ppi' A. Brouwer te IJmuiden werden de bij na-verdronkenen opgepikt, vei- }ig binnen boord gebracht, en van droge kleederen voorzien. Den loodsleerling Corns. W. vielen Je kleedercn van de luchtreizigers in handen, en hij haalde daaruit, en eigende zich toe, een windmeter, een portemonnnie, inhoudende twee bil jetten van 100 Mark, een hoogteme ter, een kompas, een zakmes in étui en een insigne. De diefstal werd ge lukkig zoo tijdig ontdekt, dat do voorwerpen en liet geld den Duit- schors konden terug gegeven worden. Alleen een briefje van honderd Mark 19 weggebleven. Getuige Brouwer verklaarde nog, dat 't wel zijn kon. dat W. op den bewusten dag te veel bier gedronken had. Toon hij gefouilleerd werd deed hij tenminste heel vreemd. De dief stal had plaats in de territoriale wa teren. Een oogenblik later bekent beklaag de, dat hij dien 23sten October be schonken was. Hij weet niet» of hij iels van 't geen den Dnitschers be hoorde, weggenomen heeft. Van zijn uitgek'loed-worden herinnerde hij zich evenmin iets. Mr. Hover wenschte, na 't getui genverhoor, dagvaarding van don loodsleerling Lap, die W. gefouilleerd heeft. Do zaak werd tot 19 Januari aange houden. ORGELBESPELING In de Groote- of St. Bavo-kerk, te Haarlem, op Dinsdag 27 December 1910, des namiddags van 1 tot 2 uur, door den heer W. Ezerman. Programma No. 1. Preludium en Fuga, G. F. H&ndel. No. 2. Adagio, M. Brosig. No. 3. Sonate No. 5, Mendelssohn. a. Andante. b. Andante con moto. c. Allegro maestoso. No. 4. Offerioire, A. Guilmant. No. 5. Echo, Aria uit hot Weih- nachts-Oratorium, J. S. Bach. Kerstfeestviering. I-Iet waren gisterenavond de kinde ren van de Zondagsschool van Ds. C. J. van Pnnssen, die in het Bronge bouw saam gekomen waren om hun Jaarlijksch Kerstfeest te vieren. 360 kleinen waren rond den hoogon groenen boom verzameld, en luister den er naar, hoe de heer D. Brussee hun de oude Kerstverhalen vertelde. De heer Brussee nam tevens de ge legenheid te baat gedurende zijn ver tellen den kindoren eens wat vragen to stollen, en uit de antwoorden bleek ton duidelijkste, dat de kleinen niet voor niets bij Ds. V-an Paassen ter les geweest waren. Nadat enkele liedjes gezongen waren, nam de pre dikant zelf 't woord, en vertelde op boeiende, aangename wijze een Kerstsprookje, dat den kleinen zeer zeker een aangenaam uurtje bezorg de. Nadat de jongens en meisjes op sinaasappels en koek getracteerd waren, en nog een lied gezongen wus, gingen ze blij, elk met een kleeding- stuk onder den arm, vol van den praohtigen boom en het mooie vertol len, weer huis-toe. LEZING PROTESTANTEN BOND. In den Schouwburg sprak gisteren avond voor de zeer talrijk opgekomen leden van de af deeling Haarlem van don Nederlandschen Protestanten bond Ds. S. K. Bakker, van Zwolle, over profeten. Spreker betoogde in den breed©, hoe wij ons den profeet te denken hebben. De profeet is de man van het nieuwe, van het oorspronkelijkede profeet is degeen, die der wereld een nieuwe waarheid toont, een gordijn van een gedeelte van het wereld raadsel wegschuift, een grondslag geeft, waarop na hem komenden weer verder bouwen kunnen. Want onder zijn tijdgenooten staat de pro feet steeds alleen alleen, maar toch al3 een groote, machtige reus van licht, die overziet het kleine, het we melende leven ver rond hem. De pro feet is de man, wien volgens spre ker God zelf, de Al-ziel zelf, een Zijner waarheden in het oor gefluis terd heeft, en die zich nu gedrongen, geroepen voelt, die nieuwe waarheid uit te zeggen tot de mcnschheid, die verwonderd luistert. Profeet wordt men geboren, en men wordt er niet voor opgeleid. Het is een roeping, geen vak. En meende spreker omdat men dit niet goed inzag, richt te men in vroeger eeuwen Profeten scholen op, die natuurlijk tot droevi ge mislukking aanleiding gaven. Alle tijden hebben huruie profeten gekend, ook de onze, en spreker noemde Tolstoj als een dergenen, die weer een deel van der waarheid mas sa .in het licht gesteld hebben. Met groote aandacht werd spre ke r's schoone rede aangehoord. Rubriek voor Vragen Geabonneerden bobben bet voorrecht, vragen op verschillend gebied, mits voor boantvroording vatbaar, iu te zenden bij do Redactie van Haarlem's Dagblad, Groota Ho vit. to not 53. Alle antwoorden worden geheel kosteloos gegeven en zoo spoedig mogelijk. Aan vragen, dio niet volledig naam en Woonplaats van den inzender vermelden Wordt geen aandacht geschonken. VRAAG. Ik ben aangenomen voor 14 dagon, als noodhulp, ƒ5' per week, ook per week te betalen. Den tweeden dag der 2de week werd ik ongesteld, waarop ik mijn afscheid kreeg. Met St. Nicolans kreeg ik een gulden cadeau. Men betaalde mij, on der aftrek van dien gulden, 44 cent voor tweo dagen. Kan ik nu niet een heele weken eischen ANTWOORD. In geval van ziek te gaat het loon nog gedurende een betrekkelijk korten tijd door. Wij gelooven, dat, wanneer uwe zaak voor den rechter kwam, deze u wel een week zou toekennen. VRAAG. Ik ben gescheiden van mijn vrouw. Er zijn kinderen. Heb ben dezen de toestemming van hun vader nog noodig, tot het aangaan van een huwelijk, wanneer zij geen 30 jaar oud zijn ANTWOORD. Ja, zij moeten die toestemming vragen; maar het geven van de toestemming is geen onmisbaar vereischte om het huwe lijk toch te doen doorgaan. VRAAG. Mijn vrouw is in 1889 overleden. Er waren twee kinderen, waarvan de oudste overleden Is. Nu ben ik weer getrouwd en mijn schoonvader uit het eerste huwelijk is overleden an mijn zoon heeft nu goürfd van zijn moeders bewijs. Kan mijn vader daar ook nog van erven van zijn schoonouders of kindsge deelte ANTWOORD. Ronduit gezegd, begrijpen wij uw vraag niet. Uw zoon erfde, bij plaatsvervulling van zijn moeder, in de grootouder! ij ke nala tenschap. Dat is duidelijk genoeg, maar wat u bedoelt mei. het erven van uw vader van zijn schoonouders of kindsgedeelte, dit ontgaat ons. Als u ons de zaak duidelijk kunt maken, don zijn wij tot verdere behandeling v-an de vraag bereid. VRAAG. Is men verplicht, een dagmeisje Nieuwjaar te geven, in dien men 26 December opzegt om 8 Januari te vertrekken ANTWOORD. Neen, dit hs noob verplichting, noch gebruik. VRAAG. Ik heb een oproeping gehad om te verschijnen in een fami lieraad tot benoeming van een toe ziend voogd Moet ik dien familie raad bijwonenWegens drukke werkzaamheden kon ik de betrekking van toeziend voogd niet aannemen. ANTWOORD. Het is het beste, om zelf to gaan en dan u te veront schuldigen, ingeval van benoeming, wegens te drukke werkzaamheden. Er znl dan wol een ander worden be noemd VRAAG. Elke week mis ik iets van mijn wasch en er konrt nooit iets van terug. Wij hebbeu nu al een schade van 6 A 7. Wat is er aan te doen ANTWOORD. Do bleeker moet schadevergoeding geven. Tracht mei hem liet bedrag iu dei' niiiino te schikken, dan kan het met 't wasch- geld verrekend worden. VRAAG. Wanneer in een faillis sement een akkoord wordt, aangeno men en de akkoord-procenten yïorden uitgekeerd, blijft men dan zijn recht op het overige behouden ANTWOORD. Neen, want dan zou hot geen akkoord wezen. De go- heele schuld wordt geacht te zijn af gedaan. VRAAG. Als iemand voor een jaar een huis huurt, zonder schrifte lijk bewijs, en hij betaall per week. kan hij or dan binnen het jaar uit gaan f ANTWOORD. Neen, hij moet het jaar uitblijven en eene opzegging van huur doen, op zoodauigeu termijn als het plaatselijk gebruik medebrengt. VRAAG. Ik huur een huls en heb daarin met toestemming van den eigenaar ©enige veranderingen laten maken voor zijn kosten. Nu ik er uit ga, wil hij die kosten niet betalen. Kan ik ze van de huur afhouden ANTWOORD. Ja, dit is het besto; het zijn twee schulden, die tegenover elkander staan en elkaar dus tot het wederzïjdsch beloop vernietigen. VRAAG. Ik ben met Mei in dienst gekomen op een huur van 2 per week, plus 5 Godspenning, waarvan ik nooit iets heb gehad. Ik heb met 6 weken mijn dienst opge zegd, maar den Godspenning wil me vrouw mij niet betalen. Heb ik daar recht op ANTWOORD. Zeker, als me vrouw vervolgd moet worden, dan zult u zioh tot den heer kantonrechter moeten wenden. U krijgt dan verlof om gratis te procedeeren. VRAAG. Waar zoudt u mij raden te adverteeren om een betrekking als huishoudster te Antwerpen te krijgen? ANTWOORD. We zouden u raden een annonce in het „Handelsblad van Antwerpen" te plaatsen. VRAAG. Hoe lang moet men een gevonden voorwerp in huis hebben, om Let. als eigendom te kunnen be schouwen ANTWOORD. We meenen van drie jaar. VRAAG. Ik heb vijf zoons. De eerste heeft gediend, de tweede was vrij door broederdienst, de dorde heeft ge diend nu is de vierde ingeloot, maar is dio vrij wegens broederdienst? ANTWOORD. Ja, de vierde is vrij, maar' de vijfde is dienstplichtig. VRAAG. Wie is de man, die de vlieg wedstrijden georganiseerd heeft, waarover onlangs zooveel in uw blad te lezen was ANTWOORD. De heer J. F. Ver- wey, lid der firma Verwey Lugard, PI, Muidorgracht 6, Amsterdam. VRAAG. Bestaat hier te lande ook een school voor jockey's ANTWOORD. Neen, wij meenen van niet. De jockey's komen meest uit Engeland. VRAAG. Waar moet ik mij vervoe gen om aan de E. S. M. of de E. N. E. T. geplaatst te worden ANTWOORD. Schrijf aan de direc tie. De kantoren zijn gevestigd aan de Leidsche Vaart, even voorbij do Schouwtjeslaan. VRAAG. Tot wien kan ik mij om inlichtingen wenden over hofjes of inrichtingen, waar men zich op 65- jarigen leeftijd kan inkoopen ANTWOORD. Vraag eens aan den hoer II. J. Bonman, Schouwtjeslaan 57 rood, alhier. Uit de Omstreken HEEMSTEDE. Donderdagavond werd alhier in het Gebouw voor Christelijke Belan gen door de Protestantsch© kinderen Tiet jaarlijksch Kerstfeest gevierd. Een prachtig verlichte Kerstboom prijkte in het midden. De kinderen werden alien ruim onthaald en kre gen ten slotte, ieder naar gelang der behoefte passende, geschenken, zoo dat allen opgewekt en wel voldaan huiswaarts togen. Bij de Donderdag alhier plaats ga- had hebbende verkiezing van drie no tabelen zijn de aftredende leden, de hoeren W. A. von Amstel, J. L. Ze- gers en L. Zieren, weder herkozen. HILLEGOM. Raadsvergadering van 20 Dec. Voorzitter: De Burgermeester. Te genwoordig 10 leden. Afwezig met kennisgeving de wethouder Lom- merse. De notulen der vorige vergadering worden onveranderd vastgesteld. Do Voorzitter doet mediedeoling van de sedert de vorige vergadering ingekomen stukken, welke voor ken nisgeving worden aangenomen. Wordt besloten tot wijziging der begrooting, dienst 1910. Op een verzoek van J. Kraay om wijziging van de rooilijn van de van Waverenstnaat voor zooveel zijn woonhuis betreft, wordt na ampele discussie besloten zijn verzoek in te willigen 011 die rooilijn voor zijn per ceel vast te stellen op 5 M. udt de kantlaag van de straal Tot lid van do plaatselijke school commissie wordt in plaats van den heer Th. Jonkheer benoemd de heer F. A. J. Heemskerk. Op voorstel van B. on W. wordl. besloten den borgtocht van den ge meente-ontvanger niet te verhuogen. maar hem bij zijne instruotie de ver plichting op te leggen om d.e kasgel den, voor zoover die den borgtocht f.o boven gaan te storten tegen bewijs van ontvangst, in handen van 13. en W. Overeenkomstig het voorstal van B. en W. wordt besloten op een aires van de firma. M. Veldih. van Zanten en Zonen te Lisse, aan due fir ma mode te dealen, dat voor uit,bag gering der Hillegommerbeek jaarlijks op de begrooCïng bedragen word.cn uitgetrokken. Hot voorstel van den heer Gulde- mond om de rooilijn van de Weere- steinstraat tusscheo de Treslong- straat en de woning van A. Hermans to wijzigen, wordt aangehouden. Op ee>n uor-es van de wed. J. Grou- sU'u e.a. wordt besloten de iij kus- tanjebooiucn aan de Van den Enne laan te dunnen, door aan beide zij den van de laan een boom te laten vallen. Op een ander voorstel tot het maken van eeu soort rioleering ui die iaa nging de Raad met in. üp voorstal van den Burgemeester wordt dit onderwerp weer in handen van Li. en W. gesteld, ten einde met een meer volledig rMeeiringsplan voor dun dag te komen. Een door de raadsleden H. Velöh. van Zanten, A. Toppen- en J. GukLe- mond ingediend voorstel om de be staande sfrateubolasuiig geheel op te heffen en de kosten van onderhoud te brengen op de gewone rekening, nam het grootste gedeelte van den namiddag in beslag. Zoowel voor- als tegenstanders hebben zich duch tig geweend. Het voorstel, zooals het daar lag, kon echter geen genade bij de meer derheid van den Raad vinden. Mot 5 tegen 4 stemmen nam de Ra.ud een voorstel van de hoeren SJuls en Balvers aan om alleen de kosten van onderhoud der stralen op de gewone rekening te brengen en do bestrating van de Moeu-dorpstraat geheel uit do balaslingv erordeuing te lichten. De aanbelandende eigena ren dezer straat hebben n.l. voor den aanleg d.er straat 50 bijgecuagen in de kosen. Do bestaande straatbelasting blijft dus alleen bestaan voor de aanlog- kosten. De vergadering wordt daarna ge sloten. BEVERWIJK. Bij die gister door B. en W. gehou den aanbestedingen zijn de gemeente- onderhoudswerken voor 1911 gegund aan don heer Jb. Hart, voor f 5955. Do levering van schoolbohoeften voor do openbare scholen is toege wezen aan den heer C. Dingier firma Antonijsen, voor f 341.92 1/2, die van leermiddelen vocxr de nuttige en fraaie handwerken aan de firma Stoutenbeek, voor f 117.50, allen al hier. IJMUIDEN. Vischaanvoer en opbrengst. In de maand November 1910 zijn aan den Rijksvischafslag te IJmui den aangekomen 319 stoomtrawlers met een opbrengst van 450.800 tegen 267 stoomtrawlers met. een opbrengst van 300.931 in November 1909. In November 1910 dus 52 stoomtrawlers en 149.869 besomming meer. Gedurende de afgeloopen 11 maan den van dit jaar zijn aangekomen 3258 stoomtrawlers met ƒ3.536.996 op brengst tetren 3084 stoomtrawlers met ƒ3.110.575 opbrengst in hetzelfde tijd vak van 1909. I11 1910 dus 174 stoomtrawlers en 426,421 opbrengst meer. In 11 maanden van 1910 zijn 123 stoombeurger8 binnengekomen met 144.124 besomming tegen 148 stoom- eugers met 119,906 besomming in hetzelfde tijdvak van 1909. In 1910 dus 25 stoombeugers minder, doch 24,218 besomming meer. Binnenland HOFBERICHTEN. Do groota militaire audiëntie, wel ke H. M. de Koningin Woensdag, in tegenwoordigheid van Z. K. H. den Prins, verleend heeft, is door onge veer 100 opper-, hoofd- en verdere of ficieren, zoowel van z«e- en laud- macht, als ven het Indisch leger, be zocht. Donderdag werden burgerlijke au- toriteiten en j>articul leren ontvangen. TWEEDE KAMER. Bij de behandeling eene-r begroo ting van Binnenlandsche Zaken ia al tijd eenig „klein goed", dat in een beknopt overzicht veilig kan worden gemist. Na liet Lager Onderwijs-debat werd nog maar een enkele „groote zaak" verwacht, een debat over do subsidl- eering der openbare leeszalen. Maar te voren werd nog van ge dachten gewisseld over de subsidie aan den Bond voor Lichamelijke Op voeding, welks richting te inilitaLris- tisch werd geoordeeld, terwijl meer steun werd gevraagd voor het Gym nastiek verbond, waarvoor de Minister op dit oogenbük echter niet te vin den is. Bij het hoorschend geldgebrek wees de Minister in het algemeen alle hooger© uitgaven af, zoo bijvoorbeeld die voor den bouw ©ener nieuwe aca demie van Beeldende Kunsten te Am sterdam, ondanks een warm pleidooi van prof. Van Hamel. De heer Troelstra kreeg verlof in zake het ontslag van den spoorweg arbeider S. Franken, te Zaandam, eenige vragen te mogen richten, be treffend© het recht van vereeniging en vergadering van het spoorweg personeel. De dag der interpellatie zal nader worden bepaald. En thans het groo'e stuk. De subsidie aan de openbare lees zalen werd bestreden door den heer Van Vu uren, bij de toelichting van een amendement, om den past le schrappen. De heer Van Vuuren be twistte, dat de post was te verdedi gen op gronden van continuuiteit, want hij was twee jaren niel op de begrooting geweest. Ernstiger was, dat de Minister, het advies volgend van de Centrale Vereeniging voor de openbare leeszalen, den eisch stelde van neutraliteit en van subsidieering door de gemeenten. Hier was positi ve neutraliteit bedoeld, maai- die was in de practijk onmogelijk. Evenals men bij het bijzonder onderwijs lei ding verlangd© voor de jeugd, moest men dit eischen bij deze voortgezette volksontwikkeling, die zich bij de school aansloot. Gingen de Katholie ken er toe over om subsidieering te vragen voor eigen leeszalen, dan zou den do voorwaarden moeten verval len met alleen, maar dan waren ook do financieel© gevolgen onbereken baar. Ook de heer BrummeJkamp Do- streed Rijkssleun, omdat het hier gold opvoeding van jongelieden in een be paalde richting. De hen- Schaper bestreed het amen dement en zoo deed ook de heer Bos, maar beidien deden dat zeer kort om niet den indruk te bederven van de verdedigingsrede van den heer De Visser, die groote indruk maakte. De ze zette uiteen en do Minister volg de hem daarin later dat de anti revolutionairen en ohrist.-histori- schen buiten de Kamer, speciaal in de gemeenteraden doch ook iu do be sturen der vereenigingen steun aan de openbare leeszalen hadden gege ven en dat konden doen op grond van het protestantsch beginsel van 't vrije onderzoek. Door zich voor de openbare leeszalen te interesseeren konden zij waken tegen slechte lec tuur. Hij zou tegen het amendement stemmen. De Minister, wij wol denzel fden ge- dacht.en.gang volgend, erkend© het ge gronde der bedenkingen van katho liek standpunt als men het beginsel van den godsdienst in die politiek wild© omtuinen tegen alle invloeden van buiten. Maar dat was het anti revolutionair beginsel niet. Alleen moest er "dan gezocht worden naar een brug om ook katholieke leeszar Jen te subsidieeren. Do Minister verschilde ook van mee ning met den lieer Heemskerk (zijn broeder) dat een parallel getrokken kon worden met de openbare school. Geen neutraliteit, werd van d© lees zalen gevraagd, maar onpartijdig heid, veelzijdigheid in de volksont wikkeling. De Min. liet de beslissing over het amendement aan de Kamer over. Het word verworpen met 48 togen 41 stommen. Tegen stemden de geheel© linkerzij de, do ohristel ij k-historischort be halve de heer Van Voen en de an- tirevolutionnair Van dor Molen. Voor de overig© leden dor rechter zijde. De begrooting en ©en aantal klein© wetten werden zonder hoofdei ijk© stemming aangenomen. Heden 10 1/2 uur: Financiën. Denkelijk gaat de Kamer in den na middag uiteen met Korstvacantie. 150 MATROZEN GEDESERTEERD. De correspondent te Soemabaja van het N. v. d. D. van N.-IndiS schrijft omtrent de in Australië plaats gehad hebbende deserties: Hieromtrent bestaan verschillende lezingen, doch hetgeen ik vernam van een paar schepelingen van de „Koningin Regentes", komt hierop neer, dat de deserties niet het gevolg zijn geweest van ontevredenheid, zoo- als door een der bladen wordt gezegd maar meer van de ccmstanddglieid, dat velen Australië als eon goed, ©en heerlijk. land beschouwen, waar voor den Europeaan met weinig wer ken veel geld valt te verdienen. Toon het eskader in Australië amrir veerde, hadden de schepelingen bet zóó genoeglijk mogelijk, er word op de verschillende havenplaatsen bijna geen dienst gedaan, het was dage lijks passagieren en overal werden ook d© mindere schepelingen hartelijk ontvangen en goed onthaald. Zij werden in d© gelegenheid ge steld hlor en daar, ook in het binnen- land, een kijkje te nemen; daar wa ren reeds verscheidene HodlandBre gevestigd, die zich wijdden aan land bouw, veeteelt, nijverheid en hand werken. Den «©woon timmerman af srnfd verdiend© er gemakkelijk een goed daggeld, kortom men spiegeld© den schepelingen veel schoons voor bij een verblijf aan wal in Australië, het land der toekomst. Er waren gedienstige geesten, diie den scliepetlirigen, zelfs d© inlandsche aanboden, 0111 hen aan ©en plaatsing op de plantages of aan werk te hel pen. Toen besloten was tot desertie, werd de gage een paar honderd gul den opgevraagd, en bij navraag, zei den zij, dat zij daarvoor het een ©n ander willen koopen voor de terug reis naar Java en daarna naar Ne derland, en daar d© état major geen argwaan koesterde, betaald© men liet uit. En aldus werd besloten om geza menlijk aan den haal te gaan. Alleen van die „Koningin Regen- les" zijn gedeserteerd 46 man met die van de beide andere schepen in hot geheel een kleine 150 koppen, mee- rendeels mariniers en matrozen, al len Europeanen en onder hen zelfs gegradueerden, bijv. een sergeant majoor monteur. Onder de gedrosten bevinden zich ook ©en paar gehuw den: zij zijn bijna allen het binnen land ingetrokken, waar op de onder nemingen nog zooveel werkkrachten noodig zijn. Op mijn vraag of er door de com mandanten der schepen geen stappen zijn gedaan, om de deserteurs weer in handen te krijgen, antwoordde men, dat politiebeambten, aange zocht om naar hen te zoeken, ver klaarden daartoe bereid te zijn, doch zij bedongen niet minder dan 5 pond sterling voor eiken deserteur, diien zij opbrachten. De schepen bleven nog een paar dagen liggen, daar het zou kunnen gebeuren, dat deserteurs terugkeer den, doch geen enkele hunner kwam opdagen en i?;i besloot het eskader Australië maar te verlaten en ste vendie het terug naar het uitgangs punt: Soerabaja. GAS VERSTIKKING. Een ernstig ongeluk door gasver- stikking heeft plaats gehad in een woning aan de Voldersgracht te 's-Gravenhage, bewoond door een korten tijd geleden gehuwd paar zon der kinderen. De man is meubelma ker van beroep. Vermoedelijk is door een verzuim de gaskraan geopend ge bleven nadat de man Woensdag avond nos meubelmakerswerkzaam- heden had verricht in zijn werk plaats. Nadat ©en sterko gaslucht was wanv~enomen door de buren, werd Donderdagochtend een onder zoek ingesteld en vond men man en vrouw nocr te bed. De vrouw bleek reeds overleden de man verkeerde in bedenkelijken toestand eu is naar het Gemeente-ziekenhuis vervoerd. EEN NIEUWE REDDINGBOOT. De heer M. Reyngoudt te lerseke, die een reddingboot voor onderz.ee- sche oorlogsschepen heeft uitgevon den, heeft bericht ontvangen, dat zijn uitvinding door een commissie van onderzoek, die benoemd werd door het Fransche ministerie van Oorlog, is goedgekeurd. Dezelfde commissie onderzoekt thans nog eenige andere systemen. Het systeem, welk het best wordt bo venden, zal worden aangekocht. Een onbekende heeft voor dien aankoop fr. 100,000 beschikbaar gesteld. EEN ONTZETTENDE VERGISSING. Woensdag had te Hude, nabij de Duit.sehNederlandsche grens, een droevig onheil plaats. Tegen den avond ging een twaalfjarig meisje door een bosch huiswaarts. Een stroo- per zag het kind voor een stuk wild aan, schoot en trof haar doodelijk in den buik. De strooper is gearresteerd. VREESELIJKE IN BREKERS GESCHIEDENIS! In liet dorp Beugen wonen twee meisjes alleen iu eene woning, zon der mannelijke huisgenooten. Een dezer nachten werden zij omstreeks half twaalf uit haar eersten slaap ge wekt door eenig geraas in de keuken. Hevig verschrikt luisterden zij toe, en jawel, duidelijk hooren zij iemand op kousen loopen. Bibberend van angst men leest tegenwoordig zoo veel van inbraken en moorden kruipen zij in een hoek dor slaapka mer weg en durven zich niet verroe ren. Na eenigen tijd hooren zij een hevigen bons en daarna nog eenig ge raas, waarna alles stil is... in doods angst blijven zij den goh cel en nacht in hun hoek verscholen. Al® het des morgens eindelijk iioht is gewonden, trekken zij de stoute schoenen aan en gaan kijken, overtuigd, dat de in brekers'nu wel vertrokken zullen zijn. En wat bleek nu? Ratten baddiem het touw, waarmede een ham aan don zolder hing, doorgeknabbeid waar na deze op de keukentafel en vorvol gons op den grond gevallen wasl KINDERMOORD? In den avond is in een portiek van een perceel in de 2e Helmersstraat te Amsterdam gevonden het lijkje van een kind vun het vrouwelijk geslacht, gewikkeld in walton, .een stuk gonjo- zak en pakpapier. EEN EINDERSANATORIUM. In navolging van Rotterdam, dat te Katwijk aan Zee haar kostelijk zoehospitium voor kinderen heeft, zal ook vootr Amsterdam een kinder- eanaturiuin worden gebouwd. Het plan hiertoe gaat uit van hot bestuur van het Amsterdamsch sanatorium Hooglaxen, dat, gezien de uitnemen de resultaten, welke met dit sanato rium voor volwassenen bereikt wor den, besloten heeft zijn werkkring uit te breiden, en ook een verplegingsdn- iriehting te stichten, waar zwakke en voor tuberculose voorbeschikte kin da ren gedurende korte,ren of langoren tijd de weldaden eener goed© verzon» ging en verpleging kunnen deelach tig worden. Het bestuur heeft do beschikking over een terrein in 't Gooi. DIRECTEUR ELECTRICITEITS- BEDRIJF. De gemeenteraad te Rotterdam, heeft tot directeur van hot gemeen telijk elect riciteitsbedxijf benoemd den heer dr. A. C. van Rossem N.zn,, onder-directeur van het bedirijf. VERZEKERING TEGEN HUUR- VERLIES. Te Vlissingen werd een vergadering gehouden, welke lxdegd was door een commissie, die wilde trachten te ko men tut oprichting eener vereeniging tot verzekering van huurverlies en tot bijwoning van welke vergadering waren uitgenoodigd alle huiscigeno- ren en grondbezitters. De vergadering was druk bezocht. Van de aanwezige personen hebben zich 6b bereid verklaard, medewer king te verleenen tot de oprichting van de Eerste Nederlandsche Maat schappij tot verzekering togen huur verlies. te vestigen te Vlissingen. De bedoeling is, den werkkring de zer maatschappij niet uilsluitend tot Vlissingen te bepalen, doch dezen uit te strekken tot het geheele land. Door de commissie zullen concept- statuten ontworpen worden, welke in een volgende vergadering zullen worden overgelegd. NEDERLANDSCHE JURISTEN- VEREENIG1NG. Voor de algemeene vergadering der Nederlandsche Juristen-Vereeniging, in 1911 te ZutpJien te houden, zijn de volgende onderwerpen gekozen 1. Over den invloed, die aan psy chiaters -in strafzaken behoort te worden toegekend (proe-adviseurs prof. dr. K. Heilbronner, hoogleeraar in de psychiatrie te Utrecht, en Mr. S. J. M. van Geuns, subst.-officier van justitie te 's-Gravenhage). 2. Herziening van het gemeente recht, ten aanzien van de taak van den Raad en van Burgemeester en Wethouders en van de samenstelling van laatstgenoemd college in hel bij zonder met het oog op de gemeen te- bedrijven (prae-adviseurs Mr. M. W. F. Treub, lid van de Tweede Ka mer dei- Staten-Generaal te 's-Gra venhage, en prof. inr. D. P. D. Fa luns, hoogleeraar aan de Vrije Uni versiteit. lid van den Gemeenteraad, te Amsterdam). NED. MIJ. TOT BEVORDERING DER GENEESKUNST. Te Utrecht werd gister onder voor zitterschap van prof. Hector Treub uit Amsterdam een buitengewone algemeene vergadering gehouden der Ned. Maatschappij tot bevordering der Geneeskunst, welke vergadering was bijeengeroepen ter bespreking van het Ontwerp-Raden- en Ziekte wet. Na uitvoerige gedachbemvisseling stelde de voorzitter voor, als de mee ning der Maatschappij uit te spreken, dat voor het welslagen eener richtige uitvoering der Ziektewet, in dien zin dal zij zal leiden tot verbetering van ziekenfoncl'doestand'en, vrije artsen keuze do eerste verwaarde is. Dit voorstel wordt met overgroot© meerderheid aangenomen. AJs tweede punt kwamen in be spreking de artikelen 99 en 100 van hot ontwerp, regelende het aandeel, dat de genees'hc©ren hebben in het besturen van het ziekenfonds. Na langdurige discussie gaf de Voorzitter in overweging als de mee ning der Maatschappij, ten aanzien van dit punt vast te stellen: a. dat de vergadering overtuigd is van de noodzakelijkheid, dat voor de ziekenfondeen een afzonderlijke wei- standsgrens worde vastgelegd. in do statuten van het fonds (met algemee ne stemmen goedgekeurd); b. dat de wel standsgrens als aange geven voor de ziekenkassen, zonder eenige twijfel te hoog is om als wei- standsgrens van de fondsen te wor den aangenomen in hot bijzonder voor het platteland (aangenomen met 4 stemmen tegen); c. dat de maximum-welstandsgrens in dia wet dieait te worden genoemd. (Deze conclusie wordt eveneens aan vaard met 104 togen 16 stemmen en vier onthoudingen). Ook veréenigde de vergadering zioh met het voorstel van den Voorzitter, om, met het oog op de vardeeildiheid in de meerlingen daarover, geen be drag als wenschelijk maximum te In het oentaaal-cffimité. dat ing© staid is ingevolge het nieuwe hoofd stuk 16 van het Huishoudelijk Regle ment, welk comité de ziekeiifondsza- ken heelt te bohartigen; het hoofdbe stuur daaromtrent heeft iu te lichten en onder af dool ingen van ziekenfonds geneesheeren in de leringen heeft in het leven te roepen, wei-den benoemd da doctoren A. R. Cohen, Amsterdam J. M. Face© Scbaeffer, Haarlem, J. v. d. Meulen, Barendreclit, G. Prins, Den Haag, A. van Rihijn, Leiden, P. Ribbius, Arnhem, en S. R. Rietema, Uitliuizermee.de. Daarna werd aan d© orde gesteld de bemerkingen bij artikel 92 B, üL over de oudernemiiigsfondsen. Ook daarover werd langdurig ge discussieerd. Met groot© meerderheid sprak do vergadering uit, dat de ondernemers- fondsen zijn af t© keuren en dat art 92 A van het wetsontwerp d'lent te worden geschrapt. Ten aanzien van artikel 92 C, name lijk ziekenfondsen bij welke een be paald© politieke of godsdienstig® richting vereiseht wordt, herinnerd© d© Voorzitter aan het besluit van da

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 6