NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 28« Jaargang. No. 8427 Verschijnt dageHjks, behalve op Zon- en Feestdagen. MAANDAG 12 DECEMBER 1910 A HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTEN AD V ER'TENTIËN: per drie maanden! 'Jj&M Van 15 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem - 1 M Haarlem van 1—5 regels f\.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Bij Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente) 1-30 Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing: Franco per post door Nederland„1.65 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant. Geïllustreerd Zondagsblad, 'voor Haarlem' 037H Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. de omstreken en franco per post „0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Costër. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reelames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA DINSDAG 13 DECEMBER. Groote Kerk: Orgelbespeling, 1—2 uur. Brongebouw: Opening rolschaat- seubaan. Sint-Bavo: Cursus in de R.-K. ge- ioofs- en zedenleer. Onderwerp: „De leer van de katholieke kerk oven* do genade: begrip en verdeeling van de genade. Veisen: Gemeenteraadsvergadering 11 uur voorm. Schoten: Gemeenteraadsvergade ring 7J uur. Stadsnieuws Hut ongeluk op liet Voetbalveld. In ons verslag van de voetbalmatch Haarlem—D. F. C. in het Tweede Blad is in het kort medegedeeld, hoe Christiaan Sunderman, een der D. F. C.-spelers, bij een botsing met den Haarlemschen backSerné t scheen been en kuitbeen van zijn rechter been gebroken heeft. Na een voorloo- pig verband werd tiet been door de artsen De Koek en Moojen gezet. Aanvankelijk had de patiënt veel pijn, maar toen dokter Moójen hem Zondagavond in het Dxaoonessenhuis nog eens bezocht, maakte hij het goed. Zijn vader, die gewoonlijk de uit-wedstrijden van D. F. C. mee maakt en die dus 's middags ook het ongeval had bijgewoond, gaf even als hij zelf te kennen, dat aan Serné niets te verwijten was. Dinsdag komt hij met de bekende zieken-auto uit Amsterdam zijn zoon halen, om hem naar Dordrecht te vervoeren. Hoewel het een leclijkc breuk is, zal Sunderman binnen vier weken weer genezen zijn, zonder verder nadeelige gevolgen te ondervinden. „Hij is zoo'tl voetbal-enthousiast", verzeker de ons dokter Moojen, „dat hij het spel er niet om laten zal over een •week of zes zal hij dan ook weer kun nen meespelen en zooals het gewoon lijk gaat, zal het been op de plaatsen, waar het gebroken is, steviger wezen dan te voren." Onze hoofdredacteur heeft, met toe stemming van dokter Moojen, den heer Sunderman een bezoek gebracht op kamer No. 7. in het Diaconessen- huis. Een flinke, jonge man, 21 jaar oud, donkere oogen, zwart haar, lag mot blozende wangen rustig in zijn bed en was dadelijk bereid te vertel len, hoe het gekomen was. „Sornó had den bal en had hem juist weggetrapt, toon ik kwam aan- loopon en trappen woudoor de vaart kwam zijn been tegen het mij ne. 't Was louter een ongeluk, nij heeft er niets aan kunnen doen." „En wist u dadelijk, dat het been gebroken was „Ik hoorde het been kraken krak was het ineens. Serné kwam me gisteravond al bezoeken, hij was erg onder den indruk. Daar moet je je niets van aantrekken, heb ik hem gezeid, 't was immers louter een on geluk 1" „Speelt u al lang „Van mijn tiende jaar had ik er al plezier in, met een bal te spelen, van mijn zestiende af ben ik in D. F. C. en al gauw in het eerste elftal geko men. Ik heb nog tegen Haarlem ge speeld op het oude veld." „En heeft u vroeger wel eens een ongeluk gehad „Nog rooit Negen van de tien keer speel ik met shinguards aan, dezen keer juist niet. Misschien zou bet anders niet gebeurd zijn." „Had u veel pijn „In 't begin wel en toen dokter De Koek en dokter Moojen het been zet ten, ook wel, maar nu heelemaal niet meer. Weet u, wat onplezierig Is de tijd duurt zoo lang, toen ik dacht, dat het al zeven uur zou we zen, was 't pas drie. Morgen word ik naar Dordrecht vervoerd, per auto of per trein, dat is nog niet zeker. Mis schien gaat het per trein ook, omdat ik de stationstrappen niet behoef te loopen en met de lift naar boven kan." „En hoe denkt u over verder spe len „Dit seizoen voetbal ik zeker niet meer. Maar misschien hij lachte eens even denk ik, als alles weer beter is, er anders over." Er kwam een nieuwe bezoeker, de heer Van den Berg, voorzitter van Haarlem. Mijn tijd (meer dan tien minuten werd niet toegestaan) was voorbij, zoodat ik afscheid nam en den patiënt van harte een spoedige beterschap toewenschte. Het is wei mogelijk, dat tegenstan ders van voetbal hierin een wapen zien. Zelfs een voorstander in onze nabijheid achtte het Zondagmiddag maar beter, dat er in de courant gevraagd, of zij wel eens vaker een ernstig ongeluk, zooals dit van Sun derman, hebben meegemaakt. De heer Van den Berg wist alleen van het bekende geval-Gerth van Wijk, nu wel 20 jaar geleden, en de heer Loosjes sprak van De Meijere, die zijn been brak toen er nog gespeeld werd bij 't Huis ter Cleef. Dat was dus wel in den oertijd Ook herinnerde de heer Loosjes aan 't geval van Mannus Francken tegen Sparta te Rotterdam, maar naar wij vernamen is daarbij van een breuk geen sprake geweest. Dit blijkt wel hieruit, dat na het geval Francken op de tribune kwam bij zijn vrienden en naderhand weer in het veld ging. Voor alle zekerheid heeft hij toen evenwel een paar we ken rust genomen. En ten slotte wist de heer Loosjes nog van een geval op het II. F. C.- veld, toen een leerling van het insti tuut-Prins zijn been brak. Toen werd evenwel gezegd, dat dit spelertje zeer zwakke beenen had. CHRISTIAAN SUNDERMAN, die Zondag op het Voetbalveld door een ongelukkig toeval zijn rechterbeen brak. geen melding van zou worden ge maakt. De courant is evenwel niet be stemd voor eenzijdige propaganda en onze redactie ziet bovendien in het geval niets, dat de waardeering van voetbal bij gezond denkende roen- schen kan benadeel en. Een ongeluk ligt eenmaal in een klein hoekje, niet alleen in de hoeken van het voetbal veld, maar in de hoeken van alle plaatsen, waar mensclien zich bewe gen of.... niet bewegen. Lang vóórdat het voetbalspel ontdekt was, braken spelende jongens armen en beenen, wanneer ze uit een boom of van het dak vielen en ten slotte komen er tijdens het voetbalspel zóó weinig on gelukken van beteekenis voor, terwijl toch eiken Zondag ver over de drie honderd Haarlemsche jongelui een wedstrijd spelen, dat wij ons over ja ren geen enkel ander gebroken been kunnen herinneren, dan 't vermaarde a van Gerth van Wijk, in de eer ste dagen van het bestaan der H. F. C. Haarlem. Overigens vallen er da gelijks menschen van trappen, glij den uit over luiken en sinaasappel schillen, krijgen kramp bij 't zwem men en kunnen toch niet hun mede- menschen er toe brengen, voortaan niet meer op bovenhuizen te wonen, op straat te wandelen of uit baden te ion. Wij hebben aan de hecron M. Loos jes en J. van den Berg, die sedert jaren de lotgevallen van H. F. C. en Haarlem van nabij aanschouwden. Ongunstig is de statistiek dus niet. Drie of vier gevallen in twintig jaar tijd waargenomen door twee getrouwe wedstrijdbezoekers, het is niet veel. En dokter Moojen vertelde ons „ik woon trouw de matches bij, als jongen al, maar een ernstig on geval had ik tot nu toe niet ge zien Wanneer een volgendon keer D. F. C. weer op het Haarlem-veld komt spelen, zullen de toeschouwers elkaar afvragen „wie heeft hier vroeger ook weer zijn been gebroken Dan zal een ander antwoorden „ik weet niet precies, ik geloof Bouvy of Koop man". En ais Sunderman er dan toevallig juist langs loopt, zal hij er over glimlachen. Album voor de Bloemententoonstelling. Wel wat Iaat is nu verschenen het prachtwerk „de Nationale bloemen tentoonstelling Haarlem 1910 in woord en beeld", maar het is dan ook een mooi hoek geworden. Op den fraaien, bruin linnen band is een kiekje van de tentoonstelling, met het Paviljoen op den achter grond. De heer Ernst H. Krelago, geeft een korte inleiding tot hot boeik, waarin hij hulde brengt aan de ult- gdvers, de firma Emrik en Dinger dio het waagstuk van deze kostbare uit gave heeft aangedurfd. In een vijftigtal bladzijden wordt een beknopt overzicht gegeven van de voorbereiding en de geschiedenis der tentoonstelling. Onze lezers ken nen de feiten, zoodat wij met de ver melding zouden kunnen volstaan, wanneer we niet een treffende op merking hadden gevonden over. het einde der tentoonstelling. Daar staat namelijk: De sluiting had zonder eenig ceremonieel plaats en waar men zich over het ontbreken van eeni- go feestelijkheid bij die gelegen heid heeft verwonderd, is Mer misschien de plaats er op te wij zen, dat hoezeer het hoofdbe stuur en de tentoonstellingscom missie ook reden mocht hebben, om met voldoening op de ten toonstelling terug te zien, het toch niet geacht kon worden op hun weg te liggen daaraan bij die gelegenheid uiting te geven. Het woord hun is gespatieerd, cmi er do aandacht op te vestigen. Do slotsom ligt voor do hand: men verwachtte van andoren eenig feestbetoon bij de sluiting. En van wie dan? Van wie anders zouden we zeggen dan van Haarlem's gomeen- teliestuuT? Indien deze veronderstelling juist is, dan willen we er wel bijvoegen, dal ook naar onze nieoning liet ge meentebestuur bij de sluiting officieel had kunnen gewagen van de beteeke nis die die tentoonstelling voor de ge meente Haarlem heeft gehad. Maar 't is niot gebourd, „schwamm d'rüber. Liever wijzen we op de 75 Itchtd,rukken in 't boek, die keurig zijn uitgevoerd en con zeer duidelijk beeld geven van wat er op de ten toonstelling is te zien geweest en ara gegaan. Ook de rekening van de tentoon stelling is in 't boek opgenomen. In ontvangst en uitgaaf sluit die met een bedrag van f 69.950. De ontvang sten zijn: dagkaarten en doorloopen- de kaarten f 50.690, rijwdelenberg- plaats, garderobe enz. f 1460. verpakkingen en plnatshuur f 2400, provisie verkoop planten en schilde rijen f 345.bijdragen voor cere- prijzen en medailles f 7910.—, ver koop houtwaren, glaswerk enz. f 4580.—, vergoeding vóór arbeids loon enz. f 565.en een bijdrage van Rijkswege, als nadeelig saldo groot f 1990.— De uitgaven waren: aTbeidsloonen f 5005.contröle en bewaking f 3200.salaris architecten, bureau en reiskosten tentoonstellingscom missie f 4260.—, gebouwen enz. f 21080.mest. riet. zand f 1055. boomen, planten, bloemen f 36%.—, glaswerk, vazen, gereedschap f 2885, koeten openingsplechtigheid, ont vangst deputatie en jury. autotocht, muziek, diners enz. f 8035.druk werk i 1930.advertentie- en re clame kosten f 3170.assurantie f 455.©ereprijzen, medailles, ge tuigschriften f 12.330, kosten afbre ken gebouwen, herstel van het ter rein, rijloon, graszoden enz. f 3050. De tekst geeft een aardag overzicht van de administratie, d© platen ver- toonen o.m. een fraai beeld van de inzendingen op de tentoonstelling: een en ader te zanten vormt een herinnering aan deze prachtige ex positie, die het de moeite waard is te bezitten. Het rapport-Borgman. In het tweede blad van heden vindt men een uittreksel uit het Verweer schrift, dat Dr. Borgman aan B. en W. heeft uitgebracht inzake de bo- keude kwestie. We hebben gemeend, dat het wen- schelijk was, om Mr. Thiel in de ge legenheid to stellen in hetzelfde num mer onzer courant, waarin dat Ver weer voorkwam, zijn meening daar omtrent kenbaar te maken, opdat woord en wederwoord te zelfder tijd den lozers onder de oogen komen. Mr. ThieloverhetVerweer- schrift-Borgman. Mr. Thiel wees ons er op, dat het niet juist is, dat hij van meening ver anderd zou zijn, wat betreft de admi nistratieve regeling van de jaarwed den der leeraren, die aan beide II. B. Scholen les geven. De zaak is deze Bij de laatste Begrootingsdebatten maakte een Raadslid de opmerking, dat het niet juist was, dat de salaris sen van deze leeraren geheel ten las te kwamen van de H. B. S. met 5-ja- rigen cursus en niet gedeeltelijk voor rekening der H. B. S.-Handelsschool. Mr. Thiel is toen den Wethouder van Onderwijs bijgevallen, om deze rege ling te behouden, omdat zij uit een administratief oogpunt zooveel ge mak oplevert. Bijv. bij de uitbetaling der salaris sen, komt nu zoo'n gecombineerde leeraar met één mandaat. Gaat men nu zijn betrekking in tweeën verdee- len, dan moet hij op twee mandaten zijn wedde innen. Zoo zijn er natuur lijk meer punten, waarom de tegen woordige regeling administratief veel eenyoudiger is. Mr. Thiel is daarom op dit oogenblik nog voor een derge lijke wijze van boeking, maar iets an ders is, dat Dr. Borgman deze rege ling nu neemt als basis van zijn be rekening. Dat moet natuurlijk fout zijn, zeide Mr. Thiel. Resumeerende dus, is hij voor deze wijze van boe king uit een administratief oogpunt, maar maakt bezwaar, dat die rege ling geldt als basis van een bereke ning. Hij is dus niet van mcening veranderd, gelijk Dr. Borgman be toogt. Voor het overige verwees Mr. Thiel ons naar een Nota, die hij he denmorgen aan den Raad heeft ge zonden, naar aanleiding van de Za terdag door ons meegedeelde Nota van B. en W. in deze kwestie. Nota-Thiel tegen de Nota van B. en W.: In deze Nota schrijft Mr. Thiel o. a. het volgende B. en W. beginnen met „de uiter ste behoedzaamheid" aan te bevelen bij becijferingen en daaruit te trek ken conclusies. De juistheid van die aanbeveling gaarne erkennend, meent ondergeteekende de verwachting te mogen uitspreken, dat B. en" W. bij het overleggen van becijferingen aan den Raad in den vervolge, die „uiter ste behoedzaamheid" zullen in acht nemen. Volgens de eigen mededeelin- gen van B. en W. heeft het zelfs aan een bescheiden mate van behoedzaam heid hunnerzijds in deze zaak ontbro ken. De ondergeteekende heeft de exploi tatierekening der nieuwe Handels school, zooals die aan den Raad was voorgelegd, in hooge male onjuist ge noemd, en blijkbaar terecht. Volgens die rekening toch, zou de nieuwe Handelsschool, ondergebracht in het te stichten nieuwe gebouw, netto (d. i. na aftrek van alle ont vangsten) aan de Gemeente kosten 28,000 per jaar, of zonder de kosten van het nieuwe gebouw 13,000 per jaar. Het aantal leerlingen werd ge raamd op 250, zoodat per leerling werd gerekend op 52 per jaar netto- kosten, buiten het gebouw. In de re kening was opgenomen een Rijkssub sidie van 5000 voor de Handels school, zonder mededeeling, dat op die subsidie slechts geringe kans be staat Licht men dezen post uit de re kening, dan stijgen de kosten per leer ling tot 72 per jaar. B. en W., thans hunner zijds een rekening gevend, komen tot 32,000 per jaar, of, zonder de kosten van het gebouw, tot 17.000 per jaar, hetgeen per jaar en per leerling 58 uitmaakt, of, zonder Rijkssubsidie f 88 per jaar, welke bedragen niet onaanzienlijk hooger zijn dan de eerstgeraamde. De waarheid is. echter nog anders. Blijkens de Begrooting voor 1911 ko men, buiten de kosten voor de gebou wen, ten laste van de Gemeente f 45.000 netto-kosten der beide H. B. S. met Handelsschool, totaal bevolkt met -182 leerlingen. De uitgaven zijn nl. buiten de gebouwen geraamd op 107.000 en de inkomsten op 62.000 (ƒ40.000 schoolgelden en ƒ22.000 sub sidie). Per leerling zijn aizoo de net to-kosten voor 1911 begroot op ƒ93 A 94, buiten de gebouwen. Dit bedrag moet met een klein bedrag worden verhoogd, wegens de lessen doof Gymnasium-leeraren aan de H. B. S. met 3-jarigen cursus gegeven. Met de ze bijvoeging naderen de netto-kosten tot 100 per leerling, en dit cijfer zal, dichting van een nieuwe Handels school, zeker boreikt, zoo niet over schreden worden. De algemeene ex ploitatie van de nieuwe Handels school zal uit den aard der zaak duurder moeten zijn, dan die van de school in de Jacobijnestraat. Boven dien wordt salaris-verbetering der leeraren urgent. Een vermeerdering van 3000 per jaar (over een totaal salaris van bijna een ton zeker een kleinigheid) is al voldoende om de 100 te overschrijden. De cijfers staan dus zoo Dr. Borgman, per leerling en per jaar, met Rijkssubsidie ƒ52. ld., per leerling en per jaar zondof Rijkssubsidie 72. B. en W., per leerling en per Jaaf, met Rijkssubsidie G8. Id. per leerling en per jaar zondef Rijkssubsidie 88. Waarheid is per leerling en pef jaar met Rijkssubsidie ƒ80. Waarheid is per leerling en per jaar zonder Rijkssubsidie 100. Met deze cijfers voor oogen laat ik gerustelijk aan den Raad het oordeel over de vraag, of B. en W, verant woord zijn met dc aan den Raad overgelegde cijfers, schrijft Mr.. Thiel. Intusschen, zoo merkt hij op, ligt het zwaartepunt niet iu de exploita tie-rekening. Het zwaartepunt ligt echter in de niet te verantwoorden wijze, waarop aan den Raad een credict van ƒ225.000 werd gevraagd. B. en W. zeggen nu wel, dat slechts aan de orde was ,,de algemee ne vraag, of voor de bestaande 11. B. S. met 3-jarigen cursus ciiz. al dan niet een nieuw gebouw zou worde» gesticht", maar B. en W. vergissen zich hier al te ernstig. Die algemee ne vraag werd den Raad niet voor gelegd, maar wel deze, of de Raad ƒ225.000 wilde bewilligen voor een nieuwe Handelsschool en daarvoor en deel van het terrein van de oud© Gasfabriek wilde aanwijzen. De grondslag van dat voorstel was het rapport van Dr. Borgman cn de in verband darfrmede gemaakte bereke ningen van den Directeur van Open bare Werken. B. en W. wen9chlon dus te be willigen al hetgeen de Directeur der Handelsschool voor zijn in richting noodig achtte, en zulks zonder eenig blijk van ooniröle hunner zijds op de noodzakelijk heid van 't aangevraagde cn zelfs zonder over die noodzakelijklieid het oordeel te hebben ingewon nen van de daarvoor aangewezen autoriteiten. Dat is en blijft het hoofdbezwaar. En ook, al geeft men toe, flat de Di recteur der Handelsschool alles kan vragen, wat hij in zijn gebouw wel ©ens noodig zou kunnen hebben, dan nog is het plicht van B. en W. cn van den Raad, om geen noodelooze kapitaalsuitgaven voor te stellen of te bewilligen. En dan houd ik staan de, dat, indien een nieuw gebouw al noodig is, in stede van 225.000 mis schien 150JP00 aangevraagd had mo gen worden.. Zonder aan het onder wijs te kort te doen, hadden de plan nen van den Directeur door B. en W. zeer moeten worden vereenvoudigd. Ondergeteekende wijst op de vol gende punten 1. Voor het teekenonderwijs wer den aangevraagd drie lokaleu, uL twee zalen voor h&ndteekenen en één voor lijnteekenen. In het geheel wordt aan de H. B. S. met 3-jarigen cursus en aan de Handelsschool, zoodra de ze gezamenlijk 25 leerlingen zullen tellen, per week gegeven hoogstens 24 uren les in handteekeneu, en 2 mis- - schien 4 uur, lijnteekenen. Daarvoor drie zalen te stichten, die samen ver moedelijk 30.000 zullen kosten, is (zuivere verkwisting. Men kan en moet volstaan met één zaal voor handteekenen ©n de lessen in ltjntee-

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 1