HAARLEM'S DAGBLAD. TWEBDB BLAD. DONDERDAG 15 DECEMBER 1910 zich niemand interesseerde. Zelfs het feit, dat daar volle uren en aan do H. B. S. maai- vijftig minuten por uur les wordt gegeven, vermocht geen tong los te maken I Zonder verzet werd de tractementsregeling, zooal9 B. en W. die voorstelden, aangeno men. Maar des te meer welsprekendheid werd besteed aan de verordening be treffende de betaling van loonen van beambten en werklieden bij ziekte. Het nieuwe instituut, zooals bet plechtig werd geheeten, van den con troleerenden medicus bij ziekte van gemeentelijk personeel, stond te wor den ingevoerd. Ik geef toe, dal het las tig was. Contróle-maatregelen zijn al tijd moeilijk. Als je te weinig toezicht houdt, is het niet goed en als het te veel gebeurt is 't nog veel slechter. En bij do zaak in auaestie was het bezwaar, hoe de verhouding zou we zen tusschen den huisdokter en den controleerenden medicus, 't Zijn alle bei geneesmeesters, maar zij gaan uit den aard van de zaak van verschil lend standpunt uil. Terecht zei een van do sprekers, dat de huisarts er in hoofdzaak aan denkt, den toestand van zijn natiënt in de goede richting te leidon, zonder zich er al te zeer om tc bekommeren, wanneer hij weer aan 't werk zal kunnen gaan, terwijl de namens de gemeente controleeren- de. geneeskundige, bij al zijn belang stelling voor den zieke, toch dat mo ment van 't hervatten van den arbeid steeds voor oogen heeft. Hoe de iuiste formule te vinden, die dit bezwaar oplossen zou? De beer Van den Berg deed er een poging toe, door voor te stellen den patiënt alleen dan aan de voorschriften van den controleerenden arts te onder werpen, wanneer deze met den huis arts tot overeenstemming gekomen zou zijn, een regeling waarvan de Raad evenwel de moeilijkheid al te goed voelde en er dus niet op inging. De hoeren Thyssen en Van Lynden, gedachtig aan het tres facient collegium wilden in geval van verschil een derden dokter halen, wat tot merkwaardige arbitrage aan het ziekbed had kunnen leiden en zoo waarlijk bijna aangenomen was. j en W. hielden zich aan het mijns inziens eenig Juiste beginsel, name lijk dat geen dwingende voorschrif ten voor alle gevallen kunnen worden gegeven en veel moet worden overge laten aan de tact van den controlee- renden geneesheer. Het zal niemand zijn hoofd kunnen kosten, wanneer eens een rustige proef met het stelsel genomen wordt, hoewel het zeker is, dat do titularis met groote zorg dient gekozen en een in alle opzichten hoogstaand man zal moeien wezen. Een model van zelfbeperking was de discussie over deze aangelegen heid niet. De voorzitter werd er iro nisch van, toen hij aan drie sprekers het woord had te geven en er bij voegde „zijn er soms nog meer hee- ren, die het woord wenschen Och. dat toch ieder zweeg, die niet iets ti effends te zeggen had 't is wel waar, dat elk allicht aan zijn rede dio hoedanigheid toekent. Aan den heer Schram kwam in elk geval de eer toe. het merkwaar digste woord in deze vergadering te hebben gesproken. De heer H. M. van Bemmelen moest periodiek als ze gent van het St. Ellsabeths-gasthuis aftreden en stond, naar gewoonte, No. 1 op de voordracht, met den heer P. H. Craandijk als No. 2. Dat kon de heer Schram niet goed hebben, j Allebei de voorgedragenen wonen in Heemstede, waren er dan onder de 70.000 inwoners van Haarlem geen geschikte personen te vinden? Onze wethouder van financiën, denkend aan wat hem '1 naaste ligt, verklaarde dat do heeren als foren sen in de belasting bijdragen en dat de heer Van Bemmelen gTOote ver diensten jegens het Gasthuis heeft. J e g e n s, zeg ik, want van ver diensten aan het Gasthuis is na tuurlijk geen sprake. Ik wil maar zeg gen, dat de heer Van Bemmelen en andere personen voor dit regent schap hun tijd, moeite en zorgen over hebben, zoodat het wel wat vreemd klinkt als er gevraagd wordt, of zij aan dezen of aan genen kant van de grens wonen. Zou de heer Schram hot recht can aan Haarlem- sche instellingen onbezoldigde dien sten te bewijzen, alleen willen toe kennen aan ingezetenen van de ge meente Dan zal ook in 't bestuur van de Nuts-spaarbank een oprui ming noodig wezen, waarmee zij evenwel noch gesticht, noch gediend zou zijn. Ik zou de zaak liever willen omkee- ron en er onze huren erkentelijk voor wezen, dat ze, hoewel ze in een andere gemeente wonen, hun belang stelling in Haarlem nog metterdaad blijven toonen. O ja, er werd ook nog een verzame ling verordeningen aangenomen, waarbij de quoestie van zekerheids stelling door ambtenaren te pas kwam. Ik zie heusch geen kans, van dit debat iets leesbaars te zeggen. Wie wil, moet het maar in ons raad»- verslag nalezen. J. C. P. Buiteniendsck Overzicht VERKIEZINGEN IN ENGELAND is thans 251 unionisten. 223 liberalen. 38 leden der arbeiderspartij. 62 lor en, Redmondislen. 8 Ieren, Obrienisten. De unionisten winnen 24 zetels, de liberalen 19 en de arbeiders 4. De totale winst van de unionisten be draagt dus één zetel. Op zooveel zeiels wordt er 1 ter nauwernood geteld, zoadat wel ge zegd kan worden, dat ook de stem bus-oogst van gisteren geen verande ring in de verhouding der politieke pari ij en bracht. Alles is bij het oude gebleven. Beteekenend vooral voor de toe komst in de Engelsohe politiek is een artikel in de „Morning Post", eon blad dal in de conservatieve par tij nogal wat te vertellen heeft. De Morning Post" betoogt, dat Balfour na 1868 thans voor de derde maal bij de verkiezingen de neder laag lijdt. Zoo ongelukkig is ruog geen enkel politicus geweest. In verband mot deze teleurstellingen wordt go- wezen op de mogelijkheid van oonc afscheiding der Taxief-hervormers en Unionisten. Het is niet meer moge lijk, den ernst te ontkennen, waarin de Unionistische partij is gekomen ten gevolge van Balfour's onprac- tisch en ongelukkig denkbeeld, om de tariefhervorming aan een referen dum to onderwerpen. De „M. P." is van oordeel, dat de tarief hervormers volstrekt niet iets tegen de oude Britsche constitutie hebben, waar-te gen Balfour nu een slag heeft ge- riclu on het blad meent, dat de tarief- j hor vormers aan hei behoud van die oude Britsche constitutie moeten vast houden in hun komende campagne. In elk geval moeten zij er zonder verwijl op aandringen, dat duidelijk wordt vastgesteld welken weg men in samenwerking roest de unionistische partij zal volgen. De gisteren voortgezette bogroo- tingsdobatten IN DEN DUITSCHEN RIJKSDAG hebben weer tot een vrij rumoerige zitting geleid, veroorzaakt door oen botsing tusschen het „blok" en de linkeizijde. Na oen rede van den anti-semiti- schofl afgevaardigde Raab, waarin krachtige uitvallen voorkwamen to gen de vrijzinnigen en de socialisten, wilde men de vergadering verdagen. Mot één stem meerderheid word evenwel besloten door te gaan. Do rijkspartij, de Polen en de agrariërs gingen bij de stemming mét de kerzijde mede. Terwijl door de rechterzijde voort durend opgewonden geïnterrumpeerd werd, sprak de leider van den boe renbond, dr. Ëoehme, tegen de ver- kieziugsactie van den bond der land bouwkundigen, 't Was een rumoerzittixtg. Maar nu hebben de heeren ook weer den ttjd om op verhaal te ko men. Na eau zitting van tien uren is besloton, om het leger-ontwerp in handen eener begrootingscommiasie te stellen, waarna de Rijksdag tot 10 Januari verdaagd werd. Ook is het gisteren levendig toegegaan, wan', de Tsjechen maakten groot tu- mult- 'i'och wend, na een verdediging door den minister-president Von Bie- nerth (die, zooals men weet, ontslag genomen heeft, maar met de overige ministers alleen de zaken nog wat gaande houdt) het voorloopig regle ment van kracht verklaard tot het einde van 1911. De begrootlngsdiseussies in DEN ITALIAANSCHEN SENAAT waren heel wat vredelievender. In don loop der zitting verklaarde do minister van buitenla-iulsche za- kon o. a., dat het hoofddoel dor Itali- aarische politiek is, in Europa ver trouwen ie wekken, omdat dit ver trouwen een belangrijke factor voor het behoud van den vrede, het even wicht en den vooruitgang is. Voor eenige dagen zijn nogal sen satie-berichten verspreid over cene oproerige beweging, die er onder de onderofficieren in Italië zou heer- schen. van oorlog deelde thans in de Kamer mede, dat het bericht omtrent een geheime ver gadering van onderofficieren, van al len grond ontbloot is. WATER-ELLENDE. Eerst wat Italië betreft Do meren van Como en Lugano en het Groote Meer zijn overstroomd, waardoor de spoorwegen vernield zijn. De Po overstroomde Piacenza; de verbinding tusschen Genua en Vinli- miglio is verbroken. De Tiber is zes meter hooger dan het normale peal. Ook in Spanje blijft de toestand ernstig. Een aantal dorpen in de omstre ken van Malaga, Sevilla, Valladolid, Badajoz, Zamora, Öviedo en Corunnu zijn overstroomd. Do verbindingen zijn verbroken, do oogsten vernield en er begint gebrek te heersohen. Een aantal schepen hebbota bij de kusten schade opgeloopen, één is zelfs vergaan, waarbij 4 matrozen om liet leven zijn gekomen. In F r a n k r ij k verergert de toe stand woor. Tengovolge van een hoos is een spoordijk in Zuid-Frankrijk over een groote uitgestrektheid weggeslagen, r geheel ge- VOOR DEN WERELDVREDE. De bekende Amerikaansche million- nair Andrew Camegie heeft gisteren aan een commissie van beheerders voor tien millioen dollars hypothe caire obligaties ter hand gesteld, waarvan de rente zal besteed worden tot bespoediging van de afschaffing van den oorlog. De beheerd eis kozen Root tot voorzitter. Taft heeft zich bereid verklaard het eere-prosidum te aanvaarden. Hoe hel geld besteed wordt, is natuurlijk nog niet bekend, maar we hopen, dat 't goed zal zijn. EEN OPROER. Eenige dagea geleden werd bericht, dat Drusen en Bedouienen een deel van de bewoners van Kerak bij de Doodo Zee hadden vermoord en een aanval hadden gedaan op de Hedjas- lljn. Thans blijkt, dat de opstand in do streek tusschen Palestina, Syrië en het Noorden van het Arabische schiereiland nog veel ernstiger is dan men vermoedde. Uit Beyrouth komen namelijk zeer onrustbarende berichten omtrent den toestand in Hauran, Palestina en Noord-Arabië. Op verschillende plaat sen werden de Christenen gedwongen gomeene zaak te maken met de op standelingen. De telegraaflijnen zijn doorgesneden en tal van ambtena ren, voornamelijk van de spoorwe gen, zijn vermoord, terwijl andoren verdwenen zijn. De oproerlingen heb ben treinen doen ontsporen, stations verwoest en wagens verbrand. Ook worden, naar het heet, reizigers ge vangen gehouden. Een Turksoh bataljon is door op standelingen omsingeld. De Turksche bevelhebber Sami- pasja is naar het tooneel van den opstand vertrokken met vijf batal- een wel wat povere strijdmacht, meer men bedenkt hoe uitgebreid liet gebied van den opstand is. Stadsnieuws Kunst Adelt. Men schrijft ons Op den Dinsdag gehouden oefe- ningsnvond van het geheelonthou ders zangkoor „Kunst Adelt" werd de heer J. W. Sevenhuysen, die week te voren bij acclamatie was benoemd tot ee re-voorzitter, geïnstalleerd. Na dat de heer Sevenhuysen en zijn echtgenoote door een paar der be stuursleden waren binnengeleid, wer den ze ontvangen met het lied „Onze Zang". Hierop riep de waarnemend- voorzitter, de heer B. de Nobel, hen het wolkom toe, terwijl hii in herin nering bracht, hetgeen de beer Seven huysen voor het koor gedaan had, alsook de sympathie, die er tusschen het koor en den heer Sevenhuysen wederkeer! g bestond. Daarop hechtte een der dames- leden den heer Sevenhuysen het ver guld bestuurs-insigne op de borst, terwijl een der andere dames-leden mevrouw Sevenhuysen bloemen aan bood. De heer Sevenhuysen, antwoorden de, zeide niet te kunnen begrijpen, hoe juist hem een zoo groote eer werd aangedaan, tenzij het hierin mocht bestaan, dat de warme belang stelling, die hij voor het koor koes terde, de liefde, welke hij het koor toedroeg uit hoofde ran het beginsel, bij de leden wederkeerig sympathie had gewekt. Hij beloofde zijn uiterste best te zullen doen, zich de eer, hem aangedaan, waardig te maken. Nadat het koor zijn gasten nog had toegezongen „Muziek", van den lieer Beyerle, werden den heer Sevenhuy sen en zijn echtgenoote weder uitge leide gedaan. Nog werd medegedeeld, dat op het eerstvolgend concert in Januari als solisten hun medewerking zullen ver- leeneu de dames Brohins, sopraan tc Amsterdam II. Scholten, alt te Haarlem, en de heer Krul, te Over- Gevonden voorwerpen. Terug to bekomen bij W. van Heul, Gierstraat no. 56, een zilveren armband. M. de Lanoy, Wilhelmdnastraat 57, oen remontoir-horloge. H. Wubbe, Molen steeg 29, een grij ze pet. Gemeentelijke Reiniging, een porle- monnaie met inhoud. J. Blankwater, Gen. Cronjèslraat I, Schoten, een meisjesboek. A. Tijsseling, Wagenweg 7, een koperen hangslot. J. Klein, Voorzorgstraat 80, een witte popperunuts. J. Dekker, Ged. Voldersgracht, een lapje en eon rolletje blauwe zijde. Verlof Drankwet. B. en \Y. van Haarlem brengen ter openbare kennis, dat is ingekomen een verzoekschrift van R. van Baar. om verlof" tot het verkoopen van al coholhoudenden drank anderen don sterken drank voor gebruik ter plaat se van verkoop in het perceel aan de Nieuwe Kruisstraat No. 14. Rubriek voor Vragen Gcebonneoraen hebben het voorrecht, vragen op verschil! end gebied, mus voor I beantwoording vatbaar, sq Ie zenden bij do J Redactie van BoarLaTs Dagblad, Groote jHou' t:.-.at ö3. Al ic unity oorden worden geheel kosteloos gegeven en zoo spoedig mogelijk, i Aan vrngeo, dio niet volledig naait woonplaats van den inzendor vermelden wordt geen aandacht ge3chonkc-n. VRAAG. Wat is het adres van het maandblad voor vakonderwijs V ANTWOORD. U bedoelt waar sell ij nl ijk het „Maandblad voor Vak- Onze Lachhoek De automobilist kwam eindelijk hij gend en puffend onder zijn wagen ta voorschijn. Zijn vriend, die ar prijs op had gesteld, een handje mee te helpen, hield de oliekan nog in de hand. „Ik heb, terwijl je onder den wa gen bezig was, dien eenen cylinder maar eens flink met olie ingespoten," sprak hij voorkomend. „Cylinder!", gromde de ander, het was geen cylinder; het was mijn ocnrl" UIT VLAANDERLAND. De chochéteijt van de Felle Jannen as vergaderd in den „Plezanten Hof", Your ne concours van vierpoo- ters. De president, Petrus Teume, deed zijnen discours. Mannen. zeit hij, 't en zijn iet veel peerdennouders in ons cho- cheteijt, we zullen moeien ne con cours van ezels doen 't en man koe ren geen o bij ons. Maar me moeten al wel 't akkoord zijn. 'k Zie da Gust Speelman, Tiaste Slapkousse en Leo den Beef afwezig zijn. Ge moet-ze ver wittigen, want er en mag geen eenen ezel achterblijven 't es veur d'eere van 't korps. 't Zal en schoone ezelsfeeste zijn, zeit de sekretaris ter zal veel volk komen kijken 1 VERZUCHTING. 'A'. Wat zou het leven toch schoon zün, als die verwenschte schulden er niet waren Men moet er niet aan denken 1 B. Ik denk er ook niet aan, maar mijn schuldeischers des te opleiding". Dat wordt uitgegeven doot F. Rommerts te Leeuwarden, en ge redigeerd door M. de Jongh, Mau- ritslaan 17, te Hilversum. VRAAG. Op welken dag en da tum in 1907 heeft de automobiel-wed strijd van Scheveningen naar Bloe- mendaal plaats gehad ANTWOORD. Die vraag kunnen we zóó niet beantwoorden. Als u ons maand op te geven weet, willen we het wel voor u opzoeken. VRAAG. Op welke wijze kan men medailles vasthechten ANTWOORD. De bedoeling van uw vraag ontgaat ons. Kunt u haar niet zóó stellen, dat het ons duide lijk wordt, wat u eigenlijk wenscht te weten VRAAG. Hoe moot een gekalkte muur behandeld worden, opdat het behangsel niet los laat ANTWOORD. Ons onbekend. U doet het best een behanger en stof feerder over deze zaak te spreken. Uit de Omstreken HAARLEMMERMEER. In do afdeeling Vijfhuizen heeft de Unie-collecte I 82.40 opgebracht IJPOLDER. Bij den landbouwer Kuyper is een rund aan miltvuur gestorven; de wet telijke voorschriften worden op last van het Veeartsenij Staatstoezicht .toegepast Binnenland TWEEDE KAMER. De Minister van Waterstaat heeft het spoorwegdebat beantwoord in snel trein tempo. De woorden van mr. L. Regout stroomden met 'n snelheid van 120 Kilometer j?er uur. Zoo gaat er onwillekeurig voor den hoorder veel verloren, maar dit was te min der bezwaarlijk voor ons, omdat wij 's Ministers beantwoording van al lerlei lokale spoorwegbelangen en van allerlei klachten bijvoorbeeld over vertragingen, te zwakke loco motieven, te weinig ruimte in de ou de spoorwegwagens veilig ter zij de kunnen laten om ons tot de groo te zaken te bepalen. OM ONS HEEN No. 1271. Nabetrachting van den Gemeenteraad. Zoo Is dan de quaestie Borgman- Thlel aan de orde geweest en, ik mag zeggen, veel verzacht. Vooral door de verklaring van den heer Thiel, dat hij volkomen instemt met den lof, die door B. en W. aan Dr. Borgman wordt gebracht Over het algemeen was de toon van spreken van Mr. Thiel belangrijk lager, dan den vori- gen keer. Alleen werd hij toch nog weer door den voorzitter tot de orde geroepen, omdat hij tweemaal van een roadedeoling van B. en W. zei, dat ze niet waar was. Zal ik mij overi gens nog weer in cijfers verdiepen Nagaan, hoe de heer Loosjes voor 68 aan een leerling van de H. B. S. met 3 j. c. en handelsschool het gees telijk voedsel meende te kunnen doen geven dat hij noodig heeft, terwijl Mr. Thiel een nadeelig saldo van 100 per leerling raamde Ik denk er niet aan. We hebben in deze laatste 'dagen van memorie en contra-memo rie al cijfers genoeg geslikt, de lief hebbers vonden die in ons Raadöver- slag van gisteren. Voer Mr. Thiel be daarder in zijn bootje rond, B. en W. hadden de vlag in hun fregat hoog op- gcheschen. En zoo komt op den duur alles weer in 't gelijk, de school die Dr. Borgman wil zal verrijzen, in weerwil van Mr. Thielhet eenige, waarnaar we nu benieuwd zijn, is of do burgemeester nog voldoen zal aan het verzoek van den heer Kleynen- berg, om Dr. Borgman te verzoeken, in den Raad een voordracht te hou den over handelsonderwijs. Dit is een onderwerp, waar 't College wei nig van weet een van de weinige natuurlijk Hiermee waTen we evenwel van het onderwijs nog niet af. Aan de orde kwam weer het verzoek van de afd. Haarlem van den Bond van Nederl. Onderwijzers, om aan de hoofden een klus te geven, waarop B. en W. afwij zend hadden geadviseerd, maar dat aangehouden was, om er de school- autoriteiten over te hooren. Welis waar hadden B. en W. die adviezen niet willen publiceeren, maar gunstig voor adressanten waren ze daarom niet. Noch de inspecteur, de heer Fa- bius, noch de dïstricts-schoolopzie- ner, de heer Roodenburch, achtte ge raden de hoofden van z.g. dubbele Bcholen van 12 A 14 lokalen, voor de klas te zetten. Iets anders zou 't zijn, als er kleine scholen van 6 A 7 lokalen worden gebouwd, die nu ja,, de eischen van onderwijs wisselen als die van do mode op dit oogenblik weer meer in den smaak schijnen te zijn. Waarom, zoo vroeg de wethou der, begon de heer Fabius, als hij er dan voor gevoelde, om een hoofd van een zovenklassige school een klasse te geven, niet met de rijks-leerschool, waarvan het hoofd ook ambulant is Dat het voor de onderwijzers, die in grooten getale ter publieke tribu ne verschenen waren, rnis zou loo- pen, was duidelijk. Een poging van Dr. Timmer, om de adviezen te doen publiceeren en inlusschen het voor stel van B. en W. aan ie houden, met welke onderwijs-specialiteit had de spreker wel overlegd moest sneuvelen en daarna werd het voorstel van B. en W., om het Bonds- request van de hand te wijzen, een parig goedgekeurd. Onmiddellijk liep de publieke tribune leeg. Ditmaal hadden de vluchtende on derwijzers geen ongelijk. Waarvoor zouueu zo gebleven zijn Ze hadden al rustig aangehoord, hoe voor het request der leeraren aan het gymna sium, om verhooging van salaris, Yaa Kunst en Kunstenaars. VI Men noon en leest nu eenmaal graag over het pnvé-leveu dor kun stenaars, wier werken man bewon dert, of lief heelt. Volstrekt niet dial die kenuis van het pnvé-leven beslist immer noodzakelijk is om die werken beter te doen begrijpen... och neen, maar het heeft iets knussigs, niet waar, zoo een beetje op de noogte te zijn, hoo een artist staat tegenover de dingen van het leven, waar wij gewone menschen óok tegenover staan, als daar zijn: onze school meesters, de liefde, het belasüngbu- roau, sport en het huwelijk. En nog talrijke dingen xnear. Vandaar zoo vele biographische schetsen in de ge- illustreerde tijdschriften, want liefst willen we niet slechts hooren, dtoch ook zien hoe het atolier van dezen beeldhouwer, het „home" van genen schilder, de vrouw en kinderen, be nevens het dienstpersoneel van dien dichter en dramaturg er uit zien. 't Is heusch een onschuldige liefhebberij, en het meerendeel dier kunstenaren in het b'ij zonder zij die „aardige" ateliers, homes, vrouw, kinderen en jporsoneel het hunne mogen noemen, pullen zich niet ongaarne aau de weet tierigheid van den interviewer, de .sciharpziiendiheid van dien camera man onttrekken. Dezen zijn toch im mers met de beste bedoelingen tot den artist gekomen en ouder hen schuilen gewoonlijk geen psychiaters die van des kunstenaars omgeving een Papendxecht willen maken. Is men zoo gelukkig den schilder zelf aan liet vertellen te krijgen dan wordt die schets er nog interessant bij op don koop toe. En het maximum van aardigheid bereikt ge zoo een beeldand kunstenaar ziju stukje auto biographic nog met illustraties van eigen hond verduidelijkt. liet is voor zoo*n alleraardigst brok eigen-levens-y erhaal dat ik een oogenblik uwe aandacht wilde vra gen. Eerst éen dezer dagen kreeg ik het boekje in handen. En daar het, naar op het titelblad vermeld stond, oen exemplaar was van het tachtig ste duizendtal, mag ik me niet er mee vleien, de ontdekker van de „aardigheid" in bedoeld werkje te wezen. Wat toch niet wegneemt, dat ik hot als een Kerstcadeautje voor éen mijner schilderende vrienden heb weggelegd, en het voor een enkolcn onzer lezers misschien dezelfde func tie vervullen kan. U wilt mij de lange inleiding wel vergeven? Ik kom nu dadelijk „zur Sachle". Het boekje heet „Das Haus in dar Sonne", geschreven en ge ïllustreerd door den Zweedschen schilder Carl LaTsson en in zijn vele diuizanditaUon verschenen bij Koirl Robert Langewische. Prijs éen mark tachtig. Waarmede het ple zier, diat een gezand mensen in dit hoekje hebben kon, niet te duur ge kocht is! Een gezond mensc-h. Zweden en Denemarken hebban altijd een idee van gezondheid bij mij wakker go- roepen. Een idee van gemüthliohes Loben, waarin veel plaats toot lief de voor do natuur, voor eenvoud en fiere levens-,,houding". Komt het door de Zweedsche heilgymnastiek en de Deensclie modelboeren? 'k Weet het niet maar zeker is dat de Zweden ook in hun beeldende kunst dat rus- tig-frissche van gezond buitenvolk bezitten. Zweden is troef op het mo rn mt. In Berlijn hebben de Zweed- sche schilders als groep ten toon ge steld. Maar ik mag daarover niets schrijven, daar ik principieel nooit schrijf over wat ik niet gezien heb. Wel weet ik dat Carl Larsson a! sinds jaren door de jonge Zweden als hun voorman erkend wordt en zijn successen, ook buiten zijn land tal rijk zijn. Wat hij schildert en hae hij schil dert. Hij zelf verhaalt van esn anec dote die Iemand vragen laat: „Wat is de overeenkomst tusschen Chronos on Carl Larsson?" Waarop don het antwoord luidien moet: „Deze, dat beiden van hunne kinderen leven". Inderdaad heeft Larsson met bijzon- diare. bijna uitsluitende voorliefde zijn kinderen en huieg'enootcai oJs model doen zitten en is het bijna steeds zijn home en het prachtige laud van Dalarna dat daarvoor als achtergrond dienst doet. In 1852 ge boren, is Larsson niet meer tot de jongeren te rekenen, maar de frisch- heid van zijn wezen is hem bijgeble ven en zijn, thans twintigjarig hu welijksleven heeft hem jong gehou den. Zoo is hij er voer eenige jaren toe gekomen in zijn leuken, goedmoedi- gon verteltoon, nu en dan een beetje sentimenteel, maar niet zóó dat het hinderlijk is, van zijn leven met en voor have en hof het een en ander neer te krabbelen; nu eens in eenvou dig proza, dan weer in een paar aar dige potloodlijnen. AJ die dingetjes zijn met ean zestiental reproducties naar grootere, complete werken sa mengebracht in een album en dat is het hoekje waarvan ik den titel Lo ven afschreef. Ge ziet Larsson met rijn jongste boven op de schouders, voor den spiegel om hun betder con tortoitsel te kunnen maken, Karin, zijn vrouw met de ondeugende Kov- sti, iets verder hun knappe dochter Suzanne, ge krijgt een kijkje in do hulskamer, iu den tuin, in de slaap kamer waar de kleine meisjes naar bod gaan, in de keuken en in den tuin bij hot hondenhok. Soms geoft hij humoristische voorstellingen van zijn strijd tegen Kerstl, die met alle geweld haar duim in de natte verf van zijn nieuw schilderij wil plan ten. Of hij schildert, werkelijk heel fijn van kleurverhouding, zijn Karin dio na lange ziekte herstellende is. Hij schildert het alledaagsche leven rondom hem. Itoo hij het doet? Ge moet u weer eens even verplaatsen buiten de sfeer waarin wij door onze groote impres sionisten gebracht zijn. Hij doet het heel anders dan Jacob Maris, ook zoo'n in-gezonde prachtmensch die zoo graag zijn kinderen schilderde in hun kleuren warm interieur in de Bazorstraat. Herinnert <ge u Jacob Maris' Baker met zijn oudste doch tertje? Of zijn Tine aan de piano" of den jongen Willen viool spelend? 't Is heel, heel anders van Larsson en misschien is onze landsman rij ker, weelderiger in zijn verfmaterie. Maar wel hebben beiden de liefde in him werk doen doorklinken, de mooie liefde van den man voor zijn kroost. Larsson is meer illustratief, niet zoo „olympisch" als men Jaap graag noemt, Larsson is kleuriger, niet zoo diep van kleur als deze. Maar hij is toch niet banaal zelfs waar hij bij het bonte af is, die goedmoedige Zwocd- sche kunstenaar, en in zijn kinder krabbetjes geeft hij een simpele ge- iKiegelijkheid te aanschouwen, waar voor Maris misschien juist te „olym pisch" was. Larsson is vóór alles heel gewoon, maar van een gewoon heid, wfctarachier ge toch een heel fijne geaardheid vermoeden kunt. Op deze reproducties kritiek te ge ven lag niet in mijn bedoeling. Eer stens al omdat het reproducties zijn en dan.... och, met onze streng kri tische inzichten te rade gaand, niet al onze Holiandsche zwaarwichtig heid van kunstfilosophen heen en weer balanceerend, zou er ook op Larssou's origineele v.;rken wel wat af te dingen zijn. Maar waarom? Als wij toch den inleider van Larssou's werk gelijk moeten geven, wanneer hij van den schilder verzekert dat velen bij liet noemen van diens naam moeten denken san de woorden van Emerson: „Wie den aienschen laat zien hoe zij een rijk en schoon Hel denleven kunnen leven te midden der armzalige alledaagscbbedd in onze steden en dorpen, wie mij leert mijn brood te eten, mijn rust te genieten en met mcnscher. om te gaan, zóó, dat ik mij daarover later niet behoef te schamen, deze geoft aan het mensch-bestaau zijn glans terug en deze zal in de geschiedenis in waar de gehouden worden". Hetgeen een te mooi citaat is, om er niet bij te eindigen. J. H. DE BOIS. 12 Dec. '10.

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 5