ien strijd. Doch van doelpunten komt voorloopig niets, door slecht schieten eenerzijds, au uitstekend verdedigen anderzijds. Vooral de H. F. (.'.-keeper blinkt hierin uit. Na ongeveer 20 minuten spelens rnaakt de linksbinnen van V. V. II. met een magnifiek schot het eerste punt. Lang genieten de gastheeren hunne leiding niet, want geen minuut daarna maakt II. F. C., door een misverstand der V. V. H.-achterhoe de. gelijk. .Met 11 gaat de rust in. Na de rust is V. V. H. weer over wegend sterker, doch het voortdu rend zwoegen der voorhoede heeft geen succes. In deze periode geeft II. F. C. oen spel te zien, dat we niet van II. F. C.-spelers gewend zijn. Het «•vas met zeer sympathiek. Telkens wordt het winnende punt van V. V. II. verwacht, doch het mag blijkbaar niet. Integendeel, als gevolg van een vrijen schop weet de llnks-binnen van H. F. C. (evenals de utterst-links, in off side positie staande, hetgeen zóó duidelijk zichtbaar is, dat de V. V. H.-koepor geen moeite doet den ge makkelijk te keeren bal weg te wer ken) hoi winnende punt te maken. Nog geeft V. V. H. geen kamp, doch alles is vruchteloos. Het einde komt met een onverdiende overwinning voor II. F. C. V. Wegens protest van V. V. H. tegen een niet toegekenden strafschop tegen H. F. C. werd die na tijd genomen en onhoudbaar ingezet. E. D. O. IV—S. V. V. 1—5. 3 e klasse II. V. B. R. Serné was bij dezen wedstrijd Scheidsrechter. We kunnen met genoegen consta- teeren, dat E. D. O.'s laatste elftal vooruitgaat, niet omdat z'n eersten wedstrijd tegen S. V. V. met 61 werd verloren, maar wol omdat we veel beter zagen combineeren, dan in het begin. Na den uittrap ging het spel vrij wel gelijk op, S. V. V. was alleen iets in de meerderheid. Toch gelukte het E. D. O. IV die leiding te nemen door een misverstand van den doel- verdiediger door P. Dreijn. Lang duurde de leiding niet, want spoedig breekt S. V. V. don stand op 31, waarmede de rust aangekon digd werd. Na de hervatting was E. D. O. in de mindorheid. S. V. V, voerde den stand op tot 51, waarna tijd geflo ten werd. KI. HAARLEM II—CONCORDIA. Met oen volledig elftal stelt KI. Haarlem zich op. Toch vertoont het een vlug spel, maar ook Concordia speelt met vuur. Concordia is .die sterkste en weet do leiding te nemen. Rust gaat in met 1—0 voor Con cordia. Na 5 minuten gerust te heb ben stollen bolde elftallen zich weer op. Concordia weet geregeld dien stand 'to vorhoogon en KI. Iianrlom heeft niet veel moor in de melk te brokken. 'Ails die scheidsrechter tijd blaast heeft Concordia gewonnen met 7—0. KI. HAARLEM III—H.F.C. VII, Direct valt KI. Haarlem met vuur nan, maar vindit do achterhoede H. F. C. in puike conditiei Toch loan II. F. C, niet verhinderen, dat KI. II. de leiding neemt. Na verschillen de doorbraken van weerskanten, die op niets uitioopen, komt rust Daar na is KI. II. de sterkste en doelpunt 6 maal en wint dus welverdiend met 7—0. HOLLANDIA—HAARLEM V. Beide elftallen zijn volledig en bin den om 11 uur don strijd aan. De achterhoedospelens van beidie par tijen blijken eerst niet al te betrouw baar. In de eerste 20 minuten weet P. Bakker Haarlem de leiding te geven. De Roodkroeken blijven lot half time de meerderen zonder dat echter nog eens gedoelpunt wordt. Na de rust komt Ilollandla pas los en na conigen tijd maakt J. Knechjes den gelijkmaker. Van een daarna in tredende verslapping weet Haarlem te profiteeren en nog 2 maal te doel- pnnlen. Hot einde komt met een 31 overwinning voor Haarlem. HAARLEM VII—HAARLEM VI 0-17. H. V. B. 3e klasse. Zooals te voorzien was, moest het laagste elftal nog ©enige spelers aan Haarlem VI afstaan, zoodat als om 10 uur begonnen wordt, Haarlem VII met zijn zevenen den strijd moet aan binden. Haarlem VI, dat het nadeel heeft op vreemd terrein te moeten spelen, laat zich hierdoor echter niet af schrikken en weet voor rust zes keer te doelpunten. Daarna spelen ze zonder doelverde- diger en met zes voorlioedcspelers. Nu is het voor Haarlem VII heele- maal niet meer uit te houden en z« moeten lijdelijk aanzien, dat hun doel nog elf keer doorboord wordt. Als het tijd is, wint Haarlem 1 roet 17—0. Plaatselijke ontmoetingen D. O. S.—BREDERODE. 4—1. Zondag toog D. O. S. met 10 man naar Santpoort, om tegen Biederode te spelen. Met de rust was de stand 11. 't Einde kwam met 41 voor D. O. S., die mooi gewonnen had. H. F. C. VOORWAARTSS. D. O Met de rust stond 't 1—0 voor S. D. O. Na de hervatting maakte Voorwaarts ook 1 goal. Na een half uur verlen ging won Voorwaarts met 21. Deze behaalde don lsten prijs, elf insignes. Zondag speelde S. D. O. tegen Een dracht. Mot rust was 't 2—0 voor Eendracht De uitslag was 42 in het voordeel van S. D. O. Zondagmiddag speelde S. V. V. II teg^i B. F. C. te Beverwijk. Met de rust was de stand 41 voor S. V. V. II, na de rust wist S. V. V. II nog twee maal te doelpunten, en B. F. C. ist nog 1 goal te maken, zoodat het einde kwam met een welverdiende 62-overwinning voor S. V. V. II. V. V. H. IV—VELOCITAS. 08. Het 4e V. V. H. is door het slechte opkomen der spelers zeer onvolledig, zcodat Velocitas hier een gemakke lijke taak heeft. Met rust is de stand 3—0. Het einde komt met een 80- overwinning voor Velocitas. V. V, H. HI—D. E. V. a 5-2. Met rust is de stand 2—2. Na rust doelpunt V. V. H. III nog drie maal en wint dus welverdiend met 52. HEEMSTEDE II—UN1TAS I. 5-0. Om half elf ving deze plaatselijke, vriendschappelijke wedstrijd onder leiding van V. d. Horst aan. EL speel de met 3 invallers, wat niet belette, dat zij met de rust met 30 leidde. Na de rust scoorde EI. nog 2 maal. Unltas kon, hoewel zij dit zeker ver diend had, geen goaltje machtig wor den, zoodat Heemstede II met 5—0 won. Z. V. V.—BLOEMENDAAL 5—3. (Buiten den Bond). Z. V. V. verschijnt met een geheel andere opstelling, die echter uitste kend blijkt te voldoen, wat samenspel en zuiver schieten betreffen. Het be gin is dadelijk vurig en beide doelen verkeeren telkens in gevaar. Toch is het Z. V. V., die het eerst doelpunt, door haar rechtsbinnen. Z. V. V.'s middenlinie stelt haar voorhoede tel kens in staat het B. V. V.-doel te na deren en het is de middenvoor, die in een moeilijke positie den B. V. V.- keeper doet visschen. Wel dringen de B. V. V.'ers flink op, doch de verdediging van Z. V. V. is op haar plaats en weert het gevaar af. Tot de rust blijft verder doelpun ten uit ;met 2—0 wordt gedraaid. Na de rust is het spel nog beter. Weinig nog zag men de Zandvoorters elkaar zoo goed begrijpen en B. V. V.'s samenspel is ook prachtig. Als Z. V. V. een penalty ten deel valt, brengt H. V. V. den stand op 3—0. Toch laat B. V. V. zich niet ontmoedi gen, want als Hartog den bal krijgt, besluit hij zijn ren met een hard schot, wat voor den Z. V. V.-keeper niet te houden was. (31). Nogmaals weet B. V. V. te doelpunten, nu door Van Kessel, die een schuin schot in zendt, buiten bereik van den Z. V. V.-keeper. (3—2). Een prachtschot van Z. V. V. is we gens buitenspel ongeldig. Toch weet eindelijk Z. V. V. den stand op 4—2 te brengen. B. V. V. komt nu gevaar lijk'v'oor het Z. V. V.-doel en haar midden-voor scoort weer. (43). Z. V. V. vergroot de leiding nog. (5—3). Daarmee was de overwinning behaald. HOCKEY. Gisteren werden die vioigendle com petitiewedstrijden gespeeld: 2e klasse. Den Haag: Odis IIH. D. M, 51. Haarlem: De Musschen IIAmster- dam lib 53. Z i I v ex en H o c k e y-b a 1, Haarfem II—Deventer 1—1 (na een kwartier verlenging). Buiten competitie. Rotterdami .Victoria II—Nijmegen 6-0. KORFBAL. De volgende eerste klasse-wedstrij den hadden gisteren plaats le klasse Noord. Amsterdam D. T. V.D. O. 10—9. D. E. V.—D. I. O. S. 11—7. le klasse Zuid. Leiden Vitesse CL.)—A. L. U. Ter rein afgekeurd. De stand van de Noordelijke eerste klasse luidt nu - D. T. V. I 3 3 E. V. I. 5 O. S. C. A. 3 D. O. S. I. 5 D. I. O. S. 1.4 - I E 0 0 31 27 6 2 Q 2 40 34 6 1.21 1 1 17 17 3 1 1 3 30 24 3 0.60 0 3 24 30 2 0.50 SCHAKEN. Op 2en Kerstdag heeft de directie van het „Schaakblad'' een schaak wedstrijd uitgeschreven, die te Am- sterdag gespeeld zal worden. De prij zen bestaan uit medailles en diplo ma's. Er zal in 4 klassen gespeeld worden. DHR ASESSER. De match tusschen O. Duras en Dr. J. F. S.Esser is met twee partijen verlengd. Dr. Esser verloor de vierde partij. De stand is nu: Duras 3, - ser 1. SIMULTAAN-SÓANCE-DURAS. Te Zaandam speelde Duras giste renmiddag een simultaan-séanoe van 32 partijen. Het resultaat was, dat de mees tor 19 partijen won, acht verloor en 5 remise TOURNéE-DURAS. Naar de „Tel." uit betrouwbare bron medegedeeld wordt, zal ook meester Speyer „die Klinge kreuzen" met den vervaarlijken schaakmees ter. Het aantal partijen en de juiste data dat gespeeld zal worden, zullen nader gepubliceerd worden. SCHERMEN. HET JUBILEUM VAN PROF. VAN HUMBEEK. Zaterdagavond werd in het scherm- lokaal aan de Reguliersdwarsstraat een schermfeest gehouden tor her denking van het feit ,dat de heer L. van Humbeek 15 jaar geleden zaoh als maitre d'escrime te Amsterdam vestigde. In de met guirlandes en Dentropeeën versierde scbermzaoJ werden door verschillende schor- more fraaie partijen getrokken. Een uitgelezen publiek, waaonder vele dames en marine-officieren, woonde met grooto belangstelling de scherm- partijen bij en huldigde den meester, die zooveel ter bevordering van de schermkunst in Nederland deed. WQESTDUIN. Zooals wij reeds medegedeeld heb ben is op 26 November een bijeen komst van eigenaren van dravers ge houden op aanstichting van den heer J. Koster, waar de wensclielijkheid besproken werd de renbaan Woest- duin te behouden. De commissie, op die bijeenkomst benoemd, beslaande uit de heeren A. H. van Wickevoort Croramelïn en L. R. ICemper baron van Jttersum, doet een oproeping aan eigenaren van dravers, belangstellenden en belang hebbenden, die de ontwikkeling van de draverijen in Nederland voor staan, om te Amsterdam bij elkaar te komen ,ten einde te trachten een ver- ecniging op te richten, die draverijen voor eigen rekening zal inrichten, daar de vooruitzichten met een waar schijnlijke sluiting der banen Woest- duin en Bergen een dergelijke veree- niging hoogst noodzakelijk maakt. Genoemde commissie meent, dat al leen de oprichting van een dergelijke ereeniging in staat zal zijn dfe drave rijen in Nederland te behouden, in bloei te doen toenemen en het fokken snel loopende paarden aan te moedigen. Zaterdagmiddag had deze vergade ring plaats. De heer Van Wickevoort Cromme- Iin opende de bijeenkomsthij stelde voor, een commissie te benoemen, om statuten te ontwerpen en regelingen te treffen. De heer Jan Koster stelde in het licht, dat de baan te Woestduin zich bij uitstek leent voor courses en dat het in het belang der eigenaars zou zijn, zelf een Vereeniging te stichten. De heer Crommelin bracht na de bat in stemming een voorstel, waar in in boginsol wordt besloten 'n veree niging op te richten, die draverijen voor eigen rekening exploiteert en al lo betreffende zaken in eigen beheer neemt. Dit voorstel wordt met alge- meone stemmen aangenomen. Daarna werd overgegaan tot het kiezen van een voorloopig bestuur. De uitslag was, dat de heeren baron Van Ittersum, Vpn Wickevoort Crom melin, M. C. Consemulder, Helder- a J. Schuyl gekozen werden. Deze heeren zullen statuten enz. sa menstellen, die ter beoordeeling ge zonden zullen worden aan de ver schillende eigenaars van dravers. Daarna zal wederom worden verga derd. DE ZESDAAGSCHE WIELERWED STRIJD TE NEW-YORK. De Amsterdamsche renner Stol, die met Rutt in zesdaagsche wedstrijden reeds vele overwinningen boekte, en favoriet was, heeft den strijd opgege- Waarom Stol zich terugtrok vinden we nog niet vermeld. Rutt, Stol's partner, vormt nu met Clarke, die zijn partner Mac Far- land verloor, een paar. In het 70ste uur had ©en ongeluk plaats. Walker's en Mitten's rijwiel raakten elkander en beiden werden tegen den grond geslingerd. Mitten sprong dadelijk weder op zijn fiets, doch met Walker was het erger ge steld. Gewond word hij weggedragen. Zijn maat Pijl, die hot ongeluk zag, verving hein zonder een ronde te ver liezen. Doch toen hij na twee uur ver nam, dat Walker aan den strijd niet meer zou deelnemen, gaf ook hij den strijd op. Nog slechts zes paren zijn er nu over. Ook de Amerikanen Walthour— Lawson hebben den strijd opgegeven. In den nacht van Donderdag op Vrijdag te 2 uur gingen aan het hoofdLehr en Goullet, Fogler en Hill, Root en Moran, Mitten en Tho mas, Collins en Drobacb, die 1838 E. ronden hadden afgelegd Ca meron en Halstead en West ejt Dema- 8 E. M. 7 ronden en Rutt en Clarke 1838 E. M. 6 ronden. Het record voor dien tijd is 1906 E. en 1 ronde. HOOGTE-RECORD GESLAGEN. Legagneux 6loeg te Parijs met een monoplane bet hoogte-record. llij steeg 3200 AL hoog. Verzachting van gevangenisstraf, J zulk een' rapport steeds zal blijven de Binnenland TWEEDE KAMER. Wij hebben reeds kortelijk het voor naamste aangestipt uit de rede, waar mede Minister Ragout het debat over zijn begrooting in het algemeen heeft beantwoord. Evenals de heer Van Hamel wensohte de Minister een beslissing der Kamer, bij gelegenheid dor behandeling van het Wetboek van Administratieve Rechtsvorde ring, over het administratieve proces recht, over het daarbij gevolgde stel sel. En hij zou dus de invoeringswet niet eerder indienen. Partieele herziening van het ar beidscontract kon hij niet toezeggen de wet werkte te kort Voor vergoeding van koeten bij pro deo-procedures aan advocaten en deurwaarders was de Minister niet te vinden. Herziening van het zeerecht moest voorloopig blijven rusten, tot na de internationale conferentie van 1912. Voorwaardelijke verooideellng ii te voeren, lag in 's Ministers bedoe ling door kleine voorrechten, niet. Wèl de n een gevangenis voor jeugdige personen naar de grondge dachten, maar gestrenger, van de Engelsche Borstel-prison. Met oen herziening van het Wet boek van Strafvordering zou de Mi nister spoed betrachten. Pogingen werden ln het werk gesteld om do ambtenaren van het O. M. te ontlasten van hun administratieven arbeid. Vrij langdurig is beraadslaagd over oen ameudement-Duys c. s., om geen gelden toe te staan voor den lijdelijken referendaris, die toezicht zal moeten oefenen op een uniforme regeling van de heffing om griffie rechten en andere gerechtskosten. De stemming is tot hedenmiddag aangehouden. Over en naar aanleiding van de Pa pendrechtsche zaak werden drie ma gistrale redevoeringen gehouden door de heeren Limburg. Van Hamel en De Savornin Lolimau. De Papendrechtsche Strafzaak. De heer LIMBURG (V. D.) besprak eerst de Papendrechtsche zaak, die van zoo groot belang is in verband met het psychiatrisch onderzoek bij het strafproces cn met het beleid der rechterlijke macht. De zaak is thans voor Garsthagen geëindigd met een blij-eindigend treurspel. Is nu het pu blick tevreden zoo vruagt spreker. Weet het publiek het nu Wordt er door de politie te Papendrecht mishandeld of is er een complot Het Arnhcmschc Hof zegt eenvoudig tot Garsthagen mijn beste jongen, gij hebt de veldwachters beschuldigd on der invloed van eenige mcnschen, die niet wel bij het hoofd zijn, maar gij hebt do onwrikbare overtuiging van gehandeld te hebben in het algemeen belang. Het publiek weet niets al leen dit, dat ieder getuige de kans loopt door psychiaters onderzocht te worden. Die kans bestaat nu nog maar voor getuigen 5 décharge, maar straks zullen de verdedigers zulk een onderzoek vragen voor getuigen charge. Het is merkwaardig, dat alle colle ges, die deze zaak hebben aange raakt, behalve de Hooge Raad, aan leiding gaven tot ernstige critiek op hun beleid. Waarom liet de Recht bank te Dordrecht Garsthagen riiet dadelijk toe tot het bewijs Die vraag werd terecht gedaan. Maar nu komt het intermezzo van het psychiatrisch onderzoek, waarbij half Papendrecht tot een gekkenhuis wordt verklaag. (Gelach). Garstha gen, Van Es, Vergragt, V. d. Poll, Le grand cn Van Elk, ze zijn allen im beciel of querulant. Van Elk is een querulant, maar met groote suggestieve macht. Do psychia ters hebben geen ervaring in strafza ken doch de rechter-commissaris had de getuigen er op moeten wijzen, dat zij zich slechts met hun uitdruk- kelijken wil aan het onderzoek be hoefden te onderworpen. Maar men heeft eenvoudig gezegd tot de getui gen hier zijn eenige heeren, die u eenige vragen willen stellen. Dat is van belang. Ons strafproces kent niet de regeling, dat getuigen worden ge maakt tot een obj octvanonder- De titel van de instructie kent niet het hooren van getuigen als ob ject van onderzoek. Zij behoeven zich niet psychologisch en psycliiatrisch te laten onderzoeken. De rechter-com missaris had de eenvoudige men- schen moeten waarschuwen, dat zij kwamen in handen van psychiaters, waaruit menigeen komt met een zwa- psychose. Spr. is niet tegen een psychiatrisch onderzoek in strafza ken, mits wettelijk geregeld. Maar dan moeten ook de verdedigers het psychiatrisch licht op de zaak kun- laten vallen en dan moet het psychologisch onderzoek ach terwege blijven. Het jongste penitentiaire congres le Brussel keurde ook het psychologisch onderzoek af. Toen het Hof de verbijsterende uit komst zag van het onderzoek, had het toen niet moeten voorkomen de publi catie en de behandeling van bet rap port Gewoonlijk vraagt de verdedi ger een onderzoek naar de geestver mogens van beklaagde; hier maakte het O. AL het rapport over den geestestoestand van getuigen, zich tot ..geestelijk manna". Zoo werden de verhoudingen omge keerd. Men ging zelfs zoo ver, dat de ambtenaar van het O. M. van zijn plaats decreteert, dat twee veldwach ters in hoogste instantie onschuldig zijn veroordeeld. Dat had eens oen advocaat moeten doen 1 Zoo werd op zonderlinge wijze in deze zaak gehan deld. Waarschijnlijk zal dit onder zoek blijven een unicum in ons straf proces. Dat is ook to hopen. De rech terlijke macht heeft bij strafzaken ge tuigen noodig en men weet, dat de Nedarlandsche burger niet gaarne als getuige ontreedt. Dat is een groot belang, dat de mi nister heeft begrepen, toen hij publi catie van het rapport wist te voorko men. Daarvoor brengt spn. hem alle hulde en hij verzoekt hem te verkla ren, 'dat in de toekomst nooit meer een paycbologisoh-psychiatrisch on derzoek zal plaats hebben zonder den ultdrukkelljken. wil der getuigen 'dat eigendom der justitie en dus niet zal worden gepubliceerd zonder toestem ming der regeering' en dat niet moer zal gehouden worden een psycho logisch onderzoek, dat uitloopt op een psychologische beschouwing van de zaak. Spr. lieeft hier verleden jaar hei psychiatrisch onderzoek verdedigd. Men zal nu zeggen: daar hebt gij het nu, gij hebt de geesten opgeroepen. Inderdaad het psychiatrisch onder zoek is in discrediet en dat betreurt spr. vooral omdat het is geschied door wetenschappelijke mannen. Zouden de heeren van Erp Taalman Kip c.s. werkelijk meenen dat er 100 Nederlanders zijn die gelooven dat heel de Papendrechtcche zaak het gevolg is van een complot, op touw gezet door een querulant Men kan de massa niet doen gelooven dat juist de getuigen A décharge geestelijk minderwaardig zijn, de getuigen A charge niet. De Papendrechtsche zaak bewees opnieuw het groove belang van de goede samenstelling der rechterlijke macht. Dat is de goede zijde der zaak. De rechterlijke macht bleek in deze zaak veel te ver te hebben afge staan van het volk. Bij het voik is de overtuiging levendig, dat de rech ters onbevangener zijn naarmate zij zetelen in groote steden en in hooge colleges. Frissche krachten zijn bij de rech terlijke macht noodig; mannen met socialen zin, die midden staan in het leven en die 't voik kennen en begrij pen. Dan zal de Papendrechtsche zaak spoedig vergeten zijn en gespro ken worden van insania Papendrech- tdana. (Gelach). De heer VAN HAMEL (U. L.) wijst op de belangen van een goede justi tie, die bij de Papendrechtsche zaak zijn te hespreken. Voor spr. is het een delicate zaak, welko hij gematigd zal behandelen. Twee zaken zijn bij een goede justitie noodig. lo. dat de justitie de zaak houdt in eigen hand, 2o. dat de rech ter oordeelt onbevangen, met abso lute rust, met olympische kalmte. Worden die zaken in het oog gehou den dan blijft het vertrouwen bestaan in de rechterlijke macht Dit proces is geweest een pech-proces, waarin de fouten elkander zijn gevolgd. In deze zaak riep de rechterlijke macht de hulp der psychiatrie in. De heer Limburg vreesde reeds dat men zou zeggen: gij hebt de zalf opgeroepen. Welnu, men heeft hier gelachen. En daarom wil spr. zeggen wat hier de fout is geweest Die fout was, dat men niet heeft on derscheiden tusschen beklaagde en getuigen. Het hof had geen opdracht gegeven tot onderzoek van Garstha gen. Maar in menig geval heeft psychiatrisch onderzoek den rechter gebracht op den rechten weg. Dat kan niet worden ontkend. De psychiatrie is een zegen geweest en zal dit blij ven voo Ft strafproces. De psychda/- trie zal geen staphetd bevorderen, maar zuiverheid en rechtvaardig heid. Het psvchiologischr-psycMaMsch onderzoek was hier iets nieuws. En 't is ingevoerd o peen afschuwelijke wijze. Spr. kent er geen ander woord voor. Een speciaal psychiatrisch on derzoek kan noodig zijn van éen ge tuige (hystericus of hysterica) die en a a ft klacht heeft gedaan. Maar hier werden alle getuigen zocht; hi pt ontbrak een contradic toir onderzoek; hier werd een rap port openbaar gemaakt en de misère Is nu voltrokken. De psychiaters kon den dit alles wellicht niet voorzien; de juristen hadden het moeten voor zien. Hier was vivisectie noodig, maar waarbij tevens groote beper king moest worden in acht genomen. De psychiatrie is een levend hulp middel van de justitie; mits de justi tie zorge dat zij de zaak in handen houdt. Spr. weet niet of in die rechtzalen wei altijd onbevangenheid en rust wordt in acht genomen. Hij heeft zijn studenten van het nut daarvan altijd getracht te overtuigen. Spr. hoopt dat het gebeurde zich, het belang van de waardigheid van en het vertrouwen in de justitie, niet zal herhalen. In de rechtzaal moet de spreuk worden opgehangen: „Gij zfjt het zout dier aarde; als het zout smakeloos is. waarmede zal het dan gezouten worden". Bij de benoeming van rechtere let te men niet alleen op kunde, doch ook op geschiktheid om voeling te houden met het volk. De heer DE SAVORNIN LOHMAN (C. H.) zegt, dat de rechterlijke macht alleen heeft te zorgen voor dB heilig heid van het recht Dat zij hoog staat komt omdat zij het hoogste recht heet uit te oefenen. Zij heeft te zor gen voor de rechten van alle burgers bewuste partijdigheid bestaat bij onze rechter niet Maar ook de schijn van partijdigheid moet worden meden. De vraag of de rechter zich wel eens door de aantijging van kl&s- sejustitie Iaat beïnvloeden, kan spr. niet beantwoorden. Deze en dergelijke vragen moet de rechter zef beoordeelen. De positie van het O. M. deugt niet In het burgerlijk prooes zijn de rech ters te lijdelijk, in *t strafproces niet lijdelijk genoeg. De rechter moet be schermen ieder die met hem in aan raking komt Het zedelijk gezag van dien rechter ts in het proces van het geloof ln onpartigheid hoofdzaak. Vroeger geloofde men in God en in diens rechtsordening. Als het feit niet bewezen was, veroordeelde do rechter niet en hij nam ock verzach tende omstandigheden aan. Maar dit alles is veranderd. Bij de wetenschap pelijke ontwikkeling aan onze uni versiteiten ts God uitgeschakeld. Men rekent thans met sociale behoef ten en met sociaal aangelegde mcn schen. Men voedt iemand op tot so ciale gezindheid. Blijft hij anti-so ciaal gezind, dan is hij ziek. Bij deze opvattingen worden de deskundigen noodig; de rechters moeten alles we ten; de getuigen moeten worden ob ject van onderzoek. De psychiaters moeten uitmaken waarom of getui- in hun verklaringen verschil len. DAAr zijn wij nog niet; doch dien weg wil men op. Maar volgens art. 66 Strafvordering zijn getuigen( al leen verplicht te getuigen. Maar oen onderzoek van getuigen is ongeoor loofd zij mogen geen object van on derzoek worden. Object van onderzoek kan een Ne- derlandsch burger slechts worden als hij verdacht ls en dan nog alleen om ringd door de waarborgen van Straf vordering. De rechter-commissaris heeft ook te beschermen; moet de getuigen waarschuwen, dat zij niet behoeven te antwoorden de rechters moeten niet als in het Arn- hemsche arrest verklaringen geven over betrouwbaarheid van getuigen. De rechters hebben niet toe te geven aan de nieuwsgierigheid van het pu bliek. Dat is de grootste fout -c'.veest in de Papendrechtsche zaak. Nog een enkel woord over de rech terlijke macht, die spr. wil hooghou den. De heer HUGENHOLTZ (S. D. A. U erkent hiermede, dat er een klassejustitie is. De heer LOHMAN In dien zin, dat het klasserecht dient ter bescherming van allen van alle klassen van het volk. En het ls een fout, dat de rech ters niet steeds rekening houden met de wijzigingen in het recht. De rech ter moet zich zeker in veranderde le vensbeschouwingen inwerkenreke ning houden met de veranderde rechtsverhoudingen, die het gevolg zijn van gewijzigde verhoudingen on der het volk. Maar niet moet men den rechter plaatsen boven de wet. Da rechter moet weten, waaraan hij zich te houden heeft, dat moet voor hem zijn wet. Do rechter moet niet het recht hebben do wet te wijzigen dan gaat men de volksvertegenwoor diging voorbij. Thans blijven het recht en het volk nog één. Maar thans wil men, dat de rechters de nieuwe beginselen, buiten het volk om, in de rechtspraak brengen. Dat is een groot gevaar want men raakT er mee aan de onpartijdigheid. Die zich niet houdt aan de wet wordt dan toegejuichthij is een „bon juge" de rechter, die zich aan de wet houdt is dat niet. Die richting gaat men uit als ifea God loslaat bij do weten schap zoo komt men tot de atheïsti sche wetenschap en tot atheïstische rechtspraak, die niet meer past bij het volk. Zóó zal men moeten letten op de richting yan rechterszóó wordt de rechtspraak v e r p o 1 i- t i e k t. Zóó zal er een scheuring ontstaan tusschen rechtspraak en volk zoo dringt men het volk een neutrale rechtspraak op die het niet wenscht. In concrete gevallen mag men den rechter vrijheid geven, doch verder moet men niet gaan zelf moet hij geen nieuwe denkbeelden kunnen in voeren. Spr. vindt het laf hier rechters aan te vallen, die zich niet kunnen verdedigen. Wij moeten de rechter lijke macht hoog houden. De vergadering wordt verdaagd tot Maandagmiddag. HOF VAN ARBITRAGE. Volgens de Allgcmeine Correspoit- denz hebben de Russische regeering en de Porie een overeenkomst getrof fen over de betaling van de oorlogs schatting, die Turkije aan Rusland verschuldigd is. Het geschilpunt zal in het volgend voorjaar aan de uitspraak van het Haagsche Hof van Arbitrage worden onderworpen. DE HAAGSCHE SCHOUWBURG- QUAESTIE. Maandag 19 December zal de Haag» sche Gemeenteraad weer vergaderen en dan in de eerste plaats ter behan deling van de verzoekschriften om do sluiting van den schouwburg lot het einde van het tooneelseiznen 1911/12 uit te stellen. Over het aan den Raad dtor B. on W. gedane voorstel om dat verzoek at ie wijzen moet in het college geen eenstemmigheid bestaan. BEGROOTING VAN MARINE. Memorie van Antwoord. Bij do verdediging van 's Ministers beleid wordt een breede uiteenzetting gegeven omtrent de cijfers van deze begrooting, ten betooge, dat met den toestand van 's lands financiën het beheer zoo zuinig mogelijk is. De Mi nister doet opmerken, dat in dc jaren 1895 tot en met 1902 voor militaire marine-doeleinden, naar verhouding van de Rijksmiddelen oen grootcr be drag werd besteed dan in den tegen- woordigeu tijd wordt gevraagd-

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 7