die in rag te keeren, zich fegett do cholera heeft laten inenten. Het ie oUied door tusscheukomsl van iiiif. dr. C. H. H. Spronck, te 1 u-echt, die het in die familie zeer ;.,t .jz'.iiNwaardig vond, dat zij tot dien i;;ti-egel overging. Hij liet cboleru- vaccin maken door zijn assistente mis freule De Negri, die zicli speciaal met vaccine-therapie bezig houat voor de ückenhuizen te Utrecht, en in pcof. Spronck'ö laboratorium werk zaam is. Toen de stof gereed was, be gaf freule De Negri zich naar Den Haag en heeft daar iu het gemeente ziekenhuis, in overleg met den arts Polak Daniels, de inspuitingen ver richt. Wij kunnen er bij mededeeleu, dal dit eerste geval vair dien aard een zeer gunstig verloop hoeft gehad. Het werd door de daarbij assisteer end e artsen met groota belangstelling ge volgd. De familie, op wie de oporauo werd verricht, roemt zeer de hulpvaardig heid van prof. Spronck en zijn assis tente. De stof werd kosteloos ver strekt en freule De Negri verlangde geen honorarium. C.N. CrL"). EEN LEGAAT. Door nu wijlen mr. D. J. van Heua- de te Utrecht is aan de Vereeniging tot oprichting en exploitatie van Volkssanatoria voor barstlijders In Nederland Sanatorium te Hellen - doom gelegateerd die eom van twintig duizend gulden, vrij van suo- c ess ie- en andere rechten. MISLUKTE POGING TOT OP LICHTING. Een jongen, die vertelde door een man gestuurd te zijn, die hem oen kwartje voor zijn boodschap beloof de, bood ten kantore van de Incasso- bank te Rotterdam, een wissel groot ruim f 300, aan. De wissel stond ten name van een persoon, waarmede de Incossobank vroeger zaken deed en was geëndosseerd op een kantoor daar ter stede. Aan dit kantoor werden inlichtin gen gevraagd, doch daar wist men van den wissel niets af. Men begreep met een poging tot oplichting te doen. to hebben, stelde een onderzoek in naar dea man, die door den jongen werd beschreven, maar deze was niet te vinden. Later is op aanwijzing van den jongen een man aangehouden, maar .weer vrijgelaten, toen vast stond, dat hij niet do gezochte was. De op den wissel voorkomende hand toeken Lagen zijn valsch EEN NIEUWE BAKKERSPA- TROONSVEREENIGiNG. Naar aanleiding van de door don Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel in de Memorie van Ant woord op het ontwerp-Bakkerswet opgewekte voorstelling, als zouden het klein- en middenbedrijf den Mi nister in zijn streven naar afschaffing van nachtarbeid in do bakkerijen steunen, hebben eenige patroons uit het middenbedrijf liet initiatief geno men tot, de oprichting van een „Ver eeniging voor broodbakkerspatroons uit "de luxe-, gemengde- en midden bedrijven". In een circulaire, waarin de bak kerspatroons tot aansluiting aan do- ze Vereeniging worden opgewekt, wordt gewezen op het feit, dat de mee ning, dat alleen het grootbedrijf is tegen de wet op de afschaffing van den arbeid, berust op een dwaling, een dwaling, die echter 1> grijpelijk is, daar nicu hei Bakkerscomité mee bi al aanzag als ver tege 11 w o o rdi- gendo uitsluitend het grootbedrijf. liet bestuur der vereeniging stolt zich voor bij nader d.oor de aigemee- ne vergadering vast te stellen adres zich tc wonden tot de Tweede Kamer dei b tuten-Generaal. Voorzitter der vereeniging is de heer 11. Franken Jr. en secretaris do heer G. H. J apikse, bcj^or u» Haarlem Woonachtig. DE AMSTERDAMSCHE SPEEL HOLEN. Do „gok-industrie" bloeit weer in de hoodstad, zoo schrijft 1 Hbld.: Na een vrij langdurige periode van apathie schijnt do lust or weer bij de spelers en bij de exploitanten van speelholen in te komen. En met den 'ust ook de brutaliteit. Hier on daar in verschuilende stadsgedeelten zijn ien Iaatsten tijd speelholen gevestigd en met een sans-gène of het kruide- mersneringen geldt. Het vlolbrugspetl of jeu de poule, oen hartstochtelijk en verderfelijk zoogenaamd behendigheidsspel, wordt op verschillende plaatsen, die we niet nader zullen aanduiden, druk beoe fend. En bijua overal is het de jeune»- se dorée, die tol laat na middernacht over het groene laken hangt. Er be staat op dit terrein een complete or ganisatie, om voor regelmatige en „koopkrachtige" klandisle ie zorgen. Een troep leegloopers is in haar dienst en een aanzienlijk aantal vrou wen van bedenkelijke reputatie zorgt mede, dat de adressen bekend wor den.. En heel deze bende schuimt om de slachtoffers heen om den spel- hartstocht te prikkelen en te zorgen, dat het faites votre jeu door de schor re croupiers niet tevergeefs wordt uit geschreeuwd. In een van deze speelholen heeft men het zoo ver weten te brengen, dat inzetten onder de tien gulden „shoc king" worden genoemd! Voor de hand langers der croupiers beteekenen zul ke ze'.ten niets. Zij zijn in do combi natie, lijden natuurlijk persoonlijk geen verliezen, doelen slechts in de winsten. Zij beijveren zich derhalve steeds do eersten te zijn die hun geld opwerpen, om zoodoende andere be zoekers tot spelen te aninieeren. Wat maar al te goed schijnt te gelukken, nu er eenmaal zooveel onnoozelen en argloozen rondloopen, die bet geld uit hun zak laten kloppen. Enkele dagen geleden Hef een j'ong- mensch nog ruim f 1000 in zoo'n in richting achter. WIJ hebben vroeger reeds bij herhaling op het gevaar van doze speelholen gewezen, vooral wanneer onder de macht van den speelduivel met geld van anderen ge speeld wordt De leider van de „Club arüstique et litteraire", is dezelfde meneer, die het speelhol in de Vondelstraat geëx ploiteerd heeft. Men herinnert zich, dat na sluiting van de veelbesproken „Club International de Bienfaisance" in het andere gedeelte van het dub bele perceel een speelhuis werd op gericht in de hoop wat oude klantjes van Herr Politzer te vangen. Het standje, dat zich weldra in zeer bij zondere belangstelling van de zijde der politie verheugen mocht, verliep vrij spoedig. En nu waagt de presi dent. een slanke, rijzige heer met grijze bakkebaardjes een man met antecedenten op het gebied van ..so ciëteiten" opnieuw een kansje in het oude centrum der stad. De exploitanten van deze affaire, zoo min als die van de „Hollandsch- Belgische Redsclub" ontkenen dat er gespeeld wordt. De roulette draait in de mondain aangekleede salons rus tig in liet rond. Hazard, maar in een z.g. niet voor het puhiiek toegankelijk huis. Want in de gang staat een por tier die de deur moet openen, en de bezoekers monstert. En dan moet men „lid" zijn, en het kost naar men be grijpen kan verschrikkelijk veel moei te om zoo'n lidmaatschap te verwer- venl Het lijkt ons niet ondienstig ar de aandacht op te vestigen dat deze speelholen huizen van hazard eigenlijk onder politiebescherming staan. Want het hier gevolgde sys teem van politie-posten voor deze so ciëteiten, zonden' eemg optreden to gen inrichtingen of bezoekers leidt er toe, dat de lautsleu zich veilig, al- tlians beveiligd gevoelen en met groo- ter vrijmoedigheid er bezoeken afleg gen. Aldus hoort men er tegenwoordig over spreken en dit mag zeker als be denkelijk'resultaat van het politie optreden wel worden gesignaleerd. DE NIEUWE BEURS VOOR DEN DIAMANTHANDEL TE AMSTER DAM. Onze Amst. corr. schrijft: Zooals men weet werd onlangs door de Vereeniging „Beurs voor den Dia manthandel" met hot oog op hare tegenwoordige gebrekkige vestiging in het gebouw „Casino" op het Wa- terlooplein, besloten een geheel nieuw beursgebouw te stichten. De plannen daartoe werden ontwor pen door den architect den heer G. van Arkel, de nieuwe beurs komt op liet Weesperplein op den ltoek der Achtergracht, Reeds is een aanvang gemaakt met de voorbereidende werk zaamheden, welke nu zoover gevor derd zijn, dat. 12 December a s. de eerste steenlegging zal plaats hebben, wat geschieden zal door burgemees ter Roell. De hoofdgevel van het nieuwe ge bouw komt aan de zijde van het Weesperplein en de hoofdingang aan den kant der Sarphatistraat. De bovenbouw zal bestaan uit gele steen, de onderbouw wordt opgei rok ken uit roode steen, op het gebouw zal een toren worden aangebracht, waarin een klok wordt geplaatst en welke toren door koper wordt afge dekt. Do gevel aan de Achtergracht zal eveneens met eenige toreuvormige versieringen komen te prijken; ook aan deze zijde komt een ingang, welke tevens toegang zal geven tot de ln- cassobank. Hel geheelo gebouw krijgt zes ver diepingen, waaronder een entresol. Op de verdieping gelijkvloers komt o.a. een café-restaurant met ruimte voor het publiek en in aansluiting hiermede de kantoren der Incasso- bank. De safe deposit, die op deze verdie ping komen zal. heeft, ruimte voor 3000 loketten en meet 7 bij 12 Meter; de muren zijn 90 cM. dik. Een dub bele gang loopt om de safe inrichting voorzien van prismaspiegels, terwijl do hekken der safe op eene eiectri- sche wijze verbonden kunnen worden met het hoofdbureau van politie, zoo dat eventueele langvingers hunne te genwoordigheid, ai zij het ook onge wild, du-ect melden. Voorts komen op de eerste verdie ping puructiiiern kantonen, dienst vertrekken eu zeirn eon k&pper&salon. Op de rez-de-chaussêo komt de groots beurs zaai waarvan de af me ungen 17 bij 55 meters zuilen bedra gen; verder komen hier een lokaal voor vei verschingen, wachtkamers en o&pe telefoonbureau. De hal met de trap welke zal loopen van de terdieping gelijkvloers naar de rez-de-cnaussëe wordt in maimer uit gevoerd. De zaal voor de arbitrage-commis sie, de kamers voor het bestuur en de administratie en wachtkamers ko men op de entresol, terwijl op de eerste tweede en derde verdiepingen verschillende kantoren en wachtka mers zullen ingericht worden. Bo vendien komt op de eerste verdieping de vergaderzaal welke 7 bij 19 Meier groot worden zaL Een 15-tal alkookkamers komen op de diverse verdiepingen, terwijl de vloeren geheel naadloos zuilen wor den. In het gebouw komen bovendien twee electrische Liften. Met 1 Mei 1911 moet het gebouw in hoofdzaak gereed zijn, zoodat het 1 Augustus d.a.v. in gebruik kan wor den genomen. Hot geheel belooft oen fraai en goed-ingeiicht gebouw te worden. FUSIE DER TRANSPORTARBEI- DERSVEREENIG1NGEN IN NEDERLAND? Men leest in „De Havenwerker". Ingevolge hot Congres van de In ternationale Transport-Federatie te Kopenhagen heeft de Centrale Raad van de I. T. F. pogingen in het werk gesteld, om de eenheid in de Holland- sche Iransporfarbelftersbew r ing i bevorderen. Onder leiding van de;: Central en Raad heeft nu een vergadering plaats gehad, waarop ook eemg«- gedele geerden van den Ned. Scheeps en bootwerkersbond en den Alg. Ned. Bond van Arbeiders in hel havenbe drijf aanwezig waren. De pogingen zullen worden voortgezet, eu ui; voorluopig gevolg dezer conferentie zuilen de verschillende organisaties, op verzoek, zich gedurende don duur der onderhandelingen, onthouden van aanvallen op elkaar. NIEUWE SPOORWEG TARIEVEN. Omtrent de bepalingen in de nieu we roizigerstarieven, verneemt de Tel. nog het volgende: Voor de in 1910 afgegeven abonne mentskaarten blijven de bepalingen van het oude tarief van toepassing, zoodat de verlenging van den geldig heidsduur van deze kaarten kan plaats vinden op de voorwaarde en tegen de prijzen van dit tarief en de bagage van houders van deze kaarten kan worden bevracht tegen de in dit tarief opgenomen ijlgoedvxachtprij- zen. Elke houder van eene in 1910 af gegeven abonnementskaart heeft hel recht zijne kaart in te wisselen tegen eene nieuwe algemeene abonnements kaart of eene nieuwe groepenkaart. Daarbij wordt de geldswaarde van de torug te geven kaart in mindering gebracht van den prijs van de ver langde abonnementskaart. Deze gelds waarde is de prijs, betaald voor de kaart, verminderd met den prijs, welke voor een soortgelijke kaart over de verstreken maanden verschul digd zou zijn geweest. Ten behoeve van onderwijzers, die land- of tuinbouwcureussen bezoeken, wordt geen vrachtvermindering meor verleend; de hun ingevolge het tegen woordig speciale tarief verstrekte kaarten zijn na 31 December niet meer geldig. De vacantiekaarten voor werklieden mogen uiterlijk 26 December 1910 door den werkgever worden uigege ven, zoocLat de kaart voor de heenreis niet na 28 en voor de terugreis niet na 31 December mag afgestempeld worden. Zij zijn dus niet meer geldig op 1 Jan. 1911 of Later., GEMEENTERAADSVERKLEZIN - GEN IN DISTRICT AMSTER DAM IL Uit het onlangs vermeld tweetal is thans, naar „Het Volk" meedeelt, tot candidaat voor de gemeenteraadsver kiezingen in district II gekozen de heer J. v. d. Tempel. ONGELUKKEN. Te N. Weerdinge is de 30-jarige schipper W. van Klinken Jr. te water geraakt en verdronken. De ongelukki- had bij zijn zieken vader gewaakt, j laat een vrouw met drie kinderen achter. Zaterdagmiddag viel de telefoonwer ker W. Indermauer, te Rotterdam, van een 12 meter hoog dak van de si garenfabriek der firma Egelie en kwam terecht op de binnenplaats van het gebouw Diligentia. Hij was on- middelijk dood. BRANDEN. Zaterdagnacht is de boerenbehui- zing van den heer B. Gankema te Mus sel een prooi der vlammen geworden. Verzekering dekt de schade. Te Gameren is het huis van den tim merman Looyen afgebrand een groot aantal konijnen kwam in de vlammen om. Verzekering dekt de schade. Zaterdagavond is te Amsterdam brand ontstaan in een opslagplaats van behangselpapier der firma C. B. Schneider, Prinsengracht 733. De tweede zolder bij deze firma in ge bruik brandde nagenoeg geheel uit Ook op het daaronder gelegen kan toor der firma Gebrs. Schmüll, in verfwaren, werd schade aangericht De oorzaak is onbekend. OPLEIDING HOOFDONDERWIJ ZERES). Het Hoofdbestuur van het Neder 1. Onderwijzers-Genootschap heeft het volgende adres aan den Minister van Bnmenlandsche Zaken gezonden: verzoekt het daarheen te willen lei den, dat in velschillende centra van het land opgericht worden Rtjkscur- sussen Lol opleiding voor de acte van hoofdonderwijzeres), en dat aan de deelnemers dier cursussen, die daar voor naar de meening van Zijne Ex cellentie in aanmerking behooren te komen, vergoeding van reiskosten ge schonken worde VERBODEN. Dezer dagen is, naar men aan de N. Ct. meldt, een openbare vergade ring, welke te Veghel (N.-Br..; zou plaats hebben en waarin de presiden te van den Nederlandschen Bond van Vrouwenkiesrecht, mevrouw Van leghenBoissevain, over vrouwen kiesrecht zou spreken, door den bur gemeester verboden, EEN R. K. HOOGERE BURGER SCHOOL. Te Ginniken hij Breda zal door de paters Jezuiten een bijzondere R.-K. Hoogere Burgerschool worden opge richt; een huis Is reeds voor dit doei aangekocht ONTSPORING. Van den trein, die Zaterdagmorgen te 10 u, 12 van Winschoten vertrok, ontspoorden te Nieuweschans de ma chine en drie rijtuigen, waarvan een werd verbrijzeld. Den remmer Snoek moest men uit een rijtuig hakken; hij brak eau been. Verschillende andere personen kregen onbelangrijke ver won dingen. W. A. BARON VAN DER FELTZ. Te Assen overleed op 86-Jarlgen leeftijd mr. W. A. baron van der Feltz. oud-burgemeester yan Assen. De ovr ><lr was oml-lid der Tweede Kuuics, oud Jul dor Prov. Staten en ritittel in de orde van den Kederl. Leeuw In de Kamer behoorde de overlede ne destijds tot de conservatief-Iibera- len van de richting mr. J. Heemskerk Azn. Typeerend voor zijn opvattingen was zijn daad in 1889, tijdens een werkstaking te Enschedé. De heer Do- mela Nieuwenhuis, destijds afgevaar digd© voor Scli' terlnnd, berichtte in de „Steunpenning" van „Recht voor Allen" 100 van mijn tractemenl als Kamerlid. Werkstakers, houdt goeden moed, F. D. N." De heer Van der Feltz ©af daarop onmiddellijk ƒ100 voor de niet-werkstakers. Overigens is baron Van der Feltz in de politiek weinig op den voorgrond getreden en was hij meer een voor man in de Drcntsche provinciale poli tiek, zoo schrijft de Tel. NIEUWJAARSDAG EN DE CAFé'S. Uit Papendiecln wordt gemeld, dat de Christelijke Weikliedan-Ver- eeniging „Draugt elkanders lasten", voornemens is een adres aan den Raad der gemeente te richten, waar in zij beleefd zal verzoeken 1 Jaauari as., die juist op Zondag valt, de her bergen op dien nieuwjaarsdag te doen sluiten. Genoemd adres zal gesteund wor den door de Ned. Herv. .emeeuto, Christelijke Schoolvereeniging, Chris telijke Jongelingsvereaniging, Anti- revolutiounuire Kiesvereemging, Zon dagschool Vereeniging en do Meisjes- vereeniging „Lydia". ARBEIDSCONFLICT. Te Vriescheloo hebben 80 grond werkers van de aannemers Kemper en Smit het werk gestaakt. Hun eisch is hooger loon. REDE VAN MINISTER KOLKMAN. „De Tijd" schrijft Ze is zelfs „De Nieuwe Courant" meegevallen Eu geen wonder, want wie zich de moeite gunt, die rede in de „Handelingen" a tête reposée te lezen, koint niet alleen onder de be koring van de vlotte welsprekend heid en slagvaardige geestigheid van dezen bewindsman, welke de dooie cijfers leven inblazen hij komt bo vendien tot de overtuiging, dat de felle aanvallen, op zijn beleid gericht, slagen in de lucht zijn geweest- De overheerschende indruk, waaraan bij onbevangen oordeel niet te ontkomen valt, is deze Minister Kolkman's fi nancieels politiek is ten deole uil on kunde, ten deele uit partij zucht, gro velijk miskend en belasterd de af weer is schitterend, de aanvallen worden over de geheelo liuie even krachtig als lustig afgeslagen. COMMISSIE VAN ADVIES VOOR MIDDENSTANDSBELANGEN. Het bestuur der Algemoone Winke liers-Vereeniging te Amsterdam heeft een vergadering uitgeschreven van afgevaardigden van daan* ter stede ge vestigde bij den Middenstandsbond aangesloten vereonigingen, ten einde alsdan te geraken tot oprichting van een Commissie van Advies voor Mid dens tandsbel an gen. Stadsnieuws CRESCENDO. Bovenvermelde eerst onlangs opge richte muziekvereenigin g van H. IJ. S. M.-personeel gaf Zaterdagavond in de concertzaal van de sociëteit „Ver eeniging" hiaar eerste uitvoering. Het bleek al spoedig, dat onder leiding van den goeden directeur, den heer W. J. van Tienen, flink gestudeerd is. De nummers zaten er goed in, en al klonk alles nu hog niet zoo, als wel wenschelijk geweest was, toch was het gepresteerde het aanhooren overwaard. Mei een pittige Maxsch-MiLitaar ,Op Kannel" van den directeur werd ge opend, en toen bleek aJ lioe goed de samenklank verzorgd was. Aan de Ouverture „La Parure", kleefden wel eenige vlekjes, maar over 't gehoel werd ook ook die toch zeer goed ten gehooro gebracht. De hoeren C. M. Struyf en W. J. van Tienen gaven een goed duo van J. Christophe op pis ton en bariton te hooren. Maar genoeg voorbeelden, om te doen zien, dat, als de jonge vereeni ging op den ingeslagen weg voort gaat, zij het tot healwat brengen kan. Het mannenkwartet „Zang en Vriendschap verleende zijn welwillen de medewerking en zong o.m. ,,IIet Lied" van J. Willeme en „Wiegen lied" van Joh. Brahma Het kwam ons voor, dat de bassen met zeer goed gedisponeerd waren, althans de lage noten werden niet zeer zuiver en ook niet zeer beschaafd gezongen. Maar over het algemeen waren de toejui chingen van het talrijke publiek toch welverdiend. De k irakter-komiek A. M. Vrugt bracht de aanwezigen met zijn voor drachten herhaaldelijk aan t lachen. Gevonden voorwerpeD. Terug te bekomen bij i J. Peters, God. Oude Gracht 12, een rijwiellantaarn. A. J. Willink, Harmonjansweg 10, een metalen ring met steen. M. Dordmundt, Zomerstraat 23, een witharig hondje. A. Philippo, Witte Heerensteeg no. 27 A, een vrouwenzak met Inhoud. Het bureau van politie, een stoffen dameslaarsje. Het bureau van politie, een gouden oorbelletje. Het bureau van politie, een ring met twee sleutels. Het bureau van politio, «en zakje met materiaaL J. Metselaar, President Steijnstraat 16, een wollen handschoen. J. van Elton, Breestraat 34, boven, een zakmesje. B. Meijs, Pietorstraat 13, can petro ls umlan toorn. P. van der Ham, Oranjestraat 149, een tafelpoot J. Klabou, Boorensteeg 11, een kin derschoentje. P. de Vries, Cronjésiraat 33, oen vrouwenzak met inhoud. N. van Schie, Kennen cr-o.raat 3-">. een blikken trommel mot klossen ga ren, enz. I) Go verte, G rebbe rstraat 49, een portetnonnuie met inhoud. Rubriek voor Vragen Goabomioertten lubben bet voorrecht, vragen op verschillend gebied, nils toot beant .vovrding vatbaar, li: te ztr.dcu bij de Redact ii? vau Haarlem's Dagblad, Groota Uoui-uuat 63. Alle nntwoordan worden geheel kosteloos gegeven eu zoo spoedig mogelijk. Atui vragen, die niet volledig naam en woonplaats van den inzender vermelden wordt geen aar-dicht -kchenken. VRAAG, ik ben iu het bezit van een Itond, dte ongeveer l/ï jaar oud xs. Hij heeft de hondenziekte gehad, en daar uit overgehouden een voortdurende beweging van de onderkaak. Wat zou daaraan te doen zijn? ANTWOORD: \N e zouden u raden inlichting te vragen aan den heer Bicker Ca&rten te Baaru, die u wel helpen zal. Sluit een postzegel yoot untwoord in. VRAAG: Ik heb een kip, Orpington, groot soort, vier maanden oud. Nu doet zich het verschijnsel voor, dat het beest, hoewel gezond, niet op de poolen kan staan. Wat kon hiervan de reden zijn? ANTWOORD: Dit ongemak kan ver schillende oorzaken hebben. Het is niet goed ze veel op natten grond te laten loopen, maar even vorkeand is het, ze veel op een houten vioeir te laten rondstappen. Maar bet kan ook zwakte zijn. Geef door bet ochtend- voer e>en lepel beendermeel eu pen seel de pooten met Jodium tinctuur. Zoodra de pooten gaan vervellen moet u met ponseelen eindigen. VRAAG: Ik beb een kanarie, die eenige weken geleden een roeden uit was onder don staart kreeg. De puist is geheel kaal. Wat moed ik daaraan doen? ANTWOORD: Uw vraag is niet zeer duidelijk. Zit de roode puist aan het fundament, dan is liet een gevolg van hardlijvigheid. Geef een stukje brood met melk, en een mengsel van h&verdegort, slazaad eu lijnzaad. Be vochtig den uitwas met slaolie en druk hem dan voorzichtig in. VRAAG. Kunt u mij ook zeggen, tot wien ik mij wenden moet om den cursus „Eerste hulp bij ongelukken' bij te wonen, die hier te Haarlem gehouden wordt? ANTWOORD. Wend u tot Dr. N. J. M. Faqee Schaeffer, Plein 10, alhier. VRAAG. Is de concessie-aanvrage van de H. IJ. S. M. reeds in den Ge meenteraad geweest en wat is daar van de uitslag? Wanneer zal men met hot aanleggen der lijnen begin nen? ANTWOORD. De Gemeenteraad ehefL de concessie reeds verleend. In 't begin van 't volgende Jaar wordt met den aanleg begonnen. VRAAG. Waar moet ik mij ver voegen om zoo mogelijk kosteloos op geleid te worden tot R.-K. verpleeg ster? ANTWOORD. Vervoeg u bij Dr. Van den Berg, Spaorne fdhier, die u wel alle verdere inlichtingen verschaffen zaL VRAAG. Kunt u mij ook zeggen op welke manier en waar men toe gangskaarten kan bekomen voor de lezingen, welke gehouden worden door de vereeniging „Weten en Wer ken"? ANTWOORD. Inlichtingen luer- omtrent kunt u krijgen bii den secre taris der vereeniging, den heer J. W. Veldheer, Schotersingel 93. CORRESPONDENTIE. Men vraagt ons inlichtingen over data enz., waarop een huzaar en zijn meisje samen verdronken zijn eu een Letdsche gifmengster haar misdrij ven beging, maar het ontbreekt ons aan de gelegenheid dergelijke vragen te beantwoorden. Uit de Omstreken HEEMSTEDE. Door de gemeente is uitgekeerd aan hat bestuur der afdeèling Heemstede van de algemeens vereeniging voor bloembollencultuur een bedrag van f 317.87 1/2, zijnde de helft van het nadeeLig saldo der rekening van de tentoonstellingscommissie dier afdee- ling. DRANKWET. Door B. en W. is aan J. M. van Straten verlof verleend voor den ver koop van uitsluitend alcoholvrijen drank in het perceel aan de Molen- werf na 32. HAARLEMMERMEER. 't Hbld. schrijft Sedert geruimen tijd werden er tel kens tusschon de naden der groote brug te Hoofddorp rijen kopspijkertjes gestoken, met de scherpe punt om hoog. Dat menig flets-, stoomkar- en autoband er niet tegen bestand bleek te zijn, spreekt haast vanzelf. De poli tie kent eindelijk de daders. Het zijn eenige kwajongens. Titans worden weer veel banden on bruikbaar gemaakt door de vele spij kers, welke op de wegen in en bij Hoofddorp liggen. De spijkers hebben platte, vlerkante koppen van ruim 1 vierk. c.M. grootte en liggen met de lange punten omhoog in of nabij de wagensporen. Blijkbaar zijn ze eerst door de modder gehaald, met het doel ze niet In het o£g te doen valen. Hoogstwaarschijnlijk hebben we ook hier met ksvajongenswerk te doen. Aan wraakneming of winstbejag kan niet worden gedacht. VELSEN. In de vergadering van de Kamer ran Koophandel werd mededeeling gedaan, dat een belangrijk aantal homers adhaesie schenken aan het adres dezer Kamer om bij de directie der posterijen aan te dringen, dat voor „verreken-pakketien" een ge lijk tarief zal worden ingesteld als bij de spoorwegmaatschappij gebrui kelijk. Voorts besloot de Kamer zich met een adres tot H. M. de Koningin te wenden, houdende verzoek tot wij ziging van een Koninklijk Besluit van 1905, waardoor de mogelijkheid geopend wordt, dat aan de postkan toren ook plakzegels boven de waar- do van 5 cents verkrijgbaar gesteld worden. Verder ten spoedigste zich tot de Regeering te wenden .dat voor komen zal worden, dat met de aan hangige plannen der Hollandsche Spoor en uitbreiding der Rijksvisch- hal te Umuiden het verkeer en daar door de handel zal geschaad worden. Na een nogal warme discussie be sloot de Kamer adhaesie te betuigen aan het verzoek van den heer R. de Boer, lid van den Gemeenteraad, die zich tot Gedeputeerde Staten heeft ge wend om niet goed te keuren de ver ordening op de keuring van levens middelen, zooals deze de vorige maand door den Gemeenteraad is vastgesteld. Het wetsontwerp op de Naamlooze Vennootschappen werd in handen eener commissie gesteld, hoewel in de Kamer stemmen opgingen instem ming te betuigen aan het advies der Rotterdamsche Kamer ter dezer zake. Gemengd Nieuws EEN WERELDVLEESCHTRUST. Door de Amerikaansche vleesch- tru8t worden pogingen in het werk gesteld, om een wereldvleeschtrust te stichten. Die pogingen zijn reeds ten deele geslaagd. De „Daily Mail" al thans weet mede te deeleu, dat de Beef Trust van Chicago nu ook twee van de grootste slachterijen in Argen tinië in haar macht heeft gekregen, terwijl nu getracht wordt de contróle to krijgen over de groote slachterijen in Australië en Nieuw-Zeeland. Het handelsdepartement in Washington voorspelt een spoedige verhooging der vleeschprijzen over de geheele we reld, ten gevolge van het, optreden van de vleeschtrust. EEN GELUKSVOGEL. Volgens de New-York Herald be draagt de nalatenschap van den heer Cudahy, den vleeschkoning, van wiens overlijden we dezer dagen melding maakten, 20 millloen dollars. Een mooi bedrag voor iemand, die met niets begonnen is. DE JALOERSCHE APOTHEKER. Men zal zich de geschiedenis herin neren van den Parijschen apotheken? Parat, die uit pure jaloerschheid zijn vrouw allerlei onmenschelijk© marte lingen deed ondergaan. De rechtbank heeft thans de echtscheiding uitge sproken en de kinderen toegewezen aan de moeder. De apotheker aai zijn vrouw een maandeltjksche toelage moeten uit- keeren van 100 fr., voor de opvoeding der kinderen moet hij 200 frs. per maand beschikbaar stellen. EEN EIGENAARDIG VERZOEK. Driehonderd Hongaarsche werklie den te Boedapest, uit hun huis gezet krachtens een woningwet, moesten don nacht in de open lucht doorbren gen, in een veld bij de stad. Zij heb ben toen aan Asquith geseind, zeg gende dat de Engelse he regeering wel een oorlogsschip had gezonden om den koning van Portugal te helpen, toen die van huis en haard was go- dreven. Zij verzochten haar nu, een schip naar Fiume te zenden om 300 dakiooze Hongaren af te halen. Zij willen gaarne Britsche burgers wor den. DE DURAND-ZAAK IN FRANK RIJK. De C. G. T. zet de agitatie voort naar aanleiding van de veroordee ling van de belagers van den mees terknecht Dongé te Hftvre. Het be stuur heeft besloten een oproep open baar te maken, gericht tot de arbei dersklasse. waarin in heftige bewoor dingen de kameraden worden opge wekt rich aaneen te sluiten, om te be letten dat Durand onthoofd wordt en te zorgen, dat hij in vrijheid wordt gesteld. De afdeeling van den Bond der Syndicaten te Havre heeft in een buitengewone vergadering een motie aangenomen, waarin tot algerr.eena staking, op nader aan te geven da tum, besloten wordt, indien binnen twee maanden geen revisie heeft plaats gehad van het vonnis. DB ACHTURIGE WERKDAG. De afgevaardigden, leden der Fran- eche Kamer-commissie voor den ar beid, hebben den wensch te kennen gegeven, dat onderhandelingen wor den aangeknoopt met de btnieniand- sciie regeeringen om te komen tot een internationale overeenkomst be treffende de invoering van den aclit- urigen werkdag. EEN SPOORWEGSTAKING IN ITALIé? Volgens de laatste berichten uit Rome schijnt de kans op een spoor wegstaking weder grooter te worden. De „ferrovteri" hebben zich niet voldaan verklaard met de regeerings- vooretellen tot lotsverbetering (minu ter Sacchi heeft, zooals men weet, een crediet daartoe aangevraagd van 20 millioen lires). In geheel Italië en Sicilië worden protestmeetings voor bereid. De beambten eisehen loons- verhooging, welke het budget met minstens 50 millioen lires zou ver ft oogen.

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 7