meent nu, dat dit rapport in meer dere belangrijke onderdeden onjuist, spreker zou haast zeggen onbe trouwbaar is. Hij wil dit bewijzen mot cijfers. De directeur heeft op koopmausmauier een exploitatie-re kening gemaakt. De heer Borgman becijfert nu. dat deze school aan de gemeente ten hoogste ƒ28.000 per jaar zal kosten, 28.0001 En dat voor xulk een ruim gedacht gebouw, uls de heer Borgman wil. En toch meent de directeur, dat dit bedrag in de practijk nog lager zal zijn. Het gebouw kost 15.000., dus zal de exploitatie der school f 13,000 kos ten. Spreker betreurt het, dat deze rekening niet geverifieerd is door den accountant, die les geeft aan de Handelsschool, of door de afdeeling Financiën of Onderwijs, want dan zou blijken, dat deze rekening, op z'n zachtst gezegd, geflatteerd is. Dat bedrag van 13,000 njoet min stens mot twee vermenigvuldigd worden. Spreker becijfert dit nader met de Cijfers uit do Begrooting voor 1911. Hieruit blijkt, dat de twee H. B. scho len samen 45.000 kosten, buiten ,ie gebouwen. De fout in de rekening is, dat de heer Borgman vergeet, dat een deel van de kosten zijner H. B.- School ten laste van de H. B. S. met 5-jarigen cursus komt. Maar ern stiger is nog liet paedagogische ge deelte van de plannen. De heer Borg- muu wil een zaal voor lijnteekenon bouwen. Die zaal zal slechts t w 6 e Uren in de week noodig zijn, daar er maar eén derde klasse is, die les in lijn tec Lenen krijgt. Zoo'n zaal kost een /S000. Hoe komt zoo'n man er bij, 8000 te durven vragen voor twee uur, laat 't zijn vier uur Dan wil hij een zaal voor Handels geschiedenis, die 3 of 4 uur wordt ge bruikt. De natuurkundige leermidde len, enz., worden zeer opgedreven. Spreker wil advies daaromtrent van de Commissie van toezicht en den Inspecteur van het M. O., want spre ker gelooft, dat men met de Begroo ting lek zal varen. Er worden in deze nieuwe school zeer veel gelden improductief belegd. De heer Thiel merkt verder op, dat er nog een punt is, waarover hij i advies wenscht, ui. over de overbren ging van de school. Kan de school niet in de Jacobijnenstraat blijven, en hoe staat de kwestie van de Bur ge r avondschool? Spreker heeft het betreurd, dat in- i dertijd: deze school niet gebouwd kon worden op de H. B. S. met 5- jar. cursus. Kon die school niet ge maakt worden op de Handelsschool? Ten slotte informeert spreker naar do bestemming van het te verlaten schoolgebouw in de Jacobij nestraat. Wat gaat men daarmee doen? Dat wil spreker weten vóór hij zijn st«m geeft. Weet hij het niet, dan kan hij niet stommen voor het voorstel van B. en W. De heer LEVEHT somt een aantal zaken op, die z.i. vooraf moeten gaan aan den bouw van de Handels school, n.l. de bouw van 't Museum, i de Studlbuisverbouw en de verkeers- j verbeteringen in de stad, o.a. aan de 'Amsterdamsche poort. De heer Borg man is slecht gehuisvest, hij concur- 'reert in dit opzicht met den Wethou- dor van Onderwijs, die ook weinig i ruimte heeft op het Siadhuis. De heer KLEIJNENBERG heeft ook de fout van den heer Borgman* gemerkt. Hij heeft hem gevraagd, hoe de zaak zat. De heer Borgman zei aan epre- Ker, dat dit veroorzaakt werd, door- dat van hem de opgaven van leer aren werden gevraagd in lijsten die z.i. niet juist waren. De heer TIMMER had dezelfde aanmerkingen en wilde aanhouding voorstellen, maar spr. heeft liever, dat de heer Thiel dit doet. De heer LOOSJES acht het niet ge makkelijk, de gemaakte bezwaren zoo ineens te bespreken. Hij merkt pp, dat gerekend is op de toekomst in de plannen van den heer Borg man. De financieele regeling zal uiteraard niet gebaseerd worden op 'de begrooting van den heer Borg man. Deze is slechts bijgevoegd ter inlichting. De zaak is op het oogen- blik, om zoo spoedig mogelijk uit de Jacobijnestraat weg te komen. Daar om zou spreker aanhouden zeer be treuren. Spreker is het niet eens met den heer Thiel, dat bij den bouw advies van de Commissie van hot M. O. noo dig is. Wat nu het voorstel van B. en W. aangaat, dat vraagt alleen een krediet. Het is een voorloopig work. B. en W. moeten weten, of de Raad in beginsel meegaat met verplaatsing naar de Haaks. Wat het gebouw in de Jacobijne- euaat aangaat, daar blijft de Han delsschool nog anderhalf of twee jaar, en dan, als het Stadhuis ver bouwd wordt, dun kunnen daar de bureaux worden ondergebracht. Laat men nu het krediet toestaan, er wordt niet meer uitgegeven lan noodig is. Dan krijgt mon later uit gewerkte plannen en kunnen ad viezen van Ondei'wijs-Conimissie en den Inspecteur van het Handelson derwijs gevraagd worden. De heer lilt«L constateert, dat hij geen antwoord neefl gekregen op ziju bezwaar inzake de verplaatsing «ic-r Burgeravondschool. Hij meent, dut "t de plicht van B. en W. is te zcxrgen, dut den Raadsieden geen foutieve cij fers worden voorgelegd. Hij verzoekt daarom deze te willen verifieeren voortaan. Als men deze stukken even aan de heer en Kaibfleisch en Van der Vangst gegeven had, dan hadden die do fou ten nog beter kunnen aanduiden, dan spr. nu deed. Spr. zegt dat de Wethouder die Cijfers nu wel los van het voorstel wil beschouwd zien, maar dat is niet Juist, want de cijfers van den heer Borgman zijn aan den heer Dumont gezonden. En die maakte zijn plan nen naar deze cijfers. Voteeo-en we dus dit crediet, dan stemmen we in direct in met de cijfers en plannen van den heer Borgman. Spreker bekent in Mei 1909 een fout te hebben begaan. Toen heeft hij zich laten bepraten, om do ver bouwing van de H. B. S. aan de Ja cobijnestraat aan te houden. Was dat niet gebeurd, dan zou men er met f 50 000 af zijn. Dit plan is door B. en W. onvoldoende voorbereid. De ge breken aan de Jacobijnestraat zijn zeer opgeblazen. Uit de stukken kregen de Raadsle den den indruk, alsof de R. K. school in de Jacobijnestraat zeer hinderlijk is. Het lijkt alsof er nooit rustig les in de H. B. S. kan gegeven worden. Ja, men doet het voorkomen, alsof in de school der R. Kath. den goh eel en dag gedanst of gesprongen wordt. Maar spreker heeft bij zijn bezoeken aan het H. B. S. gebouw in de Jaco bijnestraat, tijdens zijn wethouder schap, nooit lets van dat leven kun nen ontdekken. En toen hij het hoofd der openbare school ln de Stoofsteeg waarschuwde, dat hij hem wel den eenen of anderen dag een rapport zou kunnen vragen over den hinder door de Roomsch-Kath. school, zeido dit Hoofd, dat hij, als het niet wist, niet eens zou merken, dat die school ln de buurt was. De hoofdzaak is, dat de heer Borg man een mooie school voor een boel geld wil, d'at neem ik hem „niks niet kwalijk" maar ik ga daarmee niet mee, zegt spr. De heer LOOSJES zegt, dat de heer Brongersma, die er geeu belang bij heeft, om 'n mooie school voor eeu heeleboel «eid te willen, meent, dat er op dit punt geen goede school te ma- kan is. Bovendien, er is 4000 vierk. M. terrein noodig. En in do Jacobijne straat is maar 2000 vierk. M. ter be schikking. Wat de kwestie van de verbouwing van de school in de Jacobijnestraat betreft, wijst spr. er op, dat een eigen aardig toeval wil, dat de heer Thiol als Weth. van Ouderwijs vei'bouw daar ter plaatse wilde. Spr. heeft toen den heer Thiel er over gesproken niet tot dien verbouw over te gaan. Nu zit spreker hier als Weth. van Onderwijs en nu tracht de heer Thiel hem weer tot andere meenmg te brengen. De Burgeravondschool is op het oogenblik vrij goed gehuisvest, nu de leerlingen der Ambachtsschool er niet meer kome.n. Den heer Levert wijst spreker er op, dat de verplaatsing der school urgent is. En wat de opmerking dor lijsteu van leeraren betreft, waarover de lieer Kleyuenberg sprak, zegt de heer Loos- jes, dat die niet in een bepaalden vorm aan den heer Borgman zijn gevraagd. De heer Thiel sprak over een andere Inrichting van die lijsten en nu zal een andere manier gevolgd worden, dat een beter ovorzicht verkregen wordt. De heer VAN DE KAMP is voor aan houding, ook hierom, daar de Com missie omtrent de Overdekte Bad- en Zweminrichting ook het oog heeft op een terrein-aan de Raaks, waarop de Wethouder van Onderwijs nu maar zoo beslag heeft gelegd. Do heer LOOSJES brengt daartegen in, dat der Commissie niot opgedragen is het terrein te kiezen. Bovendien, de Badinrichting staat of valt niet met de plaats. De heer Graichon kroeg or zelfs een aangenaam gevoel bij, toen hij bemerkte, dat ergens anders de in richting goedkooper zou geëxploiteerd kunnen worden. De VOORZITTER zegt, dat het ver loop der discussie zeer ongelukkig is. B. en W. worden feitelijk beschuldigd dat zij ellendig werk hebben geleverd. Deze zaak zal aan een speciaal onder zoek onderworpen worden. Van wien heeft men de cijfers Men heeft die cijfers van een ambtenaar, die op uil- stokende recommandatie onder Mr. Thiel 'hier is gekomen. Zulk een man mag men toch wel vertrouwen, Wat de zaak van do verbouwing der H. B. S. in do Jacobijnestraat aan gaat, waarom heeft de heer Thiel daar niet over gesproken, toen hij wethouder was Spr. noch de heer De Breuk herinneren zich iets daarvan. Had de heer Thiel dit wel gedaan, dan zou de zaak niet zoo getraineerd heb ben. Spreker komt er ook tegen op, dat de heer Thiel namen van ambtenaren noemde. De Voorzitter meent, dat het hier voorgesteld wordt, alsof de Directeur der Handelsschool gedwongen wordt foutieve liisten te maken. Spr. zegt ten slotte, dat de cijfers zeer ernstig zullen onderzocht wor den. De heer THIEL vindt de zaak niet zoo ernstig als de Voorzitter. Laat men haar wat meer kalm beschouw en. Dat spr. het tegen B. en W, liad, komt, omdat de Voorzitter dit wenscht. Dit is dus geheel formeel. Spreker doet een beroep op het ge heugen van den heer De Breuk en v an de leden van de Commissie van Bij-! stand, waarin de zaak ter sprake is gebracht. Toen waren B. en W. voor de verbouwing. Spr. heeft zich echter in de Commissie van Bijstand laten bepraten door die Commissie van Bij stand, bij monde van den lieer Loos- jes. Spr. wil voortaan wel de namen der ambtenaren \er.angen door den naam van hun qualiteit. Overigens verzoekt spreker B. en W. zoor ern stig alle cijfers, die ter visie worden gelegd, eerst te verifieeren. Spr. is hang er zelf in te loopen, en vraagt dus verifieering. B. en W. willen toch geen gegevens overleggen, waarvan zij niet weten of zij juist zijn De LOOSJF.S rueent, dat de heer Thiel nog als Wethouder van Ondor- wijs het stuk van den heer Borgman moet gezien hebben. Hij heeft toen geen bezwaar tegen het stuk gemaakt. De heer THIEL Ik heb dat stuk nooit gezien De heer KLEYNF.NBERG handhaaft zijn meenïng omtrent het ontstaan van de fout in de rekening. De VOORZITTER deelt mede, dat B. en W. bereid zijn de cijfers nader to onderzoeken. Maar B. en W. handha ven hun voorstel. Daarover kan ge stemd worden. De heer THIEL merkt op, dat dit niet zijn bedoeling is. Hij wil de On- derwijs-commissie laten adviseeren over den opzet der school, over de mo gelijkheid .van de verbouwing van het gebouw in de Jacobijnestraat, en do vei plaatsing naar de Zijlvest. De hoer VAN 8TYRUM vraagt, of niet enkel in stemming zal gebracht worden het verplaatsen der school. De heer THIEL Dat is ai erg ge noeg. De lieer LASSCHUIT wil ook na dere adviezen, dus uanhouding. Het voorstel-Thiel tot al geheel e aanhouding wordt aangenomen met 25 tegen G stemmen. Tegen waren de hoeren De Breuk, Lousjes, Willink, Van Styruui, Huls- wit en Levert, PUNT 7. Ingevolge den wensch van den Raad hebben B. en VV. advies inge wonnen omtrent de afschafliug van het ombulantisme aan de scholen. Voor de Raadsleden zijn nu ter inzag© gelegd de rapporten van den Inspec teur van het 1. o. in de 2de inspectie, het advies van don districts- en ar- rondissements&choolopziener, van de plaatselijke schoolcommissie en van de gezamenlijke hoofden der openba re lagere scholen. De kennisneming van deze rappor ten hoeft de oorspronkelijk© opvatting van B. en W. niet alleen niet gewij zigd, doch zij zijn daarin belangrijk versterkt, waarom zij nogmaals voor stellen het verzoek van de afd. Haar lem van den Bond van Nederl. Onder wijzers van de hand te wijzen. Wordt aangehouden. PUNT 8. Daar bij de besteding van enkele verbeteringen ln de Opleidingsschool voor jongens bleek, dat daarvoor f 300 moer noodig is, dan do Raad heeft toegestaan, verzoeken B. en W. ver- hocging van het gegeven credit*.. De heer TIMMER stelt voor, om openbare aanbesteding to houden. Het kan dan wel voor minder gedaan worden. De heer RINKEMA is het daar mede eens, hoewel hij wel gemeend heeft, dat in enkele gevallen onder- li an cliche besteding noodig is, om de besledingskoston to vermijden. De heer DE BREUK wijst op het bezwaar, dat men voor dergelijke werkzaamheden onder schooltijd ver trouwde menseheu moet hebben en bij openbare besteding den minsten insein-ijver genomen moet worden. De heer VAN STYRUM vindt tie som van f 300, w aar hol om gaat, niet zoo belangrijk, dat men met een systeem zou gaan breken. De lieer RINKEMA is hel niet eons mot den lieor De Breuk. Men kan toch deu aannemer wel kiezen, al wordt ln het openbaar besteed. Bovendien heeft men contróle der ambtenaren, om het werk goed te doen geschieden. Do heer MODOO is ook voor open bare besteding, ook omdat dun ieder een een kans heeft. Het voorstel-Timiner wordt aan genomen. Vóór waren de hoeren W eisen,aar, Loomeyer, Van den Borg, Van Lyn- j den, Wilkons, Modoo, Van do Kamp, Rinkerna, Schram, Bregonje, Seignet- te. Do Braai, Timmer, Smit, Slingen- berg, Lusschuit, Thiel. Middelkoop, Levort, Spoor en Winkler. PUNT 9. B. en W. stellen voor hen to mach tigen tot de aanstelling met 1 Januari 1911 van eau geneeskundige, belast met hot toezicht op den gezondheids toestand van de ambtenaren, beamb ten en werklieden dor Gemeente op een wedde van 1000. Verder stellen zij voor to bepalen, dat do betrokkenen bij ongesi&ldlieixi zoo spoedig mogelijk aan liet hoofd van don tak van dienst en aan den Burgemeester binnen 2 maal 24 uur schriftelijk daarvan moeten kennis geven. Zij zijn verplicht den geneeskun dig© der Gemeente te ontvangen, zich te laten onderzoeken en zijn voor schriften in acht te nemen. Ten derde stellen B. en W. voor, het loon aan de ambtenaren, beamb ten en werklieden dor gemeente bi] ziekte gedurende 6 maanden geheel, en gedurende G maanden voor de helft uit te betalen. Naar aanleiding van deze voorstel len zijn ingekomen verzoekschriften van: a. de Vereeniglng van ambtenaren in dienst der gemeente Haarlem, met adres vun instemming ven do afd. Haarlem vun don Lhristelijken Bond van Nedcrlandscho Gemeentewerklie den en van de onderafdeeling „Ge meentewerklieden" van de afd Haar lem van den N'ed. R. K. Volksbond. b dc afd. Haarlem van den Bond van Nedcrlandsche Gemeentewerklie den c. de afd. Haarlem van den Bond van Nedcrlandscho Onderwijzers d de afd Haarlem van het Neder- landsch Onderwijzers Genootschap. Al deze verzoekschriften hebben do strekking, dat de termijnen, gesteld in art. 1 der verordening, zoodanig worden eewijzigd, dat in geval van ongesteldheid do jaarwedde of hot loon gedurende één jaar geheel, en daarna gedurende één ja; r oor do helft zal worden uitbetaald, helde ter mijnen dus twee maal zoo lang als donr B en W. is voorgesteld. B. en W vinden geen aanleiding hun voorstel te wijzigen. Ecu amendement van den heer Thijsson wordt door het college, eo- nlgszins aangevuld, overgenomen. B. en W. stollen nu voor het ge middeld weekloon voor dc berekening van ziekengeld voor de op uurlomi a an ges tolden te berekenen over de lunula 20 weken. Do heeren Mr. J. N. J. L. Thijsscu en F. M. baron van Lyndeu stollen den raad voor, aan artikel 3 der ver ordening betreffende liet toezicht op den gezondheidstoestand van dc amb tenaren, beambten on werklieden, in dicrist bij de gemeente Haarlem, de volgende alinea toe te voegen In ernstige gevcdk'i kan, wanneer er verschil van gcNtdcn bestaat tus- schen den in art. 2 bedoelden genees kundige en den behandelenden ge neesheer, op verlangen vau laatst genoemden een door beiden to kie zen geneesheer iu consult «eroopen worden.. Tn zoodanig geval zal de uitspraak der meerderheid verbindend zijn. Do hoor lClcijnenborg stolt voor het loon gedurende 12 maanden geheel en zes maanden voor de helft uit te be talen. Om to voorkomen, dat de Gemeente gencvsheer eigen particuliere patiën ten zou te controleeren hebben, stelt ue hoer Kleijnenherg voor een plaats- ver vangend-geneeskundig© aan te stellen togen oen vergoeding van f 200 Wordt aangehouden. PUNT 10. B. en W. stellen voor, 'den heer C. J. Gonnet als archivaris der gemeente in functie te laten tot 31 December 1911. Wordt aangenomen. PUNT 11. D. cn W. stellen voor, goed te keu ren de concessie-overdracht van de nieuwe Eloctrlsche tramlijnen door de Hollandsche Spoor aan de Ncord- Zuid-Hollatidscho Tramweg-Maat schappij. De heer TJELNK WILLINK acht het wenschehjk, dat de Holl Spoor geldelijk waarborgt de nakoming van de door haar opgenomen verplichtin gen door de N. Holl. Train, daar de Holl. Spoor meer bekend is, dan de Tramweg-Maatschappij, al zijn beide nauw aan elkaar verwant. De heer HULS WIT erkent, dat hot wenschehjk kan zijn die waarborgen door de Holl. Spoor to doen geven. De H. IJ. S. M. zal daartegen geen be zwaar hebben. De heer TJEENK W ILLINK morkt op, dat het wenschelijker is dl© waar borgen vooraf te vragen en deze be paling niet vast to leggen in het be sluit. Hij belichaamt dit in een mo tie. De heer HULSWTT meent, dat er geen bezwaar is tegen het osileggen ln hel besluit, maar tegen de handel wijze als de heer Tjeenk W illink wil, is niet eel bezwaar. De VOORZITTER zegt, dat B. en W. de motie-Tjeenk Willink overne men. Het voorstel van B. en W. wordt aangehouden. PUNT 12. Door B. eu W. Is in handen gesteld van do commissie tot het ontwerpen en horzien vau verordeningen, tegen welker overtreding straf is bedreigd, een verzoekschrift van D. Spaargaren en Zonen en 6 andere bloemenschip- pers van Aalsmeer, houdende ver zoek tot verplaatsing van de bloemen markt, die, in verband met het rooien van hoornen en het uitvoeren van openbare werken langs de Gasthuis- vest, tijdelijk wordt gehouden op den Gasthuissingel. Adressanten wen- schen ale terrein voor die markt te zien aangewezen de Zijlvest tusschen de Raaks en de vroegere Vestesteeg. Vermits de te dezen zake ingewon nen adviezen gunstig voor het ver zoek luiden, geeft de commissie in overweging to besluiten tot de ge vraagde verplaatsing der bloemen markt. Voorts is B. en W. gebleken, dat de in do verordening op de markten aan gegeven tilden voor het houden van de markt van groenten en vruchten niet, in overeenstemming zijn met het geen in de practijk geschiedt. De com missie stelt derhalve voor art. '10 al dus to lezen ,,Do markt voor groenten en vruch ten wordt, behalve op Zaterdag, Zon dag en algemeen erkende Christelijke feestdagen, dagelijks gehouden. In de maanden April, Mei, Juni, Ju li, Augustus, September en October vangt zij aan op Maandag en Donder dag des morgens te 6 uur, en op Dins dag, Woensdag en Vrijdag des mor gens te 9 uur zij eindigt in die maan den uiterlijk te vier uur des namid dags. In de maanden Januari Februa ri, Maait, November en December vangt zij aan des morgens Ie 9 uur en eindigt i.uiterlijk te drie uur des namiddags." Wordt aangehouden. PUNT 13. De verordening op de markten en de instructie van den marktmeester geven aan, dat de marktmeester voor de week- en jaarmarkten 2800 tot 2900 diensturen zou hebben. Daar hij ech ter slechts oen 1000 diensturen heeft, stellen B. eu W. voor de verordening on instructie in dezen zin te wijzigen. Daarmee vervalt ook de schijn, dat de Jaarwedde te gering is. Wordt aangehouden. PUNT 14. B. en W. stellen voor, B. en W. van Heemstede vergunning te verlcenen tot het leggen en hebben van 2 water leidingbuizen in de Fontein la an en van de Meester Lottelaan oostwaarts door den Hertenkamp tot de Hilde- brandluan. aansluitend aan liet bui zennet ln het Haariemmerhoutpark. Wordt aangenomen. PUNT 15. eu W. stollen voor, te bepalen, dai do sirooken grond langs en bij de Kerkhofstraat (Kad. Sectie D 8124, 8117 on 8122 voor de toepassing deT Bouw- rordeiiing voldoen aan do vereisch- te voor openbaren weg. W'orlt aangenomen. PUNT 16. B. on IV. stellen voor, aan 3e Maat schappij tot verbetering der hulsves ting van minvermogenden vergunning ie \crlcenen tot bouwen van paree©- Jen ln de Kerkhofstraat. Wordt aangehouden. PUNT 17. B. en W. stellen voor onbewoonbaar te verklaren do perceelen Lange Be- gij nest raat 22/22rood en Goudsmids- pleinije 2 rood en 6, daar het pomp water er niet deugt. Wordt aangenomen. PUNT 18. B. en W. stollen voor f 81.000 be- eclnkbaar te stellen voor een nieuwe brug en verdere verkeersverbet ering in de omgeving van de Amsterdam sche poort. In de vergadering van 3 Augustus werd dit voorstel aangehouden. De hoer La&scbuit heeft een yoor- stol ingediend, om B. en W. uit to noodigen andere plannen te ontwer pen met die verstande, dat de over den Heeren- on Oostersingel gepro jecteerde bruggen worden vervangen door één brug, waarbij het verkeer dan zoo geregeld zal zijn, dat door do Amsterdamsche poort uitsluitend voetgangers gaan en aan beide zij den der brug, het tram- en rijtuig- ve-rkeer in één richting zal geschie den. B. en W. handhaven echter hun voorstel tegenover dat van den heer Lasschuit. Wordt aangehouden. PUNT 19. B. eu V.'. stellen voor de Gemoonto- eigendommen, waarvan de huur op 31 December eindigt wederom to ver huren van 1 Januari 1911 tot 81 De cember 1915. De heer W1LKENS merkt op, dat grond aan de Teinpeliersstraat en aan de Jacobijnestraat verschillend is ge prijsd. De heer DE BREUK meeut, dat de huurwaarde juist bepaald is. De heer WÏLKENS merkt op dnt de grond aan de Teinpeliersstraat meer aard is. De heer DE BREUK handhaaft het vooistei van B. eu W. De heer WILKENS blijft bezwaar maken. D© heer MODOO is het daarmee eens. Er is een fout gemaakt, die her steld kan worden door den huurprijs van den -rrond aan de Tempeliers straat even hoog te stellen. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen. PUNT 20. B. en W. stellen voor, aan de E. S. M. te Amsterdam te vergunnen tegen het brugwachtershnisje aan de Lieve Vrouwengracht een uitbouw te plaat sen voor schakel- en meetinstrumen ten. Wordt aangehouden. PUNT £1. B. en W. stellen voor, aan E. J. van Donselaar eu J. F. Spanjuard, te Haarlem en W. Kromhout te Voge lenzang vergunning te vorleenen tot het hebben en gebruiken van drie uit gangen van perceel Kad. Bloemendaal D 1404 over perceel Sectie D 890 naar den weg langs de Leidschevaarl, Kad. Sectie D 889. Wordt aangehouden. RONDVRAAG. De heer TI-HEL wenscht eenige yra- gen te stellen naar aanleiding van deelingen, gedaan in „liaarlem's Dagblad" omtrent het Schilderijen museum. Spr. herinnert er aan, dat de heer Midelkoop ln do vorige vergadering verhinderd is geweest om bij do Rond vraag opmorkingen te maken over hot Museum. Een actief journalist is toen naar den heer Middelkoop gegaan en heeft hem gevraagd, wat hij liad wil len zeggen bij de Rondvraag. De heer Middelkoop heeft dat gezegd. Dat was zijn recht. Dezelfde zeer actieve jour nalist is daarop naar den hoer Kro- nig gegaan on heeft hein toen gezegd Dit zegt de heer Middelkoop. Wat is uw meerling De lieer Kronig heeft toen, blijkens het stuk In „Haarlem's Dagblad', meedeelingen gedaan, waartoe hij niet het recht had. Hi.i heeft zelfs meedeelingen gedaan uit zijn correspondentie. Toen heeft de Directeur van het Museum den heer Middelkoop op de volgende wijze ge trakteerd. De heer Thiel leest nu hot volgende stukje voor uit „Haarlem's Dagblad" van 17 November „Wat nu de vingerafdrukken op een der Hnlsen aangaat, waarover do lieer- Middelkoop sprak, meent de lieer Kranig, dat deze opmerking do „Regentessen van het Oudo Mannen huis betreft. Op dit doek zijp in derdaad vegen waar te nemen aan den linkerkant op den achtergrond., naast de<n kop van de vrouwenfi guur. Maar die vegen zijn daar ge komen, verzekerde de hoer Kronig ons, doordat de lieer.... Middelkoop en zegt de heer Thiel, in de krant is dat gespatieerd, opdat Haarlem het weten zou „daar tor vlaatse met zijn zakdoek over die schilderij heeft gewreven. Dit deed de heer Middelkoop op een Zondagmorgen, toen de heer Kronig er pos was om aan te toon en, dat er een blauwe waas op dit doek lo. B en V.' hebben gocu onderzoek gedaan naar de juistheid van do n.e» 'óxleolingen in „Haarlem's DagbladY Do Burgemeester heeft oen mondei ling onderhoud met den heer Kroidtt gehad. 2o. De schildorijen zijn niet ba« schudigd. 3o. Door don Burgemeester is den' heer Kronig gezegd, dat het bote* was geweest, als hij aan derden, hiei aan de Pers, geen riiedcdeellngeu haa Spreker protesteert er nu tegen, dat een Raadslid, die zijn plicht doet door op zaken in het belang dor Ge meente te wijzen, op deze manier met „paardevijgen" gegooid wordt. Spreker komt hletr niet op voor den Middelkoop Die laat hem koud, hetgeen deze hem wel ten goede zal houden. Hij moet zijn eigen boontjes maar dop pen. Dat heeft hij ook reeds gedaan, door in een ingeeoikten stuk in Haar lem's Dagblad" van den volgenden dag den neer Kronig af te straffen. Maar, waar de heer Thiel tegen op komt, is dit, dat een amhtenaar Raadslid in het algemeen zoo handelen kan. Dat Ls onduldbaar en duldt spreker niet. Hij heeft daarom de eer aan den Voorzitter de vier volgende vragei stollen le. Hebben B. en >4'. onderzoek ge daan of hetgeen In „Haarlem's Dag blad'' van 17 November voorkomt, juist is. 2e. Heeft de heer Kronig aan B. W. ineedeeling gedaan van die be schadiging door vingerafdrukken van den heer Middelkoop? 3e. Kunnen B. en W. meededen, hoe zij over de houding van den Di recteur oordeelen 4e. Hebben B. en W. maatregelen genomen of zullen nemen, om een dergelijke handelwijze in hot vervolg te voorkomen Da VOORZITTER zegt, dat B. W. bereid zijn, de gestelde vragen, die vooral door den heer Thiel aan B. en W. zijn meegedeeld, te beant woorden. Die antwoorden luldep i 4o. B. en W. hebben geen maatro-, gelen genomen on zullen geen maat-, regelen nemen, om dergelijke voor», vallen te voorkomen, omdat zij ver trouwen, dat na het gebeurde en bil het klimmen van de jaren do hoer Kronig meerdere wijsheid zal erlan gen. De lieer THIEL, dankend voor de gedane medodeeliugen, zegt dat niet officieel blijkt, dat het stuk in ..Haar lem's Dagblad" juist ls. Maar uit de mededeeUngcn van den Burgemeester eu hei feit. dat de lieer Kronig niet geantwoord lieoft op het in-ezonden stuk vun den heer Middelkoop in Haarlems Dagblad", blijkt Idoen- do, dat men gerust aannemen kun, dat het meegedeelde ln de courani juist is. In verband met het feit, dat den heer Kronig gezegd is, dal liet beier was, dat hij geen mededee- lingen had gedaan, merkt spreker op, dat er ©en voorschrift is, dat ambte naren geen mcdedeeJingen mogen doen. Spreker, die vreesde, dat het ver loop der interpellatie anders zou zijn, had reeds oen motie klaar, om den ltaad in de gelegenheid te stellen, zijn afkeuring over de houding van den heer Kronig uit te spreken. Ilij zou gaarne zien, dat ile heer Kronig wat scherper op zijn plicht gewezen werd, andere zou spreker zich ge noodzaakt voelen, om den Raad voor oen beslissing to stellen in den geest der motie. Want spreker wil voor- komou, dat de Raadsleden in het vervolg op een dergelijke onduld bare wijze worden liehandeld. Want, indien een dergelijk gevaar den Raadsleden bleef bedreigen, dut een Raadslid, dat zijn plicht deed, door een ambtenaar zoo zou kunnen worden getracteerd, als de lieer Kro nig deed, zou er aanleiding zijn, om ons aan de behandeling dor zaken to oivtlrokken. (Beweging). De heer Thiel meent, dat daar alle reden voor zou bestaan. Spreker heeft gesproken over het rapport- Borgman dezen middag. Zal ik nu morgenavond zoo'n stuk van den lieer Borgman tegen mij lezen, als de heer Micldolkoop van don lieer Kro nig En als de heer Rinkerna iets zegt van Openbare Werken, zal hij don in een sLuk op een dergelijke wijze aangevallen worden Daarom dringt spreker aan op een verschor-ping van do gedane beoor deeling van hot gedrag van den lieer Kronig. De VOORZITTER meent, dat de heer Thiol do zaak te broed opzet. Zoo hoeft de hoor Kronig het uiet bcdoold. Hii hooft willen zoggen, dat het wrijven met den doek door ien heer Middelkoop niet, goed was ge weest. Horn is gezegd, dat ambtenaren zoo iets niet moesten doen. En B. eu W., gelooven dan ook, dat de heer Kro nig het niet meer zal doen. Do leden behoeven zich niet ongerust to ma ken, dat hun bctlaugen in dit opzicht niot voldoende zijn verzekerd. Maar waar de heer Thiel zich nu bedreigd acht door een opmerking van een ambtenaar, wil spreker er op wijzen, dat de heer Thiel dezen middag zeer prikkelend oplreedt. Twee malen heeft de lieer Thiel ge zegd, dat hij niet zoo formeel is, als B. en W. wel trachten to zijn. De heer Thiel heeft dat straks ge zegd, en nu weer, nu hij zei, dat hij bi] een jong man wel wat wilde door de vingers zien, omdat hij niet zoo formeel in zijn opvattingen is. Dat heeft spreker- geprikkeld. Is dit eou aardigheid van don hoer Thiel, of Ls het een beschuldiging, dat B. en W. te formeel zijn Hot kan zijn, dat de heer Thiel er geen bijzondere bedoe ling mede had, maar spreker merkt op, dal. het hem zeer prikkelen dat liet niet aangenaam is voor hem, dio «en langdurige, vermoeiende verga dering leidt. In het belang van den goeden gang van zaken, meent de Voorzitter 'IU te moeten zoggen en den heer Thiel te verzoeken, ln het vervolg niet zulke onaangename diagen te zeg gen en niet zoo prikkelend te zijn in zijn optreden. De lieer THIEL zegt, dat hij den Vooizitlor zeer dankbaar is \oor de ontvangen les, inderdaad zeer dank baar. liet lag niet in zijn bedoeling, den Burgemeester to prikkelen. Maai-, wanneer u opkomt tegen dat prikkelen, mijnheer de Voorzitter, zegt de lieer Tlticl, dan vraag ik, of de heer Middelkoop niet geprikkeld is. Hij is dat gedaan op een wijze, die naar het oordeel van veel kalme personen zeer afkeurenswaard is. Spreker neemt de les gaarne aan, hoewel die misschien gemakkelijker zuu aanvaard worden doof jonge meiisciien, dan door oéu persoon, wiens hureu reeds grijzen. Maar spreker W.reurt het, dat de Burge meester deze zoo absoluut passende les niet aan den heer K roil ij neeft gegeven. Dat deed hij wel aan spre ker, die hie. ia den Ruud spreekt m hei belang der gemeente, maar niet aan den liter Kronig, die den heer Middelkoop op zoo heel andere wnze nog prikkelde. Nu dc woorden van den Voorzitter ziet spreker af van liet indienen zijner motie. Als men wil debatteer©», merkt spreker op, dan moet men leeron cuuieu aan prikkelende woorden. Spreker constateert ten slotte, dat B. en \V. verplicht zijn de Landste den te beschermen tegen bejegenin gen, als den heer Middelkoop te beurt viel van den lieer Kronig Spreker hoeft echter tot zijn leed wezen uit deze discussie gemerkt, dat dit belang van de Raadsleden bij B en W. niet volkomen veilig is. De VOORZITTER zegt, dat hij den heer Kronig inderdaad gezegd heeft,' dat hij zijn gedragslijn niet moest bestendigen. (Applaus). De heer THIEL Mooi 1 De lieer RINKEMA vraagt nog» waarom om dc terreinen aan d© Jite liana van Stol bergstraat schuttingeü worden geplaatst Om kwart voor zessen wordt Q® vergadering gesloten.

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 6