HAARLEM'S DAGBLAD. TWEEDE BLAD. DONDERDAG 1 DECEMBER 1910 Stadsnieuws Hinderwet B. en W. maken bekend, dat van beden op alle werkdagen, van des voormiddag» O tot des namiddags 2 jiur, tot 13 December e.k., 'svoormli- dags te 113/4 uur, ter gemeente secretarie (7de Afdeeling) ter inzage Js nedergeiegd liet Ingekomen ver- ïoeksclu'iPi met de bijlagen van Oos- iterman en Lamane, om vergunning tot, uitbreiding van de zoepzlederlj in tiet perceel aan de Houtmarkt Nos. 10—21, door bijtrekking van het per ceel aan de Houtmarkt No. 23, en het daarin plaatsen van een stoom ketel van 25 M2. verwarmend opper vlak, en een stoommachine van 12 P.K., en van liet R.-K. Parochiaal Armbestuur van Haarlem, om ver gunning tot uitbreiding van de druk kerij en zetterij in bet perceel aan de Aritoniestrout, No. 11, door vervan ging van een gasmotor door een electromotor van 2 1/2 P.K., en dat op den veertienden dag na heden, pijnde 13 December e.k., en wol des Voormid dags te 11 3/4 uur, op het Raadhuis der gemeente de gelegen heid zal worden gegeven, om ten overstaan van hei gemeentebestuur, of een of meer zijner leden, bezwa ren tegen het uitbreiden dezer in richtingen in te brengen, wordende de aandacht er op gevestigd, dat Volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig artikel 7 "'er Hinderwet vóór het gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn ver schenen, ten einde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Benoemd. Met Ingang van 1 Dec. is mej. H. A. Konijn, alhier benoemd tot tijde lijk onderwijzeres te Caetricum. Gev. Voorwerpen: Tesrug te bekomen bij: C. Andireolie, Sinedestraat 87 rood, een gouden broche. H. J. Keizer, Sophiastraat 39, een bruin hondje. A. Mulder, Spaamwouderstraai 126, een hoedendoos. A. Vring, Leldschevaart 18 K, mes. J. Korre bij n, Jordensstraat 44, een koralen ketting. P. van den Berg, Koning Stolnatr. 11, eon ceintuur. M. Woudenborg, Korte Dijk 1, een xijwielpomp. G. de Lang© Zuidpold-erstnaiat 67, een zwarte handschoen. J. Zwertbroek, Teijlerstraat 27, een ginder scho entje. C. A. Pauw, Kamperstraat 27roiod, «en schooltasch mot inhouxL D. Bouwer, Koninginneweg 81, hondje. Uit de Omstreken BEVERWIJK. NED. HERV. KERK. Te Beverwijk is dezer dagen Vore omging vau vrijzinnige Her vormden tol. stand gekomen. Itecds ongeveer honderd personen zijn toe getreden. Zooals mon weet vonden de vrijzinnige Hervormden daar- in hun kerk geen bevrediging meer Yun hun godsdienstige behoeften, sinds de tegenwoordige predikant rechtzin nig is geworden. De geslichte veree- niging zal haai- godsdienstige bijeen komsten in de kerk der Doopsgezin den kunnen houden, terwijl ook gods dienstonderwijs van harentwege zal worden gegeven door een predikant uit de nabuurschap. SLOTEN. Gisteren vergaderde de Raad on der leiding van den burgemeester, jhr. Van Such telen van de Haare. Door B. en W. werd geadviseerd niet in te gaan op het verzoek van de afdeeling Sloten van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers, om c!e helooning voor het geven van onder wijs in nuttige handwerken voor meisjes buiten de gewone schooluren ie Sloten (dorp) te verhoogen en ge lijk te stellen met het bedrag, het welk per lesuur wordt betaald voor de vakken, waarin hcrlialingsonder wiis wordt gegeven, en wel eerstens omdat de onderwijzeres, die bodocld onderricht geeft, zelve nog nimmer oni vorhooging heeft gevraagd, en "omdat bedoelde onderwijzeres feite lijk dat onderwijs hooft te geven voor haar gewoon vast salaris, en dus de 100 belooning alleen wordt gegeven voor het gemis aan vrijen tijd on B en IV. daarvoor een bedrag van hon den! gulden voldoende achten. Conform dit advies werd door den Raad besloten. Door don heer C. H. LenÜnk was voor ©enigen tijd bij den Raad een 'adres ingediend, waarin hij het Co- meen Lebesiuur- verzocht om te willen "medewerken om den overhual, waar mede de schuiten der warmoezemeis uil den Slaterpolder in de Kastvorlo- ren vaart worden gebracht, to doen veranderen in een overhaal met me chanische heweegkrucht, .Het betrokken polderbestuur, daar over gehoord, acht dat plan niet voor uitvoering vatbaar, omdat het uit een oogpunt van wuterseliapSbelan- gen gevaar zou doen ontstaan. B en W. adviseerden op dien frond dan ook, op het verzoek van en heer Lentink niet in te gaan, en adr essant to berichten, dat dien» plan 'onuitvoerbaar is. Na zeer uitvoerige discussie werd besloten, gelijk B. en W. voorstelden. VELSEN. Spoed©Ischemic openbare vergade ring der KarnoT van Koophandel en Fabrieken alhier op Vrijdag 2 De- 'cember: 1. Ingekomen stukken. 2. Onderzoek geloofsbrieven herko len leden. 3. Adres R. 'de Boer ln aako levone- middelenverordening (conserveering) 4. Wetsontwerp tot regeling der naamlooze vennootschappen. Het bevolkingscijfer der gemeente bij de laatst gehouden 10-j aarlij ksclie volkstelling, is thans definitief vast gesteld op I8232v Binnenland HOFBERICHTEN. H- M. de Koningin-Moeder met ge volg vertrok gisterenmiddag te 1.46 uur per salonrijtuig dei' N. C', S. naar de residentie. Het Koninklijke echtpaar deed H. M., ondanks den regen, in een open victoria, uitgeleide naar het station. PORTRETTEN VAN H. M. DE KONINGIN-MOEDER. Velen zullen met groot genoegen vernemen, dat een Haagsch uitgever verlof heeft gekregen, nieuwe por tretten van Koningin Emma onder het publiek te brengen. Die portretten zijn ten PaJeizc Soestdijk gemaakt door den Baarnschen photograuf Adr. Boer, die er in geslaagd is, vooral van het groote kooldrukpor- tret een zeer mooi portret te maken de Koningin-Moeder staat daar naast een portret van haar Dochter. Van de andere portretten, in twee ver schillende houdingen en toiletten, is (lat in soirée-toiiet het meest ge slaagd. De portretten zijn in ver schillende formaat, ook op prent briefkaarten te verkrijgen. GEMEENTERAADSVERKIEZING TE AMSTERDAM. Als candidaat voor het lidmaat schap van den gemeenteraad van Amsterdam in district II (vacature- rar. E. M. Meyers) heeft de R.-K. kiesvereeniging in dit district gesteld den heer J. W. Smit ZIEKTEVERZEKERING. De commissie van voorbereid ing uit de Tweede Kamer voor de ziekte verzekering zal, blijkens eene mede- deeling van den voorzitter der Ka mer, den lsten Februari e.k. haar werkzaamheden aanvangen. GEVECHT MET SMOKKELAARS. Men meldt uit Terapel In het naburige Boertange is het nog eens oudervvetsch toegegaan. Toen de oom mies een 22-tal biggen trachtte te bemachtigen, werden er do ca- de smokkelaars geweer- en re volverschoten gelost, welke door de ambtenaren werden beantwoord. Na een heet gevecht, waarbij de J-onge varkens als kogelopvangers dienst deden, bleven de commiezen meester van het terrein, terwijl de smokke laars (een tiental) hun heil in de vlucht zochten. Een der commiezen kreeg een) ge hagelkorrels in het onderbeen. PSYCHIATRIE. In de vergadering van de Nel. Vereeniging voou- Psychiatrie en Neu rologie te Utrecht te houden, zal in behandeling komen hei psychiatrisch psychologisch onderzoek in de Pa- pendrechtsche strafzaak en de uit dit onderzoek te trekken conclusies. Dr. Van Erp Taalman Kip zaj 't inleiden. ONGELUKKEN. De concierge van liet politiebureau de St. Pietershal te Amsterdam, viel gisteren bij het glazenlappen van de tweede verdieping op straat. In be- wueteloozen toestand werd hij naar het Binnengasthuis gebracht eu daar opgenomen. Zijn toestand moet zorg wekkend zijn, BRANDEN. Te Edam is brand ontstaan bij den landbouwer C. Hooyberg, door het omvallen van een petroleumlamp in den hooiberg. Het perceel bleef be houden. De runderen waren in vei ligheid gebracht. Gistermiddag is de boerderij van C. van Wingen aan den Hoogen Laarderweg te Hilversum tot den grond afgebrand. In deze boerderij woonden nog eenige gezinnen van wier niet verzekerde inboedeltje wei nig werd gered. Van Wingen zelf was verzekerd. De oorzaak van den brand is onbekend. Kerk en Schooi GER. KERKEN. Aangenomen het beroep te Vlierin gen de. T. Ferwerda te Monniken dam. Gemengd Nieuws In de Russische gevangenissen zit een leger van bijna tweehonderddui zend mensclien, een heirleger, dat in den loop van luttele jareu zóó sterk is geworden, want vóór het bekende October-manifest waren er nog iuet de helft van dat aantal. Dat wil met andcro woorden zeggen, dat bijna hondei-dduizeiiid mensclien wegéns hun politieke beschouwingen achter slot en grendel zijn gezet. Een be kend Russisch schrijver heeft verha len uit den mond van enkele gevan genen opgeschrevenzij geven een verschrikkelijken indruk van de toe standen, die in het half-beschaaf de Rusland nog bestaan, ln Nicolajew, zoo vertelt een van de slachtoffers der vervolgingswoede, waar Ik in het arrestantenlokaal kwam, trok mijn naam de bijzondere aandacht van den hoofd-cipier. „Heet jij Ananjin Stschipanowaki? Welke klem- hebben jou oogen Hij keek nogmaals in mijn pas, en riep toen „Wat een naam I Sleep dien kerel weg 1" Men greep mij hardhandig aan, en bracht mij naar een onderaardscheu kelder.Daar werd ik in 'n cel gegooid, en men beval me, mij zelf naakt uit te kleeden. Toen dat gebeurd was, werd mijn haardos geheel afgesne den. Ik verklaarde, dat ik niet tot tuchthuis-, maar slechts tot vesting straf veroordeeld was daarop kreeg ik een pak op mijn nek, 6tompen in do zijde en ze scholden mij uit voor tuchthuisboef. Op hondscho wijze werden mij eenige vuile kleoren toegeworpen, en daarna weid ik in een pikdonkeren, kouden en vochligen kerker inge sloten. Hier hoopte ik eindelijk rust te vinden, maar na een kwartiertje verschoon de hoofd-cipier met acht cipiers en las mij liet gevangenis- reglement voor. Na ieder artikel sloeg hij mij in hot gezicht. Als ik opmerkte, dat ik het reglement zuu nakomen, muur dat ik niet wist, waarom ik geslagen werd, begun men mij opnieuw in het gezicht te slaan, en ik werd zóó gestompt in de zijde, dat ik neerviel, en toen nog schopten zij mij met de hakken van hun laarzen en sloegen mij vreese- lijk op het hoofd. Daarna wierpen ze mij op de knieën voor den hoofd-ci pier en bevalen mij, hem om vergif fenis te verzoeken. Wezenloos stamelde ik „ik kan niet meer", waarop de cipiers zich verwijderden, na mij eerst door een geweldigen vuistslag op den grond te hebben geworpen. En nog was het niet uit. Want na drie kwartier verscheen een andere bewaker, die mij ook ver telde, hoe ik mij te gedragen had, en mij viermaal met een bos sleutels in het gezicht sloeg. Vier uur later hoorde ik in de gang een vreeselijk tumult. Een man kermde, weende, en bad om genade. Door het sleutelgat zag ik hoe men een onzer kameraden, die in een hemd gekleed was en barrevoets ging, naar een andere cel sleepte. Zonder erbarmen werd hij afgeran seld. Hetzelfde gebeurde mei drie anderen. Toen de cipiers met deze slacht offers afgerekend hadden, kwamen zij bij mij terug en mishandelden mij zoo gruwelijk, dat ik het bewustzijn verloor, en eerst na eenigen tijd weer bijkwam. HET MO ABIT-PROCES. Het schijnt, schrijft het „Berliner Tageblatt", dat het proces naar aan leiding van de onlusten te Moanlt nog minstens 6 weken zal duren. De verdedigers hebben him belangrijkste getuigen nog niet laten voorkomen, en zijn* van plan, wanneer het ver hoor over de op zichzelf staande ge vallen is afgeloopen, nog eenige honderden personen te dagvaarden. Aangezien Von Jagow, de president van politie, bij oproeping nieuwe ge tuigen zoekt, zullen zes weken eigen lijk wel niet voldoende blijken. Het „Berliner Tageblatt" wijst dan nog eeiis op onmogelijke lange voor- loopige hechtenis, die sommige be klaagden moeten ondergaan. De ar beiders Merten en Tiedemonn, die hardnekkig alle schuld ontkennen en van wie niet het minste bewezen is kunnen worden, zitten nu reeds acht weken in hechtenis. Deze termijn zal hoogst vermoedelijk tot 14 weken of 31/2 maand aangroeien en mogelijk nog langer worden. Mer.tin heeft reeds hij zijn arresta tie gesmeekt hem niet ongelukkig te maken, omdat hij vrouw en kinderen heeft I Vervolg Gemeenteraad INGEKOMEN STUKKEN. De VOORZITTER deelt mede a. dat zijn gesteld in handen van B. en W. om advies le. eeu verzoekschrift van H. N. Ver del. om te worden benoemd tot make laar in hypotheken en assurantiën 2e. een verzoekschrift van het Be stuur van den Haarlemschen Henge- laarsbund in zake de pacht van visch- water, alsmede een schrijven van dat Bestuur, houdende toezending van eenige exemplaren van de statuten en van het huishoudelijk reglement van dien bond 3e. een voorstel van den heer Mr. J. H. Thiel en anderen, tot wijziging van de verordening op de heffing eener plaatselijke directe belasting naar het inkomen b. dat zijn Ingekomen le. eeu schrijven van het Bestuur van den Ned. Bond van Gemeente ambtenaren in zake het bedrag der zekerheid van den gemeente-ontvan ger (Za! te zijner tijd, zoo noodig, reke ning mede worden gehouden.) 2o. amendementen van den heer J. L. E. I. Breda Kleynenberg op de ontwerp-verordening betreffende de uitbetaling van jaarwedden en loonen in gevallen van ongesteldheid (Te behandelen bij punt 9 van den oproepingsbrief.) 3o. een verzoekschrift van het Be stuur der ofd. Haarlem van de Veree- niging van Hoofden van Scholen in Nederland, in zake de uitbetaling van jaarwedden in gevallen van ongesteld heid (Te behandelen bij punt 9 van 'den oproepingsbrief.) 4e. een verzoekschrift van P. Goed koop D.zii., directeur der N. Y. „Werf Gonrad", om aan den Spaarndam- sche-vvog een lantaarn bij te plaatsen (Te stellen in handen van B. en W- ter afdoening.) 5e. een schrijven van J. 0. Burger te Beverwijk, houdende bericht van aanneming van zijn benoeming tot on derwijzer aan school no. 10; 6e. een schrijven van het Bestuur dor Haarlemsche Huishoud- en Indus trieschool, houdende dankbetuiging voor de toekenning van subsidie voor het jaar 1911 7e. een schrijven van Regenten van het St. Elizabeth's of Groote Gasthuis, houdende aanbeveling ter benoeming van een regent 8e. een schrijven van E. ten Broeke, hoofd der school voor uitgebreid la ger onderwijs, lett. A, houdende dank betuiging voor de hem verleende ont heffing van de verplichting tot het bewonen van de ambtswoning aan het Klein Heiligland no. 17 9e. een verzoekschrift van de afd. Haarlem van den Bond van Neder landsche Onderwijzers, om openbaar making van de adviezen, uitgebracht naar aanleiding van haar verzoek schrift, om aan de hoofden van scho len het onderwijs in een der klassen hunner inrichting op te dragen en om de behandeling van deze aangelegen heid aan te houden (Te behandelen bij punt 7 van den oproepingsbrief.) 10e. een verzoekschrift van do afd. Haarlem van den Bond van Neder landsche Onderwijzers, om do voor stellen betreffende regeling van het yoorbereidend onderwijs ih gunstige overweging te nemen. c. dat door B. en W. een bezoek is gebracht aan de instellingen van lief dadigheid bedoeld bij art. 179, litt. A, der Gemeentewet, welk bezoek tot geen opmerkingen aanleiding heeft aegeven; door de Arrondissement© Rechtbank alhier uitspraak is gedaan in zake het geschil met de „Union", Compagnie d'assurances, te Antwer pen, betreffende vergoeding van scha de aan het kolenschip „Anna Maria" e. dat zijn ingekomen ie. een schrijven van Z. E. den Mi nister van Binnenlandsche Zaken, houdende goedkeuring van de wijzi ging van de regeling der jaarwedden van het onderwijzend personeel aan de Hoogere Burgerscholen 2e. een schrijven van Geil. Staten der provincie Noord-Holland, ten ge leide van het door hen goedgekeurde Raadsbesluit van 14 September j.l. no. 20 tot vaststelling van het uitbreidings plan van gronden, ten zuiden van de Westei gracht en ten westen van de Loidsche Vaart 3e. een schrijven van dezelfden, ten geleide van het door hen goedgekeur de Raadsbesluit van 16 October j.l. no. 4 lot vaststelling van een staat tot be schikking op den post „Onvoorziene Uitgavendienst 1910. PUNT 3. Nu de Gemeentewet dit met 1 Janua ri zal veroorloven, stellen B. en W. voor, in de verordeningen vast te leggen, wat al in de practijk gedaan werd, nl. het heffen van bepaalde in komsten als havengeld, marklgeld, le ges, schoolgeld, enz., niet door den gemeente-ontvanger, doch door de betrokken ambteuaren. De heer SCHREUDERS stelt voor dit punt aan te houden. De zaak is van ingrijpenden aard en liet Raiaj&s- stuk is vrij laat verschenen. De heer KRUSEMAN bestrijdt aan houding. Men heeft de zaak wel kun nen nagaan, hoewel het stuk laat ie verschenen. Het betreft hier een re geling, die al jaren bestaat en mi in de verordening wordt vastgelegd. De heer VAN STYRUM is voor aan houding. Hij zou wel eens de neuzen willen tellen van degenen, die dit uitvoerige stuk hebben kunnen door werken. De VOORZITTER ia huiverig ge weest dit punt op deze agenda te plaatsen. Maar de secretaris maakte er hem opmerkzaam op, dat het wen- scbelijk is deze zaak met 1 Januari te regelen. Het voorstel-Schreuders tot oanhou ding wordt aangenomen met 27 tegen 5 stemmen. PUNT 4. B. en W. achter het wenschelijk de wedden van ambtenaren aan de Rei niging te herzien. B. en W. stellen voor de wedde te bepalen op direc teur f 2300—I 2800; boekhouder 1000 tot f1400 opzichter baltdlenst 1 900— 11230 met vrije woning aan de belt gemeente-opzichters 900 tot f 1300 tonnenwerkersbaas f 700 tot 1000. De verhoogingen geschieden om de twee jaren. De heer KLEIJNENBERG wil met het oog op de duurte der levensmid delen een hoogere salarieering geven. Hij wil de wedden van onder af ver hoogen van 700f 1100, van 900 f 1400; van 1 909—f 1400 en van f 1000 f 1500. De heer MODOO betoogt, dat de wedde van den heer Boerkoel te hoog wordt. Voor deze betrekking is geen bijzondere opleiding noodig. Het sa laris is nu voldoende. Waarom nu weer dit salaris-maximum tot f 2800 te verhoogen? Spr. betoogt ook met het oog op de salarissen bij het Onderwijs, dat deze wedde nu vol doende is. Spr. voelt er veel voor om aan ambtenaren een goede positie te geven, maar niet om die positie maar telkens weer mooier te maken, daar men rekening moet houden met de belastingbetalers. De heer DE BRAAL heeft steeds eerbied voor den nuchteren kijk van den beer Modoo op de zaken, maar nu kan hij niet met hem meegaan. En wel om de volgende vijf redenen: ló, B. en W. erkennen de wensclie- lïjkheïd, 2o, de Comm. van de Ge meentebedrijven is naier Spreker meept, voor verhocging. 8o. de duur te der levensmiddelen geldt ook voor den heer Boerkoel; 4o. in andere plaatsen, als Zaandam, dat kleiner is dan Haarlem, genieten do Direc teuren der Reiniging mear «atari» dan hier ter stede. 5p. »aJ het. prestige vaai den heer Boerkoel een knak krij gen bij het personeel, wanneer men hem nu voorbijgaat De heer SCHRAM is het niet eens met den heer De Braai. De hoor Mo doo hoefde niet te vergelijken dit salaris met salarissen in andere plaatsen. Het geldt hier Haarlem. Daarom was het juist, dat de heer Modoo dit salaris vergeleek met die van ingenieurs en van het onderwij zend personeel. Bovendien de oplei ding van den heer B. behoefde niet bijzonder te zijn. Dat bewijst de wij- zo, waarop hij Directeur is gewor den, n.l. dat hij door een samenloop van omstandigheden uit een betrek king bij den gewonen dienst Direc teur is geworden. Do heer KLEIJNENBERG erkent, dat er geen bijzondere oplei ding voor het Directeurschap noodig was, maar de heer B. heeft getoond, dat hij de moeilijke positie, om met 100 man om te gaan, volkomen mees ter is. Hij is hier zeer goed op zijn plaats. En dit is ook wat waard. Misschien is de heer B. juist door z'n tact, om de moeilijkheden te overwin nen tot den gunstigen toestand kun nen komen. Spreker wijst er op, dat de betrek king bij den besmettingsdienst hier mee niets te maken heeft. Dit is een andere betrekking. De heer DE BREUK merkt op, dat de Reinigings-oommissie met alge- meene stemmen voor de verhooging was. Hij bestrijdt de meening van den heer Modoo, dat de dienst zoo simpel is. Spr. heeft na de catastro phe indertijd dezen dienst waarge nomen en het bleek hem toen, dat de ze betrekking geen simpele is. De heer Boerkoel is niet door een onge lukkige of gelukkige samenloop van omstandigheden directeur geworden, als de heer Schram zei. Hij werd Di recteur, wegens zijn verdiensten. B. on W. zijn volkomen over zijn weTk tevreden. Vergelijkingen gaan altijd mank. Ook die de heer Modoo maak te. Er is wel geen bijzondere oplei ding noodig. De Technische Hooge- school leidt er niet voor op (gelach). Maar dit bewijst alleen, dat men niet vergelijken kan. Bovendien in Arn hem wordt 3500 door den Directeur verdiend en in Zaandam bedraagt de tantième een maximum van f 1200, en de Directeur komt daar tot f 3100 of 3200. Wat den besmettingsdienst aangaat, die wordt vaak gedaan in den vrijen tijd, ook wel des nachts. En in tijden van epidemiën kan dit werk zeer om vangrijk zijn. Wat het voaretel-Kleijnenberg aan gaat. Men lean die honderd gulden meer geven, als men wil, maar B. en W. achtten dat niet noodig. De heer SLINGENBERG betuigt instemming met het voorstal-Kleijnen berg. Wordt dit voorstel verworpen, dan zal spr. voorstellen om den opzich ters in de Gemeente 100 meer te ge ven, daar zij in bijzondere positie zijn. Zij zijn van 7 tot 7 in de stad bezig met contróle. De heer SMIT onderschrijft hetgeen door de heeren Kleijnenherg en Slin- genberg gezegd is. De heer KLEIJNENBERG is dank baar voor den steun van den heer Slingenberg, maar toch doet Them leed, d'at de heer S. door zijn parti eel voorste] dat van spr. schade doet. Spr. waarschuwt ernstig tegen een dergelijke verbreking van de sa larisverhouding tds de heer Slingen- berg wil. Dan begaat men een ernsti ge onbillijkheid. De heer DE BREUK merkt op, dat B. en W. wel mee zouden kunnen gaan met de verhooging door den heer Kleijnenberg voorgesteld, maar niet met liet voorstel van den heer Slingenberg, dat onbillijkheden schept. De hee<r MODOO is niet overtuigd door den heer De Breuk. Deze zei, dat de heer B. zich zelf gevormd heeft, door zich op de hoogte te stel len van den toestand op andere plaatsen. Dus arkent de heer De Breuk, dat de heer Boerkoel bij zijn benoeming nog niet geheel voor zijn taak berekend was. Bovendien, men behoeft den ijver van den ambte naar niet door zulk een extra-ver hooging te beloon en. Voldoen zij niet, dan wordt de verhooging. volgens de verordening, ingehouden. Spreker wijst verder op het solaria van het hoofd van het Bouwtoezicht. De heer VAN DE KAMP bestrijdt het voorstel-Modoo in verband met de elders genoten salarissen. Hij heeft, wat betreft het voorstel-Kley- nenberg, in de Commissie gestemd voor het voorstel, zooals door B. en \V. is ingediend. Maar na inzage v..n een lijstje van uitgaven van een der ambtenaren, waaruit bleek, dat al leen al 104 aan pensioen en belas ting moet uitgegeven worden, is spreker er voor, om de f 100 verhoo- ging, gelijk de heer Kleynenberg wil. toe te staan. Spreker is echter tegen het voor- stcl-Slingenberg. Het voorstel-Kleynenberg wordt aangenomen met 17 tegen 15 stem men. Tegen de heeren De Breuk, Welsenaar, Van den Berg, Loos jas, Krusemon, Von Lynden, Van Sty- runi, Modoo, Rinkema, Schram, Huiswil, Bregonje, Krelage, Van Ros- sum, Spoor. Hot voorslel-Modoo (om den heer Boerkoel geen verhooging te geven) wordt vei-worpen met de stemmen vóór van de heeren Welsenaar, Van Styrurn, Modoo, Schram, Bregonje, Thiel, Middelkoop, Spoor. De lieer SMIT vraagt waarom de redactie in zake de inhouding der verhoogingen bij ernstige grieven ge kozen is, in plaats de vroegere. Spreker meent, dat de woorden ernstige grieven te sterk is. De heer DE BREUK merkt op, dat deze redactie thans algemeen wordt gevolgd. Zij geeft in de practijk geen bezwaren. Dc heer SMIT zet nader zim mee ning uiteen, hij meent, dat bij het bestaan van ernstige grieven meer gedaan moet wordent dan enkel houding der verhoogingen. De VOORZITTER sluit zich «an bij lietgeen de heer De Breuk heeft gezegd. Do hoer SPOOR merkt op, dal hij het met den lieer Smit eens is, dat ontslag moet volgen hij het beslaan van ernstige grieven. De lieer SMIT verkrijgt voor de derde maal het woord en zet nog eens zijn moening uiteen. De VOORZITTER merkt op, dat men toch geen moeilijkheden heeft gehad mot deze redactie. De heer DE BREUK zegt, dut er nog verschil is lusschen ernstige en ernstigere grieven. Dat moeten R en W. uitmaken. De heer SMIT krijgt voor de vier de maal liet woord, om een amende ment in te dienen ter herstelling der vroegere reductie. De VOORZITTER Verbuigt mijn heer Smit nog het woord ter toelich ting? (Gelach). De heer SMIT Neon. De beraadslagingen worden geslo ten. De heropening der beraadslagin gen wordt verzocht. De VOORZITTER maakt bezwaar daartegen, wegens de belangrijke agenda. Besloten wordt de beraadslagingen te heropenen. De heer DE BRAAL hecht veel aan herstelling der oude redactie. De heer THIJSSEN pleit eveneens voor herstelling dezer redactie. Het amendement-Smit wordt ver worpen met 18 tegen 13 stemmen. PUNT 5. In hun praeadvies omtrent het adres van de Ned. Maalsch. voor Tuinbouw en Plantkunde, om den Raad uit te noodlgen nog stappen te doen bij de Regeering om de Middel bare Kolen. Landbouwschool bier ge- vestig dte krijgen, handhaven Bur- ïeester en Wethouders hun meening. dat er geen aanleiding lie- staat, om nogmaals pogingen te doen nu de vorige geen resultaat hadden.- B. en W. stellen echter voor, aan adiressante te berichten, dat het wel licht aanbeveling zou verdienen, dut corporaties, als de adreaaearemie vereeniging, zich rechtstreeks tot de Regeering wenden. Naar aanleiding hiervan is door den heer Van Styrurn in de vergade ring van 16 November de volgende motie ingediend: De Raad der gemeente Haarlem, Overwegende, dat de Minister van Landbouw in de Memorie van Ant woord nopens het wetsontwerp voor de splitsing van de Rijkakmdbouw- school te Wageningen onder andere heeft aangevoerd, dat Deventer bo ven Haarlem de voorkeur vend ie ut voor de vestiging der Middelbare Koloniale Landbouwschool, op grond van de overwegnig, dat bet ln liet algemeen geen aanbeveling verdient jongelieden, die op jeugdigen leeftijdi het ouderlijke huis moeten verkutne, te brengen in eene omgeving, waar in zij aan allerlei verleiding bloot staan, zoodat in dit opzicht in de keu ze eener landelijke gemeente een voordeel was gelegen; Gezien de mededeeling van den zelfden Minister, dat de directeur der Rijksdandbouwschool aan eene vesti ging te Haarlem de voorkeur geeft; Gezien het ingekomen adres van het bestuur van de afdeeling Haar lem en Omstreken der Nederlandsche Maatschappij voor Tuinbouw eu Plantkunde; .Van oordeel, dat dooi' bet asm ge haalde argument een blaam op de gemeente wordt geworpen, die ten ©enenmale onverdiend mag worden genoemd; Overwegende, dat eene dergelijke door de Hooge Regeering uitgespro ken meening, wanneer zij niet werd weersproken, den goeden naam der gemeente Haotrlem zonder eenigen schijn van recht ernstig in gevaar zoude kunnen brengen; Noodigt Burgemeester en Wethou ders uit: lo, 'e Raads meaning kenbaar te maken ter plaatse en op de wijze, als zij geraden zullen oordeelen; 2o. nogmaals de door ben noodig geoordeelde stappen le doen, ten einde te bevorderen, dat bedoelde Ko loniale Landbouwschool te Haarlem worde gevestigd. Op voorstel van den Voorzitter werd de zaak toen aangehouden. Wordt aangehouden. PUNT 6. B. en W. stellen voor een orodiot van 225.000 beschikbaar ie stellen voor een nieuw te stichten gebouw voor de H. B. 8. met 3-jarigen cur sus en Handelsschool op het terrein den" voormalige Gasfabriek. De lieer TIIIEL betuigt ziin onte vredenheid over het ontbreken vim een advies van de Commissie voor het M. O. Anderhalf jaar geleden is aan de werkzaamheden dezer Com missie alles ontnomen, wat do/.e Commissie zich aangematigd had, en dat meer op het gebied van bestuur lag. Nu bepaalt haai' arbeid zich lot contróle en advies. Maar nu schijnt het bij B. en W. tot een systeem ge worden te zijn, om geen advies te vragen. Als dit waar Is, dan wenscht spreker daar ernstig tegen te waarschuwen. Spreker wijst er op, dot een post der laatste begrooting is geschrapt wegens het ontbreken van advies. De Raad zal moeten gaan zeggen, dat hij die adviezen wenscht,' Spreker komt nu tol het rapport van den Directeur der Handelssch ol. B. en W. hebben dit rapport zoo, zonder kantteokening, overgelegd. Zij stemmen er dus mede 1n. Spreker

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 5