NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. De Erfgenaam van lering 28e Jaargang. No. 8431 Verschijnt dagei$cs, behalve op Zon- ea Feestdagen. VRIJDAG 16 DECEMBER 1910 B HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN A D VERTENT l ËN: per drib maanden: -iM Van 1—5 regels 50 Cts.: iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem1-20 fl Haarlem van 1—5 regels 1.elke regel meer 0.20. Reclames 30 Cent per regel. Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der BI1 Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente)1-30 Jf f Advertontiön van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door NederlandI-65 (<of$gT 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant Afzonderlijke nummers 0.02h Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlemtèri e n Mn. n M de omstreken en franco per post 0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM.Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. *===TÖTdë"'oiaatsfnTTan advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemaohtigd het Algemeen Binnen- en Buiienlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALT A Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. TWEEDE BLAD. Bustenlandsch Overzicht naderen nu langzaam het einde. De etembos-oogst van gisteren is al niet groot meer. De stand is thans 25? unionisten. 230 liberalen. 40 leden der arbeiderspartij. 65 Ieren, Redmond ia ten. 8 Ieren, Obrienisten. De unionisten winnen thans 25 ze tels, de liberalen 21 en de arbeiders partij 4. Het is wel wonderlijk weer wegen de winsten en de verliezen der par tijen tegen elkaar op. Austen Chamberlain heeft te Bux ton over tariefhervorming en referen dum gesproken. Asquith heeft ge zegd, betoogde Chamberlain, dat ta riefhervorming zoolang achteraf is gezet, omdat Balfour heeft gezegd, dat de quaestie aan een referendum onderworpen zou worden, alvoreus kracht van wet te krijgen. Ik zal open kaart met u spelen. Het denkbeeld om tarief her vorming aan een referendum te onderwerpen, stond niet op het oorspronkelijk pro gramma van de unionistische partij. Oorspronkelijk was de bedoeling refe renda uit te schrijven in geval van ernstige waagstukken, in het bijzon der van grond wettel ij ken aard, b.v. onoverkomelijke geschillen tusschen Hooger- en Lagerhuis. Het la.g niet in onze bedoeling een referendum uitte schrijven over een begroeting en tarief hervorming zou in een begroe ting worden opgenomen of wij het er mee eens zijn of niet. Het is waar, dat het lioogerhuis de laatste begrootmg aan liet oordeel der kie zers onderworpen heeft, maar de be staande grondwet gaf geen anderen uitweg. Chamberlain Vijst er dan verder op, dat de hervormingsvoorstellen be treffende samenstelling van het Hoo- gerhuis en de verhouding van de beide Huizen, verschillende mogelijk heden openlaten voor do behandeling eener begroeiing. Voor een begroo ting zonder meer, zou do wil van het Lagerhuis wel zijn. Begroetingen, die maatregelen van poliüeken en socia len aard inhielden, zouden, in geval zij aanleiding mochten geven tot een geschil tusschen beide Huizen, m vereenigde zitting behandeld worden, waarin het Lagerhuis de bovenhand had. Maar van een direct beroep op de kiezers was geen sprake. Een der gelijk beroep zou ook vele bezwaren opleveren, en zou b.v. sommigen mi nisters van financiën aanleiding kunnen geven met succes de groote massa ten nadecle van weinigen te laten beslissen. Ik zou uit mezelf 't voor stel, tariefhervorming aan een referendum te on derwerpen, niet hebb gedaan. Toen Balfour het even wel heeft gedaan, heb ik het aan vaard. Waarom Balfour het eigenlijk heeft gedaan Wel, omdat Asquith, toen er sprake was van een referendum voor Home Rule, Balfour uitdaagde de tariefhoi-vorming te aanvaarden. Zegt gij, redeneerde Balfour, dat het referendum voor beide partijen niet gelijk zal werken, omdat het liooger huis het altijd met de unionisten en nooit met de liberalen eens zal zijn, welnu, dan zult gij Home Rule en ik tariefhervorming aan het oordeel der kiezers onderwerpen. Mochten wij door deze verkiezing aan het bewind worden gebracht, dan zal ons oerste werk zijn een be grooting in te dienen, die op den grondslag van tariefhervorming is opgemaakt en gij zult er over stem men. Winnen wij, dan wint tarief- hervorming, en winnen we nu niet, maar later, wanneer de unionisten de overwinning behalen, dan is het altijd een overwinning van tariel- hervorming. Wanneer een unionistische regee ring aan het bewind wordt gebracht, zal tariefhervorm i n g al n niet aan een referen dum onderworpen, kracht van wet krijgen of de unionistische regeering zal aftreden. trekt, weer de aandacht naar aan leiding van de rede van den Duit- schen Rijkskanselier over de verhou ding van Duitsclüand en Rusland. Rusland's vriend, Frankrijk, maakt zich blijkbaar een beetje ongerust over de beweerde toenadering van de Russen en de Duitschers. Die onrust was duidelijk uit de beschouwingen in de pers op te merken. Nu komt. de Russische persbroeder, om zijn Franschen collega een beetje genist te stellen. De Nownje Wremja schrijft het volgende (blijkbaar van officieus© zijde geïnspireerde) arti kel „Men weet, dat de Fr arische pers zeer geneigd is tot overdrijving. De redevoering van den Duitsclien rijks kanselier over de Russisch-Duitsche betrekkingen, zooals die geworden zijn na de bijeenkomst te Potsdam, heeft don ook in Frankrijk aanlei ding gegeven tot allerlei ongegronde commentaren. En toch. heelt Beth- mann HoUweg in zijn rede niet het minste toegevoegd aan hetgeen mi nister Ssassonof reeds ongeveer een maand geleden aan een redacteur van ons blad heeft medegedeeld. Russische minister had toen ver klaard, dal alle Russisch-Duitsche quaes ties bestudeerd waren uit het oogpunt, dat geen verandering mocht komen in den polïtieken toestand, waarin Europa zich op dit ©ogenblik bevindt, dat wil zeggen, dat de twee mogendheden getrouw blijven aan de politieke groep, waartoe zij behoo- ren. De kanselier heeft opnieuw be vestigd, dat de Russisch-Duitsche onderhandelingen slechts hebben ge loop en over particuliere quaesties. die in geenerlei verband staan met de groote lijnen van de algemeene politiek der beide mogendheden. De twee verklaringen, die van Ssassonof en van Bethmann Hol 1 weg, kenschet sen dus volkomen den waren aard van de ontmoeting te Potsdam. Welke reden is er derhalve voor ongegronde commentaren en voor vrees T Tot zoover dit Russische blad. Zullen de Franschen nu weer ge rust kunnen slapen 'l De Oostenrijksche pers is meer te vreden over de bewuste rede van den Duitse hen Rijkskanselier. De „Allgemeine Zeitung" knoopt daaraan beschouwingen vast over de ontspanning in de internationale be trekkingen, die in den laatsien tijd valt waar te nemen, en deelt in ver band met deze ontspanning mede, dat tusschen Duitsckland en Enge land binnen korten tijd besprekingen zullen worden aangevangen, ten doel hebbende te constateeren, dat schen heide rijken geenerlei econo misch of politiek geschil bestaat. Of zulke besprekingen veel succes zullen hebben betwijfelen we. Iets anders zou het zijn, indien ze tot een beperking van de oorlogstoerustingen konden leiden, maar daarvoor heb ben de Duitschers geen ooren. Wij beschikken nog niet over veel nadere bijzonderheden betreffende de schenking van 25.000.000, door Car negie gedaan ter bevordering van de vredes-idee. Enkel dit kan worden gemeld, dat Carnegie in zijn brief, waarmee hij de schenking toelicht, de meening te kennen geeft, dat de Engelsch-spre kende volken het in hun macht hebben, de openbare mee ning der geheele wereld er toe te doen besluiten, dai voortaan onderlinge geschillen door scheidsrechterlijke uitspraak zullen worden beslecht. Carnegie heeft f 25.000.000 aan vijf pCts. aandeelen in de staaltrust over gedragen aan een raad van beheer ders, met opdracht, die som aan te wenden ter lrespoediging van de af schaffing van internationale oorlo gen. zijn van de 364 afgevaardigden der nieuwgekozen „dubbelkamer" min stens 260 tot 270 als hechte steun pilaren van Vcnizelos' regeering aan te. merken. Deze heeft dus bij de bij eenkomst der Kamers van revisie, die op 8 Januari a.s. plaats vindt, eene stevige meerderheid voor haar vreed zame hervormingsplannen, waarom trent do Grioksche" premier in zijne belangrijke program-redevoering te Larissa onlangs een en ander heeft losgelaten. D15 KRETENSER QUAESTIE. De Christen-afgevaardigden ter Kre- tcnsiscsiie v ui k s ver t eg c n v o erdtgirig-' hjïbbeu een geheime vergiidevmg ge houden, waarin over het antwoord der Kretenzische regeering op de laatste .nola der beschermende mo gendheden belangrijkte besluiten ge nomen moeten zijn. Be openbare ver gaderingen zijn tot ijnbapaalden tijd verdaagd. Bedoelde nota dar beschermende mogc-ndheden handalt over de soeve reine rechten van den Sultan van Turkije en do ongeldigheid dei- jong ste besluiten van)de volksvertegen woordiging. DE OVERSTRQOMINGEN IN SPANJE houden nog aan. Thans wordt ge seind Hevige stortregens veroorzaken woei nieuwe o\er.-d.roomingen. Ver schillende wijkoq van Grenada staan onder water, een aantal wegen te Sa ragassa eveneens. Te Valladolid zijn huizen onderge- loopen en werd een arbeider tenge volge van een aardschuiving bedol ven. Cadix staat onder- water militairen hebben aan het strand bij Conil lij ken gevonden van slachtoffers der overstrooming. Volgens de thans bekende einduit slagen der heeft Prof. dr. P. J. Muller gister avond voor een talrijk publiek een lezing over Leo Tolstoj gehouden. Op aangename onderhoudende wijze heeft de geleerde spreker een levensschets van dezen Rus gegeven en hoewel hij daarbij natuurlijk wei nig nieuws kon vertellen, wist hij de aandacht van zijn gehoor toch geheel te boeien. Leo Tolstoj, met zijn vele eigenaardigheden, werd levendig ge- teekend. Daarbij vond de spreker gelegen heid, om op Tolstoj's bijzonderheden te wijzen en zijn leerstellingen te be spreken. Aandacht werd gewijd aan zijn leer van het niet wederstoan, aan zijn opvattingen over het huwe lijk, den godsdienst enz. Spreker gaf een oritiek op de be ginselen van Tolstoj en merkte o.a. op, dat deze zelf bewezen heeft, zijn streven onder deze maatschappelijke verhoudingen niet altijd te kunnen doorvoeren. Toch, zoo zei spreker, al kunnen we Tolstoj in veel niet volgen, zijn optreden heeft ook iets tot de Chris tenheid van deze dagen te zeggen. Het leven van Tolstoj is ook voor de wereldgeschiedenis van veel be teeken is. Tolstoj was een groot pro feet. Aan de verheffing van de plat telandsbevolking in Rusland heeft hij veel van zijn zeldzame krachten gegeven, maar zijn werk beperkt zich niet alleen tot de grenzen van 't j Tsarenrijk. In zijn eigen land was Tolstoj niet door allen geëerd. De kerk bande hem uit en de regeering achtte hem 1 staatsgevaarlijk. Ken profeet is ook zelden in'eigen land geëerd, v Toen Tolstoj de vorige maand on der zulke tragische omstandigheden op 82-jarigen leeftijd stierf, Ls zijn heengaan terecht door de geheele be schaafde wereld betreurd. Algemeen werd de belangrijkheid van zijn per soon erkend. Ook in de Noderland- scho pers. De vrijzinnige Amster dammer schreef, dat Tolstoj vrijwel de grootste man van dezen tijd is en de Nederlander drukte 't kernachtig uit: een groot man is heengegaan ook al kunnen we hem niet als onze meester erkeiuieu, omdat* hij onzen Meester niet als meester eerde. Tolstoj's werk zal blijven bestaan en zeker zijn invloed in de toekomst nog doen gelden. scherm geprojecteerd werden. Door deze aanschouwing kreeg men een duidelijke voorstelling van de eigen aardigheden, die Sven Hedin in dit gesloten land zag en ondervond. Er was een rijke verzameling licht beelden, maar ze waren zóó afwis selend en zóó mooi, dat men bet kij ken en bewonderen niet moede werd. Om veel zonderlings is hartelijk ge lachen, b.v. om de wijze waarop de Tibetaansche muzikanten zich toe takelen. De bezoekers hebben zich zeker niet verveeld. Jammer, dat de Kroon zaal niet talrijker bevolkt was! Stadsnieuws LEO TOLSTOJ. Op uitnoodiging der Haarlemsche Jongelingsvereeniging Pred. 12 betrek- n Sven TIBET. In de Kroon waren gasteravond vrij velen bijeengekomen plaatjes te kijken. Maar zeldzame plaatjes! Et werd een schoon e ling lichtbeelden vertoond, king hebbende op de reis vj Hedin naar Tibet. Dat was zeor interessant. De verklaring die bfj de afbeeldin gen gegeven werd. gaf natuurlijk weinig nieuws, want bijna alle bij zonderheden van den tocht zijn in de reisbeschrijvingen meegedeeld. Het was evenwel een genot naar de schoone gekleurde lichtbeelden te zien, die met veel helderheid op het Het Algemeen-kiesrecht- petitionnement. De groote zaal van de „Vereeni- ging' was Donderdagavond maar voor een zesde ongeveer gevuld, want cr waren slechts ruim twee honderd personen opgekomen, om de uiteen zetting van den Kiesrechtstrijd der sociaal-democratcn te hooren. Aan de bestuurstafel op het tooneel zaten de heer J oosten en mej. Mooy, onderscheidenlijk voorzitter en secre taresse van de afdeeling Haarlem dei- Sociaal Democratische Arbeiderspar tij, door welke afdeeling deze bijeen komst was uitgeschreven De heer Joosten opende de bijeen komst en deelde mede, dat de heer Vliegen, die dezen avond zou spreken, door zijn lidmaatschap van den Ani- sterdamschen Raad, verhinderd was, zijn belofte te houden. De heer Van Det, van Amsterdam, zou nu in zijn plaats een rede hou den. De voorzitter zette thans uiteen, dat de Soc. Dein. Arb. Partij haar strijd voor alge-meen kiesrecht in an dere banen leidde, daar mei de wone wijze van botoogen bereikt wat menschelijkerwijze gesproken be reikt kon worden. Nu wil men een Volkspeülionnement richten tot de Regeering. De lieer V a n D e t nam thans het woord. De spreker betoogde, dat de sociaal democraten het algemeen kiesrecht niet beschouwen als doel, doch als middel, namelijk om het kapitalisme te kunnen dooden. Hu zette daarna uiteen, dat z. i. de kieswet de eischen van geschiktheid opoffert van den welstand. Dit kiesrechtstelsel achtte hij dan ook een treurig stelsel. Thans zijn er nog maar 800.000 per sonen kiezer van de 1.300.000 mannen boven de 25 jaar. De lieer Van Det vertelde daarop het een-en-ander over de kiezers- kweek, die vooral ten platteiande door de behoudenden v.ordt onderhouden en daarom het kiesrecht maakt tot een plattelands-kiesrecht, terwijl toch de djstncts-verdeeling het platteland voordeel geeft boven de steden en in de steden de behoudende districten worden bevoorrecht. Zoo betoogde spreker, dat in Amsterdantsche vooruitstrevende dis tneten de verhouding zeer slecht is. Spreker wees er op, dat de vakver- eenigingen zich niet buiten de poli tiek moeten houden. Met den zuiv maatschappelijken strijd wint men niet alles. Dat ziet men thans in, het geen spreker aantoont uit de daling van het ledental van het Nederl. Arb. Secretariaat en den aanwas van het getal loden van het Nederlandse h Verbond van Vakvereenigingen. DE MANIER. Eerste autografenverzamelaar. Hoe kom je toch aan de autografen van al onze eerste dichters Dat is een zeldzame collectie. Tweede dito. 't ls nogal eenvou dig. Ik schrijf wat verzen, en plaats die in een lokaal blad, met den naam van den grooten poëet, wiens hand- teekening ik nog niet bezit. Dan stuur ik hem de courant, met de raag, of dat werkelijk van hem is. En ik krijg altijd dadelijk een heet- gebakerden brief terug. EEN GRAPPENMAKER. Een buikspreker wordt in het zie kenhuis behandeld. Als de dokter hem voor het eerst onderzoekt en bij die gelegenheid op zijn borst klopt, glijdt plotseling een glimlach over zijn gezicht, terwijl de in het rond staande assistenten in lachen uit barsten. Uit het lichaam van den pa tiënt weerklinkt namelijk na iederen klop luid en duidelijk „Binnen 1" Onze Lachhoek sociale wetgeving afdwingen. Wel n niet dadelijk alles kunnen verkrijgen, als liet algemeen kies recht verkregen is, maar toch zal men de kapitalisten kunnen dwingen tot betere sociale wetgeving. Die is noodig, want nu wordt die arbeider slecht beschermd, in zijn jeugd, in zijn middelbaren leeftijd, dat slechts één van de 200 arbeiders 65 jaar wordt, terwijl uit de hoogere klassen zes van de 200 personen dien leeftijd bereiken, uaar Oudegeest in het boekje „Breekt de kluisters" be cijferde. Spreker wenschte ook voor de ge huwde arbeidersvrouw het kiesrecht. Deze vermeerderde vroeger door spinnen, weven, bakken enz. de in komsten van het gezin. Thans sloven zij voor een gering loon, 't geen de bezittende klasse ten goede komt. Die vrouwen moeten zich dus ook kun nen uitspreken, om dan haar arbeids verhoudingen te verbeteren De heer Van Det merkte op, dat men bij de eerste kiesrecht optochten 7000 menschen bijeen had, nu bij de laatste te Amsterdam waren er 25.000 die 90.000 arbeiders door het geheele land vertegenwoordigden Maar al zullen die optochten wel eens vrees hebben veroorzaakt bij de Regeoring, eer zij het algemeen kiesrecht geeft moet er nog wat anders gebeuren. Het volkspetitionnement zal ook het algemeen kiesrecht niet geven, maar toch schrik brengen bij de Regeering. Spreker betoogde voorts, dat de demokrat ische stroomingen buiten de S. D. A. P. veroorzaakt zijn door de S. D. A. P. Zoo is de rechterzijde gekomen met baar huismanskiee- recht, dat niet de individu, doch het gezin als de cel beschouwt, waaruit de maatschappij is opgebouwd. Dit kiesrecht zal aan het hoofd van het gezin, het zij man of vrouw, ook aan de enkele mannen en vrouwen die buiten het gezin staan, verleend worden. Dit kiesrecht keurde spr. af. Ook laakte hij het in de Vrijzinnig-demokraten, dat dezen In het Parlement moet mén heitere" geleidelijke uitbreiding in de richting FEUILLETON Naar het Engelsch door CHARLES GARVICE. W) Welnu? zei de graaf, zijn wenk brauwen samentrekkend. Percy keek op, pog altijd met het portret in zijn hand. Niettegenstaande uw verzeke ring, dat de jonge dame geneigd is mij aan te nemen als aanstaand echt genoot, mag ik toch wel mijn twijfel daaraan to kennen geven, mylord. Het is nu voor 't eerst zelfs, dat ik haar portret zie. Zij moet dus, voor zoover mij bekend, totaal onbewust zijn van mijn bestaan. Zij heeft jou wel gezien, zei de graqf, zij herinnert zich jou uog. Haar vader bracht haar eens hier, toen jij thuis was gekomen uit Eton. Hij kwam om de huur te krijgen van eenige akkers, die hem toebehooren. Dadelijk rees er voor Percy's herin nering een korte, dikke man op, met groote handen en een luiden, zenuw- achtigen lachen van een mager, uit haar krachten gegroeid schoolmeisje, met rood haar en een grooten neus, die hemzelf „sir" noemde en om de vijf woorden van mylord sprak tegen den graaf. Hij herinnerde zich dat nu eu zijn trots en verontwaardiging werden grooter. Zijn naam, ging de graaf voort, is Harrup Jackson Harrup een man, die zichzelf heeft opgewerkt, een millionair. Het meisje, zijn doch ter, is zijn eenig kind alles wat hij bezit komt aan haar, en ik weet, dut je slechts hebt te vragen, om haar te krijgen. Neef Percy, dit is mijn plan voor jouw bestwil, en voor dat van ons huis denk er over na, blijf hier zoolang als jo wiltneem een maand om er over na te denken zij woont met haai' vader op Blackstone Hill in een groot huis met wel honderd ka mers, geheel wit van huiten en rood met goud van binnen. Overal is daar goud zelfs in het stof. dat zij van hun voeten slaan. Denk er over, maar neem niet al te veel tijd voor jo over wegingen. Een millioen blijft voor niemand verborgen en er zijn ando ren, die het evenzeer noodig hebben. Hij zweeg en liet zich achterover vallen, blijkbaar door dit lange ge sprek geheel uitgeput. Percy boog zich naar hem toe. Ik heb heelemaal geen tijd noo dig voor overweging, mylord, zei hij bedaard. Het spijt mij u te moeten zeg gen, dat ik verplicht ben uw vriende lijk en weloverdacht voorstel af te slaan. Zelfs al was deze jonge dame zoo bereidwillig als u veronderstelt, om mij als haar echtgenoot aan te ne men, dan zou ik toch nog niet naar haar hand dingen. De graaf deed zijn oogen open, en keek hem enkele minuten lang zwij gend aan. Wat heb je te vreezen zei hij. Je bent jong.... Hij zweeg, blijk baar had hij niet veel lust Percy's persoonlijke gaven in zijn tegen woordigheid op te sommen. Zij zou zelfs mij trouwen om mijn graaf schap. Zij zal jou nemen en er dan nog dankbaar voor zijn. Mylord, het spijt mij, maar ik ben niet Ier barer dispositie, zei Percy. J e weigert dus zei de graaf zon der eenige woede en verbittering en met zelfs heel weinig verbazing. Hij was te koud, zoowel lichamelijk als geestelijk, om zich nog over iets drif tig of aangedaan te toonen. Je wei gert dus. Als zij nu nog misvormd was, een bochel had of kreupel was Mannen in jouw positie hebben zulke vrouwen wel getrouwd voor minder dan zij zal meebrengen. Ik kan haar niet vragen mijn vrouw te worden, mylord. Je kunt er dus wel toe komen de graaf te worden van een phanta- eiebezitting en honger te lijden, om dat er geen cent is. Ben je daartoe wel bereid —Ja, mylord, eerder dan mijn eer te verkoopen voor goud. Eer is een elastisch woordu strekt dat te ver uit, mijnheer, zei de graaf koel. U is toch iets aan uw ge slacht verschuldigd, dunkt me Ik ben er alles aan schuldig, my lord maar dit staat niet in mijn macht. Er is nog een andere reden be halve die je mij hebt opgegeven, zei de graaf, die je er toe brengt een eer lijk melsj'e met een millioen eenvou dig op zijde te schuwen. Mag ik vra gen, of jc er iets tegen hebt mij te vertellen wat het is Mylord, u heeft volkomen recht mij dat to vragen, en het is mijn aangename plicht u daarop te ant woorden. Ik kan mij niet van dit middel, om de leege geldkisten van Vering te vullen, bedienen, omdat, als er geen andere reden was, ik niet bij machte ben, dat te doen, daar ik een andere lady al gevraagd heb mijn vrouw te wordeu. De graaf hief zijn hand op. Te laat, Gringe, zei hij en zijn hoofd zonk op zijn borst. Toen stond hij plotseling met een flauwen glim lach op. Ik had gelijk, niet waar, sir. Er zat nog iets anders achter die eer en de rest. Je hebt dus de aanstaande Gravin van Vering al gekozen. Mag ik, als iemand, die zich daarvoor na tuurlijk interesseert, haar naam vragen Misschien ben je al wel ge trouwd Percy beet zich op de lippen. Gisterenavond heb ik haar ge vraagd mijn vrouw te worden, my lord, en uw boodschap kwam een half uur later in mijn bezit. Als u niet om mij gezonden had, dan zou ik u heden geschreven hebben, om u in kennis to brengen met mijn verloving. Ik heb niets voor u te verbergen, of schoon ik geen woord met u gewis seld heb sinds ik een jongen was. Ik maak geen aanspraak op je vertrouwen of toegenegenheid, Percy Chester. Er is niets waarvoor je mij dankbaar behoeft te zijn, behalve hc-t voorstel, dat ik je gedaan heb als erfgenaam van Vering. Dat jij je plicht gedaan hebt en mij allen mo- gelijken eerbied hebt betoond, ben ik volkomen bereid toe te geven. Jc bent niets voor mij, evenmin als ik voor jou. Je waart vrij te trouwen met wie je wilde wat ik je zooeven raadde te doen, heb ik je geraden, niet bevolen. Je kunt het niet doen, zeg je ,en je reden is uitstekend. Wie is de aan staande gravin Haar naam is Lilian Devigne, een dochter van Lady Devigne, zei Percy. De graaf keek verschrikt op e leunde voorover. DevigneDevigne herhaalde hij met zijn blik op Gringe, al zijn best doende, om een oude herinnering veer in zijn geest op te graven. De- rigne Gringe wie O I en hij strekte zijn handen uit naar het vuur met een cynischen glimlach nu herinner ik mij. Arme, schurkachti ge, Devigne... Mylord zei Percy op zachteD toon. Hij was een groote schurk, zei de graaf, bedaard, en zij zijn vrouw, bedoel ik. paste goed bij hem. Ik heb hen gekend, en mij dikwijls woedend gemaakt op Sir George. Eu cr is een dochter, niet waai- Ha 1 Zoo moe der, zoo dochterHet schijnt mij zoo toe, dat je uitstekende reden om mijn millionairsdochter te weigeren vóór dat er een week verloopen is, in 't niet zal verzinken. Lilian Devigne-zal niet Gravin van Vering worden Neen, Percy Chester, je hebt ongetwij feld veel geleerd, maar je moet nog leeren, dat de liefde van een vrouw in één dag kan verdwijnen. Ga naar Lilian Devigne, vertel haar alles, wat ik je verteld heb, en leer daaruit een lesje 1 (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 5