HAARLEM'S DAGBLAD. T£Bg?.S£& Oe Erfgenaam ven king dere bijzonderheden ontbreken voor alsnog, en zullen voorloopig door do goede zorgen der censuur ook wel niet bekend worden. Naar verzekerd wordt heerscht er thans weer GROOTE OPGEWONDENHEID ON DER DE KRKTENSERS, naar aanleiding van de jongste nota der mogendheden. Door de Nationale Vergadering is natuurlijk weer bij afwezigheid van de Mohammedaansche leden, die blijkbaar nog al eens wegblijven een protest-resolutie, gericht aan de consuls der mogendheden, aangeno men, waarin verklaard wordt, dat de Kretensers, nu zij door de mogend heden in den steek worden gelaten, voor d© uiterste maatregelen niet zul len terugdeinzen. Verder wordt dan in het stuk de diepe smart van liet Kretensische volk geschilderd, dat zijn hoop in rook heeft zien opgaan, en nog eens het vertrouwen uitge sproken, dat de groote woldoeners van het eiland zullen voorkomen, dat de Kretensers hun toevlucht moeten nemen tot een bloedige verdediging hunner rechten. Deze resolutie is reeds aan de con suls der mogendheden toegezonden. Of 't den eilanders iete zal helpen We gelooven 't niet, vooral niet, let tend op alles, wat er in de Krentenser quaestie al gebeurd is. Duidelijk is evenwel, dat de bewoners van Kreta nog altijd ontevreden zijn. Nu, dit is niet is speciaals van de Kretensers. Ook om maar een voorbeeld te noemen! de Bulgaren zijn niet al len tevreden, en dit gaf aanleiding tot EEN EIGENAARDIGE VOLKS- BETOOGING. Eenige weken geleden verklaarde do minister-president in de Kamer, naar aanleiding van een intorpellatie, dat in Bulgarije bijna geen arbeiders in de nijverheid werkzaam zijn. Dinsdag werd hom op eigenaardige wijze bewezen, dat hij daarmede zijn mond voorbij had gepraat. Voor de deuren van de Kamer verschenen nl. eenige duizenden fabrieksarbeiders, die voor het gebouw een betooging hielden. Daarna begaf zich een deputatie naar binnen en overhandigde den pre sident een petitie met 16000 handtee- keningen, waarin om sociale wetten wordt verzocht Den laatsten tijd hebben er ook herhaaldelijk IN CHINA VOLKSBETOOGINGEN plaats gehad. O. a. zijn Dinsdagmor gen 2000 studenten te Tienstin in op tocht naar de woning van den onder koning getrokken, om dezen te verzoe ken het" aan de Kroon gezonden ver zoekschrift, waarvan wij reeds mel ding maakten, te steunen. Tevens drongen zit aan op onmiddellijke bij eenroeping van oen parlement. De onderkoning beloofde te bevoeg- der plaatse kennis te zullen geven van hun wenschen. De studenten trokken daarop do stad door met ba nieren, die opschriften droegen als „Geeft ons een parlement" on der gelijke. Stadsnieuws TEYLER-VOORDRACHT. Voor een geheel gevulde aula trad Woensdagavond in Teyler op Dr. C. Snouck Hurgronje, hoogleeraar te Leiden, met een voordracht over het „Panislamisme". waaronder men verstaat de leer, dat de gehoele we reld bestemd is voor de Islamieten, de Mohammedanen. Met het oog op de 35 millioen Ne- derlandsche onderdanen in Indiê, die den Islam belijden, is deze beweging wel de aandacht van de Nederlan ders waard. Onlangs heeft de heer Van den Boogaardt, eerst in „De Tijd", daarna in de Tweede Kamer, beweerd, dat ar in Iudië maar zes millioen Mohammedanen waren, en dat de rest der 35 millioen Indiërs tot het heidendom behoorde, Maar de heer Van den Boogaardt beriep zich daarbij op drie autoriteiten, van wie er twee nooit over dat, onderwerp hadden geschreven, terwijl do derde een tegengestelde meening als de heer Van den Boogaardt koestert. Hot Kamerlid had zich dan ook, volgens spreker, door overdreven ijver voor de Christelijke zending tot deze bewer ing laten verleiden. De ooi-sprong van den Islam vindt men 13 eeuwen geleden in het dorre dal van Mekka, waar, een dagreis van de Roode Zoe. do stam der Koreischieten leefde. Spreker schetste den bescbaviugs- toestand van dezen stam in enkele trekken. Uit deze lieden kwam Mohammed voort, die niet bemiddeld was, maar dit werd door zijn huwelijk. Moham med's aanleg was geniaal of ab normaal, schertste spreker. Door na vraag bij de schriftgeleerden kwam hij tot de voorstellingen voor zijn wereldvisie. Volgens zijn voorstelling waren do menschen verdeeld in oemah's of volkeren, wiea God elk een gezant zond om zijn boodschup te brengen. Zoo dacht hij zich Abra ham, Noocli en andere hoofdpersonen uit de Bijbelsche geschiedenis als ge zanten Gods. Na veel zieiekwelüngen over de vraag, wie de Arabieren het Evangelie zou brengen, besloot hij, dat hij dit zelf moest zijn. Met hot zesde zintuig, dat den pro feten eigen was, nam hij de objeclio- ve Godsuiisprakon, die zijn eigen subjectieve gedachten waren, op. Zoo ontstond de Koran. In het jaar 622 zonderden de volgelingen inet Mo hammed zich af van de wereld. Dit was geen vlucht, gelijk men met in Europa vaak voorstelt. Dit geschiedde om de geestelijke en nationale taak beter te kunnen var- vullen. Eerst zonderden de Mohamme danen zich dus al, maar toen verde digden zij zich tegen de lieden uit Mekka, welke strijd later leidde tot strijd tegen alle ongeJoovigen, het geen in zijn consequentie leidde tot (le stolling: Onderwerpt de geheelo wereld aan den Islam, welk gebod in sierko tegenstelling is met het Chris tel ij ko bevel: Onderwijst alle volkeren!" Dit was het uitgangspunt van het Panislamisme, maar die stelling werd nog niet geformuleerd tijdens 't leven vun Mohammed. Na zijn dood bleek de Mohamme- danlsearing van het volk nüet zeer deugdelijk, daar velo stammen afvtie- len. Doolt Mohammed's opvolger Abu Behr onderwierp de afvallige stam men weer. Drie oeuwen later ging het Moham medanisme zich over de wereld ver spreiden, omdat de Islamieten, deels door geestelijke, deels door stoffelij ke oorzaken, zich buiten Arobië gin gen vestigen. Dr. Snouck Hurgronje zette uiteen, hoe het Mohammedanis me een stelsel werd, dat den gods dienst niet alleen, maar ook het maat sclmppelijk leven, den handel en zelfs de kleinste dingen uit het dagelijksch leven regelde. Ton opzichte van het geloof, ver deelde liet Islamisme de wereld in landen van het Islamisme en dat van den oorlog, waar Mohammeda nen noch Cl tristenen wonen. In de laatste jaren schijnt het, of de Islamitische staatsleden het Pa nislamisme hebben opgeborgen in 't museum dor politieke antiquiteiten. Doch liet denkbeeld van den heilagen oorlog la ongelukkigarwijzè zoo po pulair onder 't volk, dat de leiders ge dwongen worden het Panislamisme voor te staan, of althans te doen, alsof zij dit voorstaan, om het volk tevreden te stellen. Daarom heeft eik Europeesch volk, dat in de koloniën of bezittingen Mo hammedaansche onderdanen heeft, met dit begrip van den heiligen oor log te rekenen. Want dit begrip ver hindert assimilatie met den Europe aan. Do Christelijke zending poogt de klove tusschen Mohammedaansche en Enropeescho begrippen te over bruggen, maar haar taak is zeer moeilijk en belooft op Java b.v. wei nig vrucht. Het volk wantrouwt de Christelijke zendelingen on de Mohammedaansche I geestelijken zien in den arbeid dor zendoliugen een poging, om ook de zegeningen van Allah in het namaals weg te nemen, nadat de Europeanen reeds het Rijk van Mohammed heb ben overheerd. Meer" succes verwacht spreker van het onderwijs, waarom men op Java als het ware smeekte. Meer ondorwijs zal de kloven kunnen dempen. Moet men in andere kolo niën het volk met geweld tot onder wijs dwingen, op Java is de drang zeer sterk en klaagt men, dat men minder onderwijs krijgt, dan de Chmeezeu, die door him brutaliteit meer krijgen dan de Mohammedanen. De Regeering, die een log lichaam is en dus niet gauw in beweging komt, kan niet geheel aan de vraag voldoen. Daarom achtte spr. het onderwijs op Java een nationale OM ONS HEEN No. 1275. Bewaking van bat Klevarpark. Tengevolge van mijn artikeltje over onze brandweer beeft een ingezetene geschreven over het Kleverpark. Ik vond in mijn antwoord aanleiding om te voorspellen, dat een hulpbureau van politie in die buurt niet lang meer zou kunnen ontbreken en dat daaraan dan ook een berging van oen slangenwagentje zou kunnen worden toegevoegd. Hoe wordt op dit oogenblik het Kle verpark met zijn omgeving bewaakt I lie rover verkreeg ik de volgende gegevens „Aan het hulpbureau van politie Station doen, behalve de agent van politie 1ste klasse (chef van de wacht), 7 agenten dienst, die ieder een ronde hesurveilleeren, genummerd van 1 tot en met 7. De ronden 1, 2, 3 en 7 zijn gelegen binnen de stad, alleen komen de agenten van ronde 1. 2 en 3 op het Staten- en Prinsen Bolwerk en Spaarndammcrweg. De ronden 4. 5 en 6 zijn gelegen buiten de spoorviaducten aan hot Staten Bolwerk, den Kruisweg, <len Jansweg en de Friesche Varken markt, en omvatten alle wegen, stra ten en pleinen gelegen tusschen liet Noorder Buiten Spaarne, Prinsen-en Staten Bolwerk, Schoterweg tot de grens, en Kleverlaan tot de grens, (spoorweg naar Den Helder), bone vens het geheele Kleverpark mei bij- behoorende straten. Bijna het geheele gedeelte van deze gemeente, gelegen over de genoemde spoorviaducten, wordt dus slechts be- eurveilleerd door drie agenten van politie. Indien eon van deze drie agenten ontbreekt, hetzij door ziekte of anderszins en zijn plaats niet door een ander kan worden vervangen, hetgeen zeer dikwijls plaats vindt, worden de ronden 4 en 5 gecombi neerd geloopen dus wordt dat stads gedeelte dan slechts door 2 agenten bewaakt De dienst van deze agenten is an derhalf uur surveilleeren en een half uur rust, aan het hulpbureau Station, van welk hulpbureau hun dienst uit gaat Voor het gaan naar dit hulp- bureau om te rusten en voor het gaan naar hun ronde na hun rust tijd kon zonder bezwaar te zomen een kwart uur gerekend worden, zoo dat zij eigenlijk maar 11/4 uur in hun groote ronde kunnen surveillee ren. Overdag gaat hier ook nog af de tijd, dien zij vertoeven bij het uit- en aangaan der scholen, gelegen aan de Santpoorter-, Velser- en Schoter straat, om welke reden het dan ook zeer vaak gebeurt, dat er weinig of geen tijd overschiet voor de behoor lijke surveillance in dat stadsge deelte." Tot zoover deze technische om schrijving. Als ik wel ben ingelicht, is in 1903 voor het laatst, dat is dus nu zeven jaar geleden, de verdeeling der ge meente voor het toezicht van de po litie en de aanduiding van de bewa kingskringen van bet bureau van politie en de zes hulpbureaux vastge steld. Indien dit juist is, dan spreekt hel ook van zelf, dat de nieuwe buurten op het stuk van politiebewaking stief moederlijk zijn bedeeld. Ze zijn don als 't ware bij de ronden ingevoegd, zonder dat er meer personeel voor is aangewezen. Natuurlijk verdient het waardeering, dat het hoofd der poli tie zoo weinig mogelijk aankomt met kostbare voorsteilen tot uitbreiding van het korps, maar ook aan de spaarzaamheid mag een grens wor- ien gesteld. In die zeven jaar is immers ner gens de uitbreiding zoo groot geweest als juist in het Kleverpark-kwartier. Het is een groote wijk, die daar bezig FEUILLETON Naar het Engelsch door CHARLES GARVICE. 19) Daar ben ik nog niet zoo zeker van, zei Lilian onschuldig. Maar ik wel, vervolgde de markies, terwijl hij wat dichterbij kwam, en naar de kleine, blanke hand staalde, die zij een oogenblik van den handschoen had ontdaan. I-Iet Is tijd, dat er een meesteres komt, om die plaats wat op te vroo- 1 ij kon; en en voor mij te zor gen Lilian bewoog itaar hoofd en knik te verstrooid. U is oud genoeg om voor de mees teres te zorgen, markies, zei ze. Deze woorden door minder bekoor lijke lippen uitgesproken, zouden be- leedigond geweest zijn. Nu klonk het bekoorlijk stoutmoedig en levendig van het jonge, blozende schepseltje aan zijn zijde. Hij grinnikte. Die is goed, ja. ja. Ik ben oud genoeg. U kent mijn leeftijd niet, zei hij met een sluweu blik op haar. Ik ben niet zoo oud als u denkt. is te verrijzen. Wei werd, na hel aar dige begin, het kwartier door revo lutiebouw een beetje bedorven, maar de aard van de bouwerij in 't Klever park wordt weer beter en wie er in den laatsten tijd niet eens ls doorge gaan, weet niet goed, hoe de buurt zich hier uitbreidt. Dat kon ook niet anders zijn de Bloemendaalsche tram maakte het kwartier bereik baar, voornamelijk sedert de tien- rittonkaartjes ook op deze lijn goldig weiden verklaard, toen do hinderlijke slagboomen door de viaducten waren vervangen. Voor wie in de stad wil rondzien, is het duidelijk, dat. de eeni- ge gelegenheid voor Haarlem's uit breiding ligt in dit Kleverpark-kwar tier. Do gemeente is volgebouwd, op eon paar stukjes grond na van het Fonds de Haas, die evenwel voor be scheiden beurzen onbereikbaar zijn. liet is trouwens niet alleen voor doze omgeving, dat een hulpbureau van politie goede diensten zou kun nen bewijzen. Ook voor den Schoter singel met zijn zijstraten zou het van nut kunnen zijn. We mogen ons op papier wel verbeelden, dat daarvoor hot hulpbureau op het Stationsplein voldoende is, in de werkelijkheid be hoort dit bureau veel meer bij de omgeving Jansweg en Kruisweg en aangrenzende buurten. De geschiede nis toont dat duidelijk aan. Toen bij den bouw van bet nieuwe station de ingang voor de reizigers was verlegd naar het Kennemerplein, werd ook hot hulpbureau op dat plein geves tigd, maar onmiddellijk na de in ge bruik neming van het nieuwe station vertrok de politie ook weer naar het Stationsplein en keerde daarmee Schotonsingel, Kleverpark en omge ving letterlijk en figuurlijk den rug toe. De bewoners hebben al eens een poging gedaan, om een hulpbureau van politie met een berging van een slangen wagen te krijgen, maar des tijds zonder succes. Noch het eene, noch het andere werd toen noodig gevonden de brandweer nam een proef, orn te zien, hoe gauw haar éèn- paardsslangenvvagen in het Klever- park kon zijn en slaagde daarin bin nen acht minuten. Deze tijd is kort on we moeten niet vergeten, dat even min als achter eiken boef een agent van politie kan worden gezet, een slangenwagen klaar kan staan voor ieder huis, waar eens brand uit breekt Maar liet systeem, in do laatste jaren toegepast, is er toch een van zekere decentralisatie. Zoowel voor de politie, als voor de brandweer. De Smedcstraat is zeker niet ver van de Spaarnwouderstraat en toch is aan de Amsterdamsche poort een politie post, met slangenwagen. Het Rozen- prieel is niet ver van de Groole Hout poort, het Leidscheplein is er nog dichter bij en toch hebben ze alle drie een politiepost met slaugeuwagen. Zelfs de Groote Markt, die op een steenworp afstands van het hoofd bureau in de Smedestraat ligt, heeft haar eigen hulpbureau. Dit stelsel is natuurlijk zeer juist. Vooi-zorgsmaatiegelen zijn politie en brandweer beide, in zoover, dat op plaatsen, waar ze gevestigd zijn, min der moeilijkheden en allicht ook wel minder branden ontstaan. Maar zelfs wanneer dit laatste al te pessimis tisch is opgevat, valt niet te looche nen, dat agenten van politie van een hulpbureau met een klein slan genwagentje in de buurt eerder aan hot blusschen kunnen zijn, dan bin nen acht minuten. De mode, waaraan wij allen min of moer onderworpen zijn, eischt in de zen tijd voor steden van eenigen om vang een beroepsbrandweer. Ik meen in een vorig artikel le hebben aange toond, dat die voor Haarlem in iiet geheel niet noodig is. Daartegenover moet evenwel er voor gezorgd wor den, dat de brandweer niet al te veel worde gecentraliseerd, mei andere w oorden, dat In de boeken van de Ik zei oud genoeg, niet t e oud, merkte Lilian op. Ouder dau die arme jongen, die zooeven mijn japon in flarden heeft gedanst. Mar kies, ik haat jonge mannen evenzeer, als u oude juffrouwen. Zoo, is 't waar zei de mar kies, terwijl hij zich in de handen wreef en haar in het gelaat keek. Zoo, zoo, dat is goed. Lief meisje, jij bent heel verstandig, en ik heb grooten lust om je, om je Wat moois te geven, lachte Lilian. Dat antwoord klonk zóó meisjes achtig, zóó allerliefst, zóó onschul dig, dat de markies er verrukt over Iets moois grinnikte hij, ids moois 1 Ja, j'a, en niet zoo'n klei nigheid ook. Hoe zou je denken over over Orland House en een adellijk kroontje Je bent verstandig genoeg om markiezin te zijn en dat zul je worden, als je wilt Och ja, ik heb er al over gedacht, sinds ik je bij de Tui- leriën zag. en hoe denk je daar nu over, lieve Hoe denk je cr over En heelemaal zijn gewonen, ge in aak ten toon van spreken vergetend, boog hij zich voorover en keek haar in liet voorover gebogen gelaat. Ik my lord hijgde zij, haar doodsbleek gelaat opheffend, alsof zij blind was. Ik meen het, zei hij. Je zult de Markiezin van Orland worden stad een brandweer worde gesticht in haar eenvoudigsten vorm, namelijk dien van een agent van politie met een slangenwagentje. Al hebben bewoners van het Klever park en omstreken om een hulpbu reau van politie met berging voor slangenwagen gevraagd, welk request toen werd afgewezen, ik denk wel, dat als het verzoek nu herhaald werd, een beter resultaat zou worden ver kregen. J. C. P. Buitenlandsch Overzicht Over den uitslag van DEN STEMBUSSTRIJD IN ENGELAND valt niet veel meer te zeggen. De En- gelsche bladen geven een kleine wij ziging in de eindcijfers, gisteren tele grafisch gemeld. Er zijn niet. 271 maar 272 liberalen gekozen en niet 43 maar •42 leden der arbeiderspartij. Het aantal liberaloo en unionisten is dus gelijk, en de liberalen zijn niet 3, maai- 2 zetels achteruit, de arbei derspartij niet 3, maar 2 vooruitge gaan. Voorts rekenen de bladen twee na tionalisten, die in liet vorige Parle ment min of meer tot de O'Brienis- ten wei-den gerekend, nu reeds bij de Rc-dmondisten, zoodat de 84 natio nalisten (2 meer dan vóór de ontbin ding), nu verdeeld zijn uls 76 Red- mondisten en 8 O'Brienisten. De Redmondisten bij de regeerings- meerderheid tellende, komen de bla den tot een meerderheid van 126 voor de regeering tegen 123 in bot vorige Parlement398 togen 272. Of, stipt genomen, 398 togen 271, aangezien de voorzitter (de conservatief Lowther) alleen stem heeft bij staking van stemmen. UIT DE SPAANSCHE KAMER. De Carlist Mella lichtte een inter pellatie toe over historische feiten, die hij eenig© maanden geleden in een, in een Parijsch blad verschonen interview, heeft aangegeven Mella doelde op een plan van dynastieke fusie en organisatie van een groote katholieke partij, die door Canalejas aesjeund zou worden. Canalejas antwoordde, dat geen der lasterlijke beweringen van Mella staande gehouden kan worden. Hij wees in heftige, veront waardigde bewoordingen Mella's be schuldigingen, die misdadig zijn, van do hand. Een dergelijk vergrijp wordt gestraft door het Wetboek van Straf recht en Mella zou door den procu reur des Konings voor de rechtbank gedaagd kunnen worden. IN DE POLITIEK IN ITALI8 komen in den laatsten tijd nog al cri- fxeke momenten voor. Nu heeft de ministerraad langdurig over den par lementairen toestand beraadslaagd, 't Gevolg is, dat de ministers 't nu eens geworden zijn over een ontwerp tot. kiesrecht-hervorming, dat uitbrei ding vaD het stemrecht en tevens ver plichte stemmijia omvat. De Excellen ties besloten de quaestie van vertrou wen niet te stellen, doch onmiddel lijk na de indiening vun liet ontwerp de vacanlie te laten beginnen. Volgens de Vita zouden vele afge vaardigden, wier mandaat door het wetsontwerp bedreigd wordt, beslo ten zijn met klem op een beraadsla ging over het ontwerp nog vóór de vacantia aan te dringen. EEN INTENDANCESCHANDAAL IN GRIEKENLAND. Geleidelijk weg, zonder dat er zoo heel veel van verluidt in de groote Europeesche pers, ontwikkelt zich in Griekenland een intend anceschan- daal, dat Russische allures aan neemt. De regeering heeft een lijst van 238 personen .intendance-officie ren, afgevaardigden enz opgemaakt, die den staat voor het, niet onbelang rijke bedrag van 12 millioen drach men hebben benadeeld. Intusschen worden nog aanhoudingen verwacht en de leiders der enquête zullen Theo- tokis ontbieden om nadere ophelde ring te verkrijgen over zijn houding als minister van oorlog, toen hij ten- ©enenmale heeft verzuimd tegen de schuldige intendance-officieren op te treden. De berichten uit Thessalië zijn al lesbehalve gunstig, voorzoover, en dat is niet ver, de censuur ze door laat. Een blad verzekert, dat de afge vaardigde Schliemann zich aan het hoofd van 1000 boeren heeft gesteld, die in de Thessalische districten de instellingen van de koninklijke land- bouwmaatschappij bezet hebben. Na- als je wilt. Ik ben oud genoeg om een vrouw te nemen, dat heb je zelf gezegd. Ha 1 ha Kom, leg je klein handje in de mijne, lieve Lilian aarzelde een oogenblik, toen strekte zij haar hand uit en legde haar langzaam en stijfjes in de zijne, alsof de hand invar niet toebehoorde. Deze was zóó koud, dat de baron, wien zulke plotselinge veranderingen van temperatuur geheel vreemd wa ren, even huiverdetoen bracht hij do hand aan zijn verdroogde lippen en liield haar vast, totdat zij haar, geheel besmeerd mot cream en poe der, terugtrok. - Hi 1 higrinnikte hij, wat een mooi handje 1 Trouwens heele maal zoo'n mooie vrouw 1 Zal een echte markiezin worden 1 De trots van den adel 1 Toen stond Lilian Devigne zóó plotseling op, dat zij hem hevig dead schrikken. Wil u hier op mij wachten, my- lord, een oogenblik Neen, ga niet mee. Ik ik ben zoo warm. Een glas water Mot pijnlijke vlugiteid kwam hij overeind. Lief kind Sta mij toe Neen, neen, sei ze haastig. Kom. terwijl zij hem glimlachend terugduwde u moet mij altijd mijn eigen gang laten gaan. Ik zal het zelf halen, en en kom weer bij u te rug. Hij mompelde iete en bleef op baar zitten wachten, terwijl zij haar weg zocht tusschen de menigte. Eindelijk bereikte zij een corridor, bijna leeg, behalve een paar kalme menechên, aan het andere eind, toen zonk zij in een ertoe! neer eov verborg haar gelaat in de handen. Het is voorbij zuchtte zij, even huiverend, het is voorbij voorbij Te laat om terug te gaan. Ik zou niet willen, al kon ik het ook. Maar ik moet een oogenblik voor mij zelf hebben. Dat oogenblik duurde lang en zij was zóó in haar aandoening verdiept, dat zij het binnenkomen van een lan gen, forschen man niet opmerkte, die een oogenblik aarzelend op den drem pel bleef staan en toen snel met een woord van blijde begroeting op haar toetrad. Bij het geluid van zijn stem sprong zij overeind en liet haar handen van haar gelaat vallen. Percy keek haar bezorgd aan. Lilian Wat is er gebeurd Zij keek hem aan en Jiet zich weer in haar stoel vallen. Waarom ben je niet eerder ge komen Och «ei hij, terwijl hij naast haar ging zitten en trachtte haar hand te grijpen. Heb je gehoord, dat ik terug was en verwachtte Je mij nu Ik zou ook stellig heel spoedig na het diner bij je geweest zijn. als mijn knecht Beamish geen ongeluk was overkomen. Ongeluk I Jo knecht herhaal de zij. Ik dacht, dat je in Vering was f Ja, zei hil, daar ben ik ook geweestmaar ik kwam zoo gauw mogelijk terug, at vlug wat en was onderweg naar jou toe, toen mijn paard schrok en mijn knecht onder hot wiel van liet rijtuig kwam te lig gen. Arme BeamishIk kon hem met een gebroken been niet aan zijn lot overlaten. Hij ligt nu ia bed en het been is gezetmaar je kunt niet begrijpen, hoe ongeduldig ik was bij dat uitstelik verlangde er zoo naar Je te zien en je te vertellen van mijn rois en liet resultaat daarvan. Amu seer jij Je nogal, .lieveling Lilian keek verschrikt op. Je reis, zei ze imet droge lip pen. Vertel mij daarvan, als Mijn briefje was de verklaring voor mijn plotseling vertrek. Dé graaf en hij begon te lachen eischt stipte gehoorzaamhoid. Ik ging hoen zonder oen oogenblik te verlie zen, met het idéé, dat hij misscliien ziek zou zijn. Hij was volkomen ge zond, heelemaal niet verheugd mij te zien en had mij slecht nieuws over te brengen. Slecht nieuwe herhaalde zij werktuigelijk. Ja. en hij glimlachte met tijn groot vertrouwen in haar. dat haar Onze Lachhoek NIEUWE RECLAME OF DIE WAS "F GAARNE GAUW KWIJT. Een uitgever adverteerde onlangs een nieuw werk als volgt Het publiek wordt aanbevolen, zich spoedig van een exemplaar te voorzien, daar het niet waarschijn lijk is, dat van dit werk een tweede druk zal verschijnen. GELEERDE ONZIN. Professor in de geschiedenis (den oorlog van Alexander den Grooten tegen de Perzen behandelend) Reeds hief oen Pers dreigend den arm met het zwaard tegen Clitus op, doch Cli- tus voorkwam hem en sloeg den Pers urm en zwaard uit de hand BEMOEDIGENDE KRITIEK. Tooneelschrijver Ik geef toe, «jat mijn nieuw stuk op een zéér be schaafd publiek rekent. Het speelt in Afghanistan, en men moet met de zeden van dat land bekend zijn, om hei 6tuk te kunnen gemeten. Vriend Kerel, wat ik je raden maglaat "t in Afghanistan opvoe ren l zaak, een zaak van nationale zen ding naar de hoogleeraar zei Daar om moet particulier initiatief der Re geering te hulp komen. Spreker heeft eens van Ernest Ro- nan gehoord, dat een natie niet ge vormd wordt door taal, godsdienst of beschaving, maar door „le désir d'étro ensemble". Daar schuilt een stille waarheid in. Laten w ij daarom den Indonesiër, die jafen lang vraagt om als adoptif kind in het Nedcrlandscho gezin opgenomen worden, niet te leurstellen, besloot spreker zijn ba- applaudisseerde voordracht. Aan 't slot van dit verslag rest ons oen opmerking te maken, die meer de huishoudelijke inrichting van de aula liet reft. Het leer der stoelen ver toont nl. dit jaar in sterke mate een eigenaardige adhesie met de klecrcn dergenen, die er op plaats nemen. Het gevolg daarvan ig in uitwerking merkwaardig, want binnen het kwar tier vormt de bezoeker van Teyler met zijn zetel een massa. De aan-den- stoel-verkleefdheid is dan zoo sterk, dat men, om te gaan verzitten, zich letterlijk van rugleuning en zitting moet losscheuren, 't geen telkens een storend, klaterend geluid geeft en bovendien onaangenaam hinderlijk is voor dengeen, die op deze manier de lachende aandacht zijner omge ving trekt. Dat wij in den vervolge wat min der stoelvast mogen zijn in Teyler. De voordrachten zijn er wel zoobe langwekkend, dat deze fysischo stoelvastheid overbodig is. MEÏ ïöÖNEEL „HISTORISCH KASTEEL" DOOR ..CREMER". Dat was nu weer eens een aller aar digst, Fraaasch blijspel, geestig en amusant en uitmuntend door be schaafden, pétiilantcn dialoog. En daarbij wat men van een F rans oh blijspel niet altijd zeggen kan zoo onschuldig, dat je er met je kleinste nichtje hoen kun; guan! Wat ooa verfrisscliing, om weer eens naar zoon stuk te luisteren, als men pas een Duiteche klucht heeft gezien. Jo voelt dan hoe! duidelijk, dat de Gai- hscho geest nooit het eigendom van onze Germaansche buren xaj worden. Er gebeurt in „Hel Historisch Kas teel' wei het een en ander, dat men niet onder ©en criüsche louye moet bekijken, maar hoe fijn cn gewstig is het gegeven uitgewerkt! Hot „lusto- risch Kasteel", dat is het eerwaardig gebouw waar eens Jean Jacques Rous seuu en de bij ons onbekende maar bij do personen uit het stuk des te meer vermaarde romancier cn dichter Paul Gondrtiy heeft gewoond. Nu zetelt daar Stanislas Colombia, wiens eoni- go verdienste is, dat hij een knoop met dubbele sluiting heeft uitgevon den. Voor hem is echter Rousseau's roem z ij n roem, en wanneer ree in delingen zijn Kasteel bewonderen, giundert hij van trots en genoegen, omdat hij zich zoo'n beetje als na zaat van den grooten filosoof ga- voclL Muar voor zijn zusier en zjjh doch ter is het Paul Condray, dio daar in de kamers voortleeft. Zij verslinden een wonderlijke ge waar w rding gaf. Ja, hij verkide mij in duidelijke be woordingen, dat het landgoed zwaar verhypoinekeerd was, cu dat zijn g«-!d alles wat hij bezat niet voor inij, maar voor een nader zou zijn dat ik feitelijk eeu doodarme graaf zou worden. Niet zoo heel op wekkend, vind je wel? Zij keek hem met starende oogen aan. Hij was wel zoo goed om mij oen geneesmiddel voor dien treurlgen stand van zaken aan de hand te doen; maar helaas was ik machteloos, en ook heelemaal niet geneigd, om dat Oitn to nemen, en daarom Welk geneesmiddel was dut Hij lachte openhartig, trotech op zijn mooi meisje, dat hij zoo innig liefhad. Mijn huwelijk met de dochter van een naburig mUlionnaJr oen eigenaar van steenkolenmijnen. On der de gegeven omstandigheden koa ik natuurlijk m -rilijk zijn raad aan nemen zei hij, v rooi i ik schort» {•end. En wat rog Jij daar nu van, mijn leliènkonlngin en «dadelijk greep hij haar hand. Zij trok haar ter g en klapte haar waaier dicht, hem daarbij strak it* het gelaat kijkend. Dat je den raad van den graal moet opvolgen en de t»v*rner van den milllonnair trouwen. IW«v?* v.rvolgd).

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 5