NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 26e Jaargang. No. 8420 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ZATERDAG 3 DECEMBER 1910 A HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN AD VERTENTIÊN: per dr,e maanden: «Pt*. van 1—5 reêels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement voor Haarlem - J l M Haarlem van 1—5 regels ƒ1.elke regel meer /0.20. Reclames 30 Cent per reeeL Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der BiJ' Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente) A i Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. ner plaatsing; Franco per post door Nederland1.65 "j£|.50 Cte. voor 3 plaatsingln contant. S B 1 P g' Afzonderlijke nummers0.02H «jTag jè" n Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37 H 'L Kedactie en Adtninistratie: Groote Houtstraat 53. de omstreken en franco per post ,0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN. EERSTE BI.AD. AGENDA ZONDAG 4 DECEMBER. Schouwburg: N. V. Het Tooneel: „Schakels", 8 uur. Soc. Vereeniging: Matinée Haarl. Muziekkorps, 3 uur. Broiugebouw: Ned. Tooneel Ensem ble: De Kleine Lord, 2 uur. Brongebouw: De Roode Brug, 8 u. De Kroon: Bioscoopvoorstellingen. KI. Vereeniging: Specialited ten- voorstelling, 7 1/2 uur. OM ONS HEEN No. 1264. Iets over onze Brandweer. Gisteravond ontmoette lk een be kende, die bet artikeltje over verlich- ting gelezen had en vooral op het slot, dc quaostic van brandgevaar, had acht gegeven. Hij vond daarin aanlei ding tot de vraag, ol het nu niet lang zamerhand tijd wordt voor de gemeen te Haarlem, om een stoombrandspuit aan te schaffen, met de daarbij be- hoorende beroepsbrandweer. Die wa ren toch een „eisch van den tijd". Nu vind ik den geest van den tijd en zijn eischen belangrijke dingen, maar we moeten die toch met zekere koelbloedigheid opvatten. Er zijn in derdaad „eischen des tijds", die niet op werkelijke behoefte of nuttigheid steunen, maar alleen op de zucht tot navolging. Meer dan menigeen wel denkt. Zoo gaat het ook met een stoomspuit en een beroepsbrandweer Amsterdam heeft die, den Haag, Zaandairij Groningen meen ik nu zou Haarlem er ook een moeten heb ben, zooais mevrouw Jansen een lan gen mantel koopt, als mevrouw Pie- tersen er ook een draagt 1 Laat ons toch wijzer wezen en liever uit do nuchtere feiten en cijfers de overtuiging putten, dat Haarlem op dit oogenblik door haar vrijwillige brandweer uitstekend wordt bewaakt, zoodat een beroepsbrandweer met al haar aanhang eenvoudig geldver- kwisting wezen zou. Eerst een klein feit, dat evenwel zeer veel beteekent In 1900 is namelijk voor de laatste maal de brandklok geluid. Wat dat beteckent? Eenvoudig dit, dat we sedert 1900 geen zeer ernstigen brand hebben ge had de klok heeft toen liet laatst ge luid voor den brand bij de firma Fruij- tler op de Heerenvest. Dit verdient toelichting. Wanneer op dit oogenblik bij de po litie voor brand wordt gealarmeerd, dan trekken ten allerspoedigste uit de paardenslangenwagen, bijge naamd Jetje, die vier slangen mee voert. de ladderwagen met twee slan gen, spuit 10 en 10 A, alles samen tien slangen op de waterleiding. Is de brand in de nabijheid van een van de hulpbureaux van politie, dan Vonit er nog een slangenwagentjc te hulp. Meermalen is gebleken, hoe snel na het uitbrekcu van een brand de paar- denslangonwageu op de plaats aanwe zig kan zijn, en de vlugheid van de bemanning van spuit 10 en 10a is spreekwoordelijk geworden. Boven dien kan veel vlugger dan vroeger water worden gegeven alles wat er te doen valt, is de slangen uit te loo- pen, zoodat zo niet in kronkels liggen, die aan te schroeven en sssttt, in een ondeelbaar oogenblik suizen de waterstralen omhoog. Alleen wanneer deze in het vuur dikke waterstralen uitwerpende slangenfamilie niet vol doende zou wezen, om den brand te blusschen of te beperken, dan wordt de brandklok geluid, dat wil zeggen 'dan worden de overige brandspuiten opgeroepen. Welnu, dat is sedert 1900 niet ge beurd, omdat bet niet noodie was. Als wo in dezen voor alles jubileerenden tijd een jubilé wilden vieren, dan zou bet tienjarig zwijgen van de klok her- 'dacht kunnen worden. Maar voor zwij gen jubileeren we eenmaal niet, of schoon het vaak zeer loffelijk ls. Hieruit blijkt meteen, dat de ge meentelijke duinwaterleiding nog een andere beteekenis heeft, dan die van drinkwater en bestrijder van besmet telijke ziekte, namelijk als basis van onze brandweer. Vroeger moesten de brandspuiten hun water halen uit de naastbij liegende gracht, dat vervol gens door menschenkracht omhoog werd gezwoegd. Soms was er dan geen water in de nabijheid. Tegenwoordig zijn meer dan duizend brandkranen over de stad gestrooid, zoodat er van watergebrek geen sprake meer kan wezen en voor den noodigen druk zorgt de waterleiding in het duin, die met een kracht van drie en een half A drie driekwart atmosfeer het water in de vlammen drijft. Mocht het strikt noodig wezen, dan kan de druk nog met een atmosfeer verhoogd worden, zoodat dan de wa terstraal nog hooger kan worden ge bracht, maar daarvoor zal geen nood zakelijkheid bestaan, omdat bij den normalen druk de hoogste huizen in de gemeente kunnen worden bereikt. Dat zijn de woonhuizen op het Nas- sauplein. Dat verhoogen van den druk lijkt bovendien eenvoudiger, dan het wer kelijk wel is, omdat de binnenleidin gen van de menschen gevaar zou den loopen te springen. Niet dan in de uiterste noodzakelijkheid dus zal tot dezen maatregel worden overgegaan. Ik zei daar, dat de huizen op het Nassauplein de hoogste zijn in de ge meente, maar natuurlijk zijn er spe ciale gebouwen van grooter hoogte, de kerken en de torens. De toren vun Groote kerk is 73 meter hoog en daar de waterleiding op haar hoogst 40 meter kan bereiken, is de toren, zooals trouwens ook de kerk zelf, in geval er een uitslaande brand in ont staat, die niet onmiddellijk wordt op gemerkt, ten doode opgeschreven. Weliswaar bezit dit kolossale gebouw zijn eigen spuit, maar deze kan er al leen toe dienen, om kerk en toren nat to houden, wanneer er in den omtrek brand ontstaat. Het ligt immers voor de hand, dat zoodra in kerk of toren zelf brand uitbreekt, de spuit voor naar boven snellende manschappen door hitte en rook eenvoudig niet meer te bereiken is. Vandaar bet som bere vonnisals de Groote Kerk of de toren in brand raken, zijn ze verlo- :n. Op andere kerken in de gemeente is natuurlijk ditzelfde van toepassing. Hier zou waarschijnlijk een stoom spuit goede diensten kunnen bewij zen, door met haar geweldigen druk een dergelijk hoog gebouw als 't ware onder water te zetten, maar daarvoor is een speciale buis-inrichting noodig, die zeer kostbaar zou zijn, terwijl de stoomspuit zelf jarenlang werkloos zou kunnen blijven. Wijselijk bepaalt men zich daarom tot het zooveel mogelijk verkleinen van de mogelijkheid van brand, vaar digt een verbod van rooken uit, om ringt het beklimmen van den toren met allerlei waarborgen en houdt ■ooral scherpe contröle op de men schen, door wier schuld de meeste ker ken en torens in vlammen zijn opge gaan, de loodgieters. Ook daarvoor heeft de aanschaf fing van een stoomspuit dus geen zin. En de beroepsbrandweer is overbodig, zoolang er onder de ingezetenen wor- gevonden, die hun medeburgers den gewiebtigen dienst willen bewij zen, bet brandblusschen te besturen. Uit de wijziging in den staf, die pas plaats heeft gehad, mogen wij met waardeering hebben opgemerkt, dat er zoodanige menschen van goeden wille nog te vinden zijn. Gelukkig be hoeft in de laatste jaren niet meer zooveel als vroeger van hun offervaar digheid te worden gevraagd de brandweer wordt minder opgeroepen. In 1900 bijvoorbeeld gebeurde dat 64 maal en tot 1 December Is het ln 1910 nog maar 22 keer voorgekomen. Waaraan dat toe te schrijven ls7 Aan hel verminderd gebruik van pe troleum en aan de omstandigheid, dat de petroleum, die voor verlichting en verwarming gebruikt wordt, een hoo ger ontvlammingspunt heeft. Aan de vulkachels, die de schoorsteenen min der vuil maken, aan het toenemend gebruik van electrisch Jicht in win kels, aan de vuurmakers, die het hcogst gevaarlijk gebruik van petro leum bij het aanleggen van kachels hebben vervangen, aan de bouwveror dening, die de krottenwoningen tegen gaat en de ruimte tusschen de buizen vergroot. Het is dus geen quaeslie van toeval, maar een zeer verklaarbaar verschijn sel, dat in 11 maanden gemiddeld maar tweemaal 'smaands de brand weer moest worden opgeroepen. En van die 22 maal is maar acht keer wa ter gegeven, in de andere gevallen was het vuur al gebluscht, want de menschen telefoueeren gauw om hulp En dat is goed ook I Maai' onver standig zou het wezen, voor grof geld een beroepsbrandweer en een stoom spuit aan te schaffen, wanneer we met de bestaande inrichting, die zoo goed koop is, zoo kostelijk geholpen zijn. J. C. P. Stadsnieuws Da H.B.S. in de JacobUuestraat. Wij hebben een onderhoud gehad met een deskundige op onderwijsge bied, die het gebouw van de H. B. S. in de Jaoobljnestraat uitstekend kont, naar aanleiding van hetgeen er in het Raodsdebnt, Woensdagmiddag >gd is over het gebouw in de Ja- cobijnestraat. We ontleenen aan zijn mededeelingen het volgende: In 1881 werd op het achtergedeelte van het gebouw een verdieping gezet, daarin te huisvesten de toenmali ge H. B. S. met 8-jarlgen cuirsus. Een paar jaar later heeft men ech ter deze school moeten overbrengen naar de bovenzalen van de tegen woordige school van den heer Kloeke, omdat de werkzaamheden in de Ma- riaschooi het onderwijs zeer belem merden. Dit gebeurde, nadat de Directeur, de heer Middelveld Viersen herhaalde mil on over de stoornis had geklaagd, De Commissie van toezicht op het M. O. heeft toen de zaak wel zeer de gelijk onderzocht. Mot. de uitbreiding van de II. B. S. met 5-jarigen cursus, toen men ruim te moest winnen, heeft men maar in een 1 ge der verlaten lokalen teekenza- elders in het gebouw gevestigd, overgebracht, omdat men bij dit on derwijs den minsten hinder had van de naburige school. Maar toen die H. B. S. zich nog meer uitbreidde, heeft men noodge dwongen ook de andere leege lokalen als leslokalen in gebruik moeten ne men. Herhaaldelijk heeft de Commis sie van Toezicht over den toestand geklaagd, o«a. zeer nadrukkelijk meende onze zegsman in haar ver slag van 1883 of 1S8L Dat Mr. Thiel, als Wethouder, nooit iets van het leven bemerkte, wanneer hij in de H. B. S. was, Joan hierdoor verklaard worden, dat na tuurlijk het niet elk uur zeer storend was. Maar er waren uren, dat men elkaar bijna niet verstaan kon. Op de Mariaschool gaan heele Jon ge kinderen, bewaarsohoolkuideren die in de speeluren uiteraard veel leven maken. Bovendien volgt men aan deze school een systeem van in koor opzeggen en in koor lezen, dat zeer liinderlijk is voor de lessen in H. B. S. Het spreekt trouwens van zelf, dat twee scholen naast elkaar, elkaar we- derkeerig nu en dan moeten hinde ren. Elkaar, zeggen wij, want men zal verder zien, dat ook da Mariaschool last heeft van de H. B. S. In 1889 verklaarde Mr. E. A. Jor- dens, de toenmalige Burgemeester, na een bezoek met de wethouders aan het gebouw: „Ik wist niet, dat het zoo erg was. Er mag geen gulden meer aan dit ge bouw verdaan worden. Daarbij komt nog, dat men aan de voorzijde veel hinder heeft van straat rumoer. Als twee personen praten in de Jacobijnestraat kan men het ge- heele gesprek in de benedenlokalen hooren, omdat de ouderwetsche venti latie gescliiedt door openschuivende ramen. Zelfs kon men er den handel van de winkeltjes in de buurt geheel meemaken. Wil men dus het gebouw in de Ja- cobijnestraat verbouwen, dan moet men en de achterzijde èn de voorzij de prijsgeven, en dan is de school veel, veel te klein. De meening van onzen zegsman was dan ook zeer per tinent, dat men hier geen goede school kan maken. Verbouwt men toch, dun zal men er later spijt van hebben. Wat nu betreft de grootschheid van opzet van de pionnen van Dr. Borg man, die werd door onzen deskundige niet besneden, integendeel. Hij gaf toe, dat de lijnteekenzaai zou kunnen gemist worden, vooral daar men de school zoo dicht bij de 5-jarige 11. B. S. zet, waardoor men dae twee uur les wel in dat gebouw kan geven. Maar overigens, speciaal wat de kwestie van natuurkundige instru menten aangaat, was onze zegsman van oordeel, dat men, nu men een maal een Handelsschool gewild heeft, deze ook goed moet maken. Doet men dit niet, dan guat een deel der leerlingen naar de Amster- damsche Handelsschool, die wel goed is ingericht. Het best zou dan ook zijn, dat men Dr. Borgman, een uitstekend des kundige op dit gebied, maar volgde, meende hij. Ten slotte vernamen we, dat ook onze zegsman van oordeel was, dat de fout ln de rekening van Dr. Borg man veroorzaakt was op de wijze, zoooJs we onlangs in 't stukje „Ee«n veronderstelling" vermoedden. Daar in dit bovenstaande stuk liet een en ander over de Maria-school gezegd wordt, hebben we het ook bil lijk geoordeeld het hoofd dezer school, in de gelegenheid te stellen harerzijds de kwestie toe te lichten. Om misverstand te voorkomen, dea len we vooraf mede, dat onze zegs man, die ons bovenstaande Inlichtin gen gaf, al sedert eenige jaren de H. B. S. ui de JacobijnesUaat heeft ver laten, waardoor opgehelderd wordt, hoe zijn inlichtingen gedeeltelijk in tegenspraak zijn met die welke wij van Zuster Céleata van de Maria school ontvingen. Deze deelde ons n.l. mede, dat zij als legeiibtumister van het in-koor-op- zeggen dit in haar school verboden heeft en ook in de andere scholen ei- zijn er drie in de Maria-school komt het niet voor, dan misschien ln de laagste klussen bij het godsdienst onderwijs, b.v. het loeren van den CathecLusmus. Wat nu de kwestie der bewaarscho len betreft, deze elke school heeft er één zijn sinds verleden Jaar ver plaatst, omdat de gewone scholen er zelf last van hadden. Nu zijn ze het voorgebouw overgebracht, zoodat zij de H. B. S., haars inziens niet zeer Kunnen hinderen. En wanneer het nog eens voorkomt, dat het wat levendig toegaat, dan laat Zuster Célesta er dadelijk een eind aan maken, omdat zij dan zelf last heeft bij haar onderwijs. Overigens klaagde dit schoolhoofd, op baar beurt, over de bewaarschool in de Stoofsteeg en... over de leerlin gen der H. B. School, die in de vrije uren het onderwijs in de Mariaschool door hun luidruchtigheid sloren. Zoo heeft elke zaak twee zijden. DERDE SéANCE-STEENMAN. Een kostelijken avond weêr heeft de heer Joh. Steenman zijn getrou wen bereid met zijn derde Séance voor Kamermuziek een avond van overrijk en veelzijdig muzikaal genot. De concertgever zelf, begeleid door miss Gertrude Peppercorn, opende de séance met Grieg's viool-eonate op. 13 (G-mol) een werk dat mij mis schien wel omdat het zoo heel exclu sief „Griegsch" is niet bijzonder aantrekt, maar waarvan de meester lijke vertolking daarom niet minder aanspraak maakte op de hoogste waardeering. Vervolgens trad mej. Peppercorn als soliste op met een „Intermezzo" en een „Romanze" van Brahms, ge volgd door een Waltz" van den mij tot heden onbekenden componist Ar nold Bax met welk laatste, minder I muzikaal belangrijk dan wel bril lont geschreven stuk zij haar eerste groote succès van dezen avond be haalde. Nu verscheen de tweede gast bij deze séance, de heer J. Mossel, om ons de G-dur-Suite voor violoncel solo van Bacli voor te spelen. Hij deed dit niet alleen met de bewonde renswaardig vlekkeQooze techniek die wij sinds lang van hem kennen, maar tevens met een waardigheid en soberheid van voordracht en een stijl gevoel, waarmede wij dezen vooriref- felijken, maar nog wel eens tot al te onbeheerschte gevoelsuiting geneig- den cellist van harte mogen geluk- vvenschen. Na een korte pauze beirad de pia niste opnieuw het podium en nu eerst ontvouwde zij ons den vollen rijkdom van haar zeen- bijzonder ta lent. Inderdaad schijnt mij Gertrude Peppercorn in haar ChopLn-vertol- king onovertroffen, om niet te zeggen ongeëvenaard. Het droomerig dwe pende, het bevallige, grillige, weemoe dige, teer-poëüsche van deze muziek het schijnt alles de eigen zielsui ting der speelster te zijn. Niet de licht ste toon-nuance wordt door haar fijn gevoelige vinger verwaarloosd en geen geweld van hartstochtelijk aan stormenden gevoelsd'rang gaat de le nige kracht van haar virtuosenhand te boven. In dit spel zijn gevoel en ge voelsuiting, opvatting en weergave volkomen met elkaar in harmonie, en heel de voordracht geeft ons den in druk niet enkel een zeer schoone, zeer conscentleuze en zeer piëteitvolle, ook de eenig ware Chopin-in- terpretotie te zijn. Het heeft dan ook geen zin te vragen welk der voorge dragen stukken de Nocturne, de Preludes of wel het Scherzo de hoogste aanspraak op onzen lof heeft. Veilig mag Peppercorn's Chopin- voordracht. als geheel en in bijzon derheden phenomena al worden ge noemd. In dank voor da haar ge brachte ovatie gaf de pianiste een Etude van Liszt als bis-nummer. Tot slot van den avond kwam toen het heerlijke Bes-dur-Trio van Schu bert. Hier vereenigden zich die drie kunstenaars in een ensemble diat gegeven de spaarzame gelegenheid1 tot voorbereidend samenwerken inderdaad bewonderenswaardig mag heeten. Maar er was bovendien gloed en geest en karakter in deze voordracht zoodat Schubert's magistrale toon- schepping niets van haar machtige werking miste. Op waardiger wijze kon deze schoone avond wel bezwaar lijk worden besloten. PHILIP LOOTS. EEN GOEDKOOP St. N1COLAAS- CADEAU. Een „meneer" kocht gister bij de firma S. In de Anegang vijf dozijn glaasjes, van verschillende soort, die bezorgd moesten worden in de Nieu we Kruisstraat. Toen de 69-jarige loopknecht J. de J. met bet kistje metglaswerk aankwam, stond meneer toevallig voor de deur, nam kistje en kwitantie in ontvangst en ging zonder betalen van door. De heer S., daarover niet gesticht, deed aangifte bij de politie Meer licht Aan het begin der Tempeliers»raat, nabij het Houtplein, hebben heden werklieden der gemeente-lichtfabrie ken de eerste werkzaamheden ver richt tot het plaatsen van «-en elec- trische booglamp. Dit ls een goede verbetering, daar er 'savonds een to tale duisternis heerscht bij de aan komende en vertrekkende electrische trams. MUSEUM VAN KUNSTNIJVER HEID. De eerste openbare wee flea, die aan de tentoonstelling van Noorsche huls- vlijt verbonden werd, heeft den 29en November onder veel belangstelling plaats gehad de tweede les zal den 6den December gegeven worden. Er werden stappen gedaan, tenein de de tentoonstelling, nadat zij In het Museum te Haarlem geëindigd zal zijn, in andere steden van ons land te doen plaats hebben. Naar men ons mededeelt, zal prof. H. A. Lorentz op der Electro-technische Vereeniging te Delft eerstdaags in de gehoorzaal van Teyler's Stichting, een© voor dracht houden over „Nieuwe onder zoekingen op het gebied van het mag netisme". R ij wiel gestolen. Gister is een rijwiel van den heet C. te Bloemendaal, rijweg Klever laan, dat voor het perceel Aelberts- bergstraat stond weggenomen. UIT ,,'t HUIS WEGGELOOPEN. De jonge J. J.. die in het Stads- Ar menhuis verpleegd wordt, is daar vanochtend om half acht weggeloo- pen. Als leden van het Prov. College van Toezicht der Ned. Herv. kerken in Noord-Holland zijn V-rij- herkozen de heeren P. b. J. Ferf en A. A. Land, alhier en is gekozen vacature wijlen den hoer Backx de heer J. Winkel tc Medomblik. THE GOLDEN LLGBND. Onder presidium van den heer Dr. H. L. van Linden van den Heuvel! ver gaderde Vrijdagavond in de bovenzaal van „De Kroon" de afdeeHug Haar tem en Omstreken van den Nederland sehen Bond voor Ziekenverpleging, voornamelijk ter aanhooring van een rede van Prof. Dr. G. C. van Walsein, directeur van het gesticht „Meeren- berg", over The Golden Legend van Longfellow in verband met de genees kunde en haar geschiedenis Nadat Dr. Van Linden vari de» Heuvell der aanwezigen een welkom toegeroepet had, bracht mevr C. Weslennan— Koch, als afgevaardigde dezer afdee- ling, verslag uit over de lantst-gohou- den algemeene vergadering. Vervolgens kreeg de spreker van den avond het woord. s volgend nummer zullen wij een en ander omtrent deze rede mec- deelen. Na afloop dankte de voorzitter der spreker hartelijk voor zijn amusante en tevens leerrijke voordracht, er sprak den wcnsch uit, dat 't niet di laatste maal zijn mocht, dat Prof. Van Walsem voor deze a(d. optreedt De zaal was vrij goed bezet. ST. NICOLAAS IN DE BRON. Het is goed nu te komen uit een triesten guven dag in de „Bron"- zaal, die davert van 't gejuich der kin derstemmetjes, vol van het feest van den goeden kinder-heilige, en van do vreugde, die het hun verschaft. Het voert weer terug in den eigen jongen tijd, die vierhonderd kinderstemmen te hooren betuigen, hoe vel verwach ting wel hun hart, klopt en hoe zij vurig 't moment verbelden, dat hun óf een koek, óf een gard brengen zal. Maar dank zij de goede zorgen vun do afd. Haarlem van den Bond van Ned. Onderwijzers, in 't bijzonder vnu do commissie-van-uifvöerlng, bestaande uit mej. S. Houtkooper en de heeren F. Winia, W. Stender en F,, de Boer, behoeven zij zich niet ongerust te ma ken. Allen zullen „de koek' en we' meer, dan die alleen krijgen Evenals elk jaar is het feest wee» goed opgezet, en niet minder van uit voering. Met nauwlettendheid is cr voor gezorgd, dat toch ieder kind zijn aandeel in het feest van den Sint mocht krijgen, er geen der kleinen vergeten worden zou. Hedenmiddag zijn het alleen do twee partijen kinderen, elk vierhon derd „zielen" groot, welke de bevol king van de eerste klassen onzer openbare lagere scholen uitmaken, die hun deel van het feest krijgen. De tractatie is niet gering. Ieder kind krijgt moppen, speculaas, borstplaat, flikken, een reep chocolade en een appel. En dan, om de kroon op alles te zetten, nog een mooi stuk speelc-ed mee naar huis. En het oog en oot zul len gestreeld worden door de vertoo- niQg van de poppenkast, die hoe oud zij ook zyn moge toch altijd weer nieuw en frisch vermaak geeft. Hedenmorgen zijn op de scholen de ouder-dan-zes-jarigen onthaald, de 2300 knapen en meisjes, die in de 2e, 3e en io klassen der scholen zitten, en Maandag a. s. heeft het feest voor d« achterlijke kinderen plaats. Dat de nractische zijde der zaak al lerminst uit het oog is verloren, moge blijken uit het feit, dat 900 der arni- sten rijkelijk door den Sint met on- derkleeding beschonken zijn. Is dit feeet een groot genot voor ds kinderen, niet minder moet het dat toch zijn voor hen, die er aan medege werkt hebben, den kleinen dit alles te bereiden. Een woord van hulde ztj hun hierbij voor hunne moeiten go> bracht SPARTA. Hert bestuur der G. V. Sparta' al hier. heeft zich uitgebreid en bestaat titans, naar men ons mededeelt, uit, de heeren J. Niarop. voorzitter A. C. van den Berg, le-secretaris. Bil- derdijkstraat 22 j. G. Boeró, le-pcn-, ningmeesterH J. Schuhman, 2e- eecretarls: G. van Niel. 2e-perunng* meesier J. P- Koppen en J H. Mio- zérus, commissarissen Jb. Bongerw ntan, directeur.

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 1