HAARLEM'S DAGBLAD. TWEEDE BLAD. De Erfgenaam van Vering WOENSDAG 21 DECEMBER 1910 Buitenlandsch Overzicht Eerst thans is DE EINDUITSLAG DER VERKIE ZINGEN IN ENGELAND bekend. Gekozen zijn 272 unionisten. 271 liberalen. 74 Ieren, Redmondisten. 43 leden der Arbeiderspartij. '10 Ieren, Obrieniston. De unionisten winnen 28 zetels en verliezen er 29, de liberalen winnen 23 en verliezen 26, de arbeiderspartij wint 4 zetels van de unionisten on één van do liberalen en verliest er 3, Üe Redmondisten winnen 2 zetels van de unionisten en 3 vun do Obrio- nisten en verliezen er 2 aan de Obrie- nLsteu. Uit dit lijstje is duidelijk te zion, cat geen der partijen bij dezen stem busstrijd veel succes behaald heeft. De kiezers hebben vrijwel 'tzelfde Lagerhuis weer naar Londen ge stuurd. De regecringspartij heeft slechts 1 zetel op do oppositie gewonnen. Er zitten 272 unionisten in de volksverte genwoordiging, zeker oen aantal om niet geheel buiten rekening te stel len, vooral waar de liberale regeering is aangewezen op den steun dor Ieren en leden der arbeiderspartij. Dat de ze samenstelling der regecringspartij geen coalitie meermalen aanlei ding geeft tot moeilijkheden is al dui delijk gebleken, 't Is waar, èn voor de Hoogerhuis-plaunen èn voor de Invoering van Home Rule voor Ierland kan 't ministerie op een stemmen- meerderheid rekenen, maar hoe zal 't gaan in de andere zaken Wat precies de plannen van 't mi nisterie zijn, is nog niet hekend. 't Vermoeden is evenwel, dat eerst met hei Hoogerbuis zal worden afgere kend. 't Nieuwe parlement zal op 31 Ja nuari bijeenkomen. De plechtige opening door den koning zal even wel eerst op 6 Februari plaats hebben. In de Fransche Kamer is gisteren ^•eer eens gesproken over de WEDER-INDIBNSTSTELLING DER C4JTSLAGEN SPOORWEG ARBEIDERS. De afgevaardigde Ceccaldi lichtte een motie toe, waarbij do regeering wordt uitsenoodigd, onmiddellijk al le ontslagen spoorwegarbeiders, die zich niet schuldig hebben gemaakt aan daden van geweld of sabotage, weder in dienst te stellen en do maat schappijen te gelasten, ook harerzijds de ontslagenen weder aan te nemen met voorbehoud evenwel van het recht, om de dossiers der beambten, die onder de categorie snbotours ge rangschikt zijn, le onderzoeken. Berleaux verweet minisler-presi- 'deui Uriarid, dat deze zijn invloed bij de maatschappijen niet naar belmo ren had cloen gelden, ter voorkoming van dc stuking, waarop Briand ver klaarde, dat de regeering niet werk loos is gebleven. De belanghebben den hadden reeds de voorgestelde maatregelen goedgekeurd en daaraan een begin van uitvoering gegeven, maar liet succes en de resultaten van 'die maatregelen hadden dc leiders van de stakingsbeweging vorontrust, weshalve zij snel tot do staking wa ren overgegaan. Brousse stelde onder groot rumoer een prej udicieele motie voor, strekken de om de discussie op te schorten, tot dat de spoorwegdienst weder nor maal zal zijn geworden. Deze motie werd verworpen met 454 legen 78 stemmen. Briand verklaarde daarop, dat geen enkel ontslag, uitsluitend we gens de staking, gehandhaafd zal worden, maar dat er geen sprake kan zijn van een algemeene amnestie. De regeering wil socialen vooruit gang, maar tevens orde. Alleen wan neer daaraan de hand wordt gehou den, zal hij aan het bewind blijven. Jaurès verzocht der Kamer te eischen, dat alle spoorwegbeambten weder in dienst zullen worden ge steld. De regcering stelde do quacstie van vertrouwen en aanvaardde de volgen de motie „De Kamer, acte nemend van de verklaringen dor regeering, spreekt het vertrouwen uit, dat de re geering de herziening van de geval len van ontslag ter hand zal nemen inet een brcede opvatting van welwil- .endheid en menschlievendhoid en in diens geest ook invloed zal oefenen op de maatschappijen. Deze motie werd aangenomen met 405 tegen 90 stemmen. UIT DE SPAANSCUE KAMER. De Spaansche Kamer beraadslaagt over de zaak van den republikein- schen leider Lerroux, die beschuldigd wordt, het dagelijksch bestuur van Barcelona bewogen te hebben tot wil lekeurige gunning van openbare aan bestedingen en daardoor de stad een schade van millioenen te hebben be zorgd. Voor- en tegenstanders van Lerroux hebben elkaar dermate be leed igd. dat een of meer duels onver mijdelijk schijnen. Lerroux is in Barcelona zeer popu lair. Er zijn dan ook betoogingen vóór hem eehouden en men vreest on geregeldheden. WEER EEN MINISTERCRISIS IN TURKIJE. Bijzonder stevig zitten de Turksche Excellenties niet op hun zetels. De Sultan heeft het ontslag van Ali Haidnr, minister van de „evkafs", (vrome stichtingen) aangenomen en tot zijn opvolger benoemd Cheiri, vice-j)resident van de Kamer. DE KRETENSER QUAESTIE. Weer een nota 1 Do Kretenzische volksvertegenwoor diging heeft bij de beschermende mo gendheden geprotesteerd tegen de uitdrukking „soevereiniteit van Tur kije", die in haar jongste nota voor komt en die in vroegere nota's niet is gebruikt. Verder wordt do wenscli te kennen gegeven, dat de mogendheden in welwillende gezindheid den tegen- woordigen status zullen erkennen. 't Is moeilijk zich een juist denk beeld te vormen van hetgeen er eigen lijk IN 'T WOELIGE MEXICO omgaat. Dezer dagen hebben we mel ding gemaakt van het schrijven van een sedert jaren in Mexico gevestig- den landgenoot, die er tegen waar schuwt de berichten omtrent de revo- lutionnaire beweging al te ernstig op le nemen. Maar, intusschen komen er toch nog telkens mededeelingen, vol gens welke de toestand toch ernstiger fs, dan van officieele zijde wordt go- meld. Wat daar van waar is, valt hier natuurlijk bezwaarlijk te zeggen. Zoo weet de „Sun" van New- York te vertellen, dat het aantal der revolutionairen toeneemt en dat de tucht onder de troepen van Madero zeer verbeterd is. in Noord-Mexico zouden de opstandelingen nog steeds vol moed en vertrouwen zijn. En de „Sun" beweert zelfs, aat een troep opstandelingen in de richting van de hoofdstad oprukt. Do „World" heeft eveneens berichten, dat de opstand nog lang niet onderdrukt is, maar de correspondent van dat blad is wel vau oordeel, dat de regeering tochten slotte de baas zal blijven. De conclu sie uit al die tegenstrijdige berichten mag waarschijnlijk wel deze zijn, dat dc beweging nog voortduurt en nog niet onderdrukt 's. DE VREESELLJKE ONTPLOFFIN GEN IN NEW-YORK. Thans komen nadere bijzonderhe den over de ontploffing, die Maan dag te Now-York een zoo groot aan tal slachtoffers, sommige bladen spreken van 25 dooclen, andere van 21, en 200 gewonden heeft ge maakt. De kracht der ontploffing was zoo geweldig, dat een voorbijrijdende tram ongeveer een meter in de hoogte werd geslingerd. Twee passagiers waren onmiddellijk dood, de anderen zijn zonder uitzondering gewond. De ti am, die met een smak neerviel, heeft een auto vernield, en de perso nen, die zich daarin bevonden, ge wond. In alle hotels in de buurt is een schok gevoeld. Een deel der gas ten is uit de bedden geworpen. Men kreeg den indruk van een aardbe ving en duizenden vluchtten de struat op. Tegenover hei ketelhuis van de electrische centrale ligt een kinder hospitaal. Vele kinderen zijn door glassplinters gewond. Alle huizen in de buurt hebben zware schade gele don en zien er uit, alsof zij bescho ten zijn. Twee kinderen, die in de na bijheid der centrale op straat aan 't spelen waren, hebben de heenen ver- loreu. In het ketelhuis waren op het oogenblik der ontploffing 30 personen auuwezig. Het gebouw, dat twee ver diepingen heeft, bestaat uit een ke telhuis en vertrekken, waar dynamo's staan, die voor het plaatselijk trein verkeer en voor een fabriek van houtbewerking energie leveren. Een groole ketel is zonder eenig voortee ken gesprongen, waardoor het geheel© gebouw is vernield. Alle aanwezigen werden onder puinhoopen begraven. Het weerstandsvermogen van ver schillende groote voorwerpen hoeft een deel der aanwezigen gered. De voorbijgangers op straat zijn tot op 3 K.M. afstand omvergeworpen. In de buurt van het ketelhuis be vindt zich wegens het verbouwen van het centrale station een voorloopig station. Een sneltrein derailleerde door dc kracht dor ontploffing, de passagiers kwamen er wonder boven wondor met lichte kwetsuren af. De reizigers, die in het station aanwezig waren, zijn zonder uitzondering te gen den grond geworpen. V()lgens een ander bericht zou een onderzoek aan het licht hebben ge bracht, dat niet een keitel, maar een gashouder gesprongen is door hot overspringen van een vonk uit een dynamo. Geweldige blokken cement en stukken staal werden met tita nisch geweld tegen do omliggende huizen aangeslingcrd en richtten enorme schade aan. Stadsnieuws PROVINCIALE STATEN VAN NOORD-IIOLLAND. (Vervolg). Ook «le heer POTHUIS verdedigde de motie. Spreker meent, dat groe pen van gemeenten kunnen gevormd worden, waarvoor een minimum loon kan gesteld worden. Indien de pro vincie maatregelen treft voor mini mum loon en maximum arbeidstijd, dan zul ze een goed, een sociaal werk doen. Of er rechtvaardige of onrecht vaardige werkstakingen plaats had den, staal niet aan dc provincie om te hjoordcelen, dat zijn zaken, die uitgemaakt moeten worden door de vakvereenigingen en de werkgevers. Bovendien, als er goede bepalingen bestaan voor de werklieden, dan ver mindert de kans op werkstakingen. De heer DUYS verdedigde ook de motie. Spreker kon het argument der commissie, dat de inschrijvingssom men der aannemers zullen stijgen, maar, dat is voor hem geen argu ment. om tegen de motie te zijn. Contrólc zal geen moeilijkheden op leveren. De provincie moet met haar bestekkeu een voorbeeld geven aan do particuliere werkgevers. De heer BOK bestreed de motie. De werkgevers moeten het recht hebben, do artikelen 1C3S c. en d. van het B. W. uit te schakelen. Er komt onder de werklieden veel simulatie voor. De aannemers zullen de goede eerlijke arbeiders wel bij ziekten betalen, maar moeten een wapen in de hand heb)>eii tegen de simulanten. Do heer VAN DER MERSCH wees er op, dat de bestaande bepalingen in de provincie reeds van vrij ouden datum zijn. Er is dus wel aanleiding om de bepalingen eens te herzien. De bezwaren, om de arbeiders bij ziekte ie betalen, zijn niet zoo erg, omdat hel meestal maar om één weekloon gaat. Bij groote werken zal het even wel eenige administratieve moeilijk heden geven. Spreker vroog aan Gedeputeerde Slaton, om do bestaande bepalingen te willen herzien, waarbij overwogen wordt, hoe de regeling zal zijn van de uitvoering van art. 1G38 c. en d. van het B. W. De heer HENDRIX wees op de moeilijkheden, die ontstaan zullen bij invoering van een minimum loon cn maximum arbeidsdag. Spreker ge loofde, dat het den voorstellers meer te doen is om het middel dan om het doel. Ze willen een verbod hebben, om art. 1638 c. en d. uit. te schake len. Dc moeilijkheid is, dat een aan nemer niet kan overzien, welke finan- cieele gevolgen toepassing der be doelde bepalingen voor hem zal heb ben bij een groot werk. De heer VERKOUTEREN verdedig de het rapport der commissie. De be staande voorwaarden zijn van 1905 (geroep een herdruk). Het werk is verschillend, eeu stenograaf kan geen tien uur per dag werken, een bloe mist wel 14 of 15 uur. v Geroep van socialisten nou, nou De controle zou niet gemakkelijk zijn, ook al j heeft de lieer Duys dit ook gezegd. Er is simulatie, in Frankrijk zijn er zelfs doctoren gevonden, die de simu- I latie in de hand werkten. De werk man kan zich tegen ziekte bij zijn vereeniging verzekeren. De valiveree- nigingen zijn er immers niet alleen, om werkstakingen te organiseeren. Groepsverdeeling zal niet baten, even zoogoed als de grenzen der gemeen ten in elkaar loopen, loopen de gren zen der groepen in elkaar. Spr. gevoelde, dat voor dc Staten een strik gespannen wordt. (Protest). Laten we er niet inloopen. De pro vincie mag niet gaan boven de ge bruiken der particulieren, want dan maakt ze zich tot eer. hefboom tegen j de particuliere werkgevers. I Dan zullen do arbeiders tot de werkgevers gaan en zeggen, wat de provincie doet, moet gij ook doen. Zoo wordt de werkgever gedrukt door de provinciale kas, die zelf geld van hem eischt. Namens Ged. Staten sprak dö heer KAPPEYNE VAN DE COPPELLO. Hij wild.© de debatten bekoelen, want deze worden door een misver stand beheerscht. Ged. Staten zijn het niet eens met den rapporteur dier commissie (geroep: bravo, bravo), ja sterker, ze zijn het eens met de verdedigers van den maximum-arbeidsdag en 't mini mumloon. Door dien beer Pothuis is een gefin geerde redevoering van den heer Raait» geciteerd, duo ving aan: „Ar beiders, die ik al zoo lang ken." Stel u voor, dat een aannemer van liet onderhoud van liet Amstel Drechtka- naal, voor een dag of vier een paar polderjongens noodlig hoeft. Hij zou deze dan toespreken: „Ar beiders, die ik al zoo lang ken." (ge lach). Misschien zoo vervolgde de heer Kappeyne van de Coppollo zouden de polderjongens zoggen- „Baas ik had gister nog niet het ge noegen." Zie, dit staaltje is typee- rend Hel bewijst, dat de werken der provincie niet geschikt zijn voor een dringende toepassing van de art. 163S c en d. Met bestekken zou spreker kunnen aantoonen" dat in de werken door de provincie aanbesteed, zooveel moge lijk de gewenscht» bepalingen zijn aangenomen. Geen der sprekers heeft beweerd, dat <Le tegenwoordige toestand niet goed is, alleen men wil een verorde ning. Waarom? Spreker hoort wol klagen over te veel, niet over te wei nig verordeningen. In de bestekken is evenwel de 11- urige arbeidsdag genoemd. Vindt men dat te lang, laat men dan voor stellen het te veriagen tot 10 uur, maar daarvoor is geen verordening noodig. Sjnekor vroeg den voorstellers dor motie: hebben de heeren de rnimi- mum-loonen door die Staten betaald, bestudeerd, laten ze mij dio noemen, dan kan ik zo controleeren. Als ze genoemd worden, zal blijken, diat dio loonen niet lager zijn, dan in die streken door particulieren betaald wordt. Als d.e voorstellers tot Ged. Staten durven zeggen: ge hebt niet goed gehandeld, dan hebben ze recht deze motie in te dienen. Grieven zijn evenwel niet aangevoerd. De heer VAN EMBDEN gaf toe, dat de bepalingen niet in e-nkelle kleine gevallen toegepast kunnen worden, maar overigens wel. De heer POTHUIS handhaafde eveneens de motie. De politieke uitla ting van den heer Verkouteren, over de vakvereenigingen achtte spreker misplaatst. De vakvereenigingen wij den juist veel aandacht aan do ver zekering der arbeiders. De rede van den heer Kappeyne van de Coppello was wel mooi en rijk aan humor, maar de eigenlijke zaak werd wat omgepraat. Nu mogen de zaken door Ged. Staten goed behandeld worden, maar er kan wisseling komen. Als de heer Verkouteren eens in liet col lege komt. De motie werd verworpen met 48 tegen 21 stemmen. Bij bet voorstel om ƒ5090 te gevent als bijdrage voor de oprichting van een technisch bureau van ©ge het rijk, om een onderzoek in te stellen i naar de drooglegging van het Wie-1 ringermeer, voerde de heer VLIE GEN het woord. De Zuiderzee-quaes- tie is al jaren oud en nu gaat dc mi nister weer onderzoeken. Spreker vroeg, of het niet rationeler zou zijn, dat de provincie zelf de droogmaking ter hand nam. Zooveel risico is daaraan niet verbonden. (Geroep nou Van het rijk komt er voorloo pig niets van. Wel is er zooveel pa pier volgeschreven en ge tec kond, dut de zee er bijna mee gedempt zou kun nen worden. Spreker stelde voor, thans do zaak aan te houden, om den volgenden keer in de afdeelingen te overwegen. De heer FERF dankte voor de hulde door de commissie iu haar rapport aan Ged. Staten gebracht. Spreker ontraadde het voorstel van den heer Vliegen. Als de minister nu nog een onderzoek noodig acht, bewijst dit, dat de zaak niet zoo eenvoudig Is, als do lieer Vliegen misschien denkt. De heer SMEENGB zei ook geen sympathie te hebben voor het denk beeld van den heer Vliegen. Als men dat wilde, dan zou men aan het rijk concessie moeten vragen en zoo'n concessie is niet te verwachten. In dertijd is al een particuliere conces sie-aanvraag afgewezen. Het vraag al uk is zeer ingewikkeld. Spreker ver klaarde intusschen geen voorstander te zijn van de drooglegging van het Wieringermeer. De verwachting, dat men na de drooglegging zal weten, welke de voordeelen van het gehoele werk zullen zijn, ontkent spreker. Nu de minister evenwel alleen een nieuw onderzoek wil laten doen, wil spre ker hem daarin steunen. De hoer BOREEL VAN HOGELAN- DEN achtte het plan van den heer Vliegen verkeerd. Namens de commissie wees spreker er op, dat de aanneming van het voorstel van Ged. Staten geen voor de toekomst bindend besluit ls. De heer VLIEGEN trok zijn voor stel in, betreurend, dat zijn idee geen instemming heeft gevonden. De voordracht der Ged. Staten werd zonder stemming aangenomen. liet voorstel tot wijziging van het reglement van bestuur voor het Hoogheemraadschap van Zeeburg en Diemerdijk werd door Ged. Staten In ge trokken. Hierop werd de vergadering tot 3 Januari te lö 1,2 uur verdaagd. Benoemd. De gemeenteraad van Rijswijk be noemde tot adviseur der gemeente voor bet electriciteitsbedrijf den beer F. W. G. baron van Ittersum te Haarlem. Rubriek voor Vragen Geabonneerden hebben bet voorrecht, vragen op vorschillend gebied, mits too: beantwoording vatbaar, in te zenden bij de Redactie van Haarlem's Dagblad, Groote Houtstraat 53. Alle untwoorden worden geheel kosteloos gegeven en zoo spoedig mogelijk. Aan vragen, die niet volledig naam en woonplaats van den inzender vermelden worde geen aandacht geschonken. VRAAG: Kunt u mij ook meedoe len het nummer van het Staatsblad, waarin staat do Kon. goedkeuring van de statuten der muziek vereeni ging van H. S. M.-personeel Cres cendo." ANTWOORD: Dit kunt u ter Stads- Bibliotheek te weten komen, tussohen 10 en 4 uur. VRAAG: Wie is de captain van Sport III te Zaandam? ANTWOORD: U doet het best aan den voorzitter of secretaris va „Sport" te Zaandam te schrijven. Uit de Omstreken BENNEBROEK. In het gebouw „Rehobotli" zal Don derdag het Kerstfeest worden gevierd voor de kiudoren van de bewaar-, brei- en Zondagsscholen. HAARLEMMERMEER. Ongelukkige val. De 22-jaa-ige W. II. wilde nabij de Kaag op zijn rijwiel springen, toen de voorvork van zijn wiel brak en hij met een harde bons op den grond terecht kwam. Hierdoor bezeerde hij zich zooda nig dat hij per rijtuig naar zijn wo ning moest worden overgebracht. Dc inmiddels ontboden geneesheer constateerde hersenschudding en oor deelde zijn toestand ernstig. VEILEN. UIT DEN RAAD. Te 1 uur gisterenmiddag vergader de Velsen's vroedschap, onder presi dium van den burgemeester. Aileen de heer Van Splunter ontbrak op het appèl. De agenda bevatte slechts weinige punten, zoodat dc zitting maar 2 1/2 uur ongeveer duurde, wat voor Vcl- sen ai heel kort is. Na lezing en goedkeuring van de verkorte, maar toch nog steeds uitge breide notulen, deed de Voorzitter mededeeling van eenige ingekomen stukken. Daarbij waren enkele dank betuigingen vooi benoemingen. Op verzoek van den Minister van Binnenlandsche Zaken werden ver volgens kleine wijzigingen van for- Onze Lachhoek OPDRACHT. Parvenu (lot architect) Lees dit sprookjesboek eens en ontwerp mij dan een palels, zooals ze hierin be schreven staan FRAAI. Uit een bogrootin es verslag Vervol gens komt spreker tot de rioleering, waarvan ieder den mond vol heeft. SUCCES. Heeft do operatie, 'die de geval len vliegenier ondergaan heeft, suc ces gehad Zeer veel Veertien dagen la ter kon hij weer opnieuw vallen I DE NIEUWE VEREENIGING. VreemdelingNaar aanleiding waarvan is toch eigenlijk dio gezcllig- heidsvereeniging hier opgericht Inwoner Eerlijk gezegd bestond ef geen aanleiding too Maar één van ons heeft oen vaandel geërfd en toen hebben we er maar een vereeniging voor opgericht. MOED. Zevenjarig Jantje (in den sigaren- vinkei) Ik moet een sigaar hebben. Winkelier Van chocolade? Jantje Neen, een echte, waar j« misselijk van wordt. ineelen aard aangebracht in de ver ordening aangaande de retributie- heffing in zake de schoolgelden voor kinderen uit doze gemeente, die de M. O. inrichtingen te Haarlem bezoe ken. Gedeputeerde Staten hadden voorts eenige opmerkingen gemaakt omtrent de door den Raad in de vorige zit ting vastgestelde verordening op het conserveeren van voedings- en genot middelen. De heer NETSCHER vroeg naar aanleiding van een brief van den Commissaris der Koningin In deze provincie aangaande die verordening, bet woord. De wethouder was ver ontwaardigd over het feit, dat de in houd van dit stuk reeds in Amster- damsche groote bladen vermeld was, zonder dat de raadsleden daarvan nog kennis hadden kunnen nemen. De VOORZITTER zeide, dat hij naar deze kwestie reeds een onder zoek, voor zoover dat mogelijk was tenminste, had laten instellen. De drukker was zich van geen schuld bewust, eu hij kon zich niet voorstel len, dat iemand van zijn personeel zoo onbescheiden kon geweest zijn. De lieer BROK deeldo nog mede, dat hij eerst Zaterdag het stuk in handen gekregen had, terwijl Don derdagavond in de pers er reeds mel ding van was gemaakt. Nadat dc heeren VERMEULEN en SCHUITENMAKER ook nog hunne meeningeri in deze zaak gezegd had den, merkte de VOORZITTER ten slotte op, dat deze toestand niet houd baar was. Want zei spreker als ieder van belangrijke of zelfs gehei me stukken, dc gemeente Veisen be,- treffendo, kennis nemen kon, is de berokkening van nadeel of schade zeker niet uitgesloten. Maar een mid del om te voorkomen, dat dergelijke dingen in den vervolge plaats hebben, gaf niemand aan. Bij de revisie der verordening zél ve, betoogde de hoer DE BOER juist hetzelfde, wat hij in de vorige zitting reeds gezegd had, thans zijn mee ning versterkend, met de opinies van eenige door Item gevraagde deskun digen. De uitvoering dezer verorde ning riep spreker uit zal Wij ken eenvoudig onmogelijk te zijn. Het resultaat zal o.m, zijn, dat de winkeliers in deze gemeente geen abrikozen meor verkoopen mogen. De heeren NETSCHER en TERMED LEN bestreden "s heoi-en De Boer's meening nadrukkelijk. Vele deskun digen juichen art. 1 dezer verorde ning n.l. dat alleen met keuken zout en salpeter mag geconserveerd worden ten zeerste toe. Ook de heor BROK zou vóór de doof B. en \Yvoorgestelde verordening stemmen. Als hier dan geen abrikozen meer zullen mogen verkocht worden ai- dus spreker in 's hemels naam. Beter niets, dan iets schadelijks. De gewijzigde verordening wordt dan in stemming gebracht en aange nomen met 11 togen 3 stemmen, die van de heeren Van Tuyll, A. Mulder en De Boer. FEUILLETON Naar het Engelsch door CHARLES GARVICE. 18) Lilian dreigde hem weer glim lachend met eten vinger. U heeft u niet aan uw woord gehouden, markies. U beloofde, mij geen complimenten meer le zullen maken, on nu heeft u er zich alweer aan bezondigd. Geen ledige complimentjes, zeg Ik n I mompelde hij zoo op recht a.ls maar mogelijk is, Maar ik ben een lastig man, niet waar Hè 1 Hè en 1- ->• indikte en hijgde. Maar nu moet ik den weg niot lan ger versperren, denk ik Wreed 1 En waar gaat u vanavond heen De oogen van Lady Devigne schit terden, Naar Lady Deuxchamp, mar kies. Komt \i er ook Geen uitnoodiging gekregen, grinnikte hij. Och kom 1 alsof u dat noo dig zou hebben 1 bracht Lady De vigne hiertegen in. Ik kan toch niet zonder uitnoo- .diging komen, lieve mevrouw I Lastige man riep Lady De- vigno met blijde speelschheid uit. Welnu, dan zal ik aan Lady Deux- champ vertellen, dat u in de stad is, maar zonder twijfel heeft zij u al ge zien en ligt er een kaart op u te wachten. Waar houdt u verblijf Grosvenor Square, natuurlijk Do markies knikte. En u komt dus vroeg Laxly Devigne, toen de vurige paarden weer in gang kwamen. Ja, Ik zal een half uurtje komen kijken kan op mijn woord niet lan ger blijven, want 11; zou vanavond met Bardie soupeeren ik moet nu goon, en dan vanavond een half uur, dan zullen wij zien, of de lelie ook 's avonds bloeit, nietwaar en na zijn noed afgenomen en lonkend ge glimlacht te hebben, reed de Markies van Orland weg. Lady Devigne haalde lang adem. Donk je, dat hij zal komen zei ze bezorgd. Ja, hij zal komen, als hij het niet hij toeval vergeet, of als zijn 1 knecht die hem al aat, naar men zegt hem wil laten gaan, of als hij niet al te vermoeid is, arme, oude man zei ze bedaard. Lady Devigne leunde achterover. Sst I lieve Lilian, je vergeet, dat je over den Markies van Orland spreekt. Hoe kun je zulke afschuwe lijke dingen zeggen HOOFDSTUK X. De salons van Lady Deuxchamp waren overvol van de élite uit Lon den. Zij ls toch maar de koningin der feesten dit seizoen zei Lord Tur- fend vol bewondering, toen Lilian langs hem heenging. Een pracht- vorscl lij ning, nietwaar Het zou mij verwonderen, fluisterde Sir Toffte de Vere tot do vrienden om hem heen. als Miss Devigne geen werk maakte van den markies, als hij komt. Vanmorgen in het Park scheen hij geheel épris van haar te zijn. Misschien komt hij wel niet, merkte een dor praatgrage heeren uit het gezelschap op. Dan is er wel weer een ander, die in aanmerking zou komen, merkte Sir Toffle op, terwijl hij om zich heen keek. De heeren hebben zich hier verzameld en wachten hun kans af. Nu was er een soort van opschud ding aan het andere eind van de zaal en allen wisten, dat de markies was gekomen. Vergezeld van een groep aanhan gers, gelijk aan die uit het park, maakte de markies, opnieuw opge- poetst en zoo recht als een kaars, in onberispelijk avondcostuum en met zijn kleine voeten in schitterende lak schoenen. ziin entrée de charuhro, hij zocht zijn weg naar de gastvrouw en maakte haar zijn compliment. Vijf of tien minuten lang stond hij op zijn half levendige, half absente wijze met haar te praten, toen keek hij de kamer rond, die, om de waarheid te zeggen, te schitterend verlicht was voor zijn zwak gezicht, en eindelijk, na iets in ziclizelf gemompeld te hebben, ging hij langs een rij van hem verwelkomende vrienden naar het. andere eind van de zaal, waar hij Lilian Devigne naast een onnoozelen luitenant vond staan. Lilian had don markies gezien van het oogenblik af, dat hij de zaal bin nentrad maar nu keek zij op inet. een verbaasd glimlachje, dat ijskoud leek, vergeleken bij sommige der overdreven begroetingen, die hem ten deel waren gevallen. Dag, Miss Devigne, hier ben ik, Verrast het u HeeleraaaJ niet. zeide ze be daard. U zei immers dat u komen zou Is uw half uur al haast voorbij? Weineen, ik bon nog maar pas gekomen antwoordde de mar kies, verslagen door haar voorgewen de onverschilligheid, verbaasd en pe- piqueerd tevens, hetgeen juist haar doel was geweest. En gaat. u nu heen zei hij, zijn geschilderde wenkbrauwen optrekkend, toen Li lian opstond en haar hand legde op den arm van den jongen luitenant Luitenant Brownjohn heeft mij voor dezen dans gevraagd, zei ze. Als u hjer is wanneer deze dans voor bij is, dan en weg ging zij, terwijl zij den ontstelden markies op de plaats geworteld liet staan. Aan dergelijke behandeling was hij niet gewoon. Het interesseerde. Ja, het behaagde hem. Trotsch jong nestmompelde hij met zijn hoofd op zijde. Slank als haar naamgenoot. Zij zou een goede markiezin zijn. Ja, ik houd van haar soort Waar zou die oude vos, haar moeder, toch zijn Die „oude vos" was niet ver af, en beet zich, vol woede over het roeke- looze gedrag van haar dochter, op do lippen maar nu kwam zij nader bij en de markies ging op een stoel zitten aan haar zijde. Evenals alle moeders, sprak zij over weinig an ders dan over haar dochter, en de markies kreeg te hooren, dat er nooit een meer plichtgetrouwe, aanhanke lijker dochter had bestaan dan haai' Lily en toch nog zoo jong Och! wat was zoo'n dochter toch een geluk voor een eenzame moeder U zou haar zeker niet graag wil len missen, mylady spotte de markies, die, hoe kortzichtig hij ook mocht zijn met Intrekking tot Lilian, zich door lady Devigne niets wijs liet maken. Toen kwam Lilian terug met een bekoorlijk blosje, schitterende oogen en volle, pruilende lippen zeker een aanvallige verschijningen de oude wolf lonkte en vleide, on mom pelde, half in bewondering en half in twijfel. Lady Deuxchamp wenkt mij riep Lady Devigne plotseling uit, wat zuiver phantasie was, daar de gast vrouw op dat oogenblik niet eens in de zaal tegenwoordig was. Mar kies, wil u op haar passen tot ik te rugkom zei ze glimlachend, en met een tikje van haar waaior ging zij heen. Amuseert u zich? zeide do markies, toen zij alleen waren. U houdt van hals, nietwaar Ja, die enkele, waar ik geweest ben. U niot, mylord Hm 11; dans nu niet, mom pelde do markies. 'k Hen er nooit voel van gehouden ik kijk liever toe, tenminste als er iets te kijken volt. U danst goed Er is een mooie balzaal op Orland, zei hij met zach te stem on met een knipoogje. Dat moet zoo wezen, zeide Li lian, terwijl zij hem rechtuit aan keek. Ja, knikte hij, men noemt het een der mooiste buitengoederen in Engeland. Ik weet het niet, ik ben er nooit. Het is een groote, eenzame, duivelsche pardon eonigszins doodselie plaats. Het heeft behoefte aan een meesteres, nietwaar (Wordt vervolgd}.

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 5