu. Resten nog eenigo zeer apart staan de figuren als Toorop en dan komen de „jongeren". Dat die jongeren zich niet tevreden voeden al varend in het kielzog van wie vóór hen uit voeren, het is te begrijpen en te apprecieeren. Te meer waar door die voorgangers wel al reeds hetgeen zij op hun wijze te zeg gen hadden, allerschoonst gezegd was. Naast navolging, die om oeconomi- scho redenen vooral, natuurlijk blijft voorkomen, treedt nu ook de besliste zucht tot afwijking, tot separatie op den voorgrond en het zijn deze dissen ters deze seussionisten. die het Hol- Zie hier wat liet reizigerspubliek te wachten staat. Plaatekaarten enkele reis: De Staatsspoorwegen, de HolL S. M., de N. C. S. zullen bij inwerking- tiediug van het nieuwe tarief plaats- kaarten enkele reis uitgeven tegen den eenheidsprijs per tariefkilometer van: 1ste klasse: 3.25 ct.; 2de klasse: 2.45 ct.; 3de klasse: 1.625 ct. Evenals thans zal voor D-trein en een bijslag zijn te betalen. De dertigdaagsche reteurkaarten zullen niet meer worden uitgegeven. Verlangt een reiziger een plaats- kaart voor de heen- en de terugreis op denzeifden dag, dan zuilen hem twee plaatskaarten enkele reis worden uit gereikt, waarvan de eene als geldig voor een reis In omgekeerde richting wordt gekenmerkt (deze is slechts geldig voor de terugeris op den dag der afgifte). Voor het buurtverkeer zullen de S. S., de H. S. M. en de N. C. S. voor bepaalde baanvakken ééudaagsche retourbiljetten uitgeven tegen den eenheidsprijs per tariefkilometer van: lste klasse: 5 ct; 2de klasse: 3.75 ct.; 3de klasse: 2.50 ct. Kilometerboekjes: D. S.S., de H. S. M., de N. C. S. en de N.B.D.S.M. zullen de volgende kilometerboekjes uitgeven, welke zoowel voor het ver keer op de eigen lijnen dezer Maat schappijen als voo-r het verkeer tus- schan deze ondernemingen onderling geldig zullen zijn: lo. KUometerboekjes voor 500 K.M., geldig voor zes maanden, tegen den prijs van: lste klasse: 15; 2de klas se: 11.25; 3de klasse: f 7.50. 2o. Kilometerboekjes voor 1000 KM. geldig voor twaalf maanden, tegen den prijs van: lste klasse: f 30; 2de klasse: f 22.50; 3de klasse: 15. (Waar borgsom voor de kiloimeterboekjes voor 500 K.M. f 2.50 en voor die voor 1000 KM. 5). B ij afstonden van meer d/an 200 K.M., zal in plaats van den werke- lijken ofstond, slechts 200 K.M. in het kilometerboekje worden ingevuld. De Nederlandsche spoorwegen zijn tot dezen maatregel overgegaan om de hoogere prijzen voor groote afstanden te voorkomen, welke door de invoe ring van de nieuwe eenheidsprijzen der gewone plaatskaarten tegenover de prijzen van de thans bestaande retour kaarten zouden ontstaan. Zoo zou b.v. de reis Den Haag—Maas tricht (263 K.M.) en tarug volgens het nieuwe tarief met de gewone plaats-1 kaarten enkele reis in de lste klas se kosten 2 maal 263 maal 3.25 ct. of 17.10, welke reis thans, onder het, bestaande tarief, slechts 14.25 kost. Bij het nieuwe taxiefstelsel zal, als men de reis Den HaagMaastricht en terug met een kilometerboekje maakt, zoowel voor de heen- als voor de terugreis 200 K.M., in het geheel 400 K.M. ingeschreven worden, en daar één kilometer lste klasse 3 ct. kost, zal de reis slechts f 12 kosten. In verband met het vorenstaande landsch rustig expositie-leven vaak in beroering brengen. Beroering, die he laas zelden ontroering wordt. Zou er 'n grond voor te vinden zijn, iets wat ons verklaren kou, waarom wij daartegen over zoo weinig met ons gevoel aan de zaak deelnemen, er meer nieuwsgie righeid dan sympathie bij de kennis making aanwezig is Ik meen, dat het gemis aan ernst is, overal naspeur baar en door de artisten zeiven alleen vurig ontkend. Doch wij zouden over een paar ten toonstellingen schrijvend misschien gemakkelijker materiaal kunnen aan dragen. In het Gemeente-museum te Am sterdam exposeerden als groep: Van don Berg. vader en zoon, Goed vriend en Miranda, Van 'den laatste zag ik tevoren nooit iets; da andere schil ders kende ik van vroegere tentoon stellingen. Van Miranda's schilderijen kan niet gezegd worden dat ze geïnspi reerd zijn op de groote Hagenaars, hij gaat onmiddellijk tot de bron en maakt Rembrandt's, Rembrandi's echter die er nog al vies uitzien, een beetje branderig en korstig; maar overigens alle eigen cachet hardnek kig afwijzend en gaande in het „voet spoor van den Meester". Dat is na tuurlijk ook eene manier om van zijn tijdgenooten af te wijken maar geen gelukkige. En wie nu, als genoemde heer Miranda, eeue zaal volhangt met misschien wel honderd teekeningetjes van een be- bladerd boompje, die geen van alle het kenmerk van studie dragen maar worden ook uitgegeven bijzondere ki lometerboekjes voor 400 K.M. kilo- meterkaarten tegen den prijs van: lste klasse 12; 2d« klasse 9 en 3de klasse f 6. Deze kllometerkaarten be staan uit slechts twee coupons, wuar- vaii elk voor een wille keurige reis geldig is. Een waarborgsom zal niet gevorderd worden, en do boekjes zui len onmiddellijk bij aanvrage dus zonder aanvraag formulier worden verstrekt en niet persoonlijk zijn. Men zal er twee enkele reizen ook over hetzelfde baanvak mede kun nen maken en ook zullen twee per sonen daarmede te samen één enkele reis kunnen doen. Abonnementskaarten. Voorts zullen worden uitgegeven: a. al gemeen e abonnementskaarten, geldig op alle in Nederland gelegen lijnen der S. S., der N. C. S., der H. S. M. en der N.B.D.S.M. (een kaait lste klnse voor twaalf maanden b.v. kost f 480); b. groepenkaarten, geldig op de lijnen van de tegenwoordige groep Ia der S. S., benevens op de lijnen Delf zijl/AssenStadskanaalCoevorden- Mariënberg-Zwoüe/Almeio (een kaart lste klasse voor twaalf maanden b.v. kost 390); c. groepenkaarten, geldig op de lij nen der tegenwoordige groep Ha der S.S. (een kaart lste klasse voor 12 maanden b.v. kost 390.) d. groepenkaarten, geldig op de lij nen der tegenwoordige groep 1 der H. S. M. Voor de houders der tegenwoordi ge abonnnementskaarten zijn verschil lende overgangsbepalingen vastge steld. Tienrittennoekjes. De S.6., de H. S. M. en de N.C.S. zullen voor eeni go baanvakken tienrittenboekjes uit geven. Gezelschapsbiljetten. De S.S., de H. S. M. en de N. C. 8. zullen uitgeven gezelschapsbiljetten en tegen ver laagde prijzen: gezelschapsbiljetten voor kinderen (jonger dan 15 Jaren). IJSCLUB EN WELDADIGHEID. H. M. de Koningin-Moeder heeft den vijver achter haar paleis ie Soestdijk, ten bate der Stichting „Oranje Nassau's Oord", ter beschik king gesteld van een voor Baarn en Soest op te richten IJsclub. Van de door contributie ingekomen geldon zal 70 pCt. afgedragen worden aan voornoemde stichting. HET VALSCHE RUSSISCHE GOUD. Het „Hbld." schrijft Wy zijn hiermede nog niet Jn staat, het slot van deze sensationeel e geschiedenis mede te deelen, met het berichtdat de twee Russische groot- oplichters tot zooveel jaar gevange nisstraf veroordeeld zijn wegens bet verkoopen van kopervijfsel in plaats van stofgoud. De zaak is sedert Mei van dit jaar nog niet verder, dan dat dezer dagen de Nederlandsche getuigen in de zaak William Schneiders en Eli 'S Latzkv, bekleu woonachtig te Riga, alle, met een zekere handigheid neer gekrabbeld, wel even een idéé van con gevoelige fijnheid geven (doch ook maar een idee) en waarb" er een aantalletje zijn die misschien wel meer nog verraden (zooals b:! som mige dierteekeningen oen wandelend ijsbeortje) wie dat alles, voor zeven achtste van geen belang voor bet groote publiek, toch pretentieus ex poseertik kan moeilijk don ernst voor het werk hoog bij zulken expo sant aanslaan. Van den Berg Jr. en Goed vriend Vooral de eerste heeft succes bij hot publiek. Een begrijpelijk succes. Bei de jongere kunstenaars zijn handige mótier-merrxschiftn. Ze hebben een kleurig palet en oen groote dosis mid deltje® om een lekkere pAte, oen mooie glanzende verflaag op hunne plankjes of doekjes te krijgen. Bij Van den Berg werken de sujetten nog bovendien mede, die incest figuur- stukjes opleveren, terwijl Goedvriend zich meer met stillevens vol planten en paddestoelen occupeert. Beider werk heeft gemeen, dat men het voor vijftig jaar ouder aanziet, dan liet is en dat het dichtbij en rustig bezien togen valt, nadat het eerst het oog hoeft aangetrokken. Do verklaring hiervan is een geestelijke leegte, die aanvankelijk door het knaphandig verfgogoochel en de soms artistieke allure (bij Goedvriend dikwijls b.v.) wordt verdonkeremaand, 't Blijven mooie vlekken kleur waar echter geon geraamte onder zit, zoodot ze vlak plat en levenloos W liven. Bij artisten met ontegenzeggelijk etork aaadmila- door den Nederlandschen rechter ge hoord zijn. Door bemiddeling van ons departe ment van BuitonJandsche Zaken zul len hierna deze vijf getuigen-verkla- ringen naar Rusland opgezonden worden. En de zaak zal daarna te War schau in behandeling kunnen ko men. Uit de hier ontvangen stukken, met de in het Fransch gestelde vragen, bleek niet, of de oplichterij, waarvan de twee HoUandsche firmanten voor 25.000 het slachtoffer zijn geweest, dan wel de poging tot oplichting le gen de beide volgende Hollandscbe kwasl-goudkoopers in Rusland tot grondslag dezer vervolging is geno men. Ook bleek niet, of men uit de tal- looze vroegere oplichterijen nog an dere gevallen had genomen, teneinde het bewijsmateriaal tegen de goud- oplichters te versterken. Wij mogen, in verband hiermede, nu wel mededeelen, dat ons, na zorgvuldige informatie, bleek, dat al leen to Amsterdam bij een onzer meest bekende essayeurs zich reeds gedurende ruim twintig jaar geheel dezelfde gevallen van aankoop in Rusland van koper voor goud had den voorgedaan, waarvan, ruw ge schat, een vijftigtal firma's 't slacht offer waren geworden voor uiteen- loopende bedragen, die telkens echter minstens 10 kilo (10 maal pl.m. ƒ1000) ad f 10.000 beliepen. Dit alleen voor AmsterdamEn aangezien deze groot-oplichters hun praktijken uitoefenden in alle Euro- peesche landen, kan men zoo onge veer nagaan, welk een belangrijke arrestatie deze voor de Russische po litie geweest is. Daarom moet het te meer verwon dering baren, dut do twee oplichters sodert eenigen tijd uit hun preven tieve hechtenis ontslagen zijn. Naar wij uit goede bron uit Warschau ver namen. stelden Schneiders (alias Selmer) en Latzkv (alias Michaïlo- witsj) een aanzienlijke som als cau tie. En sodert loopen deze twee ge vaarlijke individuen, die beiden schatrijk zijn, vrij rond. Men zou, sommige toestanden ken nende, bijna willen vragen zuilen zij hun straf weL ooit ondergaan En ook zullen da Nederlandsche firma's waarvan de laatste prefe rent werd verklaard ooit hun ge stolen geld terugzien HET SPOORWEGONGELUK BIJ BREDA. Een later bericht meldt De goederentrein, waarmede het ongeval plaats had, kwam van Venio en komt te Breda aan te 3 u. 30 voor- middags. Be arbeider-renuner Zan- dee, die zich in den bagagewagen be vond, en de wissel wachter-rangeerder Van der Steen werden op slag ge dood. Verder kwamen geen persoon lijke ongevallen voor. De beide sporen in de richting Til burg werden versperd. Drie ploegen werkvolk werden met militairen aan het werk gezet om het verbrijzeld, of zwaar beschadigd materiaal op te ruimen. De remmer Zandee laat een vrouw met acht kinderen nade rangeerder Van der Steen een vrouw met drie kinderen. De mail treinen uit Dnitschlan 1 naar Vliasingcn gingen gisteren over 's-Heru>genboech en Lage Zwaluwc. tie-vormogen en groote teclinische vaardigheid kan het niet dan een gemis aan ernst zijn, zoo zij bij deze, Jantje Publick weliswaar verbluffen de, maar in wezen toch vrij zwakke kunst volharden en, den dieperen zin van het schilde: ii-maken negeerend, er genoegen in blijven scheppen wer ken af te draaien waaraan een eenigs zins ook maar ingewijde terstond her kennen kan dat de echoone pijnen die de schepping van een kunstwerk vergezellen dezen makers ongekende luxe zijn. Een andere groep op St. Lucas' teekenin gen-ten toonstelling. Wel zeer do kring der jongeren, waaruit a 1 s het komt het nieuwe leven moet op bloeien... meent men. Namen van Van der Hem, Sluyters, Gestel var- men daar een eenigszins eenswillen- de groep. Men moet toegeven, dat hier talentvolle menschen genoemd worden, die op het oogenblik boven het overige uittredend, speciale aan dacht verdienen. Er mag echter, bij de waardeering van het goede gevraagd worden of het hoera-roepen niet te vroeg is in gezet. Zeker, de hoeren gaan een an deren kant uit. Van het Hollandsche interieur en stadsgezichtjes-schilde ren, welk werk zij zoo innig verfoei en, heeft him arbeid niets. Maar heeft het dan zooveel meer verdienste als gezegd kan worden, dat in Parijs tientallen van teekenaars dingies ma- Onze Lachhoek IN HET VOLKSTHEATER. Directeur (in de keuken) Zeg, Schotel, zou je den schoorsteen niet eens vegen Je moet vanavond toch voor Othello spelen 1 ONDER VRIENDINNEN. Zij. Ze hadden heel wat te zeg gen van mijn costuum. Vriendin. Hoe is het mogaliiK. Veel konden ze er toch niet van zeg gen, dunkt me. Op een congres voor sociale hy giene beweerde een redenaar, dat liet aankweeken van lichaamsreinheid dringend noodig was. Blijkt niet steeds bij de keuring voor de nationale militie, aldus de redenaar, dat veler lichaam geheel onder het vuil zit Moeten wij daar gras over laten groeien Wat een bijzonder aandoenlijk stuk, vrouw, merkte de echtge noot op, toen zij op zekeren avond uit den schouwburg kwamen, ik geloof, dat er in de geheele zaal geen oog droog bleef. Dat weet Ik niet, antwoordde zijn eclitgenoote, ik heb wel opge merkt, dat er het gewone aantal dro ge kelen was. NIET ONWAARSCHIJNLIJK. Zij. Je weet, manlief, op de Kookschool heb ik een diploma op perkament gekregen. Raad nu eens, wat ik vanmiddag zelve gekookt heb? Hij (met een wanhopigen blik op een onbeschrijflijke ommelet). Den kelijk je diploma. SLAGVAARDIG. Hij. - Wat zou u liever zijn, Juf frouw rijk of schoon Zij. Ik zou óók rijk willen zijn, meneer. MODERN. En wanneer denk Ie heden van je luchtreis terug te komen, man lief 7 Dat kan wel laat worden; ik weet het zoo precies niet leg den huis sleutel maar in de dakgoot. Dame (op het station tot huisknecliv der familie, waar zij logeerde). Weet je 'zeker, dat al mijn bagage in den trein ls? Knecht Zeker, mevrouw. Dame. Heb lk niets achtergela ten Knecht. Neen, mevrouw zelfs geen kwartje, mevrouw. VEREENIGING TEGEN VALLENDE ZIEKTE. De Nederlandsche Vereeniging le gen vallende ziekte heeft van H. M. de Koningin-Moeder een gift van /luO ontvangen NOODLOTTIGE VAL. Nabij Wageningen wilde een 17- jarige loopjongen van de in vollen gang zijnde Oosterstoomtram sprin gen. Hij viel en werd bewusteloos opgenomen. Door den geneesheer, die de eerste hulp verleende, werd sche delbreuk en hersenschudding gecon stateerd. Per brancard werd de jonge man naar het ziekenhuis te Benne- kom vervoerd, waar hij is overle den. ken als Sluyters en Van der Hem, en dat die Parijzen aars ze heel eenvou dig aan de Assiette au Beurre of an dere lach-tijdschriften verkoopen zonder veel ophef van nieuwlichterij. Immers niet. Het wil wel mij voorkomen, of deze groep zich overschat. Ook hunne tee- keningen ziet men de barenspijnen niet aan. T Werken ls één stuk ge noeglijkheid, het schilders-bestaan één onverdeeld stuk aardig leven. Hoe grooter adoptie-vermogen, des te knusser- om allerlei theorie van tijd tot tijd eens in 'n daad om te zetten. Men moet daar heel knap voor zijn om alzoo springende en dazende toch nog nu en dan eens een aardig ding te maken. De minder habielen leggen er het loodje bij, alle theorie groeit boven hunne hoofden als nachtmer rie te zaam; ze missen er het noodige fundament vooor en hun niet genoeg geleid wilsleven doet hen ontkennen, dat ook bij deze groep de ernst, de diepe ernst die het met het vak, het 6chlldersbestaan nauw neemt, niet aanwezig is. Het gemis aan ernst ls een ken merk van bijna alle jonge werk en d&t is... ernstig. 3. H. DE BOIS.

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 9