KWARTJES ADVERTENTIEN VRAAC-EN-AANBODS ADVERTENTIEN: 1-6 REGELS 25 CENTS 3 PLAATSINGEN f 0.30 BIJ VOORUITBETALING EINZWAMEKOU Scoff's Emulsion Minister Sacchi heeft verklaard niet hooger dan het door hem voor gestelde bedrag te kunnen gaan. BRUTALE BEROOVING. Op oen middag ia een kassiersloo- per te Londen in de nabijheid van Pi- cadillv In 8t. James Paf toon hij even stilstond en zich bukte om een schoen vast te maken, door senige mannen van achteren ovetrval- vallen. Zij w erpen een doak met chlo roform over ziyx ge-vu*. bedwelmden hem en beroofd* i ha® var zijn tasch met geld. En d&i middsa op den dog, In hot hartje van Londen. ORKAAN. Langzamei-Vand worden er bijzon derheden bekend over dan geweldi gen viaan. d.»e vtjf dagen lang op de Kaspische Zee gewoed heeft en aan meer dac. 300 mon»wd»en T leven kostte. Toen de sto»m opstak lagen bij de VV gadelta. behalve verscheiden groo te stoomschepen, 15 volgeladen groo- te booten, met een bemanning van te zamen 150 koppen, op de reede. Bo vendian bevonden zich op een der bo-Hen 200 Perzische lastdragers. Van de7« booten zijn er 10 in den storm ve'gnan. Alle andere stoomschepen en booten heschan de noodvlag. De giv—ie stoomschepen difrfden het an ker niet te lichten om de in nood verkeerende booten te hulp te komen. Wat de ntoesland nog zocveel erger maak-ie, was, dat het fel vroor. Ver schelden ongelukkigen, die met hun booten de open zee opdreven, zijn dan ook van koude omgekomen. DE ZIGEUNERKONINGIN. Dezer dagen stierf de Amerikaan- sche Zigeunerkoningin Jessy Key Ha- dorsham. Deze jeugdige „koningin" die door Jiaar stam hoogeliik werd vereerd, heeft een zeer romantisch le ven achter zich, dat jarenlang stof gaf voor de gesprekken in de Ameri ka ar.se he groote wereld. Jessie Key Hadersham was een schoonheid Baltimore, waar zij als dochter een gezien millionnair een belangrij ke rol in de uitgaande wereld speel de. Maar het leven van uitgaan pret maken bevredigde Jessie niet en op zekeren dag verliet zij het vader lijk huis, om zich aan te sluiten bij een rondreizend en Zigeunertroep, met welks „koning", Georg Michael, zij in het huwelijk trad. Zoo trok ze als koningin door het land, reisde met haren stam van West naar Oost, met vreugde de vermoeienis vi nomadenleven dragende in haar be geerte naar onbeperkte vrijheid. Miss Jessie Hadershom bleef den eersten tijd na de vlucht uit het huis van ha ren vader trots alle nasporingon on vindbaar. Eerst na verloop van vier Jaren liet zij weer iets van zich hoo ren en deelde zij mede. welk leven zij leidde, tot grooien schrik van elegante wereld. Reeds als leerlinge 'op een voorname New-Yorkeche kost school wo ar zij opgevoed werd den dood barer moeder, had zij be trekkingen aangeknoopt met Zigeu ners, wier romantische verhalen hei bnJcvischje het hoofd op hol brachten. Toen zij in het vaderhuis was terug gekeerd, hield zij 'de betrekkingen aan, en eenmaal reeds was zij voor enkele dagen spoorloos verdwenen, omdat ze zich bij een Zigeunerbroep als gast had aangesloten. Ten slotte werd de drang naar vrijheid haar groot. Zij verliet haar huis en n dienst als kinderjuffrouw bij een Amerikaansche familie, die naar Eu ropa vertrok. Op de terugreis maakte ze op de boot kennis met een Indiër, die haar inwijdde in de geheimen van waarzeggerij en occultisme. Een paar jaar later verdween ze voor goed. Zooals gezegd, alle nasporingen ble ken vruchteloos, en men waande haar dood, toen op zekeren dag door haar vader een brief werd ontvangen, waarin ze mededeeling deed van haar huwelijk met den Zigeunerhoofdman Georg Michael. Van toen af hield zij haren vader nauwkeurig van haar tochten op de hoogte. Een paar jaar geleden troffen eenige dames uit Bal timore bij een bezoek aan een Zigeu nerkamp te St. Louis haar vroegere stadgenoote in de roode, met zwart- gele linten versierde, koningstent, waar ze als koningin troonde. Zij vertelde toen van haar heerlijk en ge lukkig leven, dat haar nimmer het vaderlijk tehuis en den vaderlijken rijkdom had doen missen, al betreur de zo ook nu en dan, dat ze vader en verwanten had moeten verlaten. Pogingen om haar over te halen, het nomadenleven vaarwel te zeggen, mislukten steeds. Thans is zij gestor ven. DE HONGERSNOOD IN CHINA. Een nader telegram over den hon gersnood in het noordelijk gedeelte van An-hoei stelt het aantal personen die daarvan te lijden hebben, op 3.000.000. Het gebied, •.'.aar de voed- eelschaarscbtc zich doei gevoelen, is grooter dan in de dagen van ten hon gersnood van 1907; maar vooralsnog te de ellende minder acuut dan toen. EEN JONGE AVONTURIERSTER. Op het station van Edington En geland, werd een heel teer jongentje van een jaar of 15 gearresteerd, ter wijl liet ventje doende was, zich zon der plaatsbewijs in een op vertrekken etaanden trein binnen te smokkelen. Toen men de zakken van het kerel tje doorzocht, vond men eenig klein geld in een damesbeursje, een kinder- pist ooitje, een sigarettenkoker ea een pijp met tabakszak. Daar het ver moeden bestond, dat de kleine zijne ouders ontvlucht was, werd nij naar het politiebureau gebracht. En daar bleek, tot verbazing van dc omstan ders, dat het „ventje" een meisje was van een jaar of 14, dut Dorothea Morgan heette, en haar te Birming ham wonende moeder was ontloopen. Dorotheaatje is naar een verbeter huis gebrachl. ALPENONGELUKKEN, Volgens een authentieke statistiek hebben van 31 October 1909 tot 1 No vember 1910 in de Zwiteereche en Italiaansche Alpen in het geheel 90 personen het leven verloren. Hierbij moeten dan nog worden opgeteld 80 gevallen van venvondingen, waaron der 4 met doodelijken afloop, De oorzaken der ongelukken zijn meestal het bestijgen van hooge top pen zonder gids. verrassing door la wines en steenvid, breken der ton nen, plotseling optreden van nevel en verhooging der werfcng van het hart op bijzonnee- moeilijke en ge vaarlijke plaatsen. Opmerkelijk is bij deze ongevallen-statistiek, dat dit maal de Engelse hen er niet meer de eerste plaats op innemen. Het groot e te aantal slachtoffer» bevond zich ditmaal onder de Zwitsers. Daa vol gen de Duitschers, Engelschen, Oos tenrijkers en Italianen. Kerk en School NED. HERVORMDE KERK. Aangenomen het beroep te Rit them toez., de heer P. L. KiehJ, cand. te Utrecht. ACADEMISCHE EXAMENS. Amsterdam. Bevorderd tot arts, de heeren S. M. Kropveld, geb. te Nijme gen; E. P. Snijders, geb. te Amster dam, C. J. Houwert, geb. te Medem- blik; geslaagd voor het le gedeelte arts-examen, de heeren: A. van Ree, geb. te Amsterdam; P. H. Kramer, geb. te Winterswijk en mej. A. J. Scholte, geb. te Amsterdam. Leiden. Bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap op Stellingen de heer G. Dijckmeester, geboren te De venter; de heer A. J. M. H. Borret, geboren te 's-Gravenhage. Leiden. Geslaagd voor het arts-exa men eerste deel de heer G. A. Th. Dasbach; bevorderd tot arte de heer J. H. Wieringa. Leiden. Geslaagd voorbereidend kerkelijk examen de heer A. E. V Hoogenraad. Te Groningen is bevorderd tot arts de heer J. P. Hamming. Utrecht. Bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap op „Stellingen", de heer M. Toulon van der Koog, gebo ren te Wijk bij Duurstede. Utrecht. Bevorderd tot arte de hoe ren C. G. W. Mieremet en V. G. No- let; tot semi-orts de heen-en G. H. de Kleijn en C. G. Vervloei; tot tandmees ter mej. A. Otté. Utrecht. Geslaagd Kerkel. voorben-, ex. do heeren J. H. Buinink em K. J. Brouwer; Theor. Tandheelk. ex. dJe heeren L. Th. A. v. Hasselt em J. W. van Kuyk. Koloniën „BLOEDDORSTIGE" CH1NEEZEN. Dozer dagen, schrijft de „Sumatra Post", hadden zich op de onderne ming Bandar Negri eenige Chinee- sche koelies 's avonds naar de Java- nen-pondok begeven. Er ontstond twist tusschen de bewoners en de be zoekers, en één dezer liep ^enige niet ernstige paranghouweri op! Het be zoek trok af, echter alléén om liuip te halen en wraak op de Javanen te nemen, en het is uitsluitend te dan ken aan het kranig optreden van het Europeesclie personeel der onderne ming, dat dien nacht tegen een 300 Chineezen geheel alléén stond, dat geen moordtooneelen hebben plaats gehad, zooals wij ons van aniero on dernemingen in soortgelijke gevallen herinneren. Het voor ons nieuwe echter was, dat de aanvallers het bloed van den verwonden Chinees aflekten, om zich daardoor tot woede op te zweepen het waren in letterlijken zin „bloed dorstige" Chineezen. MOORD. De verdachte huppostcommiee Zelj- del te Lebongdonok, beschuldigd van berooving van een po^Jlooper, vooraf gegaan door moord, legde eem volle dige bekentenis af. Den Haag en Den Bos< heeft haar te moeten behandelen. „Merkwaardig genoeg heeft deee oorzaak voor den groei der Panen- drechtache strafzaak de aandacht der heeren deskundigen niet getrokken. Trouwens tot een psychologisch on derzoek omtrent de wijze van verhoo- ren en van optreden door de leden der rechterlijke colleges hebben zij hun taak niet uitgestrekt." De conclusie van het Weekblad te de rechter-commiasarte heeft aan de <tedkundlg*n 'n taak opgedragen, die niet lag oj j hun weg, en die zij in die uitgebreidheid hadden moeten weige ren de deskundigen hebber, een rap port samengesteld, dat slechts voor een klein gedeelte zich beweegt op het terrein der psycliiatrie de ver dediging heeft terecht bezwuren ont wikkeld tegen het brengen van dit rapport op dc terechtzitting het Hof had dit rapport slechte behooren te aanvaarden, voor zoover het beschou wingen bevat, welke behoorden tot de taak der deskundigen. Aan die con clusie voegt hij de opmerking toe, dat een rapport, ais hier werd gege ven. uan den rechtmatigen invloed van de psychiatrie in het strafproces schade kon doen. „Wij hoj>en, dat het niet zoo moge wezen. Want wij zijn overtuigd, dat aan de psychia trie een belangrijke plaats toekomt bij de waardeering van strafbare 1 vandelingen. Opdat zij die plaats be- houde, voor zoover zij die reeds heeft, haar verovere, voorzoover haar die nog geweigerd werd, is het noo- dig dat de psychiatrie psychiatrie blijve, en niet worde omgezet in een psychologie." NOG EENS: DE PSYCHIATERS. Aan 't slot van een serie artikelen schrijft 't Algemeen Handelsblad: Wel zeer duidelijk heeft de over- groote meerderheid van het Neder- landsche volk doen hooren, dat zij van die meerdere bemoeiing niet ge diend is. Klaar en helder heeft tot de psychiaters de kreet geklonken; blijft met uw schendende hand weg van onschuldigen, die uw advies niet ge vraagd hebben, niet wenschen. sohöuders gelegd, op advlseerende deskundigen over te aragen en een uitspraak te geven, die, wat het schul dig of niet schuldig betreft, slechte een verwarde echo is van de uitspraak van niet Juridisch geschoolde psy chiaters. NOG BENS DE ZAAK-VAN HEECKEREN. De Tweede-Kamer-overzichtschrij ver van „Het Vaderland" schrijft De heer Van Idsmga deelde een eigenaardig feit. dat wellicht eenig licht kon geven, mede. Reeds in 1904 had de heer Van Heeckeren hem ver teld, dat eep naburig souverein zien zou hebben uitgelaten over onze de fensie. Deze uitlatingen zouden ter kennis gekomen zijn van H. M. de Koningin, die, daarover bezorgd, den Minister heeft geraadpleegd Wie de eouverein was, noe de Ko ningin de uitingen vernam, waar over deze liepen... dat alles zou eerst later door de fantasie van ten heer Van Heeckeren zijn uitgevonden. Mis schien is dus de zaak-Van Heeckeren ten slotte te verklaren uit een ge rucht, dat onder vorsten liep, en waarvan de juiste oorsprong al niet meer was op te sporen, toen het H. M. bereikte. In dat geval ware het wer kelijk „een kleinigheid". De Kamer-overzichtschrijver van de „Standaard" schrijft Had de heer Patijn het succes, dot hij Dr. Kuyper uit diens tent lokte, geenszins slaagde hij er in, den ge wezen bewindsman zijn plicht te doen verzaken. Dr. KuypvN- had den moed te zwijgen voor zoover dit noodig was. Schendt niet zoo vroeg Dr. Kuyper wie met de punt van zijn speer aanvalt op iemand, van wien men weet, dat hij zich niet verdedigen m a g, de eer van zijn Jasoen Maakte zich hieraan niet schuldig de heer Patijn, die zijn betoog richtte op het doel, mij van onwaarheid te betichten 7 De heer Patijn maakte het zioh heel gemakkelijk, door niets te bewijzen, maar eenvoudig twee verklaringen tegenover elkaar te stel len, die niet geheel overeenkomen INGEZONDEN MEDRDEELINGRN Indlé; Het landschap zonder stoffage, 80 Cts. per regel. Welke wlnterkleeren moeten we kie- zen? Als boek van de maand bevat dit nummer: Het gedenkboek van ..De Nieuwe Gids". Varder de gewone ru brieken: Revue de rTijdschriften, De Boekentafel, Wereldgeschiedenis enz. Bier en Spiritualiën Rechtszaken ZONDAGSRUST VOOR APO THEKERS. De beide apothekers te Amersfoort, die in hooger beroep door de Recht bank te Utrecht ieder werden veroor deeld tot 1 of een dag, de een om dat zijn apotheek op Zondag 5 Juni was gesloten, de ander omdat (lien dag er geen bevoegde in zijn apotheek aanwezig was, gaan in cassatie. WIJNMALEN VOOR DEN KANTONRECHTER. Voor het Kantongerecht te Eist moest zich Zaterdag verantwoorden de aviateur Henri Wijnmalen, wegens te snel rijden met een automobiel. Van een boerenwagen bij Eist sloegen de paarden daardoor op hol. Wijnmalen was niet verschenen. Bij verstek eischte het O. M. f 100 subs 20 dagen hechtenis. Pers-Overzicht UIT DE PAPENDRECHTSCHE STRAFZAAK. Thans komt het „Weekblad van het Recht" op de Papend rechtsche zaak terug. Het blad schrijft, dat de deskundigen door de ontwikkeling hunner op zichzelf interessante psy chologische hypothese hun taak ver hebben uitgebreid buiten hetgeen zij als deskundigen hadden te doen het blad voegt er bij, dat wat zij dc Papend rechtse he strafzaak noemen, niet de eigenlijke strafzaak is, die immers uitsluitend gaat om het arti- van Garsthagen, en het merkt ten slotte op, dat wanneer die straf zaak geworden is tot het middelpunt an de algemc-ene belangstelling, dit wel het meest te wijten is aan de wijze, waarop de justitie te Dordt, door bijna do gehecle taak op zijn Zeker, psychiaters kunnen den rech ter groote diensten bewijzen door een bepaalde geestesstoring aan te wij zen, door op de algemeens gevolgen van eon dergelijke storing de aan dacht te vestigen. Waarna de rechter, met die verkregen wetenschap, de da den en verklaringen van den patiënt als rechter beter beoordeelen kan. Het zou ons leed doen, wanneer door het gebeurde het vertrouwen in der gelijke verklaringen van psychiaters verminderd werd. Doch verder mag een psychiater niet gaan. Zijn advies in zake den geestestoestand van getuigen is daar door reeds dadelijk beperkt: een ge neeskundig-psychiatrisch onderzoek behoeft, geen enkele getuige zich na de fraaie Papcndrochtchc ervaringen laten welgevallen. De mecningon van psychiaters zijn verdeeld omtrent de vraag of psychia Iers, door hun kennis van psychologi sche motieven, beter in staat zijn dan de rechter, om de getuigenissen van normale menschen te beoordeelen. Dut wij met b.v. dr. Soesman eu prof. Heilbronner ineenen dat in deze „dé psycholoog niet in staat is weten schappelijk te adviseer en"', en dat er minstens evenveel reden zou zijn om het deskundig advies van andere ken ners van het. geestesleven h.v. geestelijken in te roepen, te-hoeven wij nauwelijks te zeggen. Toch wil len wij wel erkennen, dat de bijzon dere studie van psychiaters hun soms gegevens kan la-zorgen van waarde bij het beoordeelen vau daden en woorden van normaal geachte per sonen. Daaruit kan echter alleen afgeleid worden, dat het nut kan hebben ei ken rechter te nopen ook van psy chiatrie eenige studie te maken 'n denkbeeld door enkele psychiaters voorgestaan. Doch wel zeer duidelijk hehben de Arnhemsche psychiaters aangetoond, dat de gehcelc verant woordelijkheid voor elke uitspraak bij den rechter moet blijven, en dat de rechter die verantwoordelijkheid niet tot een nominale mag maken, maar daarmee geeft men geen bewijs van onwaarheid Dr. Kuyper betoogde verder, dat, kon en mocht hij spreken, het dan binnen vijf minuten ten eenenmale duidelijk zou zijn, dat hij nooit ofte nimmer een woord geschreven of ge sproken had, dat niet volkomen stip tclijk met de volle waarheid ov< stemde. Maar spreker mócht spreken en wat men ook tegen hem mocht aanvoeren, waar hij als wezen bewindsman werd aangeval len, zou niets er hem toe kunnen brengen, zijn plicht te verzaken en te vertellen wat hij niet vertellen mocht. Men had hem weer een dosis politiek rattekruid toegediend, zooals hij dat gewoon was te ontvangen. Maar gelijk er in Hongarije men schen zijn, die zich aan het innemen van rattenkruid he"bben gewend, zoo was ook spreker door het slikken van veertig jaren achtereen hem door zijn tegenstanders toegediend, rattekruid geheel immuun gemaakt. Aan deze waardige verklaring sloot zich even waardig aan het woord van Minister De Mare es van S winde- re». Wij mogen aannemen, dat thans de zaak eindelijk voor ieder verstan dig mensch uit is, als is het dan ook niet ondenkbaar, dat hier het woord van Staring toepasselijk zal blijken: Hier kon een punctum staan, Maar ginds verneem ik ooren. Die na dit laatste woord nog graag een laatster hooren. Dat de Regeering echter geen „laat ster woord" meer zal spreken, staat als een paal boven water. „De Tijd" oordeelt Zou het in het algemeen belang nu maar niet het beste zijn om een streep te halen over deze geheimzinnige bladzijde in do diplomatieke geschie denis van ons vaderland De heeren Van Karnebeek, De Beaufort, Van Nispen (Nijmegen) en Van Idsinga vonden dit blijkbaar ook. Mij dunkt, goed gezelschap. 1 zeer schadelijke werking uit op de nieren en blaas, en veroor zaken waterzucht, graveel, st rheumatiek, rugpijn en verlies de macht om de urine op te houden. Alcoholische prikkeling is verreweg in de meeste gevallen de oorzaak van nier- en blaaskwalen. De door alco hol geprikkelde en aangetaste nieren verliezen hun kracht om het bloed te filtreeren en om de niergiften af te voeren, die waterzucht, rheumatiek, graveel, lendenjicht, en zoovele an dere noodlottige ziekten veroorzaken. Indien gij eenig kenteeken van een nier -of blaasaandoening hebt, vooral wanneer gij aanleg hebt voor nierzwakte, dient gij het gebruik van alcohol na te laten en onmiddellijk te beginnen met een geregelde kuur met Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Gij dient met dit geneesmiddel] door gaan, totdat de geringste sporen der verschrikkelijke ziekte verdwenen zijn want zoo lang gij de geringste verschijnselen kunt opmerken, zijt gij nooit veilig voor vernietiging der nie ren en kan de Maas haar mocht over de urine verliezen. Hoe langer gij uw kwaal veronacht zaamt, des te dieper schiet deze i tel, en krijgt gij misschien last van blijvende hartzwakte. Het loan zijn, dat uw ziekte zich reeds meer ont wikkeld heeft dan gij vermoedt uitstel van behandeling is zeer vaarlijk, zoodat gij niet spoedig ge noeg beginnen kunt met het gebruik der echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen, die door mannen en vrou wen geroemd worden, welke genazen en genezen bleven. Op elke doos échte Foster's Rugpijn Nieren Pillen komt de handteekening van James Foster voor. Zij zijn te Haarlem verkrijgbaar bij de heeren J. J. Góppinger, Groote Houtstraat 147a; en K. van Eden, Spaarne Toezending geschiedt franco na ont vangst van postwissel f 1.75 voor één, of f 10.voor zes doozen. Neemt dagelijks een likeurglaasje Dr. HOMMEL'. Haemato- gen onmiddellijk voor den hoofdmaaltijd I Uw eetlust wordt flinker, uw zenuw stelsel versterkt, de loom heid verdwijnt en heel spoedig zult gij U lichame lijk prettig gevoelen. Waar schuwing I Men verlange uitdrukkelijk den naam Dr. HOMMEL. verdryft men het best en het snelst doorScott's Emulsion. Door de snelle en zekere uitwerking van Scott's zyn de resultaten meermalen ver- wonderlyk, zelfs indien de koude het geheele gestel reeds ernstig aangetast heeft. I-Iet succes van Scott's is gevestigd op den soliden grond slag van eerste-kwaliteit bestanddeelen en kundige bereidingswyze. De echte wordt uitsluitend gefabriceerd door Scott Bowne, Ltd., Lon- deD, Engeland, wier naam zoowel op de verpakking als voorkomt. Is op de flesch By alls Apothekers on Drogisten. t fabrieksmerk bevindt zich op de verpakking der eenige echte Scott's Emulsion. f Nr. 44 van „Etoem Hoard" bevat: Aankoop von „Oua-Rooeenburgh". Sinterklaas Hoe de .stille man*1- St Nieolaas vierde door P. Heinoo. Nederland voor honderd jaren door generaal Wüpjjermann. In memo- riom Prof. Dr. H. van Herwerden door Dr. C. Brakeman Jzn. Het Permanente Hof van Arbitrage en zijne werking door Henri van den Mandere. Een internationale bob slee-wedstrijd door J. P. D. Lokhof. Op reis naar 't gebergte door Sal- pha. De Prise de Rome. Aan vaarding hoogleer aarsambt door Mr. van Hamel. Mr. P. L. Begram van Eeten. Een nieuw verkeers middel. De Decemberr-aflevering van „Jeugd" bevat: Hoe Lien's geheim uitkwam en wat Gonne's moeder zei door Emy Snoeck. Het portret van H. M. de Koningin naar de sohilderij van mevr Thérèse van Duyl-Schwartze. Op avontuur door Willem HulsL Hei treurige slot door Ida Haakman. New-York—LondenVlissingen. Een mooi St. Nicolaas-cadeau. De spin. Onze sjyort. Schaakru briek. Waarheid en Fantasie. Boekbeoordeeling. Slöjdwerk. Kunstjes en sDelen. De bijlage geeft een reproductie van Gerard Dou's schilderij „Interieur". Financiëele Berichten GELDLEENING ROTTERDAM. De gemeenteraad van Rotterdam heeft het voorstel, tot het aangaan eener 4 leeuing, ten bedrage van 110.000.000 bij acclamatie aangeno- Stoomvaartberichten Letteren en Kunst TIJDSCHRIFTEN. Het laatst verschenen nummer van de „Revue der Sporten" bevat een laatste jportret van den aviateur Frits Koolhoven. Naklanken van den biljart-match Ohiele—Robijns te Groningen. Rennen. Hockey Voetbal. Papencbrecht. De Spar taan C. Ruffelse. De Eerste vlieg wedstrijden in ons vaderland met ve le foto's. Schaken. Het laatst verschenen nummer van „De Auto" bevat: De regeling van de automobiel. De strijd om den Knight-motor. Winterkleeding voor automobilisten vroeger en thans. Uit de practijk van den automobilist. Autovallen. De Roode wegen. De eerste Nederlandse he vliegwed strijd. Motorwielrijden. Vragen- No. 24 van „De Luchtvaart" bevat: Vliegen te Soesterberg met \ele mooie foto's. Regeling van liet luchtver keer in Pruisen. De wedstrijd voor militaire aëroplanen in Frankrijk. De vliegkunst in het Belgische leger. De ballonopstijgingen der Ned. Luchtvaartvereeniging. Hoe kon men het weer voorspellen. Vlieg machines voor oorlog-sgebruik. Victor Hugo en de Luchtvaart, enz. DE HOLLANDSCHE REVUE. Het December-nummer van De Hollandsche Revue geeft als frontis pices ditmaal een portret van Prof. Mr. J. A. van Hamel, de bekende ad vocaat uit de Papendrechtsche straf zaak. De karakterschets is ditmaal van den heer Arnold A. Verkade, en de rubriek „Belangrijke onderwer pen" handelt over: Portugal en de Portugoezen; Een der Schakels met STOOMV.-MAATSCHAPPIJ NEDERLAND. Het st. Ambon vertr. 3 Dec. va» Amsterdam naar Java. Het st. Prinses Juliana, thuisreis* vertrok 3 Dec. van Singapore. Het st. Rembrandt arriv. 3 Dec. van Amsterdam te Singapore. Het st. Timor thuisreis, passeerde 3 Dec. 10 u, voorm. Dungeucss. Het st. Grotius, van Batavia naar Amsterdam, passeerde 3 Dec. Ques- sant. Het stoomschip Koningin Regentes (thuisreis) passeerde 3 December Gi braltar. Het at. Vondel, van Amsterdam, naar Batavia, vertrok 2 Dec. van Lis sabon. KON. NEDERL. STOOMB. MIJ. Het &L Diana arriv. 3 Doc. van Am sterdam te Pillau. Het st. Euterpo arriv. 2 Dec. von Amsterdam te Guxhaven. Het st. Helena arriv. 2 Dec. van Rotterdam te Codix. Het st. Niobe arriveerde 8 Dec. van Hamburg te Amsterdam. Het st. Tellus, vertrok 4 Dec. van Amsterdam naar Hamburg. Het st. Titan amriv. 3 Dec. van Am sterdam te Rev al. Het stoomschip Danae vertrok 2 December van Carthagena naar Am sterdam. Het stoomschip Flora vertrok 2 De cember van La Pallice naar Amster dam. Het stoomschip Leda, van Smirna naai- Amsterdam, is 3 December bü Dungeness beloodst. Het stoomschip Minerva vertrok 3 December van Amsterdam naar Rot terdam. Het stoomschip Nereus arriveerde 2 December van Malaga te Cadlx. Het stoomschip Uranus arriveerde 3 December van Genua te Livorno. Het stoomschip Zeus vertrok 2 De cember van Malta naar Smirna. Het st. Aurora arriveerde 2 Dec. van Kopenhagen te Stettin. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Het st. Djocja, thuisreis, vertrok 2 Dec. van MarseLHb. Het st. Ophir, thuisreis, zou volgens ontvangen draadloos telegram 3 Dee. 10 uur voorm. te Marseille anriveo- Ten. Het st. Rindjani vertrok 3 Nov. van Rotterdam naar Batavia en was des nam. 2 u. 15 in zee. Het st. Tahauan, uitreis, passeerde 3 Dee. des voorm. 4 uur Stromboli. HOLLAND—AMERIKA-LIJN. Het stoomschip Noordam «ertrok 3 December van Rotterdam naar New- York met 41 le klasse-, 164 2e klasse en 350 derde klasse passagiers, eu was te 4 uur 20 voorm. in zee. Het st. Zaandijk vertrok 30 Nov. van Baltimore naar Rotterdam. Het st. Zijldijk vertrok 3 Dec. van Rotterdam naar Newyork en Balti more. KON. HOLL. LLOYD. Het st. Hollandia, thuisreis, vertrok 2 Dec. van Vigo. KON. PAKETVAART-MAASCHAPPIJ Het st Buyskes arriv. 2 Dec. van Rotterdam te Batavia. STOOMV.-MAATSCHAPPIJ OCEAAN. Het st Perseus, van Japan naar Amsterdam, vertr. 30 Nov. van Co lombo. Het st. Rhapeus, van Batavia naar Amsterdam, passeerde 30 Nov. Sa- gros. KON. WEST-IND. MAILDIENST. Het st. Asconia arriveerde 3 Dec. v. Amsterdam te Paramaribo. Het st Prins Willem III vertrok 1 Dec. van Paramaribo naar Amster dam.

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 8