Premie-Kalender NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. ONZE verkrijgbaar 28© Jaargang. No. 8422 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. DINSDAG 6 DECEMBER 1910 A HAARLEM'S DAGBLAD abonnementen advertentiën: per drie maanden: W0L Van 1—5 regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cis. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem1.20 Haarlem van 1—5 regels 1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der w/f9 Bij Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente)1-30 JtAdvertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door Nederland1.65 t«ï-v fOSiuOM50 Cts. voor 3 plaatsingen contant. zTdïpL'd, 'voor Haarlem I M7SS XfKM|g^?.C Redac,ic en ^mioistraHe: Groote Houtstraat 53. de omstreken en franco per post ,0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Cosfer. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buiteuspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. Es weder tegen inlevering van Bon en betaling van 16 CENT. Stadsnieuws Om Ons Heen. In het Tweede Blad van dit num mer vinden onze lezers een artikel „St. Nicolaasavond", in de rubriek Óm Ons Heen. POLITIE- VAK- EN TAALCURSUS. In „De Politiebode" vinden we een verslag van bovenvermelden cursus, die vanwege de Haaxl. Politievereenl ging „Verbetering zij ons streven" over de jaren 19091910 gehouden werd, en ontleenen het volgende er aan: De lessen werden gegeven door den heer A. Lankester. hoofdonderwijzer te 's Gravonhage, en gevolgd door 30 deelnemers. Het onderwijs werd ge geven in een dar bovenzalen van liet „Proveniershuis", welke gelegenheid gratis door het gemeentebestuur voor dat doed werd afgestaan. De inkom sten bedroegen in totaal f 225,90, de uilgaven f 356.70, zoodat door de vor- eeniging aan dezen cursus moest be taald worden een bedrag van f 132.80. Aan het examen tot het verkrijgen van het politie-diploma onderwierpen rich 12 deelnemers, 11 agenten an po Litie 3e klasse te Haarlem en 1 agent van politie van Rloemendaal. De uit slag was, dat 3 agenten van politie 3e klasse het diploma met aanlee- kening en 5 agenten 3e klasse on 1 agent van Bloemendaal het gewoon diploma verwiervai. De Spaarne Bank. De Staatscourant bevat de Konink lijk goedgekeurde statuten van de Naamlooze Vennootschap Do Spaurue Bank, te Haarlem. De vennootschap heeft ten doe) do uitoefening van het bankiers- en het kassiersbedrijf, den handel niet in begrip van den commissiehandel in fondsen, coupons, wissels en ander papier van waarde, het voeren van administratie en voorts alles wat tot liet voorafgaande in den meest rui men zin geacht kan worden te bc- hooren. Het kapitaal der vennootscluip wordt bepaald op f 500.000. Het is verdeeld in 5 serieun, elk groot 1100.uuü, terwijl iedere serie bestaat uit 200 aandeelen, elk groot ƒ500. „Straatschender ij". Het gebeurt wel niet veel, dat een eerzaam middenstander, die zicii in den regel ais goed burger strikt liouut manen de perkeu door wet en veroruc.Jiug gesteld, bekeurd wordt wegens liet plegen van het delict, dat zeer oneigenaardig heet „straat schenderij als ware de straat nog op andere manieren te schenden, dan door struatvuü en aardelijk slijk. En nog vreemder wordt het geval, als men weet, dat men de straat kan i schenden in een vestibule, want een j dergelijke „vestibule-schenderij" j om in de terminologie te blijven is wel niet straatschenderij „op" den openbaren weg, maar dan toch als straatschenderij „aan" den openbaren .weg te betitelen. Aan dit merkwaardige misdrijf heeft de heer J. T. M„ winkelier in de Groote Houtstraat, zich schuldig go- maakt. De dienstbode van een bovenbewo ner, Dr. Ch. F. H., bad nl. een paar matjes in de vestibule gelegd, waar zij den heer M. hinderden. Deze nam nu de matjes en wierp die oen eind verder, waar zij terecht kwamen onder den straal van een waterkraantje. De matjes werden nat. Dit ernstige feit deed den heer des huizes die fan de dienstbode naai de politie loopen, die proces-verbaal opmaakte. 1 Wet op Pet Gredietwezen. Onlangs is door ons in een artikel „Kindermeisjes gevraagd" afgekeurd, dat vooi verbetering van allerlei mis standen een beroep wordt gedaan op den wetgever, omdat daardoor h» t eigen initiatief vermindert en de wetgever toch niet in staat is, ze uit te roeien. Daarvan vinden we op dit oogenblik weer een treffend staaltje. De Staatscommissie voor den Mid denstand heeft, naar dezer dagen be richt kon worden, het wetsontwerp tot bevordering der contante beta ling vastgesteld en besloten het ont- we -p met memorie van toelichting bij H. M. de Koningin in te dienen. Omtrent de strekking van dit voor den Middenstand zoo belangrijke wetsontwerp, verneemt 't Hhld. thans het volgende: Op het oogenhlik kan men krachtens de bepalingen van onze wet niet na de inlevering van rekeningen rente berekenen voor schulden, ontstaan door levering van goederen uit den kleinhandel en werkzaamheden door kleinindustri- eelen verricht. Hel ontwerp van wet van de Staats commissie strekt tot het doen opne men van een bepaling in de wet, waar bij moratoire interessen berekend kunnen worden van schuldvorderin gen, door leveringen en werkzaam heden als bovenbedoeld ontstaan. De moeilijkheid zat vooral In de bepaling van het juiste tijdstip, waar op de renteberekening zal kunnen In gaan. Vele koopers zijn gewend op oen bepaald tijdstip na het doen van hun inkoopen, de rekeningen te ont vangen. De betaling dezer rekenin gen volgt dikwerf zeer lang daarna, zoodat het niet tot de zeldzaamheden behoort, dat een middenstander hij zijn klant „voorschot" vragen gaat op zijn eigen vordering. Wordt het ontwerp wet, dan zal van den dag der aanbieding van de rekening tot den dag der betaling 5 pCt rente over de schuldvordering berekend kunnen worden. Ten einde de aanbieding der rekening te kunnen bewijzen wordt voorgesteld een rege ling met de posterijen te treffen. Vol gens deze regeling zal de crediteur een rekening in duplo bij de poste rijen aanbieden. De rekening wordt dan van een officieel datumstempel voorzien en wordt aan den debiteur doorgezonden. Het duplicaat ontvangt de credi teur terug als bewijs van verzending zijner nota en het tijdstip waarop. Tot zoover liet voorstel. Oppervlakkig bezien is 5 at heel mooi, in do practijk zal het weinig of niets beteekenen. Wanneer een le verancier een lang c-rediet geeft, dan Is dat in den regel tegen zijn zin, ge schiedt het alleen omdat de klant het zoo wil en anders naar een on der zou gaan, soms zelfs wel over loopt niet familie en vrienden, wat de leverancier niet gaarne zou willen. Voortaan zal, wanneer dit ontweip wet wordt, de leverancier rente kunnen berekenen. Maar zal hij hel ook doen? Wij golooven er niets van. Om dezelfde reden, die hein er toe noopt, zoolang zonder pruttelen op zijn geld te wacn- ten, zal hij het wei uit zijn hart la ten, rente te gaan berekenen over een of twee, soms wel drie jaar. In gedachleu zien we den klant al met een verbaasd gezicht komen aanloo- peu „wat doet u nu moet ik rente betalen neen, daar kan ik niet in treden, ik betaal toch zeker wel een redelijken prijs I" Deze soort van klanten denkt na melijk altijd, dat een winkelier schat ten geld aan haar verdient. De leverancier wil zich maar niet zoo dadelijk overgeven, antwoordt bescheidenhjk iets als „ik moet zelf op zes weken of drie maanden koo- pen, ziet u, en het geld is tegenwoor dig zoo duur 1" Waarop de klant ten antwoord geeft„ja, dat zijn dingen, die ik zoo niet beoordeelen kan enfin, als u er op staat, zal ik meteen de reke ning betalen, maar dan moet ik mij ook van een anderen leverancier voorzien." Wat doet de leverancier dan Hij schrapt de rente en blijft leveren op den ouden voet, naar den ouden sleur. Er is immers ten slotte evenveel moed voor noodig, om tot een klant, die tot dusver lang krediet had, to zoggen „voortaan zend ik om de drie maanden een nota en quitautie als „voortaan zal ik u rente moeten berekenen." Wie in het belang van zijn zaak het eerste meent niet to kunnen wagen, durft het laatste j evenmin. Daarom hechten wij geen waarde aan het nieuwe wetsontwerp. Alleen wie zijn zaak liquideert zal er toe kunnen overgaan, maar voor hern zal het weinig beduiden, omdat een zaak alleen dan opgeheven wordt, wanneer ze geen klanten meer heeft. Doet een winkelier zijn zaak over, dan zal hij de rente-berekening niet willen toepassen, in het belang van zijn opvolger. Misschien kan een enkelen keer, wanneer een leveran cier is gefailleerd, wellicht mee door het gedwongen lange krediet, de maatregel een voordeel zijnvoor zijn crediteuren. De fout zit ergeüs, waar geen wet die kan achterhalen, hierin namelijk, dat een deel van het publiek nog niet voelt, hoe het bij de tegenwoordi ge, scherp concurreerende prijzen, den leverancier te kort doet, door hem zoolang op zijn geld te la ten wachten. DAdrop voortdurend de aandacht vestigen, de menschen in die rich ting opvoeden, is o. i. veel nuttiger werk, dan wetten te maken, die de zaak niet kunnen verbeteren. PORTRETTEN. H"fe t Leven van heden geeft een reeks portretten van schrijvers, waar onder twee Haarlemmers, Mr. P. Ti- deman, met de bijvoeging„een naam onafscheidelijk aan de Nieuwe Gids verbonden" en van Dr. P. H. van Moerkerken Jr., waaronder evenwel bij vergissing P. H. van W e r m e a- kerken Jr. is gezet, die als schrij ver niet bestaat. Dr. Van Moerkerken, leer aar aan onze H. B. S. met 5 j. c., heeft zijn naam als letterkundige vooral aan zijne gedichten te danken. Militaire Zaken. De majoor A. J. L. M. van Scbevic- haven, eerstaanwezend ingenieur te Haarlem, wordt volgens de „N. R. Ct.eerstdaags bevorderd tot luite nant-kolonel. Ter beschikking gesteld. C., die gisternacht door de politie werd aangehouden, toen hij in het Rozenprieel met zinkeu pijpen, af komstig van dc Ambachtsschool rond liep, is ter beschikking van den Offi cier van Justitie gesteld. C., die reci divist is, ontkent het misdrijf gepleegd te hebben. Aanbesteding. In hotel „Bak", te Lochem, werd heden door den architect J. van den Ban, te Haarlem, publiek aanbesteed: het bouwen van een villa op den Paaschberg te Lochem en dezen bouw opgedragen aan den laagsten in schrijver, Joh. Klein Beekman, aan nemer te Lochem, voor 9830. BOEKDRUKKERSTARIEF. Sedert cenigen tijd bestaat in Ne derland een bond, die zich ten doel stelt om, naar Duitsch voorbeeld, een tarief te maken voor drukwerk. Deze week lielegt de hond een propag-anda- vergaden ng te Haarlem, waar de .heeren A. Stok, lid van het hoofdbe stuur en Mx. Veraart, rechtskundig adviseur, het woord zullen voeren. ORGELBESPELING in de Groote- of St.-Bavo-kerk te Haarlem, op Donderdag 8 December 1910, des nam. van 2 tot 3 uur, door den heer W. Ezerman. Programma 1. Preludium en Fuga, J. S. Bach. 2. Adagio uit de 5de Symphonic, Beethoven. 1 Sonate, O. Dienel a Allegro maestoso, b Solemn March, c. Allegro. 4. Cantileue, G. Piemé. 5. Aria uit de Messias, Handel. Gevonden voorwerpen. Terug te bekomen bij Een knot sajet, W. Berkhout, Hee- reusïngel 129 H. Een kinderhandschoen, G. Klees, O.-l. Kade 26. Een zwarte reticule, J. Remmers, Kampervest 23. Een kinderportemonnaio met in houd, F. Keizer, Koningsteynstraat 15 rood. Een zweep. J. Meyer, Wouwerman- straat 14 Een quitantie van de Incassobank te Amsterdam, aan het bureau van politie. Een dameshoed, P. Arends, Gen. Bothastraat 8. Een portemonnaie met inhoud, 11. C. Engelenberg, Bosch en Vaartslr. No. 8. Een portemonnaie met inhoud, W, Kroem, Leidscheplein 48 rood. Een grijze ceintuur, H. Boogaordt, Barendsestraat 18. Een gouden oorknopje, A. Faase, N. v. d. Laanstraat 3 rood. Een bril in n doosje, J. E. Roeyers, A. L. Dyserinckstraat 78. Een trapper van een rijwiel, C. de Graaf, Klarenbeekstraat 47 rood. Een ring met zes sleutels, aan het Bureau van politie. Twee pakketten, J. H. v. d. Goes, De Clerqstraat 102. Een schouderlap, aan het Bureau van politie. Een broche, F. P. Beitsma, Glas blazerstraat 39. Een schooltasch, P. van Konings- bruggen, Wouwermansiraat f0. Een zeiltje met een riem, Moser, Kleine Houtstraat 91. Een huissleutel, aan het Bureau van politie. Een wit-inet-bruine hond, J. van Berkum, Drappenierstraai 14. Een ledige portemonnaie, P. Lee- naerts, J. Nieuwenhuyzenstraat 24. NAJAARSZITTING PROVINCIALE STATEN. Hedenmorgen kwamen Provinciale Staten in openingsbijeenkomst ter Na jaarsvergadering samen. Nadat de Commissaris der Koning- In, Mr. G. van Tienhoven, de vergade ring in naam der Koningin voor ge opend had verklaard, werd het Ge bedsformulier door den Voorzitter ge lezen. en door de Staten staande aan gehoord. Mr. J. N. J. E. Thijssen, die bij de periodieke verkiezingen dezen zoiner te Weesp was herkozen als Staten lid, doch door ziekte verhinderd was, dit oorder te doen, legde thans de ge vorderde eeden af. Thans werd de vergadering ge schorst, om de geloofsbrieven tc doen onderzoekeu van de nieuw-gekoze- nen, de heeren K. Prins (Zaandam), B. C. E. Zwart (Amsterdam 1) en H. Barnstein (Amsterdam IVj. Op advies van de Commissie, die bij monde van den heer G. P. Wijnmalen verslag uitbracht, besloten de Staten tut toelating der leden, waarop de heer Zwart do eeden en de heeren Barnstein cn Prins, de beloften afleg den.' De nieuwe leden namen thans zitting. Hierna werden de afdeelln- gen getrokken. Op voorstel van de heeren Ketelaar en Smeenge besluiten de Staten om Donderdagmiddag in de afdee- liogen te behandelen de ontwerp- pensioenreglementen voor de ge- slichten „Meerenberg" en „Duinen bosch" on een voorstel ten aanzien van de verdediging der Noordzeekust. Do heer KETELAAR, dit toelich tende, verklaart, dat het pensioen- reglement wegens de ingewikkeldheid en belangrijkheid afdeelingsonder- zoek waarschijnlijk maakt. „Ook zegt de heer Ketelaar, „is dit. het geval ten aanzien van het voorstel betreffende de kustver dediging(gelach1, „ja", gaat spreker voort, „ik bedoel de e i g e n 1 ij k e verdediging van de zeekust." Na het commissoriaal maken van de voorstellen en aanvulling der agen da, deelt de heer Kappeyne van de Coppello mede, dat hij niet thans, doch in de a. s. Zomerzitting zijn mandaat als Gedeputeerde ter be schikking der Staten zou stellen. Dit in verband met de wijze, waarop en den vorm, waarin spreker ter vorige zitting zijn benoeming (voorloopig) had aanvaard. (Mr. Kappeyne was nl. als Gedepu teerde gekozen in de plaats van Ba ron Róell, die uitviel bij de verkiezin gen. Hij nam toen de benoeming voor loopig aan, in de gedachte, dat Ba ron Röell weer gekozen zou worden.) Daarna werd de vergadering ver daagd. ST NICOLAAS-VIERINGEN. Ook in de verschillende zieken- en weeshuizen is hel Si. Nicolaas-feeet niet onopgemerkt voorbijgegaan. In het Stads-Armen- en Ziekenhuis verscheen de Sint en zijn komst maakte een begin met een huiselijk en zeer gezellig fees?. De '<uiderea werden rijkelijk onthaald en elk kreeg c-en cadeautje. Het St Elisabeths Gasthuis mocht zich verheugen in een Sinterkluus. die de overige dagen van het jaar als Dr. Mor ens te boek loopt. Het feest was ook hier alleraardigstde in richting was versierd, er werd ge zongen, cadeautjes werden rondge deeld, en de patiënten onthaald. In het Diaconessenhuis werden aar dige liedjes gezongenen ook hier steeg de vroolijkheid, naarmate de avond verliep. In de weeshuizen werden ook zeer gezellige feesten gevierd. Waren dit alle aardige St. Nico- laas-vieriiigen, minder aardig was een St. Nicolaas-surprise, die men een bewoner van de Linschotonstraat bereidde. Hem zond men namelijk een wit houten doodkistje thuis, mot een popje er in, en een niet-onderteeken l briefje er bij. Blijkbaar hoeft men hier te doen met iemund, die een veete neeft tegen den geadresseerde. Wat niet weg neemt, dat het een minne grappen makerij is. UIT DE RAILS. Hedenmiddag omstreeks 12 uur ge raakte een ledige zandwagen van de E. N. E. T. door den scherpen bocht op de Onze Lieve Vrouwegracht uit de rails, en wel met zoo'n gang dat de wielen van de rechterzijde in de linkenrails kwamen. Na veel moeite mocht het gelukken, den wagen weer in de rails te krij gen, waardoor de stremming van wagens en verder gerij was opge heven. RUIT INGEREDEN. Door 't schrikken van het paard reed hedenmorgen een wagen der H. IJ. S. M. achterwaarts door een der groote ruiten in den winkel der firma Vroom en Dreesman. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. HET LEESMUSEUM. Naar wij vernemen is in de Zaterdag gehouden bijeenkomst van belang stellenden besloten alsnog pogingen in bet werk te stellen om het Leesmu seum te behouden. (Zie verder Stadsnieuws onder laat ste berichtenj. Uit de Omstreken BENNEBROEK. Door de vriendelijkheid van eenige alhier wonende dames zijn de kinde ren der openbare school en der be- wuarschool gisteren op den Sint Ni- colaasdag op allerlei versnaperingen onthaald. ÏJMUIDEN. R. K. KERK. De bisschop van Haarlem heeft be- uoenid tot kapelaan te IJmuiden den weleerw. heer B. N. Terra2 kapelaan te Overschie. ST. NICOLAAS OP SCHOOL. Heden werden de schoolkinderen In de gemeente verrast door een be zoek van SL Nicolaas en zijn zwarten knecht, die uan alle kinderen een. ca deautje overhandigden. Naar we vernemen werden die ge schonken door den Burgemeester der gemeente den heer Ver Loren van Themaat. ERFPACHT. Door de IJmuidar Vischhandelver- eeniging is aan Z.E. den Minister van Waterstaat verzocht 1500 M2. grond in efpacht te mogen hebben voor den bouw van een coöperatieve ijsfabriek. De gev raagde grond ligt tusschen de Verlengde Kanaalstraat en het Buitontolleidingskanaal naar de elui- INGEZONDEN Van Ingezonden stukben, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopie den Inzender niet teruggegeven. Voor den inhoud dezer rubriek stolt de Redactie zich niet aansprakelijk. M. de R., Naar aanleiding van „Iets over onze Brandweer" in uw blad van 3 Dec 1.1., veroorloof ik mij een paar opmerkingen. Ik begin met alle hulde te brengen aan de Haarlemsche Brandweer, waarvan ik voor zoover ik er over kan oordeelen, de activiteit niet ge noeg kan prijzen, daar zij steeds spoe dig met haar hulp ter plaatse is. Ook de verspreiding der brandkra- nen door de stad verdient alle lof. Doch de gemeente heeft zich bijna aan alle kanten uitgebreid en nu is mijn bezwaar, dat de hulp steeds uit het centrum moet komen en daar door de afstanden te groot worden. Zooals dit nu geschiedt zou zulks voor de uiterste grenzen der gemeen te minstens 15 minuten zijn onder normale omstandigheden en dit acht ik een te lang tijdsverloop. Daarvoor wil ik in overweging ge ven dio eerste hulp niet meer op één plaats te stationneeren, doch hier voor minstens twee plaatsen aan te wijzen, waarvan de nulp naur om standigheden uitrukt, te beoordeelen door de directie der Brandweer. Een beroepsbrandweer acht ik ton eenenmalc onnoodig, waar men een goede vrijwillige, zooals hier ter stede, heeft. Daarbij is deze goedkoop en kost der gemeente weinig, pl. min. f (1.10 per inwoner en per jaar, in 1905, terwijl de Amsterdamsche pl. min. f 0.70 per inwoner en per jaar kost in 1907. Dat een stoomspuit onnoodig zou zijn, kan ik voorloopig niet men. Er zijn in Haarlem groote gebou wen genoeg, die onder gewone of normale omstandigheden gemakkelijk met de waterleiding gebluscht kun nen worden, doch waarvan de eigen aardige toestanden van dien aard zijn, dat bij eenige toeneming of on der abnormale omstandigheden van den brand, de waterleiding ontoerei kend zou zijn. Om maar een paar ge bouwen te noemen zoo zouden het Paviljoen en de stöomtimmerf abri ek (Beccari) aan de Paul Knieevkr.Ge zeer veel bezwaren kunnen opleveren. Een stoomspuit kan bij een groeten brand ontegenzeggelijk uitstekend® diensten doen en het gebruik van ver scheidene brandkrahen vervangen met betrekkelijk weinig bediening. Om te voorkomen, dat bij een c-ven- tueelen brand in de Groote Kerk of andere hooge gebouwen deze niet on middellijk ten doode behoeven te wor den opgeschreven, kan men boven in dergelijke gebouwen een of meer groot model extincteurs plaatsen, die betrekkelijk niet kostbaar zijn, ten allen tijde werken en niet bevriezen. Wanneer deze boven in een dergelijk gebouw geplaatst worden, heeft men met een paar man altijd een onmid dellijke hulp bij een begin van brand. Dit sluit niet uit, dat. een station- neering van een brandspuit boven in de Groote Kerk zeer nuttig blijft. Intusschen herhaal ik nog even mijn meening, dat men vooral niet mag besluiten, dat de kans em groote branden te krijgen, zoo verminderd zou zijn door de ondervinding der laatste 10 jaar. Integendeel, moet men er altijd op blijven rekenen, dat zulks toch voor kan komen. X. Haarlem, 5 Dec. 1910. Ik mag den geachten inzender wel even doen opmerken, dat in de van het politiebureau verst verwijderde stadsgedeelten slangenwagentjes zijn geplaatst, namelijk aan de hulp- bureaux van politie in het Amster damsche en Leidsehek wart ier c :ii 't Rozonprieel, die door de daar ge stationeerde agenten worden be diend, zoodat onmiddellijk optreden bij het uitbreken van brand er mo gelijk is. Het Noorderkwartier, Kicverpark, Schoterweg en omgeving is minder goed beveiligd. Wel staat er een slan- genwagen aan het ziekenhuis St. Jo hannes de Deo in de Maarten van Heemskerkstraat, maar de bediening daarvoor moet van het Stationsplein komen, omdat in of bij "t Kleverpavk geen politiepost aanwezig is Wel is in 1907 daarom aan B. rat W. ge vraagd, maar de Commissaris van PoJitie heeft toen ongunstig geadvi seerd op het verzoek om een hulp- bureau en een met „Jetje", den paardsslangenwagen, genomen proef toonde aan, dat deze in acht mi nuten in het Kleverpark en omgeving kan zijn. Toch zou een slagenwagenlje in deze buurt zeker nut kunnen hebben, mits het onmiddellijk kan worden bediend, d.w.z. geborgen is In een hulpbureau van politie. Naar mijn meening zal zoo'n hulp bureau in deze omgeving, waar tel kens meer gebouwd wordt, niet long meer kunnen uitblijven en daarmee tevens aan het bezwaar van den in zender kunnen worden tegemoet ge komen. Voor de stoomspuit blijf ik niets gevoelen. Dat er in tien jaar geen zeer ornstlge brand uitbrak, mag wel geen reden tot zorgeloosheid wezen, maar aan den anderen kant behoeft die ook niet te worden aangeschaft, omdat in de nu volgende tien jaar een enkelen keer zoo'n brand zou kunnen voorkomen. De grens, dat geef lk toe, tusschen noodig en overbodig, ls moeilijk te trekken en hangt van persoonlijke appreciatie af. J. C. P. Binnenland TWEEDE KAMER. Men seint ons uit Den Haag Het debat verder beantwoordend, zeide Minister De Marees ouder meer. dat dezerzijds werden gehandhaafd onze aanspraken op een vrij rijk, wat de kustverdediging betrof geen en kele mogendheid kon daarin iets on aangenaams zien. In een uitermate j scherpe repliek beschuldigde de heer Patijn den heer Kuyper, ais schrijver In do „Standaard", van opzettelijke onwaarheid. Een heftig tumult ont staat, wanneer de heer Patijn do overeengekomen tien minuten voor

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 1