BEECHAM'S PUIEN ïiÉrina Anthraciei J. v. WIJK La Patisserie Moderne STOOKT HONING's Anthraciet Nootjes 3. G. HONING ZOON, KLEINE f 1.10 per H. L. GROOTE f 1.20 KantoorPIETER KIESSTRAAT 33. Nieuwe Gracht 36, Haarlem Telephoon No. 230 sijn boeken, zwelgen in zijn vereen, en Marguerite Baudouin vergeet ln de aanbidding van den dichter, dat zij ook nog een man heeft. De arme Baudouin voelt zich al meer en meer verdrongen door den vorigen bewoner, tot hij onverwachts hulp krijgt van een vriend Claude Barrois die, uit Algiers gekomen, zich voor Paul Con dray uitgeeft, en- kal en alleen om den voor allen onbe kenden afgod van zijn voetstuk te halen. Doch nu beginnen de schrijvers pas hun vermakelijk spei. Claude's ij del heid wordt gestreeld door de aanbid ding voor hem van deze nieuwe om geving en het kost hem de grootste moeite, om zich grof en lomp tegen over deze dames aan te stellen. Daar bij raakt hij onder de bekoring van Colombia's jongste dochter, Gene- viève, waardoor de toestand nog in gewikkelder wordt. Het einde is na tuurlijk, dat alles terecht komt, de pseudo Condray trouwt Geneviève, en Marguerite begrijpt ten slotte, dat het leven met een goeden, tastbaren man meer waard is dan het dwepen met een onbekenden, verren dichter. Dit is in het kort de intrige van het aardige stuk. Zooals men ziet: heel onschuldig. De schrijvers hebben geen pretentie, zij willen ons niets leeren, alleen maar bezighouden, maar ddt doen zij dan ook op verrassend-pret tige wijze. Het is amusementskunst van de beste soort. Wat een prachtig blijspeltype is die Claude Barrois bijv. geworden! Een heerlijke rol voor een goed acteur! Welke fijne nuances in die gesprekken met Marguerite en Geneviève en hoe scherp zijn telkens die overgangen geteekend van Clau de naar den pseudo-dichter en omge keerd! En wat is die Geneviève een sympathiek, jon£ meisje! Een beko ring van bloeiende jeugd gaat van dit persoontje uit! „Cremer" had het zich met dit blij spel echter niet gemakkelijk gemaakt, ln dit stuk met zijn rijken dialoog en fijne nuanceeringen komt eigenlijk alles op zeggen en spel aan. Wanneer men bedenkt, dat artiesten als Henry Maler. Cecile Sorel en Yvonne Gar- rick er indertijd triomfen in hebben behaald, dan zal men beseffen, dat liefhebbers hier voor een heel moei lijke taak stonden. Laat ons echter maar dadelijk zeg gen, dat „Cremer" het er zeer goed heeft afgebracht het is ons verba zend meegevallen. Er zat gang ln de verlooning, het ging alles levendig en vlug en er lag over de heele opvoe ring een cachet van beschaving, dat aangenaam aandeed. Men voelde dui delijk, dat een artistieke hand het ge heel had geleid. Een woord van lof dan ook aan den heer Ko Araoldi. die dit resultaat heeft weten te berei ken. De vereenigiu? is met dezen i gisseur beslist op den goeden weg. Wij herkenden gisterenavond som mige Cremer-leden niet meer. Wat was die Claude Barrois bijv. niet goed, en Marguerite en Geneviève I Br waren tooneelen, waarbij deze spe lers ons telkens weer troffen door juiste dictie en doordacht spel, eh de gioote scène tusschen Claude en Marguerite werd zoo goed en zoo ge heel in den toon der comédie ge speeld, als wij slechts zelden van di lettanten hebben gezien. Ook Chloë Colombin verdient ge noemd te worden zij wist de klip van chargeeren te omzeilen en toch een vermakelijk type van een malloot te geven. En heel goed was ook de vechtlustige Cabriac 1 Zonder een oogenblik in onbeschaafd, ruw bulde ren te vervallen, viel hij toch telkens als een bom in de kamer. Het Cremer- lid, dat voor Stanislas Colombin speelde, leek ons minder goed op dreef. Wat meer gemoedelijke leuk heid en scherpere typeering van den naar het roode lintje hunkerenden Earvenu zou aan zijn rol geen kwaad ebben gedaan. Of alles nu reeds in de puntjes „af" wasDe werkende leden zullen zelf wel hebben gevoeld, wat er nog aan haperde. Zoo ontbrak vooral aan 't einde van het tweede bedrijf nog al eens iets aan het samenspel, „stond" het tooneel meer dan noodig was, ei. liet de uitspraak dikwijls te wen- schen over. Ook hebben sommige le den nog veel leiding noodig. Maar nog beter zou het zïjn, als ta lentvolle, kunstlievende leden er toe konden besluiten om de plaatsen in do stalles met de planken te verwis selen. Kom, er zullen in Cremer toch wel meer krachten schuilen, dan die wij altijd op het tooneel zien. De avond van gisteren is er ons een be wijs voor, dat onder de leiding van den heer Arnoldi de vereeniging dan heel wat zou kunnen presteeren. J. B. SCHUIL. HINDERLIJK VOLGEN. Men schrijft ons Sedert aeruimen tijd bestaat alhier een toestand, waarin hoog noodig verandering moet komen. Een arbei der van de Centrale Werkplaats der H. IJ. S. M. wordt geregeld bij het naar de werkplaats gaan van zijn wo ning af tot aan de werkplaats door zijn echtgenoot© achtervolgd, het geen dan plaats heeft onder scheld woorden van allerlei aard. Ergerlijk is het somtijds voor de voorbijgangers de woorden door de vrouw gebezigd te moeten aaijhooren. Een gevolg van dit optreden is, dat menigmaal volks- oploopen ontstaan bij het aanvangen van den werktijd aan de werkplaats. Het wordt meer dan tijd, dat de po litie aan deze straattooneelen een eind maakt. Het volgen op deze ma nier dateort van jaren terug, maar trekt dagelijks meer belangstellen den. De tocht van den man naar de werkplaats wordt langzaam aan een ware optocht. Zeer dikwijls komt het voor, dat een dochtertje haar moeder vergezelt. Dat dit voor de op voeding van het kind nadeelige ge volgen zal hebben, zal door niemand betwijfeld worden. Wij hopen dan ook door dit schrijven de aandacht er op gevestigd te hebben van be voegde autoriteiten, opdat in dezen toestand spoedig verandering zal ko men. Ter aanvulling zij vermeld, dat de man zeer tot tevredenheid van zijn superieuren aan de werkplaats zijn werk verricht, en nimmer de werkplaats verlaat voor welk doel ook, hoewel de vrouw hem langs den publieken weg beschuldigt zich hier of daar op te houden. TWEEDE KRIENSCONCERT. In de concertzaal van de Sociëteit „Vereeniging" die, als sleede, weer geheel gevuld was had gisteren avond plaats het tweede van de vier concerten welke evenals verleden jaar ook nu zoo'n groote attractie bezitten. De oommissie, die deze uitvoeringen op touw gezet heeft, doet werkelijk goed werk hiermede. Want het blijkt, dat velen deze aanbieding van groot muzikaal genot hoogelijk waardee- ren. De zeer talrijke opkomst levert daarvan wel het beste bewijs. Wat het programma zelf betreft, dat stond zeer zeker bij dat van den eersten muziek-avond niet achter. En de uitvoering der werken deed dat. evenmin. Het strijk-orkest begon met de van lustige jonge vreugd tintelende Hoch- zeitsmarsch aus „Eln Sommernachts- traum" van Mendelssohn en vervol gens met Beethoven's heerlijke ou verture Leonore no. 3 voor den delio." Deze ouverture en de Gran de fantaisie de l'opéra „La Juive" van Halévy behoorden al mede tot het beste, wat de avond bracht. Maar grooten indruk ook maakte het Kerstlied, Adam's Cantique de Noèl. Met innige wijding werd het schoo- ne lied gespeeld; buitengewoon mooi was de kracht-groei der opvolgende coupletten, en luid kletterde het ap plaus na dat laatste geweldige: „Be groet den Heer met blijde steml" In Svendsen's algemeen- bekende en -geliefde Romance liet de heer W. H. van Wezel zich als een zeer ver dienstelijk violist kennen, die be schikt over een knappe techniek, maai- wel wat meer innigheid en breedheid van toon hebben mocht. Dat kan evenwel nog komen. Het programma sloot met een fris- scho gezellige potpourri van Conradi, welke componist het zeker allerminst aan geest ontbreekt. Vermelden we ten slotte nog de zeer knappe vertolking van Masse net's „Scènes pittoresques" en Boiel- dieu's Witte Dame-ouverture, clan be grijpt ieder, dat dit concert rijk aan kunstgenot was. En de aanwezigen waardeerden het gebodene ten zeerste. Rubriek voor Vragen Geabonneorden hebben het voorrecht, vragen op verschillend gebied, rails voor beantwoording vatbaar, in to zenden bij de Iledactie van Haarlem's Dagblad, Grooto Houtstraat 53. Allo antwoorden worden geheel kosteloos gegeven en zoo spoedig mogelijk. Aan vragen, dia niet volledig naam en woonplaats van den inzender vermelden Wordt geen aandacht geschonken. VRAAG: Heb ik hot recht een kistje sigaren van 50 naai- Duitschland me de te nomen, zonder daarvoor inko mende rechten te behoeven te beta len? Of moet het aangebroken zijn? ANTWOORD: Of het aangebroken is, doet niets ter zake; u moet toch inkomende rechten voor beta len. Zonder betaling mooigt u hoog stens enkele losse sigaren in uw zak VRAAG: Waar bestaat de beste ge legenheid om voor tuinarchitect te leeren? ANTWOORD: Aan de Rijks- Land en Tuinbouwschool te Wageningen. VRAAG: Blijft een tien-ritten-boek- je van Amsterdam naar Arnhem of Nijmegen in 1911 geldig? ANTWOORD: Neen; is het boekje vóór 1 October van dit jaar genomen, dan zijn de nog niet gebruikte cou pons in ie wisselen; is het na dien datum gekocht, dan doet u het best, de nog aanwezige kaartjes dit jaar te verbruiken. Op die conditie zijn do boekjes ook verkocht. VRAAG: Mogen geschreven uitnoo- digingen tot bijwoning eener verga dering of uitnoodigingen, waarop alleen de punten van behandeling bijgeschreven zijn, als drukwerk ge frankeerd worden? ANTWOORD: Neen; wèl als de con vocaties geheel gedrukt of gahecto- grafeerd zijn. VRAAG. Kunt u mij ook mede deel en hij wie ik mij vervoegen moet om over te gaan tot de Doopsgezinde Gemeente ANTWOORD. Vervoeg u bij een der predikanten van de Haarlemsche gemeente Ds. B. P. Plantenga, Kleine Houtweg 81, Dr. C. B. Hylke- ma, Kinderhuis vest 7, en Ds. A. Bin- nerts Szn., Wilhelminapark 16. VRAAG. Bestaat er te Haarlem een winkel waar nicotine-vrije tabak en sigaren te verkrijgen zijn ANTWOORD. Zeker, verschillen de wij geven evenwel, om redenen van billijkheid, geen VRAAG. Kunt u mij ook het adres opgeven van den Chineeschan consul hier te lande ANTWOORD. ln Nederland is gocn consul van China gevestigd. VRAAG. Wat ls het adres van de E. N. E. T. ANTWOORD. De kantoren der directie bevindon zich aan de Leid- sche Vaart, even voorbij de Schouw tjeelaan. VRAAG- Welke school zou lk moeten volgen, om opzichter op een plantage in Nederlandsch-Indie te worden ANTWOORD. Vraag eens aan den directeur van de Landbouwschool te Wager.ingen. VRAAG. Zou er ook gelegenheid bestaan om gratis naar Noord-Ameri- ka te komen, b.v. als werkend passa gier, en niet door bemiddeling van het Leger des Hells ANTWOORD. Neen. een gele genheid daartoe is ons niet bekend ze zou zich al toevallig moeten voordoen. Schrijf eens aan de Hol land—Amerika Lijn te Rotterdam. VRAAG. Waar moot ik mij ver voegen om voor brievenbesteller in aanmerking te komen ANTWOORD. Schrijf aan den directeur-generaal der Posterijen, dan heer G. J. C. A. Pop, te Amster dam. Binnenland VRAAG. Bestaat er te Haarlem gelegenheid inlichtingen te ontvan gen over de juiste samenstelling van een verzoekschrift aangaande uitstel van dienst ANTWOORD. Ja, ten Stadhuize. afdeeling militaire zaken. Ook kunt u in onze advertentie-kolommen wel 3ssen vinden van lieden, die zich met de samenstelling van adressen belasten. VRAAG. Wat is de kortste weg om per fiets van Haarlem naar Steenwijk te komen ANTWOORD. Haarlem, Amster dam, Weesp, Buasum, Hilversum, Amersfoort, Putten, Nuns peet. Hat- tem, Zwolle. Meppel, Steenwiik. TWEEDE KAMER. De Marinebegrooting is men met de stommen van rechts te gen links, een zuivere partijstemming dus, waarbij de linkerzijde gemis aan vertrouwen in don bewindsman uitsprak. Op het algemeen debat, dat nog vóór de pauze zonder verdere inciden ten, maar bij woelige stemming ten einde liep, behoeft niet moor to wor den teruggekomen en van de iveln- dere behandling is in het kort allies te zeggen. Behalve over de positie en de ar beidsvoorwaarden dei- werklieden aan de wei-ven, waarmede eén Staats commissie zich bezig houdt liep het debat bij de artikelen nog over de pantserbooten en over don vlootdo- miné. Een amendementrVerhoy c.s. om do pantserbooten te sohrappen, door do heeren Jansen en Thomson verde digd, door do heeren Vain Kornebeek, van Wassenuer bestreden en door don Minister onaannemelijk ver klaard, werd verworpen door de rechterzijde, plus de heeren Tyde- man en Van Karnebeek, tegen de lin kerzijde plus den heer De Ram. Een zelfde lot trof een amende- ment-Borgesius om, nu een nieuwe regeling voor don vlootdlorndné zou worden gemaakt, den post pro memo rie uit te trokken, opdat de Kamer in dlo nieuwe regeling zou worden ge kend. Toon de Minister aanvoerde, dat hij dian ds. Warners aanstonds geen subsidie meer zou kunnen ge ven, bracht do lieer Borgesius dien post op f 1500, aLdus nog subsidie uit trekkend voor een half jaar. ln beide vormen werd evenwol het amende ment door den Minister afgewezen en het werd dau ook verworpen met 48 tegen 33 stemmen zuivere partij stemming terwijl het artikel met dezelfde stemmenverhouding werd goedgekeurd. In de avondvergadering bij de voortzetting van Binnenlandischo Zo- kem, gaf de afdeeling Lager Onder wijs aanleiding tot talrijke opmerkin gen. Zoo bepleitte de heer Oosterbaan strengel- handhaving van het verbod om leerplichtige kinderen tijdens schoofltijd in dienst te hehben; ver eenvoudiging van het schooltoezicht en het verleenen van beurzen aan leerlingen der bijzondere kweekscho len. De heer Ketelaar critiseerde de ge ringe zorg van verschillende gemeen tebesturen voor het openhaar onder wijs, in het bijzonder van dóe te Zul- lichem en te Maastricht Voorts bepleitte hij Balansverbete ring voor de onderwijzers bij het la ge ronderwijs en wijziging van die Leerplichtwet, in dden zin van ver plicht herhalingsonderwijs en vereen voudiging der administratie. De heer Van der Molen, ofschoon geen heropening van den schoolstrijd wenschendo, verlangde gelijkheid voor openbaar en bijzonder onderwijs ten aanzien van de bijdragen van de gemeenten voor het onderwij*. De rechtsgelijkheid hierin bestaan de dat alleen het openbaar onderwijs uit de gemeentekas wordt gesteund, werkt belemmerend voor het bijzon der onderw ijs, dat sedert de wet-Kuy- per geenszins in bet geld zwemt. Integendeel ontbrak in vele gemeen ten het geld voor stichting van bij zondere scholen, tot schade van het volksonderwijs. De Grondwet staat het opleggen van de verplichting aan de gemeenten, om voor het bijzonder onderwijs te zorgen, in den weg Maar de rechtsongelijkheid mag niet voortbestaan totdat de Grondwet ge wijzigd is. Er moet een uitweg wor den gevonden. De heer Ter Laan betoogde, dat de Onderwijswet, de Leerplichtwet en de kinderarbeid beter geregeld moe ten worden. Door bevordering van de standenschool kornt de volksschool In verdrukking, in tal van gemeenten als Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Groningen .Winschoten enz. Ook spreker critiseerde de schooltoe- standen te Zuilichem en Maastricht, zoomede in Montfoort en betoogde dat de grondwettige rechten der onder wijzers wor'den a&ngelast, door voor de benoeming te vragen naar het lidmaatschap van den Ned. Bond van Onderwijzers en naar godsdien stige gezindte. Voor scholen met 24 leerlingen wenschte spr. één, voor scholen met 60 en meer leerlingen, twee onderwij zers .Het gehalte der onderwijzers moet, door andere opleiding, worden verbeterd zoomede dat van het be- waarschoolpersoneel en ook de ver houding tusschen hoofden en onder wijzers eischt dringend voorziening terwijl gewaakt moet worden tegen te groote klassen. Spr. bepleitte vervolgens vereen voudiging van het schooltoezicht kosteloos onderwijs en verhooging dor onderwijzers-traktementen en be strijdt de militaire propaganda in de school. Voorts vroeg hij uitbreiding van de Leerplichtwet eu daarneveus beper king van kinderarbeid. De heer Bos vroeg zijnerzijds ver eenvoudiging van het schooltoezicht en voornamelijk van de vooroplei ding der onderwijzers zoomede ver betering van de opleiding voor de hoofdakte en uitbreiding van de Leorpliclitwet in het belang, ook van vruchtbaar vakonderwijs. Ook pleitte hij voor voorbereidend lager onderwijs en voor Rijkssteun daarvoor, zoomede voor een afzon derlijke inspectie over dit onderwijs, dat verbetering eischt om een in grijpende hervorming van het lager onderwijs te doen slagen. Ten opzichte van het bewaarschool- onderwijs sloot de heer Van Wijn bergen zich bij den heer Bos aan en ten aanzien van gelijkstelling van bijzonder en openbaar onderwijs bij den heer Van der Molen. De spreker achtte, ook met het oog op de rege ling der gemeente-financièn, die ge lijkstelling urgent. De heer Janssen (Maastricht) ver dedigde het gemeentebestuur van Maastricht tegen het verwijt van zor geloosheid voor het openbaar onder wijs. Twee nieuwe scholen voor jon gens en meisjes van min- en onver- mogenden en een meisjesschool voor betalenden zullen worden gebouwd. De heer Roodhuyzen, de liberale onderwijsoolitiek verdedigende, be pleitte wiiziging en uitbreiding van de Leerplichtwet, die overigens uitste kend had gewerkt. Spr. bestreed de gelijkstelling van openbaar en bijzonder onderwijs, be- toogende, dat het openbaar onderwijs norm en de behoefte aan de bij zondere school, gevoeld uit innige overtuiging, het criterium voor de subsidieering moet blijven. De heer Dolk sprak ten gunste van de scholen voor zwakzinnige en ach terlijke kinderen en voor slechthoo- renden. De heer De Geer bestreed de mee ning, dat de gelijkstelling van open baar en bijzonder onderwijs urgent zou zijn, in verband met do regeling der gemeente-financiën. De Minister van Binnenlandsche Zaken bestreed de meening, dat her ziening der Lager Onderwijswet ur gent zou zijn met het oog op een be tere regeling der verhouding tus schen hoofden en onderwijzers en brak te ruim half één zijn rede af tot beden 10 1/2 uur. WIJZIGING VAN HET INTERLO- CAAL TELEPHOONTARIEF. De „St.-Ct." bevat een Koninklijk besluit tot wijziging en aanvulling van bet besluit van 9 Juni 1904, hou dende bepalingen betreffende den Rij kstelephoondienst. Hierbij wordt art. 7 gelezen als volgt „voor een interlocaal gesprek van drie minuten wordt betaald 30 cent. voor ©en dringend interlocaal ge sprek van drie minuten of minder wordt betaald 1. Het bedrag van 30 cent wordt ver minderd tot 20, dat van f 1 tot 65 cent, indien do kantoren van aan vraag en bestemming van elkander gelegen zim op een hemelsbreed ge meten afstand van ten hoogste 15 K.M., of zooveel meer als de Minis ter van Waterstaat in bijzondere ge vallen noodig acht. Voor elke verlenging gedurende drie minuten of minder worden even eens de ln het eerste lid va ndit ar tikel genoemde bedragen betaald". Dit besluit treedt in werking op Vrijdag 23 Dec. a. s. DE CRISIS AAN „OORLOG". De ministerraad is in gewone ver gadering bijeengekomen, waarbij ook tegenwoordig waren de Ministers van Justitie en Waterstaat, d/ie van hun kort buitenlandsch verblijf terug gekeerd waren. Naar het Hbld. nader verneemt, dat de Minister van Oorlog wegens zijne ongesteldheid, welke in do eer ste dagen met vrij hevige koorts ge paaid ging, zijn ontslag nog niet heeft, kunnen aanvragen, dewijl Ge neraal Cool zich te dezer zake met eigenhandig 'geschreven request tot de Koningin wenscht te richten. De Minister van Binnenlandsche Zaken, mr. Heemskerk, zal zich met de verdediging der nader gewijzigde OorJ ogsbegrooting in de Tweede Ka mer belasten. Gemengd Nieuws DE MISDAAD TE LONDEN. Er is nog geen nieuws van de mis dadigere van Houndsditch. De beide gewonde politiebeambten schijnen te zullen herstellen, hun toestand is al thans bevredigend. Do begrafenis der drie gedoode politiebeambten zal met eenige plech tigheid plaats hebben. Vijfhonderd politie-agenten uit alle wijken dei- wereldstad zullen in den stoet mede trekken en er zal een plechtige lijk dienst worden gehouden in St Pauls, bijgewoond door den lord-mayor en aldermen. De politie zot intusschen haar on derzoek naar de moordenaars voort. Voortdurend worden aan de ver schillende politiebureelen mededeelin- gen ontvangen, dat de verdachten, drie mannen en een vrouw, gezien zijn, maar al wordt ook telkens weer naar aanleiding van die mededeelin- fen een onderzoek ingesteld, resul taat heeft men nog niet gehad. Het Medicijn voor Millioenen ls een titel die met recht gegeven mag worden aan BEE- CHAM'S PILLEN. Heit is een treffend feit dat millioenen men- schon in de wereld groot en duurzaam voordeel hehben geliad van dit middel. Ter zake van geneesmiddelen, is een gedurig algemeen gebruikt een duidelijk en onloochenbaar bewijs van degelijkheid. Als het na een tijd van zestig jaar een onweerspre kelijk feit is, dat BEECHAM'S PILLEN meer dan ooit alge meen zijn, kan er zeker geen beter getuigenis zijn voor hun waardeerbare genezende eigenschapp en. Ook hebben BEE CHAM'S PILLEN hun uitstekende goede naam bevestigd zon der de hulp van gepubliceerde getuigschriften; zij hebben voor zichzelf getuigd en zijn door vrienden aangeprezen. In BEE CHAM'S PILLEN hebt ge een middel dat volstrekt eenig is in zijn uitgebreide geneeskrachtige eigenschappen. Het doet goed aan allo soorten en standen van menschen van elke natie, klimaat en leeftijd. Gij ook, zult nut hebben door het gebruik van Aiom verkrijgbaar bij Apothekers en Drogisten in doozen van 0.75 (56 pillen) en van 1.75 (168 pillen). Bij zes doozen te gelijk f 4.25 en f 10.en bij den Vertegenwoordiger van Th. Beecham; Overtoom 341, Amsterdam Telefoon 4318. Uit de Staatsmijnen te Heerlen. VRIJ THUIS a CONTANT TELEFOON 748. ZIJLSTRAAT 9 TELEFOON 58 HET dessert voor do Kerstdagen ls Plumpuddinjj Baba's - Savarins Croute a l'ananas ÏVtince Pies KERSTKRANSEN, PLUMCAKES, CHR1STMA8CAKE. Aanbevelend, W. WORST Patissier Cuisinier. Allo en en uitsluitend verkrijgbaar tegen coacurreerende prijzen bij Handelaars in alle soorten van Brandstoffen. Reeds vijf achtereenvolgende jaren mot goed succes verkocht KANTOOR:

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 6