NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. 286 Jaargang. No. 8419 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. VRIJDAG 2 DECEMBER 1910 A HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlem1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)„1.30 Franco per post door Nederland„1.65 Afzonderlijke nummers0.02 M Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37M de omstreken en franco per po6f 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Costfer. Directeur J. C. PEEREBOOM. ADVERTENTIÊN: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels ƒ1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Advertenliën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Ct6. per plaatsing; 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit biad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN. EERSTE RLAD. AGENDA ZA TERDAG 3 DECEMBER. Schouwburg: „Hans eu Grietje". Café ,;de Kaxseiboom': Concert Trio. Heemstede, Heereuweg: Pluimvee- tentoonstelling, 9—9 uur. OM ONS HEEN No. 1263. Onze verlichting. Nu de verlichting door electrielteit in Haarlem grooten vlucht zal gaan nemen, is het allicht niet te onpas, eens iets mee te deelen over verschil lende verlichting, in verband met de hygiëne. Daartoe worden de volgende bijzonderheden aan een artikel van Dr. M. Conrad in dcüartenlau- b e ontleend. Wel zijn de tijden verunderd, sedert om de woorden van du Bois Reymond te gebruiken, Cesar zijn daden optee- kende, Cicero zijn volzinnen afrond de en Horatius aan zijn oden vijlde alles bij een gebrekkig lampje dert zelfs, niet langer dan honderd jaar geleden, Goethe in dichterlijke taal verklaarde, dat hij zich geen be tere uitvinding op verlichtingsgeblöd kon voorstellen, dan deze, dat dc lich ten voortaan zonder snullen zouden kunnen branden. Ep nu Behalve het oorspronkelijke lichtgas, dat nog geen eeuw geleden niet groote vlammen in de Europee- sche hoofdsteden brandde, kennen we het acetyleengas, het menggas en .vooral het gasgloeilicht in verschillen de positie, staande en hangende, het petroleum- en splritus-gloeilicht, het electrisch licht in den vorm van de vroegere Edlsonsche koolstiftlamp en de moderne metaaldraadlampen en ten slotte de electrische booglamp in baar verschillende vormen. Al deze verlichtingswijzen hebben, behalve andere voordeeleu, nog dit, dat zij op het gebied der gezondheid vroegere belangrijk overtreffen. Vooreerst is daar het luchtbederf, dat tot zekere hoogte elke kunstmati ge verlichting aankleeft. In dit op zicht staat het electrisch licht boven aan het verontreinigt de lucht niet, waarin het brandt. Dit bederf ontslaat door roetvorming, tengevolge van on voldoende verbranding bij kaarsen, olielampen, open gasvlammen en te hoog opgedraaide petroleumlichten, of door de vorming van verbrandings gassen. Hiertoe behooren, behalve een geringe hoeveelheid salpeterig- en zwaveligzuur en kooloxyde, voorna melijk koolzuur en waterdamp, die zoo licht een drukkende gewaarwor ding bij den piensch teweeg brengen. In de derde plaats Is de al te sterke verhitting van de kiuner een groot be zwaar. Hier toont reeds het moderne licht zijn beteekenïsde gasgloei- lichtvlam bijvoorbeeld, die vijfmaal helderder is dan een petroleumvlam, ontwikkelt miuder koolzuur, dan deze en een booglamp, die vijftigmaal hel derder licht uitstraalt dun een petro leumlamp, brengt minder liltte te Dut is van groot belang, ook voor wie iu de onmiddellijke nabijheid van de lichtbron moeten werken, om dat deze, wanneer ze heet is, door het bestralen van 't voorhoofd hoofdpijn te weeg brengt en de vochtigheid in het oog uitdroogt, waardoor oen zeer onaangenaum brandend gevoel van droogheid in het oog ontstaat, dut er toe noopt, den arbeid vroegtijdig te staken. En de grootere helheid van het licht maakt het mogelijk, verder daar van af arbeid te verrichten, wat dus «en belangrijk voordeel is. Natuurlijk bevordert zij de hygièuo ook in zoo ver, dat bij lezen, schrijven, teekenen en anderen arbeid, de oogen veel min der dan vroeger behoeven te worden ingespannen. Er ls meer. Juist door het helle licht kan do scherpe tegen stelling tusscheu licht en donker worden weggenomen. Bij dag zijn de overgangen in een kamer zeer golei- 'delijk, bij het vroegere kunstlicht was er vlak bij de lichtbron een lichtkring en onmiddellijk daarbuiten groote duisternis. Bij het zien iu het licht nu wordt de pupil vernauwd, bij het in donker verwijd, zoodat bij al te scherpe tegenstelling een onophoude lijke wisseling plaats had, die op den duur vermoeiend werkte. Weliswaar staat hier tegenover, dat de lichtglans voor ons oog pijnlijk is, zoodat bij moderne ver lichting getracht wordt, dien te ver minderen, hetgeen geschiedt met mat- of melkglas, of door de lichtbron zoo hoog mogelijk te hangen, zoodat het oog niet rechtstreeks iu de vlam be hoeft te zien. Het electrisch licht is door zijn intensiviteit bijzonder ge schikt om hoog te worden gehangen, zoowel in den vorm van boog- als gloeilicht. Wie daarvan een staaltje wil zien lette op de verlichting in de groote benedenzaal van de Kroon, waar de gloeilampjes tegen de zolde ring zijn gelegd en een zacht, gelijk matig licht omlaag werpen, zonder dat het oog gedwongen is, in de lampjes zelf te zien. Met booglampen wordt ditzelfde niet bereikt doordat ze grooter zijn en dus toch het oog nog min of meer hinderen. Ik geloof, dat voor wie dit betalen kan, de gloei lampjes-verlichting aan de zoldering inderdaad de nadering van het ideaal mag heeten. Zelfs bestaat te genwoordig een indirecte verlichting, waarbij de lampjes geheel aan 't oog zijn onttrokken en hun licht afgeven door middel van reflectors. Dit komt dus het meest met het daglicht over een, maar is natuurlijk nog kostbaar der, omdat veel er van verloren gaat. Toch is tegen de nieuwe lichtsoor ten in den laatsten tijd een bezwuar geopperd. Vooral het electrisch en liet acetyleenliclit zijn rijk aan de zooge naamde ultra violette stralen, die ons oog niet onderscheiden kan, maar waarvan het vaststaat, dat zij een zekere werking uitoefenen op het or ganisme. Wanneer zij sterk gecon centreerd worden, brengen ze op de huid ontsteking te weeg. zoodat dun ook deze stralen gebruikt worden, om invloed uil te oefenen op huidziekten. Uitgaande van de veronderstelling, dat deze stralen dus ook op het oog zekere uitwerking zullen hebben, heeft men in den jongsten tijd daar van een verwijt gemaakt aan het mo derne licht. Er is beweerd, dat dit on- oogen benadeelen zal en men wijst daartoe op de eigenaardige oogontste king, die bij personen voorkomt, welke eel met booglampen te doen hebben en die daarom „electrisehe oogontste kingengenoemd worden, maar waar schijnlijk is dit eerder toe te schrijven den sterken glans en onvoldoende tempering (Abblendung) van het elec trisch licht. En de bezwaren schijnen hi'*r- n bovendien niet overwegend, dat gebleken is, dat bij gelijke helheid het licht van electrische gloeilampen, van gasgloeilicht en de meeste boog lampen. belangrijk miuder ultra vio lette stralen bevat, dan het daglicht. En zoolang het daglicht niet als schadelijk geldt (1) kan ook het kunst licht het, althans om de ultra violet te stralen, niet zijn. De bezwaren dei- moderne verlich ting hangen waarschijnlijk het meest met den glans daarvan samen en ne men dus af, naarmate do indirecte ver lichting meer toeneemt. Het laatste woord is in dit opzicht zeker nog niet gezegd. De verlichtingstechniek is in ©enige tientallen van jaren zoo ge ducht vooruit gegaan, dat het vol strekt geen roekeloosheid is, te ver onderstellen, dat over vijf en twintig jaar misschien in geen enkele kamer meer een lichtbron te zien zal wezen, omdat dc verlichting geheel indirect zal geschieden. Wat het gevaar betreft voor brand of ontploffingen, dit staat wel vast, dat met de allerveiligste verlichting roekeloozo menschen veel kwaad kun nen stichten. Overigens doet de ge woonte in dit opzicht veel. Ik heb een familie gekend, die toen zij petroleum brandde, bang was voor gas toen zij tot gas was overgegaan, geen druppel petroleum meer in huis wou hebben en toen zjj electrisch licht gebruikte. sidderde bij de herinnering aan de ge varen van gas. Misschien komt zij Ia- ter, bij het overgaan tot een vierde lichtbron, ook nog wel voor het elec trisch licht te beven. In elk geval is het, ook uit een oogpunt van kunstlicht, belangwek kend om iu dezen tijd te leven. J. C. P. Stadsnieuws TENTOONSTBLLING- TEYLER. Als eerste speciale wintertentoon stelling heeft Teyler's Conservator, de heer Hulk, in de vitrines der klei ne schil der ïjenzaal een verzameling origineele tec koningen en schetsen gerangschikt van enkele Hollanders der lüdc- en meerdere Franschen der 17de- en 18de eeuw. Van deze uilou is de Haarlemsche kunstenaar Hendrik Goltzius liet ruimst en ook het belangrijkst vertegenwoordigd. In 1576 kwam de 18-jarige Goltzius ui dc Spaurnastml, waar hij leer ling werd van Coornhert, en zich, na zijn leertijd, vestigde ols meester- pluatsnijder. Van Haarlem uit ondornam hij groote reizen naar Italië en Zuid- Duitschlaiid, op welke reizen hij de werken van Rafael en .Dflrer leerde kennen, wat van grooten invloed op den stijl en he; karakter zijner gra vure werd. De uitgebreide reeks portrettan, fi guurstudies eri composities, in pot lood, krijt en roodaard, die Teyler van den kunstenaar heeft geëxpo seerd, geeft een mooien kijk op Golt zius' teekenkunst. Inzonderheid is het eon genot, de fijnheid van toots te besclwuweii, waarmede vooral de portretten zijn behandeld. Men verzuime ook niet, met. aan dacht, de serie van 24 kleine inte ressante studies „Adam en Eva", „de Christus", enz., te bezien. Goltzius overleed te Haarlem in 1617 en ligt in de Groote Kerk begra ven. Het verder geëtaleerde der Holland- sclie school haalt in belangrijkheid niet bij Goltzius' werk. Memoreeren wij daarvan dc kop- en plooistudies van Dc Gheijn, de zinnebeeldige voor stellingen van Stradanus, en de cu- rieuse icekening van den wulvisch, in 1591 op de llollaadjsche kust aan-, gespoeld, door Matham. Van de teekeningen der vijftien FroifScho meesters trok ons de kunst van „Watteuu' het mees;, en al is hij door geen enkel compleet werk gerepresenteerd, zoo moet het virtu ose zijner schetsen wal ieder kunst vriend boeien. atteau, 16841721, de groote an der „Régence", 't meest smaak volle tijdperk der J^odew ;k-stijlen, oefende, hoe kort hij ook geleefd heeft, door zijn werken grooten in vloed uit. Men had zelfs een mode „a la Watteuu";. "an Watteaus bekenden tijdge noot Boucher zijn ook enkele aantrek kelijke teekeningen aanwezig, terwijl wij ten slotte nog up de illustraties van Oudry en een fraai kinderkopje (als Hendrik 11 aangeduid) de aan dacht vestigen. Er zij aan herinnerd, dat Teyler te 3 uur sluitvoorts is het Museum ook a.s. «Zondag geopend. G. KERKHOFF. Examens. Bij de examens in Boekhouden en Handelscorrespondentie voor de prak tijk vanwege de Vereeniging van Leeraren in liet Boekhouden in Oc toberNovember te Amsterdam, Den Haag, Rotterdam, Utrecht en Meppel gehouden, zijn o. o. geslaagd de hee- ren C. Baggerman Jr., van Haar lem J. 11. Buum, van Hillegoin J. H. van Dapperen, van Haarlem Tl. C. Klerk, van Haarlem J. Kostelijk, van Veisen. H andel scor rcspoiidantie Fransch de heer A. van E keren, in Haarlem. Duitsch mejuffrouw W. Scheer, van Haarlem. Ongeluk. Gistermiddag was op het terrein der Lichtfabrieken de 82-jarige mon teur B. K., wonende op de Papento- renvest, bezig op een ijzeren spant, waaraan een hijschblok, een ijzeren gording op te hijschen. Door wind druk en vocht brak het touw en toen de man, die op het punt van vallen stond, van den spant van een hoogte van 3 M., naar beneden sprong, brak hij zijn scheenbeen en een kuitbeen. Op advies van Dr. Merens is K. in een brancard naar het Gasthuis overge bracht. Zijn toestand ls niet gevaar lijk. V r Ij z. Dem. Bond. In de gisteravond gehouden leden - vergudoring van de afd. Haarlem van den Vrijz. Dem. Bond werd door do afgevaardigden verslag gedaan om trent de jongstleden te Utrecht ge houden Bondsvergadering. Naar aan leiding van die vergadering kwam thans aan de orde de kiest echtaclie. Besloten werd tot het houden con or openbare vergadering, waarvoor als spreker zal worden uitgenoodigd de heer Herman Snijders, voorzitter den Vrijz. Dem. Bond, alsook om van de door bem op de Bondsvergadering te Utrecht gehouden rede eenige dui zendtallen afdrukken ulhier te doen verspreiden. Verschillende vereenigingen te de zer stede zullen tot medewerking wor den uitgenoodigd. Wordt die mede werking verkregen, dan zal uit die vereenigingen een comité worden ge kozen, hetwelk, onder leiding der afd. van den Vrijz. Dem Bond, de verde re maatregelen en uitvoering daar van zal worden toevertrouwd. KERST COLLECTE VOOR DE ARMEN. Ten einde den urmen een Kerstfeest te bereiden, heeft liet Leger clcs lleiis evenals vorige jaren het plan opge vat, om weer met een 4-tal ijzeren potjes aan den openbaren weg te gaan staan, om dan een elk in de ge legenheid te stellen zijn gave te offe ren. Alleen is nog de toeslemming van den Burgemeester noouig, en dan zal de 4-daugsche collecte plaats hebben. SINT-N1COLAASFEEST B. v. N. O. Men schrijft ons: Morgen, d. w. z. Zaterdagmiddag om 1 uur, neemt, evenals vorige ja- len, bovengenoemd kinderfeest van den B. v. N. O. in het Brongobouw een aanvang. Dan zullen gedurende eeai viertal uren bijna 800 kleinen van omstreeks 6 jaar onder geleide hunner onder wijzeressen en onderwijzers hun hart jes kunnen ophalen aan versnaperin gen, aan fraai speelgoed, aan gezang, aan de poppenkast, doch zeker aller meest aan den goeden prachtigen Sint en zijn vaardigen zwarten die naar. Niet allen tegelijk kunnen ze er in die van verlangen tintelende kinder tjes; de helft van hen en wol diege nen, die het verst van „Het Bronge bouw" wonen, komen van 1—3 uur; een maatregel, die er voor tracht te zorgen, dat de grootste afstanden bij daglicht kunnen worden afgelegd. Echter hebben de welwillende ge leidsters en geleiders het plan opge vat, om al de kleinen, dus zoowel die, welke om 3 uur als die, welke om 5 uur huiswaarts koeren, terug te brengen tot bij de school, waar ze vandaan komen. Tusschen 3 en 5 u. verschijnen de overig© vijf scholen in de ruime zaal en daar liet dan tamelijk donker zal zijn, is goed geleide na afloop van de pret van des te meer belang te achten on dus te meer op prijs te stellen. Dit, voor zoover het den middag be treft. 's Morgens echter worden in elke school de drie volgende leerjaren of zes lokalen onthaal dop versnaperin gen, terwijl er eindelijk voor een be langrijk bedrag wordt besteed aan anderkleeding, waarvan do behoefte zich, helaas, maar al te zoor bij vele jeugdige scholieren doet gevoelen. We wonschen van harte, dat het feest, dat in niet mindere mate dan vorige jaren de sympathie heeft on dervonden van de stad en hare om geving, in alle opzichten moge sla gen! Algemeen Belang. Gisteravond hield hot Haarl. On derling Ondersteuningsfonds, Alge meen Belang zijn gewone halfjuur- lij ksche ledenvergadering. Uit het verslag van den penning meester bleek, dat de financieel© toe stand van liet fonds vooruitgaande is. Als bestuursleden werden herkozen als voorzitter den heer P. v. Oeveren, als penningmeester de heer N. Hoo- gerbeets, en als commissarissen de heeren A. v. Bommel, H. Loginans en J. Oom. DAMMEN. Gisteravond gaf dc heer E. Striet- man, lid der Damclub Haarlem, op uitnoodiging dezer club een simnltaan- séance. 23 spelers deden daaraan mee. Dc simultaanspeler verloor 9 partijen en maakte er 4 remise. Verschillende niet uitgespeelde partijen moesten te 12 uur door een commissie beslist w orden. Gewonnen werd door de heeren Arendsen, Timmei-, Hoogerbeets, Schouten, Heck, Van Veen, Ottolini, Ten Brink en De Boer. Remise maakten de heeren Hopman, Verkes, Beek en Paulus. Onder de winners was Van Veen, een blinde speler, wiens spel terecht veler bewondering wekte. District s-veearts. Bij K. B. is, met ingang van 1 Dec. tot wederopzegging. benoemd tot Rijkskeurmeeeter in bijz. dienst te Lelden, dr. W. Stuurman, te Alk maar onder toekenning van eervol ontslag als zoodanig te Alk maar, en is hij tevens, met dien da tum bij K. B. tot wederopzegging, benoemd tot plaatsv. van den dis trict-veearts wien 's-Gravenhage als standplaats is aangewezen, onder toekenning van eervol ontslag als zoodanig van <ien districts-veearts wien Haarlem als standplaats is aan gewezen. Zink-diefstal. Do politie heeft den 19-jarigen schoenmaker J. de J., uit de Banne- steeg, aangehouden. Hij heeft bekend bij P. C. G. op de Papentorenvest zinken afvoerpijpen weg te hebben ge nomen. De pijpen zijn bij een opkoo- per in beslag genomen Weggegaan. d. P., de man, die aan 'de Centr. Werkplaats een koperen staaf verduis terde, heeft met «en vriend twee fiet sen bij een rijwielhandelaar in de Spaarnwouderstraat gehuurd en zijn, sedert Maandag, nog niet terugge keerd. Gev. Voorwerpen. Terug te bekomen bij A. Verdonckschot, Zuid Polderstraat 96, een grijze handschoen. G. J. Buijs, Nassaulaan 17, een da mesbont. A. Kroonstuiver, De CleTcqstraat 137, een ijzorboor. H. van Oordt, Nassaustraat 14, een spatbord van een motorrijtuig. P. Brugman, Nassaustraat 39, een rijwielslot en een bonboekje in étui. C. Kruin, Klein Heiligland 58, een jongenshandschoen. J. 'Stokman, Geweerstraat 25, Heem stede, een paar damesschoenen. (Zie verder Stadsnieuws ouder laat ste berichten). Uit de Omstreken HEEMSTEDE. PI uimvee-ten toonstelling. Hedenmiddag te half vier zal in het Vereenigingsgebouw te Heemstede door den burgemeester, Mr. D. E. van Lennep, geopend worden eene nationale pluim vee-tentoonstelling, die van de Heemsteedsche Pluimvee- vereeniging „De Eendracht" uitgaat, en gedurende drie dagen, heden, morgen en Zondag, geopend zijn zal. In het geheel zijn er ongeveer 410 inzendingen, uit vele deelen des lands. In de groote zaal is het een geweldig gekakel, gekir en gefluit van een menigte pluimdieren, dat al op den weg te liooren is. Er zijn konij nen, kippen, duiven, zang-, kamer- en volière-vogels, en watervogels. Als voornaamste prijs is uitgeloofd door de beschermvrouwe der vereeni- ging, mevrouw A. H. v. Wickévoort Crommelin, te Heemstede, een zilve- zit v/lii den prijs-gekroonde te ko men. De beker is bestemd voor hem, die de meeste eerste prijzen behaalt Verleden jaar werd het fraaie stuk gewonnen door den Haarlemmer L. v. d. Post. De overige bekroningen zijn meest geldprijzen. De jury bestaat uit de heeren G. Muye, te AmersfoortJ. van der Horst, te Utrecht Jhr. Quarles van Ufford, te 's-Gravenhage N. Wafel bakker, te. Baarn H. J. Leupe.ii, te Haarlem, en J. Peeperkoom 1eHeem stede. BENNEBROEK. Gevonden voorwerpen op den open baren weg, nabij de Bennebroeker- brug een huissleutel. Terug te beko men bij de politie. HAARLEMMERMEER. Polderhuis. Naar wij uit zeer goede bron ver nemen is men thans tot overeenstem ming gekomen omtrent de plaats, wam- te Hoofddorp liet Polderhuis eenmaal zal verrijzen. Het tegen woordige marktplein, een zeer gun stig en mooi gelegen terrein, is daar voor aangewezen. De Kruistocht zal aldaar dan over een zekere lengte ge dempt worden, waardoor een ruitu terreiu vrij komt, waarheen alsdan dc markt verplaatst zal werden. Deze overeenstemming behoeft, al vorens uitgevoerd te kunnen worden, de goedkeuring van een tweetul col lege's, doch er wordt niet aan getwij feld, of het zal er met vlag ca wimpel doorgaan. Voor Hoofddorp zal het gewis een groote stap vooruit zijn. Afsluiting opgeheven. De algeheele afsluiting van tien Meerweg, tusschen Ringdijk tbij de Cruquius) en Heemstede, die ten be hoeve van de bestrating van 14 No vember af geduurd heeft, Is Donder dagavond opgeheven. Zij, die den last van de afsluiting in haar geheelen omvang gevoeld hebben, zullen wel een zucht van verlichting slaken De postdienst is in verhand daarmede ook. weer ge wijzigd, zoodat de postwag*» weer op de gewone tijden, dat wil zeggen des morgens te 9 en des middags te 5 uur, van Hoofddorp vertrekt. SCHOTEN. Vergadering V. V. V. De Vereeniging bat Veredeling van Volksvermaken hield gisterenavond een buitengewone ledenvergadering, waarin besloten werd o. rn. aan 'lo kinderen van 5 tot 12 jaar een Kerel- feest to geven. Tevens had een bestuursverkiezing plaats, waarbij de heeren W. Midden en C. Brandt gekozen werden. Nadat nog een commissie voor re- glements-herzieuing gekozen was werd de vergadering gesloten. HOUTRIJK EN POLAKEN. Bij de Ned. Herv. Gemeente alhier zijn herkozen tot kerkvoogd en nota- bol de heeren L. J. Valleotgoed en W. A Berkemeier in de leeaing der ker kelijke begraafplaats werd uitgeloot no. 4. IJMUIDEIf, UITBREIDING VISCHSTATION. Onze correspondent schrijft: Door de uitbreiding van bet viscli- station aan de Oostzijde vnn de Rijke- vlschhal te IJmuiden, zal de overweg, die directe verbinding wat de vis- scliershaven geeft, komen te ven'al len. tot groot ongerief van den li an del en de burgerij en wil het ver keer naar de haven e«i de vele werk plaatsen aan de overrode der haven alleen kunnen geschieden langs den overweg naast het personen slat ion. Waar deze overweg dikwijls geslo ten is voor aankomende en rangee- rende treinen hebben de IJmuider Vischhandelvereeniging en de ve -le niging van reed ers van visschers- vaartulgen zich tot de Kamer van Koophandel en fabrieken te VeJeen gewend, om hare aandacht op dit eu vel te vestigen eu hare medewerking in te roepen voor liet verkrijgen v.ui een tunnel bewesten hot pecsenensta- tion. VischoptarertgsL De opbrengst van iu de Rijkst rich hal te JJïmxiden veikochte vweh gedtt rende de maand November is faa2,46J geweest, tegen 469.956 in November van het vorig jaar, ulzoo f S2.505 meer. ZANDVOORT. Blijkens de uitkomsten der laatst gehouden volkstelling bedraagt do bevolking dezer gemeente 3794 perso- Door den jachtopzichter W. van Keulen is proecs-verbaal opgemaakt tegen H. P. B., arbeider te Haarlem, wegens het jagen met kunstlicht in <lo duinen onder deze gemeente. Het ge weer, een carbidlantuarn en 2 konij nen werden In beslag genomen. Binnenland TWEEDE KAMER. Men seint ons Zijn rede voortzettende, kwam dc heer Patiin op de zaak-Van Heecke- reu en vertolkte deu Indruk door de „Standaard" gewekt, dat er toch iets gebeurd was in 1904. Et was geen brief, spreker nam dat volkomen aan, maar de hoer Van Heeckereu houdt vol. dat dr. Kuyper hem ovoi het bestaan daarvan gesproken liad. Spr. betreurde, dat de Minister geen opheldering wilde geven, want nu bleef het een raadsel, hoe een Minis ter van Binnenlandsche Zaken des tijds met den heer Van Hoeckeren over een brief had kunneu spreken. De Mi nister-president van 1904 geloofde dus daaraan, welnu, indien men dan ge weigerd had, hem dien brief te toonen, dun had het Kabinet van 1904 collec tief ontslag moeten vragen. Spr. drong krachtig op publiciteit aan. Zijn rede maakte veel Indruk.

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 1