NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 28® Jaargang. No. 8421 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. MAANDAG 5 DECEMBER 1910 A HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENT1ÊN: per drie maanden: JjpifL regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlemƒ1.20 Haarlem van 1—5 regels ƒ1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel. Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Bij Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente)„1.30 Advertentiön van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door Nederland„1-65 fgy M, gf [jt^g50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant oSffi voor 'h.'mU' 1 I '.WH BedKtie Administratie: Groote Houtstraat 53. de omstreken en franco per post „0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lonrens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaame 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA DINSDAG 6 DECEMBER. Gr. Kerk: Orgelbespeling, 12 uur. Sint-B&vo: Cursus in de R. K. ge- loofs- en zedenleer. Onderwerp: De leer van de Katholieke kerk over de vereering van de beelden en van het kruis. Stadsnieuws F. Loosjes. Na een ziekte van slechts weinige dagen is alhier in den ouderdom van 74 jaar overleden de heer P. Loosjes, oudste firmant van do beken.de boek drukkerij, uitgeverij en boekhandel de Erven Loosjes. Hoewel de overledene zich in het >penbarc leven we int hij toch belangrijken functies, die hij bekleedde in ver schillende besturen, bijna alle van kerkdijken of philantropiflchen aard. Zoo was hij lid van don Grooten Kerkeraad der Vereenigde Doopsge zinde Gemeente, bestuurder van het fonds tot den predikdienst en het fonds De Haas, van Weten en Wer ken, Weldadigheid naar Vermogen, 't H. C. Kruseman-fonds, do Commis sion voor Spijsuitdeeling aan bchoef- tigen, tot uitreiking van warm voed sel aan kinderen on voor scboolklee- ding, regent van het Zuider-, Wijn- bergs- en Teylershofje, penningmees ter van het Haarlemsche Nutadepar- tement en president-directeur van Teylers Stichting. Door al deze functiön heeft wijlen de heer Loosjes vele jaren lang me nige persoon helpen steunen en me nige goede zaak mee tot stand helpen brengen. Zijn persoon kan in weinig woorden worden geschetst een man van degelijken eenvoud en van groo te welwillendheid. De ter aardo bestelling van hei stoffelijk overschot is bepaald op Woensdag n.s. op de begraafplaats aan den Schoterweg, te 12 uur. EEN DIEVENBENDE. Als men nog niet wist, welk een 'diefachtige neigingen sommige jon gens beheerschen, dan is de volgende serie diefstallen voldoende, om daar van de overtuiging te schenken. Het hoofd van de R. K. school in de Gortestecg heeft n.l. aan de politie meedeel ing gedaan van de volgende diefstallen, gedeeltelijk door leerlin gen zijner school bedreven. W. J. ult~3e Noorder Schoolsteeg stal een flesch melk in de Begijne straat, C. R. een flesch pap in de Groote Houtstraat, die hij leegdronk K en P. namen negen bussen dop erwten weg op de Oudo Gracht uit een kist, die door G. v. S. en K. was opengebroken P. liet Maandag door h8i opendraaien van een kraan een bus melk op struat leegloopeu, toen de wagen even onbeheerd washij stal ook 1U eieren uit een mand aan een rijwiel G. van S. nam een hand wagen van de Botermarkt weg, maar liet dien in de Groote Houtstraat staan ;P. maakte ook een scheur In een zak met mosselen op een wagen in de Zijlstraat en nam daaruit mos selen weg P. en Van S. stalen flesch- jes bier uit een pakhuis van Bagger man, die zij met anderen leegdron ken Sch. sneed een zak met worte len op de groeuteiiniurkt open en stal eenige wortelen G. van S. num van eeu wagen op de Parklaan vijf kogel- lleschjes wegP. de R. haalde eeu lietssleutel en een spuitje uit da tasch van een rijwiel in de War- moesslraaL W. J., C. R. en S. en J. Sch. gaan In de Gortesteeg op school. MIDDELBAAR TECHNISCH ONDERWIJS. In aansluiting op een bericht in ons nummer vau Woensdag ontlee- nen we aan de memorie van ant woord op het afdeelingsverslag van binnenlandsche zaken: Dat er voor de stichting ven *n Rijks school voor middelbaar technisch on derwijs geen reden bestaat, is de mi nister eens met die leden, welke het geoperdo denkbeeld bestreden. Sint Nicolaas. Zaterdag en Zondag zijn wegens de groote drukte met pakjes voor den Sint Nicolaas aan het postkantoor een vijftal groote verhuiswagens in dienst gesteld en vandaag zeven. SUBSIDIES. Gedeputeerde Staten stellen voor, voor eik der jaren 1910—11112 100 subsidie te geven aan do R.-K. Veree- niging van den handeldrijvenden en industrieelen middenstand to Hilver sum voor haar winteravond-cursus in handelsonderwijs. De voorwaarde is fjesteld, dat de gemeente ÜG0 per aar bijdraagt. De opvolging dezer voorwaarde zal, naar Gedeputecriio Staten vreezon, wel tot bezwaren aan leiding geven, want de gemeente heeft voor 1910 slechts J 80 beschikbaar ge steld. Voorgesteld wordt aan de Ver- eeniging ter bevordering van het vak onderwijs in Weslfriosland voor 1911 to verleenen een bijdrage van ten hoogste 1000, zoomede een bedrag van ten hoogste f 1146.25 ten behoeve van 14 teekenscholen lutrer afdeelin- gen. Voor 1910 was voor 13 scholen van afdeelingen 1568 uitgetrokken, maar Gedeputeerde Staten hebben aan liet reeds toen geuite voornemen gevolg gegeven en de subsidies tlrnns lager gesteld, omdat de steun der provin cie, in verhouding tot de gemeentelij ke bijdragen, te hoog zijn. Het betreft welvarende gemeenten, die dus wel grooter blijk van sympathie kunnen geven en althans evenveel bijdragen als de provincie. Voorgesteld wordt, aan den Pro vincialen Bond van geitenfokvereeni- gingen in Noord-Holland, gevestigd te Amsterdam, voor 1911 een bijdrage te verleenen van f 500. In verband met de uitbreiding van de Ambachtsschool te Alkmaar, stellen Gedeputeerde Staten voor, de subsidie voor 1911 en 1912 van f4000 tot f5000 te verhoogen. Voorgesteld wordt aan de Veree- niging tot ontwikkeling van den landbouw in Holland's noorderkwar tier, ten behoeve van een te nemen proef met het geven van landbouw- huishoudkundig onderwijs in deze provincie, ingericht naar de behoef ten der opleiding van boerendochters, voor 1911 een subsidie van 600 te verleenen. De proef zal bestaan uit le. een cursus aan de Huishoud- en Industrieschool te Alkmaar, 2e. een cursus te Nieuwe-Niedorp of elders, 3e. twee cursussen te Beoinsier en te Winkel, of elders. Voorgesteld wordt afwijzend te beschikken op het verzoek der Ver- eeniging tot ontwikkeling van den landbouw in Holland's Noorderkwar tier tot instelling van een provinciaal veeteelt-consulentschap, en daarvoor f 1100 beschikbaar te stellen. Vol gens Gedeputeerde Staten bestaat over het nu: en de werkzaamheid der bedoelde instelling in landbouwkrin- gen, en vooral onder veefokkers, nog weinig eenstemmigheid. Bovendien geeft de provincie al 5000 jrer Jaar voor de veeteelt. DROOGMAKING VAN DE W1ERINUERMEER. In 1907 werd aan de Tweede Ka mer aangeboden een ontwerp van wet voor den aanleg van een gedeel te van de afsluiting der Zuiderzee en indijking en droogmaking van de Wiei-ingermeer. De kosten werden geraamd op ruim 28 millioen, de droog te leggen gronden op 19.500 H.A., waarvan 16.500 H.A. vrucht- baai- land. In verband met opmerkingen in de afdeelingen gemaakt, heeft de Mi nister van Waterstaat zich tot de Pro vincie gewend, om in de kasten even tueel bij te dragen, omdat het hier ook een provinciaal belang geldt. De minister meende, dat de provincie 40 pCt. moet bijdragen, onder bepaling, dat de provincie voor gelijk percen tage zal deelen in de opbrengst van den drooggemaakten grond. De Minister heeft het voornemen, een afzonderlijk technisch bureau op te richten tot nadere uitwerking der plannen. Gedeputeerde Staten stellen voor, üi de kosten van dit bureau f 5000 bij te dragen, zonder evenwel *enige ver plichting op zich te nemen, om later ook voor 40 pCt. deel te nemen in de algemeene kosten. Na de volledige uitwerking der pionnen kan volgens Gedeputeerde Staten daarover eerst beslist worden. VERPLEGERS KRANKZINNIGEN GESTICHTEN. De commissie voor het gesticht „Meerenberg" heeft advies uitge bracht over het bekende adre3 der af- deoiing Meerenberg van do Neder- landsehe Verplegersvereeniging. Naar aanleiding van dit advies deelen Gedeputeerde Staten mede, dat zij de noodzakelijkheid en de wen- schelijkheid eener volkomen gelijke regeling der positie van het perso neel in do beide gestichten (Meeren berg en Duinenbosch) voorshands niet inzien. Zoowel aan het stelsel, dat thans in Meerenberg wordt ge volgd, waarbij de benoeming en hel ontslag van het verplegend perso neel en het huishoudelijk personeel, is gelegd in handen van den len-ge- neesheer-directeur, als aan 't stelsel van Duinenboscli, dat die bevoegdhe den opdraagt aan de commissie van bestuur, zijn èn voordeel en en na- deelen verbonden. Het is gewenseht, de ervaring van beide stelsels af tc wachten. De vraag omtrent de wenschelijk- heid van de instelling van een on partijdig scheidsgerecht, is nog in onderzoek, zoodat over dit punt nog geen beslissing kan worden geno men. Het in rekening brengen van vorige dienstjaren, bij overplaatsing van het eene gesticht naar bet andere, in ge val van pensioneering, ontmoet bij Gedeputeerde Staten geen bezwaar. In hoeverre dat ook steeds zal kun nen geschieden bij bevordering of sa- larieering, zal aan de practijk moe ten worden overgelaten. De moge lijkheid er toe is aanwezig. Er zal zooveel mogelijk naar een- beid van arbeidsvoorwaarden ge streefd worden. VERBREEDING VAN EEN WEG. Gedeputeerde Staten vragen mach tiging, om aan de gemeente Bloemen- daal een strook grond of te staan tot verbreeding van den weg, die langs Meerenberg loopt. De weg kan dan tot 12 meter verbreed worden. Zinkdiefstal. Een agent zag vannacht om half 2 in het Rozenprieel een man loopen met zinken pijpen. De man ging er van door. Een andere agent zag hem, waarop de dief de pijpen weggooide. Nu liep hij echter den eersten agent in de armen. De man is de 21-jarige T W. C. uit "de Camphuisstraat. Hij had de pijpen gestolen van den muur van de Ambachtsschool ln do Tibaut- straat. Gevonden voorwerpen. Terug te bekomen bij W. van der Hulst, Meester Joosten- laan 1, een boxhond. L. Donsel, Gen. Cronjéstraat No. 25 rood, Schoten, een fluweelen zakje met inhoud. H. Hamer, Bolhuizen 10, een lorgnet in étui. Het bureau van politie, een huis sleutel. II. M. Diermans, Spaanse he vaart- straat 5, Schoten, een zilveren scha kelarmband. P. Blanksma, Assendelverstraat no. 33 R., een R.-K. kerkboekje. A. Grooters, Kampervest 33 rood, een colbertjas. H. Vogelzang, Raaks 11, een duim stok. H. J. Govers, Luitenateeg 33, een bankbiljet van 10. H. Huneker, Frans Halsstraat 53, een hondenzweep. A. de Graaf, Cornelissteeg 6, een notitieboekje. J. Menet, Dr. Leydsstraat 20, Scho ten, een zweep. J. Ferber, Schoterweg 160, Schoten een heerenhandschoen. A. Schouten, Zomarvaart 18 G, een vrouwenkap. N. van Bilderbeek, Klein Heilig land 92, een dameshorloge. Bureau van politie, een ring met sleutels, een werkkiel, en een ring met sleutels. Mevr. Kolk, Bloemendaal, Ruys- daelweg 1, een hond. 'tHooge water. Het boezem- en polderwater is door de werking der stoomgemalen en mo lens op normaal peil teruggebracht de maalwerktuigen zijn nu stop ge zet. (Zie verder Stadsnieuws "onder laatr Jte berichten). Uit de Omstreken SCHOTEN. ST. NICOLAASFEEST. Dinsdagmorgen om 10 uur zal het St. Nicolaasfeest voor de laagste klassen der O. L. school alhier een aanvang nemen. Gedurende drie uien zullen de kleinen onder toezicht hun ner onderwijzeressen en onderwij zers zich vermaken met T eten van versnaperingen, 't zingen van liedjes, enz, en bovendien een mooi geschenk mee naar huis nemen. Ook zal St. Nicolaas en z'n zwarte Piet verschij nen. De grootere kinderen zullen dea namiddags in het gebouw St. Bavo, te Haarlem him feest vieren. Aldaar zullen ongeveer 600 leerlingen met hun onderwijzers samen komen. HAARLEMMERMEER. Lage wraakneming. Iemand, die onder den invloed van sterken dronk verkeerde, wilde Zon dagavond bij den slager Kr. te Hoofd dorp worst koopen, doch deze, die hem wel kende, wilde zijn winkel niet voor hem openen. Even later werd bij Kr. een groote ruit inge gooid, zeer waarschijnlijk als gevolg van de weigering. De politie had den vermoodelijken dader spoedig te pakken, die nu de gevolgen van zijn misplaatste wraak neming wel zal ondervinden. De in het vorig No. vermelde collecte (scholen met den Bijbel) betrof alleen Hoofddorp. SANTPOORT. Door stemgerechtigden zijn als le den van het kiescollege bij de Ned. Herv. Gemeente alhier herkozen de heeren J. R. Wöste en H. J. v. Run- na rd gekozen is in plaats van den heer J. C. A. Weerts, die naar elders is vertrokken, de heer C. G. Dekker. SPAARNDAM. Zondagmiddag omstreeks half vier zijn door den rijksveldwachter D. Boorsma van Spaarndam twee_ wild- stroopers bekeurd, die samen jagen de waren, leder met een jachtgeweer, in den Waarder polder, gemeente Haarlemmcrliede en Spaarnwoude. De geweren, die geladen bleken te zijn, werden door den veldwachter in beslag genomen. HALFWEG. Gisteren is de campagne aan de boetwortelsuikerfabriek alhier geëin digd. Verwerkt zijn ruim 90 millioen kg. beetwortelen (in 70 dagen), met een gemiddeld suikergehalte van 163/4 procenthet vorige jaar waren deze cijfers 80 millioen en 15 1/8 pCt. UMUIDEN. Aanbesteding. Op het historisch plekje, waar bij de wording van IJmuiden het Hotel Groote Willem Barendz werd ge bouwd, dat, sedert in verval geko men, thans geamoveerd is, zal voor den heer J. Visser H zu., vischhande- laar alhier, een heorenhuis met stal ling worden gebouwd. Zaterdagmid dag had de aanbesteding plaals door den architect, den heer Rutger van der Ploeg. Laagste inschrijver was de heer J. C. Dunnebier te IJmuiden voor 16880, aan wien het werk ge gund zal worden. ZANDVOORT. Op zijn verzoek is aan den heer C. Visser, tijdelijk onderwijzer aan school A, eervol ontslag verleend uit die betrekking. Het door deze gemeente te dragen aandeel in de lichting der Nationale Militie van 1911 is bepaald op 12 manschappen, waarvan 8 ter volledi ge oefening en 4 tot korte oefening zullen worden Ingelijfd. Door de politie alhier is aangehou den de 14-jarige J. J. uit Haarlem, die Zaterdagmorgen uit het Stads-Ar- men- en Ziekenhuis te Haarlem was weggeloopen. Hij is ouder politic-gelei de weder naar zijn woonplaats terug gebracht. Voor de benoeming van één lid van het Burgerlijk Armbestuur alhier, wegens periodieke aftreding van den heer D. Drayer G.zn., zijn op de voordracht geplaatst dc heeren D. Drayer G.zn. en C. Dorsman. Binnenland HULDIGING PROF. TREUB. Naar de Tel. meldt, heeft zich te Batavia een commissie gevormd, om ter huldiging van Professor Ireub een laboratorium te stichten voor buitenlandsche natuurkundigen. KONIJNENZIEKTE. In Friesland heerscht een besmette lijke ziekte onder de tamme konijnen. Er zijn fokkers, die in één dag 20 dieren aan de ziekte, welke een zeen: kort verloop beeft, verloren. EEN TENTOONSTELLING IN ARTIS IN 1911. Zooals bekend is, zal in den zomer van 1911 te Soerabaja een tentoon stelling van vezelproducten gehouden worden. Naar 't Hlbd. thans verneemt, zal een gedeelte van deze vezeltentoon stelling na de sluiting te Soerabaja naar Amsterdam overgebracht wor den ten einde hier een natentoonstel- ling der vezelproducten te houden. Deze expositie zal in November of December 1911 geopend worden in de Koningszaal van „Artds", die geheel belangloos ter beschikking gesteld is. Alleen de Ingezonden vezelsoorten zullen uit Indië overgebracht en ten toongesteld worden. Geen machines, omdat de kosten dan te hoog zouden zijn. Maar wel zal men ook de pri mitieve hulpmiddelen inzenden, die de Indische nijverheid gebruikt, en het product, dat zij er mee te vervaar digen weet. Het kan zeker een interessante ex positie geven. DE STUDENTENSTAKING TE UTRECHT. Door tien studenten in de Tandheel kunde te Utrecht is aan het college van curatoren der Rijks Universiteit een adres gezonden. Ter staving van de bekende grieven voeren adressanten een aantal voor beelden aan. Ten slotte verzoeken zij curatoren een onderzoek ln te stellen naar de genoemde feiten, opdat een einde wor de gemaakt aan de bestaande wan toestanden bij het Tandheelkundig Onderwijs en het daarheen te leiden, dat naast de eenige commissie in Ne derland, belast met het afnemen van het practisch tandmeesters-ex amen, een tweede worde benoemd, onafhan kelijk van de eerste. Een aantal van 108 studenten in de tandheelkunde aan do Rijks-universd- toit te Utrecht, tandartsen en oud- studenten, hebben door mede-ondar- teekening verklaard volkomen in te stemmen met het verzoekschrift. DE KOLONIALE TENTOON STELLING. 't Hbld. verneemt uit de kringen, die zich met de voorbereiding van een koloniale tentoonstelling bezig hou- i, dat do belangstelling in deze zaak zeer groot is. Wel hebben enkele besprekingen plaats gehad, maar de finitieve stappen zijn nog niet geno men, zoodot bijzonderheden nog niet te melden zijn. Wel word ons uit dezelfde bron ver zekerd, dat de tentoonstelling in geen geval in 1913 zal kunnen plaats heb ben. De tijd tot voorbereiding zou dan te kort zijn, zoodat 1914 of 1915 het tentoonstellingsjaal- worden zou. TEGEN HET ALCOHOLISME. Naar. men ons mededeelt, wordt thans met de voorbereiding van het Xlllde Internationaal Congres tegen het alcoholisme, dat het volgend jaar te Den Haag zal worden gehou den, grooten voortgang gemaakt. Te Den Haag zijn twee comité's ge vormd voor de regeling van plaatse lijke aangelegenheden het congres betreffende, ten eerste een comité voor de ontvangst ouder presidium van den heer Dr. W. P. Ruysch, hoofdinspecteur van de Volksgezond heid, ten tweede een comité voor de tentoonstelling te organiseeren tei gelegenheid van het congres. Laatstgenoemd comité heefi tot voorzitter Mr. F. W. J. G. Snijder, van Wissenkerke, voorzitter van den Volksbond. GEEN HOTELMAATSCHAPPIJ. Onlangs hebben wij melding ge maakt vau plannen tot oprichting van een nieuwe hotel-maatschappij met groot kapitaal. Het zul echter bij plan nen blijven, 't Hbld. verneemt van be trokken zijde, dat de maatschappij niet tot stand komt. Het noodige ka pitaal kon niet bijeengebracht wor den. EEN BELANGRIJKE RECHTS ZAAK. Omtrent de zaak-Winterhoven, waarvoor mr. Van Gigh naar Indiê is vertrokken, verneemt nu het „Bat. Nieuwsblad" uit Soerabaja, dai de hoer Win tershoven,, een vermogend man, in 1900 een bezoek bracht aan Indië in zijn qu&liteit van toezien den voogd van drie kindereu van zijn schoonzuster, mevrouw Hardey, op de suikerfabriek Wonoaseh (Prö- bolingo). Aldaar wist Wintershovon haar 100 aaiuleeleu in genoemde fa briek afhandig te maken en weigerde later deze terug le geven, onder voorwendsel, dat hij zo veilig bewa ren zou De waarde was.pl.rn. 4 ton. Verder zou hij uit het effectentrommeltje 10 aandeelen in de fabriek Wonolangau (ook ln Probolingo) genomen nebben, voorwendende niets van die verdwij ning te weten, hoewel hij later het dividend op eigen naaui bij de factorij der Nederlandsche Handelinaatschup- fij incasseerde, en hij na de ontdek ing de aandeelen terugstuurde. Hij wist ook 8000 van mevrouw Har dey onder verschillende vu los te krijgen en werkte mede onder opgave vau een valsche quaüteil aau de statutenwijziging van de naam- looze vennootschap suikerfabriek Wonoaseh, waardoor de beide groot ste aandeelhouders geen invloed op de benoeming van een bestuur meer hebben. Daaruit is een aanklacht en een crimineele vervolging, zoomede een civiel proces voortgevloeid. Een pro ces wordt ook gevoerd voor de recht bank te Den Haag omtrent het al of niet tot stand komen van den verkoop van de fabriek Wonoaseh aan den 'r Vonck aldaar, en waarbij rnrs. Ligtenberg en Loeff raadslieden van gedaagde zijn. De heer Von Freyburg, mens naam ook in verband met deze zaak ge noemd werd, heeft, volgens het ..Bat Nieuwsblad" met de voorgaande aan gelegenheid niets te maken. TRAMONGELUK. Een bewoner van den Mallemolen te 's-Gravenhage wilde de Jarastraat oversteken, toen juist een in volle vaart zijnde tram van lijn 7 naderde. De man bemerkte de tram niet, met bet noodlottig gevolg, dat hij, on danks bet krachtig remmen van den bestuurder, onder den motorwagen 1-Iet gekerm van den ongelukkige dieed dadelijk een groot aantal men- schen toestroomen die met vereenigde krachten den wagen oplichtten, zoo dat men den zwaar gewonde er onder weg kon halen. Inmiddels was de au to van de naburige Roode Kruiskü- niek ontboden, die den man, nadat dr. De Groot de eerste hulp had ver leend, naar bet gemeenteziekenhuis overbracht Daar bleek, dat hij zeer ernstige verwondingen had aan de beide boe nen en de ribben. Ook klaagde hij over inwentlige pijnen. BRAND IN EEN KERK. Men seint ons Gisteravond om half 11 ontdekte de koster van de Kapelkerk te Alk maar, dat er brand was in de kerk. Een rij stoven stond in brand en ook een kerkbank. Hoewel de vlammen boven de lichtkronen uitsloegen, slaagde men er in die met Theofak- kels en water te dooven. VERDRONKEN. Men meldt ons: De knecht van schilder B. te Koudekerke is bij bet handen waeschen in den Rijn geval len. Hij leed aan toevallen. Het lijk 13 opgehaald. DR. EILERTS DE HAAN. „Onze West" deelt mede, dat acht personen, die deel uitmaakten vau de expeditie Eilerts de liaan, naar 't graf in de bovenlanden zullen ver trekken, om zijn lijk op te graven en naar Paramaribo te vervoeren. HET STAANGELD. In „Land en Volk" wordt er aan herinnerd hoe bij de behandeling ven de wet op de arbeidsovereenkomst van sociaal-democratische zijde weid voorspeld, dat de werkgevers cok zij, die tot dusver niet daaraan dach ten op groote schaal het staangi-M- beding zouden invoeren. Thans blijkt uit het Verslag dc-r Rijkspostspaarbank over 1909 da'. 9 provinciën van ons land te zamea slechts 35 werkgevers telden, die een geldig staangeld-beding hadden met 671 arbeiders. Het gansche loonbe drag, op die wijze vastgezet, beliep voor die 9 provinciën te zamen niet meer dan 5638. Slechts de provinciën Noord- en Zuid-Holland geven cijfers van eeni- gen omvang (58 en 34 werkgevers). Maar in die provinciën vond het staangeld, met het oog op de eigen aardige toestonden in het havenbe drijf, reeds sinds jaren ruime toepas sing. En dit heeft zich onder de nieu we wet gehandhaafd. HET STROOPERSSCHOT. Men meldt ons uit Breda ln den afgeloopen nacht had een gevecht plaats tusschen de twee stroopers H. Machielseu en A. Mol en twee onbezoldigde veldwachters, W. Hermans en C, Melis. Dezeu moesten het veld ruimen. Melis vluchtte, maar Hermans werd heden ochtend dood in bet veld gevonden. Hij was gewond boven den slaap. De stroopers zijn gearresteerd eu gevankelijk naar Breda gebracht. Een hunner, Machielseu, oeeft later bekend. Het slachtoffer was gehuwd ea va der van 4 kinderen.

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 1