NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. 28© Jaargang. No. 8440 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. WOENSDAG 28 DEC3MBEF 1910 A Tot de olaatsine van advertentlën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlem1-20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) Franco per post door Nederland„1.65 Afzonderlijke nummers0.02 K Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37 H m „de omstreken en franco per post 0-45 UKgaw fler Vennootschap Lonrens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. L AD VERTENTIËN: "Mm Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels ƒ1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel Bij Abonnement aanzienlijk rabat Advertentien van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; 50 Cts. voor 3 plaatsingen A contant Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. Ir.tercomnmnaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724 cpfes Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE UI AD. Dingen die niet iedereen weet. Voor onze geabonneerden zijn kosteloos afdrukken te bekomen van No. 23 der ru briek DINGEN DIE NIET IEDEREEN WEET, getiteld: Waarom goeft men tegen woordig in de Eioctrische Centrales de voorkeur aan draaistroom in Haarlem kunnen die af drukken worden afgehaald aan onze bureaux Groote Houtstraat 53 en Zuider Bui tenspaarne 6, in de omlig gende gemeenten bij onze agenten. AGENDA DONDERDAG 29 DECEMBER. Gr. kerk: Orgelbespeling, 2—3 uur. Soc. Vereeniging: Liederrenavond- Tilly Koenen, 8 uur. Biosc. Theater, Gr. Markt: Voor stellingen, 2 en 8 uur. KJ- Vereeniging: Concert, 8 uur. Haarlemmé rm eerGonieenter aads- vergadering, 11 uur vooral. Schoten: GenieeiiLeraiwlbvergswJe- ring, 7 1/2 uur. Stadsnieuws Se dubbelt moord te Spaarndam Hedenmorgen werd wederom een getuige in instructie gehoord. DE INBRAAK TE HAARLEMMER MEER. De 15-jarige vluchteling uit de Tuchtschool te Velsen, George van E., heeft thans bekend medeplichtig te zijn aan de inbraak bij de wed. Van der Jacht te Haarlemmermeer. T oonkunst. Bij het te Utrecht gehouden examen voor het getuigschrift zangonderwijs op de bewaar- en lagere scholen zijn geslaagd mej. H. J. van Duuren te Haarlem, en mej. A. Klaver te Hoofd dorp. Kerstfeestviering. Gisterenavond was het Kerstfeest voor de (53 kinderen, die de Zondags school der Remonstrantsche Gemeen te alhier bezoeken. De kerstboom was in de kerk opgesteld, en Dr. A. TI. Haentjens sprak do kleinen toe, ze verbalend de oude, toch altijd schoone kerstverhalen. Een dameskoortje verleende zijn medewerking, en behalve van den zeer goeden zang, genoten de kinde ren van velerlei versnaperingen, die er een reehl gezellige stemming in brachten. Tot slot van den mooien avond kreeg ieder kind een pak, inhoudende kleederen, een boek, enz., mede naar huis. Bekroond. Op de groote internationale tentoon stelling van hoenders, duiven, water vogels, pauwen, fazanten, zang- en sieraadvogels en konijnen, op Zater dag, len en 2erf Kerstdag, te Utrecht vanwege de V. P. V. „Ornithophilia" behaalde do heer G. Stouten alhier met 7 inzendingen raskonijnen de volgende hooge bekroningen, n.l. grooten zilveren eere-beker voor het mooiste blauwe Weener konijn der tentoonstellingStaats-eereprijs voor de schoonste inzending blauwe Wee- ners; Staats-eereprijs voor het beste konijn voor exporteereprijs voor het schoonste Weener konijn (fok 1910) eereprijs schoonste blauwe Weener voedsterlen prijs blauwe Weener voedster (jong) len en 2en prijs blauwe Weener voedsters (oud) 2en prijs blauwe Weener ram len prijs Lotharinger voedster (jong) 2en prijs Lotharinger ram (oud) len prijs Lotharinger voor export. Do heer J. Philippo alhier behaal de met 10 inzendingen sierduiven 3 eere-, 3 eerste-, 3 tweede- en 2 derde- prijzen. De heer L. v. d. Post alhier behaal de met 35 inzendingen sierduiven 12 eere-, 13 eerste-, 4 tweede- en 9 derde- prijzen. De heer W. Veldmeijer verkreeg; met zijn hoenders 1 eere-, 1 eerste-, 2 tweede-, en 3 derde prijzen. MR. DR. D. TALMA. Naar het Vaderland verneemt, is mr. dr. D. Talma, vroeger commies- redacteur te Haarlem, nu hoofdcom mies ter gemeente-secretarie in Den Haag en chef van de afdeeling Finan ciën, bevorderd tot referendaris. Mr. Talma, schrijft het Vaderland, heeft medegewerkt aan eonige der be langrijkste gemeentelijke verordenin gen der laatste jaren zoo had hij een ruim aandeel in de samenstelling van de verordeningen op Grond bedrijf en Inkomstenbelasting, welke beide van groote kunde en omvang rijke kennis harer ontwerpers blijk geven, terwijl hij thans weer zijn krachten wijdt o. m. aan een rege ling, die het pensioenfonds voor de ambtenaren en beambten in dienst der gemeente op hechtere basis zal vestigen. W. F. E n g e! I b e r t van B e- vervoorde. Hier ter stede is overleden Willem Fred. Engelbert van Bevervoorde, oud-president van Pekalongan, rid der van den Nederlandsohen Leeuw, officier van de Oranje Nassau-orde en officier van de Kroonorde van Siam. De overledene bereikte den 53-javi- gen leeftijd. Het stoffelijk overschot van den lieer Van Bevervoorde wordt Vrijdag 30 December a.s., des voormiddags :e half twaalf, op de algemeene be graafplaats onder Schoten ter aarde besteld. J u b i lé. Mevrouw M. Mes—Van den Bosch zal 1 Januari 1911 vijf-en-twintig jaar als vroedvrouw in het St. Elisabeths Gasthuis werkzaam geweest zijn. G e v. Voor we rpen. Terug te bekomen bij Een R. IC. kerkboekje, Admiraal, Ged. Oude Gracht 18 een damesbont, J. van Asch, N. v. d. Laanstraat 6 een handmof, H. Klein, Scheepma- kersdijlt 31 zwarteen rozenkrans, G. Strik, Westergracht 111 een jokker, G. van Gijlswijk, Schip 4 Gebroeders, Koudenhorneen jongensjas, H. Dirks, Tulpenstraat 32 rood een paar polsmoffen, J. Visser, Voortingstraat 23 rood een oorbelletjo, N. Stoute, Weverstraat 8 een dienstbodenmuts. D. Vink, Vcorzorgstrant 66een geelharig hondje, W. G. Bannink, Waldeck Pyrmontstraat 31een vul penhouder, P. Goossens, Potgieterstr. 27 een kinderportemonn.aie, G. Lub bers, Bannesteeg 4een heeren handschoen, R. Rongert, Schermer straat 22 roodeen bril in étui, As- sendelverstraat 24. Benoemd. Wijl de heer J. W. Kersbergen, van Amsterdam, heeft te kennen gegeven, na het eerstvolgend concert, als di recteur der gemengde zangvereeni- S'ng „Euterpe", te willen aftreden, is t zijn opvolger benoemd de heer Louis Robert., van Haarlem. VONDEL's „LUCIFER". Royaards heeft gisteravond voor een tot-den-nok uitverkocht huis ge speeld. Voer 't overgroot© gedeelte bestond de schouwburg-bevolking uit. dames. Over stuk en vertolking kunnen we, na ons premiëre-verslag, het zwijgen toedoen, behalve over de reyen. Men herinnert zich, dat onzo tooneelver- alaggever daarover schreef, dat hij die liever gezegd dan gezongen had gezien. Aan dien wensch was vol daan, maar m. i. wel wat al te let terlijk. De reyen zelve zegden nu de verzen, in plaats dat de vrouwen stemmen vervangen waren door man nenstemmen. Tegen de hoogo sopra- nlge vrouwenstem is nl. djit bezwaar, dat zij zich niet eigent voor de zwa re klnnkpraoht van het Vondeliaan- sche vers, niet alleen niet in de dra matische stukken, maar ook zelfs niet In de lyrische reyen. Dat viel zeer op, daar onder de rey-zegsters er één was met dieper getimbreerd geluid, die dan ook meer voldeed. Enkel de rey-zang in het vierde be drijf: de vreugdezang over de ver winning der Luciferiston werd ge zongen, en bleek, wat uitvoering be treft, liet mooist. Het stuk werd met zulk een bekwa men spoed afgehandeld, dat de heer Royaards reeds te elf uur in z'n zwart oolbertje den aartsengel Ra- faël voor het voetlicht kon geleiden, om een bloemstuk in ontvangst te ne men, liet geen zij door fraai derde be drijf, waarin zij Lucifer tracht te overreden zich aan God te onderwer pen waarlijk verdiend had. Binnenkort gaat de dorde op\ oa ring hier ter stede. AD INT. Een steekpartij. Op eersten Kerstdag heeft de 61- jar:ge K. K. te Oostzaan zekeren W. aldaar twee messteken toegebracht, waardoor W. in borst en zijde ern stig verwond werd. De oorzaak van den twist is een familiequaestie. W. moet geweigerd hebben K.'s dochter te trouwen, hoe- wed hij dit, volgens haar vader ver plicht is. K. wilde nu allen omgang afbreken. Toen nu Zondag de oude K., een net oppassend man, vroeger don ge woonlijk thuis komende, zijn doch ter met W. te zamen zag, vielen er woorden en werden zij spoedig hand gemeen. Al worstelendo kreeg de ou de K. een mes in handen en bracht daarmee W. de steken toe. K. is hedenmorgen voor den Rech- ter-Commissaris alhier geleid, doch na verhoor wederom vrij gelaten. Toch zal de oude zwaar beproefde vader, waarschijnlijk met de gevan genis kennis moeten maken. Kwartjesvinders. De mac.hnnist A. A. van O., uit Den Helder, reisde gistermiddag van Am sterdam naar Rotterdam. Met de ze ven reizigers in de coupé speelde hij kaart en verloor den inhoud van zijn portemonnaie 5.50. De man is, daar hij zijn spoorkaartje ook kwijt was, door de politie op de tram naar Leiden gezet, om hem zoo langzamer hand in Rotterdam to doen komen. Mevr. Noordewie r—R e d- dingios. Naar wij vernemen, zal mevrouw Noordewier zich op den 3den liede- renavond van Gerard Zalsman doen hooren. Feestavond. Door de Nederlandsche Vereeniging tot Afschaffing van Alcoholhoudende Dranken zal een Nieuwjaarsavond worden gehouden verschillende per sonen hebben daaraan hunne mede werking toegezegd. De lieer F. U. Schmid, van Hilver sum, zal den Nieuwjaorswensch uit spreken. BEGRAFENIS Mr. A. A. LAND. Het stoffelijk overschot van Mr. A. A. Land woi'dt begraven Vrijdag 30 December a.e., des namiddags te 1 uur, op de algemeene begraafplaats ondor Schoten. FAILLISSEMENT LAANE EN VAN BEMMEL. Ter Griffie der Rechtbank is ter inzage neergelegd de 3de uitd-eelings- lijst in het faillissement-Laan© en Van Bernmel. Uitgekeerd wordt thans 6 pet Er was voor deze uxtdeeling in kas f 57.911.68. Na aftrek der kosten blijft er een bedrag van f 57.086.68 over ter uitkeering der zes procent. Hierna zal nog een uitdeeling volgon. Do 1ste uitkeering bedroeg 10 pet (f 69.464.99 i/2) en de tweede 9 pet. (f 60.345.04 1/2), zoodat thans in het geheel is uitgekeerd 25 pet (f 18G.89C.72) Te water. Gistermiddag viel een jongentje van 5 jaar in den Ileerensingel. Hoe wel luj dodelijk naar hel midden dreef en zonk, werd het ongeval be merkt door den heer Boersma, die de voldoeniug mocht smaken, hei ventje van eon wissen dood te redden, door in hei water te sprmgeu en het kind te grijpen. Hij bracht het naar zijn woning in de Leliestraat. Van 't Kantongerecht TE LAAT DOEN WERKEN. Do banketbakker J. N. te Haarlem heeft op den 18en November van dit jaar een 14-jarigen jongen nog om kwart voor negen uur des avonds zoete krakelingen doen maken. Ook had do confiseur op dien dag geen zorg gedragen den jongen lusschen 11 uur des ochtends en 3 uur des middags één uur minstens rust te ge- De banketbakker bekende het feit, liet was in den drukken St. Nico- laastijd en do ambtenaar van het O. M. verzocht 14 dagen aanhouding om den jongen zelf to hooren. Mej. E. C. P., hoofd van een werk plaats van den Haarloruschen Manu facture nhandel Vroom en Dreesmon miert terechtstaan, maar was niet verschenen omdat zij twee naai sters, Mej. B. en M. op een 4-tal dagen in het laatst van September w*»l tot 10 uur *8 avonds heeft laten werken, terwijl 'haar tijd van ver trekken 7 uur is. Volgens de naaisters moest het werk klaar, en daarom werd maar, doorgewerkt. Betaald werden zij wel voor dat overwerk, maar liever gin gen ze toch naar huis. De ambtenaar van het O. M. vroeg twee geldboeten, elk van vijf gulden, te vervangen door twee maal twee dagen hechtenis. EEN SLECHT GEHEUGEN. De Wijk aan Duiner arbeider J. v. E. heeft op den 27n Augustus van dit jaar een paal, waaraan een bord met „Bouwterrein te koop" daarop, was bevestigd, uit louter baldadigheid tot bij den grond afgebroken. Herinnert ge u dat feit? vroeg de kantonrechter. Neen, zed beklaagde, zoover reikt m'n geheugen niet, en ook, ik was dien dag wat onder den invloed. Onder den invloed waarvan, begrijpt iedereen. Hoe kwam dat? Ja, ziet u, het was lofclngsdlagj geweest... Oh... De getuigenverklaringen kwamen het ten laste gelegde bevestigen. De ambtenaar vroeg f 10 boete, subs. 3 dagen hechtenis. De veld wachter merkte nog op, dat beklaag de erg onverschillig ie, en zich nim mer iets van hetgeen hij gedaan heeft herinnert of wil herinneren. Drink niet meer, raadde mr. Van der Merscb. Jammer, dat die raad zóó vaak in den wind geslagen wordt. GEEN VISC1IVERGUNN1NG. De Krommenieër horlogemaker M. van Z. heeft diezen herfst in de Nek- sioot met een hengel gevischt, zonder dat hij daartoe vergunning liad. Beklaagde had nooit van een voor de Neksloot noodig-zijnde vergun ning gehoord; do Neksloot is een vaar water, dat Uitgeest en Heemskerk verbindt. Door een sluis kan men in de Uitgeester buitenmenen komen. Het kwam dien ambtenaar voor, dat beklaagde's verweer juist was, en dat de Neksloot inderdaad een vaarwater is. Spreker vroeg ontslag van rechts vervolging. GEEN VOLLE MELK. De metkhandelaar P. van B. had op zekeren dog karnemelk in een bus, die met een plaatje: „voile melk", voorzien was. Met die melk op zijn kar bevond hij zich op den opc-nbaren weg. Beklaagde zei. dat hij „door de be slommeringen des levens" vergeten had het plaatje te verwisselen. Ver kocht heeft hij die melk voor „volle" ■melk natuurlijk niet. Do ambtenaar achtte beklaagde schuldig aan 't geen hem ton laste was gelegd, en vroeg f 3 boete subs. 1 dag hechtenis. Mr. J. H. Monnik, beklaagde's ver dediger, wees in de eerste plaats op beklaagde's gunstig-bekend staan. Beklaagde heeft in de tweede pdaats geen minderwaardig product willen verkoopen: ieder kon dadelijk tot do wetenschap komen, dat deze melk karnemelk was. Spr. vroeg een zeer geringe geldboete. Uitspraken Vrijdag a.s. UITSPRAKEN: Heden werden de navolgende uit spraken gedaan: A. M., te Haarlem, overtreding Drankwet, f 3 boete of 1 dag hech tenis. G. S., te Zandvoort, overtreding Wapenwet, f 5 boete of 2 dagen hech tenis. H. J. V., te Haarlem, overtreding Jachtwet, 7 dagn hechtenis en f 10 boete of 4 dagen hechtenis. G. W. v. S., te Haarlem, overtre ding Arbeidswet, f 3 boete of 2 dogen hechtenis. A. v. d. M., bo Velsen, en W. Z., to Zandvoort, overtreding Leerplichtwet f 2 boete of 1 dag hechtenis en f 3 boele of 2 dagen hechtenis. J. J. T., te Haarlem, in dronken- Rcliap de orde verstoren, f 5 boete of 3 dagen hechtenis. D. T., en 2 anderen, te Haarlem, straatschenderij, vrijgesproken. R. B., te Haarlem, en 43 andoren. loopen op verboden grond, f 5 boete of 3 dagen liechtenïs en f 3 boete of 2 dagen hechtenis. W. M. de N., te Haarlem, en 10 anderen, overtreding Politieverorde ning Haarlem, f 1 boete of 1 dag hech tenis. en f 2 boete of 1 dag hechtenis. J. N., te Wijk aan Zee, overtreding Politieverordening Beverwijk, f 1 boete of 1 dag hechtenis. A. P., te Haarlem, en 8 andoren, overtreding Politieverordening VeJ- scjï; f 1 boete of 1 dug hechtenis en f 2 boete of 1 dag hechtenis. H. B., te Amsterdam, overtreding Verkeersverordening BloemendaaJ. f 2 boete of 1 dag hechtenis. E. K., en 2 anderen, te Zandvoort, overtreding Politieverordening Zand voort, f 3 boete of 1 dag hechtenis, f 2 boete of 1 dag hechtenis en f 1 boete of 1 dag hechtenis. K. Z., to Haarlem, en 38 anderen, overtreding Motor- en Rijwiel Regle ment, f 2 boete of 1 dag hechtenis, f 1 boete of 1 dag hechtenis en f 0.50 boete of 1 dag hechtenis. Voorts werden er nog 28 personen veroordeeld wegens openbare dron kenschap tot 21, 5 en 3 dagen hech tenis, f 10 boeto of 3 dagn hechtenis, f 3 boete of 3 dagen hechtenis, eu f 2 boete of 2 dagen hechtenis. (Zie verder Stadsnieuws onder laat ste berichten). Uit de Omstreken SPAARNDAM. Door de schoolkinderen is met oe- hulp van hot onderwijzend personeel een collecte gehouden voor de oude visschers, welke 11.81 heeft opge bracht. HEEMSTEDE. Onderwijs. Met ingang van 1 Jannari a.s. is benoemd tot onderwijzeres aan de R.-K. Meisjesschool alhier, mej. M. Meddens. Dinsdagavond acht uur werd door hot Ileem steed sch Harmoniegozel- schap, directeur de heer Betz. aan 't gouden echtnnar J. Bruin—Waning, Gfeweerstraat, een serenade gebracht. De straat was voor dit juhilé met vlaggen'en een eerepoort en volop electrisch licht versierd. De muzikan ten vertrokken te negen uur weer onder muziek. Toen kwam het Fan farekorps der E S. M., onder directie van den heer Rap, en gaf een sere nade. Dit korps trok af ie tien uur. Veel publiek woonde deze serenades bij. Natuurlijk ontbrak het met aan toespraken tot de jubileerenden ea een versnapering voor de leden der muziekkorpsen. BEVERWIJK. Hedennacht ongeveer 3 uur is de brandweer weder gealarmeerd, nu voor een brand bij den heer C. Har- meyer, aan don Grooten Houtweg al hier. Diens paardenstal met daaraan grenzende hooibergplaats brandde geheel af. Verzekering dekt de scha de. De oorzaak Is onbekend. HAABLEMMERMEER. Dader opgespoord Het is der ri'ks- en gemeente-poli- tie aan de Lijnden gelukt, na een moeilijk en uitgebreid onderzoek, den dader op te sporen van den diefstal van een gouden horloge bij O. aan den Sloterweg, door inklmuuing ont vreemd, waarvan wij 20 December reeds meldins maakten. De dader, do 18-jarige J. v. Z., uit Amsterdam, heeft bekend en is het horloge bij hein in beslag genomen. Kortelings is deze zelfde persoon ver oordeeld wegens paliugdiefstal in do- zelfde omgeving, zoodat het een ware deugniet is. IJMUIDEN. EEN BRANDBAAR PLEKJE. Onze correspondent schrijft Vijf groote branden in een kort tijdsverloop in één straat is zeker wel iets bijzonders. De brand van heden nacht beeft bet vijftal volmaakt, ter wijl nog de ruïnes van de twee vorige branden ons aangrijnzen. Vijf bran den, waarbij de aangetaste pcrceelen schoon of nagenoeg schoon uitbrand den, terwijl hut water in liet Noord- zee-kanaal op een kleine honderd me ter afstand voorbijstroomt en er geen water wordt gegeven, dan wanneer de brand is ufgeloopen, zoodat bet alleen aan de windstilte is te danken, dat de rampen geen grooter afmetin gen hebben genomen. Dit wijst op een brandweei toestand, die op z'n zachtst uitgedrukt, treurig is. Waar, zooals thans weder, Tuim een uur verloopt eer bij een uitslaan- den brand water wordt gegeven, of schoon het in de onmiddellijk© nabij heid stroomt en de spuit geen twee straten ver van het brandende per ceel is gestationeerd, daar moei iets haperen aan het materiaal of den dienst, dat dringend verbetering eischi. Waar moet het anders heen, wanneer onverhoopt een brand mocht uitbreken ver van het water Reeds bij vorig© branden en thans weder, is ons Qebleken, dat er zoowel aan den inwendigen dienst als aan het materieel veel hapert. De opper- brandmeester, eerst onlangs benoemd, is zeker een man, die door zijn kalm en bezadigd optreden aller vertrou wen verdient en rust geeft, waar uit den aard der zaak dikwerf te zenuw achtig wordt opgetreden, doch mist, voor zoover ons bekend, de noodig© routine om snel en beslist te hande len. Het brandweerkorps is groot, te groot misschien, doch ongeoefend. Zco waren hedennacht nagenoeg alle koppelingen óf niet voldoende óf ver keerd aangesloten op verscheidene plaatsen spoot het water meters hoog on ver uit de slangen, die of lek w a- r e n of lek sprongen. Was 't wonder, dat er bij dezen brand weder groote hilariteit ont stond, toen één spuit begon te wer ken, terwiil de laatste vlammeu langs de zwart geblakerde murc-n lekten We hebben dit ernstig woord moeten schrijven, opdat mes er spoedig toe overga lo. een meer geoefend kader te vormen 2o. het materiaal meer te inspected ren en te probeeren, en 3o. spoedig een waterleiding aan te leggen met daarop aansluitende brandkranen. Brand. In den afgeioopen nacht heeft i© IJruuiden een hevige brand gewoed in het perceel Visseringstraat .hoek Breewateratra.at, bewoond door den heer Blaas en eerst onlangs nieuw opgebouwd. Huis en aangrenzende bottelarij zijn geheel uitgebrand. Ge bouw en inboedel waren verzekerd. De bewoner, wiens vrouw en kind uit iogeeren waren, is met moei'.e gered geworden. Geref. Kerk. Het voleende drietal is opgemaakt R. W. Huizing, te Koudekerk (Z.-II.); P. H. de Jonge, te Sleeuwijk en W. Veder te Breukelen. Binnenland DE CRISIS AAN ..OORLOG". Het schijnt zoo goed als uitgesloten, dat een der Kamerleden van rechts de plaats van den Minister van Oor log zal innemen. Men zoekt naar een ©pper-officier builen de Kamer. C.Hbld."!. Mr. J. D. VEEGENS. Na een korte ongesteldheid is_ gis teravond te 's-Gravenhage in 65-jari- gen ouderdom overleden de beer mr. J. D Veegens, oud-Minister van Landbouw, Mande! en Nijverheid. In het jaar 1905 werd de heer Vee gens, die de vrijzinnige beginseien was toegedaan, opgenomen in het ministerie-De Meester, voor het toen nieuw gevormde departement van Landbouw, Nijverheid en Handel Zijn groote werkkracht gaf hij ge heel aan zijn Mïnisterswerkde be langrijke sociale ontwerpen van zijn departement afkomstig, hebben er het bewijs van geleverd. Voor en na zijn ministersloopbaan wijdde mr. Veegens zich aan de rechtspraktijk, terwijl hij zich grooio bekendheid verwierf als publicist. SABOTAGE. Te Enkhuizen was door de bakkers gezellen besloten op Tweeden Kerst dag niet te werken. Eonige patroons, vv. o. een groote patroon, besloten aan dat verzoek geeu gevolg te geven. Gistermorgen bleek, dat het brood in eenige karren door petroleum bedor ven was. Men had gisteravond nog geen spoor van de daders gevonden. (Hbld.) AANVARING. Stroomopwaarts gesleept door «:-ea sleepboot van de firma Van der Gar den en Co., is het tjalkschip „Da vrouw Janne" op de rivier te Rotter dam in aanvaring geltomen met het door de sleepboot „William Egan 28" stroomafwaarts gesleept wordende lichterschip „O Sterren der Zee", schipper Lucassen. Door den schok ia de ruim 30-jarige zoon van schipper Van der Werke van het tjalkschip „De vrouw Janne" over boord gesla gen en verdronken. Te vergeefs is naar zijn lijk gezocht. Een schippers vrouw aan boord \an „De vrouw Janne' sloeg door den schok tegen liet dek en werd ernstig aan het lioofd verwuod. De aan de belde schepen opgei oopen averij is niet van ernsti- gen aard.

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 1