Tevens werd zonder hoofdelijke stemming de mélikverondenihg aan genomen. Behandeld zouden vervolgens wor den de instructies voor den benoem den gemeente-architect en den op zichter der jjbmeen te-wegen. Do heer BROK verklaarde zich daar evenwel legen. Spreker had Zaterdag do betreffende stukken eerst ontvan- Sen, en nog geen gelegenheid gehad ic voldoende te bestudeeren. Tevens wenschte de heer Brok een algeheele regeling van do rechtspositie der werklieden en ambtenaren in dienst van de gemeente Velsen. Aan zoo- Iets partieels had men weinig. De lieer NETSCHER ging in deze met den heer Brok mee, maar de heer VERMEULEN en de VOORZITTER waren er voor thans de zaak af te handelen. De laatste merkte o. m. op, dat 't niet gewenscht was, een ge meente-architect zonder instructie te hebben. Wat het partieele van de zaak aangaat, ihen moet toch ergens beginnen, zei spreker. De heer BROK was evenwel van oordeel, dat het best gaan zou, als de gemeente-architect de eerste maand zonder instructie werkte, en hand haafde zijn voorste], dat, in stemming gebracht, aangenomen werd met 11 tegen 2 stemmen, die oer heeren Ver meulen en Van Tuyll. De heer Koelemey was heengegaan. Tot onderwijzer aan school te Velsen werd benoemd de heer A. Hib- mo te Lemmer. Bij do rondvraag diende de heer NETSCHER de volgende MOTIE in De Raad der gemeente Velsen, van oordeel dat de pont over liet Noordzee kanaal te Velsen niet op voldoende wijze voorziet en kan voorzien in de behoeften van de passage dat de wegneming van de brug daar ter plaatse is en blijft een belemme ring van het verkeer voor een groot en druk deel van Kennemerland, dat deze belemmering met den dag toeneemt tengevolge van den snellen aanwas der bevolking in de gemeen ten ten Noorden en ten Zuiden van het N'oordzee-kanaal dat de pont groote schade toe brengt aan velerlei levensbelangen van handel, industrie en landbouw, en gevaar voor de eezondheid ople vert der honderdduizenden men- echen en dieren, die er jaarlijks van gebruik moeten maken dat de pont bovendien een voor het Rijk zoo duur verbindingsmiddel tus- schen de beide kanaal-oevers is, dat voor dezelfde kosten of goedkooper een beter verbindingsmiddel kan wor den in het leven geroepen besluit: zich met den meesten klem tot de Regeering en de Staten-Generaal te wenden met hot dringend verzoek, om zoo spoedig mogelijk tot den bouw van een nieuwe brug met voldoende 'doorvaarlwijdte voor groote zeesche pen over het kanaal te Velsen te wil len doen overgaan. De voorsteller zeide, slechts weinig woorden tot toelichting te behoeven te spreken. De ponten zijn nu nog maar op proef, maar ais Velsen gaat zwij gen, denkt de Regoering, dat ze wol voor vast kunnen komen, en besluit ze te handhaven. Dat moeten wij ver hinderen. Deze motie werd met applaus aan genomen. De heer ZEGEL deed opmerken, dat 't goed zijn zou, den omliggenden gemeenten te vragen aan deze motie adhaesie to betuigen, met welke woor den de Raad, applaudisseerend, in stemde. Daarna word de openbare vergade ring gesloten. BLOEMEN DAAL.' BEGRAFENIS J. li. A. A. KALFF. Gistermiddag werd onder zeer groo te belangstelling op de begraafplaats „Westerveld" ter aarde besteld liet stoffelijk overschot van den beer J. II. A. A. Kalff, die Zaterdag op 64- jarigen leeftijd te Bloeniendaal over-; leed. Zeer velen uit de handelswereld waren gekomen om den overledene de laatste eer te bewijzen. Aanwezig waren o. m. bestuurders van ver schillende financieele instellingen, met name van de Twentschc Bankver- eeniging, van welke instelling de overledene commissaris was, en van de Kasvereeniging. Van de Twent se he Bank waren aanwezig de com missarissen, de heeren J. A. Laan, te Wormerveer, H. J. Gelderman te Oldenzaal en D. W. Stork te Hengelo; voorts de vennooten de heeren A. Roelvink, mr. \V. B. Biijdenstein en A. J. Brink te 's-Gravenhage, de hee ren G. van der Horst Hzn. en F. Lief- tinck J.Hzn., leden der oommissie van admissie der onder beheer der Bank staande credieivereeniging, en de secretaris der Twentache Bank, de hoer J. G. Schlencker. De Kasvereeniging was vertegen woordigd door de commissarissen de heeren Mr. C. H. van Tienhoven, Mr J. G. N. de Hoop Scheller (beiden te vens leden der directie van de Ne- derlandsche Bank, waarvan de over ledene vroeger directeur was), Hugo Muller en W. F. C. Druyvesteyn, en een harer directeuren, den heer C. II. van Veizeu. Van hel genootschap „Liefdadig heid Naar Venn ogen", waarvan wij len de heer Kalff jarenlang voorzitter en laatstelijk eere-lid was, waren aanwezig de heeren A. van Eik, W. F. C. Momma en K. D. W. Boissevain, bestuursleden. Opgemerkt werden nog de heeren \V. Spakler, evenals wijlen de heer Kalff lid van de financieele commis sie van „Ons Huis" in de Rozenstraat te Amsterdam E. Heldring, direc teur der Koninklijke Nederlandsche Stoombootmaatschappijmr. J. H. Worst, dr. P. J. Ba mouw, en vele anderen De lijkbaar was niet een 35-tal kransen gedekt. Ook veel Bloemen dalers hadden door het zenden van een bloemstuk van hunne belangstel ling in den overledene blijk gegeven Toen de kist in de stemmige Aula was neergezet, werd het eerst het woord gevoerd door den heer Aug. Kalff, lid der firma .Anton Kalff Co.. die zijnen overleden oom dank bracht voor al hetgeen deze als lid dior firma en voor hem gedaan had. Spreker wees er op, hoe aan ien overledene, om een van zijn eigen spreekwijzen te citeeren „geen haar kwaad was", en welk een voorname plaats deze in de handelswereld be kleedde. De spreker roemde nog de hooge moreele opvattingen van don ontsla pene en hij verklaarde, dat zijn com pagnon en hij zich nog meermalen de vraag zouden stellen „Wat zou oom .Anton er van denken f" Den hooggeachten compagnon riep spreker een „rust in vrede" too. Mr J. G. N. de Hoop Scheller hul digde in den overledene den vriend, den bescheiden man, die goed deed om goed te doen. Deze spreker had geen opdracht, maar zeide zeker te zijn uit naam van vele vrienden te spreken, wanneer hij den ontslapene tortel ijk dank bracht voor al het geen deze tot veler leven had toege bracht. Menig leven rustte hij toe voor den strijd des levens, en dank baar dient men hem ook te zijn voor den zegen dien de omgang schonk met een man, zoo weinig egoïstisch als hij, die er slechts op uit was an deren gelukkig te maken. ZeLf ook heeft hij moeilijke dagen gekend, het leed is hem niet gespaard, maar door arbeid en liefde heeft hij overwon nen. Tot het laatste toe is hij krach tig gebleven, en zacht en kalm is hij heengegaan. Wij bewaren, aldus ein digde do spreker, een gelukkige her innering aan dezen man van arbeid en liefde Namens den voogdijraad te Haar lem sprak de heer F. M. baron van Lyncten, die er aan herinnerde hoe de heer Kalff van begin af aan zitting had in den Haarlemschen Voogdij raad en ten zeerste geacht en ge waardeerd werd om den ijver en do warmte, waarmee hij zijn werk ver richtte. Hij heeft vruchtbaar werk gedaan: zijn nagedachtenis zal in eere blijven De heer W. F. C. Mamma sprak hierop namens het Genootschap „Lief dadigheid. naar Vermogen", bij af wezigheid van don voorzitter, dien heer Blankenberg. Spr. bracht in herinnering, dat de heer Kalff op eminente wijze 20 jaren lang het voorzitterschap van het genootschap had waargenomen. Toen hij door verandering van woonplaats ophield voorzitter te zijn, werd hij tot eerelid benoemd; ook als zoodanig is hij de zaak der armen blijven behartigen. Zijn laatste woorden tot zijn vrien den was „Adieu": Tot God, een woord dat wij zoo dikwijls onnadenkend uitsproken. Door zijn leven heeft hij ons gezegd: Doet uw plicht. Zelf sprak hij steeds over zijn stukje plicht. Dat stukje werd, doordiat hij zioh op velerlei gebied bewoog, een groot stuk plicht. Die plicht moet ons voorstaan bij deze baar: dien plicht, dien hij heeft laten liggen, moeten wij opnemen. Dat is, zoo eindigde do lioeir Momma, de grootste hiuldie, die wij hem kunnen brengen. Ds. A. J. Adiriani uit Warmenhui zen voerde ten slotte het woord als voorzitter van de „Maatschappij tot Opvoeding van Weezen in het Huis gezin", in welker bestuur de overle dene zitting had. Spr. gewaagde van de hooge plaats die wijlen de heer Kalff in handel en nijverheid innam, maar ook in de harten van vele verwaarloosden en ouderloozen heeft hij zich door zijn weldadigheid en zijn liefde een plaats veroverd. Zijn heldere blik, zijp warm hart, behoorden ook aan het stille gebied der philantropie, waar hij, in de „Maatschappij tot Opvoe ding van W eezen in het Huisgezin", zijn groote en rijke liefdie aan de ou- derloozen betoonde. Met diepen wee moed, maar ook met oen rein gevoel van dankbaarheid, zien wij hem gaan, dankbaar voor hetgeen hij ge daan heeft voor de Maatschappij. Daarna werd de baar grafwaarts gedTagen. Aan de groeve dankt» een broeder, de heer C. Kalff uit Kampen, voor de laatste oer den overledene bewezen. Binnenland TWEEDE KAMER. Van het begin der behandeling van Marine is telegrafisch gemeld. De jaarlijksche klachten van den beer Hugeuholts waaraan hij den verkeerden geest onder het personeel toeschreef, vonden ditmaal zoor krachtige bestrijding. De heer Rood- huyzen voerde uit eigen onderzoek aan, dat de klachten over den scheeps kost kwamen van mopperaars die 't thuis minder gewend waren. De heer Van der Voort van Zijp, die betwistte dat de Middornachtzenddng door haar optreden kwaad bloed zette, voerde aan dat „Het Anker*" een geest van lamlendigheid kweekte. De heeren Thomson en Marchant gaven dat ten deele toe, maar de eerste vorderde humane bejegening van het perso neel, de tweede karaktervastheid bij de meerderen, waardoor de geest bo ter zou worden. In dit verband werd door verschillende sprekers liet beleid des Ministers tegenover de machinis ten die weigerden om te Rotterdam naar de komedie te gaan, als te streng beoordeeld. Over het materieel werd betrekke lijk weinig gezegd. De heer Jansen (den Haag) verde digde bij voorbaat zijn amendement, om, in het belang eener noodzakelij ke zuinigheid en in afwachting der behandeling van de kustverdediging, thans geen milhoen te besteden aan kleine pantserbooten, waarvan het type bij geen enkele zeemacht be stond, zoodat, meende do heer Thom son, men or hoogstens één op proef had mogen aanbouwen, hoewel hij versterkingen aan den wal boter oor deelde dan deze drijvende fortjea, die te zwak gepantserd waren. De aanvraag vond daurentocgen steun bij do heoron v. d. Voort van Zijp en Van Wassenaer. De beraadslaging liep voornamelijk over den Heldersciien marine-predi kant en bei aftreden van den vloot voogd Van den Boech, en gaf nu en dan tot heftige Interrupties aanlei ding, vooral loon de heer Marchant het beleid van den Minister geeselde. Voornamelijk stelde deze, met den heer De Meester, in het licht, dat de heer Van den Busck, nadat hij den Minister over hel bekende voorval in de provoost had gerapporteerd, op 6 October bij den Minister was en dat deze, indien hij op liet aanblijven van den viro-admiraal prijs had gesteld, toen het gerezen misverstand uit den weg had kunnen ruimen. Maar de Minister deed dat niet, met geen woord, en zond op 11 October den brief, dien deze afgevaardigde ais onhebbelijk quolificeerde, tengevolge waarvan een man van eer wel moest heengaan. In de instelling van den vlootpredikant van een bepaalde rich ting, met uitsluiting van anderer aan vragen om subsidie, zagen zij dan ook iets, dat de tucht ernstig had be nadeeld. De liter Duymaer van Twist nam de gestie van den dominé in be scherming, en meende, dat de vice- admiraal geleid was door vijandschap tegen de religie. Volgens hem ging ds. Warners vrij uit en dat was ook iiet oordeel van deu heer Van der Voort van Zijp, die overigens, even als de heer tollman, de zaak in dezen vorm mislukt achtte. Dat zelfde had ook de heer Hugen- holtz betoogd, aanvoerend, dat de godsdienstoefeningen waren verloo- pen. Maar de>ze had zich bij voor baat verzet tegen de aanstelling van een dominé door den Munster, builen elke voreeuigiug om, waarvóór de heeren Luhrnan en Van der Voort van Zijp gestemd waren, doch dat anderzijds ernstige bestrijding on dervond, omdat het den Minister tot opper-dum ine zou maken en méér kwaad stichten, lieden hall elf voortzetting. EERSTE KAMER. De bijeenroeping van de Eerste Ka mer wordt verwacht tegen Dinsdag avond 27 dezer, ten einde Donderdag en volgende dugen de Indische be grooting en de begrootingswetten, welke met 1 Januari in werking moe ten treden, af te doen. DE CRISIS AAN „OORLOG". Omtrent den stand van de crisis aan het Departement van Oorlog valt volgens het Hbld. voor het oo- genblik het volgende mede te doelen: De Minister van Oorlog, hoewel het bed moetende houden, deed de loo- pende ambtsaangeleg onheilen af en in verband hiermede is te verwach ten, dat hij nog de gewijzigde Oor logsbegrooliing, waaruit alle nieuwo posten zullen teruggenomen worden, bij do Tweede Kanier zal indienen. Wel vei'ie er van, dat generaal Cool op sbaandien voet met ingang van 17 Deoember j.L reeds zijn ontr slag zou hebben genomen, wordt ver zekerd, dat de Minister aan zijn reeds kenbaar gemaakt besluit om eervol ontslag aan to vragen, uit voering denkt te geven na afdoening van het Oorlogsbudget. Dit stemt overeen met hetgeen nog vernomen weid, dat een ontslagverooek nog niet is ingekomen. De gewone conferentie met H. M. do Koningin, die generaal Cool as. Zaterdag daartoe zou ontvangen, zal wegens 's Ministers ziekte niet door gaan. OVERREDEN. Gister is de rangeerder Van Gdnke in de Rietlanden, tijdens het rangeo- Ten, overreden. Beide heenen wer den afgereden. Hij werd naar het Burgerziekenhuis te Amsterdam over gebracht. De man Is overleden. EEN ONDERSCHEIDING. De Amerikaansche Vereeniging voor Internationaal Recht heeft mr. T. M. C. Asser tot eerelid dier veree niging benoemd. IN ALLES EóN. Te Heerenveen is gevankelijk bin nengebracht een jeugdig echtpaar uit Havulte, verdacht van diefstal van schapen ten nadeele van P. Punter, te Kallenkote. De rechter-commlssa- ris heeft trevangenhouding gelast. MISDAAD? Men meldt uit Heerenveen aan de „Tel." Wij vernemen nader, dat geen uiterlijke sporen van gewold gevon den zijn op het lijk van De J., dat bij Oosterhaule gevonden werd. De man was in den laatsten tijd suffig en doolde vaak rond. In zijn tours werd nog één rijksdaalder gevonden vol gens zijn familie had hij daarin meer zilver, terwijl hij in zijn boekje een biljet van f 100 en 25 had. Dit boekje is niet op het lijk gevonden. BEDWELMING. Maandagmorgen werden op ean bleekerij te Amersfoort man, vrouw en moeder bewusteloos gevonden, 't Is weer de vulkachel, die hier de schuld draagt De vrouw was na e-mige uren weer in orde. De heer J. echter en de oude, ziekelijke moeder zijn nog niet beko men van het ongevaL FRAUDULEUS BANKROETIER. Aon boord van het stoomschip „Nieuw Amsterdam", van de Hol land—Amerika Lijn, is volgens de „TeL" door de rivierpolitie te Rotter dam aangehouden de koopman W. v. W., wiens aanhouding door den offi cier van Justitie te Assen verzocht was. De aangehoudene, die van frau duleus bankroet Verdacht wordt, wordt naar Assen overgebracht. KEELZIEKTE, Te Zievlkzee zijn wegens het Tieer- schen van besmettelijko keelziekte de openbare lagere scholen tot nader te bepalen dag gesloten. LIJKVERBRANDING. In de Jaarlijksche algemeene ver gadering der Vereeniging voor facul tatieve lijkverbranding is tot alge meen voorzitter gekomen dr. J. de Vrij, tot algemeen secretaris herko zen dr. Ph. van Llssa en tot lid van het hoofdbestuur benoemd de heer J. B. Saeys, te Haarlem, ln de plaats van den heer Aug. Le Gras, die niet herkiesbaar was. Voor de volgende vergadering werd aan het hoofdbestuur de keus gela ten tusschen Hilversum en Haarlem. Aan het hoofdbestuur werd de machtiging verleend, den bouw Yan het Nederlandsche Crematorium na onderhandsche aanbesteding te gun nen. Het dagelijksch bestuur werd benoemd tot bouwcommissie, met bet recht zich al of niet deskundigen als medeleden of adv iseurs te kiezen. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN A 30 Cts. per regel. Neemt uw maatregelen bijtijds Het komt dikwijls voor, dat men- schen aan nier- of blaaskwalen lij dende zijn, zonder dat zij eenig ver moeden hebben van de oorzaak van hun kwaal. De verschijnselen loopen dan ook zeor uiteen en dat zij zich niet op dezelfde wijze voordoen dient te worden toegeschreven aan de ver schillende lichaamsgüsteldheden bij verschillende menschen. Doordat de nieren hun plicht niet behoorlijk vervullen, gaat gij lijdien aan pijn in den rug, of de zijdien, gij krijgt last van pijn in de gewrichten en spieren en vooral bij guur en vochtig weer gevoelt gij u rheuma- tisch. De urine laat een bezinksel achter en komt pijnlijk, soms bij zeer kleine hoeveelheden, en met een scherpe, onaangename reuk. 's Mor gens gevoelt gij u dikwijls te ellendig om op te staan en gij krijgt blazen onder de oogon, opgezwollen handen of enkels. Wanneer zich verschijnselen als de bovenstaand© vertoonen, is dit een bewijs, dat do nieren te kort schieten In him plicht em de onzuiverheden uit het bloed te filtreeren. Vervvaar- loozing dezer verschijnselen leidt tot gevaarlijke ziekten als chronische rheumatiek, steen, ontsteking van de blaas en urinekanalon, hari zwakte, enz. Begint daarom zoo spoedig mo gelijk heden nog met het ge bruik der echte Foster's Rugpijn Nie ren Pillen, tot grootsche nieren- en blaas geneesmiddel, dat die nieren hun verloren kracht weergeeft. Zij maken deze organen weer geschikt voor him omvangrijk werk oan tot bloed te zuiveren. Let er op, dut de handteekening ven James Foster o'p de doos voor komt ten bewijze, dut gij die échte Foster's Rugpijn Nieren Pillien krijgt. Zij zijn te Haarlem verkrijgbaar bij de heeren J. J. Göppinger, Groote Houtstraat 147a; en K. van Eden, Spaarne 38. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel A 1.75 voor één, of f 10.— voor zes doozen. Pers-Overzicht DE OORZAAK VAN DE CRISIS. Men meldt uit Den Ilaag aan de N. Rott. Ct. In kringen ,waar men geacht kan worden, op de hoogte te zijn van wat; er in de omgeving van de regeering en haar toonaangevende raadslieden omgaat, wordt de val van don Minis ter van Oorlog geweten aan den in vloed van dr. Kuyper. Het gebeurde is een niet geringe teleurstelling voor Minister Heemskerk, voor wien het zeker geen gemakkelijke taak zal zijn, een plaatsvervanger voor den nftredenden Minister te vinden. De arbeid van het kabinet-Heems kerk zoo deelt men ons verder van dezelfde zijdo mede op het gebied van de sociale politiek is tot dusver, op zijn z-elitsl gezegd, teleurstellend geweest. Er- de invloedrijke anti-revo lutionairen hebben begrepen, dat het een kwaad ding zou zijn, in 1913 voor de kiezers te moeten komen met een schralen oogst aan sociale wetten, doch daarnaast met een belangrijke verhooging van de militaire uitga ven, die de voorgenomen herziening van de Militiewet zou meebrengen. Dat moest zoo mogelijk worden voorkomen. Doel moest zijn, de mili taire uitgaven zooveel mogelijk bin nen zekere perken te houden, en ze, tot en met 1912 althans, in hun geheel zoo laag mogelijk te doen blijven. Dit kon worden verkregen door het ont werp op de kustverdediging op de lange baan te schuiven, en door de togrootirig zooveel mogelijk te druk ken. Do beslissing over de motie- Duymaer van Twist moet, althans voor zooverre van anti-revolutionai re zijde tot de aanneming is meege werkt, van bovenstaande overwegin gen het gevolg zijn geweest. Het ging voor de anti-revolutionairen niet zoo zeer om aan de officieren de toege dachte verhooging te onthouden. De ze is noodig, en ook in gezaghebben de anti-revolutionaire kringen moet men daarvan niet onkundig zijn. Het eenig doel van de motie-Van Twist was uitstel te verkrijgen, hetzij dat de minister zich er bij neergelegd had en dus het uitstel zonder ministe- rieele crisis was tot stand gekomen, hetzij Minister Cool het veld ruim de, en er dus hoop zoude zijn, dat de nieuwe minister het ontwerp omtrent de kustverdediging in de eerste plaats, maar ook verschillende, door Minister Cool ondernomen verande ringen, waarvan verhooging van de begrooting het gevolg was, en ten slotte de herziening van de Militie- wet, „voorloopig ln studie zou moeten nemen". Deze laatste loop van zaken was natuurlijk de meest afdoende, en wellicht niet de door de anti-reYolu- iionalre partij minst gewenschte. Te meer, omdat men ia genoemde in vloedrijke antl-revolutionairo krin gen zich reeds vóór het ontwerp op de kustverdediging had uitgespro ken, en dus daarvan niet af wist te komen, dan door den gang van het ontwerp naar het Staatsblad zoo mo gelijk te vertragen. Waartoe men te sterker geneigd is geworden, nu men het verzet, dat in den lande ook zelfs onder een deel van de Roomsch- Katholieken tegoa het ontwerp be staat, gewaar wordt. Het votum. Zaterdag in de Kamer gevallen, zou dus, voor zooveel de anti-revolutionaire partij aangaat, als een votum zijn te beschouwen, waardoor belet zal worden, dat bij mislukklna: van de sociale hervormin gen, in 1913 alleen militaire hervor mingen zouden tot stand zijn ge bracht. DE KOMENDE MINISTER VAN OORLOG. Wie zal dc portefeuille van Oorlog overnemen vraagt „Het Centrum". Er is reeds een naam genoemd, die van den afgevaardigde Coliju, die ongetwijfeld gedurende den korten tijd van zijn Kamerlidmaatschap ge toond heeft, een vaardig spreker en een bekwaam parlementariër te zijn, een man ook, die tot oor der Kamer beeft Of hij echter van hot hout is, waarvan men ministers maakt, moet nog blijken. De taak van den Minister van Oor log is een zeer moeilijke, eu in ons land ook vrij ondankbaar. Het depar tement is bij een zoo weinig militaris tisch aangelegd volk als het onze, uiteraard niet populair', en deze om standigheid geeft aan de critiek steeds een zekeren voorsprong. Maar bovendien verkeert men thans, wat onze legor-organisatie betreft, in een periode van overgang, waarbij de deskundigen het minder dan ooit met elkander schijnen eens te zijn, ter wijl ten slotte de millioenen-uan- vraag een niet geringe verantwoor delijkheid met zich brengt Een krachtige persoonlijkheid wordt onder de tegenwoordige om standigheden vooral voor het to beer van tot Oorlogs-departement gevorderd. Een man, die te midden van allealei aanvallen, zijn élan weet te bewaren en leiding te geven aan de debatten. Een man ton slotte, die ook phy&iek is opgewassen tegen de inspanning en vermoeienissen van het Ministers-ambt. En dan moge de band tusschen den Minister en de Kamer iets hechtor worden I Want al bcteekent het heen gaan van generaal Cool nu juist niet het grootste verlies, dat het Kabinet treffen kan, een particeele crisis bt-engt toch altij'd haar bezwaren mee, en het is dus zaak. dergelijke minder gelukkige evenementen zoo veel mogelijk te voorkomen. „De Nieuwe Courant" merkt op, dat de benoeming van den toer Co- lijn de politieke verhouding in liet Kabinet zou wijzigen. Zal men nu die verhouding gaan wijzigen Het komt ons niet waar schijnlijk voor, dat de Roomsch-Ka- tholieken, die de sterksto groep in de rechtsche coalitie vormen, daartoe hun toestemming zullen geven. Veel eer zouden zij er da.ii aanspraak op kunnen maken, dat do zetel voor Oorlog door een der hunnen tozet weru; men noemt reeds een Uoomscli- Katholiok lioofd-officier, die daar voor in aanmerking zou kunnen ko men, Jhr. Al ting von Geusau, ma joor van den genei-alen staf. Het eeuig© wat, uit parlementair oogpunt, zou pleiten voor de vervul ling van Minister Cool's zetel door een anti-revol utionn air, is dat tot de anti-revolulionnaire Kamergroep is, van welke de oppositie tegen den Mi nister is uitgegaan en die hem feite lijk heeft ten val gebracht. öport en Wedstrijden VOETBAL. De Bloemeiidaolsche V. V. speelt Maandag 26 December, tegen de A. F. Alliance, te Antwerpen. SCHAATSENRIJDEN. De amateur-hardrijder S. Koning te Groningen, die, met W. Taconis te Heerenveen, door den Nederland- schen Schaatsenrijdersbond was aan gewezen om voor oefening naar Kristiania te vertrekken, zal niet gaan. Taconis vertrekt 6 Januari. EEN OMGEKOMEN LUCHT VAARDER. We tobben indertijd gemold, diat in een wedstrijd op 13 Nov. door de Neder-Rijnscbe Vereeniging voer Luchtscheepvaart gehouden, de bal lon Soar vermist werd. Door de marine en de Duiteche vis- schers wend een tijdlang nauwlettend uitgekeken, en toen moest men alle hoop opgeven. Thans is liet lijk van den bestuur der, luitenant Lange, naax uit Bre men gemeld wordt, door een via- schersschip gevonden. Uit de papie ren bleek voldoend© d© identiteit. All© ballons bereikten in enkele uren na den wedstrijd d© klist en daalden. De besiuurders van de Saar alleen zetten den tocht voort en hoop ten Engeiand of Skandlnavië te be reiken. VLIEGEN OVER HET KANAAL. Van d© aviateuxs, die naar den De Forest-prijs wilden dingen f 48.000 voor den aviateur, die met een En- gelsche vliegmachine uit Engeland over tot Kanaal het verst op het vasteland zou vliegen is de beken de Graham White, zooals we reeds meldden, gevallen. De val geschiedde bij een proeftocht te Dover. De aviateur Sopwith wea gelukki ger. Hij steeg op te Eastchurch en landde na een vlucht van 174 E.M. veilig te Beaumont in België. Zijn machine werkte uitstekend ge durende de getoele reis van 174 E.M Hij bevond zich echter boven een bergstreek en kon rich haast niet meer arienteoren. Hij wes vtm plan geweest in de richting van Parijs te vliegen, doch ziin compas was totaal den kluts kwijt door do vibratie der machine. Nadat hij de Franschc kust bereikt had vloog hij in verkeerde richting. Hij kivam in de Belgische Ardennen terecht. Zoodra hij oeu go- schikte landiugsplek ontdekte, ba sloot hij t© dalen. Sopwith vernam van de omstanders dat lilj zich in Belgiö bevond. 8 UUR 23 MIN. GEVLOGEN. Farman heeft to Elampes een vlucht gedaan van 8 uur 23 min. Hij heeft afgelegd 463 K.M. Tabuteau heeft al eerder 465 K.M. afgelegd. DE HENLEY REGETTA. „Het bestuur van de bekende Toei- wedstrijden te Henley heeft besloten dat de Regetta van 1911 zal worden gehouden op 5, 6, 7 en 8 Juii." Gemengd Nieuws DE MOORDPARTIJ IN LONDEN. Sommige Lundensche bladen cl- schon nadrukkelijk, dat de vreemde lingenwet scherper gemaakt zal wor den en de geheole pers betoogt, dut do Londensche politie, althans onder dergelijke omstandigheden, van vuur wapenen voorzien moet zijn. Alle personen, die zijn aangehou den in tot bakkershuis in Groveslrooi in Whitechapel, waar de doodolijk gewonde inbreker Goldstein is over leden, zijn weer op vrije voeten ge steld, omdat zij hun alibi konden be- wijzen. Alleen Rosa Selinski is in ver zekerde bewaring gehouden, omdat zij geen afdoende verklaring kon ge ven over haar aanwezigheid in de kanier van Goldstein en het verbran den van papieren aldaar. De politie heeft beslag gelegd op eenige in het Jiddisj geschreven papieren. Naar men zegt, blijkt daaruit, dat Gold stein een Russisoh nihilist is. Ondanks veelzijdige nasporingen is het de politie van de City niet mogeai gelukken, do moordenaars te achter halen. De coroner heeft de lijken van do twee vermoorde politieagenten eu 't lijk van den moordenaar geschouwd- Dr. Scanlan getuigde bij de achou-' wing, dat hij Zaterdagmorgen doo* twee meisjes gehaald was. Hij vond den man in een hopeloozen toestand. Deze vertelde hem, dat bij Georgo Gardstein heette en dat een dwalen de vriend torn de doodelijke wond© had toegebracht, maar gaf geen ver dere ophelderingen. Scanlan zei, dat de vermeende Gardstein ongetwijfeld een vreemdeling was, omdat hij slechts gebroken Engelsch sprak. EEN MOEDERMOORDENAAR. Voor het Assisenhof te Parijs wordt thans de zaak behandeld van Waché do Roo, die in April l.L zijn moeder doodschoot, nadat h'tj vernomen had, dat deze hertrouwd was met den heer I-Injos, een Ilongaarsch bankier. Men zal zich herinneren, welk een geweldig opzien deze gebeurtenis ver wekte. Verschillende verklaringen van de daad deden al spoedig de ron de volgens de een had De Roo zijn moeder gedood in een oogeublik van wanhoop over dit tweede huwelijk met een volgens zijn meening on waardig menschvolgens anderen weer vreesde hij, dat thans zijn moe der hem do noodige gelden tot dek king van vroeger gemaakte schulden zou onthouden. Volgens do laatste berichten is hij veroordeeld tot tien jaar tuchthuis en een franc schadevergoeding aan do civiele partij, Hajos. DE GEHEIMZINNIGE MOORD TE BERLIJN. Do koetsier Schulz, die gearres teerd was, verdacht van den moord op de weduwe Hoffmann, is weder op vrije voeten gesteld, daar hij zijn alibi kon bewijzen. Hij was den ge- heel en dug, waarop dc moord ge pleegd was, in gezelschap van een andoren man. als koetsier werkzaam geweest voor tot rondbrengen van pakketten voor een warenhuis. Do Hongaar Dilma, die Schulz beschul digde, bleef volliouden, du' gevon den handschoen van Schulz was cu de handschoen paste dezen don ook; maar desondanks schijnt de politie vast overtuigd to zijn. dat Schulz den moord niot heeft begaan. Dc commis saris van politie heeft zelfs het Wa renhuis, waarvoor Schulz den laat- sten tijd werkzaam was, verzocht hem weer in dienst te nemen, daar de beschuldiging van moord onge grond gebleken is. HOLLANDSCHE INBREKERS IN BELGIS. 's Avonds, zoo meldt do Nieuws Gazet, word Bourgoux, bevelhebber dar gendarmerie van Gooroind, per telegram verwittigd dat drie beken de Hollandsche bandieten uit Ruck- phen naar Bclgiè afgezakt waren, om des nachts in de melkerij van West- malle te dringen. Bourgoux verborg zich met drie gendarmen, den veld wachter en den bestuurder van da melkerij in het gebouw, en wachtte de dieven af. Rond middernacht werd een achterpoort zachtjes geopend en twee «Ier bandieten kwamen in do melkerij; zij daalden eerst naar d«n kelder, doch vonden er niets en klommen naar hoven. Zij vonden de deur van het bureau epen en gingen binnen; ze werden echter in de duis ternis overvallen door zes mannen en een verwoed gevecht ontstond. Do bestuurder der melkerij duwde op den knop van de elcctrisoho verlich ting en nu kon men de twe© indrin gers binden. Men moest nu nog den derden me deplichtige, die 'denkelijk buiten de wacht hield, zien te vangen. Beur-

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 6