NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. Advertentiën onder nummer. 28e Jaargang. £10. 8432 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. zaterdag 17 december 19ig a HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENTIËN: per drie maanden: J^IW Van 1—5 regels 50 Cts.: iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlemj 1.20 Haarlem van 1—5 regels 1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel. Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Bij Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente)1.30 JtfAdvertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing: Franco per post door Nederland1.65 kMKh 50 Cts. voor 3 plaatsingen contant. GeiHusfreerd Zondagsblad, 'voor Haarlem I 0.37M Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. n de omstreken en franco per post „0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN. EERSTE KI AD. Het komt voor, dat personen die brieven op advertentiën onder nummer inzenden, daarop een verkeerd nummer plaatsen, zoodat de brieven niet aan het juisto adres komen. Ir hun eigen belang aller meest en voorts om anderen en ons noodelooze moeite t9 besparen, verzoeken wij drin- gend hierop voortaan goed te leiten en het JUISTE nummer op de brieven te plaatsen. AGENDA ZONDAG 18 DECEMBER. Scli*>uwburg: Ned. Tooneal-Ensem- bk: „De Kleine Lord", 2 uur. Schouwburg: „De gebochelde," 8 uur. KI. Veroeniging: Specialiteiten- voorstelling, 7 1/2 uur. De Kroon: Bioscoopvoorstellingen. MAANDAG 19 DECEMBER. Brongebouw: Lezing' door dir. A. H. de Iiartog, 8 uux. De Kroon: Haarl. Tooneelverieem Jacob van Lennep: Uitvoering, 8 uur. OM ONS HEEN De teckcning die hieraan is toege voegd heeft eenige verklaring noo- dig. Zij stelt voor, een zetter in de gevangenis aan 't werk en dezelfde man, in zijn cel het middagmaal ge bruikende. De twee prentjes zijn ont leend aan een vakblad, het Weekblad voor den Boekdrukker, en wie mee- nen mocht, dat het toch niet aangaat, photos te laten maken van gevange nen, kan gerust wezen de tooneel- tjes zooals we dio hier zien, zijn in elkaar gezet, zooals de tufereelen van den bioscoop, om het nadeel van ge- vangenisarbeid voor een vak duide lijk te illustreeron. In de cellulaire gevangenis te Sche- vcnïogen is namelijk een drukkerij gesticht, waar gevangenen tol typo graaf worden opgeleid en waar vak lieden, die onverhoopt in de gevange nis mochten raken, natuurlijk ook aan den arbeid zullen worden gezet. Dat laatste is evenwel een groote uit zondering, zoodat de gevangenisdruk kerij meer speciaal een opleidings schooltje wordt. In de boekdrukkers- wereld heeft dit een grooten storm te weeg gebracht. Het oogenblik was dan ook niet gunstig gekozen. Er is op dit oogenblik nogal werkloosheid in de typografie, zoodat de sombere scherts al gehoord werd, dat wie in 't vak werk wil hebben, eerst een mis drijf zal moeten begaan. Bovendien vermindert ook door deze drukkerij het werk voor de particuliere nijver heid alle boomen vangen wind, wat de Minister in deze inrichting laat maliën moet natuurlijk Rijkswerk zijn, dat vroeger door een anderen drukker werd geleverd. Daar komt nog bij, dat pas do Landsdrukkerij zeer is uitgebreid en dus arbeid, die vroeger aan particuliere drukkerijen ten deel viel, zelf kan verwerken, zoodat ook in dit opzicht schade wordt geleden. Alles te zamen geno men is het niet te verwonderen, dat de vakpers over de gevangenisdruk kerij bijzonder slecht te spreken is. Zoo is de echo van de klachten ook in de Kamer gehoord. De Minister heeft zich daarop verdedigd. Vroeger werd er altijd aangedrongen op ara- bachtsopleiding van gevangenen en nu dat gebeurt, komen de klachten. Niet meer dan veertien personen zul len in de drukkerij te Scheveningen werkzaam zijn en aan uitbreiding wordt niet gedacht. Als inen weet, dat daaronder nog beginners zijn, dan begrijpt men meteen, hoe betrek kelijk weinig kan worden afgeleverd. Om locale toestanden niet te drukken wordt drukwerk gemaakt voor rijks instellingen o.ver het geheele land. Zoo ongeveer sprak de Minister en na nog een paar opmerkingen eindig de het debat en bleef de gevangenis drukkerij in wezeu. Van de Kamer is niet te vergen, dat zij, die bovendien niet technisch genoeg is om de zaak te beoordeelen, in de zee van begro tingsposten, die zij door te zwemmen heeft, op zoo'n onderdeel let. Van den Minister niet, dat hij zoo'n proef maar dadelijk opgeeft. Amsterdam mot 50 man, wil ik maar zeggen, zou ernstiger concurrent we zen, dan het drukkcrijtjc in de ge vangenis te Scheveningen. Maar de Minister zal zijn doel niet bereiken, namelijk om deze ge vangenen een vak te laten leeren,. waardoor zij, naderhand in de maat schappij teruggekeerd, op eerlijke wijs hun brood kunnen verdienen. Zal de opleiding voor typograaf iets beteekenen, dan moet die jaren du ren. Wie zijn nu de menschen, die tot langdurige gevangenisstraf worden veroordeeld Niet lieden, die eens een enkelen keer hebben gevochten en dus afgescheiden van deze dwaling, zeer eerlijke en betrouwbare menschen zullen zijn, maar wel personen, die De vraag is maar, of ook de Mi nister bestand zal wezen tegen de kracht van de omstandigheden. Van zelf nemen sommige dingen dikwijls grooter vlucht, dan wel verwacht en gewenscht is. Bovendien is deze vorm van ambachtsonderwijs in de gevan genis goed of niet goed. Is ze goed, dan behoort ze te worden uitgebreid en deugt ze niet, dan is ook een aan tal van veertien personen te veel. Ik geloof wel, dat do zaak veilig aan dezen Minister kan worden toe vertrouwd. Hij heeft zich een oprecht, eerlijk man getoond, die met zijn flink, mannelijk woord over de Pa- pendrechtsche zaak de sympathie van nagenoeg alle partijen in de Kamer heeft verworven. En het valt niet te ontkennen, dat gevangenisarbeid een hoogst moeilijk vraagstuk is. Toch meen ik, dat de Minister bij nadere beschouwing zal inzien, dat do oplos sing daarvan niet ligt in de richting der typografie. Niet in de eerste plaats om de con currentie, der particuliere nijverheid aangedaan. De mededinging is im- mcr§ geen vaste factor in de bereke ningen van de industrie, ze is nu wat grooter, dan wat kleiner, is dus rekbaar, al heeft ze, moet ik zeggen, meer neiging tot uitzetten, dan in krimpen. Een nieuwe drukkerij te misdrijven begingen tegen den eigen dom. Nu is er bijua geen vak, waarbij aan liet personeel een zoo groot ver trouwen moet worden geschonken als in de typografie. Kostbaar metaal, in den vorm van klompjes of van let ters, ligt voor het grijpen en is ge makkelijk bij een gewetenloozen op- kooper te verzilveren. Daarom zal een drukker zich wel tweemaal beden ken, eer hij een man in dienst neemt, die voor een misdrijf tegen den eigen dom is gestraft. Hoe goed ook bedoeld, daarop zal, meen ik, de opleiding in da gevange nis tot typograaf noodzakelijk moe ten stranden. Het vak elscht te groot vertrouwen, de typografen zijn er en terecht trotsch op, dat hun dit veilig kan wordon geschonken. Daar in ligt de aanleidiug tot het verzet, dat ook van den kant der gezellen tegen de gevangenisdrukkerij is waargenomen en dat de twee ironisch bedoelde prentjes In het leven riep. J. C. P. Stadsnieuws Baden. In het douchebadhuis aan den Kou- denhorn zijn in de a(geloopen week genomen 688 baden in dat aan het Leidscheplein 998 baden. STUKKEN VAN DEN RAAD. UITBREIDING ELECTRISC1IE CENTRALE. Het advies van den heer Gritters in zake de uitbreiding der gemeente lijke Eleclr. Centrale is in het bezit van B. en \V. gekomen en voor de raadsleden ter lezing nedergeiegd. Daaruit zal u -zoo schrijven B en W. blijken, dat wordt voorge steld aan het bestaande gelijkstroom- gedeelte een draaistroomgedeelte toe te voegen, waardoor voor vele jaren, met geleidelijke vergrooling, in de eventueele behoefte aan stioomleve- ring voor licht en kracht zal kunnen worden voorzien. De voor de eerste uitbreiding noo- dige uitgaven bedragen, volgens eec begrooting, ongeveer 450.000. Daarbij is vooropgesteld, dat de onderhandelingen over de tot B. en W. gerichte aanvrage voor de leve ring van grootere hoeveelheden elec- trischen stroom tot een gunstig re sultaat zullen leiden. Hoewel die onderhandelingen nog niet tot het gewenschte doel hebben gevoerd, laat het zich toch aanzien, dat, behalve voor de stroom levering aan de Hollandsehe IJzeren Spoor wegmaatschappij ten behoeve van haar trambedrijf, ook voor undere aanvragers over een grooter vermo gen moet kunnen worden inschikt, dan in de Centrale aanwezig is. Om echter de uitgaven tot hot hoog nooddge te beperken, zijn B. en W. met den adviseur te rade gegaan, of bet mogelijk zou zijn, om voorloopig in het bestaande gebouw een geheel in liet kader der toekomstige uitbrei dingsplannen passend deel der In stallatie te plaatsen. Daardooi wordt hot voordeel ver kregen, dat kan worden afgewacht, of do toeneming van liet stroomver bruik van dien aard zal zijn, dat uitbreiding der gebouwen en instal latie noodig is. Büj'kene liet slot van hel rapport van den lieer Gratters wordt een der gelijke oplossing van hot vraagstuk der uitbreiding mogelijk geacli*, en zal aan den eiscli, om binnen korten tijd ovei- een belangrijk grooter ver mogen in de Centrale te kunnen be- sohikken, kunnen worden voldaan. Het is daartoe echter noodig, dat de uitbreiding met den meesten spoed ter hand wonde genomen, en dat de uitvoering van de verschillen de werken ten behoeve van de instal latie bij onderhandse lie aanbesteding worde opgedragen aan die firma's, die daarvoor do meest aannemelijke aanbieding doen. Dit is te meer wenschelijk, omdat die werken moeilijk voor openbare aanbesteding in aanmerking kunnen komen. B. en \Y. stellen voor te besluiten I. Ten behoeve van bedoelde uit breiding ter beschikking van Burge meester en Wethouders te stellen een bedrag van 195.900. II. Burgemeester en Wethouders te machtigen, de uilvoering van de verschillende werken ten behoeve van de installatie bij omlerhondsche aan besteding te regelen. STEDELIJK MUSEUM. Van de Commissie van toezicht op 't Stedelijk Museum treedt met 1 Ja nuari 1911 ai de heer J. Krol Kzn. De Commissie heeft voor een nieuwe be noeming aanbevolen den aftredende en den heer John F, Hulk. BEWAARSCHOOL. Tot vervulling Yan «ie vacature in het college van regenten der bewaar school in het voorniulige llarbara- gasthuis, ontstaan dooi- het uftreden van den heer A. van Rossum, bevelen regenten aan den aftredende en Mr. L. J. van Toulon van dor Koog. VOOR HET LIGIIALFONDS. Naar ons gemeld wordt, zal de heer A. J. Meijerink, gyninastiekleoraur alhier, met zijn dappere schare in Januari a.s. wederom een uitvoering geven ton v oordeel e van het Lighal- fonds der Vereeniging tot bestrijding der tuberculose. Zijne uitvoeringen zijn ons te goed belt end, om daarover in bijzonderhe den te tredenzij vormen steeds een attractie en mogen in elk opzicht een succes heeten. MUSEUM VAN KUNSTNIJVER HEID. Op algemeen verlangen zal do ten toonstelling van Nooroche Huisvlijt Zondag 18 December voor den laat- eten dag nog geopend blijven. Do ontwerpen en de geborduurde schoorsteenranden, cite op de prijs vraag van het Thieme-fonds werden ingezonden, zullen Zondag nog ter bezichtiging zijn gesteld. Zondag is het Museum tegen ver minderden prijs toegankelijk. Meer licht. De Tempeliersstraat bij het Hout plein was gisteravond voor het eerst clectrisch verlicht. Dit was voor de aankomende en vertrekkende electri- sche trams hoog noodig. vooral op drukke dagen Ijsbanen In de Stal De heeren Joh. M. Schmidi, G. Swart, M. A. van Heuven en Jan Over hebben zich, volgens een ons gedane mededeeling, vereenigd tot een Commissie, „die zich ten «loei „stelt te onderzoeken, of een vereeni- ,.ging, die zal trachten in den slech ten toestand van de ijsbanen in de „stad verbetering te brengen, reden „en grond van bestaan heeft." Deze opzet is, naar het ons voor komt, veel te slap. Als do Commissie er inderdaad van overtuigd is, dat de ijsbanen in de stad slecht zijn, dan moet zij niet meer vragen of een vereeniging tot verbetering reden en grond van be- staan heeftneen, dan decreteert ze vierkant„die vereeniging hééft recht van bestaan en wie helpt mee, om haar op te richten Dat zij het doel. En verkeerd ach ten wij ook het middel, dat de Com missie wil aangrijpen en dit in haar eigen woorden omschreven wordt als volgt „Zij heeft, om iets te bereiken, ve- „ler steun noodig en roept daarom „iedereen op, die iets voor deze zaak „gevoelt, om te verklaren, of hij (of „zij) genegen is, deze vereeniging „daadwerkelijk of financieel te smu- „nen." De gelegenheid, daarvan te doen blijken, bestaat door zich op te geven bij een der vior Commissieleden. Welnu, wij voorspellen, dat er geen dozijn komt 1 Wie loopt nu ergens heen om geld te beloven voor het onderhoud van ijsbanen en dat in een voorjaars- temperatuur zooals we nu hebben Dat is de manier niet, waarde Com missie. Wij willon een andere aan wijzen. Noodig twintig menschen uit, die voor voorloopige kosten elk een rijksdaalder over hebben (wij doen moe), wacht tot het vriezend weer wordt, plaats dan een advertentie om belangstellenden op te roepen lot een vergadering, richt daar de veree niging op en werf daarna leden. Zóó is er kans van slagen, op een andere wijs gaat het, naar onze over tuiging, niet. DB STORM. De hevige wind van gisteravond woei in den nacht tot een sterken storm, die menigeen een slapeloozen nacht bezorgde. Want hij floot helsch door ontblaarde boomtakken, zwiep te in de telefoondraden en rammeide op de vensters, dat ze heen en weer klepperden in de kozijnen. Veel ongelukken veroorzaakte hij niet. Ilier-eii-daar hield hij een streng gericht onder de oude boo meu. Wat niet van-binnen-in hecht van hout was, brak hij door midden. Zoo aan den Kinderhuissingel, waar een boom een eind boven den grond afbrak en te water tuimelde. Op den Sciialkwijkerweg blies hij mee een boom om. Gaf hij hier dus gratis en radicaal advies inzake de al-of-niet wensche- lijkheid van boomen-vellen, elders trad hij op, als mededinger met de jongelui, die in den laatsten tijd zoo dapper aan 't werk z n, om de daken te ontlooden en ontzinken. Dat deed hij in de Witte Heerensteeg en in de Tibautstraat. In deze laatste ^raat rolde hij een stuk naai- beneden, dat één man bijna niet tillen kon. Het werd dan ook op een handwagen naar 't Politie bureau gebracht, waar deze dingen als „gevonden voorwerp" worden aangebracht M ie nu „op of omstreeks" Vrijdagnacht, „althans vóór" Zaterdagmorgen, een stuk zink vermistte, kome met een handwagen. Op dc Waldeck-Pyrmontkade deed hij iets dergelijks, doch woei daar voor de variatie de schuting bij per ceel 7 in 't water. Verder maakte hij den bewoner van het perceel Kenaupark 16 er op merkzaam op, dat de tuinschutting in de Rolsteeg niet al te stevig stond en dat hij. die wei om kon blazen. Om te laten zien, dat dit geen grootspraak was, deed hij 't meteen. Verder meldt men ons, dat hij zich op vele plaatsen kwajongensachtig gedroeg door ruiten in te drukken. Zijn vriend, dc glazenmaker vaart er wel bij. Gev. Voorwerpen. Terug te bekomen bij J. Wulffraat, Gen.- Joubertstraat 3 rood, een portefeuille met inhoud. W. de Paus, Bakkerstr. 18, een visclmet met 2 viscblijnen. P. Knip, Burgwal 60, een ceintuur. J. N. Hensen, God. Oude Gracht 40 rood, een kinderhandschoen. Bureau van Politie, 2 stukken zink. Hulpbureau v. Politie, v. Zompel- straat, een stuk zink. W. j. v. d. Bosch, agent v. Politie, Bigijnehof 4 brood, esn broche. Minlsterisele Crisis. Naar men in ons telegrafisch Ka* merverslag lezen kan. is heden een minïsterieele crisis uitgebroken. De Minister van Oorlog, generaal Cool, vroeg schorsing der beraadsla* gingen, nadat een amendement-Duy- maer van Twist; (strekkende om de voorsiellen tot verbetering van de financieels positie der officiereu terug te zenden naar den Minister., dat door den Minister voor onaanneme lijk was verklaard, met 36 tegen 31 stemmen was aangenomen. EERSTE SéANCE VOÖR KAMER MUZIEK Eindelijk hebben we dan toch onze eerste Steeninan-séance den twee malen uitgestelden Messchaert-Rênt- gen-avond te pakken Dat de abonués dit jaarlijksch ver schijnen van onzen grooten, helaas niet meer in ons midden verblijf hou denden zanger ter dego op waarde houden, bleek niet alleen uit hun, ten spijt vau weer en wind, voltal lige opkomst, maar ook uit do bij zonder hartelijke verwelkoming wel ke don gevierden kunstenaar bij zijn eerste betreden van het podium ten deel viel. övei-igens had Measchaert voor zijn bijdragen maar op een be trekkelijk bescheiden deel van het programma beslag gelegd. En onder die bijdragen was nog al 't een en'ander dat wij sinds lang kenden. Maar wat maakt dit, in het gegeven geval, eigenlijk uit? Komen do nieuwe liederen die Messchaert ons voorzingt dank zijn natuurlijk ware, van zelfsprekende voordrnohK ons dikwijls voor als goede oude bekenden aan het reeds meerma len gehoorde weet zijn meesterlijke zangkunst, zijn eigen jonge fleurig heid altijd wee<r een glans van nieuw heid te geven zoodat oud en nieuw gelijkelijk onze aandacht geboeid houdt. Ook nu kwam de stemming over de toehoorders tegel ijk met de eerste zwaar ernstige tonen van Brahms' edel Jied „Der Tod dos ist der kühle Nacht." En hoe wist de zanger met ieder volgend lied het heerlijk zangerige ,,\Vio Melodieu zieht es", het licht en luchtig gezon gen „Auf dem Schiffe", hel pittige humor-volle „L'nüberwindlich' zijn auditorium meer en meer warm te zingen! Toch voerde hij in het tweede deel de geestdrift eerst ten toppunt ctoor zijn onvergelijkelijke voordracht van een paar der incest geliefde balladen van Löwe: .Der Nöcken „Hochzeitslied'. Een lange, hartelijke ovatie brak na deze laat ste nummers over den meester-zanger los en gaf hem op de ondubbelzin nigste wijze te verstaan hoe men maar noode weer voor een jaar waarschijnlijk van hem afscheid nam. 't Spreekt van zelf dat Mes schaert zijn succes deelde met zijn eminenten begeleider Julius Röntgen. Deze laatste ondervond overigens ook als solo-pianist en vooral als compo nist groote waardeering. Zeer te recht. Zijn opus 60; „Dolce far nien- te" waarmede wij het voorrecht had den hier op de grondigste wijze ken nis te maken is een suite van een vijftal zeer bevallige en effectvol ge schreven klavierstukken, waarvan 't eerste een lieflijk luidend en geest rijk behandeld wals-thema at da delijk do harten stul, en elk volgend nummer zeer werd genoten. Ook wer den door den componist in vereeni ging met den concert-gever eenige voor viool en piano bewerkte „Uude en nieuwe llollantse Boerenlietics en Contradansen" ten gohoaro gebracht. Men weet hoe aardig en knap Rönt gen dergelijke dingen weet te behan delen geen wonder dus dut hij ook hiermede veel toejuiching oogstte, tt meer nu de uitvoering ook van da zijde van zijn talentvollen partner Steonman, technisch en wat stijl be treft, zeer te loven viel. Het persoon lijk aandeel van den lieer Steemaan in deze séance bestond vorder in een paar kleinere nummers van Vivaldi en Beethoven, en Schumann's tweede Sonate voor viool en piano (in d-mol, op. 121) een werk, waarin het solo instrument niet zoo recht tot zelf standigheid komt en dat veel kunst van samenspel eisdht. Hoewel het geen der vier deelen aan mooie mu ziek en belangrijke bewerking out-

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 1