NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 28« Jaargang. No. 8435 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. woensdag 21 december i9io a ABONNEMENTEN JtU ADVERTENTIËN: per drie maanden: «II, Van 1—5 regels 50 Cts.: iedere regel meer 10 Cts. Builen liet Arrondissement Voor HaarlemJ 1.20 Haarlem van 1—5 regels 1.ellce regel meer 0.20. Reclames 30 Cent per regeL Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Bij Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente)„1.30 JIJAdvertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door Nederland1-65 v00r plaatsingen a contant CeïUuRtreerc? Zondagsblad, 'voor Haarlem' M7K Rcdïdie en Administratie: Groote Houtstraat 53. de omstreken en franco per post 0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 5229. DIl NUMMER DES IA AT UIT ACHT BLADZIJDEN. eerste blad. AGENDA DONDERDAG 22 DECEMBER. Gr. kerk: Orgelbespeling, 2—3 uur. Janskerk: „Soli Deo Gloria": Uitr Toering van gewijde muziek, 8 uur De Kroon: Kol. Museum: Lezing door den lieer J. E. Jasper, 8 uur. Sint-Bavo: Cursus in dè II K. ge- lools- en zedenleer. Onderwerp: Leer van de Kath. kerk over de Goddelij ke Genade: De uitdeeling van de Ge nade. Stadsnieuws TWEEDE BACH-CONCERT. Het programma voor het tweede Bach-concert leek op hot eerste ge zicht en zelfs bij nadere beschou wing nu niet zóó buitengewoon be langrijk. Dat het aan quantiteit niet méér bracht dan noodig is om een goed uur te vullen, was niet zoo heel erg maar dat de grootste helft van dien tijd in beslag zou worden geno men door Tschaikowsky's 5e Sympho nic die wij nog maar1 veel te kort geleden geboord hebben, om ze nu alwéér terug te verlangen schoen bepaald bedenkelijk. Dat bovendien dit concert zou worden gedirigeerd door den 2den dirigent van het Con certgebouw-orkest hierin ligt vol strekt geen geringschatting der talen ten van don heer Come!is Dopper gaf de zaak al goon hoopvoller aan zien. Dan alles kwam lictor terecht, dan we misschien gevreesd hadden te mogen verwachten. Op de eerste plaats bleek de soliste van den avond, mevrouw Preuse Matzenauer, een al t-inez zo-sopraan- zangeres van zoer ongewone stern- middelen niet alleen; maar ook van groot dramatisch-muzikaal talent Haar Recitatief en Aria uit „Fide- lio" bracht ons al spoedig in de ware „Bach"-stemming, en eenmaal er in, zijn we er ook niet meer uitgeraakt Trouwens bet tweede deel van den avond bracht uilsluitend goeds eu l>e- langrijks. Bij wijze van verrassing St. Niklaas is zeker nog niet naar Spanje vertrokken opende dit deel mei een niet op het programma ver meld nummer, namelijk „Variatio- nen und Doppelfuge ucber ein lusti- ges Thema" van G. Schumann. Dit extraatje maakte, allesbehalve als „bladvulling" alleen, aanspraak op waardeering. Want het „Thema" was inderdaad een lustig populair deun tje. en een serie al 1 e rvermnkel ij k s t e „Variationen", besloten en bekroond door een al even harlckiinsche „Dop pelfuge" alles één schittering van combineer- en orkestreer-vernuft hield de aandacht ten sterkste ge spannen. Te meer belangstelling wek te dit nummer bij de fijner onder scheidende hoorders dan altijd want ik geloof, dat de groote massa den wals uit Tschaikowsky's Sympho nic oneindig mooier vond omdat wij binnenkort van dezen zelfden Schumann een groot koorwerk zullen tc liooren krijgen. Nu, naar dit proef je van zijn talent te oordeelen, mo gen wij van dc eerste Toonkunst-uit voering wat verwachten 't Was ook vooral in deze „Vuriationcn" dat de heer Dopper onmiskenbare blijken van zijn groot dirigeertalent gaf. Mevrouw Preuse—Matzenauer vol tooide nu haar programma met de voordracht grootsch en magistraal 1 van een Aria uit de opera „Riènzi" van Wagner; toen hij eigenlijk Wag ner nog niet was. Van zijn latere „spraulsmelodie" is in deze, in de groote-operastijl gehouden aria nog weinig sprake, inuar in dc zeer effect vol behandelde orkestpartij treft tuch reeds dat streven naar juistheid en kracht van expressie. Mevrouw Prouse's machtig orgaan belieorschte den voluniineuzeu orkest klank met glans, en haar meiismen en coloratuur-passages lieten aan reinheid en duidelijkheid niets te wenschon over. Zij beleefde een enorm succes; vijf-, zesmalen werd zij teruggeroepen en dankte tenslotte voor de haar gebrachte hulde door de voordracht van een mooi, eenvoudig sluimer-, wiege- of dergelijk lied, met even eenvoudige orkestbegeleiding. Tot zeer bevredigend slot van dezen schoonen avond kregen wij een prach tige uitvoering van Weber's bekoor lijke Freischütz-ouverLure. PHILIP LOOTS. Looddief aangehouden. De rechcrcho heeft opgespoord de 45-jarige los-werkman P. van K,, uit de Bakkerstraat, die van do Christe lijke School aan de Velserstraat lood had weggenomen en dit voor 80 cents had verkocht. Het lood is in beslag genomen. De Gemeenschappelijke Duinwaterleiding, We zijn in de gelegenheid een uit treksel te geven van het „Plan van een gemeenschappelijke Waterleiding voor de gemeenten Bennebroek, Bloe- mendaul. Schoten en Velsen", dat titans is toegezonden aan de Raads leden der betrokken gemeenten, die, naar we reeds meldden, in Januari over de toetreding hunner gemeenten tot de Naamlooze Vennootschap, die deze water leiding zal beheeren, zul- len beslissen. Bij hot plan zijn gevoegd drio bij lagen een kaart van het buizennet, een overzicht van het transport vermo gen der boofdbuisleidlngen en- een situatie van de prise d'eau, het pomp station en den watertoren. Aan het plan zij het volgende ont leend De Naamlooze Vennootschap zal zich niet bemoeien met de distributie, dus noch met het leggen der buizen in de gemeenten, noch met de water- levering aan de ingezetenen. Het terrein van de prise d'eau is gelegen aan den Doodw eg te Bloemen- daal, de watertoren komt op een dei- hoogste punten van die gemeente, aan den Duin-en-Daalscheweg. Van de leidingen komen voor geza menlijke rekening die ten behoeve van het wateriransport van de prise d'eau naar den watertoren en van dezen naar de grenzen der aangeslo ten gemeenten, voorts de wijzigingen in het beslaande Bioemendaalsche buizennet. Om na te gaan, hoeveel water elke gemeente gebruikt, worden waterme- ters in het buizennet geplaatst aan het pompstation te Bloemendaal en aan de grenzen der gemeenten. Het waterverbruik. Hot waterverbruik van Bloemen daal wordt berekend door de hoeveel heid water, die de watermeter aan het pompstation aanwijst, ie vermin deren met hetgeen Bennebroek, Scho ten en Velsen samen gebruiken. Het vermogen der Waterleiding wordl berekend, om te vooi-zien in de behoefte van 61.000 ingezetenen, welk cijfer de vier gemeenten over 50 iaar waarschijnlijk zullen bereikt hebben. Nu omvat het leveringsgchied 36.373 inwoners (Bennebroek 1265, Bloemendaal 7768, Schoten 9117 en Velsen 18223}. Alen neemt aan, op gezag van de resultaten der Volkstelling, dat de bevolking jaarlijks gemiddeld met L35 pCt. toeneemt en komt dan tot een cijfer van 61.000 inwoners over 50 jaar. liet leveringsgebied is nu zoo groot als die der Heide-waterleiding van Baarn en Hilversumdit zal over 50 jaar zoo groot zijn als het gebied van Leiden nu. en wat kleiner dan liet Haarlemsche waterleveringsgebied. In verband meL deze cijfers is het daggebruik becijferd op 61.000 maal 60 Liter ol 3660 M3. met een maxi mum \an 5500 M3., terwijl het reser voir van den watertoren wordt inge richt op een inhoud van 1500 M3. Per hoofd wordt dus gerekend op een verbruik van 60 latei- water per dag. Te Haarlem is dat cijfer in de practijk voor 1909 43.2 Liter geweest. Het reservoir van den watertoren is grooter dan dat van den Ilaarlcui- schcn toren, dat 1200 M3. inhoudt. De transportleiding naai- Aerdcn- hout zal eiken dag 450 M3. moeten kunnen vervoeren, namelijk 200 M3. voor Aerdenhout zelf, evenveel voor Bennebroek en 50 M3. voor Vogelen zang. Het meeste gaat echter door de lei ding van den watertoren, namelijk 5050 MS. per etmaal. Van dit water krijgen Overveen en Bloemendaal eiken dag 500 A13. ieder, het Sehoterkwartier 1100 M3-, LJmui- don 1200 M3., Santpoort-Station en Santpoort elk 200 M3., 't dorp Scho ten 250 M3., Driehuizen en Velser- oord samen 600 M3., het dorp Velsen 150 A13. en Wijkeroog en de Breesaap 350 M3. samen. De buizenlelding. De hoofdbuizen zijn als volgt ge projecteerd Een buis van 20 lot 35 c.M. dikte, afwisselend, loopt door de Raxnpe- laan en Korte Zijlweg tot den spoor- w eg-overgang HaarlemZand v o or t. Hier sluit cle bestaande leiding aan, die in den Bloemendaalschen straat weg ligt, tot den Stationsweg. Een buis gaat van hier door den Ter- Hoffsteede-weg en Hooge Duin-en- Daalsche Weg naar den Watertoren te Duin-en-Daal en vandaar langs den Jozef-Israëls-weg en Zomerzor- gerlaan naar den Stationsweg. Van hier uit verdoelen zich de lei dingen voor Schoten en Velsen. Naar Schoten gaat eon buis van 20 c.M. langs het station Bloemendaal naai den Schoterstraatweg, die langs den weg naar hel Sehoterkwartier gaat. In tegengestelde richting een nauwe re buis naar het dorp Schoten gaat ook langs den weg. Van den Bloemendaalschen Stati onsweg gaat een 30 c.M.-buis langs dep~ Kennemerweg naar hel station te Santpoort. Nauwere huizen gaan van lner over Santpoort en Driehui zen tot den Kerkweg te Velseroord, waar zich de leidingen voor Velsen, IJ muiden en Wijkeroog splitsen. Bij .den straatweg lJm ui denVc£- sen gaat een tak naar IJmuiden en een met een zinker in het Noordzee kanaal naar de Breesaap en Wijker oog. Uit het Pompstation gaat een buis- leiding langs den Doodweg naar den straatweg naar Zandvoort en verder door de Beekslaan. Daar splitst de buis zich in leidingen voor Vogelen zang en Bennebroek. Deze leidingen zijn 10 tot 17J c.M. wijd. De gebouwen. De Watertoren te Duin-en-DaaL ontworpen op een hoog sten water stand van 60 Meter boven A.P. doet dienst als regulateur tusschen den gelijkmatigen toevoer der pompma- chhies en het ongelijkmatig verbruik gedurende do 24 dag-uren. Do leiding nu is berekend op be hoorlijken druk voor brandblus- sohing. Voor de eerste hulp bij brand wordt in den Watertoren 125 kub. AL geresorveea-d. Aangeschaft worden drie pomp- machines, elk met een vermogen ven 115 kub. AL per uur. Twee barer kun nen dus de maximum-hoevealihaid le veren, terwijl de derde dienst doet als reserve-machine. De machines zijn hoogdirtik-oentoifugaalpconpen gedre ven door Dièseflmotoren van 50 P.K. Do waterwinning geschiedt dtoor 8 hulsbronnon, voorzien van een geper foreerde buis in de watervoerende zandlaag. Iedere buis heeft 29 M3. per uur te leveren. Voor ontijzering en verdere filtera- tie zijn filtratie-toestellen ontworpen met een venmogen van 230 A13. Aanvankelijk kan men volstaan met 6 bronnen, 2 machines en ont- ijzerin gsapparat en voor 162 A13. per uur. Be grooting. De Centrale zal kosten 187.200. Hiervan vordert de Watertoren 50.000, de twee pompnxachines en lik-toren 3n liet' ruaclun egebouv 30.000, dte 5 bronputten enz. 20.200, de ontijzeringsapparalen f 19.200, het machinegebouw en dienstwoning I 30.000 en het terrein voor prise d'eau en waterleiding 20.000. Verder moet voor de straks genoem de werken aan Bloemendaal f 23.870 betaald worden. In het geheel zal de Waterleiding- centrale komen op f 214.500. De kosten jxsr inwoner worden be rekend op f 5.50. Naar dien maatstaf zullen de vier Gemeen len moeten betalen: Benne broek 11.000, Bloemendaal 44.000, Schoten f 55.000 en Velsen 104.500. De pompkoslen zullen bedra gen 0.89 cent per M3. of 0.67 cent naar gelang met 1 of twee porupma- chines wordt gewerkt en liet water tot 70 op 75 M. wordt opgevoerd. Do totaio pompkosten bedragen in diie gevallen f 2971 en 4517. Het water zal aan de Vennootschap kosten: Bij een levoring van 300.000 leuh. M. 7.54 cent per .M3; bij een levering van 600.000 M3. 4.21 cent por A13. en bij oen levoring van 800.000 MS. 3.64 cent per M3. De Begroeting der buisleidingem in Bloemendaal to i eggen ten behoeve dor Gemeenten Bennebroek, Schoten en Velsen meldt do volgende bedra gen: Bennebroek f 4000; Schoten f 6200 en f 5200; Velsen 1 11.780 én f 9600. De plannen voor deze waterleiding zijn ontworpen door den ingenieur- architect Roelof Kuipers te 's-Gra- veuhage. Vreemd. Sedert eenige weken spuit de fon tein in den Hout voor het Paviljoen tot groote verwondering van de om wonenden die daar geen redien vooir weten te vinden. Op de voordracht J. van der Molen, ahiiswachtea- te Spaarndam slaat op het drietal voor havenmeester te De Lemmer. De dubbele moord te Spaarndam Wij vernemen, dat de instructie, die gisteren den geheel en dog in be slag nam, cn heden te Haarlem werd voortgezet, het karakter heeft van een aanvuLlingsonderzock, om op sommige punten meer licht te ver krijgen. Heden werden familieleden van de slachtoffers gehoord. Slechte weg. Een inzender verligt de aandacht op den slechten toestand, waarin de weg van de Leidschevaart naar de Oranjekom verkeert, „de eenige uit weg", schrijft hij, „tusschen den Zandvoorierweg en de Bekslaan te Vogelenzang genoemde zwarte weg, voor honilerde omwonenden en do Amsterdamsche waterleiding bijna onmisbaar, is in een staat, waar geen denkbeeld van te geven is." En dan voorspelt hij, dat althans kinderen wel eens in de modder kun nen blijven steken. Zoo'n vaart zal het nu wel niet loopen, maar toch vestigc-n wij de aandacht op de zaak van hem, dien zij aangaat. Tuinbouw en Plantku nde De vergadering van de afcleeling Haarlem en Omstreken van de Ne- derlandsche Maatschappij voor Tuin bouw en Plantkunde werd gisteren gepresideerd door den heer E. van Neder hasselt, bij ontstentenis van den voorzitter, den heer Joh. de Breuk. De belangstelling, die ditmaal zeer groot was, gold voornamelijk de tweede wintervoordracht van den heer E. H. J. Cunaeus, die ditmaal tot onderwerp had „Het kweeken en behandelen van Amerikaansche anjers". De mededeelingen van den heer Cunaeus waren zeer interes sant, maar te technisch om hier weer te geven. Dankbaar applaus beloonde den spreker voor zijn belangwekkende rede, die zeker menigeen opgewekt zal hebben, om met de anjer-cultuur een aanvang te maken, of die meer intensief te doen plaats hebben. Voor de onderlinge tentoonstelling had de heer J. Nieuvvenhuizcn orchi deeën ingezonden. De commissie van heoordceling, bestaande uit de hecren J. '1'. C. Dix, W. Lodder en J. J. van Cruyningen Jr., keude deze inzending een certificaat 1ste klasse toe. Drie verk eerde dingen J. H. C., een 29-jarige bleekere- kneoht van de Amsterdamsche vaart, wilde gister eems laten zien, hoe men drie verkeerde din gen tegelijk kan doen. Hij reed op een niet-veriichte fiets, primo ging er van door. toen een politie agent hem wilde hekeoren, secundo, en sloeg den agent op het gezicht, toen hij hem af liet stappen, tertio. Als alle goede ddngen, bestond nu ook dit kwade ding in driefen. C. zal er wel meer van hooren. Bond van Technici. Do afdeel ing Haarlem van dezen hond liiedd Maandagavond een ver gadering. Het program voor den cursus in graphostaüca, waarvoor zich 14 le den en niet-leden hebben aangemeld, werd vastgesteld. Tot leidei- van de zen cursus werd aangewezen de hoor Rutters te'Amsterdam. De duur van den cursus werd bepaald op óroa een half jaar, aanvangende begin Janu ari. Voorts werd het bestuur gemach tigd toe te treden tot een in Haar lem gevestigde vereeniging, waardoor het mogelijk zal zijn, den leden toe gang te verschaffen tot een serie hoogst belangrijke lezingen. COMMISSIE TOT OPLEIDING VAN TYPOGRAFEN. Dinsdagavond vergaderde de Com missie tot Opleiding Yan Typografen, De commissie is in Juni 1909 door de Kamer van Arbeid voor de DruU- kerebedrijven ingesteld en is saamge- stekL uil. %der patroons en vior gezel len. De besprekingen liepen in hoofd zaak over de opleiding der jeugdige typografen. Er werd nog goon boslia- sing genomen. Aanbesteding. Heden werd ondershands aanbe steed do verbouwing van perceel no. 70 in de Groote Houtstraat voor de firma Vroom Dreesman. Minste inschrijver was de heer L. G. Mohr- man te Amsterdam, voor 239S8. HANS EN GRIETJE. Op verzoek vermelden wij, dat do regie van deze operette toevertrouwd was aan den heer Jan van Dommelen. Gev. Voorwerpen. Terug te bekomen bij H. Oudman, Gr. Markt 6, een ro zenkrans. W. Willemsen, Gaelstraal 16, een wollen das. W. Smink, Jan Steenstraat 37, een d a mespara pl u ie. W. Veldhuijzen, Rogulierstraat 11. een ceintuur. Bureau van politie, een ring met 8 sleutels. M. Sminïa. Bannesteeg S, een zwart harige hond. J. Allebé, Duvenvoordestraat 94, een donblé schakelarmband. J. Posma, Gen. Joubertstraat 44, een kruisje van een rozenkrans. J. Kessens, Aleester Joostenlaan 31, een grijze pet. R. Heïinen, Brouwersstraat 55e. een R. IC kerkboekje. Bureau van politie, een stopsleutel. Weduwe J. M. de Hiep, geb De Vink, K1. Houtstraat 61, een handzak je met inhoud. G. A. Vcs, Soendastraat 21, Schoten, een gouden ring. De Haan. Landendijkstraat 18, een zakje met inhoud. A. Bertholee. Leliestraat 21, een zwartharig hondje. A. de Zaaier, Palmstraat 4 rood, een knipmes. P. Smits, Schoterstraat 25, een R. K. Zangboekje. II. Lommers, H oogewoerd dwars straat 25, Schoten, een rozenkrans. Van 't Kantongerecht NIETS TE ZEGGEN ,Toh. de W., de in heel Kennemer- land alom bekende strooper van wien 't gerucht liep, dat hij, bang voor opzending, de wijk had genomen naar Duitschland was togen 17 vonnissen van den kantonrechter in verzet gekomen, die bijna alle straf fen wegens overtredingen van de J ochtwet waren. Het in-verzeb-koman van Joh. de W. bleek echter alleen poging-tot-tijdwinning to zijn. Want op iedere vraag van den kanton rechter -. „Iets te zeggen klonk steévast zijn antwoord„Niets te zeggen onder stijgende vroolijk- heid van de bezoekers der publieke tribune. De ambtenaar vroeg van alle vonnissen bekrachtiging. 't Is jammer, dat de kantonrechter tegenover dergelijk doen machteloos staat. EEN MUUR OMGEWORPEN. Drie Haarlemsche jongelui waren op "den 27sten September van dit jaar in een Ietwat vroolijke stemming. Ze kwamen in de Rozenprieelstraat, waar ze een deel van een tuinmuur, waarvan ze wisten, dat de sieenp.n niet al te solide meer waren, met in spanning van vereende krachten om- erwierpen. Twee van de moderne kracht-men- scheD stapten hedenmorgen 't bankje in, Dirk T. en Klaas K. T. zei, dat het niet met opzet ge beurd was. Ze hadden wat gestoeid, en waren op een gegeven moment, zeer toevaliig en zeer ongelukkig, al le drie teeen den muur gerold. Aiaar nooit waren ze van zins geweest het bouwwerk te vernietigen. De kantonrechter. Air. C. W. Thö- ne, hield beklaagden voor, dat muurtje-omgooien al een heel gevaar lijk spelletje is. Had iemand zich bij ongeluk achter den muur bevonden, dan had ernstig lichamelijk letsel kunnen toegebracht worden. De ambtenaar van het O. AI. eisch- te tegen ieder der beklaagden f 4 boete subs. 2 dagen hechtenis. DRANKWET-OVERTREEDSTER. Alej. Aaltje M., bierhuishoudster in de Tulpenstraat alhier, heeft vergun ning voor den verkoop van „alcohol- houdenden drank, anderen dan ster ken drank', zooals de officieele term luidt. Niettegenstaande dat verlof, heofl de juffrouw op den 17den Sep tember een glaasje in de gelagkamer, aanwezig gehad, dat gedeeltelijk met jenever gevuld was. En achter dat glaasje zat een man De juffrouw beweerde, dat zij de jenever niet had toegediend. De man, die den sterken drank heeft opgedron ken, onderstreepte die verklaring. Hij had den alc-ohol van den zoon des huizes met wien hij bevriend is gekregen. Niets heeft hij er voor be taald. De ambtenajir van 't O. M. vroeg beklaagdc's schuldig-verklaring en een geldboete van 10 subs. 4 dagen hechtenis. WAPENDRAGER. Geert S. heeft op den 24sten Novem ber door de gemeente Zandvoort ge fietst, een buks, met hagelpatronen geladen, bij zich hebbend, terwijl dat wapen volgens het proces-verbaal niet zoodanig ingepakt was, dat het niet voor dadelijk gebruik kon aangewend worden. Het wapen was met een touw vast- gebr#nden. maar slechts met een enke len strik, die heel gemakkelijk koll losgemaakt worden. Mr. Thfine wees beklaagde er op, dat hij veel beter gedaan had, den trekker vast te binden. Nu was het wapen dadelijk gereed om op konij nen te schieten. Beklaagde kon ook niet zeggen, waarom hij het wapen onder de ja9 wegborg. De oisch luidde 5 boete subs. 2 dagen hechtenis. (Zie verder Stadsnieuws cuider laaV «te berichten). Uit de Omstreken OVERVEEN. Met 1 Jan. 1911 heeft de heer C. J. T. Lelstikow, hoofd der openbare school, zijn ontslag als zoodanig go- nomen. Donderdag 22 December zal do laatste schooldag voor hem zijn. Voor de vacante betrekking hebben zich 168 sollicitanten aangemeld, waaronder 83. die reeds aan het hoofd een er school staan. Toi nog too heb ben B. en W. met den districts-school opzionor nog geen voordracht opge maakt en het laat zich aanzien, dat de vacature nog wel drie maande» onvervuld zal blijven. Intusschon hebben B. en W. in overleg met den distriets-schoolopzie ner, de tijdelijke waarneming van 't hoofdschap opgedragen aan den heer Al. J. Doemen, onderwijzer aan do school. HEEMSTEDE. De 26-jarige dienstbode M. Th. van B.uit de Raadhuisstraat, heeft bij den banketbakker Corucgoor in de Groote Houtstraat tc Haarlem op naam van Dr. Van Olst 30 gebakjes besteld on wilde 2 ons bitterkoekjes en 2 ons kattotongetjes meenemen. De banketbakker merkte, dat de zaak niet ln den haak was en liet de politie de koekjes in beslag nemen. Het meisje heeft ook bij den winke lier A. Groot, in de Gierstraat, te Haarlem, op naam van mevrouw Ankcrsmlt, uit het Wilhelminapark, een bus cacao gehaaid. In den Hout is aangehouden iemand verdacht van het plegen van niet te noemen handelingen. SPAARNDAM. Gedeputeerde Staten van Noord- Holland hebben goedgevonden het presentiegeld voor de raadsleden van Spaarndam met f 12 te verhoogen eu alzoo op f 40 vast te stellen. Dit be sluit zal 1 Januari 1911 in werking treden. HOUTRAKPOLDER. Het polderbestuur verleende op zijn verzoek ecr\ol outslaa aan den heer Tuynman als opzichter van den pol der. met toekenning van pensioen. Dg heer Tuynman bekleedde die be trekking 35 jaar. HALFWEG. Bij de Gereformeerde Gemeente zijn herkozen als ouderlingen de heeren J. C. Bax en J. Koole en is gekozen toi diaken de heer P. J. van Breugel. ZANDVOORT. In ©en vergadering van do Zand- voortsche Feestcommissie werd de rekening van den penningmeester goedgekeurd. Als vice-voorzitter werd gekozen de beer G. Kuiper, ais 2de- secretaris de heer A. Sprengers, en als 7de bestuurslid de heer J. Water. Binnenland DE CRISIS AAN OORLOG. Naar „De Avp." verneemt, heeft de minister met de meeste beslistheid verklaard, er niet aan te denken op zij nbosluit terug te komen. GEWIJZIGDE OORLOGSBEGROO TING 1911. De Minister van Oorlog, de heer W. Cool, heeft thans bij do Tweede Kamer ingediend een nadere nota van wijzigingen in de Oorlogsbegroo- ting voor het dienstjaar 1911, in vor- band met de aanneming door de Tweede Kamer op 17 dezer vau de motie-Duymaer van Twist c.e. en de daarop gevolgde schorsing van de beraadslaging over hoofdstuk Oor log. Daarbij worden voorloopig terug genomen: de voorstellen: tot wijziging van de offlcierstractementen; verbete ring van do promotie bij de artillerie; reorganisatie van de bereden artille rie; wijziging van de militaire admi nistratie; wijziging in het stelsel van

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 1