DERDE BLAD, ie Erfgenaam van Vering ZATERDAG 17 DECEMBER 1910 LclitéiSSlf&Sii tlsch Overzicht CARNEGIE EN DE WERELD VREDE. Zooals we reeds meiddon, heeft An drew Carnegie aan een Board of '['ruslees, samengesteld uit Ameri- kaansche staatslieden, onder voorzit terschap van mr. Elihu Root en on der oere-voorzitterschup van presi dent 'laft, een bedrag van tien mil- lioen dollars geschonken, waarvan de rente zal moeten dienen ter be vordering van den wereldvrede en do afschuifing van don oorlog. Carnegie laat liet gohccl en al aan de commissie Over, hoe zij mot haar jaarlijksoh inkomen het gestelde doel wil l ereiken. De stichting is eeuwigdurend, en als liet doel eenmaal is bereikt, zai de rente van het fonds mes ten die nen, om andere kwalen, waaraan do menschheid lijdt, te bestrijden. Jn de acto van schenking zegt Car negie Hoewel we niet langer onze mede- menschen opeten, noch onze gevange nen pijnigen, nocli steden plunderen en haar inwoners vermoorden, doo- den we elkander nog in den oorlog, als barbaren. Alleen wilde beesten kunnen in deze twintigste eeuw van den Christelijken tijd, voor zoo iets verontschuldigd worden, want de misdaad van een oorlog is duidelijk, daar hij niet beslist ten gunste vau de rechtvaardigen, maar der sterksten. De natie, die arbitrage weigert, is misdadig. Dan herinnert Carnegie aan de motie, in 1890 door beide Huizen van liet Amerikaansche Congres aangeno men, waarin de president wordt uit- genoodigd te gelegener tijd met de verschillende mogendheden, waarmee de Unie in diplomatieke betrekking staat, onderhandelingen te openen over verdragen, ten einde arbitil.le behandeling van alle geschillen tus- schen deze landen en de Unie te waarborgen. Deze motie werd aan het Britschc parlement meegedeeld, en dit nam daarop een motie aan, instemming met dit denkbeeld betuigend (Juli 1893). Ik had, zoo gaat Carnegie voort, het voorrecht in 1897 een deputatie van liritsehe parlementsleden voor te stellen aan president Cleveland, welke deputatie het sluiten van ccn arbitrageverdrag met Groot-Brittan- nió kwam bepleiten. Zulk een ver til ag word dan ook gesloten tusschen lord Pauncefote en minister Oluey in 1897. Maar in den Senaat werd het verworpen, omdat drie stemmen aan de vereischle iwee-derdo meer de, iieid ontbraken. Men mag aannemen, dat de Brit- sche regeering nog steeds verlangt, dat dit verdrag of een soortgelijke overeenkomst tot «tand komt, en pre sident Tolt zal dus geen moeite hier mee hebben. Als de Engelsch-sprekende rassen zulk een tractaat sluiten, zuilen wel dra de andere natiën volgen, zoo oor- deolt Carnegie, Mot nieuwe door hem gestichte fonds zal nu de propaganda voor dit denkbeeld moeten bevorderen. Tot zoover Carnegie. Moge zijn streven nog eens met goed succes beloond worden. Do go- heele menschheid zal er dun wei bij Als we over ELZAS LOTHARINGEN «brijven, moeten we onwillekeurig na 11 den Fransch-Duitschen oorlog denken. Veel is er na het jaar 1870— 1871 verloopen, maai- nog altijd zijn do tegenstellingen in beide landen niet geheel overwonnen. Wel wordt door officieel Frankrijk beweerd, dat er alleen in de hoofden van eenigen wraakplannen tegenover Duitse lil and bestaan, maar ©eu feit is toch, dat mee door de oude feiten èn Duitsch- land èn Frankrijk in een elkaar vij andige combinatie van mogendheden gedreven zijn. Laten we ons evenwel heden niet in deze vraagstukken verdiepen. Thans trekt E1 zas-Lotharingen zelf de aandacht. Duitschland wil aan de bewoners van hot veroverde Fransen© land eenige grootere voorrechten schenken, om het niet langer achter te stellen bij do andere deelen van het rijk. De bondsraad heeft liet grondwets ontwerp voor Elzas-Lotharingeu goed gekeurd. De stadhouder zal door den keizer worden benoemd, de benoeming moet evenwel mede onderteekeud zijn door den Rijkskanselier. Bondsraad en Rijksdag worden in net vervolg als factoren bij de wet geving van het land uitgeschakeld. Het ontwerp bepaalt, dat er twee Kamers zullen zijn. De Eerste Kamer bestaat uit 18 vertegenwoordigers, die zitting hebben krachtens hun ambt of gekozen zijn door hun beroepsge- nooten, terwijl een zelfde aantal door den keizer wordt benoemd op voor stel van den Bondsraad. De Tweede Kamer zal gekozen wor den bij algemeene, directe verkiezin gen met geheime stemming. Kiesgerechtigd zijn burgers van het rijk ouder dan 25 jaren, die in de gemeente of het kiesdistrict drie ja ren achtereen wonen, of, zoo zij daar slechts een jaar gevestigd zijn, grond eigendom bezitten, of zelfstandig ne ring drijven, zich met landbouw be zig houden, ©e.n openbaar ambt be- kleeden, als advocaat gevestigd zijn of een betrekking hebben bij kerk of school. Kiesgerechtigden, ouder dan 35 jaar, brengen twee stemmen uit, zij die ouder zijn dan 45 jaar, drie stem men. Het aantal afgevaardigden be draagt 60. Het zal intusschen nog wel een poosje duren voor er in Elzos Lotha ringen verkiezingen zullen plaats heb ben. Of ze dan even strijdlustig zullen zijn, als de tegenwoordige VERKIEZINGEN IN ENGELAND moet afgewacht worden. Nóg strijdlustiger kau bijna niet. De stand van den steiilbus-ooriog aan de overzijde van het Kanaal is thans 264 unionisten. 259 liberalen. 42 leden der arbeiderspartij. 67 leien, Redmondisten. 9 Ieren, Obrienisten. De unionisten winnen thans 26 ze tels, maar de liberalen 22 en de ar beiderspartij 4, zoodat de winsten en de verliezen der regeeringspartij weer precies tegen elkaar opwegen. Gelijk een telegram in ons vorig nummer reeds heeft gemeld. Meld minister Lloyd George te Oost-Ham een rede, waarin hij het van de unio nisten belachelijk noemde, te zeggen, dat de meerderheid van de regeering niet groot genoeg is om haar politiek door te zetten. De meerderheid is nu reeds giooter dan die, welke de graanrechten afschafte en Zaterdag zou zij stellig reeds dubbel zoo groot wezen als de meerderheid, die Dis raeli zes jaar aan het bewind heeft gehouden. En toch zeggen de Tory- bladen, dat de regeering de neder laag heeft geleden. De conservatieven donken, dat een democratische over winning nooit meetelt, tenzij zij den wil van de aristocratie uitvoert. De regeering is voornemens een eind te maken aan deze uitlegging van de grondwet De conservatieven doen een poging, de grondwet te russifi- ceeren, maar zij zullen over enkele weken merken, dat de overwinning van de regeering een feit. is. Het veto wetsontwerp is niet het einde, maar het begin van het regeeriugsprogram- ma. De regecring is besloten, alle ge varen to trotseeren en voorwaarts te gaan, tot de hervormingen die het volle verlangt, tot stand gekomen zijn. De unionisten takelen onze meer derheid af, omdat zij ten deele uit Ieren bestaat. Maar sedert wanneer heeft het geld, dat Ieren betalen, zijn waarde verloren Sedert wan neer is men niet meer gesteld op de Ieren, die in het leger dienen (Men weet, dat de Ieren een groot deel van het staande leger vormen). Waarom tellen hun stemmen niet, tenzij voor de conservatieven uitgebracht De Engelsche unionisten toonen gedurig minachting voor de Kelten. Maar wie leidt tien Balfour, een Schot. Van wie krijgen zij hun denkbeel den Van Garvin (van de Observer;, een Ier. Barnes, de voorzitter van do arbei derspartij, heeft te Croydon gespro ken. Hij zei, dat de liberale regeering nu een tweede duidelijke opdracht van het volk had gekregen. Hij hoop te, dat er daarom niet meer dwaes- heden over het Hoogerhuis te berde gebracht zullen worden. De arbeiders partij ziet de noodzakelijkheid van een Hoogerhuis niet in. De voortzet ting van het bestaan er van is een be leed i ging voor het verstand van een vrij volk. De bekende conservatief Sm5 Ut hield een rede te Leighton Buzzard, en verklaarde, dat de belofte, tarief- hervormiug aan een referendum te onderwerpen, slechts voor deze ver kiezing gold. Hij was het eens met Austen Chamberlain, die zich vrij heeft gehouden bij een nieuw beroep op de kiezers op het stok van tarief- hervorming. Zoodra de unionisten aan het bewind komen, zouden zij zonder uitstel een begrooting met ta- riefhervorming indienen. Masterman, de onder-minister van binnenlandsclio zaken, heeft te Leek gezegd Ik ben gewoon mijn woorden to wegen. Welnu, ik wed tien tegen een, dat het volgende Parlement de veto-wet zal aannemen, met of zonder goedvinden van de lords. In do zitting der Rijksdoema werd met algemeene stemmen het houden dehor interpellatie goedgekeurd, over het optreden van den agent der ge heime politie Choroiski in Jekateri- nosiaw, die in een woning van een werkman, tijdens diens afwezigheid, bommen en ontplofbare stoffen had neergelegd, en toen dien man ging aangeven, mot hot gevolg, dat deze tot dwangarbeid werd veroordeeld. De Kadet Maklokol verklaarde, dat Choroiski gedreven werd door de laagste persoonlijke beweegredenen, om als agent-provocateur op te tre den. Maar dit geval staat niet alleen. Hot goheole stelsel, om van staatswe ge agenten to bezoldigen, die als provocateurs optreden, moet worden veroordeeld. Het optreden van dat soort menschen is thans in Rusland zoo algemeen, dat men gerust van een stelsel mag spreken. Maklakof haalde hot geval aan van den provocateur Sankowski, die te Warschau wegens deelneming aan een moordaanslag ter dood werd ver oordeeld, en die na afloop van het rechtsgeding kalm naar huis ging, en weder in politiedienst trad. Een an dere ter dood veroordeelde provoca teur, Wohlgemüt, is na zijn vonnis herhaaldelijk als getuige in politieke processen opgetreden. Ten slotte nam dc Doema met 132 tegen 124 stemmen een motie aan, waarin liet gebruik van agents-provo cateurs onder alle omstandigheden wordt afgekeurd. De geheele rechter zijde, met uitzondering van eenige Octobristen, stemde tegen de motie. Amsterdamsche Kout Wat een zacht weer voor den tijd van het jaar! Waar blijven de dich ters en schilders die geïnspireerd moeten worden door de spiegelglad de banen, en liet dikke sneeuwtapijt dat over het aardirij"k is uitgespreid. Zij kunnen rusten, mogen penseel en pen gerust neerleggen, want van iets! dat op winter gelijkt, is zelfs nu dat; we reeds in <Tó donkere dagen voor i Kerstmis zijn, nog niets te bespeu ren. De besneeuwde kerktorens in buitenlandse lie illustration, de En gelsche feliei t u li e- ka arien met haair: „I wish you a happy Christmas", waar andara hot sneeuw- en ijscachet dlk-op ligt, lijkeu dan ook wel eeai parodie óf een sprookje. Of het zachte weer gelukkig maakt? Eonerzijids wel: de minder bedeelden bobben niet zooveel van kou te lijden en ook in de bouwvakken etc. hoerscht veel minder werkloosheid dan anders in dozen tijd van 't jaar regel is. Maar de middenstand alt weer vol met haar voorraad winter- airlikelen, zonder dat er veel van af gaat en dat sommige winkeliers de toekomst pessimistisch tegemoet zien, blijkt wel het best waar nu reeds uit- verkoop tegen verlaagden prijs van l bontwerken wordt gehouden. De eenigen die nu goede zaken maken, dat zijn de dokters en apo thekers. Want het aantal zieken is buitengewoon groot, men kan gerust zeggen, dat er geen huisgezin is waarvan niet een of meer leden aan zware verkoudheid lijden, met koorts hoofdpijn, hoesten, schorheid en al les wat daarbij behoort. Daarbij komt nog dat zoolang de winterkou de harten niet warm maakt, de hand angstvallig op de portemon- naie wordt gehouden. Het verschijnsel is eigenaardig, maai' met een kvvakkelwinter koopt men niet en geeft men nog minder. Liefdadige instellingen kunnen daar het beet over meespreken en naar ik veronderstel zullen de potten van het „Leger des Heils", de soep ketels tusschen drie palen en om kranst met sporregroen, tot nog tos ook we] heel leeg gebleven zijn. Ik kom in de laatste dagen wel in de stad en op de drukste punten, maar ik heb nog niet dit jaar gezien, dat iemand een der vele, meestal knap pe en jonge meisjes, „die het vuurtje moeten aanhouden," door eon gift werden verrast. De soep zal wel dun zijn, als er ten minste geen verande ring komt. De winkeliers, die ook al vereenigd zijn, als... ja., als wie niet, zijn niet alleen op dadelijk stoffelijk voordeel bedacht. De Algemeene Winkeliers- vereen i ging hoeft het initiatief geno men, om een lagere handelsschool op te richten met driejarigen cursus, waarvan dus naar menschel ij ko be rekening eerst hun kleinzonen de vruc.hten zullen kunnen plukken. Een handelsschool is Amsterdam reeds rijk. Doch dit is een „hoogere" handelsschool, ze sluit aan op oen II. B. S. mot driejarig© cursus en het onderwijs is dan ook hoofdzakelijk berekend goede on theoretisch on derlegde groothandelaren te vor men. Daar wordt gelegenheid gege ven Spaanscli, Italiaansch, Zweedschl en Maieisch te leeren, theoretische begrippen ingeprent van export en toestanden in overzeesch© gewesten enz. De winkeliersvoroeniging wil het echter niet zoo hoog zookon en uitsluitend oen school stichten voor detailhandelaren. Natuurlijk blijft het slechts een xwesLie van theorie. Koopman wordt men geboren, net zoo goed als artist. Voor con geboren koopman is het een gemak, een weg-gelijkmaking als hij de techniek van hel vak heeft geleerd en zich dus later geheel aau- de practijk zal kunnen wijden, zon der tijd te moeten besteden aan de romp-slomp van het bedrijf en bij anderen zijn licht moet gaan opste ken. Is dit dus het onbetwistbaar voor deel van deze winkeliers-vakschool, zooals men de lagere handelsschool in spe had kunnen noemen, aan don anderen kant zal men toch goed doen het nut niet te overdrijven. Ik stol mij voor, dat een vakschool van een handwerk, onverschillig welk, hoe wel ook daarbij naast de opleiding een zekere aanleg noodig is, meer profijt oplevert dan voor het koop manschap, waarbij de conditio sino qua non ie, dat men uit alle om standigheden, toevallen, enz. zooveel mogeLjk voordeel ziet te kloppen. Dat is mij niet volkomen identiek met zakelijk zijn. Een man v,au zaken is nog vol strekt niet altijd een geboren koop man. Een man van zaken zal bijv. van tijd tot tijd een goede en groote zaak weten af te sluiten, maai* hij behoeft daarom volstrekt niet bij el ke kleinigheid op een voordeeltje be dacht te zijn. De man van zaken heeft meestal een breeden kijk op de dingen en zal bijv. koopen, w negen gunstige tegen één ongunstige kans staan. De koopman vraagt nooit hij koopt en verkoopt alleen wanneer hij overtuigd is, dat hij alleen win nen kan nu of later. En het zuiverst vinden wij dat begrip dan ook beli chaamd In onze straatkooplieden, die werken met een minimum kapi taal, dat ze vaak nog moeten leenen, waarmee ze zeker zijn een, zij het dan ook kleine winst te zullen ma ken. Zij verstaan daarbij de kunst de tering naar de nering te kunnen zetten en van faillissement is dan ook nimmer bij hen sprake. Stellen we de kwestie dus dan gaat het er niet om, oïn winkel- kooplieden te vormen, maar wel om hen toe te rusten: lo. met practische kennis van het gebruik der zinne beeldige werktuigen van hun vak (boekhouden, correspondentie, éta- ieeren, enz.); 2o. om hun een breeden kijk te geven op algemeene weten schappen, waardoor zo dus wat alge meene kennis verkrijgen en aan de minimum-eischen van een gewoon ontwikkeld mensch zullen voldoen. Méér kan ook de gewone Hoogero Burgerschool niet geven en daar deze nieuwe school feitelijk daarvoor in de plaats zou komen, moet men bei de leerplannen eens met elkaar ver gelijken. Het ingediende leerplan voor die vakschool vertoont zekere gelijkenis met dat van de 4e Hoogere Burger school met drie-jarigen cursus voor jongens, welke met het oog op den handel een eigen programma heeft. Toch gaat deze gelijkenis niet zóo ver, dat do beide scholen geneed of bijna geheel met elkander overeen komen. Integendeel, het verschil is nogal belangrijk. Wei stelt de han delsschool van do Algem. Winkoliers- vereeaiigiug zich, blijkens de toelich ting van het leerplan, evenals de 4e Hoogere Burgerschool, ten doel den leerlingen algemeene ontwikkeling en algemeene kennis ten behoeve van de practijk bij te brengen en dus niet de practijk zelve te onderwijzen, doch de aard van die kennis en die ontwikkeling is verschillend. Dit verschil is voornamelijk gelo gen in die vakken Algemeene Handels konnis, waarvoor aan de ontworpen en aan de gemeentelijke inrichting respectievelijk 4 en 0 uren zijn uitge trokken, en Boekhouden (met Han delsrecht) waarvoor respectievelijk 9 en 3 oren zijn uitgetrokken. Verder wordt aan de gemeentelijke inrich ting meer tijd besteed aan Fransch, aan de ontworpen inrichting van Engelsoh, waar bovendien het on derwijs in steuographie niet faculta tief doch verplicht is. Hoewel met deze punten van ver schil andere in verband staan, die hei verschil iu aantal uren weder vereffenen, achten wij het bovenver melde voldoende, om aan te toonen, dat ieder der scholen een eigen ka rakter heeft. De naam lagere handelsschool zou ook kunnen doen denken aan school voor meer uitgebreid lager onderwijs voor jongens en meisjes, welke voor namelijk voor aanstaande kantoor bedienden is bestemd. Hier wordt echter inderdaad lager onderwijs ge geven, terwijl de Handelsschool van de Algem. WLnkeliersvereeniging middelbaar onderwijs zal verstrek ken. Het woord „lager" dient hier slechts om het verschil met de Open bare Handelsschool aan te duiden. De tijd kan maar eenmaal worden besteed. In die uren die aan zuiver handelsonderwijs worden gewijd, kunnen geen talen, geschiedenis, aardrijkskunde en staathuishoud kunde gedoceerd worden, 't Zal er dus op neerkomen dat de jongelui, die deze lagere handelsschool met di ploma verlaten eigenlijk nog minder algemeene kennis bezatten dan onze tegenwoardiger „Hoogere Burgers". Dat er wat gewijzigd moet worden iu het Middelbaar onderwijs zooals dat in Amsterdam wordt gegeven, gewijzigd met het oog op de eisckem van de practijk is zoke<r. Maar bij het werkelijk niet te hooge peil, waar op ten opzichte van algemeene ont wikkeling de Amsterdammer staat, mag m.L niet geknabbeld worden aan hetgeen hem thans aan lesuren wordt geschonken om hem deze te doen verkrijgen. En nu de winkeliers-vereeniging subsidie aanvraagt voor deze school en er dus een algemeen belang van maakt en B. en W. reeds gunstig deze hebben geadviseerd, moet deze zijde dier medaille eens onder de oogen woorden 'OiiZC LaCziliGC ALTIJD BELEEFD. Kannibalen-opperhoofd. Hebt g« nog een iaatsten wcusch 1 Aanstaand slachtoffer. Ik wensch den lieeren smakelijk eten. Jonge vrouw (in «leu trein, terug van de huwelijksreis). Ja, maime-- tje, nu zijn do wittebroodsweken' voorbij, nu begint de ernst des le vens. Man. Zeker, oin te beginnen staat je moeder al op het perron ons af te wachten. Moedeloos hengelaar (zijn aas ia het water gooiend). Ik ben een kip als ik nog langer op jullie wacht Daar, bedien je zelf 1 BIJ DE TEGENWOORDIGE I-IOEDEN-MODE. Wat doen ze nu met de ballon- hal, wanneer het luchtschip toch nie* moer daar is B. ik neb gehooid, dat een mo diste de hal gehuurd heelt voor éta- lagekast. Kerel, je hebt een mooie collectie boekeu. Ja, daar stel ik 'n eer in. Alles ziet er zindelijk uit en goed onderhouden. Eén buek evenwel is erg vuil en beduimeld. Ja, aat boek leen ik Zondags aan de dienstbode. En verveelt het haar niet altiji hetzelfde werk te lezen - O nee 1 ik heb eiken Zondag 'n andere dienstbode, hyper-modern I Directeur. Wut blioft u Li wilt als degenslikker optredeu l Maar dat is toch onmogelijk met zoo'n ronden rug als u hebt Artist. Dit is juist de _noviteit, mijnbeer.... ik slik enkel Turkscha sabels l Smitee (dreigend;. Zeg eens, heb jij tegen Beeks gezegd, dut ik een leugenaar ben Pietersz (koel). Dat hoeft Beeks niet te vertellen 1 H. HENNING Jr. Stadsnieuws Rubriek voor Vragen Gcabocneerden hebben het voorrecht, Tm gen op vorschilleud gebied, mita voor bountvroording vatbaar, in te zenden bij da Redactie van Haarlem s Dagblad, Groote Houtstraat 33. Alle antwoorden worden geheel kostelooe gegeven en zoo spoedig mogelijk. Aan vragen, dio niet Tolledig neem" woonplaats van den inzender vermelden wordt g;en aandacht geschonken. VRAAG. Kunt u mij ook welke specialiteiten voor vrouwen ziekten te Haarlem zijn en op welke uren deze hoeren hun spreekuur heb ben ANTWOORD. Specialiteiten voor de door u genoemde ziekten zijn de hoeren M. Jcssurun (spreekuur 1—2, behalve Zondags;, Raamsingel 4 Jonges i.spreekuur 89 en 1 1/2—2 1/2 uur), Koninginneweg 59 Dr. Th. II. van de Velde (spreekuur 1 1/2—2 1/2 uur voor minvermogen den Maandag en Vrijdag van 10 1/2— 111/2 uur), God. Raamgracht 75C. W. J .Westerman (t—2 uur, uitge zonderd Dinsdag, Vrijdag en Zondag) Stolbergstraat 6. VRAAG. Hoe moeten witte vilten dameshoeden en wollen mutsen ge reinigd worden ANTW OORD. Die moeten che misch worden uitgestoomd geef ze bij een inrichting, dio zich met derge lijken arbeid belast, lil lx-werking. VRAAG. Kuïït u mij ook zc-ggen of de toren van de Groote Kerk op eiken veereu staat en als het waait heen en weer beweegt ANTWOORD. Neen, dat is eer sprookje. VRAAG. Kimt u mij ook zeggen of op no. 8938 der 894sto Nederland- sche Staatsloterij een prijs is geval len ANTWOORD. Dat kunt u bij een Bankinstelling k 10 ets. iuformeeren. VRAAG. Hoe haalt men inkt vlekken uit een tafelkleed ANTWOORD. Met wat verdund zwavelzuur. VRAAG. Kunt u mij ook zeggen, waar de Sommer, Antoinette, Voisin, Maurice Farman, Henriot en Grade aeroplane-fab rieken zijn ANTWOORD. U doet het best, zich te wenden tot de redactie van „De Luchtvaart", Ged. Oude Gracht 144, alhier, die u wei alle inlichtin gen zal willen verschaffen. VRAAG. Hoe kan ik kwik van zilver en goud verwijderen ANTWOORD. Dat weten wij niet. Wend u tot een goudsmid. VRAAG. - Hoeveel bednjfsbelas ting is iemand verschuldigd, die f 575 k 600 's jaars verdient ANTWOORD. In 't geheel niets, als hij niet in de vermogensbelasting is aangeslagen. FEUILLETON Naar het Engelsch door CHARLES GARVICE. 15) In dit óeno ding kan ik tenmin ste uw zin doen, mylord, zei Percy. Als deze les geleerd moet worden, dan is het beste, dat ik er dadelijk werk van maak. Als u mij wil excu- sceren, keer ik dadelijk naar Lon den terug en stel de vrouw, die be loofd heelt mijn echtgenoot© te zullen vtorden, op do proef. De graaf maakte een gebaar mot zijn hand. Je bent vrij te gaan of te blijven. Mylord, niet uw verlof, zal ik dadelijk afscheid nemen. Ga dan en neem je proef. Als zij blijkt oen vrouw to zijn dat is alsch kom dan naar Vering te- ii"_- volg mijn plan. oit. Mylord riep Percy uit. Ais do vrouw, die ik gevraagd heb, mliu echteenoote te worden, bliikt volsch te zijn, dan wil ik evenals u niets moer met de wereld te maken hebben en laat den naam Vering uit sterven. HOOFDSTUK VIIL De oude graaf keek hem van ondeT zijn zware wenkbrauwen aan, en knikte ééns of tweemaal. Goed gesproken, mompelde hij. Op jouw leeftijd zou ik hetzelfde ge zegd hebbenmaar ik ben nu oud, en heb hot boek „de Wereld" geheeten tot het laatste hoofdstuk toe uitgele zen. Ik ken mannen en vrouwen. Het is een bittere les, Percy een bitte re les. Percy boog zijn hoofd en keek den ouden man peinzend bedi-oefd aan. lleeft u mij verder nog iets op te dragon, mylord Is er misschien iota, dat ik voor u in Londen doen kan 7 De oude graaf schudde zijn hoofd, en hield zijn magere hand weer voor de koesterende vlammen. Ik heb bijna geen behoefte meer aan menschel» ken steun, Percy Ches ter. Ik wacht hier op mijn einde. Tot dat dat ©ogenblik komt, kan Stephen Gringe doen, wat er noodig is. Als u mij noodig mocht hebben als u to eeniger tijd mocht voelen, dat u mij gaarne zon zien als u mocht denken, dat ik u. al is hot maar met nojr zoo weinig, van dienst zou kuft- nen zijn, zend dan ©en boodschap, mylord. en Ik zal komen. De oude graaf scheen bij die ernsti ge woorden voor 't eerst geroerd te zijn. Hij sloeg zijn oogen op en ves tigde ze op het Jonge, knappe gelaat tegenover hem. Je hebt een goed hart, Percy Chester, zei hij je voelt tegenover don ouden man, die je zoo ruw en onomwonden van alles op de hoogte heeft gebracht, geen wrok. Natuurlijk niet, sir, zei Percy glimlachend u heeft het recht met uw eigen bezittingen om te springen zooals u verkiest, en ik begeer het geld niet. 'Ik zal gelukkig zijn, my lord, ook zonder het geld, waarvan u spreekt ten minste als uw voor spelling blijkt niet uit te komen. De graaf schudde het hoofd. Stel geen vertrouwen in vrou wen, zei hij. Ik wou, dat ik het an ders bad kunnen doen, dat ik jou het gold kon "even en zoo bij mijn bezit tingen laten maar het kan niet zijn. Rechtvaardigheid en boetedoening, rechtvaardigheid on boete Die woorden telkens weer voor zioh hoonmompelend, trok hij zijn hand uit die van Percy, en verviel weer in zijn ouden, verwezen toestand. Percy stond eenige minuten lang naar hom to kijken ea ging toerv lang zaam heen. Toen bij bij de deur kwam, waar Stephen Gringe was heengesloft om haar voor hem te openen, keek hij achterom en zag, dat de graaf volkomen zijn bestaan vergeten was, en iu elkaar gedoken bij het vuur zat als iemand, die zijn bewustzijn volkomen kwijt Is. Percy zuchtte en giug verder. Stophen Grin ge slofte achter hem aan en haalde hem in, toen hij met zijn horloge in de hand in de hal stond. Mr. Percy, u gaat toch vandaag zeker niet weg zei do oude man aangedaan. Percy wendde zich gliiuhxchend tot hem. Ja, dadelijk, Stephen. Vandaag niet, sir. Blijf ten min ste een dag in het oude huis. Het is niet goed, dat de erfgenaam... Noen, zei Percy. Waarom zou ik blijven, Stephen Do graaf is niet er ger dan gewoonlijk Stephen Gringe schudde zijn hoofd. Ik zou hem toch niet meer ziou. Hij heeft mij dat zelf gezegd. De graaf ziet niemand anders, dan mij, Mr. Percy. Ik ben mot hem samen geweest „sinds hij een jongen was, zei de oude man. Dat weet ik, Stophon, zei Percy, terwijl hij zijn hand op den gebogen schouder van den ouden man legde. Ik weet, hoe trouw en gehecht Je ge weest bent, en dat mijn oom geen an deren beschermer en bewaker noodig heeft, zoolang jij a^n zijn zijde bent, daarom kan ik des te gemakkelijker heen Ogaan. Zeg hu zelf, waarom zou ik blijven Stephen Gringe keek naar hem op en toen naar de rij schilderijen de mannen in wapenrusting, naar de oude, verscheurde vlaggentoen kwam hij wat dichterbij den longen erfgenaam staan en legde met oen verlegen, onderdanig en toch slim air zijn rimpelige hand op den ster ken, gespierden arm. Mijnheer Percy, vergeef een ouden dienaar 'die grijs geworden is in dienst der familie Vering ik heb u zoo dikwijls in mijn armen gehad, Mr. Percy. Is het dan niet mogelijk Bedoel Je, dat ik met M19S Har- rup trouw, de dochter van den mijn eigenaar, Stephen zei Percy onge duldig glimlachend. Ja, zei de oude man, terwijl zijn kleine, scherpe oogen vol pijnlijke verwachting naar het gelaat boven hem keken. Jazij is geen kwaad meisje, Mr. Percy. Niet goed genoeg voor den erfgenaam van Vering Wie is daar goed genoeg voor Maar zij is een flinke, knappe jonge dome; en de graaf heeft niet te veel gezegd van het geld, Mr. Percy. Percy schudde glimlachend zijn hoofd. Neen, Stephen, het is te laat. Als je er mij 'n jaar geleden toe had wil len verleiden, zou ik er moeilijk te: genover gestaan hebben maar nu l Wel, Stephen, ik ben zoo goed als verloofd met de bekoorlijkste vrouw op dc wereld, en ik zou haar niet wil len verliezen, om Vering te redden Do oude man keek hem een oogen- blik onvriendelijk en boos aan en keerde zich daarop zuchtend om. Ik wist wel, dat het niet zou hel pen, mompelde hij hoofdschuddend maar weinig menschen kunnen een Chester een duimbreed uit den weg laten gaan. Toen werd hij weer be daard. U blijft toch eten, Mr. Per cy Er zal in de hofkamer worden klaargezet. Ik ga dadelijk de keuken meid waarschuwen.. Neen. Stephen, dank je, Ik wou het liefst dwars door do velden het oude voetpad, dat ik mij nog zoo goed herinner naar het station gaan. Wil jij mijn handkoffer daar heen laten brengen Kom, kijk nu niet zoo belocdigd, oudé vriend. Wer kelijk, ik geloof, <lut jij het je meer aantrekt, dat ik hot geld van den graaf niet krijg, dan ikzelf! en hij lachte vriendelijk. Eu nu ga «k housch. Goeden dag en met eon ern stige», open glimlach snelde hij he* groote, breed's terras af. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 9