SPORT EN WEDSTRIJDEN in Haarlem's Dagblad. Voetbal. Hockey. Korfbal. Vliegen» Scbermen. rijden. 1 1 SchaKen. Merlandsclie Voetbalbond. H. F. C.—QUICK, 3—1. Het moow winterweer had veel mensclien naar de Spanjaardslaan gelukt. Deze toeschouwers zullen zich dien gong zeker niet beklagen, want ze hebben een interessanten en 6pannenden wedstrijd gezien. Daar bij, de Haarlemmers hebben gewon nen, zoodat het grootste deel der kijk- lustigen ook met den uitslag tevreden was. Het veld was door den regen wel wat glibberig geworden, maar toch nog goed bespeelbaar. Wind was er niet, zoodat de spelers geen andere tegenspoeden hadden. Onder leiding van scheidsrechter Nijland werd even over twee begon nen. Beide clubs hadden eenige in vallers. H. F. C. kwam uit met Mooy, A. Verwey, Kimmijser, De Klercq, J. Verwey, L. Verwey, Seignette, La Bastide, Laan, Francken en Reydon. Onze stadgenooten misten dus Le Sueur en Van Laar, voor wie L. Ver wey en Seignette iovielen. Opmerke lijk is, dat drie gebroeders Verwey In het veld waren. Het wordt een heel Verwey-elftal 1 Quick verscheen met de volgende combinatie De Lange, Goedhart. Tiemstra, Koll- man, Welcker, Le Roux, Bosschart, Tribell, Otten, Stempels, Schoenmaker. Da Haarlemmers begonnen met een heel mooien aanval, die noodig maak te, dat de Ilaagsche doelverdcai.j dadelijk in actie moest komen en daarvoor zelfs een gewaagden uitloop uit zijn heiligdom moest wagen. De bal werd good weggewerkt, waarna de Qulck-voorhoede aan den haal ging. Het gevolg was een hoekschop bij H. F. C., die evenwel geen goed resultaat had. De Lange schopte den bal achter. Later verknoeide hij op dezelfde manier eenige corners, zoo dat hij zich wel eens mag oefenen in hef nemen van hoekschoppen. Zjju collega Welcker aan de andere wing doet het heel wat beter 1 Er weid al dadelijk met veel vuur gespeeld. Quick zat geducht op den hal en dit vuurde ook de Haarlem mers aan. De partijen gaven elkaar niet veel toe, dus werd 't een mooie en spannende kamp. Francken was zoo in het vuur van 't. spel, dat hij op een moment een bal, dien hij niet met zijn beenen te pakken kon krij gen (hij kan anders vrijwel het on mogelijke met zijn korte beentjes maar mot zijn handen bewerkte. Zoo iets van Mannus Gelukkig gebeurde het midden in het veld, zoodat 't geen groot nadeel kon brengen. Beide keepers beleefden soms span nende oogenblikken en moesten dan ook herhaaldelijk reddend optreden. De doel verdedigers gaven elkaar ook niet veel toe en om beurten werd niet- thuis gegeven. Tot doelpunten kwam het voorloo- pig niet. Reydon had wel een mooi schot gekogeld, dat volgens velen, die achter het dool stonden, door Schoonmaker achter de lijn ge stopt werd. maar de scheidsrechter gaf geen goal. Even later bofte H. F. C. weer. Een Quick-man stond vrijwel alleen voor het H. F. C.-doel, maar hij trapte den bal op onbegrijpelijke wijze ach ter. Na 25 minuten spelen kwam de eersteling. Francken ondernam een mooien rush en bekroonde leze met een zeldzaam mooi schot, dat voor den iiaagschen keeper natuurlijk te macuug was. De Haarlemmers hadden dus de leiding. Ze hadden nu den smaak te pakken en gingen nog meer goaltjcs rnuxen. H. F. C. speelde nu bepaald schitterend. De achterhoede was puik, de middenlinie was in orde .vooral De Klercq werkte als een ieus en de voorhoede drong telkens ge vaarlijk op. Maar ook de verdediging der Ha genaars was in orde. Een stel backs, bestaande uit Otten en Stempels, ver richt wonderen. Otten werkte als een paard, neon, als de allergrootste en allersterkste olifant- Een bewonde ren-waardig spel, dat niet verbeterd kon worden 1 Met drie goaltjcs voor de rust moes; H. F. C. 't doen. Nummer 2 werd ook mooi gemaakt door Francken en No. 3 daar was wel een beetje geluk bij/ door Laan. Dadelijk na het derde puntje was het tijd voor rusten. Na de thee was de meerderheid van Haarlem weer weg. De partijen waren nu vrijwel weer geheel tegen elkaar opgewassen. Of H. F. C. wat verzwakt was, of Quick wat sterker geworden, is moeilijk te zeggen. Er werd weer mooi spel ie zien ge geven. De Hagenaars gaven in geen gevad den moed op. Integendeel, ze gjieen zelfs een tegenpuntje maken Lt sverd geboren uit een mooien. on- verwac.iten aanval en werd gemaakt door Kollman in vereen!ging met Tiemstra. Zou Quick nog meer op gaan zet ten De lui hadden er wel zin in, maar de Haarlemmers lieten het niet gaan. Francken trok zich af en toe wat in de verdediging terug, ging den bal telkens van achter hólen. Het was en bleef een spannende strijd. Geregeld werd verwacht, dat een der clubs zou scoren, .-naar er gebeurde niets van. Quick liet eeu mooi kansje passeeren, wat Tiemstra op zijn geweten had. De aanvallen van Welcker waren voor H. F. C. zeer gevaarlijk. Behal ve dat deze speler meester in de rech ten is, is hij het ook over den bal. Zooals reeds gezegd, het kwam nie meer tot doelpunten. Zoo kwam het einde met een wel verdiende overwinning van H. F. C. De score is wel iets geflatteerd, de Hagenaars hadden nog wel één tegen- puntje verdiend, maar daarmee zou het ook afgeloopen zijn. In de Westelijke eerste klasse wer den vier van de vijf vastgestelde ont moetingen gespeeld. Hel veld van V. 0. C., dat niet te best blijkt, bud aan het regenwater geen weerstand kunnen bieden, en werd af gekeurd. Haarlem was daardoor vrij. De uitslag der vier gespeelde wed strijden was als volgt Den Haag H. V. V.Sparta, 3—8. Haarlem H. F. C.Quick, 31. Breda 't ZesdeVelocitaa, 02. DordrechtD. F. C.—H. B. S., 3—2. Het ranglijstje der WesteLjke eer ste klasse ziet er nu aldus uit 1 12 16—10 1.50 2 10 16—7 1.43 1 10 19-9 1.43 1 8 10—9 1.33 1 7 16—13 1.17 2 8 16-13 1.14 2 9 16-15 1.13 3 9 17—15 l.ÜO 6 4 6-22 0.44 4 3 7—16 0.43 6 2 10-20 0.25 In de Oostelijke 1ste klasse werd maar één wedstrijd (P. W.—U. D.) gespeeld, die in een 21 overwinning voor P. W. eindigde. De Westelijke tweede klasse speel de aldus Amsterdam R. A. P.—Volharding, 7—1. A. F. C.Kampong, 11. V. V. A.Ajax (Leiden), 42. Rotterdam NeptunusD. V. S„ 2-0. Den Haag V. U. C.Achilles, 2—2. D. V. V.Concordia, 04. Alkmaar Alcmaria VictrixU. V. V., 2—3. Haarlem E. D. O.Ajax (Amster dam), 1—11. In verband met deze uitslagen zijn de ranglijstjes dezer competities al dus samengesteld: Westelijke 2e klasse A. t i t£ tj) D. F. C. 8 5 2 Velocitas 7 5 0 Sparta 7 4 2 V. O. C. 6 3 2 H. V. V. 6 2 3 Haarlem 7 3 2 H. F. C- 8 3 3 H. B. S. 9 3 3 't Zesde 9 1 2 Quick 7 0 3 Hercules 8 0 2 te Si fr c a? CU -$ D. V. 8. 10 9 0 1 18 35-10 1.80 A. F. C. 11 8 2 1 18 35—12 1.63 Concordia 7 5 0 2 10 17—12 1.42 Kampong 10 5 2 3 12 16—15 1.20 V. V. A. 10 5 0 6 10 24-21 0.99 Neptunus 9 3 2 2 8 23—24 0.88 D. V. V. 9 3 1 5 7 21-20 0.77 V. u. c. 8 2 1 5 5 1026 0.62 Ajax L. 9 2 0 7 4 10-28 0.44 Achilles 10 0 2 8 2 8-31 0.20 Westelijke 2e klasse B. Ajax 8 8 0 0 16 42—3 Alcm. Vict. 8 6 1 1 13 23—10 Volharding 10 6 0 4 12 22—16 U. V. V. 9 5 0 4 10 19-25 R. A. P. 8 4 0 4 8 23—17 AllenWeerb. 7 2 3 2 7 10—12 Victoria 8 2 1 5 8 8—22 E. D. O. 10 1 2 7 3 17—25 A.F.&H.C. 8 1 0 7 2 6—28 E. D. O.—AJAX (A'd.) 1—11. Onder de leiding van den heer Schwippert komt E. D. O. met een zeer gehavende combinatie tegen de aspirant-afdeelingskampioenen in 't veld. Jammer dat E. D. O. tegen een dergelijke tegenstandster zoo onvolle dig uitkomt waarom toch spelen die oude en zeer goede krachten Diet Ajax vertoont een subliem spel, waartegen E. D. O. niet opgewassen is. Ajax brengt dan ook vóór de pauze den stand op 5—0, waartoe het zeer ontactisch spel der E. D. O.-achterhoe de bijdraagt Na de thee speelt E. D. O. iets beter, hoewel zij den vorm van verleden week lang niet te pakken heeft. Het harde, maar zeer onvoldoende werken van de midden-linie valt in deze oeriode od. Ho6 komt het toch. dat als er wat publiek ls, zij lang niet zoo spe len als ze vermogen Ajax scoort in de tweede helft nog 5 maal. E. D. O. redt de oer door een zeer zeker verdiend tegenpunt te ma- kenu. Hierna geeft de heer Schwip pert nog een strafschop aan Ajax, (den eersten keer overgeschoten) die nog maals genomen moet worden en dan ln het 11e doelpunt wordt omgezet Vermelden we van Ajax Fortgens als ster bij E. D. O. kon ons alleen het spel van L. v. Dort, E. v. Leuven en Hirs bevallen de rest zeer slecht Nu, den volgenden thuiswedstrijd te gen N. F. en 11. C. en dan moet er veel beter gespeeld worden, E. D. O. 1 De bekercompetitie bracht de vol gende uitslagen: Zaandam: Zaanl. F. G.Go ahead, 13. Utrecht: HerculesAm stel, 51. Deventer: D. G. 3.Zaandamsche V. V.. 50. Amsterdam: A. F. C.—Ajax A, 61. Haarlem: H. F. C.Hemkles, 5—0. Rotterdam: Xerxes—Z. A. C. 50. Schiedam: S. V. V.D. F. C. 51. Den Haag: Quick H.—Blauw Wit, 2-1. Wageningen: VeloxBe Quick 0—4. Scheveningen: V. V. S.—R. A. P., 4-0. Haarlem: HaarlemTubantia 50. Utrecht: Voorw. Utrecht—R. F. C. 0-5. Haarlemsche Voetbalbond. KLEIN HAARLEM II. F. C. IH. Ruim 10 1/4 uur wordt afgetrapt. Klein Haarlem is onvoltallig, daaren tegen is H. F. C. versterkt ln het be gin is het spel niet bijzonder mooi, waarvan het gladde veld do oorzaak was. De partijen wegen vrijwel tegen elkaar op. Van weerskanten worden govaarlijke doorbraken gedaan, maar stuiten geregeld op de achterspelers. Zoo nu en dan wordt een goed schot door de keepers verwerkt. Zoo nadert rust zonder dat er gedoelpunt is rust 00. Na rust zien wij, 'lat H. F. C. er ol ies op zet, om de leiding te nemen, wat haar ook na veel moeite gelukt, wegens niet goed wegwerken van een der backs. Nu la H. F. C. de sterkste, want ^eregeld wordt er op Klein Haarlem's helft gespeeld. H. F. C. weet met tusschenpoozen de; stand te verhoogen tot 40. Klein Haarlem -zeeft niet op en wil met alle geweld een tegenpunt maken, waarin het ook siaagt met een gelukkig schot. Nu komt er moed in en met geweld gaat hot op het H. F. C.-doei af. maar For- tuna werkt niet mee, daarentegen heeft II. F. C. org voel geluk en weet r.og 2 maal te doelpunten. Verder komen nog eenige uitval len van weerskanten, totdat de scheidsrechter' tijd blaast en II. F. C. org geflatteerd gewonnen beeft met 6—1. Ware Klein Haarlem's spel nu zoo geweest als aan de Spanjaards- laan, EL F. C. had geen kans gehad. H. F. C. VI—KL. HAARLEM III. Beide elftallen stellen zich versterkt op. Direct valt Klein Haarlem geducht aan om te doelpunten, wat haar ook na 15 minuten gelukt. Nu valt H. F. C eens goed aan, maar weet niet te doelpunten, daar de keeper ln goede conditie Ls. Klein Haarlem pakt nog eens goed aan en weet den stand ge regeld te verhoogen, totdat rust komt. Na rust is Klem Huarlem de sterk ste en zit geregeld op. H. F. G.'s helft. Men kan zien, dat het wel om de bo venste plaats gaat. Kiein Haarlem weet weer na goed te hebben samen gespeeld. den stand te verhoogen. Dat is H. F. C. te erg en ook zij weet na goed te hebben samengespeeld, een tegenpunt te maken. H. F. C. zet er alles op, om den stand een beetje bij te komen, maar het baat niet, hoe goed zij ook speelt en hoe goed zij ook schiet, het gaat niet. Nu krijgt Klein Haarlem den bal en weet weer met tusschenpoozen den stand te verhoo gen, totdat de scheidsrechter tijd blaast en Klein Haarlem welver diend wint met 51. Het spel van Klein Haarlem III was zeer goed daar kan Klein Haarlem II een voorbeeld aannemen. BLOEMENDAAL II-liEEMSTEDE II, 2-0. Als le 2 uur de scheidsrechter begin nen blaast, stelt Bloemendaal II zich met écu invaller op. Direct Ls Bloe mendaal de meerdere, hoewel de ach terhoede soins handelend moet optre den. Als binnen do beruchte lijnen een der Heemstod espeiers hands maakt, geeft de scheidsrechter pe nalty. Onhoudbaar scoort Bloemen daal hierdoor en leidt alzoo met 1-0. Bloemendaal werkt nu hord om haar score te vergrooten en uit een scrim mage moet de Heemstedo-kceper teu tweeden male visschen. Spoedig hier op volgt de rust. Na do rust valt Heemstede onstuimig aan, maar de achterhoede van Bloc mendanl is in deze periode niet te passeeren. Langzamerhand dringt Bloemendaal weer op en Heemstele blijft geheel ingesloten. Door hot slechte schieten der voorhoede maakt Bloemendaal geen gebruik van haar overwicht en als de scheidsrechter tijd blaast, is de stand nog 20 voor Bloemendaal II. V. V. CONCORDIA COMBINATIE— HAARL. V. V. COMBINATIE. 6-2. Deze vriendschappelijke wedstrijd had op 't V. V. C.-terrein plaats. H. V. V. laat lang op zich wachten en verschijnt met een combinatie sa mengesteld uit het le, 2e en 3e elftal V. V. C. komt met eenige oude krachten voor den dag. Voor de rust weet V. V. C. eenmaal Jf> doelpunten, na de rust voegt zij nog 5 goals hier aan toe, waartegen H. V. V. twee punten weet te ma ken. Met dezen stand komt het ein de, zoodat V. V. C. met 6—2 heeft ge wonnen. H. F. C. VI—KLEIN HAARLEM III, 1—5. Om half elf stellen de beide elftal len zich onder leiding van scheids rechter y. Arkel op. Direct na den aftrap ontwikkelt zich een vlug spel. H. F. C. is iets sterker, zij kan hare meerderheid echter niet in doelpunten uitdrukken. Klein Haarlem scoort zeer mooi uit een doorbraak. H. F. C. werkt nu zeer hard om gelijk te maken, wat haar echter niet gelukt. De H. F. C.- voorhoede brengt telkens goed op, maar voor doel is het een vreeselijk Rust gaat tn met 1—0 voor Klein Haarlem. Daarna is Klein Haarlem veel ster ker. Het tweede doelpunt voor Klein Haarlem komt weldra, als de H. F. C. keeper die overigens zeer goed was een bal mist. Spoedig daarop wordt de H. F. C. middenvoor in het penalty gebied „ge nomen." De penalty levert echter niets op. Weldra maakt de rechtsbinnen het 3e doelpunt voor KL Haarlem. H. F. C. maakt kort daarop haar eenigste doelpunt in dezen wedstrijd en KL Haarlem scoort kort daarop nog twee maal (51 voor Klein Haarlem). Deze stand verandert niet meer voor het einde. Klein Haarlem III is door het win- uen van dezen wedstrijd bijna zeker van de eerste plaats. HAARLEM IV—KLEIN HAARLEM II, 4-3. Om twaalf uur stellen beide elftal len zich volledig op. Geholpen door den wind, valt Klein Haarlem heftig aan, en liet spel is dan ook pas een paar minuten oud, als de Haarlem- doelman al heeft moeten zwichten. Uit een plotselingen uitval maakt Haarlem IV gelijk. Toch blijven de gasten liet eerste kwartier sterker, maar de Haarlem-achterhoede door staat alle aanvallen en geeft den bal steeds aan haai' voorhoede. Langzamerhand komen de gasthee- .an opzetten en hun werken wordt nog vóór rust met' een tweede doel punt beloond. Na rust heeft Haarlem IV weer «enigen tijd liet beste van het spel en een derde doelpunt is" er het gevolg van. Dan treedt echter een uigeheele verslapping bij de roodbroeken in, waarvan Klein Haarlem II handig profiteert, door gelijk te maken. Kort voor het einde gaat Heirn door ales heen en maakt de winnen de goal voor Haarlem IV. Spoedig daarna is het tijd. HAARLEM VI—PRINSES JULIANA II, 4-3. Prinses Juliana II verschijnt slechts met negen man, waartegenover Haar lem VI een volledig elftal stelt. AI dodelijk blijkt, dat de jeugdige Haar lemmers hot op een overwinning toe leggen. Kempers rent eenige malen langs de lijn en heeft eenmaal werke lijk pech, wanneer zijn schot via den binnenkant van den paal weer in het veld terug springt Toch is de pressie te groot en als Kempers weer eens goed voorzet, maakt De Koning de eerste. Vrij spoe dig weet Prinses Juliana echter ge lijk te maken. Na rust speelt Haarlem VI met den wind mee en ziet dan ook de kans schoon, de score met drie doel punten te vei-hoogen. Nu raakt Haarlem op de gasten maken er gebruik van door twee maal tegen te doelpunten. Als het tijd is, heeft Haarlem VI welverdiend met 43 gewonnen. HAARLEM VII—CONCORDIA H, 0—22. Zeven Haarlem-dwergen binden den strijd aan tegen elf forsche Concordia-menschen. In het negin verdedigen zich de roodbroeken met den moed der wanhoop, zoodat als het rust is, Concordia slechts zes keer gedoelpunt heeft Als weer begonnen is, zijn de goals echter haast niet meer te tellen. Re gelmatig rijst de séore en hoewel de doeherdedigcr van Haarlem VII zich verdienstelijk weert, kan hij niet verhinderen, dat nog zestien goais aan het doelpunten-aantal toege voegd worden. Na eenige wanhopige pogingen van een paar Haarlem-krummels om te gen te scoren, is het tijd en wint Concordia met 22—0. Als om 10 uur beide elftallen tot spelen gereed zijn, is de aangewezen scheidsrechter niet aanwezig. De heer Wieg and zal met onderling goedvinden den wedstrijd leiden, en laat beginnen. H. F. C. toont zich direct de meerdere, maar vindt een groot struikelblok ln de Bloemen- daal-achterhoede. Eindelijk heeft H. F. C. succes en scoort haar eerste doelpunt Voor half time weet zij nog eens het net te vinden, waartegenover Bloemen daal niet kan scoren, hoewel zij kans genoeg krijgt. Na half time valt Bloemendaal on stuimig aan en wanneer de H. F. C.- keeper den bal wegwerkt, fluit Wie gend zeer terecht „penalty", daar H. F. C. van keeper veranderd is, zonder daarvan melding te maken. Stuurman zal hem nemen, maar schiet in 's keepers handen. Na een mooi opbrengen der H. F. C.-voorhoede scoort H. F. C. haar derde punt Nog krijgt ze eenige kan sen, maar ze worden door den keeper zeer handig onschadelijk gemaakt. Als Wiegand tijd fluit, heeft H. F. C. gewonnen. Bloemendaal ver lien de echter wel één tegenpunt Het 11. F. C. -elftal zat aardig m elkaar, bij Bloemendaal daarentegen loopt alles nog te veel door elkaar alleen Balen Blanken, Zoetemeyer en Van Bree- maat kunnen door htm goed spel ge noemd worden. S. V. V.HOLLAND IA. Aangezien de Hollandia-combinalie niet meer in orde was, heeft zij voor den wedstrijd S. V. V.—Holland ia tot een nader te bepalen datum uitstel ge vraagd. IJ. V. V.—HERCULES, 2—4. Als te 2.15 scheidsrechter Ophuyzen beginnen blaast, stellen beide elftal len zich met eenige in valleis op. In den beginne gaat het spel gelijk op. Binnen korten tijd echter geeft de rechtsbinnen met een mooi schot aan IJ. V. V. de leiding, die hfj na eeni- i minuten weet te vergrooten. Hercules zet goed op, maar kan de IJ. V. V. achterhoede niet passeeren. Kort voor tijd maakt IJ. V. V. uit een scrimmage een derden goal, die even wel niet gerekend wordt wegens bui tenspel. Na de rust is het een saaie ertooning. Hercules heeft wind mee n. is voortdurend sterker. Slechts af en toe breekt U. V. V. eens door. Ge leidelijk voert Hercules den stand op tot 42. Bij Hercules waren de mees ten goed, bij IJ. V. V. blonk vooral de achterhoede uit. Plaatselijke ontmoetingen. Zondagmiddag speelde A. V. V. m Aerdenhout een match tegen S. V. V. II van Schoten. Met rust was de stand 20 voor S. V. V. II. Na rust liet S. V. V. II A. V. V.'s net nog 4- rnaal trillen waarna A. V. V. nog een go alt je wist te maken, zoodat S. V. V. II welverdiend met 61 won. H. F. C. VoorwaartsHoliandia II. Voor de rust stond het 22. Na do hervatting wisten beide vereenigin gen weer 2 goals te maken. Met een kwartier verlenging won Voorwaarts met 54. Zondag zal Voorwaarts spelen te- „m S. D. O., om de keus tusscheu een medaille en elf insignes. HOCKEY. De uitslagen der tristaren gespeelde wedstrijden lulden aldus: lste Klasse: Den Haag: EL V. V.Haarlem, 12. Amsterdam: AmsterdamUdis, 0—4 Rotterdam: Victoria—Do Musschan, 1-6. 2e klasse: Den Haag: TogoHilversum, 7—0. Dordrecht DordrechtEnricus, 1-3. KORFBAL. Tengevolge van den regen werden de korfbaltesrreinen voor het meeren- deel afgekeurd. De volgende wedstrijden werden nog gespeeld: 2de klasse. Noord: Amsterdam: D. E. S. ID. V. D. I, 6—2. 3e klassü. Afd. B. Amsterdam: D. E. O. S. IID. E. S. II, 6-4. U. D. I—A. W. I 5—2. 4e klasse. Amsterdam: U. D. II—A. W. II, MONUMENT VAN MAASDIJK. De gelden, ingezameld voor een ge- denkteeken op het graf van Clément van Maasdijk, op de begraafplaats Moscowa te Arnhem, zullen wurdeu besteed voor een eenvoudig monu ment. dat bestaan zal uit een buste brons, geplaatst op een oetstuk in bardsteen. DUBBEL VLIEGONGELUK. Naar Reuter uit Rome seint, zijn de ingenieur Cammarote en de geniesol daat Castellani bij het doen van vlieg- proeven te Centoselli, met hun toestel van groote hoogte neergestort. Castellani is op slag gedood Cam marote is na aankomst in het Zieken huis over-leden. BELANGRIJK VOOR DE VLIEGSPORT. De goniale Amerikaansche uitvinder Thomas Edison heeft een vliegmachi ne geconstrueerd. Bijzonderheden be treffende het apparaat zijn nog niet bekend. Edison heeft getracht het zwaarte punt der machine onder de schroef te brengen. De schroef is bovenaan het toestel geplaatst en heft door haar draaiende beweging de machine om hoog. Wordt de as naar voren gebo gen, dan ontstaat een voorwaartsche beweging. De motor en de zetel van den vlieger bevinden zich onder de luchtschroef, waardoor een zeer groo te stabiliteit bereikt wordt GOEDKOOPE VLIEGMACHINES. Dat de vliegmachines niet zoo duur zullen blijven als thans, schijnt wel zeker te zijn. Men Leest in het Fran- sche sportblad „l'Auto" tenminste, dat een firma kleine monoplanes met een motor van 30 P.K. aanbood voor 1750. Alle waar zal echter ook bier naar z'n geld zijn. LUCHTVAART. De geduchtste tegenstander van Jan Olieslagers voor het behalen van den Michelin-beker en de werel lrecorJs van afstand en duur, zal ongetwijfeld Henry Farman zijn. Do bezitter van den beker in 1909 heeft op zijn tweedekker twee orrno reservoirs geplaatst, een voor 280 liter benzine en een voor 100 K G. olie. Hiermee hoopt hij 10 A 12 men,-' zonder dalen, te kunnen vliegen. De vleugels zijn niet horizontaal, zooals bij de andere Farnian-toeslel- leu. doch vormen een twcevlakkigcu hoek. Om zich tegen do koude te beschut ten, heeft hij op zijn toestel «cu hutje van aluminium geplaatst, waar cn- kel zijn hoofd zal uitsteken. Dit laat ste zal nog beschut zijn door een windscherm van mi ka. De stang voor het sturen is zoo ge plaatst, dat zij door de krikten in de goede richting zal kunnen ,'ehoudcn worden, zoodat de vlieger d.kwijls de handen vrij heeft, wat van zeer groot nut is bij zulke lange vluchten. Zooals men ziet, schijnt Henry Far man wel besloten, Tabu ten u's records te slaan. In Duitschland zijn, volgens l'Auto, 42 vliegers, die hun getuigschrift ge kregen hebben. Prins Hendrik van Pruisen was de 38ste. IN HOOGER BEROEP. De eerste secretaris der Ned. Ver. voor Luchtvaart, deelt met machti ging van het Hoofdbestuur clier ver- eeniging mede, dat door bovenge noemde vereeniging in zake het geval Wijnmalen, van do uitspraak der Fransche Commissie voor sportzaken, appèl is aangeteekend bij de Fedéra- tion Aviatïque Internationale. SCHERMVEREF.NTGÏNG „PRO PATRIA." De vereeniging „Pro Patria" heeft op de bovenzaal van het gebouw de Korenbeurs haar jaarlijkschon ouder lingen sabelkamp gehouden. Den heer J. Steffens mocht het gelukken, den kampioenstitel van „Pro Patria" te verwerven voor het Jaar 1911, te vens de verguld zilveren medaille in eigendom krijgende, die reeds door hem het vorige jaar was behaald en nu moest worden verdedigd. in dn heeren W. v. d. Eynde, di recteur H. v. Krimpen, Th. v. d. Ley- Haweveld komt een woord van lof toe voor hunne welwillende me dewerking als hoofdsecondanten in dezen wedstrijd. SCHAKEN. V. A. S. Tegen de leden van het V. A. S. te Amsterdam speelde de Bohemer Schaakmeester Duras Zaterdagavond partijen simultaan. De séance, die te 8 uu:r begon, wos eerst te twee uur afgeloopen. De uitslag was, dat de meester 22 partijen won, 6 gelijk speelde en 2 verloor. LASKERJANOWSKI. Lasker heeft de negende partij ge wonnen. Janowski heeft het opgego ven na 46 zetten. IJSSPORT. TACONIS NAAR HET BUITEN LAND. De ajnateur-hardrijder W. Taconis vertrekt behoudens onvoorziene om standigheden 6 Januari voor rekening van den Nedcrlandschen Schaatsen rijdersbond, ter training, naar Chris tiauia, om daarna aan de internatio nale wedstrijden te Hamar deel te nemen. Binnenland TWEEDE KAMER. De Haagsche correspondent der Te legraaf schrijft: Naar ik verneem ligt hot in hel voor nemen, om na het Kerstrecès door do Tweede Kamer in het openhaar aller eerst te doen behandelen de wetsont werpen tot wijziging van het succes sierecht en tot bestrijding der open bare zedeloosheid, terwijl ook zal worden voortgegaan met het ontwerp Bakkerswet, hoewel hier en daar vermoed wordt, dat vooir dit ontwerp een nieuw afdeelingsonderzoek zal noodig zijn, wanneer do beperking van den arbeidsduur er in wordt op genomen. NIEUWE H B. S. TE LEIDEN. Door B. en W. van Leiden wordt aan den Raad dier gemeente voorge steld te besluiten tot den bouw van een nieuwe H. B. S. voor jongens, op het terrein van het zoogenaamde Raamlaud, aan den Hoogen Rijndijk, welk land aan de gemeente toebe hoort. De stichtiugskoston worden ge raamd op ten hoogste 200,000. Het oude gebouw willen B. en W. bestem men uitsluitend voor schoolgebouw vau het genootschap Mathesis Scien- tiarum Genetrix. WAARSCHUWING. Aan belanghebbenden wordt a-m ze- raden alvorens zich in verbinding te stellen met Jean Fagel, zich noemen de directeur van hot Incasso-bureau „Winkeliers- en Hanrlelslvlanpen", Houttuin 25 c, te Rotterdam, inlich tingen in te winnen aan het hoofd bureau van politie, afdccling recher-1 che, Haagscheveer 23, aldaar. C,N. R. CL") INENTING TEGEN CHOLERA Het eerste geval van inenting teg<jn cholera in ons land heeft zich m Den Haag voorgedaan van een niet verlof hier vertoefd hebbende Indi sche familie, die. alvorens naar In

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 6