SCOTT'S EMULSION Zoogende loeders Weerbericht MEDEDEELINGEN VAN HET XONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorin. 10.50 uur). De Bildt, 15 December 1910. Hoogste barometerstand. 767.4 m.M. te Haparanda {Oostkust v. Zweden); laagste 735.6 m.M. te Malin Head (Westkust van Engeland). Verwachting tot den avond van 16 December: Wind: matige tot krachtigen Zuid- Westelijken later afnemenden Zuide lijken wind. Gesteldheid van de lucht: gedeelte lijk bewolkt, later wellicht regen. Temperatuur: geringe verandering. BAROMETERSTAND TE HAARLEM our 745 m.M. Vooruitgang. Vorige stand te 2 uur 755 m.M. OPGAVE VANr JOH M. SCHMIDT-Opticien 86 ZIJLSTRAAT - HAARLEM. Thermometerstand te Haarlem. Donderdag 15 December Hoogste gisteren 2 uur F. 48 Laagste hedennacht F. 44 Hoogste heden tot 12 uur F. 48 HOOQ- en LAAQWATERSTANDEN 10 December Hoog water. IJmuiden vm. 9 u. 24m.;nm. 2u. 44m Katwijk vm. 1 u. 59m.;nm. 2u. 19m Petten vm. Du. 44m.;nm. 3u. 4m Laag water. IJmuiden vm. lOu. 24m.;nm.l0u. 44 m Katwijk- vm. lOu. 4 m.; nm. lOu. 24 m Petten vm. Hu. 54 m.j vm. llu. 14 m Het aansteken der lantarens van rijwielen, auto's en andere voertui gen, moeit te 4 u. 15 m. geschieden. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 30 Cts. per regel. putten kracht uit Scott's Emulsion, zoowel voor heuzelve als voor Baby. Moeder heeft méér en vollere melk, Baby gedyt dus rooskleurig en flink. De smaak zal U bevallen en Uw maag verdraagt het gemakkelyk. De echte wordt uitsluitend bereid door Scott Bowuc, Ltd., Londen, Engeland, als op de flescli voorkomt (t ujöjf' By alls Apothekers en Drogisten. jW Dit fabrieksmerk bevindt zich op 1Jg& da verpakking der eenige echte y^A Scott's Emulsion. king van ongeveer 200 personen per dag. Minste inschrijvers warefi A. M. Benraadtroggebrood 11 cent per K,G. C. Grundel witte brood 111/2 cent, kropbrood 9 cent. Houting Vergers tarwebrood 11 cent, grof brood 10 1/4 cent, wit rog gebrood 10 cent, zwart 11 cent. P. H. Hartel rundvleesch 68 cent per K.G., run civet 681/2 cent, kalfs- vleesch 92 1/2 cent. Firma Leupen Java rijst 0.175 per K.G., heele gort 0.085. E. J. Westerveld witte suiker ƒ0.419 per K.G., bruine suiker ƒ0.39, vermicelli 0.205, witte zeep 0.20, stijfsel 0.32. J. N. v d. Weyden basterd sui ker 0.3975, bruine suiker ƒ0.39, si roop ƒ0.19, rijst ƒ0.1496, boekweit gort 0.0975, zout 0.0595, groene zeep 16.75, gewone stijfsel ƒ0.1775, soda ƒ0.0354. G. v. d. Most van Spijk Leidsche kaas 0.63. G. v. d. Haak grove cokes 0.43, geklopte cokes 0.48 per H.L. H. van Breemen korte turf 5.24 per 1000 stuks. Frans Perquin, lange turf ƒ5 per 1000 stuks. H. Hoenderdos, gietcokes 157 per 10.000 K.G. B e s m. Ziekten. In de week van 7 tot en met 13 Sep tember kwamen ter kennis van den Centralen Gezondheidsraad1 geval van typhus, 4 gevallen van roodvonk en 2 gevallen van diphtherilis te Haarlem 1 geval van diphtheritis te Haariemmeriiede c. a. 1 geval van roodvonk te Haarlemmermeer2 ge vallen van diphtheritis te Schoten en 1 ge»-al van diphtheritis te Zandvoort. KALENDER „ONDER ONS". Een voor een zangvereeniging nieuwe en aardige reclame brengt het gemengd koor „Onder Ons", direc teur de heer Henri Pielage, in toepas sing. Het i3 een artistiek kalendertje voor 1911, dat verspreid wordt. Op hot schild kleurt een fraaie vrouwen- kop van Engelsch type, terwijl we daaronder de volgende uitspraak ver meld vinden „De menschelijke stem Is het meest volmaakte instrument. Een gemengd koor is de samenvoe ging aan alle stemsoorten tot de meest volmaakte harmonie". Medegedeeld wordt ook. dat het koor tot op heden niet minder dan zestien eerste en eeroprij zen behaal de De achterzijde van het schild is bedrukt met recensies van de musici: Leander Schlegel, Philip Loots en Willem Andriessen. Propagan da-vergader ing Woensdagavund had eeu propagan- da-vergadermg plaats, uitgeschreven door den Christelijken Typografen bond, om een poging te wagen tot op richting van een afd. van dien bond. De propagandist van dien bond, de heer Smit, van Amsterdam, zette uit een, waarom men meende, dat ook hier in Haarlem een Christelijke Ty pografenbond moest komen. Van do gelegenheid tot debat werd gebruik gemaakt door de heeren Groenendaal en Verreijk, waarna de vergadering gesloten werd en eenigen achterble ven tot verdere bespreking. Diefstal. Gisterenmiddag, toen de beer H. A. van Swieten, chef van exploitatie dor electrische lijnen der H. IJ. S. M„ uit Den Haag. aan het station onwel werd en de ziekenzuster W. den later over leden reiziger hulp bood, maakte iemand van de gelegenheid gebruik, om de portemonnaie met 4 tot 5 er in, toebehoorende aan de verpleeg ster, weg te nemen. Uit de Omstreken OVERVEEN. BEGRAFENIS J. W. ELDERIN'G. Hedenmorgen te 10 uur werd op de R. K. begraafplaats te Oven een ter aarde besteld het stoffelijk over schot van den heer J. W. Eidering, oud-wethouder der gemeente Bloe- mendaal. De overledene was 37 jaar raadslid en 20 jaar wethouder ge weest en bereikte den leeftijd van 78 jaar. Te negen uur begon in de kerk een plechtige lijkdienst, die een uur duurde. Een viertal bloemstukken van de familie dekten de baar. Onder de zeer talrijke aanwezigen, merkten we het gemeentebestuur van Blooinendaal op. SCHOTEN. Woensdagavond hield do Neder- landsche Vereeniging tot ufschaffing van Alcoholnoudende Dranken, afd. Schoten, een openbare vergadering. De heer L. v. d. Have sprak over „Draxikgebruiker en Geheelonthou der". Tijdens de pauze lieten do da mes v. d. Have en I-Iabermehi zich hooren. De eerste gaf eenige zang solo's, waarvan vooral „Op 't water" zeer mooi was, de laatste oonige voordrachten, namelijk St. Nicolaas en Pleuntje. Beide dames hadden veel succes. Deze avond, hoewel hij beter be zocht had kunnen wezen, is toch on getwijfeld. een uitstekende propagan da voor de geheelonthouding ge weest. HAARLEMMERMEER. Onvoorzichtig. Te Nieuw Vennep liep een zoon van den bakker Van I. op het erf to schieten met een pistool. Onverwacht ging het vuurwapen af, waardoor de jongen ernstig aan de linkerhand werd verwond. Na door den genees heer verbonden te zijn, begaf hij zich naar het academisch ziekenhuis te Leiden, daar zeer waarschijnlijk de kogel in de hand is gedrongen. Diefstal. Tijdens een uitvoering, die in Hotel de Landbouw te Hoofddorp werd ge geven, heeft men van één der spelers uit de kleedkamer een portemonnaie, inhoudende ruim 6, ontvreemd. Het moet geschied zijn tijdens de opvoe ring van een stukje, waarbij alle sj>e- lers noodig waren, daar don overi gen tijd altijd iemand in de kleedka mer aanwezig was. HOUTRAKPOLDER. Mej. J. Schulze, alhier, is benoemd tot lijdelijk onderwijzeres aan school No. 128, ie Amsterdam. HEEMSTEDE. Militie. Voor de inschrijving voor de Mili tie zal alhier meer bepaald zitting worden gehouden op Vrijdag 6 Janua ri 1911 van 10 tot 2 uur. Politie. Aan den gemeente-veldwachter R. Pronk alhier, is vanwege den Alge- meenen Nederlandschen Politiebond de bronzen medaille voor 10-jarigen trouwen politiedienst, met daarbij be- hoorend brevet uitgereikt. VELSEN. Openbare vergadering van den Ge meenteraad van Velsen, op Dinsdag 20 December 1910, namiddags te 1 uur, ten Gemeentehuize. Agenda 1. Ingekomen stukken. 2. Instruction personeel Bouwbu reau. 3. Suppletoir kohier Hoofdcltjken Omslag, enz. Binnenland UIT DE KAMER. Men seint ons uit Den Haag: Bij het algemeen debat over Oorlog wees de heer Arts op do onrustbaren de stijging der militaire uitgaven, zonder evenredige toeneming der strijdvaardigheid. Spr. getuigt van het gebrek aan marschvaardigheid bij de oefeningen, bestrijdt het insti tuut der vieraiaanders, dat verdwij nen moet. Doorgaande verkorting van den oefeningstij d moet tot on bruikbaarheid van het leger leiden. Spr. was voor betere tractementsre geling der officieren, mits gepaard met betere pensioenregeling. Goede tucht is gewenscht, doch alleen l>e- staanbaar bij eerbiediging ook van de godsdienstige gezindheid der min deren. Spr. bracht in dit verband do zaak-De Graaf tor sprake, kon die wijze waarop die zaak tegen luite nant Noltheuius berecht is, niet goed keur en. Met de strekking van dit laatste gedeelte van sprekers betoog ging de lieer Eland mede; deze bestreed zeer in den breede het stelsel van gelijk making der officierstractementeu, hij wenschte gerechtvaardigde verschil len te behouden en zou een amende ment voorstellen ten doel hebbende, om den minister terug te brengen tot de tractementsregeling naar het stel- sol-Bergansius. DE PAPENDRECHTSCHE STRAF ZAAK. De „N. R Ct.' bevat het volgende ingezonden stuk van dr. M. J. van Erp Taalman Kip, geneeskundig-di recteur van het Sanatorium voor Ze nuwlijders te Arnhem: „Naar aanleiding van het feit. dat de heer J. van Elk te Dordrecht een prospectus van het sanatorium te Arnhem toegezonden heoft gekregen, had ik reeds de eer u mede te doelen, dat die toezending niet vanwege de onder mijn leiding staande inrich ting had plaats gehad. Toen wist ik echter nog niet, dat die toezending was geschied in een enveloppe, in drukletters den naum van het sanatorium vertoonend, en evenmin, dat de afstempeling hnd plaats gevonden te Arnhem, en wel op 17 November. In verband met deze beide laatste omstandigheden is het volgende op te merken. Op 17 November 1.1. heeft zich aan gemeld aan het sanatorium een heer, die aan den portier vroeg, hem een prospectus der inrichting te geven. De portier heeft daarop den bezoeker in de wachtkamer gelaten, waarna de administrateur dezen, na den door hem opgegeven naam en woon plaats te hebben genoteerd, een prospectus heeft ter hond gesteld, in i een ongebruikte enveloppe, met den naam der inrichting als boven ver meld er op. Daar ik zelf op dat oogenblik in het gebouw aanwezig was, heeft dé administrateur dien bezoeker nog ge vraagd, of hij mij ook wenschte te sprekon, wat deze zaido niet noodig to vinden Vermoedelijk js het dit exemplaar van hot prospectus geweest, dat aan den heer Van Elk is toegezonden." 't Ilbld. voegt daaraan toe: „Vermoedelijk"? Heeft do lieer Kip dan nog niet aan hot opgegeven adres den man tor vrantwcording geroepen, due door „een misplaatste grap" dien naam van het sanatorium in op spraak iheoft gebracht.? Met belang stelling zal zeker ie dei' naai' dé na dere inlichtingen daaromtrent uit zien. Mocht het adres echter gefin geerd blijken, don zijn wij gaarne bereid het adres van de enveloppe toi reproduceer en, opdat het handschifit dir. Kip in staat moge stefllen den schuldige op het spoor 'te komen en aan de kaak te stellen. EEN TEGENVALLER. Eenigen tijd geioden werd voor den ambtenaar van den Burgerlijken Stand eener vrij groots gemeente In ons land huwelijksaangifte gedaan door een heer en een jonge dame uit den gegoeden stand. Bij deze aan gifte verzekerde de bruid herhaalde lijk pertinent, den ouderdom bereikt te hebben van 35 zomers. Na inge steld onderzoek bleek echter, dat de ze opgave harerzijds niet geheel juist was, daar zij reeds... 51 jaar oud was. Voor den 43-jarigen bruidegom een pijnlijke ontdekking zoo vertol, de N. R. Ct. NEGEN-URIGE ARBEIDSDAG GE MEENTE-WERKLIEDEN. In de gisteren gehouden zitting van den Amsterdamschen raad kwam in beliandeling een voorstel van B. en W., om hen uit te noodigen een voor dracht in te dienen tot wijziging van het Werkliedenreglement, waarbij een gemiddelde 9-urige i.rbeidaiag als regel wordt gestold. B. en W. becijferen, dat met de in voering van den 9-uren-dag een be drag van 250.000 per jaar zal ge moeid zijn, waaronder begrepen is een bedrag van 100.000 voor afron ding der iooncn, doch niet begrepen zijn do meerdere kosten voor aan schaffing van materiaal. B. en W. booogen een gemiddelden 9-ureii-dag, die voLgens hen in elk opzicht te verkiezen is boven een maximalen arbeidsdag van 9 uur. Verschillende sprekers voerden het woord en dienden andere voorsteilen of amendementen in. Heden worden de beraadslagingen voortgezet. ONGELUKKEN. Men meldt ons uit Amsterdam Hedenmorgen is in do Sarphali- straat een 70-jarig man door een tram van lijn 11 overreden. Do ge wonde werd naar het O. L. Vrouwe gasthuis gebracht, waar iiij over leed. Daarop werd het lijk naar het lijkenhuisje op de Oosterbegraaf plaats vervoerd. OUDE MUNTEN. Bij het afbreken van oen oud huis te Bleskensgraaf, bij Gorcum, heeft men 124 zilveren munten ter grootte van een gulden en ter dikte van een cent gevonden. Op sommige staat aan do eene zijde een ruiter te paard met uitgetrokken zwaard in de hand, aan do andere zijde een wapen. Som mige dragen tot opschriftConcor- dioe. DE KUSTVERDEDIGING, t Algemeen Handelsblad schrijft o.a. Wij hebben de nota betreffende do kustverdediging opgenomen; onze lozers hebben dus van alle argumen ten, ten voordeele van haar plannen. die de regeering openbaar meent te mogen maken, kennis kunnen ne men Er zal later wellicht nog gele genheid zijn om die argumenten te beetudoeren; voor het oogenblik wil len wij er op wijzen, dat in het stuk de plicht dien wij hebben om onze kusten in staat van verdediging te brengen, zeer goed is uiteengezet In de naanbef wordt uitvoerig betoogd, dat wij moeten zorg dragen onze on zijdigheid te kunnen handhaven in geval van oorlog tusschen andere rij ken, en ons te kunnen verdedigen in oen rechtstreeks tegen ons land ge- richten oorlog. Dan, na een beschrij ving van onze kusten, zeegaten en toegangen, gaat de nota na wat wij daar hebben te doen om onze neutra liteit te waarborgen. Wij wijzen op dat gedeelte, omdat het het antwoord bevat op al de verdachtmakingen, waarvan men in sommige Belgische an Pransche kringen zich ten aan zien van onze plannen tot kustverde diging heeft schuldig gemaakt. Ziedaar waarom voor ons, in ons oigen belang, ter onzer eigen zeker heid. kustverdediging noodig is. Dat kunnen alle Rolands de Marés 7an de wereld zich voor gezegd houden. En wij zijn overtuigd dat men zich te Brussel dan ook deerlijk vergist, wanneer men daar in sommige kringen 1 meent, dat de Engelsche regeering wel aan de onze zal vra gen wat er waar is van het te Brus sel gefabriceerde gerucht, dat wij oen geheim tractaat met Duitschland zouden hebben gesloten. De redenen voor de plannen tot kustverdediging zijn in de' nota afdoende uiteengezet, dit laatste natuurlijk geheel afge scheiden van de waag of zij uit een militair-technisch oogpunt aanbeve ling verdienen. HOE HET IN DE KAMER TOEGAAT Onder het opschrift „Parlemen tair sluitingsuur" schrijft Het Va derland omtrent het eind: van de Tweede Kamerzitting van Dinsdag o.a. het volgende: De Justitiebegrooting Is aangeno men! Do heer Limburg, die nog aanwe zig is, neemt de honneurs waar, gaat den minister gelukwenschen, ver moedelijk mede namens vele afwe zigen... Maar er staan nog een paar kleine wetjes voor minister Regout op het menu. En zoo waar gaat d'e beer Van Idsinga nog het woord voeren (een paar minuten slechts). De minister antwoordt: nóg korter. Dan een aantal naturalisaties; maar aangezien er niemand bezwaar had, dat de heer X. en zooveel „an deren' tot landgenoot worden gepro moveerd, verdwijnt zelfs het laatst- aanwczig© lid, de heer Van Wijn bergen. Re Kamer is 3'eegl Maar de voorzitter blijft- meester lijk in zijn rol. Vraagt bij iedere na turalisatie of ook iemand het woord verlangt er is niemand en zoo niet, dan duit hij de „beraadslagin gen" on wordt het ontwerp goedge keurd. Zoo ging liet een aantal malen en do minister van Justitie, die blééf, was een beetje met zijn figuur ver legen, liep wat heen en weer, maar kwam niemand tegen! Het was afgeitoopen; het laatste Justitiewetje was „zonder beraad slaging" aangenomen. De voorzitter drukte den minister lachend de hand; beiden hadden hun zin: de minister is heden „vrij', de voorzitter kan vandaag aan een an dere begrooting beginnen. Eon regaling van den arbeidsduur, een partieele desnoods, wordt steeds voor de „arbeiders" op het Binnen hof urgenter. Zelfs zonder avondzitting is Dins dag de achhrrendag bereikt. Arme stenografen, journalisten enle- zersl Letteren en Kunst GEDENKTEEKEN VOOR WILLEM MARIS. In een der Haagsche bladen ge waagt de beeldhouwer Toon Dupuis van de plannen, onlangs in een bij eenkomst van vertegenwoordigers van verschillende Nederlandsche kunstgenootschappen besproken, om een gedenkteeken te plaatsen op het graf van Willem Maris. Hij juicht het denkbeeld zeer toe, doch meent, dat het uitschrijven van een prijsvraag in dit geval overbodig zal zijn. „Immers de familie Maris telt on der haar leden een onzer meest be kende beeldhouwers, den heer Char les van Wijk. Bovendien heeft deze den overledene van zeer nabij ge kend. Mijns inziens is de heer Char les van Wijk al dadelijk de meest aangewezen persoon voor het in beeld brengen van deze hulde aan den gestorven meester". „MEA CULPA". Volgens de ons toegezonden Brus- soL-che bladen, heeft v. Riemsdijk's Mea Culpa in den Vlaarnschen Schouwburg te Brussel een bijna ver bijsterend succes gehad. Do „Soir" zegt, dat, als men eeni ge détails achterwege laat, het stuk ons een zeer begaafd en machtig dramaturg openbaart. Het Brusselsche „Nieuws van den Dag" zegt: „Wat de strekking van het stuk betreft, die is goed.' „En de toeschouwers, tot tranen toe bewogen, juichten een paar mi nuten lang do zeddes van het aan grijpend tooneelstuk toe." Rechtszaken DE MOORD ACHTER HET RIJKS MUSEUM. In hooger beroep wees heden het Ilof arrest in de moordprocedure te gen den 21-jarigen J. J. Vlootman die door de rechtbank alhier tot 10 jaar veroordeeld is wegens het door een revolverschot dooden van zijn 16-ja- rig meisje Juliana van Driest achter het Rijksmuseum nabij de Hont- horststraat in den avond van 10 Jan. 1.1. (zooals hij zegt op haar verzoek) Het Hof wees het verzoek van den verdediger af tot hot instellen van een nader onderzoek naar bekl. geestvermogens en bevestigde het vonnis der rechtbank. VALSCIIE MUNTERS. De rechtbank te Maastricht veroor deelde een echtpaar te Heerlen ter zake dat in de jaren 1909 en 1910 te Heerlen een aantal geldstukken als rijksdaalders, vijfmarkstukken, twee- roarkstukken en andere muntspeciën hebben nagemaakt en voor echt uit gegeven, de man tot 3 en de vrouw tot 1 jaar gevangenisstraf. INGESTORTE HUIZEN. Het Gerechtshof te 's-Hertogen- bosch deed uitspraak inzake de inge storte huizen te Breda, waarbij M. en B. boticht werden van het door schuld veroorzaken van den dood van 2 werklieden. De eisch van den advocaat-gene raal was 4 maanden gevangenis straf tegen B. en 3 maanden hechte nis tegen M. Het Hof veroordeelde beide beklaagden elk tot 3 maanden gevangen isstraf. Sport en Wedstrijden TWEE RUGBY-WEDSTRIJDEN TE AMSTERDAM. Op Zaterdag 24 en Maandag 26 De cember zullen op het R. A. P.-terrein te OudrRoosenburch, Watergraafs meer, een tweetal rugby-wedstrijden gespeeld worden tusschen vijftiental len, allen Zuid-Afrikanen. Het eene vijftiental is samengesteld uit hier te lande verblijf houdende studenten en aan de andere zijde een vijftiental van aan de universiteit van Oxford en Cambridge studeerende Zuid-Afri kanen. Bereids verleende de burgemeester van Watergraafsmeer zijn toestem ming tot het houden dezer wedstrij den. Naar de Tel. voorts verneemt, zal de eerste wedstrijd door d'r. Joubert, dé tweede door dir. Van SChialkwijc-k geleld worden. DE ZAAK WIJNMALEN. Het hooger beroep, door de Neder landsche Vereeniging voor Lucht vaart aangeteekend bij den Interna tionalen Luchtvaartbond, tegen de uitspraak der sportcommissie voor do luchtvaart, in de zaak Wijnmalen gedaan, zal, volgens de Luchtvaart, behandeld worden in oen buitenge wone algemeene vergadering van den Bond, in de eerste helft van Januari te Parijs te houden. Telegrammen DE VERKIEZINGEN IN ENGELAND LONDEN, 14 Deo. (Reuter). Austen Chamberlain verklaarde in een redo te Buxton, dat het onderwerpen van een voorstel tot tarief hervorm ing aan oen referendum oorspronkelijk niet was opgenomen in het plan zijner maartij. Er zijn ernstige bezwa ren tJgen zoo'n referendum en hij zo uhet niet hebben voorgesteld. Toch zou hij zich naar Balfours taktiek in dezen verkiezingsstrijd voegen en hij verzekerde verder, dat bij aldden een unionistisch kabinet aan het be wind zou komen, dit bet allereerst zou zorgen, dat tariefhervorming werd aangenomen. Asquith zoide te Glossop, dat, nu do verkiezingen haast ten einde ge- loopen zijn, duidelijk blijkt, dat zij een overweldigende meerderheid zou den hebben gebracht aan de rogee- ring, wanneer het dubbele kiesrecht niet bestand. Zonder dit dubbele kiesrecht zouden de counties dertig of veertig liberalen meer hébben ge kozen. (Hbld.) Burgerlijke Stand HAARLEM. GETROUWD Dec. .15. H. Trompetter en H. C. M. Brauckmann. BEVALLEN Dec. 14. H. J. M. van Westerhoven Van Zutphen, z. OVERLEDEN Dec. 14. C. G. MunkLeupen, 59 j., Tempeliersstraat A. van Swieten, 47 j., GasUiuisvest. Amsterdarascfie Beurs Openingskoersen van 15 December 1910, LABOUCHERE OVENS Co.'s BANS Bijkantoor Haarlem. Gr.Markt No. 1 en 3. Tel. No. 577. STAATSFONDSENMARKT. 2 1,2 Certilic. N. W. S. 72 3/4, 3 1/2 Cerlific. N. W. S. 87 7/8, Consols 891/2, Hope's S3 3/4, Russen 1909 95 1/16. Z U1D-AME RIK A AXSCHE STA ATS- FONDSEN. C. Peru 10 1/8. RUBBER-AANDEELEN. Interc. Rubber 311/2. PETROLEUM-AANDEELEN. Prijshoudend. Koninklijke Petr. 429—1/2, Dordt- sche Olie 159, Moeara Eiiim 2731/2, Geconsolideerde 161, Orion 105 3/4, Roma na 118 3/4. MIJ NAANDEELEN. Cultuur Vorstenlanden 148, Winst- bew. 118. AMERIKA ANSCIIE MARKT vrij vast. Atchison Topoka 1011/4, Denver 28 7/8, Erie 27 3/4, Kansas 30 5/8, Pre ferente 67. Missouri 31 1/2, Ontario 40, Rock Island 30, Southern Rails 25, Southern Pacific 1131/2, Union Paci fic 172, C. Wabash 16 9/16, Wabash Pittsburg 73/4, Steel 74 5/8, Carren 50 7/8, C. Marine's 5 1/4, Preferente 16, Bonds 63 3/4, Amalgamated 64, C. Cigars 58, Anglo 28 1;2 i'ers-Overiichi DE KUSTVERDEDIGING. „De Standaard" schrijft Nu het gerucht van Duitsohe pres sie, dat zoolang en zoovar liep, ein delijk dan toch voor goed de wereld uit is, geeft dit winste voor het Kabi net bij zijn plannen voor de verdedi ging van onze kusten. Bij de actie toch, die tegen het daartoe strekkend ontwerp is opge zet, was één der eerste en scherpste verwijten, dat men dit plan had op gezet op aanstoken van Duitschland, en dus als vijandige maatregel tegen over Engeland. Men maakte olzoo gebruik van een loos gerucht om het Kabinet te dwarsboomen. Ten deele kwam daartegen de Fransch-gezinde pers in Belgie ons reeds te hulp. Toen die pers toch op hoogen toon ons goed en deugdelijk recht, om op do Schelde een fort te bouwen, kwam ontkennen, ontwaak te toch ook onder de oppositie weer het nationaal gevoel, en werd het protest tegen deze Belgische inmen ging in onze landsaangelegenheden vrijwel algemeen. Maar gtooter winst toch bracht het onlangs gevoerde debat in onze Ka mer. Van Links evengoed als van Rechts accepteerde men toch, dat van dit loos gerucht niets hoege naamd waar was gebleken, en deed- alzoo van Links afstand van elk recht om bij liet ontwerp van de Kustverde diging nogmaals met zoo afgezaagde trucjes voor den dag te komen. Dr. KUYPER. „De Standaard" schrijft De vorige week is aan ons blad in de Tweede Kamer door een lid ver welen, dat we ons op 6 Juli dezes jaars schuldig zouden hebben ge maakt aan liet opzettelijk schrijven van onwaarheid. Is voor dit beweren ecnig bewijs aangevoerd Neen. Er is enkel beweerd, dat voor den spreker onze voorstelliijg van een stukje landshislorie uit de jaren 1901- 1905 met de voorstelling van den Mi nister niet to rijmen scheen. Nu weet men, hoe. do voorstelling van onze 1 andshistorie in de 16de eeuw, die ge vindt bij Groen van Prinsterer, op meer dan één punt niet overeenkomt mot do voorstel ling, door F,ruin en door Nuyens ge geven. Is het nu daarom ooit, wien dan ook, in den zin gekomen, om óf Groen óf Fruin óf Nuyens van opzettelijk onwaarheid-spreken te beschuldigen Zoo dwaas was niemand. Toch heeft men dit togen ons bo- weerd. En wat nog het zonderlingst is, men heeft dit tegen ons staande go- houden, niettegenstaande steeds de juistheid van do mdnistorieele voor stelling van zaken door ons blad er kend is. Zoo ook nu weer. Ons rost daarom niet anders, dan over deze kiakkelooze beschuldiging de schouders op te halen, en hetgeen we op 6 Juli schreven, hiermee nog maals te bevestigen. DE PAPENDRECHTSCHE ZAAK. Prof. Jelgerema, uit Leiden, een der drie deskundigen in deze zaak voor ihet Arnheinsche Gerechtshof, maakt in liet „Weekblad van het Recht" eenige opmerkingen naar aanleiding van liet hoofdartikel, 2 December in het Weekblad opgeno men en toen kort door ons geresu meerd. De hoogleeraar kan liet bezwaar niet deelen, dot aan psychiaters niet alleen een psychiatrisch, maar even zoo een psychologisch onderzoek werd opgedragen en aanvaard. Wei stemt li ij toe, dat psycliiatrie en psy chologie twee verschillende vakken zijn, als men daaraan slechte toe voegt lo. dat zij voor een gedeelte samenvallen en 2o. do een zonder do ander in haar togenwoordigen vorm niet geleerd kim worden. Prof. Jelgersma acht ook onjuist, dat een psychiater zijn oordeel geeft over personen, maar niet over een zaak. De heer Jelgersma vraagt „Zou nu misschien de rechter, loten wij het maar noemen, er oen voorge voel van gehad hebben, dal liier van een dergelijk geval sprake was? Van een geval dus, waar alleen maar geestes-eigenschappen voorkwamen, die ter juister tijd en met juiste ma te niet ziekelijk waren, maar die een ziekelijk cachet aannamen, om dat zij ter ongelegen tijd en in on juiste maie aanwezig waren. Derge- ijke personen maken op de omgeving Altijd een niet afwijkenden indruk. In een dergelijk geval naderen psy chologie en psychiatrie eikuur zeer, en de opdracht aan den deskundige, om een psychologisch onderzoek in te stellen, verliest dan veel van zijn onjuist karakter." De redactie stelt slechts ctu paar vragen Prof. Jelgersma blijft do ont wikkeling dor Papendreclïtsche zaak toeschrijven aan den invloed coner pathologische persoonlijkheid zon der psychologische voorlichting is die zaak niet te begrijpen. Wij zouden willen vragen, heeft prof. Jelgersma, dit schrijvende, wel een goede voor stelling van wat de Papend rechtscho zaak is, ziét hij, de niet-Jurtet, ook nu niet over hot hoofd, dal die zaak gegroeid is niet hot minst door de wijze, waarop zij van justitieele zijde is behandeld In de tweede plaats, prof. Jelgers ma noemt liet de taak van don psy chiater, den rechter voor te lichten omtrent don invloed, die een patho logische persoonlijkheid op zijn om geving kan oefenen. Wij geven dit gaarne toe, doch vragen dan, zijn hier do psychiaters niet veel verder gegaan door zoodanigen invloed als vaststaande aan te nemen, door een mogelijkheid, een hypothese voor we tenschappelijke zekerheid uit te ge-

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 2