van algemeen mantien- en vrouwen kiesrecht willen en voorloopig genoe gen willen nemen met dames-kies- TOchb voor de vrouwen, hetgeen spr. zeer verkeerd achtte. Van het alge meen vrouwenkiesrecht verwachtte fepr. vooral veel voor de kinderbe scherming. Ten slotte wekte spreker op tot teekening van het petitionne ment Gedachtewisseling. De heer W ij n k o o p van de S. D. P. meende met den heer Van Det, dat het petitionnement nog niet het algemeen kiesrecht zal brengen, maar hij was niet van oordeel, dat dit petitionnement schrik zou bren gen onder de Regeering. Spreker wekte eveneens op, het pe titionnement te teekenen, gelijk spr. ook zou doen. Hij wraakte het ech ter, dat de S. D. A. P. de beweging richt tegen de Christ, partijen en niet tegen de Vrijzinnigen en Vrijz.-Dem., die wel spreken over het algemeen kiesrecht, maar de economische groepen achter hen, willen dit niet. Spreker meent, dat de R.-Katholieke partij het eerst zal overgaan tot alge meen kiesrecht-vragen. Deze partij heeft geen principieel bezwaar er te gen. en zij heeft een erootere groep fabrieksarbeiders onder haar partij, meer van die arbeiders dan de Anti- Rev., de Vrijz.-Dcm. en de Vrijzinni gen. Spreker noemde de Vrijz.-Derfi. on-| betrouwbaar op 't gebied van 't kies recht. Die partij is ontstaan uit de algemeen-kiesrecht-actie en toch wendde zii zich later af en draaide heen-en-weer. Hoewel spr. toegaf, dat het vrouwen-kiesrecht in den aanvang versterking van het clericalisme zou geven, meende de heer Wijnkoop.dat de socialistische propaganda haar stemmen winnen zou. Spr. wees er op, herinnerende aan de houding van Dr, Kuyper bij de kieswet-Tak-van- Pnorfvliet. dat de teekenen er zijn, dat bij een sterke actie onder de ai" beidors vele Christelijke afgevaardig den voor algemeen kiesrecht zullen zijn. De heer Wijnkoop wil dus de actie voornamelijk richten tegen de liberalen en dit duidelijk in het peti tionnement omschrijven. Overigens meent spr., dat men alleen door een politieke massa-staking 't algemeen kiesrecht zal veroveren. Daartoe is de organisatie van de Nederlandsche ar beiders op het oogenblik nog te zwak. De heer Van Det beantwoordde 'den debater en wees er op, dat spr. en velen zijner geestverwanten staan naast den heer Wijnkoop. Daarom verweet spr. het hem, dat hij de krachten versnipperde door een eigen partij te stichten. Overigens hand haafde spr. de gevolgde tactiek door do S. D. A. P. Later, als de Vrijz.- Dem. en Liberalen de S. I). A. P. be driegen door het algemeen kiesrecht- voorstel te bestrijden, wat spr. moge lijk acht, kan tegen hen den strijd ge richt worden. Spreker en debater werden beap- plaudisseerd. Do heer Joosten sloot daarop de bij eenkomst met een opwekking tot steuning van do beweging voor het VolkspeLionnement. GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS, Nieuwe Gracht 8. Telefoon 1170. Ingeschreven: 29 timmerlieden, - machinale houtbewerkers, 1 wa genmaker, 4 meubelmakers, 1 mo delmaker, 11 metselaars, 17 opper lieden, 7 stucadoors, 6 witters, 5 machinebankwerkers, 1 monteur, 18 grofbaukwerkers, 2 metaaldraaier, 3 vuurwerkers, 2 ketelmakers, 6 burgersmedan, 4 machinisten, 8 sto kers, I electricien, instrument maker, koperbankwerker, ko perslager, 4 loodgieters, 2 schoen makers, 3 zadelmakers, 2 kleerma ker, 68 schilders, 1 behanger, 1 stoffeerders, bloemisten, tuin lieden, 7 grondwerkers, 2 bakkers, I banketbakker, 1 slager, 4 krui deniersbediende, 2 kellners, 15 ma- gazijnknechts, 17 loopknechts, 1 huis knecht, 1 sigarenmaker, 4 kantoor bedienden, 2 boekdrukkers, letter zetters, lithograaf, binder, 69 losse werklieden 1 dienstboden, II werksters, 1 naaister, 1 kook ster, 1 huishoudster, 8 vrou welijke kantoorbediende», adspi- rani bouwk. opz., -houtdraaier. Uit de RecniszaaS (Vervolg). KRANEN GESTOLEN. Na de pauze ward gisteren behan deld de zaak van Joh. de J., die niet vet sclienen was. Re,daagde heeft op den l'Jden October een paar koperen kranen, toebehoorend aan de ge meente Bteeinendaal, uit een schuur tje gehaald en zich die toegeëigend. Buiten rechten heeft De J. eene be kentenis afgelegd. Na het getuigenverhoor eischte Mr. Hoycr een gevangenisstraf van drie weken. MISHANDEL1NGETJES. Hendrik H-, arbeider te Benne- broek, heeft op den 1 kien October ie Hillegom met zijn patroon woorden gehad over een paard, waarmede hij voorgaf niet meer te kunnen rijden. De twist liep zóó hoog, dat de knecht zijn baas, den bloembollenkweeker L. van Maris, achterover wierp, waar door oen bloedende bult aan het ach terhoofd ontstond. Toen Van Maris lag, gaf II. hem nog een paar klap pen in het gelaat. Wegens dit feit had H. zich te verantwoorden. Beklaagde beweerde, da', de baas gezegd had „Je bent te lui", en toen heeft H. zich driftig ge maakt. Geslagen heeft hij in het ge heel niet. Wel heeft de baas getracht, hem „aan den mestvork te rijgen", maar dat is niet gelukt. De patroon bleef bij hot eigen ver- ha :l. en verklaarde beklaagde's be- wei 'ii voor ..praaties". Mr. Hover eisefcte 1 week gevange nisstraf. Beklaagde haalde te zijner verde diging nog een paar staaltjes van de slechte behandeling, die hij z. i. van zijn patroon ondervond, aan. To Beverwijk heeft de losse werk man J. J. V., op 11 September Pieter de Wit een paar slagen en schoppen toegediend. Beklaagde zei, dat De \V. zijn moeder beleedigd had. Ook liob ik zei V. niet het eerst geslagen, maar De W. is met de handtastelijk heden begonnen. De W. vertelde het geval zooals dat gewoonlijk gaat juist anders om. Mr. Hoyer sloeg weinig geloof aan beklaagde's beweringen en eischte ƒ10 boete subs. 10 dagen hechtenis. ORGELBESPELING in do Groote- of St Bavo-kerk tc Haarlem, op Dinsdag 20 December 1910, des namiddags von 1 tot 2 uur, door den Heer W. Ezerman. Programma No. 1. Einleitung und Fuge, W. T. Best. No. 2. Adagio, Kühmstedt No. 3. Sonate No. 2, Mendelssohn. a. Grave Adagio. b. Allegro maestoso. c. Fuga. Na 4. Of.:; toire. Tb. Dubois. No. 5. Duet uit Stabat Mater, Ros sini. Rubriek voor Vragen Geabonnearden hebben het voorrecht, vragen op verschillend gebied, mils voor beantwoording vatbaar, in te zenden bij de Redactie van Haarlem's Iiagblnd, Groote Houtstraat 53. Allo antwoorden worden geheel kosteloos gegeven en zoo spoedig mogelijk. Aan vragen, die niet volledig naam en \roonplaat3 van den inzender vormelcien wordt geen aandacht geschonken. VRAAG: Ilc. heb een hondje, dat naar ik vermoed branderigheid in het bloed heeft. Weet u ook een mid del daartegen? „ANTWOORD: Geef uw hond veel karnemelk te drinken, en meng den eenen dug bloem van zwavel en den anderen een theelepel magnesia door het eten VRAAG: Hoe kan ik gratis naar Amerika emigreeren? ANTWOORD: Wend u tot het hoofdkwartier van het Leger des Heils, Prins Hendrikkade, Amster dam. VRAAG: Wordt een testament, als de tijd verstreken is, van rechtswege geopend en heeft er dan oproeping plaats? ANTWOORD: Wanneer de notaris onder zijne akten een gewoon of openbaar testament hoeft en hij krijgt kennis van het overlijden, dan doet hij er aan de belanghebhendien mededeoling van. Betreft het een zoo genaamd ologiraphisch testament dan wordt het door den kantonrech ter geopend. Oproepingen zijn echter niet voorgeschreven. VRAAG: Ik ben voogd over mijn kind en gedurig in onmin met den toedienden voogd. Kan ik hiervoor een ander aanstellen? ANTWOORD: U niet. maar de rechter wel. Doet hij iets onbehoor lijks, dan kunt u zijn afzetting vor deren. Ga dan naar een advocaat procureur. Heel gemakkelijk krijgt u 't niet gedaan. VRAAG: Mijn zuster is al eenige weken ziek en bij haar ouders thuis, buiten de stad. Zij heeft een anderen dokter, hoewel zij in Haarlem in een ziekenfonds is. Heeft de juffrouw het; recht haar geld in te houden en wie moet de doktersrekening betalen? ANTWOORD: Wat het loon betreft, dit gaat in geval van ziekte nog slechts een betrekkelijk korten tijd door. Hoe lang, dat moeten de par tijen onderling regelen. De doktersrekening zal uwe zuster zelve wel moeten betalen. De juf frouw was alleen verplicht voor ver pleging te zorgen, wanneer daarin niet op andere wijze werd voorzien. VRAAG: Ik huurde een arbeider voor een jaar. Mijn boerderij ver kocht ik. Hij eisebt evenwel zijn loon voor het volle jaar. Moet ik dat be talen en kan hij mij laten vervolgen? ANTWOORD: Zeer zeker moet u betalen en kan hij u laten vervolgen. Hij kan gratis tegen u procedeeren en u moet het altijd verliezen. Die man heeft er toch geen schuld aan dat u de boerderij verkocht en hij was voor een bepaalden tijd ge- buurdl Uit de Omstreken BLOEMENDAAL. RAADSVERGADERING. In de voltallige Raadszitting was de heer Roozen Sr. weer aanwezig. De VOORZITTER verwelkomde den heer Roozen en wenschte hem geluk met zijn herstel. De lieer ROOZEN dankte. Ingevolge een verzoek van den heer Leistikow werd bepaald, dat de ge meente ook de pensioen-bijdrage zal betalen, wanneer de onderwijzers buiten betrekking geraken. De heer A. J. Meijerink. leeraar aan de lagere school te Bloemendual, werd op zijn verzoek alsnog op den pensioen-staat gebracht. De heer Meijerink was den vorigen keer van den staat afgevoerd, wijl men zijn benoeming als een tijdelijke beschouwde. Tegen dit laatste kwam de heer M. op. De Raad was ook van oordeel, dat het niet in de bedoeling had gelegen. den heer Meijerink tijdelijk aan te stellen. Dies kreeg hij zijn zin. Besloten word een schrijven van de Maatschappij tot Exploitatie van On roerende goederen Kweekduiu te be handelen in geheime zitting. Het adres van den Bond van Ge meente-Ambtenaren, am salarisver- hooging, werd in handen van B. en W. gesteld. Voorts werden eenige afwijkingen van do Bouw- en Woning-verorde ning toegestaan. Naambordjes. Op voorstel van B. en W. werd be sloten, om do handwijzorpalen, zoo als de Burgemeester zei, opnieuw te laten beschilderen. De letters zullen niet op de bordjes geschilderd wor den, maar or worden blokletters chocolade-lettors, lachte do heer KOOLHOVEN, met ziin gedachten nog in de vorige week levend op vastgemaakt. Het letters schilderen Is ook vrij duur. En zij zijn spoedig onleesbaar. Deze blokletters kunnen nu en dan eens aangestreken worden met een kwast witte verf. De bordjes worden blauw en do let ters wit. Op speciaal verzoek van den heer Koolhoven worden de pa len groen geverfd. Dat is 'n steviger kleur, had de altijd-practische wet houder Do Waai Malefijt hem ge zegd. Deze naom-aanduidingen worden dus groen-blauw-wit. Me dunkt, ze moesten or nu nog het beroemde pimpel-paarse randje omheen maken. Dan was elk bord-met-paaltje een re genboog. Maar waaneer men denkt, dat hiermede de schoonheden van opgemelde bordjes ten einde zijn, vergist men zich, want de lieer MA LEFIJT bewoog den Raad, voor 70 gulden wapentjes van Bloemendaal te koopen alles in blokletter Die worden ter versiering op do bordjes geplakt. Adol logt verplichtingen op, 't welk overgezet zijnde, hier beteekental les moot je in stijl doen. Deze zaak kost nu totaal een 400. Wethouder MALEFIJT. als zeer se rieus man, had rle letters laten tei len 3400 zijn er noodig. Meen, dat de gemeente nu 1700 reserve-letters en 3"i re se rvo -wapens krijgt. Mr. Jacometti maakt zich in deze zitting verdienstelijk door vele arti kelen en zinsneden anders te redigee- ren dan B. en W. voorstelden. Er schijnt één deel van den geest van den heer Tidoman op den heer Jaco metti gevallen te zijn. Dat het giste ren niet zoo goes tig was, wat men uit den juridïeken mond vernam, als weleer, zal wel aan de behandelde stof liggen. Zonder veel gespreks gin gen onder den Immer door de vast stelling van een verordening betref fende de benoeming en 't ontslag van gemeente-werklieden. Do hoer KOOLHOVEN gaf te ken nen pecunia causa dat gemeen - te-werklieden niet ouder mogen zijn, dan 25 tot 30 jaar bij hun aanstel ling. Want dan vallen zij te spoedig in de tormon om gepensfonuoeixl te worden. En, zeide do heer Koolhoven zoor treffelijk, wanneer iemand op 25-jarigon leeftijd nog niöt do straat kan vegen, dan leert hij diat nooit. (Inderdaad!) Waarmee hij zeggen wilde, dat do werklieden op den leeftijd van 25 jaar wel volslagen hun vak meester kunnen zijn. Er werd weer een lapje grond aan gekocht ter verbreeding van den Bloemendaalschen weg, en afgehan deld, d.w.z. toegestaan, werd het ver zoek van de Keunemer Bouw-Maat- schappij om afwijking van de Bouw verordening. Aan den heer De Haas werd het huis, tegenover het Raadhuis voor één jaar verhuurd. Do huurder wilde voor langeren termijn, doch de Raad wilde, als het noodig was, over het huis kunnen beschikken. Goedkoop duinwater. Bepaald werd nog, dat de veror dening inzake de Duinwaterleiding in dezen zin wordt aangevuld, dat water geleverd wordt tot een maxi mum van 30 kub. M. voor f 4 per jaar voor de perceelen, die minder dan 2.50 huur doen. Eiken kub. Meter meer kost 25 ct De kosten der dienstleiding komen in dit geval voor rekening der Gemeen te en voor den watermeter behoeft niet betaald te worden. Deze regeling werd uit de Haar- lemsche verordening overgenomen, om ingezetenen met een beperkt in komen aan goed water te heipen, daar er kluchten inkomen over het thans gebruikte water. Gemeentelijke politie hondenfokker ij. Do Gemeente Bloemendaal heeft een nieuw Gemeentebedrijf uitge vonden n.l. do Gemeentelijke politie- hondeufokkerij. Bij de eorst-volgende partieele wij ziging der Gemeentewet, dient daar op gelet. De Burgemeester verkondigde met zekere plechtigheid, dat Caesar, de beroemde politiehond, vader was ge worden van ec-n welgeschapen zeven- ling en dut moeder en kroost zeer welvarend zijn. Den naam van de jonge moeder kan 'k tot m'n spijt niet meedeelen, want we hoorden daarvan niet meer, dan dat zij is de beroemde zwarte wijfjes- hond. 'Door deze blijde gebeurtenis zal de exploitatie-rekening van dit nieuw Gemeente-bedrijf over het dienstjaar 1910 met oen voordeelig saido kun nen pronken. Want, niettegenstaande het feit, dat de beruclito wolf, die geen wolf heette te zijn, toen hij „los" was, Cae- sar een stuk van 't oor hooft gebeten, en hom dat-In den wedstrijd voor po li tie-honden één punt schèelde, niet tegenstaande dezen pecb, won Caesar toch een honderd guldon plus wat medailles bij elkaar. Dat is al geen slechte post op de rekening. Maar nu komt er nog bij, dat de zeven jonge honden, als zij de zesde week halen, verkocht zullen worden. Aldus besloot dc Raad. En de beestjes gaan peperduur, want het ls nog nooit in den lande vertoond, dat er afstammelingen werden geboren, die van vaders- en moederszijde po- litiehnndelijk bloed in de aderen haddon. Op voorstel van don VOORZITTER zal nu de persoon, die de eerste keus uit de zwarte hondenbeesten heeft, 100 moeten betalen, wie na hem komt 90, enz., en de laatste 50. Als men nu denkt, dat er geen lief hebbers zullen zijn, dan vergist men zich. De heer VAN TIENHOVEN smeed de 't ijzer, terwijl 't nog heet was „Mag ik dan de eerste keus vroeg hij den Burgemeester en voegde er bij„want ik heb een hond noodig." „Ik ook", zei Jbr. BAS BACKER, die reeds een begeerig oog scheen gesla gen te hebben op een der beestjes. Waarop de heer VAN TIEN HOVEN natuurlijk beleefd zei„Oh, par don 't reen den Voorzitter, natuur lijk even-beleefd deed zeggen „Oh neen, pardon 1" Een Salomonïscli Raadslid stelde voor, de honden bij opbod te verkoo- pen. Allo, allo, wie biedt er meer Eenmaal, andermaal, derdemaal, nie mand meer Voor de 50-guldens-keus ia ook al een gegadigde. Zij het gesternte aller honden de drie liefhebbers genadig en spare hij de jeugdige polilionecle canis-sen- familiaris voor de hondenziekte. Want die kan het geheele budget in de war brengen. HEEMSTEDE. STUKKEN VAN DEN RAAD. B. en W. stellen den raad voor, hun college de bevoegdheid te geven het opnemen van de boeken en kas van den ontvanger aan een lid van hun college of een daartoe door dat college aan te wijzen ambtenaar op te dragen, alles behoudens goedkeu ring van Ged. Staten. B. en W. bieden den Raad ter goedkeuring aan de instructie voor den directeur der gemeente-gasfa briek en -waterleiding te Heemstede. Volgens deze ontworp-instructie is hij belast met: het aan de commissie verstrekken van de noodige gegevens betreffende opmaking van benoemin gen en in göval van schorsing of ont slag; de zorg voor het stoken von zuiver helder gas en de goede leve ling van water; Het toezicht op do gebouwen en ■het materieel dor bedrijven, op den aanleg en plaatsing van toestellen, enz. Hij doet aan., de commissie de noo dige voorstellen tot verkoop van co kes, teer en andere nevenproducten. Hij behandelt de aanvragen tot gae- en waterlovering. Hij is belast met de zorg voor een klachten boelc, en voor het doen aansteken en lïlus- schen der lantaarns, die tot verlich ting van den openbaren weg dienen. Hij is verantwoordelijk voor een nauwkeurige boekhouding. Hij zorgt, dat bij het einde van iedere maand de meters bij gosvorbru ikors nauw keurig worden opgenomen, en is be last met het bijhonden van registers, het innen van gelden en het behan delen van coutracten. Hij is secreta ris van de gas-commissic. Ieder jaar maakt hij een volledigen inventaris, en dient bij de commissie een reke ning en verantwoording en eene be- girootir.g in. Hij mag geen ondier ambt bekleed en,- en moet zich bij brand of ontploffing naar de plaats des onheils begeven. Hij verlaat die gemeente niet voor langer dian één dag zonder voorkennis van den voor-; zïtter dor Commssie. Personeele belasting. Tot deskundigen voor de opneming van mobilair ten behoeve van de hef fing der personeele belasting in deze gemeente voor 1911 zijn aangewezen de hoeren C. J. Kramer, W. L. Koeie- wijn, A. Konijn Mzn., P. A. Poppink i en Th. D. L. Smit HAARLEMMERMEER. Publieke veiling. Ten overstaan van Notaris Hein- sius had \e Hoofddorp in Hotel de Beurs publieke veiling plaats van een bouwmanswoning, schuur, erf enz. benevens ongeveer 20 H.A. bouw- en weiland, gelegen aan den Sloterweg, nabij den Bennebroekerweg. De vei ling geschiedde in twee perceelen. Perceel I: 9 H.A. 72 A. en 30 cA. bouw- en weiland. Geboden tot f 15.600 door A. van Wijk La, te Hoofddorp. Niet afgemijnd. Perceel II: De bouwmauswaning, schuur, erf enz. benevens 10 H.A. 10 A. en 10 c,A. bouw- en weiland. Ge boden tot f 16.000 door AUard te Haarlem. Niet afgemijnd. Beide perceelen werden gecombi neerd afgeslagen en niet afgemijnd. Daarna werd medegedeeld dat het le perceel gegund en het 2e perceel op gehouden werd. In Hotel de Landbouw te Hoofd dorp was door de vereeniging „Con cordia" een voordrachtavond geor ganiseerd voor de leden met hunne huisgenooten. De zangvereeniging Crescendo van Houtrijk en Poêanen verleende dezen avond hare welwil lende medewerking. Allereerst werden een negental liederen gezongen, afgewisseld door eenige kleine luimige voordrachten. Daarna werd door hen opgevoerd, het tooneelstuk „Eerloos". Zoowel dit laatste, als de zangnummers, ver wierven van de vele aanwezigen luide bewijzen van instemming, zoo dat het eon genotvollen avond was, die door een geanimeerd bal werd besloten. BENNEBROEK. In verband met eene eventueele verbreeding van den Zwarten weg, zijn door den landmeter van het ka daster verschillende opmotiugen ge daan. Met een strook grond ter breedte van 2 Meter zaj deze verkeers weg worden vergroot. AERDENHOUT. De gebroeders Kraak verzoeken ons te melden, dat zij niet de gebroe ders K zijn, bedoeld in het bericht over een vechtpartij in ons nummer van Woensdag. Men ziet hen daar voor aan, en dat is ten onrechte. VOGELENZANG. Naar wij vernemen, bestaan er plannen, om de gasleiding van Heem stede te verlengen tot Vogelenzang. HALFWEG. De St.-Ct. bevat de Koninkl. goed gekeurde Statuten van de Geiienfok- vereeniging, te Halfweg, Houtrijk en Polanen, gemeente Haarlemmar- liede en Spaarnwoude. De vereeniging stelt zich ten doel werkzaam te zijn tot bevordering en verbetering van de geitenfokkerij to Halfweg en omstreken, opdat aldaar een geitenstapel worde verkregen die uitmunt door gezondheid en over vloedig melk levert van goede quali- teit, en het houden van geiten voor- ai onder de arbeiders meer algemeen worde. Zij tracht dit doel te bereiken door: 1. controle uit te oefenen op en registers bij te houden van de fokdie- ren, die aan de leden toebehooren, volgens de voorschriften van den Pro vineialen Bond van Geitenfokkors- vereenigingen; 2. premiën toe te kennen aan fok- dieren die, naar het oordeel van eene daartoe te benoemen commissie, bo ven andere uitmunten in geschikt heid om ie worden gebruikt voor het onder art. 2 genoemde doel; 3. sprlngbokken van uitstekonde afkomst aan te koopen en te station- neeren en gedurende de eerste 5 ja ren alleen te gebruiken Baan en-bok ken; 4. paring in te nauwe bloedver wantschap te voorkomen. binnenland TWEEDE KAMER. Behoudens de tegenwoordig onver mijdelijke interrupties, diie wat af wisseling brachten, verliep gisteren het algemeen debat over Oorlog, dat tot bijna 7 uur 's avonds duurde, vrij saai. Van de redevoeringen der lieoren Arts en Eland gaven wij reeds don feitelijken inhoud weer. Eerstge noemde behandelde voornamelijk het geval van den luitenant Nolthenius en haalde o.m. die laatdunkende wij ze aan waarop deze zich tegenover miliciens over den doop uitliet. Toen nep er iemand: Dat hoort bij Waterstaat! De onderwerpen, door deze beide sprekers behandeld werden in volgen de redevoeringen ook nog aangetrof fen. Nagenoeg allen die liet woord voerden wezen rr op, dat in het le ger volkomen eerbiediging van ieders godsdienstvrijheid heerschen moot, maar de lieer Thomson wees op het doorwerken der antithese en de lieer Ter Laan beklaagde zich over de wij ze waarop de socialisten, him ge schriften en denkbeelden in het le ger werden behandeld, terwijl pro paganda voor een christelijke onder- cfficierenvereenigiug werd geduld. Laatstgenoemde sprekers, doch ook de heeren Marchant en Thomson namen het op voor den Bond van On derofficieren „Ons Belang". die, volgens den heer Van Vlijmen do krijgstucht ondermijnde en insubor dinatie pleegde, door rechtstreeks' adressen te zenden aan de Kamer cn aan den Minister van Oorlog, zonder den hïearchischen weg te volgen. Waarop de heer Marchant komisch interrumpeerde: „Dat most not mag- ge!" De heer Van Vlijmen, die uit ach ting voor generaal Sabron vóór het tweeploegenstelsel had gestemd, of schoon hij er niet veel van venvacht- te, erkende thans dat het had ge faald. Wij laten uit het debat kleine punt jes rusten, omdat die bij het ant woord des Ministers toch weder te rugkomen. Het iweeploegenstelsel, meende do heer Ter Laan, was nog niet zoo kwaad, mits er een eerlijke proef mee genomen was, maar men stelde het voornamelijk als mislukt v oor om te komen tot een contingent van 23000 man en een eerste oefeningsujd van 9 maanden te kunnen behuuden. Het betoog van dezen afgevaardigde strekte voornamelijk om het mitótai- rislisch beleid van den Minister te doen uitkomen. In verband met de weigering der Regeering om de amb- tenaaTetractementen te verhoogen, in bet algemeen, wogen» de stijging dor levensmiddelen, stelde hij een motie voor om niet over te gaan tot verhooging der officiers-tractemcn- ten. De hoer Thomson, die met den heer v. d. Borch van Verwolde vóórkeu- ring vóór de loting en inlijving be pleitte, bestreed het twoeploegen- stclsol en ltoopt© dat de Minister zou terugkomen van zijn staande-leger- denkboelden. De oefe.-.ingstijd was voldoende; tegen uitbreiding van be roepskader .«lelde hij zich schrap. Zoo wilde hij van de mitrailleurs geon afzonderlijk corps maken. Do werving werd door hem bestreden. Met den heer Marchant protestee. do hij tegen het niet overleggen van door de Kamer ter inzage gevraagde r.ipporten, wat do heer Tydeman we der goedkeurde. De heer Thomson was voor de troctementeverhooging der officieren, omdat de nood daar toe dringt. Hij stelde ten slofte een motie voor, oldus luidende: „Do Kamer, konnis genomen hebbende van de bevordering tot inspecteur van de cavalerie van een kolonel, die kort te voron geduelleerd had. het duel onvoorwaardelijk afkeu rende, vertrouwt, dat in de toekomst elke maatregel achterwege zal blij ven die, gelijk door bedoelde bevorde ring, den indruk zou kunnen maken, dat het duel niet op doeltreffende wij ze wordt bestreden en gaat over tot de orde van den dag." De heer Heemskerk bepleitte de toelating van jeugdige personen als vrijwilligers en afschaffing van cte loting, die veel weerzin verwekt te gen den militairen dienst. De heer Tydeinan betreurde dat men aan Oorlog nog altijd aan hot opbouwen en aftimmeren was en dat een goede legerorgnnisalie nog steeds ontbreekt. Niettemin wilde hij cte ge dane voorstellen niet afstemmen, want langer uitstel is in het nadeel van 't leger. Op sommige détails oc- fendo spreker critiek. Dit geschiedde ook door den fleer Duymaer van Twist, die de instelling dar Staats commissie loofde en het capitulan- tenstclsel bepleitte 'ook als middel tot aanvulling van het tekort aan ka der. Hij onderbrak ie 6 uur 45 zijn rede er waren nog 3 leden aunwe- zig cu gaat daarmede heden te 1Ü 1/2 uur voort. 9-U1UGE AUBSIDSDAG VOOR GE MEENTE-WERK LIEDEN. Gistorei im iud ag werd het debat over deze zaak in deu Amsterdam schon gemeentora ad voortgezet. De heeren Delprut, Schelteina, Lainbroohtsen van Ritthem, Wijn malen, Worst, Zwart en Den Hertog slokten eon motie voor, waarm do Raad, van oordeel, dat er geon vol doende reden is üooh voor een alge- moeno verkorting van den arbeids duur, noch voor een algemeenc ver- liooging dor looneii, de mogelijkheid erkennende dat voor sommige Cate gorieën van gemeentewerklieden of beambten, of voor beide, verkorting van arbeidsduur of loonsverhuogiug gjewenscht is, B. on W. uitnoodigl een onderzoek naar beide ciuaesties in la stellen en naar de fiuujicieele gevol gen, voortvloeiende uit een eventuee le wijzieing der bestaande regelin gen. Ook de lieer ilarmsen stelde een motie voor De Raad, van oordeel, dat verhooging der ininimum-luouen- dient vooraf te gaan aan een regoiing van den arbeidsduur, uoodigt B. cu W. uit, voorstellen 1e doen en de loonschaal te verbeteren. Dc wethouder Van den Bergh ver dedigde liet voorstel van B. eu W". Hij betreurde de critiek daarop uitge bracht, vooral die van dc sociaal-de rnocraten. B. ei) hadden mcei steun voor hun voorstel verwacht «pedaal van de jougoren onder de liberalen en onder de kerkelijken. 7)o. wethouder betoogde, dat het voorstel van B. en \V. beteekent een •beseheiden sociale vooruitgang en i een goedkoop voorstel. De heer Oudegeest wenschte te verklaring af 1e leggen, dat de be strijding der voordracht geheel an- i ders zou geweest zijn, indien de mon delinge toelichting van den wethou der schriftelijk was gegeven. Aisnu word tot stemming overge gaan Allereerst, kwam in stemming d moUo-Dclprat, die met 23 lege" i stemmen werd aangenomen. ÓNS ZACHTE NAJAAR. Dezer dagen werden ie Kampi door «.en kwecker van IJselmuidcn i koop aangeboden jonge worteltje gekweekt op den kouden grond ui zaad, dl' voorjaur gewonnen DE RIJKSMIDDELEN. November ls voor de schal kist, zol- als :e verwachten was, een goooc maand geweest. Met een totanl-eiifc van ƒ19.035.266 heeft de opbrte der middelen die der overeenkomst ge maand van het vorige jaar nu f 1.159.000 overtroffen, van welke w meerdering slechts een betrekkei; klein gedeelte aan hOOgOTO heffing' is te danken. Ondanks den in financieel opzie groeten tegenvaller van den ace ij' t.p het distclleerd is het dus ths vrijwel zeker, dat de opbrengst i. Rijksmiddelen voor hel geheele jc 1910 eenige millioene» guldens m< zal bedragen dan de raming, .was door het verleden jaar geraamde kort op den gewonen dienst tot c betrekkelijk klein bedrag zal wore teruggebracht, een uitkom waarop, zooals men weet, trouwe rewls door den minister van Fin. cien blijkens de millioenen-nota is rokend. NATION AAL-HISTORISCHE PARTU. Het Nationaal-Historisch weekblad „Nederlandsche Stemmen" deelt me» do, dat in de part ij-vergadering tot leden vau het hoofdbestuur zijn geko- wn de heeren J. W. van Aalst en 1L

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 6