NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. 28e Jaargang. No. 8437 I..—II I. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feostdagen. VRIJDAG 23 DECEMBER 1910 A HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENTIËN: pek drie maanden: Van 15 regels 50 Cis.: iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem 1.2G Haarlem van I~5 regels 1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Bij Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente)1-30 JJAdvertentie» van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door Nederland 1-65 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant. OöHustreert? Zondagsblad, 'voor Haarlem* 037H Redactic cn Administratie: Groote Houtstraat 53. de omstreken en franco per post 0.45 lotereoüiHiflnaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA ZATERDAG 24 DECEMBER. Biosc. Theater, Gr. Markt: Voor- «telling 2 uur. OM ONS HEEN No. 1270. Eigen exploitatis van de telefoon. In een vorige Raadsvergadering heeft de heer De Braai bij de rond vraag er de aandacht op gevestigd, dat de concessie van de Bell-tele- phoon binnenkort afloopt. Het bleek, dat deze omstandigheid niet aan B. en W. is ontgaan, zoodat eerlang wel ter sprake zal komen, of van de Maatschappij betere voorwaarden zijn te bedingen, dan wel of het zaak ts, dat de gemeente geen nieuwe concessie verleent, maar do telephoon In eigen beheer neemt. Voordeeliger conditiën zeker zal niemand er tegen hebben, wanneer de abonnementsprijs van veertig tot dertig, al ware 't maar tot vijf-en- dertig gulden, werd verminderd. Dat zal afhangen van den tact, waarmee do onderhandelingen worden ge voerd en van de meerdere of mindere begoerigheid bij de Bell-telephoon, oin Haarlem en omstreken voor haar exploitatie te behouden. Er zullen evenwel stemmen in den Raad op gaan, om ook den telephoondienst zelf te exploiteeren, zooals de ge meente dat voor licht en water al doet. Vergis ik mij niet, dan is de heer De Braai al do eerste stem ge weest. Ik weet niet. of de tegenwoordige periode voor het beginnen van nieu we gemeente-ondernemingen wel heel bevorderlijk is. Waarvoor worden dergelijke exploitaties op touw ge- 'zet Er bestaan drie motieven voor, die elkaar raken, maar toch in hun wezen zeer verschillend zijn. Sommi gen, voor wie het economisch begin sel het één en het al is, zoodat zij dat bij alle omstandigheden aanleggen, precies als een hoed, dien ieder be hoort te dragen, onverschillig of hij past of niet, achten iedere concessie aan een particuliere maatschappij uit den boozc en willen elke tak van openbaar nut onder beheer van de gemeente gebracht zien, geheel afge scheiden van de financieele quaestie, de vraag van winst of verlies. De tweede categorie gaat niet zoo ver, zij beschouwt gemeente-exploita tie als een nuttige zaak, onder voor waarde. dat de gemeente daar beter van wordt, dat wil zeggen grooter vrijheid van beweging verkrijgt, dan bij een concessie, eenigo voordeelen behaalt voor de ingezetenen, in den vorm bijvoorbeeld van meer gemak, mogelijkheid der toepassing van mo derne uitvindingen, liefst verlaging van den prijs. De derde soort van voorstanders ten slotte is die, welke eenig en al leen vraagt, of de wisseling van par ticuliere- in gemeente-exploitatie voor dcel, tastbaar voordeel, oplevert. Zij beoordeelt elk geval afzonderlijk, eu Is er volstrekt niet voor bevreesd, een tak van dienst van algemeen nut aan een particulier toe te vertrou wen, wanneer diens beheer energiek en modem wordt gevoerd, omdat deze er zelf alle belang bij heeft, nieu we vindingen toe te passen tot behoud uitbreiding van haar clientèle. Ik geloof niet te overdrijven, wan neer ik zeg, dat deze categorie van opportunisten in onzen Raad vrij sterk vertegenwoordigd is. Mij dunkt, zij moet dadrom wat huiverig zijn op dit oogenblik het aantal gemeente bedrijven uit te breiden, omdat een poging in den Raad wordt gedaan, den grondslag waarop naar haar mee ning zoodanige exploitatie moet steu nen, zoo niel weg te nemen, dan toch te verzwakken. Ik bedoel het voor stal van eenige leden, om den prijs van het gas met een cent te vermin deren Waarom", vraagt deze cate gorie allicht, .zullen wij ons de risi co en de moeite van een gemeente bedrijf op den hals halen, indien er ten slotte geen voordeel voor de ge meentekas afdruipen mag Tot deze categorie behooren de personen, dio voor het begrip „indirecte bijdrage" niet bevreesd zijn en er volstrekt geen aanstoot aan nemen, dat lichtgebrui ker» gezamenlijk een bedrag in de geipeentekas helpen storten, dat door verlichting van de inkomstenbelas ting, hun onmiddellijk weer ten goe de komt. Hun opvatting vindt steun in een inderiijd door de Haarlemsche Handelsrvereeniging genomen beslis sing, dat verlaging van den gasprijs niet zou zijn in Haarlem's belang. Dat was van deze groote gasvorbrui- kers een breed standpunt en een ver standig besluit. Hoe het nu in den Ilaad met het voorstel voor gasprijsverlaging gaan zal, is moeilijk te zeggen. Juist om dat do beginselen, waarvan de- Raads leden uitgaan, aan elkaar grenzen, in elkaar overgaan, valt de uitslag van de stemming niet met zekerheid te voorspellen. De meerderheid kan, dunkt me, hoe ze ook uitvalt, niet groot, de minderheid niet klein we zen. Maax is het de moeite waard, zal do derde categorie vragen, een nieuw gemeentebedrijf aan te van gen, wanneer er weinig of niet aan verdiend mag worden Ik wil hier de kosten van particu liere- en van geineente-explolatie niel vergelijken, ik wil zelfs aannemen,1 dat die gelijk zullen zijn. Winst mag, zoo neem ik aan, niet gemaakt wor den. Zij moet dus worden vervangen door verlaging van den abonnements prijs. Hoever die gaan kan, is hier wel zeer moeilijk uit te maken. De Nederlandschc Bell-Telephoon Maat schappij maakte, als ik wel heb, over 19U8 een winst van 9.3 procent, hoog stens zou dus de abonnementsprijs met 4 kunnen worden verminderd. Dat is geen verschil van beteekenis, noch voor hen, die de telephoon noo- dig hebben voor hun zaken, noch voor diegenen, die haar gebruiken voor huu gemak, derhalve uit weelde. Nu weet ik wel, dat een dergelijke winst- uitkeering geen voldoende argument is, omdat daarnaast zeer hooge, over dreven hooge afschrijvingen kunnen hebben plaats gehad, maar we moe ten toch ook niet vergeten, dat een groote maatschappij, die tal van net ten exploiteert, dat in alle opzichten goedkooper kan doen, dan een onder nemer, die zich tot één net beperken moet, zooals de gemeente Haarlem. In elk geval en dit is een voox-- naam punt zal de gemeente bet niet zoover kunnen brengen, dat de abonnementsprijs verminderd wordt, tot een bedrag, zóó laag, dat er vrij algemeen van de telephoon gebruik kan worden gemaakt Een verlaging tot f 25 is bijvoorbeeld totaal onaan nemelijk en bij zoo'n prijs is algc- meene deelneming natuurlijk nog buitengesloten, zoodat een prijsver mindering van beteekenis neerkomen zou op een voordeeltje voor een klein aantal personen, abonné's van de telephoon, die het voordeeltje natuur lijk wel zouden aanvaarden, maar er tot dusver niet om gevraagd hebben. Evenmin trouwens als de gasverbrui- kers om een cent afslag 1 Een belangrijk argument voor ge meente-exploitatie zou zijn, dat de concessionaris zijn arbeid niet naar behooren vei'richt. Daarvan is, meen ik, geen sprake. Integendeel heb ik altijd den indruk gekregen, dat de ^Maatschappij haar verplichtingen na komt en dat de Haarlemsche dirociio het mogelijke doet om haar abonné's te gerieven, eix een regelmatigen dienst te verzekeren, durf ik zonder vrees voor tegenspraak wel verkla ren. Een lange concessie is bovendien niel noodig. Do laatste, in 1898 ver nieuwd, loopt tot 1913, derhalve slechts over een tijdvak van vijftien jaar. Zoodra de Raad aan do behan deling van een nieuw verzoek tot vorlengixxg toe komt, zal lxlj tevens eexx indirect nadeel hebben te wegen, dat zelfs voor de heftigste voorstan ders van gemeen te-exploitatie niet verborgen kan zijn gebleven, name lijk de arbeid, die daardoor aan den Raad en aan II. en W. op de schou ders wordt gelegd. Meermalen is de vraag gedaan, of eexx gemeentebe stuur in zijn tegonwoordigen vorm wel voor gemeente-exploitaties ge schikt is. Hoe dat zij, elk nieuw be drijf bx-eidt den arbeid in openbare en commissie-vergaderingen uit, schrikt iugezetenen dus steeds meer af van het Raadslidmaatschap en vergroot de moeilijkheid om geschikte wethouders te vinden. Wanneer tegen die bezwaren geen flinke winst voor dc gemeentekas over staat, waaróm zouden we, zoo vragen zeker de nuchtere opportunis ten in den Raad, ons dan den last op den hals halen J. C. P. Stadsnieuws SOLI DEO GLORIA. Een gelukkige gedachte was het van de Christelijke vereeniging Soli Deo Gloria, om bij het naderend Kerstfeest een Kerstmis-Oratorium,1 in een daartoe pussende omgeving, namelijk de kerk, te geven. De keixze was gevallen op het Kerstmis-Oratorium va% Heinrich Burth, een werk, dat sonxs doet deu ken aan de melodieuse muziek van vader Haydn, doch ook wel eens het oorspronkelijk karakter vaxx orato rium mist door minder den tekst il- lustreex'ende rixuziek. Die tekst was blijkbaar een verta ling van den Duitschen en werkte dikwei'f zeer storend op de uitvoe ring, doch hiennede zij allerminst gezegd, dal het werk, liet mag dan uit muzikaal oogpunt beschouwd zeer eenvoudig genoemd worden, niet goed uitgevoerd werd. Ditmaal ging het werk de krachten der uitvoerenden, allen dilettanten, niet te boven. Van hen noemen wij in de eerste plaats den heer E. J. Hoefman, onzen stadgenoot, die hoe wel baritonzanger, de baspartij meestal zeer gelukkig ten gehoorc bracht. De recitatieven waren minder, doch de Hollandsche tekst, zooals bo ven reeds gezegd, maakte de muzika le zinnen voor den zanger moeilijk uitvoerbaar. De sopraanzangeres was door on gesteldheid verhinderd op te treden. De partij werd nu door een andere zangeres zwak, doch zeer zuiver, ten gehoore gebracht. De tenorpartij was wel de miixst dankbare, doch w<erd mede niet on verdienstelijk vei'tolkt door een wel wat ongeschoold zanger, doch die toch gelegenheid gaf in hoofdzaak zijn goed geluid te waardeer en. Ook was de combinatie der drie bovengenoemde solisten in vereeni ging met een altzangeres in een quartet zeer goed te noemen. De koren klonken besciiaafd en zuiver en eenige a capella nummer tjes, vooral No. 3, mogen wij als zeer goed geslaagd aanmerken. De begeleiding, harmonium, door den heer Kiijn, te Sassenheim, en het strijkorkest Muz. Vriendenkring, di recteur de heer Wol tors, was mede zeer verdienstelijk. Het kleine or kestje had gelukkige oogenhlikken, er werd zuiver gespeeld, eu zacht bege leid een contra-bas ware aan het geheel zeker ten goede gekomen. De koralen, door alle aanwezigen medegezongen, konden ons in het oratorium het uiiust voldoen en de den zelfs afbreuk aan het geheel, ie meer daar het harmonium m stem ming iets liooger was dan het kerk- orgeL Over liet geheel genomen kunnen wij dus gewageu vau een goed ge slaagde uitvoering, waarvan het suc ces grootendeels toekomt aan den voor ons nog onbekenden directeur, den heer J. Frensel, die met vaste hand het geheel leidde. De heer Wolters, violist, opende den avond met Sarabande en Aria van J. S. Bach. Vol bewondering voor zijn edel, fijn genuanceerd spel hebben wij zitten luisteren. Wat klonk de G-suoar van zijn mooi instrument heerlijk door de kerkgewelven. liet wus als een lied zonder woorden, dat tot ons kwam als een heerlijke aria van een zan geres met wondermooi altgeluid. Ook in het Adagio van Corelli en Mozart's Larghetto (origineel voor clarinet en strijkkwintet) wist deze kunstenaar, wat men noemt, prachtig toon te trekken, hij liet dc laatste tonen met een prachtig diminuendo wegsterven. De heer Luttik begeleidde hem op het kerkorgel zeer goed, wel eens wat al te bescheiden, vooral in Bach's Aria met de mooie contra-melodie. De heer Hoefman zong ook nog de bekende Aria „Est 1st genug" van Mendelssohn. Een weinig meer ex pressie had hier niet geschaad, doch over het geheel was de voordracht zeer verdienstelijk. Zooals gebruikelijk is, werd de avond met gebed geopend en geslo ten K. STUKKEN VAN DEN RAAD. Geen verlaging van den gasprijs. B. en \V. ontraden met nadruk do aanneming van liet voorstel-Bregonje c.s. om den gasprijs met 1 cent per M3 te verlagen. D.t zou een vermindering van in komsten vcor do gasfabriek beteeke- nen van f 'J'J.041.02, als men het ge bruik over 1909 als maatstaf neemt. B. en W". wijzen er op, dat de op brengst der nevenproducten niet als winst op hot gas mag aangemerkt worden. Met liet oog hierop achten B. en W. de winst, op het gas niet enorm groot. Belangrijke uitbreiding van het gasdebiet verwachten B. en W. niet van de vorlaging van den gasprijs. Om de mindere ontvangst te dekken zou men reeds een vermeerdering van 11.551.856 kub. M. moeten verkrij gen. Hel verbruik zou dan al moeten stijgen van 141 kub. tot 166.5 kub. M. par hoofd. Daar in Utrecht, na 45-jarige exploi tatie door particulieren slechts 155 kub. M. per hoofd wordt gebruikt het hoogste cijfer in den lande is het hereiken van 166.5 kdb. M. hier ter stede onwaarschijnlijk. Daar de gewijzigde eleclrische- stroom-tarieven in hooge mate het ge bruik van electrischen stroom bevor deren, zal de toenoming van gasver bruik ook al niet grooter worden. Belastingverhooging zou dus het gevulg moeten zijn. En dan zouden van de gasprijsver laging profiteeren de kazernes, de Centrale Werkplaats der Hollandsche Spoor en andere groote gasverbrui- kers, die niet ui de belastingverhoo ging zouden bijdragen. KEURINGSDIENST VAN VOE- D1NGSMIDDELEN. B. en W. stellen voor den keurings dienst van Voedingsmiddelen ie ves tigen in de voorn talige woning van het Hoofd van school no. 11 op de Oude Gracht en kredieten te veriee- nen van f3500, f 5300 eu f 3500, onder scheidenlijk voor inrichting van het gebouw, inrichting van het laborato rium, wedde keurmeester en aan koop van monsters. B. en W. stellen voor den opzichter over den in eikverkoop aan te stellen als keurmeester en een nieuwen keur meester te benoemen. De keurmesters genieten een wed de van f 1000f 1300 en de Directeur f 2000—f 2500. R ijk s k e u r m e o s t e r. Bij Kon. besluit van 22 December Is tot RijkskeurniOGster 2e klasse In algemeenen dienst, benoemd de Rijks keurmeester Dr. D. G. Ubbels te Haarlem. INLANUSCHE WEEFKUNST. Het Koloniaal Museum doet een nut tig werk met de voordrachten, die het bestuur laat houden over Indische aangelegenheden, we weten daar al tijd nog te weinig van af. Die medc- deelingen worden ook wel gewaar deerd. De aardige bovenzaaltjes van de Kroon zijn gewoonlijk flink bezet met een nubliek, dat in leeftijd va rieert van zeventien tot zeventig Jaar. Natuurlek valt de eene voordracht wat gelukkiger uit, dan de andere. We herinneren er ons een, nog maar enkele weken geleden, van den con troleur Tideman over Zuid-Celebes, die heel boeiend was. Die van zijn collega bij het binnenlandsch bestuur, don heer J. E. Jasper, op Donderdag avond, was wat heel technisch. We vreezen wel, dat bij een gemengd pu bliek, dat nauwelijks weet, wat een weefgetouw is, er misschien in geen jaren een gezien heeft, al die bijzon derheden over schering zoo en inslag zus, over de diverse manieren, waar op in den Archipel wordt geweven, niet het succes hebben gehad, dat zij verdienden. Interessanter vond hot ze ker de proeven van weefkunst, die de spreker het uit de verte liet zien en andere, die aan den wand hingen. Het mooie daarvan, de kleur, kwam uit den aard dor zaak naderhand bij de vertooning van do lichtbeelden, niet tot zijn recht. Misschien klinkt dit alles wat on dankbaar en niet heel vriendelijk, maar wij willen er gaarne bijvoegen, dat do spreker zijn onderwerp goed meester was, zoodat menigeen er toch wat van ral hebben meegedra- !gen. Alleen verbeelden we ons, dat 'wanneer hij niet gelezen, maar voor de vuist gesproken, zijn opsomming van systemen wat besnoeid had cn ge- zelllgjes onder de dames wat staaltjes van de Indische weefkunst had laten rondgaan, het contact met zijn audi torium beter zou zijn geweest. De Krelage-stlclitlng. In het Tweede Blad van heden wordt in het verslag van de vergade ring van de Haarlemsche afdeeling der Alg. Vereen, voor Bloembollen cultuur meegedeeld, dat die afdeo- ling niet zonder meer bereid is, om nxee te gaan met het voorstel van het Hoofdbestuur om f 6000 bij te dragen als subsidie voor de Krelagestichting. Men achtte nl. de toelichting van het Hoofdbestuur omtrent dit punt in te genspraak met de circulaire van het jaar 1902, waarin het doel der Kre-j lagestichting werd uiteengezet Het Hoofdbestuur nl. zegt thans dat deze stichting wordt een ..eigen gebouw" van ^Bloembollencultuur", terwijl ln do circulaire wordt meege deeld, dat deze stichting in de eerste plaats ten goede zal komen aan de Maatschappij van Tuinbouw en Plantkunde. Duar het nu mogelijk was, dat de planneu sinds 1902 gewijzigd wa ren, hebben we daarnaar geïnfor meerd, doch men verzekerde ons, dat de bestemming van de Krelage-stich- ting geen andere is geworden. Verdere inliohtingen meende men echter te moeten bewaren voor de al gemeens vergadering, die de volgen de week hier ter stede wordt gehou den. XooDen Gemeente-werklieden. Wij vernemen, dat de gecombiueer- do Commissie (Commissies van bij stand in de Openbare werken en in de Gemeente-bedrijven) aan wio door den Raad was opgedragen over het door B. en W. ontworpen loonregle- mc-nt voor de Gemeente-werklieden, advies uit te brengen, heeft besloten aan den Raad voor te stellen het mi nimum-loon vast te stellen op f 2 per werkdag. Naar men weet, stelden B. en W. vcor, dit minimum te bepalen op f 10.80 per week. Het voorstel der commissie is dus een niet onbelangrijke verbetering. EEN GEVAARLIJK JONGMEXSCH. De jongen George Van E., de 15-ja- rige deugniet, die uit de Tuchtschool te Velsen wegliep en te Enschedé werd aangehouden, is naar Haarlem teruggebracht De jongen had liefst een revolver met patronen en een dolkmes bij zich. Hoe hij daaraan kwam wordt nog onderzocht. Bij onderzoek bleek ons, dat do knaap v. E., toen hij in den nacht van Vrijdag op Zaterdag is ontvlucht uit do Tuchtschool te Velsen, van daar ls geloopen naar de Haarlem mermeer waar hij rondgezworven tot Zondagnacht. Hij is daar door ver schillende personen gezien en hoeft hij Heden, woonachtig nabij Hoofd dorp nog koffie gedronken, hij had daar opgegeven dat hij wachtte op een wagen met hooi, die te Hoofd dorp moest aankomen. Hij wordt verdacht van den bruta len diefstal met braak bij me}, de we duwe Van der Jagt, aldaar woonach tig aan de Lijnden, bij wie porte- monnales te zamen inhoudende f 170, benevens vier horloges, broches en andere sieraden zijn ontvreemd, ge lijk wij in ons nummer van Maandag 19 dezer meldde. Hij is, tot nader, in het Huis van Bewaring alhier opge sloten. BEWAARDER HYPOTHEKEN. Bij Kon. Besluit van 22 Decem ber is benoemd tot bewaarder van (lo hypotheken, bet kadaster en de scheepsbewijzen te Haarlem, B. Ha- ga, thans bewaarder van de hypothe ken, het kadaster en do scheepsbo wijzen en ontvanger der registratie en domeinen te Deventer. BEGRAFENIS FRANS WILLEKES MAC DONALD. Hedenmorgen te half twaalf onge veer had de ter aarde bestelling plaats van het stoffelijk overschot van den lieer Frans E. Willekes Mac Do nald, in leven lid der firma Keiler Mac Donald, bureau voor elecirische installation te Overveen. Er was zeer veel belangstelling, en een zestien-tal kransen en bloemstukken van fami lieleden en vrienden dekten de baar. Teen de kist in de groeve neergela ten was, trad Ds. Giran, voorganger te Amsterdam, naar voren en schet ste de deugden van den overledene in een zeer schoone rede, die in de Fransche taal uitgesproken werd Mijn jonge leerling werd aldus M Giran miju vriend, nadat hij in mijn kerk aangenomen was. Eigen lijk waren wij al veel vroeger vrien den. maar toen werd de band hech ter en steviger. Helaas, wie van ons had kunnen denken, dat wij hem reeds zoo spoedig zouden moeten mis sen? Wie had gedacht, dat dit. Jonge bloeiende leven, dat voor de toekomst nog zoo veel, zoo ontzaglijk veel be loofde, zoo snel zou afgebroken wor den Wie, dat de bloem, die zich uit deu kuop te ontplooien begou, zóó spoedig verwelkt neerzinken zou, liet hoofd buigen en sterven Zeker geen van ons allen. Maar Gods wegen zijn wonderlijk en voor ons, kleine riien- schen, niet te doorgronden. Daarom is het niet goed in opstand te komen, en Hem te beschuldigen wreed ge weest te zijn, door zóó groote beproe ving op de schouders van ouders en vrienden te leggen. Maar God be proeft niet alieen, Hij geeft ons ook de kracht om die beproeving moedig te dragen. Hij wil ons louteren, beter maken, en dat worden wij. indien wij de smart slechts op de juiste wijze uit zijn hand aanvatten. Wij kunnen niet nagaan, waarom de jonge Frans Mac Donald, door bloedvergiftiging sterven moest, ons oordeel schiet daarvoor verre te kort Maar bidden kunnen wij, dat Hij ons troost er steun geven moge. Frans Mac Douald was een goed mensch, een die vol werkkracht, vol energie was, steeds trachtend naar belering, streng voor zich zeiven, recht voor anderen. Zou liet waar zijn, dat God zijn beste en meest go- liefde kinderen het eerst tot zich neemt vroeg spreker. Vervolgens wijdde dc Amsterdam- sche vertegenwoordiger der firma, de heer Van Hoogstraten, enkele woor den vol ontroering aan den overleden vriend, den medewerker van wien al len zóó veel hielden, en die het minst van allen wel kon gemist worden. Zijn leven zei spreker was geen mnteloos-voorbijgaand, het was een met werk overladen leven maar dat werk deed hij steeds blijmoedig, met opgeruimden zin, want hij had be grepen, dat het werk in en door zich zelf do meeste voldoening geeft en ge lukkig maakt. Mijn medewerker was een man van stalen vlijt, en nooit zal de plaats, de ledige, die in onze har ten ontstaat, weer geheel ingenomen worden. De herinnering aan hem zal steeds bij ons blijven voortleven. Daarna trad de vader van den over ledene, Mr. F. Willekes Mac Donald, naar voren en dankte met ontroerde stem, de aanwezigen voor hunne be langstelling. Dit zijn zeide de hoor Mac Donald inderdaad donkere da gen voor Kerstmis voor ons, dagen vau droefheid als wij ze nog nimmer in dezen 4::d gekend hebben. De zoon, op wien vol hoop ons oog geves tigd was, is heengegaan. Nu voelen wij #erst recht, wat hij voor ons ge weest is, hoe lief wij hem hadden. Maar uu ook zien wij hoeveel vrien den hij had, en door hoevelen bescit wordt, wat wij in hem verliezen. Ln dat doet ons zoo goed. Want geluk kig maakt hel te weten, dat de gxv slorvene, bij velen iu herinnering blijven zal. Frans, inst in vrede. De familieleden eu naaste kennissen van den overledene strooiden vervol gens, onder ernstig zwijgen van de aanwezigen, bloemen in den geopen- den grafkuil. HET GEHEIMZINNIGE PAARD. De eigenaar van het paard, dat gis ternacht op de Korte lieerenvest. op getuigd, gevonden werd, is terecht. Hij is de landbouwer J. P. Smit van den Uweg uit de Haarlemmer meer. Woensdagnacht omstreeks half 12, reden S en een andere landbouwer ln een brik op den Ringdijk bij Hille- gom. Bij het omdraaien werd de draai te kort genomen, en sloeg de wagon om. Het paard werd bang, sloeg zich los en rende uit alle macht den dijk op in de richting van Ben- nebroek. De beide boeren kwamen er zonder letsel af. De geheele omgeving word afgezocht, of het paard soms gevallen of bij de een of anderen landbouwer het erf opgeloopeu was. Niets werd echter meer van het paard bemerkt Alleen werd op eenigou afstand op den weg nog een stuk van het tuig gevonden. De landbouwer, Smit, ge naamd, hoeft Dondordag overal ge zocht, doch het paard was uit Hille- gorn naar Haarlem gedruafd. De eigenaar heeft het paard terug gehaald.

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 1