8e Erfgenaam van Kering Daar is a© beperking1 van den treinenloop op Zondag. De Minister verzekerd», dat een zeer nauwkeurig on lorzoek en overleg daaraan was voorafgegaan, los van eike politieke bijgedachte. Dat in de Zuidelijke p. jvinclèn minder treinen waren op geheven zat hierin, dat er veel min der lokaal verkeer was dan in an dere provinciën en dat men in die Zuidelijke provinciën nunder gods dienstig bezwaar heeft tegen reizen op Zondag. Voor het personeel was beperking van den treinenloop be ter dan vervanging door hulpperso neel. Zoor uitvoerig behandelde de Mi nister zijn verhouding tot de vakver- eeiuging, zich beklagend over het on hebbelijk optreden van de Nederland sclie Vereenigiug voor Spoorwegper soneel, die geen ander doel kende dan de propaganda en het omlaag- halen van het gezag en er blijkbaar op aanstuurde met de Rogeering te breken. Men kwam met allerlei futi liteiten bij den Minister, met onbe nullige dingen die men best langs hiorarchischen weg kon afdoen. De Minister nam in dit verband in, be scherming het ontslag van eenige in het debat bij namen genoemde amb tenaren eu werklieden. Hij voerde aan, dat zijn streven om door het ontwerpen eener nieuwe pensioenre geling de rechten dier arbeiders, ook bij naasting, te waarborgen en te verbeteren, door de Nederlandsche Vereeniging schromelijk was mis kend. Wat die naasting betrof, ofschoon principieel gekant tegen Staatsex ploitatie en het geval van naasting krachtens de spoorwegovereenkom- sten nog niet dadelijk op handen ©ordeelend, (zoodat deswege ook geen voorbereidende maatregelen behoef den getroffen te worden), was de Mi nister evenwel van oordeel dat de overeenkomsten behoorden te worden herzien ten einde eenige moeilijkhe den uit den weg te ruimen. Te voren had de Minister betoogd, dat de nieuwe regeling van het zie kengeld, waarbij gedurende den gan- schen duur der ziekte 1/3 van het loon zou worden ingehouden, noodig was met het oog op de veelvuldige simulatie, die de maatschappijen ton nen gouds kostte. Ook had de Minis ter medegedeeld dat de algemeen© va cantiekaarten zullen behouden blij ven. Ten slotte verdedigde de Minister zich tegen het verwijt, dat hij als oud-werkgever conservatief zou we zen. Ongaarne beriep hij er zich op hoe hij in een groot bedrijf verkor ting van arbeidsduur, afschaffing van Zondagsarbeid tenzij tegen dubbel loon en van nachtarbeid, alsmede hygiënische verbeteringen invoerde en nooit een werkman on- heusch bejegende. Maar tegenover de socialisten achtte spreker het zijn taak de arbeidersbedangen te beharti gen zonder inbreuk op het gezag te gedoogen. De kloeke peroratie lokte bravo's uit. Natuurlijk reageerde de heer Troela tra op deze rede en verweet hij den Minister diat deze als agent der politieke partijen rechts en van de fut looze christelijke organisaties geen ander doel had gehad dan om liet spoorwegpersoneel op te zetten tegen en te weerhouden van aansluiting bij de Nederlandsche Vereoniging. Op 's Ministers rede in détails in guinale, stelde de heer Troelstra ten slotte een motie voor aandringend op een nieuw onderzoek in zake het ontslag van drie conducteurs te Bar- neveld (wegens socialistische propa ganda tijdens oen dienst). De heer Roodhuyzan verweet den Minister, dat hij van de liberalen had gezegd*, dat zij niet zonder de socialisten kon den rogeeren. Hij herinnerde er aan, dat Domela Nieuwenhuis en Duys door de rechterzijde in de Kamer wer den gebracht. De Minister verklaar de bij repliek de linkerzijde niet on- aangenaam te willen geweest zijn. llij had geen socialisteuvrees en wil de ook dB Ned. Vereeniging steunen als zij van karakter veranderde. Indien de heer Troolstra hier stond, zeide de Minister, zou hij even too regeeren, maar met zijn tempe rament misschien iets hardhandiger en dan zou men zeggen: Regout was toch beter dan excellentie TroeJstea. De motte wend verworpen wal 62 tegen 6 stemmen. Men begon nog even met Posterijen (hulde van den hear Passtoors voor de Zondagscirculaire), doch ging daarmede 's avonds voort. De heer Helsdingen betoogde, dat de Minister nog heed wal zal moeten doen om de ontevredenheid onder het personeel der Posterijen weg te ne men. Wat de Minister voor de kler ken wil doen is beslist onvoldoende. Een salaris van 2000 voor klerken met beide radicalen acht spr. beslist noodig. Ook voor de assistenten moet vort»tering komen. Voor hen is een maximum van f 1400 noodig. De po sitie van de bestellers moet niet al leen in de groote steden maar ook op liet platteland verbeterd worden ook die van de locale krochten. Men heeft voor die laatste functie niet alleen jongens van de lagere school genomen, maar zelfs zoontjes von di recteuren en leerlingen der H. B. S. Zij hebben dan ook al 'n heel mooien naam gekregen: „aspirant tijdelijke hulptelegrafisten op den voet van lo cale krachten op proef' (Vxoolljk- heid). Voorts vroeg spr. lotsverbetering voor de Conducteurs der brievenma len en de kantoorknechts en voor tal van andere ambtenaren en beamb ten, als hulptelegrambestellers enz., enz. Als de Minister daaraan vol doet verlost hij de Kamer van jaar lijks terugkeerende redevoeringen. Verder betoogde spr. dat er aan de rechtspositie der ambtenaren nog voel ontbreekt. De heer Roassingh kwam er tegen op, dat bij benoemingen van lager personeel vaak een onderzoek wordt ingesteld naar de godsdienstige ge zindheid der candidaten. In don breede betoogde spr. dat dit ongeoorloofd is. De heer Van Vliet pleitte nog eens voo-r'het denkbeeld van een moer- hoofdig bestuur bij Posterijen en Te legrafie en drong aan op meer Zon dagsrust. Verder vroeg hij loteverbo- ring voor verschillende groepen van het personeel. De heer Bogaardt zocht in groote lijnen de organisatie aan te geven van het personeel zooals hij meent, dat de dienst behoort te worden vast gesteld. Voorts drong ook deze spre ker aan op lotsverbetering voor ver schillende categorieën van het perso neel. Meerdere leden volgden dit voor beeld. De heer Mai-chant drong aan op betere rechtspositie voor die ambte naren. De Minister beantwoordde de ver schillende sprekers. De Minister heeft zich steeds bereid getoond klachten van de organisaties in ontvangst te nemen. Het hooren dier organisaties over bezoldigingen kan echter niet worden verwacht, omdat het slechts zou uitdraaien op teleurstelling. Do Minister verdedigt het ontslag van een besteller te Amsterdam, die ver dacht werd van brieven achter to houden. Dat ontslag was volkomen gemotiveerd. Het geval te Delfzijl zou de Minister onderzoeken. Wat de klachten over de bezoldiging aan gaat, wees de Minister er op, dat de ze regeling van 1905 niet was oen be gin van een nieuwe, maar het slot van een oude regeling. Er is in dat jaar f 615.000 voor sulairisverbotering besteed. De klachten der klerken zijn overdreven. De kans der Coinmiazen-titulair is niet ongunstig, maar de Minister zal aan deze ambtenaren denkon. Wat liet lagere personeel betreft er kent de Minister, dal de bezoldiging der hulptelegrafisten niet schitterend is en zoo mogelijk zal Later aan deze ambtenaren worden gedacht bij de geleidelijke verbeteringen der begroo tingen. Do kantoorknechts zijn er niet op achteruitgegaan. Herkeuring van hulpbestellers is noodzakelijk. Do vergoeding voor nachtverblijf aan conducteurs is voldoende. De toe stand van do bestellers is niet slecht en geeft geen reden tot klagen. Zij lijden absoluut geen armoede. De wijze waarop op salarisverhooging wordt aangedrongen kon den Minis ter met bekoren. De Bonden kweeken ontevredenheid en Kamerleden wor den als speurhonden op den Minis ter afgezonden. Van bet stelsel door den heer Bogaardt ontworpen, ver wacht de Minister nfet veel en het zou financieel groote offers elschen. Men moest na oonj etadigon met te oischen. Bij sollicit&tiën wondt nooit op Godsdienstige gezindte gelet gelijk de Minister mot cijfers aantoont. De benoemingen hebben onpartijdig en eullen onpartijdig plaats hebben. Een aantal andere ter sprake ge brachte onderwerpen zal de Minister gaarne overwegen.' Tegen 1 uur word do begpooting zonder stemming aangenomen. Heden 10 1/2 uur: Oorlog. AAN BRANDWONDEN OVERLEDEN. Een alleenwonende 80-jarige vrouw tc Dolden had zich voorzien van een warme stoof en een omslagdoek. Terwijl zij in voorovergebogen hou ding zat, kwam de doek in aanraking met het vuur der stoof, dat zich ver der mededeelde aan haar kleeren, mot het gevolg, dat zfj weldra iu brand stond. Toen tegen 10 uur een tweetal vrouwen, die gewoon zijn haar dien tijd naar bad te helpen, bij haar kwamen, vonden zij haar mot deerlijk verbrande voeten op een stoel zitten. Onmiddellijk per bran card overgebracht naar het zieken huis, overleed zij aldaar. VERDRONKEN. Een oud-officier der infanterie is te Schoveningen onder de pier in zee geraakt. Door de politie werd liij op het droge gebracht, en hoewel het aanvankelijk mocht gelukken, de le vensgeesten weder op te wekken, is do drenkeling overleden. AANHOUDING. De marechaussees te Rozendaal hebben een flinke aanhouding ge daan in den persoon van Adr. Groen, afkomstig uit Rotterdam, thans uit een gevuugenis in Duitsclxland ont vlucht. Hier te lande heeft hij nog gevangenisstraf te ondergaan wegens inbraken te Rotterdam, terwijl hij ook verdacht wordt van moord, gepleegd op eeu Duitscheu kellner, te Rotter dam. Hij is ter beschikking der justi tie naar Rotterdam overgebracht. TEGEN DE 46 1/2 MILL10EN. Et heeft zich een comité gevormd, om in verschillende plaatsen van Ne derland een protest-adres aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal, ter teokening te leggen. VAN DIEFSTAL AFKOMSTIG. Bij het onderzoek in de sloot in de Rosestraat te Rotterdam naar voor worpen, afkomstig van diefstal bij de firma Schreuder en Baksteen zijn to taal gevonden 210 gouden horlogos, 33 gouden hoeren- en 16 dameskettin- gen, 305 gouden ringen en een aan bal kleinere gouden voorwerpen. GEEN CRISIS AAN „OORLOG" EN „MARINE". Het Haagsche Gonreapon.dentieJxuf roau meldt: Naar verluidt zou de rechterzijde van de Tweede Kamer hare gedrags lijn bij de Oorlogs- en Moirinebogroo- tingen bepaald hebben in dien zin, dat het to voorschijn roepen van oen ministerieelo crisis aan die Departe menten buitengesloten zou zijn. PENSIOEN VOOR GEDEPU TEERDEN. De Staten van Zuid-Holland heb- bon na verwerping met 36 tegen 29 stemmen van een weduwen- en wee- zenpensioon voor de Gedeputeerden, hierop met 35 tegen 30 stommen af gestemd het beginsel der pension©©- ring der leden van Gedeputeerde Star ten. Hierop trok de commissio liaor verdere pensioensvoorslellen in. DE QUAESTIE TE SCHIPLUIDEN. Do Commissaris der Koningin van Zuid-Holland beeft benoemd tot veld wachter- to Schipluiden, den heer J. W. Elskamp, agont van politie te Apeldoorn. Rechtszaken MISHANDELING VAN ZIJN KIND. Het O. M. bij de Amsterdamsch© rechtbank vorderde drie maanden gevangenisstraf tegen een vader we gens mishandeling van zijn 6-jarig zocaitje. Op 6 Oct. had hij het kind met een loeren riem oenige slagen ge geven op het ontbloote zitvlak, zoo dat dit lichaamsdeel ernstig en lang pijn deed. De moeder legde zeer bezwarende verklaringen tegen den vader af, zij had het kind ter verpleging bij zich genomen. De vader ziet hoegenaamd niet naar zijn kind om en zou zelfs gezegd hebben dat hij het kind de c een en uit het lichaam zou trekken ais het weer papier op don vloer zou scheu ren. Uitspraak 22 dezer. i-ers-üverzick DE MINISTER VAN JUSTITIE EN DE PAPENDRECHTSCHE STRAFZAAK. Wij lezen in d8 „N. R. CL" De „mania Papeïuirechtica" om eeu uitdrukking van den heer Lim burg te gebruiken iieeft in de Ka mer niet voel slachtoffers gcéiscaL Mede donk zij den tact en het beleid van don Minister \an Justitie, wiens redevoering niet ten onrechte door don hoer Drucker als „voortreffelijk" werd bestempeld, hebben de discus sies over de Papendrcchtsclie zaak in ons parlement over het geiieel een rustig beloop geiiad. Afgezien van de sociaal-democra- teu, droeg blijkbaar 's ministers re devoering de algemeene goedkeuring weg. En dat niet zonder reden. Wam zoo man al bezwaar moge maken te gen deze uitdrukking en gene oor deelvelling van den minister, erkend moet worden, dat er een gezonde geest sprak uil zijne redevoering, dat hu met rondborstigheid en moed, die nimmer m loslippigheid en overmoed ontaardden, de puntjes op de i s gezet en geprezen of afgekeurd heeft, ai naarmate or te prijzen of af te keu ren vieL „De Telegraaf" De Pape ndr echt-zaak is nu niet al leen justitioneel, maar ook parlemen tair afgeloopen. In oen keurige, komachtige, hooiende rede heeft de Minister \an Justitie de affaire be sproken. Uit die rede trad naar voren een krachtige persoonlijkheid. Een bewindsman, bezield met een door- ze tienden wil. Die de reciiterlijice ambtenaren, waar zij fouten begaan, niet spaart, maar ov emnin gedoogt, dat ze ongemotiveerd en alleen uit zucht, om tegen do „klasse-justitie" propaganda te maken, ten bate van een partij, worden aangevallen. Waarlijk, de hulde, na afloop van zijn rede, den minister door verschil lende sprekers gebracht, was volko men verdiend. Zoldeu, wellicht nooit, zal in het parlement dioor een be windsman op die wijze over organen der justitie zijn gesproken, als "thans dooi- Minister Regout is geschied. „Do Nieuwe Courant" De Minister van .Instilie lieeft in een uitnemende redevoering de spre kers over de Papendrochtsche zaak beantwoord. Opgewekt doch niet op pervlakkig, flink en tegelijk taktvol, behoedzaam liet gebied zoowel van de politiek als van de filosofie ver mijdend, dat zoo verlokkend nabij dit rechtsgeding gelegen is. De indruk werd thans versterkt, dat er in den waren zin een bewindsman staat aan het hoofd van het Departement. „Het Vaderland" lil een uitnemende rodevoering hoeft de Minister van Justitie den staf gebroken over het beleid der ma gistratuur in dit proces. Zou er wel ooit met zooveel gulle openhartigheid van de Ilegeoriitgstafel eon scherpe crltiok op de justitie geoefend zijn Zou ooit eon bewindsman zich zóó verheugd hebban over de reactie der publieke opinie tegen het optreden vun oen staatsorgaan Niet malsch voor de Gerechtshoven, en de Recht bank, die in deze zaak gemoeid zijn geweest, klonlten 's Ministers woor- iden en de leden dier colleges zullen daaruit wel den wenk begrijpen, dat zeJfherzaeuing van hen wordt ge- eischt. „De Standaard" Alle weidenkenden in den lande, zullen met groote ingenomenheid kennis nemen van de wijze, waartip Minister Regout (Justitie) de over Papendrecht gehouden redevoeringen beantwoordde. Dank zij 's Ministers kloek en onbevangen en met gföote welsprekendheid en overtuigings kracht voorgedragen betoog, is „de zaak-Papendrecht" uit De Minister zal nog administratieve maatregelen nemen, maar eon onderzoek zal er niet moer plaats hebben. Het zou te gen het algemeen belang zijn, de zaak to doen voortduren en Papendrecht zou niet tot rust kunnen komen. Maar daarbij komt, dat zij wel gelijk zullen hebban, die beweren, dat er in Papendrecht geen getuige meer te vindon is, die onbevangen an onpar tijdig oordeelen kan. „De Tijd" Dat onderzoek heeft Minister Nelis- son opgedragen aan den Rottordam- sohen hoofdinspecteur van politie, den heer Van de Poll, die daarover een uitvoerig rapport heeft uitge bracht Nu vroeg de heer Duys om overlegging aan de Kamer van dat rapport, en toen de Minister weiger de daaraan to voldoen hij keurde het hoede ingo6telde onderzoek af stelde hij in dien geest een motie voor. Deze werd. «ooals men weet, mat 53 tegen 5 stemman die der aanwezige sociaal-democraten ver worpen. Dat was een buitengewoon sterk votum van vertrouwen in den tegen- woonlagen Minister van Justitie. Men bedenke toch wol, dat de Kamer als hot ware zelf dat speciale onderzoek had ingesteld, althans om instelling er van had gevraagd, en, nu het re sultaat van haar werk in het geheim archief van het departement op het Plein is neergelegd, nu weigerde zij zelfs daarvan kennis te nemen. Het is het sterkste, wat ik op ilt gebied ooit in de Tweede Kamer heb zien plaats grijpen. Minister Regout heeft dat vertrou wen verdiend, niet het minst door zijn optreden in deze zelfde Papeu- drechtsche strafzaak. Leger ea Vloot KOL. M. G. W. A. SCHUEMANN. Gisteren overleed in het ziekenhuis te Lelden, waar hij een ernstige ope ratie onderging, de gepensioneerde kolonel M. G. W. A. Sehuexnann, commandant van militair invaliden huis te Leiden. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 30 Cts. per regel. Alleen de nieren kunnen het bloed filtreeren. Iedere drie minuten van uw leven gaat het bloed door do nieren om ge filtreerd te worden. Wanneer het de nieren bereikt, is het zwaar beladen met vergiftige onzuiverheden wan neer het de nieren verlaat, is het t zuiverste bloed van het geheele li chaam. Doch wanneer de nieren niet be hoorlijk werken, wordt uw gcheele gestel langzamerhand vergiftigd, want de in het bloed achtergebleven vergiften verspreiden ziekte en ver derf door het geheele lichaam. Gij gaat u zwak, prikkelbaar on af gemat gevoelen. Uw slaap wordt ver stoord en is onrustig, en somtijds heht gij een gevoel of de rug u zou breken, wanneer gij u in het hed om keert. 's Morgens staat gij op met een el lendig gevoel in uw rug en met pijn m de lendenen. Uw oogen zijn dof en opgeblazen, en uw handen en enkels zwellen op. De urine heeft een onna tuurlijke kleur en komt in zeer groote of zeer kleine hoeveelheden. Bij voch tig weer zijn uw ledematen stram en rheumatisch. Wanneer gij uw nieren verwaar loost, zullen zij hun geschiktheid om het bloed te filtreeren verliezen, en breidit uw kwaal zich plotseling uit tot lendenjicht, kwellende urinekwa- len, niersteen, waterzucht, heupjicht, chronische rheumatiek, en verwoes ting der nieren. Alleen een nierengeneesmiddel kan de nieren heelen. Foster's Rug pijn Nieren Pillen dienen enkel voor de nieren en blaas. Zij herstellen en heelen de nieren, en helpen hen om hun kracht te herwinnen tot het fil treeren van het bloed en het afvoe ren van de vloeibare onzuiverheden. Op iedere doos echte Foster's Rug pijn Nieren Pillen komt de naam van het geneesmiddel voluit voor. Zij zijn te Haarlem verkrijgbaar bij de hoeren J. J. Göppinger, Groote Houtstraat 147a; en K. van Eden, Spaarne 38. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel f 1.75 voor één, of f 10.— voor zes doozc-n. Sijert ei Wedstrijden WIJNMALEN. Naar de N. C. verneemt is Ilenri Wijnmalen als leermeester verbonden aan Verwey en Lugards vliogschool te Ede. Zijn eerste leerlingen aldaar zullen een viertal Fransclïe jongelui zijn. Do kans is nog lang niet buitenge sloten, dat do groote vliegwedstrijd volgenden zomer over de hoofdsteden van Europa „ie circuit de l'Euro- pe" ook door ons land zal leiden. Gelijk men weet is hiervoor twintig mille benoodigd, doch het bestuur van de vakafdeeling voor aviatiek von de Ned. Vereoniging voor Lucht vaart heeft den moed nog geenszins opgegeven deze bijeen te krijgen. Reeds is door een genereus sport liefhebber voor dit doel een gift van 1000 toegezegd. VLIEGONGELUK. In het aérodroom van Johannisthal bij Berlijn stortte de Wright-vlieger Uoboit 'i'helen, terwijl hij mot <:on leerllngo op oen bougie van 6 Al., vloog, plotseling met zijn machine neer. Do aviateur bleef ougekv.eisU. De jonge dame, ecu beeldhouw sier, werd licht gewoud en verstuikte do. beide voeten. Het bicken vun de rechter schroef dopr onbekende oor-, zaak deed do machine ucersUu teu, die vei volgens hoogte- en zijdes...ar en den rechtervleugel brak. Gemengd Nienivs BRAND IN HET QLTRINLSBAD IE AKEN. Het stedelijk Quiiinusbad u> Aken is een prooi der \laiiuucu geworden. Even na 12 uur 's nachts schijnt de brand tc- zijn uitgebroken, waarbij twee kollners-leerJingen, die op de bovonverdieping sliepen zijn omgékn- niou. Het hotel, dat by het bad be. hoort, werd door slechts enkelo gas ton bewoond, die allen konden gered warden. Twee kellners, do huisknecht en een der gasten hebben brandwon den bekomen. De boekhoudster en de caissière, die het gevuar nog tijdig bemerkten, sprongen uit het raam en kregon inwendige kneuzingen. Hot tjuirmusbad, dat midden in Ue stad ligt, was het oudste eu meest betcokenêude. De biutid \oüd in d© houten betimmering, die overal was aangebracht, njk voedsel, zoodat het geheel© huis uitbrandde. Do ba den zelf, die op oouigen afstand van het hotel en de kurzuul gelegen zijn, worden niet door den brand getroffen. DE STRIJD IN DEN bCHEEPS BOUW GEeLNDlGD. De uitsluiting \iui de kctolmakörs zal worden opgeheven, lieden zullen de werven weder worden openge steld. Dat is een gevolg vun liet be sluit der arbeiders, met 13705 togen 1290 stemmen, om do schikking, on langs to Edinburgh op eon conferen tie van patroons en urbesdersgeddo- geerden vastgesteld, t© aanvaarden. Vervolg Gemeenteraad De VOORZITTER doelt mede a. dut zijn gestold in handen van B. en W. om advies lo. oen verzoekschrift van C. G. van Tubergen Jr., om afwijking van het bepaalde bij art. 7, la, <icr Bouw verordening voor den bouw van eon loods op een terrein tusscheu de Lcidsche Vaart en den Koninginne weg 2o. een schrijven van Mr. E. P. van Lanschot e. u-, inzake do oprichting van een vereenigiug van Nederland- scho gemeenten.; b. dat zijn ingekomen lo. een schrijven van B. en W. be treffende de te verwachten kosten van de H. B. S. met 3-jorigen cursus en daaraan verbonden Handelsschool met 2-jarigcu cursus, alsmede een schrijven van don heer Mr. J. II. Thiel te zelfder zake (Gedrukt stuk no. 370 van 1910.) 2o. een schrijven van regenten van hot Barbara-Gasthuis, houdende aan beveling ter benoeming van een re gent 3o. een schrijven van cte commissi© van toezicht op het gemeentelijk mu seum, houdende aanbeveling ter be noeming van een lid 4o. een nader voorstel van den heer J. B. Lasschuit inzake uit te voeren werken nabij do Auistordum- sclio Poort; (Te behandelen bij punt 12 van den oproepingsbrief.) 5o. -een schrijven van hel bestuur der Ned. Vereoniging voor Handels onderwijs. Iioudondo dankbetuiging voor het bij Raadsbesluit van 26 Oc tober j.l. no. 7 toegekend subsidie 6o. een verzoekschrift van S. Ro- drigucs Percira te Amsterdam, om teruggave van betaalde belasting (Te stellen in handen van B. en W. ter afdoening.) c. dat door B. en W. eervol ontslag is verleend aan L. Dekker als be waarder der opleidingsschool voor jongens en dat door hen zijn be noemd U>t. onder-boekhouder der ge meente-lichtfabrieken, W. van Dio- men tot klerk 2c klasse ter gomeon- tc-sccreturi©, J- C. Luitinszh en tot bewaarder der opleidingsschool voor jongens, J. Th. Bontjema d. dat de heer C. J. Gonnet dank heeft betuigd voor het Raadsbesluit d d. 30 November j.l. no. 9, homlendo zijne bestendiging als archivaris der gemeente tot 31 December 1911 e. naar aanleiding van een in do vorigo vergadering gedane vraag, dat de bouwterreinen aan de Julianu- siraat en 1 empeliersstraui door hek ken van den openbaren weg zijn uf- gislotcu, opdat de bewoners der aan grenzende percecleu geen last van houden en vervuiling dier terreinen ondervinden f. dat IJ. en W. voorstellen in te- trekken het Raadsbesluit van 9 Janua- FEUILLETON Naar het Eugelsch door CHARLES GARVICE. Maar niet voor goed. Neen. Wat de dwaas naar beneden haaide, kan de wijze man weer opbouwen. Ik was de dwaze, jjj bent de wijze man, Percy Chester en aan jou de taak om de bezittingen der Verings weer vrij van schuld te maken en hun geldkisten te vullen. Hij zweeg, en streek met zijn hand over den mond zijn lippen waren bij na even blauw als de aderen, die zoo duidelijk uitkwamen op zijn handen. Pc-rcj keek er met groote aandacht naar. —Dat is geen gemakkelijk© taak, 'die mij te v. richten staat, mylord. Ik weet op 't oogenblik nog totaal niet, lie© ik in stunt zal zijn di© te ver vullen. Een licht, heel flauwtjes maar toch merkbaar kwam in de oogen van den ouden graaf. Op de oud© manier, Percy Ches- 1«r. Do oude rovale manier. Als wij Verings' geld noodig hebben, kun nen wij het niet vragen noch verdie nen noch stclet.. Wij doen «en rijk huwelijk Percy keek verschrikt op cn zijn hand, di© zijn hoofd ondersteund had. viel op den arm van zijn stoel. De oude graaf, die verstrooid in het vuur zat te kijken, zag dl© beweging niet, en ging na een pauze voort, nu meer tot het vuur dan tot een der luisterenden sprekend en blijkbaar beider tegenwoordigheid vergetend. Ja, wij trouwen hetwij sluiten een koopcontract wapen, titels, eerbewijzen voor vermogen, practi- sche hersens, irisch bloed en wie zegt, dat het geen goed contract is Ik niet, mylord, zei l'ercy be daard. Voor hen, die van den handel houden, voegde hij or met groote waardigheid bij. Het is oen oude gewoonte, ging de graaf voort, nog steeds met zich zelf in gesprek. Monteagle deed het ook. Hij trouwde de dochter van een zeepfabrikant een meisje met een platten neus en twintig duizend pond per jaar. Arme MoutIk won zijn laatste pony te Grockford- Er werd algemeen gezegd, dat ik haar zou trouwen maar lk.... Toen scheen hij plotseling tot bezinning te komen, bloosde en maakte een ge baar met zijn hand. liet is niets nieuws, zei hij, terwijl hij Porcy aan keek, en ik twijfel niet, of het idéé zal ook wel bij jou zijn opgekomen. Mylord, ik kan u wel verzeke ren, dot zoo'n idéé nooit bij mij is opgekomen en dat dit ook nooit ge beuren zal. De graaf knikte, heelemaal niet uit het veld geslagen. Je bent niet zoo verstandig als ik dacht. Maar ik heb niet enkel om je gezonden om Je denkbeelden bij te brengen, maar om jc tn do gelegen heid te stellen z© ook uit te voeren. Percy Chester, ik wensch oprecht met je te spreken. Mijn geld, en dat is geen aanzienlijk bedrag, zal Jij niet erven. Vraag mij niet. wuur het heengaan zal. Percy schudde zijn hoofd. Neen, daar ben je te tjotsch voor. Dat begrijp ik je bent ©en Chester. Ik moet rechtvaardigheid betrachten, heb boete te doen boete en rechtvaardigheid, niet waar, Gringe En lilj vestigde zijn doordringende, diepliggende oogen op den ouden rentmeester. Stephen Gringo druaido zijn hoofd om, en wierp van onder zijn borstelige wenkbrauwen, een blik op den erfgenaam. Het gelaat van Percy vertoonde geen teleurstelling, droeg zelfa geen teeken van spijtigen ernst, wat toch volkomen vergeeflijk en natuurlijk zou ziin sreweest onder do gegeven omstandigheden. Rechtvaardigheid en boetedoe ning, herhaalde de oude graaf, alsof die volzin hem tot kalmte bracht V.'at ik van plan ben te doen en wat ik ook doen zal, wordt mij door mijn geweten opgelegd niet waar, Grin ge Rechtvaardigheid en boetedoe ning I Terwijl hij sprak, lag hij met ver strooid en droomerig gelaat achter over geleund. Er volgde eon diepe stilte. Stephen Gringe strekte zijn magere hand uit en raakte daarmee den arm van zijn meester aan. Wat is er, Gringe zei hij wak- kor wonleud. O, Percy Chester, je neemt het nieuws heel goed op je boot te verstandig om je hart op de tong te dragen tegenover twee oude dwazen. Bovendien ten je zeker be stelen mijn raad op te volgen, mijn plannen tot werkelijkheid te maken. Ja, ik heb plannen al Jaren geleden heb ik zo gemaakt. Al kun je mijn gold dan niet krijgen, je zult rijk en machtig zijn door het hare. Het haro riep Percy op onder drukten toon uit. Och ja, dat is waar, ik heb het je nog niet eens verteld, neef. Ik ver gat, dat mijn droomen nog geen wer kelijkheid zijn geworden. Ik heb Je lui nog niet samen gezien is 't wel t Van wie spreekt u, mylord vroeg Percy met groote belangstel ling, en wierp toen een blik vol ach terdocht over de gezondheid vun den graaf op Stephc-u. Stephen Gringo keek op en schudde zijn hoofd. Mr. Percy is immers vandaag pas gekomen, mylord, zei hij op zachten toon. Dat is waar, zei de graaf, terwijl hij voorover ging zitten leunen in zijn stoel en zijn magere, witte han den vouwde, hij heeft haar nog niet gezien. Een flink meisje forscii ©n groot zooals die burgermeisjes zijn. Emilie Sara hoe heet zij ook weer 't Doet er niet toe zij stamt af van een gezonde familie. Gezond heid, jeugd, en geld 1 Zoo'a huwelijk is niet te versmaden, zelfs niet voor een Vering, als men baar afkomst maar kan vergeten. Dat is niet zoo moeilijk dergelijke menschen heb ben nooit een grootvader muar haar vader is rijk genoeg, om alle Howards en Verings, die er nog over zijn, af te koopen. Steenkolenmijnen zijn voordeelig en hij heeft er hoe veel twee, drie, vier wel, geloof ik Welnu, al die mijnen, katoenfa- briekon, magazijnen, effecten en hui zen komen aan haar en dan aan jou. De oude man zou iederen stuiver, dien hij bezit uitgeven om zijn doch ter tot gravin te maken en je hebt haar dua maar voor het vragen, neef Percy. Er volgde een oogenblik van stilte, waarin Stephen Gringe nieuwsgierig onderzoekend vun het ©ene gelaat naar het andere keek. Een tikje van zijns meesters hand, deed hein op schrikken. Jong© mannen zijn kieskeurig. Je zult geen reden hebben je tc 1»- klagen het meisje heeft een fat soeuüjk gi-zicht en is recht van lijl en leden. Geef mij dat portret een? aan. Gringo. Stephen Gringe slofte naar eei der cabinetten, opende let met oei geheime veer. en bii zijn meester te ruggekcord, legde hij eon ovaal mi ni&tuurportret in de hond von dc graaf. Hij keek er ©:n oogenbl naar en 9tok het daarop Percy toe. Daar is zij, met een mllhoen haar zak. Met vergoefelijke nieuwsgierighei keek Percy naar het p.r'ret, het wc het portret van ocu stevige, forse gebouwde jonge v.-ou v zijn v«. lijnde, critlsc&e »m*sk kon gei hoogtr benaming voor haar bede ken naar de iMtsto mode geklce met een rond, vol gelaat, dat niet knap, maar in elk geval heel ah daagsch was. De liandcn waren grootde gestalte stijf en gezethet geheel bulten kwestie en onherroe pelijk tegen den zin van den verwen* den Percy Chester.

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 6