Voortzetting der WINTEB-OPRUIMING. KERSTBROOD Osramlamp. Brandstoflenhandel La Palisserie Moderne Instaat 12. Telefaoi 519. HENSEN^ lOeedin^iMafga^ilïi - Paarlaarsteeg 8 HEËGWT1ICH J. PH. GRILLIS, S. TH. GLASZ, Firma J. LOKKER. Bakkerij „DE ZEEUW", 'Vaa^110 f 0,25s f 0,50, f 1,00 en hooger. Déjeuners, Diners, Soupers. Koude en warme schotels, Diverse Pasteien enz. enz. een muur aanreed. Door den schok scheurde de mantel van don houder, waarin zich het gas bevond voor de verlichting van de wagens, en daar op volgde de ontploffing. Er zijn, blij kens de laatste opgave, 10 dooden en 150 gekwetsten. GROOTE BRANDEN. Een hevige brand heeft in de fa- briekswijk van Cincinnati gewoed. Men schat de schade een geheel blok gebouwen is vernield op on geveer vijf miMoen gulden. Twee menschen zijn bij den brand omgeko men en velen zijn ernstig gewondi Op de werf van de firma Ruther- ford en Co. te Birkenhead heeft een hevige brand gewoed, waardoor tal van in aanbouw zijnde kleine vi tuigen beschadigd zijn. De schade aan gebouwen en marhinerleën wordt op 20.000 pd. st. geschat. PESTGEVAAR. Uit Petersburg wordt vernomen, dat de berichten omtrent het optre den der pest in Mantsjoerije hoogst verontrustend blijven. Ook in Mongo lië maakt die ziekte talrijke slacht offers. HeeJe dorpen werden dienten gevolge reeds ontvolkt en door achteloosheid der Chineesche autori teiten zal er wel niet veel hoop zijn op spoedige verbetering in 'den toe- fltan<L De Duitse he consul te Charbin ïnoet reeds met de tusscbemkomst van zijn land hebben gedlreigd, in dien de Chineesche autoriteiten g krachtige maatregelen nemen tegen de uitbreiding der ziekte. DE BEGRAFENIS DER SLACHT OFFERS. De lijkdienst in St. Pauls Kathe draal te Londen voor de drie ver moorde politieagenten bij dien over val te Houndsddtch was hoogst plech tig. De kathedraal was geheel ge vuld; honderden politie-agenten en brandweerlieden waren aanwezig. De Koning was vertegenwoordigd door een groom in waiting". De minister Winston Churchill was aanwezig, evenals de Lord Mayor in staatsie- kleeding, en de mayors van alle Lon- densche „boroughs". Na den dienst werden de kisten gebracht naar Li- ford Cemetery, acht mijlen van Lon den. Drie rijtuigen met kransen volg den, en duizenden menschen .ston den langs den weg geschaard, om diep aanaedaan den stoet te zien voorbijtrekken. WATERVLOED. Overal uit Midden Duitschland ko men berichten van hoog water. De Leine, de Unstrut, de Bode, de Saaie en de Werra zijn in de benedenloopen op vele plaatsen buiten haar oevers getreden. AARDBEVINGEN. Prof. Milne, van de aardbevings- wacht op het, eiland Wight, schrijft in een der Engelsche bladen het vol gende „Na een langdurige rustperiode hebben wij een opeenvolging gehad van hevig© aardbevingen. Den 13den is er een geweest ter westkust van Afrika, welke verscheidene telegraaf kabels heeft gebroken. Den 14den was er een in Schotland. Den 16den kwam er een voor in Nieuw-Guinea. Op den 17den, 's morgens half acht (tijd v. Gr.) registreerden wij er een, die haar haard ergens in West-Indië had. Den volgenden dag,.'s ochtends 4 uur, was er een in Java en nog geen twee uur later kondigde zich een beving aan uit de West, terwijl er 's middags om 5.49 nog een derde beving plaats greep. De beving in Schotland uitgezon derd, waren al die seismische storin gen zeer hevig zij werden over de halve wereld gevoeld." Pers-Overzicht DE MIN1STERIEELE CRISIS. „De Nederlander" (C.-H.) behan delt de lezing, welke „De Standaard" (A.-R.) gaf van de beteekenis der mo tie, na welker aanneming Minister Cool zijn portefeuille neerlegde, wat door „De Standaard" inconstitutio neel geacht werd. Het is volkomen waar, zooals ,,De Standaard" zegt, dat „de Rechterzij de niets onbeproefd had gelaten, om tijdig tot een schikking te geraken". Maar blijkt daaruit dan niet ten dui delijkste, dat in de oogen èn van den Minister èn van de Kamer de zaak van gewicht was Nimmer heeft vroe ger „de rechterzijde" tijdens dit mi nisterie vergaderd nimmer zijn er conferenties geweest èn met den be trokken Minister èn met den premier. Thans wel. Dr. Kuyper, die steeds ge durende de voormiddagen absent was, was nu van 't begin tot het einde pre sent. Hoewel zich niet mengende in het openbaar debat,zag men hem voortdurend omringd door zijn ge- trou.wen. Dat alles is toch onverklaar baar, ais het geldt een verschilletje over de meening of zekere regeling al of niet 12 maanden eerder tot stand zal komen 1 Kr. K.uyper moge den lezers van „De Standaard", die meerendeels te goedtrouwig zijn, om zich een juiste Voorstelling te maken van stil le politieke schermutselingen, diets maken, dat het hier gold een onbeduidend verschil van inzicht. Maar ieder die daar wel van op de hoogte en niet ziende blind is, zal"moe- - ten toegeven, dat' de antirevolutionai re partij, onder leiding van haar chef, haar krachtigen duim aan het Kabinet heeft willen doen gevoelen. De Minister zou niet alleen overleg plegen, niet alleen in het wezen der zaak toegeven, maar zich ook onder werpen aan don wil der partij. Het was een krachtproef. Veel wil heeft de leider er niet van gehad. Niet alleen hebben zelfs twee zij nor politieke geestverwanten, Van Vliet en v. d. Borch van Vorwolde, niet willen meedoen, maar ook gin gen slechts vier R.-Katholieken de Zijn wij goed ingelicht, dan zou de derde voorsteller van het amende ment, de heer Arts, die zeer beslist voorstander was van de traktements- verhoogiug, na het stellen der porte- feuille-quaestie, tegen de motie heb ben gestemd. Hij was echter afwezig en kon dus van zijn gevoelen niet deen blijken. De krachtproef is gelukt, maar, tegen des leiders zin natuurlijk met behulp van zijn felste tegenstan ders. Jammer, erg jammer, dat van 'dat politiek gemanoeuvreer het land de dupe wordt. Do Standaard schrijft: Het is toch al te curieusl Ook nu weer heeft bij Oorlog Dr. Kuyper het gedaan. Hij lieeft bij heel de discussie over Oorlog niet één enkel maal het woord gevraagd. Hij heeft geen woord gesproken. En des alniettemin moet toch hij het gedaan hebben. Dit kan zelfs niet doe len op het overleg, waaraan hij deel nam, want Dr. Nolens deed dit even- zoo, en stemde evenzeer voor de mo tie. Beide gevallen staan dus precies gelijk. Maar dit doet er niet toe. Als er een zondebok moet worden ge zocht, valt men van allen kant 't eerst op Dr. Kuyper aan. En zoo krijgt hij ook nu weer de schuld van alles. Dit maal liet zelfs „De Nederlander" zioh op een andere wijze verlokken, en deelde een en ander uit de conferen tie, door de heeren Nolens, Lobman, en Kuyper met den Minister van Oor log gehouden, mee, waar het immers toch wel vast staat, dat men elk recht miist, om uit zulk een oonferen- tle mededeeling te doen, tenzij voor af daartoe de toestemming van alle personen, die aan zulk een conferen tie deelnamen, verkregen is; terwijl haar Kamerverslaggever bovendien nog weet mede te doelen, dat Dr. Kuy per, en dus ook Dr. Nolens handelde tegen de afspraak in. Natuurlijk staat er niet b wat afspraak was, noch door wie, waar en wanneer dlie afspraak gemaakt is; het staat er zoo maar. Luk-rauk, als men maar zijn humeur kan botvie ren. Natuurlijk gaan we hier niet op in. Wij wenschen ten einde toe het ge heim van zulk een conferentie te eer biedigen. Met commérages houdt bovendien geen ernstig blad zioh op. Maar wel dient er op gewezen, hoe ook hier weer hezelfde spel wordt ge speeld. Insinuatie moet dienst doen, als politiek strijdmiddel, dat leder op zijn wijze hanteert. Jammer slechts, dat het steeds zon der effect blijft HET BUITENLAND EN ONZE KUSTVERDEDIGING. De „Morning Post" (een conserva tief blad) zegt in een artikel over het Neder Landsche wetsontwerp op de kustverdediging Het komt ons waarschijnlijk voor, dat het de taktiek van Duitschland zal zijn, in c-geval een oorlog met Engeland, dadelijk Nederland te be zetten. Uit hetgeen er bekend is van het Nederland.sche verdedigingsplan, is de natuurlijke gevolgtrekking, dat Duitschland de Nederlandsche regee ring de keuze heeft gelaten tusschen een waarborg voor Nederlands on afhankelijkheid, mits Nederland in een oorlog tusschen Duitschland en Engeland de zijde van Duitschland kiest, en een inval van de Duitsohers, gevolgd door inlijving, voor het geval Nederland onzijdig blijft, of tegen Duitschland partij kiest. Welken raad kan een vriend van Nederland het geven Als 't Duitsch- land's voorstel van samenwerking aanneemt, zou Nederland's onafhan kelijkheid in het eind niet gevaar loo- pen, zelfs als Dulstchland de neder laag leed, terwijl verwerping het ge vaar zou meebrengen van verlies van onafhankelijkheid. Engeland kan zich niet vermetenop ©enigerlei wijze zach met de beslissing van de Neder landers in zake hun verdediging' en hun politiek te moeien. Hoe blijkt intusschen, uit wat de Nederlanders nu bezig houdt, de toestand van Eu ropa sedert 1830 veranderd te zijn I Het blad legt dan verder den na druk op de noodzakelijkheid, dat En geland een sterke vloot heeft. Het Engelsche blad de „Times" be vat een artikel over „Do Nedieriand- soho verdedigings-wet", van die hand van zijn militairen medewerker. Tervvijil het de eerste plicht van een land met een ligging als Nederland,, is, om alle noodige maatregelen te nemen ter bescherming van zijn neu traliteit, is het eveneens plicht er voor to zorgen, dat die maatregelen genomen worden tegen schending der onzijdigheid van welke zijdie ook in gelijke mate, en zij niet in strijd komen met de rechtmatige belangen of de verdragsrechten van anderen staat. Onze militaire medewerker, zoo vervolgt de „Times", heeft aange toond dat de Nederlandsche maatre gelen niet aan al deze voorwaarden voldoen. Onze verplichting om die neutraliteit van België te beschermen is thans niet minder sterk dan vroe ger en het is hiervoor van overwe gend belang dat we ongestoord toe gang tot Antwerpen hebben. Al gektoven we geen oogenblilc, dat een zoo aan zijn onafhankelijkheid gehecht volk als liet Nederlandsche in zulke zaken aan vreemde pressie zou toegeven, dient toch gezegd, dat niet ailleen buiten Nederland ge klaagd is, dat het kustverdedigings- ontwexp< slechts Duitsohe belangen schijnt te dienen. Wij doen met vertrouwen een be roep op de wijsheid van die Neder- iLandsche regeering en het Nederlond- sohe voQk, om zorgvuldig alle kanten van deze zaak te bestudeeren en haar verband te overwegen met de belan- j gen en tractaatrechten van andere landen in het bijzonder v,an België, vóór definitief een stap gedaan wordt in een richting, waarvan men nau welijks de verreikende gevolgen heeft overzien. DUELLEEREN. De bevordering van den kolonel der cavalerie, die kort te voren aan een duel had deelgenomen en zelfs aan geboden minnelijke satisfactie afge slagen, heeft de Tweede Kamer er toe gebracht, bij do motie-Thomson te verklaren, „dat het duel onvoorwaar delijk moe-t worden afgekeurd, en dat elke maatregel, waaruit eene lichtere opvatting kan blijken, achterwege zal behooren te blijven". Naai' aanleiding daarvan schrijft het „Algemeen Handelsblad" o. a. Het moet er juist toe komen, dait men tegen beleedigingen niet zoo spoedig near eene dergelijke van bui ten komende reactie gaat zoeken en dat iemand's eer voldoende gewaar borgd en beschermd wordit door zijn eigen reputatie en houding, en de afkeurende critiek, waarméde men den beleediger bejegent. Dan vervalt tevens vanzelf het „beleedigende" van de grootste helft der schijnbeleedigin- gen, waarvoor men in het buitenland de degens kruist. Dergelijke opvattingen kunnen na tuurlijk niet door bepalingen of zwa re strafbedreigingen gedwongen wor den. Zij moeten groeien. En wij heb ben ten onzent geen reden van- kla gen. Toch achten wij het gelukkig, dat ook de Volksvertegenwoordiging nog eens gesproken heeft. Het is te genover de uitzonderingskringen, die het hier geldt, slechts jammer dat dit niet gehéél eenstemmig geschiedde. Dat wie in deze kringen verkeert zich van de daar heerschende opvattin gen niet immer kan losmaken, kan hem natuurlijk vergéven worden. Maar het is noodig, dat die kringen als zoodanig blijven gesteld voor de vraag, of zij hunne opvattingen niet zouden herzien. En zij kunnen dit gerust doen, zonder te vreezen, dat zij daardoor aan mannelijkheid en karakter behoeven in te boeten. Wij zouden haast zeggen integendeel „Goed duellist slecht soldaat", moet Napoleon gezegd hebben. Maar men luistere eens naar de verklaring, welke indertijd koningin Victoria tot het Engelsche officiers korps heeft gericht, en waaraan in derdaad het totale verdwijnen van het duel in het leger zoowel als daar buiten toegeschreven wordt. „Wij billijken hiermede de houding van eLkeen, die, wanneer hij het ongeluk heeft gehad een ander op welke wijze ook te beleedigen, zijne verontschul diging aanbiedt of het gezegde terug neemt als ook van hem, die, belee- digd zijnde, eene verklaring of terug trekking van den beleediger oprecht aanvaardten van hem, die, wan neer het aannemen of geven van een dergelijke verklaring geweigerd wordit, de zaak aan zijnen comman dant voorlegt. Wij verzekeren allen officieren en soldaten, dat het geen schande is en hen in niets kan bena- deelen, wanneer zij, tot zulk eene satisfactie bereid, eene uitdaging af slaan. Daarmede handelen zij alleen als mannen van eer, en doen hum plicht als goede soldaten, die disci pline uitoefenen over zichzelf." De kwaliteit van ons FAILLISSEMENTEN. Uitgesproken Amsterdam. J. C. van de Goorbarg, koopman in mode-artikelen aldaar. Rec'hter-commissaris' mr. G. A. Ser- vatius; Curator: mr. Arnold Levy. C. van Dam, meubelmaker, te Rofc- dam. Curator: mr. J. H. Weil citer; rechter-commifiisaris: mr. I-I. W. M. van Heiten. J. Fagel Jr, handelende onder den naam Incassobureau Winkeliers- en Handelsbelangen Rotterdam, te Rot terdam; curator: mr. H. W. A. van Toen. C. van der Burg. koopman in schoepsbenoodigdheden en machine rieën; te Rotterdam; curator: mr. J. P. Biruynzeel. Recbter-commissaris in heide fail lissementen mr. D. Lodder. Geëindigd: J. Visser, weduwe van D. Wiers- ma, te Leeuwarden. A. Gordon, koopman in diamant, te Amsterdam. J. H. Schom, fabrikant van acety- leen-toesteJUen, en A. A. Hes Jr., kleermaker, beiden te Rotterdam. Opgeheven: G. Taakmans, kruidenier. J. J. Huijbrechfse, scheepmaker, beiden te Amsterdam. recommandeert zichzelf. Telef. 765. Oude Groenmarkt 22. Teief. 765. VRAAG: Kunt U mij t goedkoopst, maar tevens een vertrouwbaar adres voor gedragen Schoenwerk zeggen? ANTWOORD: Gedragen wdorvan de prijzen zijn: Heerenschoenen 1.50. Dameslaarzen 1. Kinderlaarzen -van 7090 ets. Is het eenige GEDRAGEN SCHOEN I WERK, dat voldoet aan alle eischen. I LOMBARDSTEEG 9. DRAPPEN1ERSTRAAT 18. N.B. Ook verkrijgbaar reclame schoenwerk of zoogenaamd markt- werk tegen veel venninderdo prijzen. ZIJLSTRAAT S TELEFOON 58 Levering van W. WORST, PatissierCuisinier. WEDEROÏ^I VERKRIJGBAAR aan het van ouds bekende adres Firma P. NI. C. DROST, Botermarkt 27. Telefoon 1210. F(jna jonge Heihazen, Eendvogels, Fazanten. Patrijzen enz. enz. N.B. Groote versche Dulnkonijnen voor 50 en 60 cent. DEPöT VAN DE WIJS' en SLUIS'-VOQELZADEN. van Levert alle soorten Brandstoffen tot de strengst Concurreerendste Prijzen.

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 8